JAPAN zoekt Jevensruimte' in de Zuidelijke zeeën „Voor jou Hitier, heb ik gedood" Wieriogermecrproducten Onze vliegtuigaaokoopeu io het buitenland Italië zwijgt Chamberlaios rede dood Franco's intocht twee weken later Marktberichten Ook op Sumatra en Nw. Guinea is plaats voor Japanners 0 Beland wekkende publicatie van Japansch journalist. Een Japansch journalist, Sliin Shimixu, heeft een brochure geschreven, waarin hij interessante mededeelingen doet over de expansie van Japan. De N.R.Crt. zegt van deze brochure het volgende: Shin Shimixu beklaagt zich over de on- heuschc en onbillijke wijze, waarop Japan- sche kolonisten in het gebied van Davao, het Zuidelijk gedeelte van de Philippijnen, door de Philippijnsche overheid worden te gengewerkt en gedwarsboomd. De onrechtvaardige verdrukking van de Japansche planters en koop lieden schijnt niet beperkt tot de Philippijnen, want de schrijver van de brochure klaagt in het bijzonder over het op verbijsterende wijze te- rugloopcn van de zaken van Japan ners in Nederlandsch-Indië. Aan de plaatselijke autoriteiten in Indië wordt verweten, dat zij op velerlei wijzen onrechtmatig tegen de Japanners optreden. Door een en ander worden de Japanners tot verbittering geprikkeld. Het optreden der Japansche vis- schers. Volgens den schrijver van de brochure hebben Japansche emigranten nooit voor hun land gedaan wat in Europa gebeurt, zich n.1. tot werktuigen van hun regeering te laten maken voor een politiek van ge biedsuitbreiding. De schrijver prijst den moed en den ondernemingsgeest van de Japansche visschers. Het optreden van de Indische autoriteiten tegenover die vis schers is z.i. echter uitzonderlijk hardvoch tig geworden. Tal van Japansche visschers- vaartuigen zijn in beslag genomen, en de Japansche regeering overweegt toezicht te gaan uitoefenen op deze visschers. De schrij ver van de brochure is er echter tegen, dat de Japansche overheid het visschen van Ja panners in de zuidelijke zeecn zou verbie den uit een verlangen om internationale complicaties te vermijden. Uitbreiding industriegebieden be oogd. The Southsea Development, Companv heeft tot doel emigranten uit te sturen naar verschillende plaatsen in de Zuidelij ke zeeën om daar industrieën te bevorde ring. w.o. landbouw, vischerij, mijnbouw en scheepvaart. Zij wil voorts pachtgebie- den en concessies verwerven, de leiding hebben bij de exploitatie van terreinen, de noodzakelijke goederen verschaffen aan visschers, boeren en emigranten, terwijl zij ook hun producten wil afnemen of op de markt brengen. Zij wil daartoe geldelijken steun verleenen; de Japansche regeering zal een en ander subsidiecren. De emigranten uit Japan moeten niet langer, zooals tot dusver het geval was, naar het buitenland gaan om er geld te verdienen, maar de emigranten moeten er blijven, teneinde de overbevolking van Japan minder knellend te maken. Het moet de dwingende buiten- landsche politiek zijn van Japan om de nationale kracht voornamelijk te gebruiken voor expansie in zui delijke richting. Japan wil in het zuiden een oeconomische expansie. Na te hebben uitgewijd over de ontzaglijk snelle toeneming van de bevolking van Ja pan en de redenen voor de snelle toene ming te hebben uiteengezet, geeft de schrij ver een overzicht van de nog niet tot ont wikkeling gebrachte landstreken in de Zuidelijke zeeën. Tekort aan grondstoffen. Dit wordt in verband gebracht met het tekort aan belangrijke grondstoffen, die Japan noodig heeft en dan wordt achtereen volgens, nagegaan wat verschilende landen in het zuiden als grondstofleveranciers voor Japan beteekenen. Tot die landen in het zuiden wor den niet