Voorjaarsbloemen voor het Koninklijk Huis Het lot van den jongen werklooze Boerderij brandt als een fakkel Inbreker blijft ontkennen Radioprogramma iPJtohjm ap fee ItoAtn aan umt DOOR EDGAR RICE BURROUGHS Het hielp niet of Gonfala al protesteerde. Haar belagers waren nu gewapend en zij was hulpeloos. „U doet beter rustig met ons n\ee te gaan," raadde Spike haar aan, „we hebben U nodig." „Waarvoor?" vroeg het meisje. Haar stem klonk dapper, maar haar hart beefde van angst. „Wg hebben de grote diamant," antwoordde Spike, „en wij hebben U nodig omdat U weet, hoe zijn toverkracht werkt. Met die kracht kunnen wij zo rijk worden als een koning. We zullen ook als een koning leven, als de rijksten in het land. Misschien zal ik met U trouwen en dan wordt U koningin." Hg grinnikte. „De duivel hale je," bromde Troll. „Ze is even goed mijn eigendom als het jouwe." Het volle besef van haar waarde drong nu tot Gonfala door en gaf haar nieuwe moed. „Ik hoor nog aan geen van jullie beiden, jullie zijn beiden dwa zen," verklaarde zy, „en je zoudt verstandiger doen met te laten gaan." „Oh, neen," bromde Troll. „Mgn vrienden zullen ons volgen," hernam het meisje. „Tarzan zal me zoeken en jullie daden wreken." Bg 't horen van de naam Tarzan verbleekten de booswichten. Daarna grgnsde Spike brutaal: „Wg zijn niet bang. Waar wij heengaan, kan zelfs Tarzan ons niet vindei Noordwijker jeugd biedt hulde aan. Van 27—30 April worden de jaarlijksche Jjloemenfeesten in Noordwijk gehouden en zooals gebruikelijk worden voor den aan vang dier feesten aan de Koningin bloe men aangeboden door Noordwijksche kin deren. Dit is gisterochtend gebeurd. Tegen twaalf uur kwam er een autobus voor het Paleis aan het Noordeinde gere den, waarin vier meisjes en drie jongens zaten met de'heercn S. P. C. van Wely, voor zitter van het comité voor de bloemenfecs- ten in Noordwijk, J. C. van der Meer. lid van dat comité en G. Litjens, secretaris van het comité. Er waren drie bloemenmanden in de autobus: één voor de Koningin, één voor Prinses Juliana en één voor Prinses Bea trix, gevuld met voorjaarsbloemen uit de badplaats. Op het Paleis werd het gezelschap ontvan gen door C. S. Sixma baron van Heemstra, particulier secretaris van de Koningin en door mr. J. C. baron Baud, secretaris van Prinses Juliana. Na aanbieding van de bloemen voor de Koningin hebben de kinderen chocolade ge kregen en een portret van de Vorstin, waar na zij om kwart over 12 naar het paleis Soestdijk vertrokken om de bloemen voor de beide Prinsessen af te geven. Jeugdregistratie helpt de Centrale voor Werkloozenzorg. Hedenavond om tien minuten voor acht zal prof. dr. C. G. Wage naar, gedelegeerde van het werk kamp „Elfbergen" te Oude-Mirdum en lid van 't algemeen bestuur van de Centrale voor Werkloozenzorg, voor de N.C.R.V. een radiorede hou den over de opleiding van schippers en melkers, zooals die sinds het vorig jaar in dit kamp plaats heeft. Wij wijdden reeds eenige artikeltjes aan liet belangwekkende werk van de Centrale die reeds twintigduizend jeugdige werkloo- zen in hun dagelijkschen strijd tegen crisis misère bijstond. Dat voortzetting vooral van het kampwerk noodig is, ligt voor de hand en het bestuur der Centrale is dan ook voornemens, indien voldoende financieele steun het daartoe in staat mocht stellen, vooral dezen arbeid niet los te laten en zelfs uit te breiden. Een werklooze jongen kan ongeveer twee maanden in een der negen werkkampen verblijven, welke te sa men in zoo'n periode 825 jongens kunnen plaatsen. Doch het is niet steeds gemak kelijk, de gegadigden voor dit opwekkend verblijf te krijgen! Dit moge vreemd klin ken, maar een feit is, dat menig jonge werklooze reeds zoo door de depressie van den tijd is aangegrepen, dat het moeite kost hem op te richten en te animeeren tot een nieuwe bestrijdingsniethode van den lediggang. Men moet niet vergeten, dat het hier gaat om een tijdelijke tewerkstelling, welke de jongere geneigd is met onver schilligheid te begroeten. Heeft men hem echter eenmaal het groote geestelijke nut van een verblijf in een werkkamp onder het oog gebracht en beseft