RADIO THEE doet je goed! Wij lazen voor II Te lui om te welken Hoogheemraadschap Noordh. Noorderkwartier Hyacinthen in vollen bloei O Klaartje! PROGRAMMA tfto\m op ^ee iioAm aan uloC DOOR EDQAR RICE BURROUGHS De gehele verdere dag en een groot deel vande nacht zochten Stanley Wood en Van Eijk naar Golfala. Eindelijk keerden zy wan hopig en ontmoedigd naar hun kamp terug. „Ik ben bang, dat het voor niets is," ver klaarde Van Egk zacht. „Als ze nog leefde, zou ze onze signalen wel beantwoord heb ben". Wood knikte wanhopig, terwijl zijn vriend vervolgde: „Als ik dacht, dat er nog 'n sprankje hoop was, zou ik graag verder zoe ken, maar dat is er niet, Stan. We kunnen beter doorreizen. Ik moet naar huis. Ik ben al veel te lang weggebleven." Wood bleef ge- ïuime tijd zwijgend zitten. Toen antwoordde hij: „Ik kan het je niet kwalijk nemen, Van Egk. Ga jij maar. Ik blijf hier. Ik verwacht niet, dat ik haar nog in leven zal vinden, maar ik wil weten wat er gebeurd is." „Je kunt alleen niet ^eel uitrichten." „Ik zal een boodschapper naar Tarzan zenden. Als iemand m\j helpen kan, dan is hij het." Na zes nach ten, terwijl Wood zenuwachtig op zijn veld bed lag te draaien, verduisterde een gestalte de ingang van zijn tent. Wood sprong op. Hg zou met wat minder zekerheid gesproken hebben, als hij had geweten wat voor moei lijkheden hem te wachten stonden. *8 Jia «li* Oss en de verkiezingsuitslag. Uit een verkiezingscommentaar van de .Telegraaf: De affaire-Oss heeft aan de roomschen minder schade gedaan dan de zaak-De Mi randa aan de S.D.A.P. Niettemin lijdt ook deze partij geen nederlaag, al is er voor verheugenis in haar rijen geen enkele re den. De politieke conclusie uit deze ver kiezingen moet in de eerste plaats gezocht worden in de afstraffing van anti-revolutionnaire enghartig heid. Wel is waar zijn de regeerings- partijen niet wezenlijk aangetast, maar een breede kring van ons volk heeft gisteren een correctie gevraagd van de jongste kabinetsformatie. Of de rechtsche partijen deze les ter har te zullen nemen, is een andere vraag. Langzaam uitstervend De Maasbode (r.k.) over den uitslag der Prov. Statenverkiezingen; voor zoover deze Rotterdam betreft: Er blijkt uit, dat de katholieken hun staat kundige eenheid herwonnen hebben. Een driedubbele sprong omhoog hebben de Vrijzinnig Democraten gemaakt. De E.d.D.-beweging heeft hun geen windeieren gelegd. N.S.B.: langzaam uitstervend. „Het is Jammer van de men- schen!" Het Maandblad „Vrede", orgaan van de stichting „Vredes Studie Bureau", ageert zooals gebruikelijk uit vredesoverwegingen tegen de luchtbescherming. In een desbe treffend artikel lezen wij: 27 Febr. is het noordelijk gedeelte van Adam („Over het IJ") verduisterd geweest, doch de maan heeft blijkens de beschouwing in genoemde krant het heele stadsdeel plus het water, de dokken, ete. „te kijk*' gezet. Maar de burgerij deed haar plicht. Die plicht waarvan die krant op 12 Oct. 1938 sprak, al schrijvend: „Het grootc nut, ja de noodzaak van dergelijke oefeningen dringt zich. op aan ieder weldenkend mensch (spatiecring van redactie „Vre de") vooral na de spannende gebeurtenissen van de laatste weken." Wij herinneren ons uit Strindberg's Droom spel. dat de dochter Indra van de godheid Vishnu op aarde daalt en daar 'n tocht on derneemt onder het menschdom. Nog steeds klinkt ons haar „Het is jamnner van de menschen" in de ooren dat zij bij elke nieuwe, smartelijke ervaring op aarde uit. Doch even scherp ligt in onze herinnering het stereotiepe antwoord op haar steeds herhaalde vraag naar wie al het leed ver oorzaken, wie den Christus kruisigden, wie de menschel ij ke wanen handhaven, wie...: „Alle weldenkendcn!" Laatste vergadering onder leiding van dijkgraaf Wijdenes Spaans aanstaande. De vergadering van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier op 26 April te houden, heeft een bijzonder ka rakter. Zij is de laatste, welke onder lei ding van den heer Wijdenes Spaans, wien met ingang van 1 Juli eervol ontslag is verleend, wordt gehouden. Onder de stuk ken voor deze vergadering bevindt zich een voorstel tot het opmaken van een aanbeve ling voor dijkgraaf. Een louter formecle kwestie overigens, daar algemeen wordt aangenomen, dat de heer D. Kooijman, lid van Ged. Staten van Noordholland, den heer Wijdenes Spaans zal opvolgen. De agenda vermeldt overigens in hoofd zaak voorstellen verbetering en overdracht van wegen betreffende. Voorgesteld wordt een gedeelte binnen dijk in de gemeente Koedijk in eigendom toebehoorende aan de gemeente Oudkarspel, in eigendom te verwerven; ook een gedeelte Aimsteldijk in eigendom toebehoorende aan den Anna Paulownapolder. Voorgesteld zal worden tot ruiling van aandeelcn der N.V. Mij. voor Gomecntecrediet tegen obligatiën over te gaan. De door den dijkgraaf de vó rige vergadering reeds in uitzicht ges-telde wijziging der begrooting in verband met de verhooging van uitkeering aan oude werk lieden en hun nagelaten betrekkingen, komt in behandeling. Tenslotte is er een voorstel eenige" ambtenaren een gratificatie te ver- leenen uit de opbrengst van den verkoop van steenen en puin, afkomstig van dijk- glooiingen. Minister Steenberghe vanavond voor de radio Laatste voordracht over de Land- bouw crisis politiek. De vierde en laatste radiolezing over de landbouwcrisispolitiek door den minister van Economische Zaken zal worden gehou den hedenavond van 7 tot 7.30 uur. Thans zijn de groenten-, fruit- en sierteelt, de pluimveehouderij en de visscherij aan de beurt van behandeling. Zooals bekend, wordt deze voordracht over alle Nederlandsche golflengten uitge zonden. Geval van ergerlijke oplichting voor de Haagsche rechtbank. De 26-jarige monteur A. H. te Den Haag heeft zich aan ergerlijke oplichting sohul- dig gemaakt. Voorgevende, dat hij collec teerde voor gebrekkige padvindsters, trok hij er met een inteekenlijst op uit en bracht bovendien de menschen nog in den waan door zich in een padvinderscostuum te ste ken en een adellijken naam op te geven. Het geld stak hij in eigen zak. Bij verschillende huizen haalde hij aar dige bedragen op, doch een dame kreeg argwaan en waarschuwde de politie. Niet lang daarna werd hij aangehouden. Hij moest gisteren voor de Haagsche rechtbank terclit staan. Verd. bekende volmondig, doch toonde weinig berouw. Scherp requisitoir. De officier van Justitie hield een scherp requisitoir, waarin hij verdachte als ie mand schetste, die te lui is om te werken. Weliswaar is hij als natuurlijk kind ter wereld gekomen, maar hij is door zorgzame pleegouders opgevoed. Uit dit milieu is hij weggeloopen en toen ging het steeds berg afwaarts, tot hij afzakte naar het pad der misdaad. De Officier noemde verdachte een be roepsoplichter en eischte een gevangenis straf van acht maanden. De verdediger meende, dat men eer mede lijden met verdachte moet hebben, dan zijn daden zoo scherp af te keuren. Hij heeft onder de moeilijkste omstandigheden ge leefd. Pleiter drong aan op een lichte gevange nisstraf, waarna plaatsing in een Rijks werkinrichting. Uitspraak 4 Mei. 23 April Bollenzondaq De V.V.V. ,,'s-Gravenhage" schrijft ons: Bij goed weer kan Zondag a s. 23 April dè bollenzondag venvacht worden. De hyacinthen zijn in vollen Woei en blinken uit in kleurenpracht. Ook de vroe ge tulpen beginnen te ontluiken en toonen hun felle tinten. Door het. koude weer der laatste dagen zijn nog veel narcissenvelden in bloei. Meneer was al te goed van ver trouwen. Tijdens afwezigheid van mevrouw had meneer een dienstmeisje, dat zich op een advertentie had aangemeld, aangenomen. Hulp in de huishouding was in dit Ain- sterdamsche