Frankrijk en de in statistiek Vrouwenwraak Francos overwinnings parade opnieuw uitgesteld Dr. Colijn over den verkiezingsuitslag Geen „zee die ons toebehoort" maar de „zee van allen" FRANKRIJK WENSCHT GEEN MONOPO- LIE, MAAR WIL ZIJN INVLOED BEHOUDEN. (Van onzen Parijschen correspondent). Parijs, April 1939. De gebeurtenissen in Albanië en hetgeen zich op het oogenblik in Spanje afspeelt trekken aller blik ken in de richting van de Middel landsche Zee, de „Mare Nostrum", „de zee die ons toebehoort dei- Italianen. Hier botsen de belangen van Italianen en Britten het hardst op elkaar en deze zee ook vormt het centrum van de Fransch-Ita- liaansche tegenstellingen, die als een zware last op Europa drukken. In onderstaand artikel zetten wij het standpunt van Frankrijk t.a.v. de Middellandsche Zee uiteen een standpunt, dat men in Frankrijk, voor een groot deel op de historie baseert. Frankrijks historische rol in de Middel landsche Zee is in het verleden zeer groot en van zeer samengestelden aard geweest. Zij blijft dat ook in den tegen tv oord i gen tijd en zij zal dat in nog grootere mate zijn in de toekomst. Frankrijk is altijd een groote Middellandsche Zeemogendheid ge weest en het heeft geenszins het voornemen, hoe het ook zij, afstand te doen van de duizendjarige zending, welke het op die kusten heeft aanvaard, sedert het zich als volk vormde. Niet dat Frankrijk ooit aanspraak heeft gemaakt de Middellandsche Zee te be schouwen als een „Fransch meer", noch er eenig overwicht, welk ook, uit te oefenen. „De Zee van allen". Het Middellandsche Zeebekken, begun stigd door een goed klimaat, vormt een harmonisch geheel voor de algemeene be schaving. De Middellandsche Zee is zoowel een gemeenschappelijke binnenzee voor de volken, die aan haar kusten wonen, als een groote route tusschen den Atlantischen Oceaan en de oceanen van Azië, welke voor alle volken der aarde openstaat. In die dubbele functie is zij een middelpunt en een gemeenschappelijke haard, die in feite aan niemand toebehoort en die het inter nationale bezit der gansclie mienschheid moet blijven. Niet Frankrijk heeft voor de Middelland sche Zee den naam Mare Nostrum, „de zee die ons toebehoort", uitgevonden. Frank rijk heeft integendeel steeds gedacht, dat de Middellandsche Zee is een Mare Omni um, „de zee van allen". De Middellandsche Zee moet bliiven het voorrecht van de algemeene beschaving. De Middellandsche Zee en de Kruistochten. Indien echter Frankrijk eeen enkel mo nopolie op de Middellandsche Zee eischt, toch weet het wel degelijk, wat deze zee aan Frankrijk verschuldigd is, sedert er Franschcn bestaan. Frankrijk herinnert zich zeer goed. dat ziin Middellandsche Zee! havens Marseille, Narbonne, Nimes, Fre- jus, Arles, volgens het woord van keizer Honorius behooren „tot de plaatsen der Middeleeuwen, die het meest aangewezen zijn de producten der aarde in alle richtin gen te verspreiden." Het vergeet niet, dat het Franschen uit Normandië zijn, die het eerst de Afrikaan- sche zeerooverij van Spanje en Sicilië be streden. Levendig staat voor den geest het heldhaftige en koloniseercnde tijdperk van Robert en Roger Guiscard. de stichters van het koninkrijk der beide Siciliën, tus schen Benevento, Palermo en Tunis. Het heeft ook in zijn herinnering bewaard de uitbreiding der kruistochten, die, van de Xlde tot de XTIde eeuw, wezenlijk Fransche ondernemingen waren. De eerste kruistocht is in Frankrijk gepredikt door een Franschen Paus en Fransche priesters; de meeste edelen, die het kruis aanvaard den kwamen uit de Fransche provincies en de Latijnsche heerlijkheden, die in Svrië gesticht zijn, hadden Fransche heercn aan het hoofd. En het was in Tunis, de plaats zelve van het oude Carthago, dat de Fran sche konine Lodewijk IX. de Hpilige Lode- wijk, op 25 Augustus 1270, tijdens den laatsten kruistocht, overleed. Gedurende die twee eeuwen is een eerste Frankrijk-Overzee geschapen te Jeruzalem, Tripolis en