N ederland-België Zullen de oranje-hemden Zondag revanche nemen N.H.V. B. Radioprogramma jVIRTIILT: Voor de 62sie maal Debuut van Dijkstra Morgenmiddag om half drie zal het fluitje van den bekenden Engelschen referee T. Thompson voor de 62ste maal de interlandwedstrijd tusschen Nederland en België een aanvang laten nemen. Voor de twee en zestigste maal sinds 1905 zal de strijd tusschen Oranje Wit en Rood-Zwart ontbranden en nu naar we vermoeden met ongekende he vigheid. Re\ancheü Dat is de idee waarmede de Nederlandsche spelers het veld in zullen gaan, revanche op die ongeluk kige nederlaag In Antwerpen dit jaar geleden. Die zit hen nog dwars en niet zoo'n klein beetje ook. Maar zullen de Belgen die zoo vurig door de Oranjehemden begeerde over winning toelaten? Dat is nog zeer ze ker de vraag, want wat zal België lie ver willen dan een bevestiging van het resultaat in Antwerpen? Het zal er spannen morgen In het al oude Olympische Stadion, waar, dat staat als een paal boven water, niet veel plaatsen onbezet zullen blijven. Vier nieuwe gezichten. Of beter gezegd, één nieuw gezicht en drie „oudjes", zal men in het Oranje-elftal kunnen aanschouwen. Het meest verheugen we ons wel op het nemen van keeper Dijkstra uit het Zaansche Z.F.C. Maandenlang, neen jaren lang heeft deze werkelijk uitstekende keeper moeten wachten op zyn benoeming in het Ne derlandsche elftal. Steeds weer was er een ander, die nog net even beter geoordeeld werd door Herbert c.s., Halle, v. Male, maar nu v. Male een ernstige inzinking vertoonde, kon zijn verkiezing niet uitblijven. Vol ijver en heilig willen zal Dijkstra morgen zijn doel probeeren schoon te houden. Voor onzen doel- verdediger behoeven we niet bang te zijn, die zal zijn keuze stellig rechtvaardigen! Naast Bertus Caldenhove heeft de E. C. het weer eens geprobeerd met den Blauw-wit-man Wilders. Deze heeft al eenige interlandwed strijden op zijn debet staan, o.a. die tegen Duitschland in Dusseldorf, waarbij Holland toen een prachtig gelijk spel uit het vuur sleepte. Nadien sukkelde hij geruimen tijd met een blessure, doch den laatsten tijd is zijn vorm er weer zoo op vooruit gegaan, dat hij wel de aangewezen plaatsvervanger voor We- ber is, zoolang deze nog met zijn knie in on min leeft. In de middenlinie zijn nog al wat mutaties gekomen. Stam en Schubert zijn niet meer opgesteld, hetgeen we wel van Schubert, maar zeer zeker niet van Stam verwacht had den. Het is ons een raadsel, waarom deze jeugdige V.U.C.-er het veld heeft moeten rui men voor'een Bonsema, die na jaren uit het internationaal voetbal verdwenen te zijn ge weest nu plotseling weer komt opduiken. Ze ker, Bonsema is een ras-voetballer, dat heeft hij wel bewezen in zijn tallooze semi-inter- naotinale wedstrijden, waarin hij telkens blij ken gaf van zijn kunnen. Doch zal niet, even als v. Heel, bij hem het uithoudingsvermogen een woordje gaan meespreken, wanneer de Roode Duivels zich werkelijk ontpoppen als Roode Duivels. Voorhoede ongewijzigd. Dat onze voorhoede eenige verandering zou ondergaan, daar twijfelden we zelf al aan na haar ruim voldoende spel tegen de Hongaren en tegen de Belgen. Er is dan ook geen en kele wijziging in gekomen. Men zal hier dus weer kunnen genieten van het taktische spel van een Smit, die morgen aan zijn 25sten in terlandwedstrijd toe is en het jeugdige fris- sche spel van Drë.ger, De Harder en v. Veen, terwijl daartusschen in stormram Vente zeker weer zijn plicht zal doen. Al met al een ploeg, waarmede aanvoerder Anderiessen (ook deze loopt al aardig naar z'n vijftigste!-) vol ver trouwen aan kan treden tegenover de Belgi sche rood-zwarten. Het Belgische elftal is op linksbuiten Buijle na hetzelfde alB in Antwerpen. Toen stond Isemborghs op die plaats, maar nu de jeugdige en razendsnelle Buijle weer beschikbaar is moest „de oude rot" het veld ruimen voor de jeugd. Ook nu zal dus de niet zeer sterke achter hoede het op moeten nemen tegen onze pro ductieve aanvalslinie. In Antwerpen moest men viermaal zwichten. Of men daaruit het noodige leergeld geput zal hebben? In ieder geval bleek de concurrent van Calenberg, Homblé nog niet de noodige routine te bezit- Nederland DIJKSTRA Z.F.C. DRAGER D.W S. BUYLE Daring WILDERS BI. Wit PAUWE Fejjenoord v. d. VEEN Heracles CALDENHOVE D.W.S. ANDERIESSEN (aanv.) Ajax VENTE Feyenoord BONSEMA G.V.A.V. SMIT Haarlem DE HARDER V.U.C. SCHEIDSRECHTER BRAINE Beerschot THOMPSON (Engeland) HENRY Daring CAPELLE Standard STIJNEN Ol. Charleroi VOORHOOF Liersche S.K. VAN ALPHEN Beerschot FMVEZ White Star VAN CALEMBERG Anderlecht PAVERICK (aanv.) Antwerp F.C, BADJOU Daring België ALBANEESCHE BOERIN. ten om een plaats waardig gekeurd te wor den in de Belgische Elf. De voorhoede van onze