gezin dringend noodig en het meisje was meteen in dienst gekomen. Na één dag verdween de gedienstige en te vens een portefeuille met negenhonderd gul den. De portefeuille was geborgen in den binnenzak van een jas van den heer des huizes, welke jas in een kamer hing. Meneer, die zich alleen den voornaam van liet meisje herinnerde, deed aangifle bij dc politie, die nu zoekt naar „een" Klaartje, een Hollandsch Klaartje Indisch student bleek kleptomaan Vulpenhouders en horloges ver duisterd. Tegen den 36-jarigen O. F. W. B., candi- daat. in liet Indisch recht, die zonder ecnig motief en groot aantal boeken, vulpenhou ders en horloges had gestolen heeft de of ficier van Justitie bij de Haagsche recht bank een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de Ncd. Ver. tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen en onder behandeling stelling van een psychiater geëischt, omdat men hem ver minderd toerekeningsvatbaar achtte. De rechtbank heeft gisteren conform de zen eisch vonnis gewezen. Slager overtreedt prijsovereenkomst Veroordeeld. De President van de Middelburgsche recht bank heeft gisteren in kort geding uit spraak gedaan inzake een onderlinge over eenkomst tusschen een aantal slagers. Eén hunner, die zich niet hield aan de onder ling vastgestelde minimumprijzen is door den president veroordeeld tot 't handhaven der minimumprijzen en tot een boete van honderd gulden voor ieder geval dat hij die prijzen niet in acht nam. Oorspronkelijk had de president den eisch ontzegd aan de z.g. saneeringseommissie uit de slagers, doch thans zijn deze individu cel opgetreden met meer succes dan hij het eerste geding. ZATERDAG 22 APRIL 1939. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.)„ 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist (1.00—1.20 Gramofoonmuziek) 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2,30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 De KRO-Melodisten en solist. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Internationaal sporto-'erzicht. 5.30 Gramo'oonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Onfeilbaar leergezag". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 801,5 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek (ca. 12.15 Berichten). I.30 De Ramblers. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Pianovoordracht. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.35 Residentie-orkest en solist. 4.30 Causerie: „Een gevaa. op den weg". 4.50 Residentie-orkest. 5.306.00 Filmland. 6.05 Uit de roode jeugdbeweging. 6.28 Berichten. 6.30 Orgelspel. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Uit Amerika: Causerie „Amerikaansch® ziekenhuizen". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Puzzle-uitzending. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Radiotooneel. 9.15 „En nu... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Communitysinging. (Opn.) II.00 VARA-orkest en solist. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. Een zeemansverhaal doort Jaap Moulijn 25 Dan maar van avond bij de thee, nam ze zich voor. Die gelegenheid zou ook gun stiger zijn. En dan kon ze van te voren haar bekentenis beter formuleeren. Dit uitstel schonk haar een half uur wat meer rust, maar toen was de angst weer teruggekomen. En nu zit ze hier en begrijpt niet, dat haar innerlijke bewogenheid tante nog niet is op gevallen. Maai- die schgnt zoo in haar boek verdiept te zgn, dat ze niet op Eva let, voor wie het telefoon toestel een obceasie is ge worden. Het staat schuin achter haar op tante's bureau en ze kan niet laten er telkens schichtig naar om te kijken. Want ieder oogen- blik verwacht ze de bel te zullen hooren rin kelen. Ze stelt zich voor hoe ze dan op zal staan, de haak afnemen en zeggen: Hallo, met het huis van