0 Prinses Elisaheth jarig! Guerilla-krijg in Albanië verwacht p conomische arometer Heler tegen wil en dank Vandaag is Een krijgshaftig en intelligent volk verzet zich DE BERGEN ALS OPERATIE-TERREIN. MANILLA. In April. Bijna tien jaar is het geleden, dat ik Albanië, het kleine Europeesche land aan dc Adriatische Zee, dat slechts weinigen kennen, bereisde, maandenlang in de hoofdstad, Tira na, vertoefde en te voet trok van de Zuid-Slavische grens in het noorden tot aan de Grieksche grens in het zuiden. Albanië is een klein, bergachtig land, dat voor een groot deel met wouden bedekt is. Tot 1912, tot den eersten Balkanoorlog, maakte het deel uit van het Turksche rijk, dat in dien oorlog door de vereenigde Bal- kan-staten verslagen werd. Griekenland en Servië begeerden ieder een deel van Alba nië, maar de groote mogendheden bemoei den zich met het geval en Albanië werd een onafhankelijk vorstendom, waar Italië en Oostenrijk, toen nog in naam bondge- nooten, tegen elkander intrigeerden. Vijf maanden koning. Prins Wilhelm von Wied werd door de groote mogendheden als vorst beroepen, zon der dat naar het oordeel der Albaneezen gevraagd werd. In Maart 1914 zette hij er voet aan land ei. vijf maanden later, bij het uitbreken van den wereldoorlog, wist hij niet beter te doen dan zoo snel mogelijk de wijk te nemen. Zijn korte regeering was echter daardoor van beteekenis voor Alba nië, doordat er gedurende zijn bestuur een commissie van Nederlandsche officieren kwam om de gendarmerie te organiseeren en doordat er onder deze officieren zich bevond een man als de overste Thomson, die in Albanië nog niet is vergeten. De bevolking. De Albaneezen, die zichzelf „Skippetaren" noemen, zijn hoewel eenigszins vermengd met Turksch bloed, van Indo-Europeeschcn oorsprong en bezitten een taal, die gerekend wordt tot de groote groep der Indo-Europee- sche talen. Zij zijn voor ongeveer tachtig procent Mohammedanen, voor de rest Chris telijk, het'/.ijn Katholiek, hetzij Grieksch-or- thodow Hun aantal bedraagt binnen de grenzen van Albanië niet meer dan ruim een millioen, maar honderdduizenden Alba neezen wonen nog in Zuid-Slavië, Bulgarije, Turkije en zelfs in Italië, waar zij een kleine, aaneengesloten groep vormen aan de kust. Wat is vaderlandsliefde? Door de eeuwenlange overheersching-door de Turken zijn ze eenigszins Oostersch be ïnvloed. Zij kenden het stamverband, maar de begrippen „vaderland" en „vaderlands liefde" waren hun vreemd toen Albanië tot een zelfstandig rijk werd gevormd. Dat de ze begrippen hun bijgebracht werden, schrij ven dc ontwikkelde Albaneezen toe aan den invloed van den Nederlandschen overste Thomson. Die invloed van overste Thomson werd door de Italianen niet gaarne gezien. Over ste Thomson werd in Albanië vermoord en bijna van eiken Albanees kan men hooren, zooals ik dat tien jaren geleden hoorde, dat die moord geschiedde door moordenaars, die door Italië waren betaald. Dc Albaneezen zijn don Nederlandschen overste niet verge ten en in elke Albaneesche stad is een straat, die zijn naam draagt en te Wallona werd zelfs een gedenkteeken voor hem op gericht. Na den wereldoorlog werd, op verlangen vooral van Italië, weder een vrij en zelf standig Albanië opgericht zonder een prins von Wied. Dc thans gevluchte vorst, een Albanees van afkomst, wordt in de berichten steeds koning Zog genaamd, terwijl ik hem in Albanië nooit anders heb hooren noemen dan „Zogoe". Toen ik in Albanië vertoefde had koning Zogoe juist een jaar tevoren den troon be klommen. In de gesprekken over politiek werd telkens herinnerd aan de woorden en het