Wij lazen voor U.... Biddend in brand geraakt K O R F O E, Verkeerde seinen bij de Hembrug Duizenden spaarstrookeo in beslag genomen „Op zicht" Traditie der Duitsche vloot Tevredenheid HET OLIELAMPJE VIEL OM. Buren schieten te hulp. Gisternacht omstreeks twee uur heeft zich te Overdinkel, gemeente Losser, een tra gisch ongeval voorgedaan, waarvan de on geveer 80-jarige alleenwonende ongehuwde vrouw M. Elshof, die nog steeds een pe troleumverlichting gebruikt, het slachtof fer is geworden. I>e vrouw, had de gewoonte 's nachts voor haar bed bij een pe troleumlampje te bidden. Waar schijnlijk was dit gisternacht ook het geval en heeft zij hierbij het lampje omgestooten, waardoor brand ontstond in het vertrek en zij zelf eveneens in brand geraakte. Door haar schreeuwen werden de naast haar wonende buren wakker. Toen deze, de twee gebroeders F. M. en G. M. binnendrongen, was alles in dikken rook gehuld. Niettegenstaande zagen zij echter de vrouw brandend op een stoel voor het bed zitten. Zij droegen haar ijlings naar buiten en doofden de vlammen, waarbij zij zelf enkele brandwonden aan de handen op liepen, en waarschuwden onmiddellijk dr. de Bruyn uit Losser. Deze achtte den toe stand van het slachtoffer zoo zorgwekkend dat zij per personenauto naar het R.K. Zie kenhuis te Losser moest worden overge bracht. De arme vrouw was deerlijk ge wond aan gelaat, armen en beenen. Haar kleeren waren als het ware van het lichaam afgebrand. Dank zij het actief optreden van omwo nenden, kon de brand in de woning met behulp van emmers water gebluscht wor den, zonder dat de brandweer gealarmeerd behoefde te worden. Gevolg: scheepsbotsing. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam onderzocht gistermorgen de oorzaak van de aanvaring van het Nederlandsche motorschip „Diana" en liet Engelsche stoom schip „Enid Mary" op het Noordzeekanaal bij de Hembrug op 10 December j.1. De kapitein van de „Diana" een schip van 313 bruto register ton, verklaarde met zijn schip van Boulogne komende op weg naar Amsterdam te zijn geweest. Op den avond van den tienden December, even voor het invallen van de duisternis, kwam het schip bij de Hembrug. Van de brug af werd het rood-groen sein gegeven, hetgeen beteekent dat de brug weldra zal opengaan. Op on geveer 500 meter voor de brug werd ge stopt en later is langzaam achteruitgeslagen Het schip naderde tot bij het roode licht. Door de werking van de schroef was het schip iets naar bakboord gegaan. Ik wilde juist achteruit gaan aldus de kapitein toen van de brug werd geroepen „voor uit". Het sein bleef op rood. Ik zag het Engelsche schip Ik voer volle kracht door en zag toen het Engelsche schip. Dit schip gaf twee korte stooten, wij waren toen al overgegaan naar stuurboord. Wij hebben met één stoot ge antwoord. Ik achtte het niet mogelijk de vaart uit mijn schip te halen, in verband niet liet passeeren van de brug. Het Engel sche schip gaf weer twee stooten. Beide schepen hebben toen volle kracht achter uit gegeven, maar de aanvaring kon niet worden voorkomen. De knecht van de Hembrug,. die belast was met het regelen van de lichten, ver klaarde de lichten verkeerd gesteld te heb ben. Dat kwam omdat hij nog korten tijd op de Hembrug in dienst was en nog niet voldoende op de hoogte met de behande ling der lichten. Er is geen verklikker. De brugwachter zag dat de seinen verkeerd waren en heeft de fout hersteld. De Raad zal nader beraadslagen en later .Uitspraak doen. Inval in Haagsche kantoren. Door de Haagsche politie zijn ten kantore van de commanditaire vennootschap Spaarbriefbank ,De Toekomst" aan de Laan van Nieuw Oost Indic en' van de C.V. „Ad- co", aan hetzelfde