enkel gerekend Fransch-In- do-China, Siam, het Maleische schiereiland, Nederlandsch-Indië en Portugeesch Timor, alsmede de Phi lippijnen, maar ook Australië en NJeu w-Zee land. Overal is nog ruimte voor men- schen Japansche menscheü. De schrijver wijst er op, dat Sumatra en Nieuw-Guinea behooren tot de gebieden, waar katoenbouwmoge- üjk is. Ook vergeet hij niet er op te wijzen, dat voor de modernisatie, door Amerika op de Philippijnen ingevoerd met succes gebruik was gemaakt van Japansche arbeidskracht- ten. Wif „exploiteeren" de inboorlin gen. Shimizu heeft in deze brochure bijzondere belangstelling voor Nederlandsch-lnd:ië. Het eenige, wat wij Nederlanders in Indië doen. is, volgens dezen Japanschen beoördeelaar, de inboorlingen expioiteeren. Met opzet worden de inboorlinge dom en achterlijk gehouden. Zoo stom zijn deze inboorlingen, dat, hoewel de wereldmarkt overvoerd is met suiker en rubber, zij dat zijn de in boorlingen voortgaan met die goederen te produceeren, waarbij zij toestaan door de Nederlandsche kooplieden stelselmatig te worden uitgezogen. De Nederlandsch-Indi- sche inboorlingen zijn zoo arm dat. men van hen niet gedaan kon krijgen, dat ze Japansche waren boycotten, die zoowel goedkoop als goed zijn. Dat is ook de reden dat in Nederlandsch-Indië de inboorlingen dikwijls in opstand komen tegen de ormien- schclijke politiek van de autoriteiten. Aldus wordt het Japansche publiek ingelicht en tegen ons opgehitst. Wel een tegenstander van de internationale lofspraken op ons koloniaal bestuur en de bedoelingen zijn duidelijk. Ze zullen nog duidelijker wor den. Liefde voor den vrede??? Shimizu zeegt voorts, dat degenen, die het Japansche volk verslijten voor oorlogszuch tig, het grootelijks mis hebben. De Japan ners zijn een volk, hetwelk de liefde voor den vrede is ingeschapen. Deze door den schrijver verkondigde lief de voor den vrede moet dan wol sterk be proefd zijn geweest door al de oorlogen, die desondanks door Japan zijn gevoerd. En die liefde heeft Japan geen windeieren ge legd. De reusachtige imperialistische uit breidingen van het rijk tengevolge van die oorlogen geheel onder Japansch bestuur geplaatst gebied, voorts gebied dat nog een zekere mate van locale autonomie heeft be houden, en ten slotte ónder Japansche con trole gestichte staten beslaan een opper vlakte, veel en veel grooter dan- het Japan tegen het eind van de vorige eeuw innam. Het eigenlijke Japan is groot 382.545 vier kante km, de met het zwaard veroverde buitenbezittingen Korea, half Sachalin, Formosa s.a. 292.820 vierkante km. Daarbij komen nog Kwantoeng met 3162 en de Mandaat-eilanden met 2149 vierkante km. Voorts het onder Japansche controle staan de Mantsjoekwo, met een oppervlakte van niet minder dan 1.303.437 vierkante km. Dit was de toestand vóór het jongste con flict met China. Doch wij laten den schrij ver weer verder aan het woord. Vergeten... Het vraagstuk van de overbevolking van Japan kan volgens den schrijver van de brochure enkel opgelost worden met mede werking van de wereld, die haar anti-Ja- pansche inzichten moet vergeten en aan Japan moet overlaten zijn bevolkingsvraag stuk op te lossen op een wijze, die voor de rest van de wereld geen gevaar is, maar een voordeel. Het is dus den buitenland- schcn mogendheden aan te raden de Japan ners vrijelijk te laten emigreeren naar de landen in de zuidelijke zeeën, waar nog ontzaglijke terreinen braak liggen. Slotconclusie. In een slotalinea vat Shimizu zijn mee ning nog eens als volgt samen: „Wel verre ervan dat de Japanners pogen op de wereldkaart andere kleuren aan te brengen, wenschen zij enkel maar een mogelijkheid