voorbeeld' van overste Thomson, die voor de Albaneesche nationalisten zooiets scheen te zijn als een „nationale held". Wantrouwen jegens Italiaansche officieren. Toen, tien jaar geleden, was Albanië al vele jaren lid van den Volkenbond. De invloed van Italië was er echter groot. Het leger was doorspekt met Italiaansche of ficieren. De zeer talrijke, goed georgani seerde gendarmerie stond echter onder be vel van een Britschen hoofdofficier. Deze Brit genoot bij de Albaneezen veel grooter aanzien dan de Italiaansche officieren, die met eenig wantrouwen werden beschouwd. De Albaneezen zijn een intelligent, gast vrij en krijgshaftig volk. In den Turkschen tijd vormden zijn de élite-troepen van de sultans. Ze zijn in hooge mate betrouwbaar en daarom vindt men in Zuid-Slavië, Bulga rije en Griekenland vaak Albaneezen als nachtwakers van banken en ander groote ondernemigen. Tien jaar geleden was men begonnen met den aanleg van een weg van het noor dén, van de Zuid-Slavische grens, naar de Grieksche grens en er bestonden plannen vdor nog meer wegen, die aangelegd zouden worden door dc Italianen. Deze wegen stel den thans de Italianen in staat het land te bezetten met hun gemotoriseerde kolon- nes. Zooals ik de Albaneezen heb leeren ken nen, kan ik best begrijpen, dat zij niet ter stond bun hoofd nederlegden bij de Itali aansche bezetting. Als tegenstanders hebben ze, niet tegenstaande hun gering aantal, een gehee Janderc beteekenis dan de slappe Abessiniërs onder hun even slappen kei zer. Ik verwacht dat ze in het bergachti ge binnenland een guerillakrijg zullen voeren, die heel wat Itali aansche levens zal vorderen en voor zulk een guerillaoorlog leent het bergachtige, bcboschte terrein zich uitstekend. Darbij komt, dat wapenen en ander oor logsmateriaal kunnen worden ingevoerd over de Grieksche en Zuid-Slavische grens en de bewoners aan de andere zijde dier grenzen allerminst pro-Italiaansch zijn. In het bijzonder de Kroaten en Slovenen in Zuid-Slavië kosteren een feilen haat tegen de Italianen, evenals trouwens de Grieken. De regeeringen van Zuid-Slavië en Grie kenland zullen vermoedelijk zich vooreerst wel van actie onthouden, hoe onaange naam de Italiaansche bezetting van Alba nië haar ook zal zijn, maar de regeeringen hebben de grensbewoners niet voldoende in toom en van deze zijde zal wellicht hulp voor de Albaneezen komen. Bedreiging voor Znld-Slavlë. De bezetting van Albanië vormt een ernstige bedreiging voor Zuid-Slavië, wélks havens thans door dc Italianen op elk ge- wenscht oogenblik met weinig moeite van de rest van de wereld kunnen worden afge sloten. Maar Zuid-Slavië moet voorzichtig zijn. Dit land telt ongeveer veertien millioen inwoners en heeft een uitstekend georga niseerd leger, maar het heeft niet alleen een landgrens met Italië, doch sedert de an nexatie van Oostenrijk ook met Duitschland. Bovendien is men er niet zeker van de hou ding van Bulgarije, het land, dat reeds twee maal, in 1913 en in 1915, een onaangename verrassing bracht en aanvallend tegen Servië (waruit het vergroote Zuid-Slavic groeide) optrad. Het hotel te Florida, een stadje in Grieksch- Macedonië, waarin de gevluchte Albanee sche koningin thans verpleegd wordt, ken ik; ik lag er zelf vele maanden ziek. J. K. BREDERODE. De verwachting, welke onze correspondent de heer Brederode in bovenstaand artikel ten aanzien van eventueel toekomstige krijgsgebeurtenissen in Albanië uitspreekt, vonden wij deze week bevestigd in de N. Rotterd. Crt., Een medewerker van dit blad, die even eens in Albanië goed thuis is, schrijft nl. in een bijdrage over „Albanië's