adres gevestigd, en bij verschillende hoofdagenten dezer instellin gen daar ter stede eenige duizenden spaar- strooken in beslag genomen. Op 6 April j.1. heeft de Haagsche kanton rechter n.1. schriftelijk vonnis gewezen in een zaak tegen drie bestuursleden van de Société Anonyme „Fatum", gevestigd bij Brussel, welke in samenwerking met de beide genoemde Nederlandsche vennoot schappen spaarstrooken uitgaf. De be stuursleden werden hierbij veroordeeld tot een geldboete van duizend gulden ieder wegens overtreding van de Loterijwet en de wet regelende de Staatsloterij. Het op treden van de Haagsche politie berust even eens op vermoeden van overtreding van deze wetten. Kassier stal bijna 30 mille Twee jaar gevangenisstraf ge- ëischt. Gisteren behandelde de rechtbank te Zut- fen de zaak tegen een Zutfenschcn kassier, die sinds 9 Januari gedetineerd is in het het huis van bewarign, verdacht van het zich wederrechtelijk toeeigenen van gelds waardige papieren tot een bedrag van f 29.450, in de jaren 1930'39, benevens het zich wederrechtelijk toeeigenen van geld ten nadeele- van verschillende vereenigin- gen, waarvan dc verdachte penningmeester was. De officier van Justitie eischte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. Bijna 3000 candidaten voor Prov. Staten Twee en twintig partijen ten strijde! De verkiezingsdienst van het A. N.P. deelt mede: Bij de op Woensdag 19 April e.k. te houden verkiezing van leden der Provinciale Staten zullen in totaal 2974 candidaten dingen naai de 590 zetels, welke in de Staten van alle elf Provinciën te bezetten zijn. Het aantal partijen en groepen, dat in het politieke strijdperk treedt, bedraagt 22. Hiervan hebben de tien partijen, die thans in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn, voor de verkiezing in alle Staten candidaten gesteld. De ove rige twaalf partijen en groepen ne men mccrendecls slechts in een enkele Provincie aan de Staten verkiezingen deel. Koningin gedenkt Haagsche bleekneusjes Een belangrijke gift. Het bestuur van de 's-Gravenhaagsche Vereeniging voor Gezondheidskolonies (Haagsche bleekneusjes) heeft van H.M. de Koningin een belangrijke gift ontvangen, voor de verbouwing van het koloniehuis te Soesterberg. Firma's door pseudo-zakenman opgelicht Dader aangehouden. Gistermorgen is te Amsterdam op aan wijzing vpn een burger op den Amsteldijk door een agent de sinds veertien dagen ge zochte bekende oplichter A. Herschel aan gehouden. De man had van verschillende firma's met een* handig praatje goederen weten mee te krijgen zonder betaling. Onder an dere stelde hij zich bij een vertegenwoor diger van de Twentsche textiel-industrie op de Leliegracht voor als agent, die ver schillende ziekeninrichtingen in Santpoort en Den Haag van bedden moest voorzien. Hij nam een groot aantal monsters: de kens, spreien en tafelkleeden „op zicht" mee. Bij een grossierszaak in byouterieën op de Weteringschans deed hij een groote be stelling en nam al vast in goed vertrou wen voor een klein bedrag aan sieraden mee. Ook elders in de stad kreeg hij op voor spiegeling van goede zaken artikelen me de. De man is thans op het politiebureau ingesloten. Twee arbeiders bekomen wervelfractuur Van twaalf meter hooge stelling gevallen. Gistermorgen waren drie werklieden op de werf Gusto, v.h. A. F. Smulders te Schie dam, op een twaalf meter hooge stelling werkzaamheden aan het verrichten, toen plotseling een van de dwarsbalken van deze stelling brak en alle drie werklieden naar beneden stortten. Hierbij liep de 22-jarige ongehuwde J. Bakkes uit Schiedam een wervelfractuur cn een zware hoofdwonde op. Zijn toestand moet zeer zorgelijk wor den