Antiochië. De acht kruistochten zijn de groot ste Middellandsche Zee- en wereld gebeurtenis dpr Middeleeuwen ge weest. Zij hebben de vruchtbaarste uitwisseling tusschen het Oosten en Westen tot stand gebracht, nieuwe wegen geopend voor den handel, de industrie, de scheepvaart en voor sociale, wetenschappelijke en ar tistieke invloeden van Europa op Azië en Afrika. De kruistochten zijn een ware revolutie der mcnschheid geweest en wat men heeft kunnen noemen „de eerste renaissance" in het Middellandsche Zeegebied. Aan het Fransche dynamisme moet men de verdien sten daarvan toeschrijven. De schepping van Fransch-AIrika. •Tacques Coeur, koning Frans I, Hendrik IV, Richelieu en Colbert hebben in de vol gende eeuwen het werk voortgezet. Zij heb ben het Frankrijk der XVIIe eeuw in Al giers gevestigd, in het bastion van La Calle, te Bónc, te Dzjiboeti, in Marokko, waar zij zonder ophouden de Barbarvsche zeeroove rij hebben bestreden, tegelijktijding in- en uitvoer bevorderend. In 16S2, onder Lodewijk XIV, arriveert te Versailles de afgezant van sultan Moelai- Ismail om een handelsverdrag tusschen Ma rokko en Frankrijk te leekencn. In 1G99 een nieuwe afgezant van Abdallah-bcn-Assai. Da Fransche handel groeit even voorspoedig in Marokko als in alle havens van de Levant. Marseille neemt zijn plaats in van „hoofd stad van de Middellandsche Zee". Tegen het einde der XVIIIde eeuw ver krijgt Frankrijk van de republiek Genua die nooit de wreede tyrannie van Genua het eiland Corcica, waarvan de bewoners, hadden kunnen verdragen, zich Franschen proclameerden en zich deden vertcgenwoor digen in de Constitueerdende Vergadering van 1789. Het is tien jaren later een der hunnen, Napoleon Bonaparte, die in 1799 de expeditie naar Egypte organiseert, waaraan geleerden als Monge, Bertholet en Volney deelnamen. De bezetting van Algiers. In 1829 besloot de regeering van Karei X, in antwoord op een uitdaging van den Bey van Algiers, die den Franschen consul De- val drie klappen met een waaier had ge geven en weigerde verontschuldigingen aan te bieden, tot de eerste expeditie naar Al giers, welke eindigde met de bezetting van Algiers en de overgave van den Bey. Sinds dien heeft de Fransche vlag over Algiers gewaaid en langzamerhand over geheel Al- gerië. Het was 'n belangrijke historische ge beurtenis, want zij bepaalde in de XIXde en XXste eeuw de schepping van een Afri- kaansch Frankrijk, zoowel langs de kust der Middellandsche Zee als in de diepte over geheel Midden- en West-Afrika. Frankrijk en het Suezkanaal. De Fransche invloed in de Middellandsche Zee werd nog versterkt door de expedities in 18601861 naar Syrië, welke het Fran sche stempel drukten op de kusten van Klein-Azië, te Beiroet, Smyrna en Constan- tinopel, waar de Fransche zendelingen en handelaren, in steeds toenemend aantal, de Fransche smaak, de Fransche taal en het Fransche ideaal verspreidden. Die uitbreiding werd gesymboliseerd in Egypte door den aanleg van het Suezkanaal arbeid van den Franschman Ferdinand de Lesseps, verwezenlijkt met medewerking en onder leiding van den onderkoning van Egypte Mohammed Said. De Suezkanaal- Maatschappij werd 'n Fransche maatschap pij, door den wil van een Franschman en zij draagt terdege het kenmerk van het Fransche genie, want zij is tegelijktijdig een werk van algemeen belang, dat zich richt tot alle volken, zooals duidelijk blijkt uit de zinspreuk, aangenomen door de Lesseps en welke men kan lezen op het \oetstuk van zijn standbeeld bij den ingang van Port Said: „Aperire terram gentibus" (het land openleggen voor alle volken). Regeering vraagt één millioen voor Centraal V.uchtelingenkamp 25C0 personen zullen hier aan vankelijk 15 jaar kunnen verblij ven. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1939 Aan de memorie van toelichting ontlee- nen wij, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat een zeer groot contingent der Duitsche vluchtelingen, die hier te lande in totaal in 26 tehuizen zijn ondergebracht, er niet in zal slagen te emigreeren te meer, waar emigratie naar de meeste landen, met uit zondering van Palestina, vrijwel onmogelijk is. Zoo emigreerden in de periode van 1 Maart31 December 193S. derhalve in 16 maanden, uit Nederland slechts 339 Joden. Bovendien zullen degenen, die zoo gelukkig zullen zijn wèl te kurnen emigre>ren, toch eerst langzamerhand naar het binnenland afvloeien. Er zal derhalve ernstig rekening mede gehouden moeten worden dat 't ver blijf van de vluchtelingen hiei t lande een langdurig karakter zal dragen. Een en ander dringt aan liet huis- vestingsvraagstuk der vluchtelingen een meer blijvende oplossing te ge ven. Dit geldt in het bijzonder voor hen, ten aanzien van wie onderbren ging bij particulieren niet mogelijk is, dan wel, hetzij om redenen van socialen of economischen aard. het zij uit hoofde van openbaar belang, onwenschelijk is te achten. De re geering is van oordeel, dat zulks al leen mogelijk is door de stichting van een centraal kamp. Gezien het groote aantal nuances, waarin selectie der vluchtelingen zal moeten plaats hebben, zal het terrein niet te klein moeten worden gekozen. De verschillende gods dienstige groepen zullen zich zelfstandig en ongestoord moeten kunnen uitleven, recrea tieterreinen, scholen en terreinen voor land bouwscholing van aanstaande emigranten kunnen niet worden gemist. De kosten hier van zijn in het aangevraagde bedrag begre pen. Niet te ver van de bewoonde wereld. De minister van Binnenlandsche Zaken denkt daarom aanvankelijk aan een totale oppervlakte van het kamp van ten minste 70 a 80 H.A. Het kamp zal niet te ver van de bewoonde wereld mogen afliggen in verband met aanvoer van materialen, gees te'lijke en medische verzorging, ziekenhui zen van verschillende richting, e.d. De levensduur van het kamp is aanvan kelijk gedacht als semipermanent (15 jaar). De kosten aan de oprichting verbonden zullen, ruw geschat, per onder te brengen persoon bedragen f 300.bouwkosten, te verhoogen met plm. f 100.voor teséein en inrichting, derhalve plm. f 400.— jJSr per soon. Het kamp zou aanvankelijk kun nen worden opgezet voor 2500 perso nen, met mogelijkheid tot uitbrei ding. De kosten zullen dan uitko men op 2500Xf 400 of 1 millioen gulden, welk bedrag hierbij wordt aangevraagd. De kosten van verzorging der vluchtelin gen zullen op de wijze als tot nu toe ge schiedde, uit de middelen, bijeengebracht door de particuliere liefdadigheid, worden betaald. Daaronder, vallen uiteraard mede de kosten van rente en afschrijving van de oprichtingskosten van het te stichten kamp. Met het oog op het geleidelijk terugko men van het oprichtingskapitaal in den vorm van rente en afschrijving wordt boe king van de stichtingskosten op den kapi- taaldienst verantwoord geacht. Terschelling er jongens afgestraft. Op Terschelling organiseeren de Land bouw- en Huishoudcursussen verschillende kooklessen, waaraan de Terschellinger meisjes met veel. animo deelnemen. Aan het einde van een der lessen stond een heerlijk diner gereed, waarop de jongedames met gerechtvaardigden trots en voldoening neer keken. Toen men echter de „toetjes", welke zoo lang in een tochtigen gang hadden gestaan om af te koelen, wilde weghalen, bleken zij verdwenen en plaats te hebben gemaakt, voor wat afval. De schuldigen waren niet moeilijk aan te wijzen. Bij eenige Terschellinger ïongens zag men de chocolade-slagroompudding nog rond hun mond. De meisjes waren natuurlijk woest, maar omdat meisjes tegenover jongens nooit sterk zijn, moest de slimheid te hulp worden geroepen en in het geheim werden, aldus het R. Nwsbl., beraadslagingen gehouden, die tot een boosaardig plan voerden... De volgende week waser weer kookcur sus en wederom stonden in den tochtigen gang de „toetjes" uitnoodigend af te koe len. De jongens waren wat voorzichtiger, vermoedden een valstrik, maar allengs wer den ze wat driester en toen het gelukte een van