ontwikke ling onder Zogoe's bewind" woordelijk: Het is den Turken nooit gelukt de Al baneezen in hun ongebaande bergland vol ledig te onderwerpen en het valt te vree zen, dat ook de Italianen, al hebben zij bij hun bezetting van de hoofdsteden geen ver zet van beteekenis ontmoet, daar niet spoe dig in zullen slagen. Onz* Oost Tijger aan boord losgebroken Twee Chineezcn gedood. Schip vraagt radiotelegrafisch om ge weren. Gistermorgen is te Batavia bericht ont vangen, dat door het vrachtschip „Buiten zorg" radiotelegrafisch om geweren was verzocht, daar aan boord een tijger was losgebroken. Het schip bevond zich op dat moment tus- schen Belawan en Sabang. De „Deli Courant**" verneemt hieromtrent nader, dat de tijger, die uit een kooi was losgebroken, twee leden van het Chineesche machinepersoneel had aangevallen, die zwaargewond werden en kort daarna zijn overleden. Het beest was afkomstig uit Medan, en bestemd voor de Rotterdamsche diergaarde. Daar zich aan boord van de „Buitenzorg" slechts revolvers bevonden, werd Lho Seu- mawe aangedaan, waar men om zes uur in den morgen aankwam, nadat de tijger om half vijf in den morgen was losgebroken. Te Lho Seumawe kwamen, aldus de N.R. Crt., militairen en twee bekende tijgerjagers aan boord, die het schip van boven tot on der doorzochten, doch den tijger niet kon den vinden. Men meent daarom dat het dier over boord gesprongen is. Zekerheids halve zijn de militairen tot Sabang aan boord gebleven. Wc«k t. Maandag t m Zalard 11 April tot 12 April to Effectenxnarkt 15 April '35 16 April *3 Aandeelenkoersen 75.0 87.7 Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst 98.3 95.4 Groothandel Groothandelsprijzen 70.4 70.1 Omzet termijnmarkt Amsterdam 36.3 51.4 Kleinhandel Omzet winkelbedrijf 107.5 114.7 Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam 128.8 128.5 Bevrachtingen wilde binnenvaart 113.1 83.3 Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers 98.9 103.9 Aanbiedingen van 81.5 105.7 werknemers Plaatsingen 101.1 95.4 Baboes vergiftigen dame Eohtgenoot ten onrechte verdacht. Eerst thans zijn bijzonderheden bekend geworden omtrent een vergiftigingsdrama, dat zich in December j.1. in een pension te Soerabaja heetf afgespeeld. Een logé, mevrouw J., was, naar de N.R. Crt. meldt, het slachtoffer geworden. Zij leefde in onmin met haar echtgenoot, van wien aanvankelijk werd gedacht dat hij de hand in het spel had. Na politioneel onder zoek bleek hiervan echter geen sprake te zijn. Door verschillende omstandigheden vorderde het onderzoek selchts zeer lang zaam, zoodat eerst veel later twee ver dachten preventief konden worden gezet. n.1. do baboe van het echtpaar J en de baboe van een ander logé. Beide inbeemsche vrouwen zijn in volle confessie, zoodat de zaak thans binnenkort voor den Landraad zal worden behandeld. In vlaag van waanzin Zijn vrouw vermoord Uit Balige meldt men. dat een Bataksch landbouwer zijn vrouw, in een vlaag van waanzin, heeft vermoord. Het lijk werd, op gruwelijke wijze verminkt, gevonden. De dader is, naar de N.R.Crt. meldt, in preventieve hechtenis gesteld. Caracao offert voor Defensie Meer dan een halve ton. Wederom zijn eenige giften voor Defen sie bij het Departement binnengedruppeld. De jongste verantwoording vermeldt meer dan een halve ton uit Curaqao en luidt als volgt: f 50.- J. A. H. Wageningen f 1.— J. M. S. Leiden, f 5.- T. W. Den Haag. f 5.- A.V. Rotterdam, f 1.- N. Delft, f 53.886.43 gif ten uit Curacao, f 10.