geacht. De 30-jarige gehuwde J. Win ters, eveneens uit Schiedam, liep eveneens een wervelfractuur op, terwijl zijn nieren werden beschadigd. Ook zijn toestand is zeer ernstig. Het derde slachtoffer, de gehuwde 30-ja- rige F. Neerhout uit Rotterdam kwam er minder slecht af, hij kreeg een arm wonde en een gebroken neusbeen, Vier kinderen aangehouden Stelen en helen... Donderdagmiddag heeft de politie van het bureau Raampoort te Amsterdam vier kinderen, die al jong het verkeerde pad be wandelden, aangehouden. In de Borger- straat zagen twee jongens van 12 en 13 jaar dat een vrouw haar portemonnaie verloor. De oudste raapte deze op, nam er het geld, 97 centen, uit en gaf het in bewaring aan zijn vriendje, dat op dit moment in den wettelijken zin tot heler werd. Een voorbijganger was van het voorval getuige en wees de jongens aan een agent aan. Een 11-jarige jongen en een 7-jarig meis je, die elastiek, sajet en veters van een marktkraam op de Lindengracht hadden weggenomen, werden op den Haarlemmer weg achterhaald. De kinderen zijn naar het politiebureau overgebracht, vanwaar zij la ter door hun respectieve ouders konden worden afgehaald. Proces om vooroorlogsche marken Cassatie-beroep van ex-Duitscher voor den Hoogen Raad. Een hier te lande wonende ex-Duitscher vorderde van de Duitsche Rijksbank beta ling in goud van ruim 9 millioen 400 dui zend mark van vóór den oorlog (de biljet ten dateeren van 1S98—1914) door de Reichsbank uitgegeven bankbiljetten, wel ke biljetten sedert 5 Juli 1925 ingevolge de desbetreffende Duiticho wetgeving krach teloos en waardeloos zijn verklaard. De rechtbank te Arnhem, en in hooger beroep het Arnhemsche hof, verklaarden do<e actie niet-ontvankelijk. De ex-Duitscher stelde daarop beroep in ssatie in bij den Hoogen Raad. De procureur-generaal bij dit college, mr. Berger heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van het ingestelde cassaticbc- iroëp. De Hooge Raad zal op 2 Juni arrest wij zen. EEN KONING VAN VIER JAAR Faisal II, de vierjarige zoon van den zoo ramp zalig omgekomen Ghazi I, bestijgt den troon van Irak. Matroos over boord 'Reddingsboei hielp niet. Gistermorgen omstreeks half tien is op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Pelgrims kade de 23-jarige matroos L. M. van Loo- sem, wonende aan de Maaskade en werk zaam op het s.s. „Ruhr" van de Vola Trans port Mij. uitgegleden- en te water geraakt. Hoewel de jongeman kon zwemmen en hem direct ccn reddingsboei werd toegeworpen, gelukte het hem niet deze te grijpen. Hij verdween in de diepte en verdronk. Twee politiebooten zijn dadelijk aan liet dreggen gegaan maar tot dusverre zonder resultaat. Steun kleine boeren bij ziekte Alleen in natura. Volgens de bepalingen van de steunrege ling voor werklooze arbeiders mag in ge val van ziekte geen uitkeering worden ver strekt. Na overleg met zijn ambtgenoot van So ciale Zaken heeft de minister van Economi sche Zaken termen aanwezig geacht, deze bepaling ingeval van ziekte van kleine grondgebruikers, welke overeenkomstig de bepalingen van de kleine boeren regeling op eigen bedrijf te werk worden gesteld, ai- leen te doen toepassen, voorzoover het de uitkeering in geld betreft. De uitkeering in natura daarentegen kan dan op de gewone wijze doorgaan. Voorjaarsoefenreis naar de Spaan- sche wateren duurt een maand. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een officieel communiqué, waarin medegedeeld wordt, dat op 18 April een vlootcskader ter sterkte van twee pantserschepen, twee krui sers, twee divisies torpedojagers, en drie onderzeebootflottieljes met de bijbehoorende begeleidingsvaartuigen voor een „voorjaars oefenreis" zal vertrekken, welke ongeveer een maand zal duren. Hiermede worden dus de berichten uit Engeland, waarvan wij gisteren melding maakten, bevestigd. Op deze reis zullen alle havens in Spanje, Por tugal en Spaansch Marokko alsmede Tan- ger aangeloopen worden. Met deze voor- jaarsreis naar de Spaansche wateren, aldus het communiqué wordt een oudé, door den Spaanschen burgeroorlog onderbroken tra ditie der Duitsche oorlogsmarine hersteld. „DUITSCHE PAASCHRUST" Het Nationale Dagblad (N.S.B.) leidt een artikel, waarin de Duitsche pers-reacties op de militaire maatregelen iii Nederland worden weergegeven, aldus in: De zenuwachtigheid, die tijdens de Paasch- dagen, in de politieke kringen van de Wes telijke hoofdsteden hecrschte. is alom be kend. Terzelfder tijd, dat het Duitsche volk zich verheugde op de eerste heerlijke lente dagen en jong en oud naar buiten trok om van het heerlijke Paaschweer en de vacan- tiedagen te genieten, begon zich aan den Westelijken politieken horizon weer het be gin af te teekenen van 'een hernieuwde in ternationale leugencampagne, die ongetwij feld in hooge mate geïnspireerd werd door de kunstig in elkaar gezette en zeer opge blazen besprekingen in Londen en Parijs ge durende de vacantiedagen. Zij hebben onze Duitsche Paaschrust ech ter niet in het minst weten te beïnvloeden! Wèl waren de velen, die de Paaschdagen in de omgeving van den Neder-Rijn. bij de Nederlandsche grens, of zelfs in Holland doorbrachten, ten zeerste verbaasd. Ze vonden de doorlaatpostenaan de Holland sche zijde van de grenzen volkomen' gebar ricadeerd cn door militairen bezet,. Boven dien stapten op de grenstrajeclen Holland sche militairen in, die alles aan een nauw keurige controle onderwierpen. De Duitsche Paasch-rcizigcrs vertrouwden natuurlijk hun oogen niet, toen zij bij de doorlaatposten van de grensstations eerst de barricaden over moesten klimmen, voor dat, zij van de Ilollandsche gastvrijheid ge bruik konden maken. Als zij met autobus sen kwamen zooals wij bij hot grenssta tion Mjylcr—Beek—Nijmegen met eigen oogen konden vaststellen om een Paasch reis naar Nederland te ondernemen, dan moesten de Nederlandsche soldaten eerst het middelpunt van zee-oorlogen PRIKKEL VOOR MIDDEL- LANDSCHE ZEEMOGENDHEDEN. Het eiland beheerscht den uit gang der Adriatische Zee. (Van onzen Atheenschen correspondent.) ATHENE, April. Het internationale debat over de strategische positie en de veiligheid van Korfoe vestigt de algemeene aandacht op dit historische Griek- sche eiland. Weer eens, zooals zoo dikwijls in den loop van zijn zoo interessante geschiedenis, staat bet meest noordelijke eiland van Grie kenland, Korfoe, in het middelpunt der politieke belangstelling. De Engelschen, die in dc geschiedenis van Korfoe reeds ver schillende malen een meer of minder be langrijke rol gespeeld hebben, wierpen den naam van dit eiland in het debat. Zij be schuldigden Italië van agressieve bedoelin gen en lieten van het begin af doorscheme ren, dat zij een aanval op Griekenland en de Grieksche eilandenwereld niet zullen dulden. Zoo wordt in deze dagen 't eiland Korfoe tezamen met de Ionische zustereilan- den Paxos, Lcukas, Kephallonia (waarvoor Britsche oorlogsschepen liet anker hebben uitgeworpen), Ithaka (het vaderland van Odysscus), Zakynthos cn Kythera tot den speelbal der politieke belangen van Groot- Brittanjc, Italië en Griekenland gestem peld. Korfoe, en bet oude Griekenland. Korfoe, In het Grieksch Kerkvra, is het be langrijkste en het verst naai* liet noorden geschoven eiland der Ionische pilanclenwe- reld. Op Korfoe wonen ongeveer iOO.OOO menschen, niet allen Grieken, maar ook een gemengde bevolking