juffrouw van Aghterkerke. En dan de stem van juffrouw Baldriaan- sen...! Verder durft ze niet te gaan, ze krimpt ineen onder haar eigen gedachten, voelt zich verlaten en hulpeloos. Kon iemand haar maar helpen! Als Tom nu eens plotseling binnen kwam en als hij dan eens de kracht van zgn persoonlijkheid tegen tante in het vuur bracht, waardoor alle moeilijkheden in een paar mi nuten werden weggevaagd, zooals een stof zuiger dat met broodkruimels doet. En dan staat tusschen de angstvlagen ineens weer dat groote geluksgevoel, dat haar opbeurt en meer weerstand geeft: zij heeft Tom lief en Tom heeft haar lief! Angst en geluk doen haar bidden: O God ik dank u, maar help ons, hèlp ons! Dan dringt het weten zich weer aan haar op, dat tante nooit over haar, Eva's wange drag heen zal kunnen zien, om connecties met een jongeman aan te gaan knoopen, die tante nog niet kent en die zijzelf slechts één maal ontmeet heeft bij Paula en Albert. Midden door dien storm in Eva's binnenste raast schril en huiveringwekkend van werke lijkheid, de telefoonbel. Automatisch haast en op haar binnen trillend van schrik, loopt ze naar het bureau en zegt: Hallo, met het huis van juffrouw van Aghterkerke. En dan slaat een golf van opluchting en blijdschap door haar heen, als ze, inplaats van juffrouw Baldriaansens zeurgeluid, Alberts' warme stem hoort: Hallo Eefje, zeg luister eens: wij hier be seffen dat je hulp noodig hebt. Ik ben van plan nu nog naar Bella Vista te komen en met je tante te praten. Antwoord alleen maar met ja Vind je het prettig als ik het doe? Ja! zegt Eva verlicht. Is tante thuis? Ja, ik zal haar roepen. Tante, Albert de Koning zou u graag even spreken, Verbaasd staat tante op en neemt de tele foon van haar nichtje over. Eva hoort haar zeggen: Ja, dominee de Koning, wat kan ik voor u doen? Alberts stem klinkt in vage geluidsstooten, voor Eva onverstaanbaar. Dan zegt tante: Ik zal u gaarne ontvangen dominee uitstekenddominee de Koning. Ze legt de haak neer en vraagt verbaasd: Wat zou die nog zoo laat voor belang rijke mededeelingen hebben? Hg vraagt me alleen te spreken, dus als hg komt, ga jg dan zoolang naar je eigen kamer, wil je? Zeker tante, zegt Eva en slikt ner veus. Ben je moe kindje? vraagt tante ineens vriendelijk. Nee tante, heelemaal niet, hoezoo? Zie ik er zoo moe uit? Ja, ik weet niet, ik zou zeggen van wel. Ga maar vroeg naar bed, je hebt zoolang ge fietst vanmiddag. Tante geeft het personeel order om de do minee, als hij belt, dadelijk binnen te laten en gaat dan weer lezen. Eva's kwellingen, in afwachting van wat ze nu weet, dat nog on vermijdelijk gebeuren moet vanavond, nemen hand over hand toe, ook al voelt ze zich ver licht door het uitzicht op de sterke hulp van Albert. Maar het onherroepelijk naderen van de crisis doet haar inwendig trillen van ze nuwachtigheid en ze denkt: Was ik maar de dochter van een visch- boer, dan zou mijn familie trotsch zijn op mijn verkeering met een stuurman bij de groote stoomvaart Oooo, wat een nonsens toch eigenlijk alle maal! Maar wat moet ik doen als er met tante niet te praten valt? Of zou ze misschien tochoch, schei uit, wat helpt me dit gepieker van te voren? Laat ik eerst maar afwachten hoe 't gaat. Waren we maar vast een uur verder, dan wist ik tenminste iets! Die ellendige onzekerheid is haast niet te verdragen! O bah! Juist als Eva op wil staan om tante alleen te laten, rinkelt weer de telefoon en het is alsof de klepel in haar hart een roffel slaat. Ze klemt haar handen krampachtig in elkaar en ziet hoe tante nu zelf naar het bureau loopt. Met groote schrikoogen kijkt ze haar na. maar draait dan opeens haar hoofd terug en blijft recht voor zich uit zitten staren, wachtend op wat over haar zal komen. Hallo, jao Trui, ben jij het?ja? ja ik zal luisterenhoort ze tante zeggen