— mevr. G. L. Tot en met deze verantwoording werd ontvangen f 192.981.59. Ié. Met kapmes aangevallen Employé van onderneming het slachtoffer. Dinsdag heeft op de onderneming Tjiran- gon, nabij Tjibeber, een aanslag plaatsge had op een employé, den heer Wiedermann. Tijdens zijn ronde door de tuinen werd deze plotseling door een inheemsch arbeider met een kapmes aangevallen. De slag, die blijkbaar gericht was op de hals van den heer Wiedermann, kwam neer op zijn lin kerkaak, waarodor een wonde ontstond, welke tot den mond doorliep. Het slacht offer werd onmiddellijk naar het zieken huis te Soekaboemi overgebracht. Zijn toe stand is bevredigend en er bestaat geen Ie-- vensgevaar. De aanvaller werd gearres teerd. De motieven voor den aanslag vallen, aldus de N. R. Crt., nog niet met zekerheid vast te stellen. Mag je zóó maar een fiets koo- pen zonder te vragen waar ze vandaan komt? De 30-jarige Haagsche melkhandelaar A. G. J. van D. moest gisteren voor dc Haag sche rechtbank terechtstaan, verdacht van diefstal van twee rijwielen. Subsidair was hem heling en schuldheling ten laste ge legd. Er waren n.1. twee gestolen rijwielen bij hem gevonden, doch verdachte beweer de en toonde dit door getuigen a déchar ge aan-, dat hij die rijwielen op de Haag sche automarkt had gekocht. De Officier van Justitie, kon dan ook wegens diefstal, noch wegens heling veroordeeling vragen, doch achtte de schuldheling bewezen, daar verdachte zich niet behoorlijk heeft vergewist van de herkomst der rijwielen. De verdediger, zeide in zijn pleidooi, dat ook de schuldheling niet is bewezen. Wan neer men op een markt gaat vragen, of een bepaald goed soms gestolen is. heeft men kans een draai om de ooren te krijgen. In ieder geval zal men een kooper daarom trent wel niet juist inlichten. De Hooge Raad heeft in een arrest van 14 Februari 1921 bepaald, dat het zich niet vergewissen van de herkomst van het goed, wanneer men dat op een markt koopt, op zichzelf nog geen schuldheling met zich brengt. Pleiter drong derhalve op vrijspraak aan en vroeg onmiddellijke, in vrijheidstelling van verdachte, die zich in preventieve hech tenis bevond. Na in raadkamer te zijn geweest, ontsloeg de rechtbank verdachte uit de preventieve hechtenis en bepaalde, alvorens te beslis sen, dat de Officier van Justitie met getui gen zal hebben te bewijzen, of het gebrui kelijk is. dat op automarkten al dan niet fietsen worden verhandeld. Dit geluigenbewijs werd bepaald op Dins dag 23 Mei. Geheimzinnige onderzeeër Tweemaal gesignaleerd. De Canadeescho pers bericht uit Halifax, dat kapitein William Latter, commandant van de loodsboot van de haven Halifax Woensdagavond aan de marine-autoriteiten heeft medegedeeld, dat hij in den vorigen nacht een gedeeltelijk onder water varende onderzeeër, welke zijn snelheid opvoerde toen hij de loodsboot passeerde, heeft ge zien. Ook de gezagvoerder van het vrachtschip ..Cornebrook". op weg naar Glasgow, heeft de loodsboot medegedeeld, eveneens den onderzeeër te hebben gezien. De lieveling van het Engelsche volk. Vandaag is de oudste dochter van Koning George VI, prinses Elizabeth 13 jaar geworden. Zij beschouwt zichzelf al „groot", omdat zij nu voor het eerst zijden kousen zal mo gen dragen! Reeds voordat haar vader koning van Engeland was geworden, mocht prinses Eli zabeth zich reeds verheugen in een groote populariteit in Engeland. Zij ontving altijd zooveel post, zooveel cadeaux en zooveel uitnoodigingen, dat haar moeder de toen malige Hertogin van York, speciaal een hof dame heeft moeten aanstellen, die haar belangen behartigen moest. Als het prin sesje doen en laten mocht, wat zij wilde, zou zij zeker al die uitnoodigingen hebben aan genomen. Zij vond het altijd