te krijgen voor het kwijtraken van hun overbevolking in de landen der zuidelijke zeeën. Het is gewenscht, dat de diverse regee ringen in de zuidelijke zeeën aan Japan ge bieden verpachten of ten minste met Japan zoodanige regelingen treffen, dat Japanners daar industrieele ondernemingen kunnen vestigen in een zoo groote mate, dat Japan's overbevolking daar een levensonderhoud kan vinden. Indien de wereld werkelijk last heeft van het terrein winnen door de Japansche producten, zouden wij Japan ners zelfs kunnen overwegen ons van de wereldmarkten terug tc trekken, doch en kel op voorwaarde, dat men ons toestaat, vrijelijk voort te dringen in de zuidelijke zeeën, opdat wij daar de bronnen kumvn vinden van die goederen die wij noodig heb ben, teneinde ons van andere naties oeco- nomisch onafhankelijk te maken. Misdrijf met politieken achter grond in België. De Soir maakt melding van een misdrijf, dat gisteravond onder geheimzinnige omstan digheden in België gepleegd is op den weg van Luik naar St. Truiden, onder de ge meente Heers. Daar is een taxi tegen een boom gereden en in een sloot gestort. In den wagen bevond zich het lijk van den chauffeur, die door twee kogels in den nek gedood was, en dat van zijn passagier, die zich een kogel door de slaap had geschoten. Op het lijk van den moordenaar vond men een briefje met de woorden: „ik zat naast mijn vijand, mijn bloed kookte en voor jou. Hitier, heb ik gedood. Voorts trof men op het lijk van den moordenaar een kaart van het Heimattreue (Duitschgezinde) front te Eupen aan, twee doozen patronen en een kleine som gelds. Nieuwe afzetmogelijkheden nood zakelijk. In zijn tweede radiorede over de Land bouwcrisismaatregelen, welke nu aan den akkerbouw gewijd was, besprak de minister van Economische Zaken, mr. Stecnberghe o.m. do gevolgen van de inpoldering der Zui derzee aan voor de aardappel- en suikerbie tenteelt, die ook daar als wissclteelt noodig zijn. Voor de daardoor veroorzaakte grootere productie zal naar nieuwe afzetmogelijkhe den moeten worden gezocht. Reeds zijn proeven genomen met het drogen van suiker bieten, waardoor het product langer houd baar blijft De derde radiorede zal door den minister worden gehouden Maandag 17 April van 7 7.30 uur n.m. en handelen over de veehou derij en de zuivel. PASSEEREN DER NEDERLANDSCHE INDUSTRIE NOODZAKELIJK. Antwoord op vragen van een Kamerlid. Op de vragen van den heer Bongaerts betreffende het hier te lande aankoopen van vliegtuigen door de regeering heeft de minister van defensie, mede namens de ministers van Waterstaat en van Koloniën o.a. het volgende geantwoord: Bij de aanschaffing van materieel voor de krijgsmacht dient, rekening' te worden gehourl<?n met de moderne inzichten om trent het tactisch of strategisch gebruik, waarbij de ervaring, in den jongstcn tijd elders opgedaan, van bijzondere beteekeuis is. Het belang van de krijgsmacht vordert, dat op het oogenblik, waarop tot aanschaf fing van een serie vliegtuigen kan worden overgegaan, dat type wordt gekozen, het welk voor hef gestelde doel de beste eigen schappen bezit. Uit het voorgaande moge volgen, dat het niet steeds mogelijk zal zijn, geruimen tijd vooruit nauwkeurig omschreven eischcn te formuleercn en den vliegtuig fabrikant opdracht te verstrekken, volgens die eischcn een vliegtuigtype tc ontwikke len en daarvan een serie te bouwen. Bij deze aanschaffingspolitiek zal het kunnen voorkomen, dat de keuze moet wor den gevestigd op een vliegtuigtype, dat door de Nederlandsche industrie niet of op niet voldoende wijze tot ontwikkeling is gebracht en dat derhalve elders moet wor den aangeschaft. Dat neemt niet