van Al'baneezen en Italianen. Het eiland werd in de oud heid door de belangrijke Grieksche handels stad Korinthe gekoloniseerd. Later trad de kolonie met de moederstad in concurren tie, zoodat tusschen Kerkyra en Korinthe de oudste bekende zeeslag geleverd werd. De strijd van Kerkyra met Korinthe om de ge meenschappelijke kolonie Epidamnos gaf den stoot tot den Peloponnesisc'hen oorlog, die ten slotte tot. het verval van het oude Griekenland leidde, Belangrijke strategische positie Het eiland dankt zijn zoo rijk aan gebeurtenissen zijnde geschiedenis aan de uiterste gunstige strategische ligging aan den uitgang van de Adriatische Zee. Wie Korfoe be heerscht, kan onder bepaalde om standigheden de in- en uitvaart der Adriatische Zee blokkeeren en in ieder geval toch ten minste aanzien lijk bemoeilijken. een paar van de daar opgestelde karren en wagens op zij rijden en verplaatsen, om hen te kunnen doorlaten. Aan de andere zijde, bij de Duitsche.post, kon een bus met Nederlandsche bezoekers voor Duitschland na de gewone controle zijn weg vervolgen. Welk een tegenstelling! Twee verschil lende werelden... aldus het N.D.B. DE AARDIGHEID ZOU ER GAUW AF ZIJN! De Maasbode (r.k.) schrijft: Tegen het meer dan schandelijk geschrijf in de nat.-soc. bladen wordt practisch wei nig gedaan, en het schijnt dat er ook niet veel tegen te doen is: voor en na een boete tegen derf redacteur, en daar blijft het bij. Als men dan die gemeene volksmisleiding door middel van zekere pers niet weren kan, of niet weren wil omwille van de hei lige persvrijheid, dan dient er toch in elk geval een tegengif te worden toegediend. Waarom zou de regeering bijv. niet het recht voor zich opeischcn, om, als een blad zich schuldig maakt aan grove misleiding zijner lezers, in een der volgende nummers van datzelfde blad een tegenbetoog van den legecringspersdicnst te doen opnemen? Dan zou de aardigheid er voor de redactie van zoo'n blad gauw af zijn, en dat te eerder, naarmate de persdienst der regecring haar tegenbetoog uitvoeriger zou maken. ALLES HANGT AF VAN HET TEMPO. Het Volk (S.D.A.P.) betuigt uitvoerig zijn instemming met de nieuwe regeeringsvoor- stellen tot bestrijding der werkloosheid (cre- dietverruiming, samensmelting Werkfonds cn werkverschaffing; steun aan de indus trie). Aan het einde van het goedkeurende artikel komen echter de bedenkingen; het blad concludeert: Niet ten onrechte hebben de Middelland- sche Zee-volken de zee tusschen Zuid-Italië en Griekenland naar de voor de Grieksche kust liggende Ionische eilanden en daarme de naar Korfoe Ionische Zee genoemd. Zoo heeft ook Korfoe het lot van zoo vele MidT dellandsche Zee-eilanden gedeeld. Het ge raakte, al naar de politieke constellatie on der den invloed of de heerschappij der haar tijd beheerschende groote zeemogendheid van Europa. In dit opzicht deelt het sinds de Middeleeuwen de geschiedenis der ove rige Ionische eilanden. Noormannen, Fran- schen, Zuid-Italianen, Venetianen, Russen, Turken en Engelschen oefenden een tijd lang hun macht over Korfoe uit. Duce deed reeds eens een poging Nadat de Franschen onder Napoleon Kor foe aan de Venetianen hadden ontrukt, schiepen weinige jaren later Russen en Tur ken de zoogenaamde republiek der zeven vereenigde eilanden. Zij bestond echter slechts tien jaren. Toen maakten de En gelschen zich van de republiek meester. Zij bleef wel is waar in naam een zelfstandige staat, maar werd inderdaad toch in een soort Engelsch protectoraat veranderd. Vijf tig jaren lang organiseerden de Grieken van Korfoe opstand op opstand. Het slot was, dat Engeland zijn vroeger gegeven woord eindelijk nakwam en de eilanden met het