hij ook, dat voor hem door een dusdanig kampement de kansen stijgen tot het verkrijgen van een blijvende betrekking (vele honderdon kam peerders" werden reeds weer in het vrije bedrijf ingeschakeld) dan zijn het alleen nog de Jan Salies, die thuisblijven Doch dit is gelukkig maar een kleine minder heid. Het is in verband met het bovenstaande een gelukkige gedachte geweest, die de Jeugdregistratie tot stand deed komen. Deze spoort n.1. nauwkeurig de jeugdige werkloozen op, bezoekt hen, praat met hen over hun lot en bewijst hun, en daardoor de Centrale onschatbare diensten. Naar wij vernemen, 'bestaan er boven dien plannen meer aandacht te schenken aan de volwassen werkloozen. Deze plan nen zullen echter pas goed verwezenlijkt kunnen worden, indien de Centrale daar toe door hen, die wèl werk hebben, ge steund wordt door een geldelijk offer. Kapitale hofstede totaal verwoest. Schuren met inventaris en hooi bergen verloren. In den vorigen nacht heeft een zware brand de kapitale boerderij benevens schu ren en hooibergen van den landbouwer J. de Goei te Geldermalsen geheel in de asch ge legd. Het vuur werd in de groote, gedeeltelijk met hooi en stroo gevulde land'bouvvschuur ontdekt. De vlammen grepen, mede ten gevolge van den feilen wind en de tochtige schuur, snel om zich heen en in een oogen- blik tijd stond de groote schuur in lichter laaie en sloegen de vlammen over naar de nabijgelegen boerderij met hooiberg. Alles brandde weldra als een fakkel. Brandweer machteloos. Het vee dat zich in de schuren bevond, kon gered worden. De brandweer was spoe dig aanwezig, doch kon tegen deze felle vuurzee niets uitrichten. Van dcnMnboedel kon slechts weinig worden gered. Het pand is tot den grond toe afgebrand. De schade, die vele duizenden guldens bedraagt, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. In de landbouwschuur stonden be halve vele landbouwwerktuigen, zaaimachines en boerenwagens en -karren ook twee groote dorsch- machines en twee tractors bene vens twee groote hooipersen. Alles, ook veel koren en een groote partij hooi en stroo is een prooi van het vuur geworden. De belangstelling voor de vuurzee, die kilometers ver te zien was, was buitenger woon groot. Verkiezingsgevecht N.S.B. tegen N.S.N.A.P. Maandagavond had de N.S.N.A.P. in de zaal „Arena" in de Nieuwstraat te Den Haag een vergadering belegd, waarin o.m. de leider van deze partij, majoor Kruyt, als spreker optrad. Blijkbaar waren er onder de ongeveer honderd aanwezigen vele NSB- ers en communisten, die de oorzaak waren, van wanordelijkheden, zoodat bet debat in tumult ontaardde. De vechtpartij nam een zoodanigen om vang aan, dat de in de zaal aanwezige po litie, mede op verzoek van den eigenaar, die blijkbaar voor den inventaris van zijn lokaliteit vreesde, het raadzaam oordeelde, aan de vergadering 'n eind te maken en de aanwezigen uit de zaal zette. Hierbij moes ten enkele agenten van den sabel gebruik maken. Er zijn geen gewonden bij gevallen en geen processen-verbaal opgemaakt. Ondanks overstelpend b&wijs. Verdacht van inbraak in de Nolenboom straat te 's-Gravenhage moest zich gister ochtend de 34-jarige behanger H. Th. L. voor de rechtbank aldaar verantwoorden. Deze inbraak werd op 12 Februari ge pleegd en ondanks het feit, dat L. vrijwel op heeterdaad is betrapt, bleef hij gister ochtend ontkennen. De bewoner van het perceel, de automo bielhandelaar J. H. R. vertelde, dat, toen hij 's avonds oni half negen met zijn vrouw thuiskwam, de tusschendeur open stond en men in de slaapkamer gestommel hoorde. Toen R. Uit vertrek binnenging, zag hij een man, die bezig was aan de linnenkast te morrelen. Deze man nam, ziende dat hij be trapt was, onmiddellijk de vlucht. De heer R. trachtte hem nog te pakken, doch hij struikelde en de man vluchtte via den tuin de straat op. De achtervolging werd voortgezet door een inspecteur van politie, die er in slaagde den deugniet te pakken. Deze ontkende direct, in de woning te zijn geweest. De vermiste voorwerpen, eenige gouden en zilveren sieraden werden niet bij hem gevonden. De heer R. kon den verdachte niet als den man, die