weg, dat gelet op de daaraan verbonden belangen bij het plaatsen van orders in de eerste plaats het oog gevestigd blijft op de Neder landsche vliegtuigindustrie. Zoo bestond tot voor kort, op een enkel vliegtuig na, het vliegtuigmaterieel van de landmacht uitsluitend uit producten van de Nederlandsche industrie: thans zijn om evenvermelde reden een 18-tal vliegtuigen in Amerika besteld. Om dezelfde reden moes ten de groetc vliegbooten voor de zeemacht in het buitenland worden aangeschaft, zij het ook, dat een belangrijke serie daarvan op liccnsvoorwaardcn aan de Nederlandsche industrie in opdracht kon worden gegeven. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat aan de Nederlandsche industrie wederom belangrijke opdrachten hetzij reeds zijn uit gegeven, hetzij in voorbereiding zijn. Intussohcn kan worden medegedeeld, dat een interdepartementale commissiè wordt ingesteld, met opdracht op korten termijn na tc gaan of de Nederlandsche industrie, •in nog ruimere mate dan tot heden het ge val was, hij de voorziening in dc behoefte in Nederland aan vliegtuigen kan worden ingeschakeld. Duitsche bladen protesteeren smalenden toon. Spanje zegt: Engeland en Frankrijk zijn de gendarmes van Europa gewor den. Terwijl de Britsche diplomatie on verdroten doorgaat nieuwe scha kels in den veiligheidsketen te sme den, oordeelt de wereld over de redevoeringen, welke de regeerings- gevolmachtigden Donderdag hebben afgelegd. Opmerkelijk is het zwijgen van de Italiaansche pers tegen over het gewone geschetter der Duit sche bladen. Met enkele regels maken de voornaamste Italiaansche bladen slechts melding van Chambcrlains rede. Alleen Gayda. de „staatsjour- nalist", is iets uitvoeriger. Hij ontkent, dat Engeland cenig belang in de Adriatische Zee heeft, aangezien de aan wezigheid van de Italianen in Albanië geen gevaar vormt voor den Britschen imperialen zeeweg in de Middellandsche Zee, die zich op een afstand van ongeveer 1500 K.M. be vindt. Ten slotte acht het blad het ook misplaatst, dat nogmaals zonder reden gesproken wordt over een Italiaansche bedreiging van Grie kenland, welk land men, evenals aan Roe menië, een niet-gevraagde garantie heeft op gedrongen, hetgeen duidelijk een omsinge lingsmanoeuvre blijkt te zijn, die ten doel heeft, de as te verzwakken, doch een volko men tegenovergestelde uitwerking heeft. De Duitsche pers is eenstemmig in toon en vorm. Alle bla den' zeggen dat de garantieverklaring voor Griekenland en Roemenië door Frankrijk en Engeland niet uit den wil naar vrede voorkomt, doch uit het voornemen om on der den mantel der platonische vredeslief- de zich machtsposities tegen de totalitaire staten te verschaffen. In de overige landen heeft de rede van Chamberlain over het algemeen voldoening gewekt. Polen wijst er op dat de verklaring geen verplichting voor het land meebrengt. Amerika brengt Chamberlain en Daladicr warme hulde. De verklaringen van Chamberlain cn Daladicr zijn door dc openbare meening in Griekenland gunstig ontvangen. In officieele kringen wordt evenwel geen commentaar geleverd. De geheele Roemeensche pers publiceert met instemming de verklaringen van Cham berlain en Daladier. De Britsche pers schaart zich achter Chamberlain. Sommige bladen betreuren, dat een krachtige houding als thans niet eerder is aangenomen. Ook dringt men er op aan de samenwerking met Rusland niet te- verwan rloozen. De Fransche pers spreekt in gelijken geest. Sommige bladen verlangen dat En geland thans den militairen dienstplicht zal invoeren. Spaansche bladen zeggen, dat Engeland en Frankrijk er naar streven de „gendarmes van Europa" te worden, en zij voegen