Grieksche moederland vereenigde. Sinds dien behoort Korfoe definitief tot Grieken land. Slechts in 1923 liet Mussolini, die toen pas aan het bewind was, het eiland door de Italianen bezetten, zulks in verband met een aanslag op de Italiaansche leden van de Griekscli-Albaneesche grenscommis- sie. Toen was er echter nog een krachtige Volkenhond, die een stokje voor de plannen der Italianen kon steken. Zal thans ook het onder Engelsche leiding te vormen anti- agressiefront Italië van gevaarlijke avontu ren kunnen afhouden? De geruststellende verklaringen die Rome intusschen aan Grie kenland gegeven heeft, schijnen in ieder geval voorloopig in deze richting te wijzen. Hij had niet veel aan aard/ch bezit, Hij wou 't wel weten, Z'n bruin manchester, ruim van snit, Was wat versleten, En wat hij ooit bezeten had, Een kleinigheid van dit of dat. Was hij vergeten! Hij werkte stevig in den grond, Met sterke knuisten, De werkkracht lag zoo kèrngezond In bei z'n vuisten! En dagen werkte hij alleen, Met wijd de wereld om zich heen..« De dennen ruischten. Hij brak de donk're aarde stuk Tot ferme kluiten, Uit heel zijn arbeid sprak geluk, Tot ver daarbuiten, Want als een korte rust begon, Stond hij met d'oogen naar de zon. Hardop te fluiten! Wanneer de stille weldaad kwam, De wèl bereide, Een koffiedronk..-, een boterham, Zoo tusschenbeide, Dan was zijn eetlust een verhaal, En elke hap een koningsmaal Ginds op de heidel Hij zag niet veel aan aardsch beztt Zich toegemeten, Z'n bruin manchester, ruim van snit, Was wat versleten, Maar 's avonds in zijn huisje klein, Dan sprak hij: „Laat ons dankbaar zijn, Voor kracht, geluk en zonneschijn. En 't nooit -vergeten!!" KROES April 1939. (Nadruk verboden.) Uit de opsomming van de maatregelen blijkt reeds, dat hiervoor grote bedragen nodig zullen zijn en daarom verwondert het ons in de toelichting op het wetsontwerp te lezen, dat met de gevraagde 30 millioen gul den voor geruime tijd zal kunnen worden volstaan. „Geruime tijd" is een zeer rekbaar begrip de één kan daarbij met maanden, de ander met jaren rekenen. Voordat de regering dit begrip nader gedefinieerd zal hebben, is een conclusie niet mogelijk. Maar wij moeten toch wel onze bezorgdheid uit spreken over het feit, dat met deze vaag heid is volstaan een bezorgdheid, die in verband met de grote mogelijkheden, die principieel in de plannen verborgen liggen, alleszins begrijpelijk is. Want de regeringsplannen zouden niet veel anders zijn dan het brengen van een schone hoop, indien niet met grote voort varendheid werd aangepakt. Alles hangt af van het tempo!. EEN IDYLLE. De Haagsche Post wijst er op, dat tegen het weekend-zonder-huiswerk, dat op de Rotterdamsche scholen wordt ingevoerd, tal van bezwaren zijn gerezen. Volgens onze meening blijkt hieruit, al dus het blad, echter niets anders dan dat natuurlijk ook deze schoolmedaille haar keerzijde heeft. Maar aan den „goe den" kant prijkt dan toch het ditmaal nuch ter en idyllisch beeld, dat het huiselijk le ven gedurende het weekeinde kan winnen aan intensiteit. En trekt de familie geza menlijk de bosschcn of de duinen in, dan zullen ook de middelbare schoolleden van het gezin niet door huiswerkzorgen worden geplaagd. AI te veel vergeet men, dat ook jongeren, wanneer zij werkelijk hard heb ben gewerkt, behoefte gevoelen aan volle dige rust. In verreweg de meeste gevallen zal de arbeidsvreugde er juist door worden versterkt. Ook jongeren willen gedurende den wekelijkschen rustdag wel eens geen „zaken" aan hun hoofd hebben. De ernst des levens komt voor de meesten overigens tegenwoordig snel genoeg. Uit de Pers van heden

Schager Courant | 1939 | | pagina 16