bij hem heeft ingebro ken, herkennen. Politiehond levert bewijs. De taxi-chauffeur, die de achtervolging meegemaakt heeft, herkende hem echter wel. Het aanvullende bewijs werd geleverd door een politichond. Men had deze hond het spoor van de La- rixlaan, waar L. gepakt is. laten terugzoe ken en de hond kwam bij het huis in de Notenboomstraat uit. In de woning waren bovendien een paar handschoenen gevonden Nadat men de hond aan het vest van ver dachte had laten ruiken pikte de hond da delijk deze handschoenen uit een groot aantal van deze voorwerpen uit. Bovendien werd de fiets van verdachte voor het huis van den heer R. gevonden. „Deze fiets was mij juist dien dag ontsto len," gaf verdachte als verklaring hiervoor. De officier van Justitie, achtte voldoende bewijs tegen verdachte aanwezig cn vor derde een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger, wees op verschillende la cunes in het bewijsmateriaal en concludeer de tot vrijspraak. Uitspraak 2 Mei. Predikanten protesteeren Tegen het optreden der overheid jegens prof. Karl Barth. Op initiatie! van het Comité van Waak zaamheid van Nederlandsche Intcllectueelen hebben .ongeveer honderd veertig predikan ten cn theologen in verband met het feit, dat van overheidswege aan prof. Karl Barth de toestemming onthouden werd om in een besloten vergadering van theologische stu denten twee vragen te beantwoorden, op grond van het verboa voor buitenlanders om hier te lande politieke redevoeringen te houden, een verklaring onderteekend, waar in zij uiting geven aan hun overtuiging, dat aan de bepalingen der wet ten dezen een onnoodig vérstrekkende interpretatie is ge geven. De bedoelde vragen waren nl. van algemeen-theologischerj aard. In de verkla ring wordt voorts bezorgdheid geuit, dat een zoodanige toepassing dr wet, bij voort during aangewend, trnstige schade zou drei gen toe te brengen aan he' Nederlandsche geestesleven, waarvoor uitwisseling van ge dachten over de landsgrenzen een onmis bare voorwaarde vormt. Deze verklaring zal ter kennis van de re geering worden gebracht. Beëindiging denafuratie van aardappelen Vertrouwen in de consumptie- markt. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft de minister van Economische Zaken besloten, de denaturatie van aardap pelen van de z.g. rubriek a. dit zijn de con sumptie-aardappelen van den kleigrond waartoe o.m. de rassen Zeeuwsche bonte en blauwe, Bevelander, Eigenheimer en Roode Star behooren, te beëindigen. Dit besluit is genomen omdat de beschik bare voorraad van deze aardappelen van dien aard geacht wordt, dat deze wel door de consumptiemarkt zal kunnen worden op genomen. Partijen waarvoor de aanvragen tot dena turatie vóór 17 April bij de betreffende in stanties zijn ingekomen zullen nog kunnen worden gedenatureerd. Aannemer Broersma veroordeeld De beleediging van een ingenieur van den Rijkswaterstaat. Gisteren deed de Alkmaarsche rechtlbank uitspraak in de zaak tegen J. Broersma, te Bergen en veroordeelde hem wegens een voudige beleediging van dr. ir. Wentholt, ingenieur van 's Rijks Waterstaat, tot f 10 boete subs. 5 dagen (de eisch luidde f30.— subs. 15 dagen). Dc rechtbank overwoog hierbij, dat de open brief (het onder sub b ten laste ge legde) aan den Raad van Ministers niet beleedigend was, daar deze bestemd was, om alleen in dat college te worden behan deld. In de dagvaarding bedoelde zinsnede uit de brochure (het onder sub a. ten laste gelegde.) moest echter wel bcleeigcnd wor den geacht. Het doel dat de heer Broersma wou be reiken, n.1. door een veroordeeling wegens smaadschrift toegelaten te worden tot het bewiis, dat ir. Wentholt hem willens en wetens heeft benadeeld, is dus door deze veroordeeling wegens eenvoudige beleedi ging niet bereikt. De heer Broersma is dus nog even ver van huis. DONDERDAG 20 APRIL 1939. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.).. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.00—1.20 Gramofoon muziek). 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Radiotooneel. 30 Berichten. 35 Gramofoonmuziek. 