daaraan toe. dat die houding niet ge schikt liikt om behulpzaam te zijn hij de natuurlijke ontwikkeling van de Europee- sche betrekkingen. Daverende daden van Grammens De nieuwe Belgische senator heeft den eersten dag de beste al ruzie. Reeds bij de eerste Parlementszitling heeft Grammens, de man van de daad, een inci dent veroorzaakt. Bij de beëediging der volksvertegenwoordigers legden de Waal- sche kamerleden den eed op de grondwet in het Fransch, de Vlaamsche die in de nieuwe Kamer verre in de meerderheid zijn in het Nederlandsch af en alles verliep vlot, tot dc voorzitter den naam Grammens afriep. De man van dc daad verroerde geen vin cn toen dc heer Vouloir zijn naam her haalde, keek hij quasi verbaasd in het rond met een gebaar van: wat wil hij van mij? De voorzitier riep voor de derde maal, thans met verheffing v. stem: „Grammens". Maai de heer Grammens bleef rustig zitten en deed of hij niet begreep, wat er van hem verlangd werd. Op de Waalsche banken begon men te roepen en te joelen, de grijze voorzitter keek hulpeloos als een kind in het rond, de- geheele kamer geraakte in be weging en te midden van de opwinding zat Grammens strak en zwijgend voor zich uit te kijken. Dat duurde zoo öminuten. Toen einde raad vroeg de voorzitter aan den Vlaamsch-Xationalen bijzitter of deze Gram mens in het Nederlandsch wilde vragen den eed af te leggen. Na een aanvankelijke wei gering voldeed de bijzitter aan dit verzoek. Onmiddellijk stond Grammens op én legde den eed af. Een tweede incident. Hot tweede incident, aldus het Hbld., deed zich iets later voor. De beeëdiging was be ëindigd en do voorzitter wilde het volgende punt van de agenda in behandeling bren gen, toen Grammens opstond en het woord vroeg. Dit werd hem geweigerd, maar Gram mens liet zich niet afwijzen en herhaalde zijn verzoek. Weer weigerde de voorzitter hem liet woord te verleenen. Op de Waalsche banken begon n weer te schreeuwen, maar boven hel aai uit klonk de metalen stem van Grammens: „Ik dacht, dat ik in de Belgische Kamer was gekozen", riep hij luid keels, maar ik schijn in de Fransche Kamer terecht te zijn gekomen. Al les wat ik hier rondom mij zie, is Fransch. Ik ben niet van zins, daar mede genoegen tc nemen cn indien het presidium er niet voor zorgt, dat dit ten spoedigste verandert, zal ik er zelf voor zorgen" De rest van Grammens' woorden ging ver loren in een storm van gejoel en geschreeuw. De voorzitter hamerde wanhopig om Gram mens het zwijgen op te leggen, maar deze bleef doorspreken tot hij gezegd had, wat hij zeggen, wilde en ging daarna, toegejuicht door de Vlaamsch-nationalisten weer rustig op zijn hoekplaatsje zitten. Dit debuut van Grammens heeft ons oen voorproefje gegeven van wat de nieuwe ka mer te wachten staat, indien de taalwetten niet stipter worden toegepast. Berichten over uitstel tot 15 Mei. Het bericht dat het overwinningsdefilé te Madrid, d.w.z. de triomfale intrede van Franco in de hoofdstad op 2 Mei plaats, zal vinden, wordt té Burgos niet bevestigd. De datum van het défilé dat onmiddellijk ge volgd zal worden door het terugtrekken van de buitenlandsche vrijwilligers, alsmede de demobilisatie van de nationale troepen, is nog niet definitief vastgesteld. Het is moge lijk, dat hot zal worden uitgesteld tot 15 Mei, den naamdag van St. Isidox-us, den beschermheilige van Madrid. Dat men den oorspronkelijkcn datum 2 Mei heeft laten vallen, zoo schrijft het D.N. B. hangt waarschijnlijk samen met de om vangrijke voorbereidingen, die aan deze pa rade vooraf moeten gaan, cn vooral ook met de werkzaamheden, die nog in Madrid, dat in den burgeroorlog zoo zwaar geleden heeft