Polder Heerhugowaard De moeilijkste kunst is, een brief te lezen L Bolte Schagen Simplex rijwielen, even solide als mooi, 4Ó50 Woensdag 19 April 1939 Tweede blad Raad Wieringermeer Samenwerking tusschen de school besturen? Naar één U.L.O.-school! Een dienstgebouwde en een vracht auto in twee hamerklappen gereed. Ook een gemeente-architect zon der slag of stoot. Lange disous- sies over de vraag of de gemeente al geconsolideerd is of niet. De gemoederen worden wit-heet Wethouder Peters heeft geen geld, zegt hij. Mr. Backer houdt zijn hart vast, als de Wieringermeer „normaal" wordt. kekenhuisverpleging schagen jfrijgt subsidie, maar niet jen, twee, drie. de Raad vergaderde gistermiddag. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter is de burgemeester, de heer Jr, Smeding, secretaris de heer Blaauboer. notulen. De notulen der vorige vergadering geven geen aanleiding tot bijzondere besprekin gen. ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken (bevinden 7ich eenige goedkeuringen van hoogere in stanties op genomen raadbesluiten. Een adres van het bestuur der Chr. Nat. Schoolvereeniging, om te komen tot het Stichten van een school voor U..L.O. te Wie- ringerwerf, wordt om prae-advies gesteld in banden van B. en W. Omtrent het adres van het Ulo bestuur (deelt voorzitter mede dat B. en W. het niet wenschelijk vonden wat oorspronkelijk het plan was twéé scholen te stichten, een Chr. cn een neutrale. Beide schoolbesturen trok ken nu hun voorstel in, men zal trachten tot elkaar te komen, en één school te stich ten. De heer mr. Kamp: „Ik hoop dat U zal Slagen." Voorzitter: „Ik hoop het ook...". Op een vraag van den heer de Bruin zegt Toorzitter dat in 't gunstigste geval maar plaats zal zijn voor één Uloschool, naar 't oordeel van de regecring. artikel 13. 'Aan G. Venema, tV. Noordhoff en 'A. C. Kemmeren worden vergoedingen toegekend voor hun kinderen die een school bezoeken, meer dan 4 kilometer van hun woning ver wijderd ingevolge het bepaalde bij art. 13 der L.O.-wet 1920. Aldus besloten. dienstgebouwtje voor gemeente werken. 1 B. en W. vragen f 4200.crediet j voor de stichting van epn dienst- gebouwtje voor gemeentewerken. Het gebouwtje zou moeten komen op het terrein, dat thans als open opslagplaats idienst doet aan het verlengde van de Raad huisstraat te Wieringerwerf. Men is van oordeel, dat de garages bij de gymnastiek- gebouwen ongeschikt worden en daar al leen de brandspuit geplaatst moet blijven. De heer mr. Bakker vraagt of wel reke ning gehouden is met het uitbreidingsplan. Komt het terreintje niet in gevaar? Voorzitter stelt vrager gerust. De heer de Bruyn zou B. en W. meteen Willen machtigen de grond in erfpacht te krijgen om moeilijkheden met het rijk te yoorkomen. Aldus besloten. nieuwe vrachtauto^ B. en W. vragen een crediet van f 2000.waarna na inruiling van de oude bij garage Klare te Mid- denmeer een nieuwe vrachtauto ge kocht kan worden. De laadcapaci- teit van den nieuwen wagen zal 30 pet. grooter zijn. Zonder eenige discussie aldus besloten. benoeming gemeente-architect. B. en W. stellen voor over te gaan tot het benoemen van een gemeen- te-architect. Het hoofd van den bouwkundigen dienst, tie heer van Eek, heeft bericht, door den (versnelden boerderifbouw niet meer zijn tijd (voor de gemeente beschikbaar te kunnen stellen en alleen voor de Wieringermeer- directie werkzaam te moeten zijn. Op diens advies zouden B. en W. salarisgrenzen van 1 3000—f 3600 willen stellen, opdat men een behoorlijke kracht kan krijgen. Dit salaris drukt echter te zwaar op de gemeentekas? De 'te Wieringerwerf gestationneerde bouwkundig opzichter, die in dienst der Wieringermeer-directie is, verricht werk zaamheden ten behoeve van deze directie, van de gemeente, van het bouwbureau „de Wieringermeer" en van de stichting „de Wieringermeerscholen". Zoowel door de ge meente als