6.45 Causerie „Esperanto" bij het Onderwgs" 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Causerie. .00 Berichten ANP., herhaling SOS-Ber. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Causerie over natuurbescherming. 9.15 Christ. Zangvereeniging „Maassluis' Mannenkoor" en gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Zang. piano en gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301,5 m. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. AVRO-Uitzending. 8.00 Verkiezingsuitslagen ANP en beschou wing over de resultaten. (Ca. 8.15 Bericht.) 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwgding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Omroeporkest en solisten. 12.30 Berichten, Gramofoonmuziek. 12.45 AVRO-Amusementsorkest. I.15 Renova-kwintet, 2.00 Declamatie. 2.30 Orgelspel. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de jeugd. 5.25 Gelukwenschen. 5.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.28 Berichten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zinaida Rostova en haar ensemble. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal, mededee- 8.20 Gramofoonmuziek. 8.45 Het Philips Philharmonisch koor, het Ne- derlandsch Kamerorkest en soliste. 9.15 Causerie „Per trein en autobus door een laatste bolwerk der romantiek. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.15 Omroeporkest. II.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 11.1512.00 De Twilight Serenaders en solist (opnamen). FEUILLETON. Een zeemansverhaal door: Jaap Moulijn 23. Wat is dat oom: de zaling? Dat is een dwarsklamp, hoog in de mast. Wat is een dwarsklamp oom? Nou, zeg maar een steunsel, waaraan «et want vastgemaakt wordt en de hangers van de laadboomen. Wat zijn dat oom: de hangers van de l^dboomen? Kom jongens, ik zal jullie niet meer Plagen en den volgenden keer precies voor jullie uitteekenen hoe dat allemaal in elkaar zit. Maar laat me dit verhaal nu verder uitver tellen, want we moeten zóó eten. Op die paling kon Meindert best zitten en ook zyn jampot neerzetten. Hij had net een paar monden vol gesnoept, toen hij onder zich den hofmeester langzaam omhoog zag komen, die hem woedend naklom. Meindert pakte de jampot onder zijn arm en maakte aanstalten om nóg hooger te stijgen, maar toen werd ®peens zgn aandacht afgeleid door de zieken vader, die in een witte jas over dek aan kwam wandelen. Wat is dat oom: de ziekenvader? Dat is de ziekenverpleger, die op een vrachtschip meevaart om zieke leden van de bemanning te helpen. Dus Meindert zag de ziekenvader loopen en vond dat zoo'n mooi gezicht, dat hij zgn heele jampot vergat. Hij liet die nog even onverschillig aan zijn eene hand heen en weer bungelen, zonder ernaar te kyken en een paar seconden later: Bom!! Daar viel de pot precies op het hoofd van den hofmeester! Tot groot pleizier van de verdere bemanning. De hofmeester was natuurlijk nog veel woeden der dan eerst. Maar het gaf hem weinig, want hg kon Meindert toch niet krijgen. De aap was alweer langs het stag naar beneden gegleden en zat, op veiligen afstand, met ver baasde oogen te kgken naar den ziekenvader, die een zwachtel om den arm van een matroos draalde. Wat scheelde de matroos oom? Dat weet ik niet meer Hans. Ik geloof dat hij zich gesneden had. Maar in ieder geval keek Meindert den zieken vader de kunst af. We hadden nog meer dieren aan boordonder anderen een haan met een paar kippen. De haan heette Willem. Willem was al een oud gedierte. Zyn veeren werden kaal en een staart had ie heelemaal niet meer. Hg zat altijd in de midscheeps op de reeling. Dat ie er nooit afviel snapte nie mand. Een paar uur na het verbinden van de matrozenarm hoorden we opeens een gewel dige herrie en gekakel. Iedereen vloog er heen. En daar zagen we Meindert, die Willem Tev8"gen had, druk bezig op luik drie. Er -Vond een witte pot naast hem en hij had Willem al dik in de zalf gezet. En nu was hg doende de haan een zwachtel om te draaien, waartegen Willem heftig protes teerde. MaarMeindert had hem goed vast. Toen hij menschen aan zag komen, nam de aap weer gauw de beenen. Het kostte heel wat moeite om Willem zalf vrij te krijgen! Meindert