verricht moeten worden. In Engeland cn Frankrijk heeft dit uitstel dc argwaan doen toenemen. Het is duide lijk dat men er een poging tot tijd winnen achter zoekt. Schatten ZES LEIDERS TE MARGATE. De belangrijkste gebeurtenis van den der den dag van het tournooi te Margate was de nederlaag van Sir George Thomas, den leider, tegen Paul Kcres. Het resultaat der andere partijen was zoodanig, dat thans zes spelers de leiding hebben, allen met 2 punten. De verdere uitslagen waren: FlohrWheatoroft 10. Capablanca—Najdorf V*A. Milncr BarrvSergeant ViVi. Miss MenchikGolombek ViA. De stand na de derde ronde luidt: 1, 2, 3, 4, 5 en 6, Sir George Thomas, Flohr, Keres, Najdorf, Sergeant en Capa blanca. ieder 2 punten. 7, 8 cn 9, Miss Menchik, Milncr Barry en Golombek, ieder 1 punt 10. Wheatcroft 0 punten. In de reservcgroepcn werden twee ron den gespeeld. Prins behaalde in de reser- vegroep a het maximum, doch dat was ook wel noodig. aangezien liij twee partijen achter elkaar verloren had. Van Schcltinga cn Landau speelden remi se tegen elkaar en in de vierde ronde won Landau met zwart van Kitto. Onze landge noot heeft thans 3A uit 4, een fraaie score. In groep b. won van Doesburgh met wit van Schultz en maakte remise met zwart tegen Pc tere. SCHAGEN DAMMEN. De uitslagen van de voor de onderlinge competitie der Schager Damclub gespeelde partijen luiden als volgt: P. BlaauboerJ. de Vos 02 S. v. RuitenJ. Keet 02 J. WillemseG. Kos 02 Jb. de VriesS. Visser 20 J. PeetoomS. Ruiten 02 J. de Vos—S. Grootes 2—0 J. PeetoomK. Bruin 0—2 G. Kós—S. Visser 20 Jb. de VriesJ. Willemse 02 J. KeetK. Bruin 0—2 HEER-HU GOWAARD ERNSTIGE BOTSING. Gisteravond om ongeveer kwart voor zes geraakte bij den spoorwegovergang in den Middenweg een motorrijders en een wiel rijder met elkaar in botsing. De wielrijder, de spoorwegarbeider B. uit Obdam, wilde den weg dwars oversteken, doch doordat hij niet voldoende op het ver keer lette, reed de motorrijder de heer L. uit de Berkmeer hem in den flank. Beiden maakten een salto en werden gewond bij den os erwegwachtcr Beinema binnengebracht. L. was danig aan het hoofd gewond, terwijl B. klaagde over zijn arm. De doktoren Swart cn Zwarteveen waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste geneeskundige hulp. W1ER1NGEN PLUIMVEE EN KONIJNENVOKKERSVER. NUT EN GENOEGEN. Gisteravond hield bovengenoemde vereen, in hotel Centraal van den heer S. Kaan een vergadering. Voorz. de heer J. J. R. Groos, heette de aanwezigen welkom, waarna de secretaris de heer dc Jong de notulen voorlas, welke zonder op- of aanmerking werden goedge keurd. Ingekomen was een schrijven van Dr. L. Hoedemaker, waarin deze mededeelde de tatoueerlang aan de vereeniging te schen ken. Besloten werd aan Dr. Hoedemaker een blijk van waardeering, als blijvend aanden ken te zenden. Op Hemelvaartsdag zal in Sneck een groo te nationale tentoonstelling gehouden wor den. Besloten werd, om, na overleg met het tenloonstellingsbestuur aldaar, gezamenlijk in te zenden. Ook was een schrijven ingekomen van den Nederlandschen Konijnenhond met het verzoek om toe te treden tot dien bond. Na eenige besprekingen werd besloten dit niet te doen. De candidaat-ledcn Kat en Rcitsma wer den hierna met algemeene goedkeuring als leden aangenomen, terwijl het reglement in dien voege zal worden gewijzigd, dat. over toetreding tot de ycreeniging als lid, het be- stuur in de toekomst te beslissen heeft. Over de a.s. tentoonstelling zegt de secre taris, naar de Holl. Mij van Landbouw ge schreven te hebben, maar nog geen ant woord te hebben ontvangen. Bestuursverkiezing. Wegens vertrek van den heer Hoedemaker was er nog steeds