door het bouwbureau wordt 1/3 van het salaris van dezen opzichter (pl.m. 2750.per jaar) aan de Wieringermeer- directie vergoed. De gemeente-architect zal kunnen worden belast met dezelfde werk zaamheden, als thans aan den bedoelden (bouwkundig opzichter zijn opgedragen. Uitv fiaande van de beslaande regeling, hebben B- en W. daarom de Wieringermeer-directie en het bouwbureau „de Wieringermeer" ge vraagd en elk voor zich bereid gevonden in- fiiv?rWC('.!'c van ('en gemeente-arhitect i 1000bij (e dragen. Bovendien zijn de »esturen van de stichting „de Wieringer- leerscholen" en van de Christelijk Natio- nale Schoolvereeniging geneigd tot betaling aan de gemeente van f 50.per school, ais vergoeding voor het deskundig toezicht op net onderhoud van de schoolgebouwen. Dp deze wijze zullen de salarisuitgaven Jen, behoeve van den 'gemeente-architect "voor de gemeente beperkt blijven lot f 750.-— tot f 1350.per jaar. In de eerste jaren zal het voor rekening der gemeente blij vende deel van de jaarwedde zelfs lager zijn dan de vergoeding, welke thans voor de uitoefening van het technisch toezicht aan de Wieringermeer-directie verschuldigd is. De heer Venhuizen is er van overtuigd dat men volgens het voorstel een goedkoo- pen architect krijgt, maar hoelang trekt de Wieringermeerdirectie het bedrag van fl 1000.— uit? Voorzitter: Tot de directie verdwijnt, dus uiterlijk in Jan. 1941, of zooveel later de re gecring goeddunkt. Weth. Peters meent dat men toch ook met de opvolgster van de Wieringermeer- directie, rijksrentmeester of iets dergelijks dan een overeenkomst zal maken. Voorzitter brengt naar voren dat dan la ter, men ook met aangrenzende gemeenten zou kunnen praten. Het dienstverband van den heer Jasperse zou nu eindigen. Het voorstel wordt aangenomen. VOOR- EN NAZORG GEESTESZIEKEN. B. en W. stellen voor de gemeente te doen toetreden tot den voor- en nazorgdienst voor geesteszieken in Noordholland tegen een bijdrage van IVz cent per inwoner per jaar. Aldus besloten. MIDDENSTANDSBORGSTELLINGS- FONDS. B. en W. stellen voor aan te slui ten bij het Middenstandsborgstel- lingsfonds Hollands Noorderkwartier. De kosten zijn voor eenmaal f 0.10 per in woner en verder f 0.02 per inwoner per jaar gedurende drie jaar. De heer de Bruyn ziet de zaak meer als in dienst van het algemeen belang. De midden stand in de Wieringermeer heeft er geen behoefte aan denkt spr. Uit sociaal oog punt wil spr. wel mee gaan. Voorzitter zegt dat de middenstandsver- een iging tot toetreding adviseert, het colle ge acht toetreding een staaltje van plicht en bovendien is er nog het advies van Ged. Staten. Weth. Peters denkt dat de uitkeeringen we Izullen verminderen, te meer daar het stichtingskapitaal onaangetast blijft. Spr. zet het nut van het borgstellingsfonds uit een en wijst op de successen van het fonds bij saneering van noodlijdende bedrijven. Men moet overigens deze zaak in breed ver band zien. Weth. Peters meent dat een plaatselijke commissie uit den middenstand, zooals het middenstandsbestuur gaarne wenscht, niet in uitzicht kan worden gesteld, gezien den vertrouwelijken aard van de gevraagde ad viezen. UITKEERING SCHOLEN ANDERE GEMEENTEN. B. en W. stellen voor een uitkee- ring te verleenen, gebaseerd op de 'werkelijke kosten van het onder wijs, aan openbare scholen in an dere gemeenten, bezocht door leer lingen uit de Wieringermeer. Er zijn verzoeken van de gemeentebestu ren van Medenblik en Barsingerhorn voor bezoek aan de openbare lagere scholen. Een douceurtje noemt de heer De Bruin deze onverplichte uitkeering. Spr. is geschrokken dat er vol gens de begrooting reeds is uitgetrokken voor openbaar Ulo-onderwijs in andere ge meenten. Is er nu geen gevaar, dat als scho len in andere gemeenten worden gesteund, ey reclame voor deze scholen gemaakt zal Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van