en ze weet: het is dit keer werkelijk juffrouw Baldriaansen! En dat juist nu. nu Albert op weg is hierheen. Kon het ongeluk kiger? Was ze maar in staat de verbinding te verbreken, maar ze kan niets beginnen en moet stil blijven zitten. O, het duurt en het duurt maar! Tante staat onbeweeglijk voor haar bureau, ze interrumpeert geen enkele maal en Eva hoort het zeurig drenzen in de telefoon: de stem van juffrouw Baldriaansen, die bezig is Tom en haar ongelukkig te ma ken. Een plotselinge woede laait in haar op en voor ze het zelf weet, vliegt ze overeind, waarbij haar stoel met een klap achterover valt, beukt niet haar vuisten op het tafelblad, zoodat het theegerei ervar rinkelt en schreeuwt x-azend Het is gemeen, geméén, geméén! Ik wil niet dat u naar het geroddel van dat nare mensch luistert! Al haar angst is plotseling verdwenen, ze voelt enkel lust om op die dikke juffrouw aan de andere kant van de draad los te tim meren, zooals ze het nu op de tafel doet. Tante gooit ineens de telefoon op de haak. zonder behoorlijk afscheid van juffrouw Bal driaansen te nemen, draait zich om en kijkt Eva aan met zulk een vreemde uitdrukking aan, dat haar nichtje er in normale omstandig heden doodsbenauwd voor zou zijn geworden. Maar nu roept die blik enkel nog meer ver zet in haar wakker. Ze is door het dolle heen! Al probeeren jullie nou ook allemaal met elkaar om me klem te krggen, al die ouwe totebellen samen, ik zal vechten voor mijn geluk! verstaat U tante? Het kan me niets meer bommen, niets, niets, niets! En ze hamert weer op de tafel met haar kleine vuisten. Dan vraagt tante met ijzige stem: Wi*1 is dat jongmensch, waar je van middag mee gezien bent? Tom van Tuilen is het, de neef van Paula de Koning en ik heb hem lief, nou weet u het! Uitdagend en hoog staat Eva tante aan te kijken, die even verbijsterd is, maar dan met een trillende stem uitvalt: Zoo, en dacht j'ij nu met deze straat meidachtige manieren je zinnetje door te dry ven? Kind dat je bent! Je moest een pak slaag hebben! Jij, een meisje van stand, dat achter mijn rug om met een jongmensch gaat fietsen, dat nog niel eens het fatsoen heeft hier eerst zgn opwachting te komen maken! En een jongmensch. dat zeeman is! Weet je wel wat dat beteekent? Heb je niet gehoord wat de freule daar laatst van zei? 't Laat me ijskoud wat de freule ervan zegt. Ik heb hem lief! Spierwit staat Eva daar, iets kalxner nu, maar nog in 't geheel niet klein, nog steeds tartend alle aanvallen op wat zij haar geluk weet. Wel beseft ze al, dat haar razende woede meer kwaad dan goed gedaan heeft, maar ze kón zich niet meer beheerschen, kón niet meer verdragen het geluid van die zeurstem door de telefoon, bezig haar mooie jonge liefde te bekladden, onder het mom van conventie en beschaving. En dat je mgn vriendinnen bestempelt met de benaming oude totebellen, dat ver geef ik je nooit! gaat tante djor, die nu ook hoe langer hoe meer opgewonden raakt. Juist op dat moment, dat ze elkaar zwaar geladen aan staan te kijken, gaat de deur open en komt Albert binnen. Eva zal zich haar heele leven herinneren hoe ze hem daar thans ziet staan in de omlijsting van de deur, die het meisje zacht achter hem gesloten heeft. Hij kijkt eenigszins verschrikt, al tracht hg dit dadelijk te verbergen. Natuurlgk heeft hg on- middellijl begrepen, dat hij te laat komt om tante zacht langs een geëffende, kronkelende weg naar de top van de berg moeilijkheden te leiden. Hg had haar zoo ongeveer zichzelf tegen willen laten komen op een van de haar speldbochten. maar ziet dat dit niet door zal gaan. Tante is reeds langs de rotsblokken om hoog ^esleurd en, nog dicht bg de voet, al blij ven steken, zwaar gekwetst! En waar zal hg nu zoo gauw een noodverband vandaan moeten halen (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 2