de puddingkjes te gappen, was ook de rest in een ommezien verdwenen. Maar ditmaal strafte de daad zichzelf. Niet alleen de puddinkjes verdwenen. De jongens zelf verdwenen ook als spoedig, stil en bleek zonder elkaar nader in te lichten. Ieder ging thuis in stille afzondering zijn wandaad zitten overdenken. De puddinkjes waren ditmaal namelijk met wonderolie bereid. Past op militaire versperringen Van militaire zijde wordt gemeld, dat in de grensgebieden bij verschillende hinder nissen en versperringen geen waarschu- wingsposten zijn geplaatst, aldus de Msb., Mitsdien wordt het publiek, rijdende in die gebieden, aangeraden, de 'noodige voorzich tigheid in acht te nemen. Thans tot 30 Mei, zegt de liaansche pers. De ltaliaansche bladen publiceeren een bericht uit Burgos, volgens hetwelk de over winningsparade, die eerst tot 15 Mei was uitgesteld, thans tot 30 Mei zou worden uit gesteld. Franco in Granada. Franco is te Granada aangekomen. Hij werd triomfantelijk ontvangen, en hield een toespraak van hel balkon van het stad huis, waar bij generaal Queipo de Llano naast hem stond, evenals de aartsbisschop. Des avonds bracht hij een bezoek aan het graf der katholieke koningen, waarna hij zich naar het Alhambra begaf, waar hij 'n oogemblik vertoefde bij O. L. Vrouwe der Zeven Smarten-, Roosevelt wenscht Hitier geen geluk De Führer is geen regeerend vorst. Een functionaris van het Depar tement van Staat van de V.S. heeft verklaard, dat Roosevelt geen ge- lukwenschen heeft gezonden aan Hitier ter gelegenheid van diens verjaardag. Dit is in overeenstem ming met de practijk volgens wel ke alleen verjaarsgroetcn worden gezonden aan regeerende monar chen. Zwarte dag voor de Joden in Slowakije Anti-s emictische uitspattingen over het geheele land. De verjaardag van Hitier heeft gediend tot sein voor anti-semieti- sche uitspattingen in geheel Slowa kije. Te Bratislava waren opschrif ten aangebracht, zooals „Leve Hit- Ier", „Weg met de Joden". De mu ren der synagoge waren bekalkt. Er stond opgeschreven „Wij zijn Jo den en wij zijn toch nog hier". Na het invallen van de duisternis reden manschappen van de HJinka in van Joden opgeëischte automobielen langs de koffie huizen. Zij sommeerden de Joden deze in richtingen direct te verlaten. Onder liet voorwendsel, dat deze bevelen niet direct werden opgevolgd, werden ver scheidene Joden door leden der Hlinkagarde geslagen. Verscheiden personen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Te Trnava, aldus vervolgt Havas, hebben leden der Hlinka garde chic gcklccde da mes gedwongen de. auto's schoon tc maken, welke haar vroeger toebehoorden. Te Piestan Y werden twee oude Joden ge dwongen een bord te dragen, waarop een caricatuur stond, met als bijschrift „de schimmel, die in Slowakije woekert", Sano Mach zal hem reinigen". De oude mannen werden vervolgens op een plein aan de be spottingen van voorbijgangers blootge steld. Schokkende tragedie bij Dantzig Polen schieten op Duitschers. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Dantziger Vorposten bericht uit Grau- denz: De. voortdurende overvallen van Po len op Duitschers hebben geleid tot een schokkende tragedie. Een groot aantal Pöol- sche jongelieden heeft des nachts een over val gepleegd op de boerderij Dombrowken (district Graudenz) en bekogelde de woning van den Duitschen eigenaar Foerster met steencn, De inrichting van het huis werd vernield. Toen de houding der Polen steeds dreigender werd er zou ook geschoten zijn dreigde de Duitsche grondeigenaar te zullen schieten, indien de Polen zich niet zouden verwijderen. Toen de Polen hierop aanstalten maakten het huis te bestormen, zag Foerster zich gedwongen te schieten. Zeven Polen werden gewond en een ge dood. Alle bewoners van het huis werden gearresteerd. Het is niet bekend, waarheen men den Duitschen grondeigenaar heeft overgebracht Resultaat voor de regeering zeer bevredigend. De Tel. heeft den minister-president