den Polder Heer hugowaard, op Dinsdag 18 April 1939, des middags om 12 uur in het Polderhuis te Oudorp. Voorzitter de heer P. Tromp, dijkgraaf; secretaris de heer H. Hoogland; opzichter de heer W. Wijte. Allen zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering met welkom; de notulen worden gelezen en on veranderd vastgesteld. Dc Voorzitter deelt mede, dat de rekening er slecht uitziet, maar zegt hij, dat was van te voren hekend. Ingekomen stukken en mededeelingen zijn er overigens niet, zoodat nu in behan deling komt de Rekening 1938. Deze vertoont een ontvangsten-cijfer van f 101.989.75; uitgaven f 120.618.43. nadeelig saldo derhalve f 15.628.43 fbesronnen werd met een nadeclig saldo van f 14.04S.82). Bij de wegenrekening zijn de ontvangsten f 43.723.76. de uitgaven f 46.S71.06; nadeclig saldo f 3147.30. Aan arbeidsloonen voor aan leg en onderhoud wegen is uitgegeven f 9.238.20, aan materialen f 26.392.S1. Namens de commissie brengt de heer Quant rapport uit. Alles is keurig in orde bevonden. Eén opmerking beeft de commis sie en wel omtrent de lastenbetaling: er ziin menschen, die het wel heel gemakke lijk opvatten en de commissie beveelt dit punt dan ook in de aandacht van het Be stuur aan. De Voorzitter zegt, 'dat het 't, streven van het Bestuur is, de achterstallige lasten zoo vlug mogelijk binnen te krijgen; met de op merking wordt rekening gehouden. Het Be- worden, en zoodoende leerlingen aan de Wie ringeimeerscholen worden onttrokken? Voorts vindt spr. het niet juist, dat men hooger gaat dan de uitkeering voor het bij zonder onderwijs. Wat zijn tenslotte de fi- nantieele consequenties, vraagt spr. In geen geval wil spr. een aanhangsel van 't oude land worden, het onderwijs voor de kinderen in de Wieringermeer moet in de Wieringer meer geconcentreerd blijven. Buiten het voordeel van grootere scholen, is er geen enkel voordeel voor de scholen in de nabu rige gemeenten, zegt weth. Peters. Uitge keerd worden de nettokosten, en zeer zeker zal het onderwijs beperkt blijven tot kin deren uit de grensgebieden en voor scho len, welke niet in de Wieringermeer voor komen. Voorzitter ziet in. dat men niet meer moet geven dan aan het bijzonder onder wijs. Weth. Peters; Men moet de zaak op bil- lijkheidsgronden zien, voorziet de wet niet in een en ander, dan is de wet onbillijk. (Ge lach). Weth. Peters: Er kan om gelachen wor den. maar 't is toch zoo! Waarom moeten de scholen in de buitengemeenten voor on ze leei'lingcn kosten maken. Als Schagen dat bijv voor zijn ulo-school doet, vind ik dat vrij onnoozel van Schagen! Voorzitter: Laten we maar niet plus royaliste gue le roi zijn en niet meer geven dan aan 't bijzonder onderwijs, 't Beste is elk jaar de finantieele consequenties na te gaan en een halt roepen als het noodig is. De Secretaris weet wel de uitkeeringen, ongeveer f 1000, maar niet precies de school gelden, die woraen afgetrokken, zoodat niet precies lierekend kan worden wat de zaak dit jaar kost. In principe wordt besloten de uitkeering te verleenen, behalve in de 5 van kosten van stichting en verbouwing der betreffen de school, zooals een der alineas in het voorstel aangaf. wijziging winkelsluitings- verordening. In het ontwerp der nieuwe verordening is het later openstellen van winkels dan den wettelijken tijd op Zaterdagavond niet meer geoorloofd. Winkels van welke het debiet voor een goed deel bestaat uit den verkoop van brood, banket, suikerwerk, cho colade, fruit, tabaksartikelen en prent briefkaarten, mogen op de Zondagen in de maanden Juni, Juli en Augustus van de kalenderjaren 1939 en 1940 gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, lig gende tusschen 8 uur des voormiddags en S uur des namiddages open zijn voor ver koop deze artikelen. Zelfde bepaling zal gelden voor verkoop van sterken drank, niet voor gebruik ter plaatse. Aldus besloten. bijdrage