vervelend, dat zij zooveel menschcn, die zoo vriendelijk waren om haai- eigens voor uit te noodigen, teleur moest stellen. Kroonprinses Elizabeth van Engeland. „Rozenknopje",. Prinses Elizabeth lijkt op haar vader en haar grootmoeder, koningin Mary. Haar zusje daarentegen, Prinses Margaret Rose, lijkt meer op haar moeder. Toen prinses Elizabeth nog klein was en nog niet goed spreken kon. heeft zij zichzelve Lillibeth genoemd en deze naam heelt zij lang be houden. Na haar 13den verjaardag zal zij echter ook in huiselijken kring Elizabeth worden genoemd. Haar zusje noemde zij al tijd „Rosebud", d.i. „Rozenknopje'. Toen Eilzabeth vier jaar was, werd haar zusje Margaret Rose geboren. Elizabeth vond haar echter nog te klein voor een roos en noemde haar derhalve Rozenknopje. De tijd van kattekwaad Is voorbijl Toen haar vader vroeger nog Hertog van York was, haalde de kleine Elizabeth met haar zusje vaak kattekwaad uit. Zooals echter Lady Cynthia Ascjuitli, die tot de meest intieme vriendinnen van dc Engel sche koningin moet worden gerekend, en die dikwijls heele dagen met de beide konings kinderen speelt, vertelt, is Prinses Eliza beth in den laatsten tijd heel wat ernstiger geworden. Langzamerhand is zij steeds meer gaan begrijpen, dat eenmaal de tijd komt, dat zij als troonopvolgster de kroon zal dn* gen van een groot laiul niet uitges'trek bezittingen en invloedssferen. Een strenge opvoed? Zij wordt o.a. ook ingewijd in de g( men van de constitutioncele monarch! in die van de Engelsche wetgeving. Prinses Elizabeth wordt veel strenge gevoed dan dc meeste van de jongens meisjes, waarover zij eens zal regeeren.r wens de heide prinsesjes worden vrij „s gehouden" en liet zou ons geenszins a wonderen, wanneer zij hij tijden de kinde ren van den gewonen burger benijden, die wat minder systematisch worden opgevoed en die waarschijnlijk heel wat meer vrij heid hebben. Tegen 7 uur dos morgens xvor- den zij gewekt, moeten zichzelf aankleedcn en vervolgens om acht uur aan het ontbijt zij'n. Dit ontbijt is zeer beslist Engelsch en rijkelijk uitgebreid: eieren, spek, tomaten, melk, brood en toast met boter, jam en pap. Om negen uur begint bet onderwijs, dat den gehcelen ochtend duurt. De handen uit de mouwen! De middagen worden doorgaans aan licha melijke inspanning besteed. Meestal bestaat dit uit een rit op haar pony's. Prinses Eliza beth tuigt altijd zelf haar pony op, hoewel zij een groot aantal bedienden, kamermeis jes en stalknechts tot haar beschikking heeft. Haar opvoeders hebben baar al jong geleerd zelf de handen uit de mouwen te steken. Op bepaalde middagen krijgen do prinses jes dansles. Hieraan nemen ook andere kin deren deel, die heel vriendschappelijk met de koningskinderen omgaan en hun niet met bijzondere onderscheiding mogen behande len. In den namiddag komt de Koningin, dikwijls in de „Day Nurscry", de kinder speelkamer, om met haar kinderen te spelen of hun iets voor te lezen. Den avond be steden de kinderen aan het maken van huis werk of aan lezen. Prinses Elizabeth heef nog altijd een voorliefde voor sprookjesboe ken haar lievelingsboek is „Alicc in het Wonderland". Bij luchtalarmnaar den grafkelder! De luchtbeschermingsdienst in Alexandrië komt op een idee! Dc plaatselijke luchtbeschermings organisatie te Alexandrië heeft aanbevolen, oude Grieksch-Romein- sclie grafkelders als bomvrije schuilplaatsen te gebruiken. De organisatie is van oordcel, dat deze oude graven «waarvan enkele nog slechts kortgeleden zijn blootge legd, met geringe kosten in ideale schuilkelders kunnen worden her schapen. Driehonderdduizend Amerikaansche