ge vraagd, welke zijn aanvankelijke indruk was van de beteekenis van den uitslag der gisteren gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten. Dr. II. Colijn gaf machtiging daaromtrent de volgende verklaring te publiceeren: „De eerste gevoigtrekking uit den uitslag van de verkiezingen voor de Prov. Staten wijst heen naar een vrij groote stabiliteit in ons politieke leven. De eenige uitzonde ring, het zetelverlies van de N.S.B., doet daaraan niet te kort. Daar de Provinciale verkiezingen ditmaal iets meer dan gewoonlijk in het teeken van de algemeene regeeringspolitiek hebben ge staan, is de uitslag er van voor de regeering zeer bevredigend. De drie het naast hij het kabinet staande volksgroepen verwierven samen 20 nieuwe zetels (R.K. 11, A.R. 6 a 7 en C. H. 3 a 2), terwijl van de andere partijen de twee, die gewoonlijk aan de kabinetspolitiek haar steun niet onthouden, samen 13 zetels won nen (V.D. 11, liberalen 2)." Instelling van een derde bataljon? Verhooging der vredessterkte en in het belang van de oudere lich tingen» Het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet heeft aanleiding gegeven om te veronderstellen, dat de r^cering hot plan heeft den tweejarigen dienstplicht in te voe ren. Het zij daarom nog eens nadrukkelijk, gezegd, dat het voorstel slechts beoogt de wettelijke mogelijkheid daartoe te openen. Het is op het oogenblik zoo dat de korpo raals en soldaten die in October 1938 onder de wapenen zijn gekomen, en die aanvanke lijk na elf maanden diensttijd, begin Sep tember 1939 zouden afzwaaien, waarschijnlijk onder de wapenen zullen blijven. Zij zullen dan niet worden afgelost door de tweede ploeg dienstplichtigen die in April zijn opgekomen, maar deze voorjaarsploeg zal dan een vergrooting beteckenen van de inmiddels tot het tweede bataljon overgegane dienstplichtigen. Een derde bataljon? Indien zulks geschiedt gezien de inter nationale verhoudingen, kan niets met stel ligheid worden gezegd en is er nauwelijks aanleiding te veronderstellen, dat men met een 'aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid kan voorspellen, wat er op het gebied der dcfensiemaatrcgelen zal plaats hebben zou het mogelijk zijn tot instelling van een derde bataljon over te gaan, zegt het Vk. Zoo moet men de plannen zien, welke men in bevoegde kringen overweegt om de dienst plichtigen voor eerste oefening gedurende vijl maanden te laten dienen in de garnizoe nen van de eerste bataljons, gedurende de daaropvolgende zes maanden als tweede ba^ taljon aan de grens, waarna zij voor het resteerende gedeelte van hun diensttijd als derde bataljon dus ertoe zouden bijdragen, flat de vredessterkte belangrijk grooter kan blijven, dan tot nu toe het geval is geweest. Bovendien zou dan -ecn oplossing zijn ge vonden voor de moeilijkheid, dat thans voor de gronsbatalions hoofdzakelijk oudere lich tingen zijn opgeroepen. Al naar de internationale omstandigheden de politieke hemel schoonvegen, zal er ge- reedel ijk aanleiding zijn om clen verlengden diensttijd terug tc brengen tot achttien of elf maanden. Zooals reeds gezegd, zijn ech ter nog geen definitieve plannen gemaakt. Winst en verlies Hierboven hebben we, ten gerieve van on ze lezers, een grafische voorstelling ge plaatst van de resultaten der gehouden verkiezing voor de Prov. Staten. Men ziet naast elkander het globaal aan tal stemnnen door elke partij behaaldeen duidelijk overzicht krijgt men hiervan, wan neer men de \orige uitslagen der Prov. Staten 1935 en Tweede Kamer 1937 verge lijkt met den uitslag van Prov. Staten 1939. Onder aan de Grafiek is bij iedere partij het aantal zetels aangegeven In de gear ceerde cirkel vindt men deze van Prov., Staten 1935, daarnaast die van de Prov. Staten 1939, waardoor winst en verlies makkelijk is af te lezen. Iedere belangstellende kan veel.nut. vart deze grafiek hebben, wij raden daarom onze lezers aan, deze uit te knippen, j

Schager Courant | 1939 | | pagina 7