ziekenverplegings- fondsen. B. en W. stellen voor een regeling vast te stellen, waarbij een gemeentelijke bijdrage wordt gegeven in de permie, verschuldigd aan ziekenhuisverplcgingsfondsen. De regeling is bedoeld de gemeente te ont lasten van de zorg voor armlastige patiën ten. In het bijzonder is de regeling bedoeld voor de Ziekenhuisverpleging Schagen aan welke vereeniging voor het jaar 193S f 613.95 subsidie moet worden verleend. Dc bedragen door de gemeente voor armlastige patiënten uitgegeven zijn veel hooger. Door opvoering van het ledental, waarbij de ge meente dan zal medewerken, zal de exploi tatie van de Z.V. Schagen loonender wor den en zij haar werk in de Wieringermeer kunnen voortzetten. De heer Kamp vreest, dat hoe meer in woners er komen, hoe grooter het tekort wordt. Voorzitter wijst er op, dat er veel ziekte gevallen voorkomen bij nieuwe menschen, die „gerepareerd" moesten worden. Men hoopt nu op men schen die er reeds langer waren. De heer Mr. Kamp vindt het zonderling, stuur betreurt het, dat de ingelanden doov het niet op tijd voldoen der lasten soms vele onkosten moeten betalen, het is echter hun eigen schuld. Wel zijn sommigen niet •bij machte te betalen, bij anderen is dat echter wel het geval. Den heer Kooij is het opgevallen, dat er nog van zulke kleine posten zijn, die niet betaald werden. Dit is toch eigenlijk be spottelijk. De Voorzitter beaamt dit. De rekening wordt vervolgens hoofdstuks- gewijze behandeld. Die laksche gemeente i Op een desbetreffende opmerking van den heer Kooij antwoordt dé Voorzitter, dat het nog te vorderen bedrag der gemeente Heerhugowaard ad f 698.30 nu door den penningmeester kan worden geïncasseerd. Het moest niet voorkomen, dat dergelijke lichamen niet op tijd betalen, zegt spr. De heer Kooij noemt het „laksigheid". De rekeningen werden hierna zonder hoof delijke stemming op bovenstaande cijfers goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat de finan- cieele toestand niet zoo slecht is als hij er op papier uitziet We hopen op een uitkeering van het Wegen fonds a f 10.000, terwijl de achter stand op de lasten klein 5000 gul den bedraagt. Verder hebben we nog onze voorraden. Alles bijeengeno men is een en ander dus niet zoo ongunstig als het op het eerste ge zicht lijkt. Machtiging inzake geldleening. Het Dag. Bestuur wordt hierna gemach tigd - als de noodzakelijkheid daartoe zich voordoet de kasgeldleening tot een be drag van f 50.000 met f 10.000 te verhoogen. Wijziging Bijzonder Reglement. Gewijzigd en aangevuld wordt het Bijzon- aan Uw voor nemen om Uw vloerbedekking te vernieuwen 1 Bij ons vindt U een uitge zochte collectie matten, tapijten linoleums, enz. maar spr. neemt tenslotte het standpunt in, dat als de heeren uit de Wieringermeer een voorstel zuinig genoeg vinden, het hem goed is. Voorzitter: Nu is U op een hellend vlak! De heer Mr. Kamp zegt, op Texel ook allerlei wonderlijke heeren op bezoek te krij gen met „voordeelige voorstellen", zonder dat ze met cijfers komen. Spr. is tegen een ver gaande staatszorg, hij tracht dit denkbeeld op Texel ook reeds door te voeren. Spr. waarschuwt tegen nieuwe dingen. Zat er geen dwang van de Schager vereeniging achter; betalen of we sluiten de deuren voor de Wieringermeer. Men begint a fonds perdu f 613.95 te geven. Weth. Peters licht toe, dat dit noodig was. Men blijft tenslotte vrij. alles is voorloopig, om uit groote kosten voor het burgerlijk armbestuur te blijven. De grootste gezinnen hebben de meeste profijten, want de kinderen wegen zwaar, zegt Voorzitter op een vraag van den heer Leyten. Het voorstel wordt aangenomen. NAAR EEN NORMALE GEMEENTE. Overigens vindt spr. er veel woorden in, die overbodig zijn. Wie is er tenslotte ernstig te gen? Voorzitter zegt, dat men eenvoudig had kunnen zeggen: „vlak voor", maar dan kwam al het werk van het tegenwoordige