mijnwerkers staken Staking in alle mijnen dreigt. De Vereenigde Staten worden bedreigd met een staking in de steenkool-industrie. Reeds zijn de mijnwerkers in acht staten in staking gegaan en de voorzitter van de commmisie voor industrieele" organisatie, John Lewis, heeft gedreigd een volledige staking in alle steenkolenmijnen van dc Vereenigde Staten af te kondigen, indien de vertegenwoordigers van de mijnwerkers bonden niet spoedig een nieuw collectief contract kunnen sluiten. De onderhande lingen tusschen werkgevers en werknemers hebben nog tot geen enkel resultaat geleid. Op het oogenblik staken meer dan drie honderd duizend mijnwerkers, indien Lewis bedreiging ten uitvoer brengt zullen nog 150.000 man het werk neerleggen. Overval op lid Nanking-regeering Japan protesteert. Domei meldt uit Sjanghai, dat Chineesche terroristen den chef de bureau van de be lasting-inning dor Nankingregeering, Yang Tsji Kang, in zijn woning in de internatio nale nederzetting hebben overvallen en ernstig verwond. De secretaris van de Ja- pansche regeering te Sjanghai heeft bij den voorzitter van den gemeenteraad, Franklin, geprotesteerd en gevraagd, dat nieuwe maatregelen zullen worden genomen dergelijke aanslagen te voorkomen. Agent veroorzaakt verkeersongeluk Procureur-generaal eischt f 200 boete en intrekkma rijbewijs Het Amsterdamsche gerechtshof, behan delde gisteren de strafzaak tegen een» Am- sterdamschen politieagent, verdacht van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Op 8 Mei van het vorig jaar reed de agent, die dienst deed bij de motorpolitie, een motorrijder met duopassagieir aan. Beide slachtoffers werden ernstig gewond. Verd. werd inmiddels overgeplaatst naar de straatpolitie. Hoewel de politie met motor en zijspan op het punt van de botsing den voorrang had, was de Justitie van meening, dat ver dachte hoogst roekeloos en onvoorzichtig had gereden, zoodat het ongeluk aan hemt te wijten was. Requisitoir De procureur generaal vond het voor de Justitie geen aangenaam werk om een die naar van de politie te moeten vervolgen. Een agent moet ook als verdachte in de eerste plaats de waarheid spreken. Dat doet deze verdachte niet, hij geeft nu eens deze, dan weer die verklaring. Spr. recpjireerde bevestiging van het von nis der rechtbank: f 200 boete en intrek king van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. Ai-rest 4 Mei. DR. COLÏJN IN EEN SCHITTEREND VERLICHT PALEIS! Het veelgelezen Amerikaansche weekblad „Ken" geeft in zijn nummer van 13 April een foto-reportage over Nederland van ne gen illustraties. De hoofdpersaan daarvan is dr. Colijn, die men, aldus het Hsb., afge beeld ziet, terwijl hij een sigaar rookt, zijn departement ingaande, gedurende ecu on- gedwongenonderhoud met H. M. de Ko ningin, en de hand drukkende aan de Indi sche vorsten, die aanwezig waren bij de iubileumsfeestcn van H. M. de Koningin. De onderschriften laten echter aan juist heid te wenschen over. Bij een afbeelding van het Departement van Algemeenc Za ken, geïllumineerd ter gelegenheid van bet regeeringsjubileum, schrijft het blad, dat dr. Colijn „onopvallend woont in dit schitte rend verlichte paleis". Voorts wordt mede gedeeld, dat dr. Colijn „de minister van oorlog was, die Nederland redde van het lot, dat Belgic in 1914 heeft ondergaan". Een foto van dr. Colijn tusschen minister Patijn en Z. Exc. Van Broekhuyzcn op een avondpartij ter Zuid-Afrikaansche legatie wordt verklaard als een kijkje in een Haag sche club, -waarin dr. Colijn gaarne ovcf •politiek pleegt te praten.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3