had natuurlgk bij den ziekenvader ingebroken. Willem was nog dagen van streek. Het geval had hem een leelgke zenuw schok bezorgd. Met Meindert werd het heel erg. Niets was meer veilig voor hem. Op een gegeven moment zat hg zelfs in de machinekamer, onderin de bilges. Dat is onder den vloer. Daar is het natuurlijk vet van olie en vuil. Telkens zagen ze een zwarte kop met twee vurige oogen opduiken. Ze werden er haast bang van. Maar eindelijk wist de tweede machinist hem te pakken. Drie uur had ie noodig om Meindert schoon te krggen en toen zaten zijn handen onder de beten en krabben, zoo ging de aap te keer. Na de behandeling zuchtte Meindert weer aan een touw, om op- te drogen. Hij keek akelig zielig en toen hij droog was, piekten al zgn haren recht over eind. Na een paar uur was ie alweer los en begon hij van voren af aan met zijn kwa jongensstreken. D&n zag je hem met een bal gehakt onder zijn arm de mast inklimmen, dón smeet ie in een hut alles door elkaar. Dan weer reed ie op den rug van Tommie, de scheepshond, die razend van angst was, over dek. De baas timerman schrok zich een dubbele breuk, toen hij op een avond in zgn kooi kroop en er Meindert ln vond liggen. Wat is dat oom: een dubbele breuk? O, dat is, als iets op twee plaatsen tegeiyk is gebroken. Dat komt alleen maar op zee voor! Het slot van de geschiedenis was, dat de kapitein zei: Die aap moet van boord! Want het werd de ouwe toch te bar, toen Meindert bg binnenkomst in een haven, ik meen dat het Columbo was, met een pet van den kapitein op zgn kop, in de salon op tafel zat, juist toen er een paar hooge meneeren van den wal binnenkwamen. De machinisten hebben Meindert meegenomen en hem in een groot bosch losgelaten, waar hy wel gelukkiger zal zgn geweest dan ot de Middeler- veld. Wel, hoe vinden jullie dat verhaal? Mooi oom! prijst Dick: en wat vertelt u nou nog meer? Niets meer knaapjes! zegt Albert: we gaan eten. Kom maar gauw aan tafel. Tom peinst nog even over zgn, ten deele gefantaseerde verhaal na. Hij heeft er maar een gelukkig slot aan gemaakt, doch ziet nog steeds voor zich de ellendig hulpelooze uit drukking in de apenoogen, toen Meindert tusschen een bolder en een tros zgn rechter armpje afgekneld had. In een zak met steenen hebben ze hem overboord gezet en een eind aan zijn lijden gemaakt. Om half acht gaan Hans en Dick onder protest naar bed. Een kwartier later, als Paula weer beneden komt, zette ze zich tot praten over dè groote gebeurtenis van den dag. Eva schrok erg, toen we op weg naar huis een oude dikke juffrouw tegenkwam, vertelt Tom. Een oude dikke juffrouw? Heeft ze niet gezegd hoe die heette? vraagt Paula. Ja, maar ik ben den naam weer kwgt, 't Was een kransvriendin van haar tante, zei ze. Juffrouw Baldriaansen toch niet? Ja juist, dat was de naam. Lieve hemel! roept Paula verschrikt: dan weet morgen de heele krans, dat Eva met je uit fietsen is geweest! Misschien van avond al wel! Dat zei ze zelf ook, woordeiyk. Ja. maar dat is heel erg! Ik kan nog maar steeds niet begrypen wat daar het erge van is! zegt Tom korzelig. Nu mengt ook Albert zich in het gesprek: Ja kerel, ik kan me voorstellen, dat je dat niet snapt, maar jij kent de mentaliteit van deze soort oude dames ook niet. Maar wat is er dan toch in den vrede voor geheimzinnigs met die oude dames? Zijn dat geen gewone menschen als wy? Albert .aaide zyn schouders op. Hy weet niet goed wat hg hierop rntwoorden moet en hy vindt Tom op dit punt nogal naïef. Ja kijk eens Tom, zegt hg tenslotte: het zijn natuurlgk menschen als wij. Ze hebben allemaal een goede en een kwade kant, geen enkele menschelijke eigenschap is hun vreemd, maar hun houding tegenover hun medeschepselen is anders dan de onze en ze zgn nogal egocentrisch, want hun heele leven draait door de omstandigheden om het eigen ikje. Maar je moet het eigenlgk zelf mee maken om er het juiste idee van te kry'gen. Het is heel gek, ik kan '-et je moeiijk uit leggen. Noem er dan eens een voorbeeld van? Dat geval met die antieke schaal voor de zending. helpt Paula bedenken. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7