bestuurscollege in een gek daglicht te staan. Dan bad men wel kunnen zeggen: „doe het erder.'' Aangetoond is niet dezen brief dat de bestuurscommissie noodig was. De heer De Bruin: Dat wordt nu juist niet algemeen erkend. Voorzitter: Wij erkennen het. (vroolijkheid) Een preek; noemt Mr. Bakker den brief, waarom Ged. Staten te bestrijden? Wat is 't moeilijk de gedachten tot uitdrukking te brengen, meent spr. en wat is 't moeilijk de juiste bedoeling te verstaan! Ged. Staten hebben nooit be weerd dat de bevolking geconsolideerd was, zoodat B. cn W. dit punt bestreden hebben. Spr. leest dezen brief van Ged. Staten voor, en concludeert dat men inderdaad venijn zuigen kan, maar men moet de bedoeling goed ver staan. Voorzitter houdt staande, dat gereageerd is zooals moest op grond van den inhoud van den brief van Ged. Staten. De brief is echter moeilijk te begrijpen, zegt de heer Bakker nogmaals. Voorzitter: Dat blijkt! Voor onze brief heeft u althans een mondelinge toelichting noodig (Gelach.) De heer De Bruin: Je loopt vast, Bakkerl De heer Mr. Bakker zet nogmaals uiteen dat het gaat om niet geconsolideerd of wei nig geconsolideerd. De heer De Bruijn is het met voorzitter eens. De overige heeren zijn ook van oordeel dat een brief lezen moeilijk is. De heer Bakker geeft nog als voorbeeld, dat als de heer Peters bijv. geen geld heeft en men later zegt: hij heeft veel geld. Weth. Peters: Dan zou je je leelijk vergis sen. (Gelach.) Na nog eenige onvruchtbare discussie, merkt Mr. Bakker op, dat zijn betoog gaat niet tegen den inhoud, maar tegen den op zet van den brief. Feitelijk zijn B. en W. en Ged. Staten het wel eens. Voorzitter: Gelukkig! Maar heeft u nu te gen eenige alinea bezwaar? De heer Mr. Bakker: Nee, maar ik zou den brief anders geschreven hebben. Ik was niet met de kwade kanton begonnen, eerst de conclusie, en dan met een „maar" de bezwaren De heer De Bruijn had liever gezien, dat Ged. Staten zich beter op dc hoog te hadden gesteld, inplaats van di rect aan den minister te schrijven. Waarom eerst geen overleg gepleegd met B. en W. van Wieringermeer? Een opstel is het, zegt weth. Peters, de een schrijft het zus, de ander zoo. De psychologische zijde is echter hoofdtaak. De heer Mr. Bakker begrijpt na de uiteen zetting van den heer De Bruijn, welke men taliteit een rol speelde, toen de brief geschre ven werd. Men was zeker ontsticht. TT" 7worden gekalmeerd UW Z/CQUWCQ en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van De minister van Sociale Zaken heeft per 2 Maart 1939 verzocht te willen adviseeren of er bezwaar bestaat de gemeente uiterlijk op 1 Jan. 1941 tot normale" gemeente t£ maken. In het ministerieel schrijven wordt gewaagd van een bevolking die „reikhal zend" uitziet naar eigen gekozen vertegen woordigers. B. en W. stellen voor, te antwoorden,- dat tegen de plannen geen bezwaar bestaat. Het college hecht de grootste waarde aan de psychologische factoren voor den over gang. De meening van den minister, dat de samenstelling van de bevolking in 1941 reeds voldoende geconsolideerd is, deelt het college niet. De heer Mr. Kamp vindt de brief wonder lijk. Gedeputeerde Staten stonden niet met een hoofdletter. (Is dat wraak? (Gelach.). der Reglement. Hierbij worden aangewe zen de gronden (o.a. van de Ned. Spoorwe gen), welke zijn vrijgesteld van betaling der onderhouds- en exploitatiekosten van de sluis „Ons Doel"; voorts voorziet deze wij ziging in de inning der polderlasten per 1 Januari 1940 door het Hoogheemraadschap Noordhol 1 ands Noorde rkwartiei'. Rondvraag. De heer Ursem uit een klacht omtrent het bemoeilijken van een rioleering in Zuid hetgeen door een boompje zou worden ver oorzaakt. De opzichter zal een onderzoek instellen. De heer van Graft merkt op, dat er nog al eens vuil in de slooten wordt gewerkt, ook het volk van den polder zelf doet hier aan