een vacature in het bestuur. Na eenige stemmingen werd dc lieer K. IIcggelaar ge kozen. Do contributie werd vastgesteld op 10 ct. per week en wel üA ct. voor de vereeniging en 3A ct. voor den fokker; indien men de „Avacultura" wil lezen, is de contributie 14 ct. per weck (6A plus VA). Tafelkcuring. Besloten werd eind Juni, begin Juli een lafelkeuring te organisceren Voor deze keuring zeiden de volgende hee- ren reeds een medaille toe: S. Kaan Pz., J. J. R. Groos en K. I-Ieggelaar. Een konijn meegebracht door den heer E. -Hooiveld, werd ten bate der vereeniging verloot. De gelukkige winnaar werd de heer J. Tichellaar. In de rondvraag stelde de heer K. Heg- gclaar voor, om eens gezamenlijk een rond gang langs do stailcn der leden te maken, een soort excursie. Ook is de heer Hegge- laar er voor om, zoo iemand eenige vreemd soortige rassen heeft, deze eens mee naar een vergadering te nemen om samen eens over zoo n ras te spreken en om zoodoende de kennis der leden uit te breiden. Beide voorstellen vonden bij de aanwezi gen een goed onthaal; voor de eerstkomen de vergadering zal dc heer Groos eenige krielen en de heer Heggelaar een konijn ter bestudeering mede nemen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Rotgans, werd besloten ook adspirant leden toe te laten tegen een speciale lage contributie. Op voorstel van den heer Nieuwland werd besloten, dat de vereeniging zich een standaardwerk zal aanschaffen, terwijl een gedeelte van de opbrengst van de vergade ringsverlotingen gebruikt zal worden om de bibliotheek uit te breiden. Hierna sluiting. WARMENHUIZEN, 14 April. Uien 2.602.90, gele kool 4.104.60, Deen- sche witte kool 4.60—4.90. Aanvoer: 1175 Kg. uien, 2200 Kg. gele kool, 6100 Kg. Deen- sche witte kool. ALKMAAR, 14 April. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 4080 stuks, verkocht 3960 stuks, prijs f 16.5017. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR, 14 April. Graanmarkt. Aangevoerd 164 H.L.'s, waarvan soort en kwaliteit; 36 II.L. gerst chev. 8.30—8.75, 47 H.L. haver f 7.35-8, 24 H.L. boonen, w.o. bruine 22— 40, citroen 28, witte 2630 en tuinboonen 9, 1 H.L. kar- wijzaad, prijs niet genoteerd; 5(5 H.L. erw ten, w.o. kleine groene 10.40—10.50, groote groene 1217, grauwe 39 en vale erwten 16 —17.50. Alles per 100 Kg. Handel stug. ALKMAAR, 14 April. Andijvie 27—32, bloemkool I 20—30, idem II 14, bieten 1.60—3.80, gele kool 4.30—7.50, kropsla 39.60, prei 12.60—16. peterselie 3.S0 —5.60, rabarber 3—10, raapstelen 0.60—1.60, radijs 1.80—120. roode kool 811.80, selde rie 2.80-^-4.60. spinazie 0.190.55. uien 2.80— 5.80, witte kool 1.50, wortelen 5.105.60, wit lof I 8—10.50, II 5—7.50. 7WAAG. 14 April. Blauwe aarrlannelen 2.703.40, ldoe.rnkool 15—21, sla 5.10—10.30. andijvie 13—21, wascli peen 713. broek peen 56.30. uien 3.10— 1 70 orei 10.1013. gele kool 7.10—8, spina zie 611.30. postelein 1018," komkommers 12—13, slahoonon 81.witlof 15.1021.80, radijs 1.50—2.10. rabarber 5.80—7.10. BROEK OP LANGENDIJK 15 April. 100 kg. BI. aardappelen 3; 1500 kg. uien 3.40—3.70; drielingen 1.90: grove 2.80; stek 30; 625 kg. peen 3.704.60: kleine peen 2.10 165 bos rhabarber 4.10—5.90; 1100 kg. kro ten 3.503.60; 15400 kg. roode kool 8.4010; 13 kg. spinazie 5.30—9.60; 29000 kg. gele kool 4.10—5.60; 55000 kg. d. witte kool 3.50 —4 50 NOORDSCHARWOUDE, 15 April. 1300 kg. uien 3.30—3.60; drielingen 1.20; grove 3.40—3.60; 1100 kg. peen 5.60—5.80; kleine Peen 2.30; 600 ktr. kroten 80—1.60; 32900 kg. roode kool 9—10.30; '20900 kg. ge le kool 4.10—5.70; 103000 kg. d. witte konl 3.704.60; 90 kg. witlof 17.70.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6