mede. De Voorzitter zegt toe aandacht aan deze zaak te zullen schenken. Volk van den pol der mag allerminst eraan mede doen. De heer Oudeman klaagt over- de knip pen in den weg bij Piet Oudeman. Ook hiernaar zal de opzichter kijken. De heer C. van Langen Pz. vraagt of het Dag. bestuur nog met een voorstel komt de gebouwde eigendommen te belasten. De voorzitter antwoordt, dat hieromtrent in het Dag. Bestuur nog geen besprekingen zijn gevoerd. De heer v. Langen wist niet beter, of het Dag. Bestuur zou met een voorstel komen; gebeurt er niets dan is spr. bang, dat de polderlasten verhoogd moeten worden. Spr. wil er een voorstel van maken de gebouw de eigendommen te belasten. Na eenige bespreking wordt het Dag. Be stuur opgedragen een onderzoek in te stel len bij die waterschappen, welke het ge bouwd belasten, ook naar de strekking dei- heffing, zoodat in een volgende vergadering rapport kan worden uitgebracht. De heer Sinnige vraagt of het Dag. Be stuur iets bekend is omtrent de opmetingen bij de Ringsloot bij Hcnsbroek. D'c voorzitter antwoordt ontkennend. Hierna sluiting, Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Voorzitter: Neen, neen, de heer De Bruijn is niet eens lid van het Dag. Bestuur. De heer Mr. Bakker: Ging het dan onbe wust? Voorzitter: Ook niet. De heer Mr. Backer releveert de geschiede nis van de moeilijkheden van de wet op het openbaar lichaam de Wieringermeer. Er is veel veranderd sinds deze in werking trad en daarom gaat men zich afvragen of alle factoren van vroeger nog gelden. Zoo kwa men Ged. Staten die zich hebben laten voor lichten door menschen die iets meer weten van de Wieringermeer, tot hun conclusie. Spr. wil echter eindigen, want de heer Ven huizen moet naar zijn koeien. De heer Venhuizen: 'k Heb een plaatsver vanger, praat maar door! (Gelach.) De heer Mr. Backer blijft van meening, dat men tegen Ged. Staten ingaat. De heer De Bruijn: De taak van het be stuurscollege is advies te geven, naar beste weten De heer Mr. Backer: Ik zal nu maar zwij gen: 't Is jammer, dat Ged. Staten niet den geheelen brief aan den minister, aan B. en W. hebben overgelegd, maar zij beschouwen de zaak zeer ernstig en ook is 't van belang dat er geen enkel besluit genomen wordt, zonder dat het Bestuurscollege er in gemengd wordt. Overigens zijn Ged. Staten natuurlijk niet zoo goed op de hoogte van Wieringer- meertoestanden als de heer De Bruijn. Spr. stelt echter uitdrukkelijk vast, dat Ged. Sta ten niet verplicht zijn zich met de Wierin germeerdirectie te verstaan, als het bijv. uit gifte van gronden betreft. Voorzitter sluit de discussie. De heer Mr. Backer zegt nu, dat als de gemeente normaal wordt, zij ook in feite normaal moet zijn. Zij moet zich finantieel im Groszen und ganzen kunnen bedruipen, anders loopt zij toch direct aan den leiband van bet rijk. Zal een „echte" gemeenteraad precies doen wat de bevolking wil? Laat menin ieder geval de zaken voordragen op gezonden ba sis. Spr. wijst hierbij speciaal op de grond belasting. Gaarne zou spr. willen dat. een plaatselijke vertegenwoordiger van dc be- stuurs-commissie zitting kreeg in een com missie die eventueel het nieuwe wetsont werp om te komen tot een normale gemeen te voorbereidt. Spr. houdt. zijn hart vast bij de gedachte over den tijd dat de gemeen te normaal zal zijn. In een der plaat selijke bladen stond de datum van 1 Juni 1912 als fatale datum, waarop de gemeente zelfstandig zou worden, maar dit is fout. Voor 31 Mei 1942 moet een voorstel van wet komen en dan kan de nieuwe gemeente zoo veel later worden vastgesteld als dén be paald wordt: 1944; '45 of '46. De redactie van den brief wordt nu goedgekeurd, na enkele technische wijzigin gen. Voorzitter sluit met den wensch, dat de poging de gemeente in 1941 zelfstandig te v<k>en -worden succes mag hebben.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5