Zuiderburen is vol gens ons wel het sterkste deel van het elftal, Raymond Braine en Voorhoof als oud-gedien- den, hebben getoond zich uitstekend aan te kunnen passen aan het flitsende spel der overige drie. Ons verdedigersblok zal al zyn krachten in moeten spannen om deze vijf aanvallers in ieder geval beter de baas te blijven dan in de Scheldestad. Wel kans op een zege. En om het nu aan het einde van deze HollandBelgië voorbeschouwing maar eens ronduit te zeggen: wtf gelooven stel lig dat Nederland kan winnen, als die Lotsy-geest maar weer vaardig wordt over onze spelers. Dan kunnen zelfs die vroeger zoo beroemde kwartiertjes (die z\jn tegenwoordig heelemaal uit de mode bjj onze jongens) uitblyven. Hier laten we nog een overzicht volgen van de tot nu toe gespeelde wedstrijden tus schen Nederland en België: Nederland 61 31 11 19 73 154—109 België 61 19 11 31 49 109—154 Diverse Stedenwedstrjjden. Zooals gewoonlijk is er om deze hoofdont moeting nog weer een hoop franje in den vorm van diverse kampen tusschen Holland- sche en Belgische Stedenteams. Voorts is er Zondagsmorgens een interessante jeugdwed strijd te aanschouwen op het A.F.C-terrein, aan den Zuidelijken Wandelweg om elf uur. Verschillende vooraanstaande jongeren geven acte de presence in dezen match. Voor het overige ligt het geheele land in diepe voetbalrust verzonken, een stilte, die volgende week weer verstoord, zal worden door de promotie- en degradatiewedstrijden en niet te vergeten "de str(jd om het kam pioenschap van Nederland. Het programma wordt uiteraard hoe langer hoe kleiner, terwijl er in verband met Holland- België alleen des morgens wordt gespeeld. In 3 G kan W.waard 2 het kampioenschap 'n stap nader komen door Atlas 2 in eigen huis te kloppen (10 u.). Of dit gemakkelijk zal gaan, hangt in hoofdzaak af van de sterkte waar mee Atlas kan opkomen. Helder 5 dient Helder 6 er onder te houden (10 uur). HRC 7 ontvangt Succes 3 (10 uur), die reeds definitief onder aan staat. De stand van de leiders is (te spe len 16 wedstrijden) W.waard 2 14 12 0 2 69—21 24 Helder 5 12 9 1 2 55—19 19 Atlas 2 13 8 2 3 37—24 18 Na Zondag staat o.m. op het programma: W.waard 2Helder 5 en Helder 5Atlas 2. In 4 C wordt de competitie besloten met BarsingerhornW.waard 3 (10.30). Tenslotte zijn nier nog drie adsp. wedstrijden in afd. R: Helder gHelder fHRC gHelder d; Helder eHRC f. ZONDAG 23 APRIL 1939. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.80 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.80 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl). 9.50 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Hierna: Orgelconcert. 12.15 Middenstandspraatje. 12.35 Gramofoonmuziek, 1.00 Boekbespreking. I.20 R.K. Mannenzangvereeniging „Semper Crescendo". 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Het Lejeune-kwartet (3.153.45 Gramo foonmuziek) 4.30 Ziekenhalfuurtje. 4.555.00 Berichten. 5.05 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.20 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Or gelconcert. 7.45 Berichten. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 „Tatjana", operette. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperantolezing. Hilversum n, 301.5 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 Causerie: „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Vrijzinnig Protestantsche Kerkdienst 11.50 Reportage. 12.00 Cyclus: „Weg met de staketselen". 12.20 Berichten. Hierna: „The Twilight Ser*. naders". 1.10 Een Padviderskoor. 1.30 Causerie: „Wat er in Indië gebeurt". L I.50 Boekbespreking. 2.15 Reportage voetbalwedstrijd. 4.20 De AVRO-Dance-Band. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 De Ramblers. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Esmeralda en solist. 6.45 Sportnieuws ANP, Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Schuldig of onschuldig. 7.30 Noviteiten-orkest en solisten. 8.00 Berichten ANP, Radojournaal, meded»; 8.25 Fragmenten uit de operette „Otello". 9.25 Radoitooneel met muziek. 10.20 AVRO-Amusementsorkest. II.00 Berichten ANP. 11.10 Orgelspel. 11.4012.00 Dansmuziek (gr.pl.) MAANDAG 24 APRIL 1939. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. NCRV.-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmnuziek. (9.309.4|. Geluk wenschen 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. (12.0012.15 Ber.)j 12.30 De Eemlanders en Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de scholpn. 3.00 Tuinbouwpraatje. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.156.15 Kinderuur. 6.20 Gramofoonmuziek, berichten. 6.30 Vragenuurtje. (7.00—7.15 Berichten), j 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber.) 8.15 Arnhemsche orkestvereeniging en sol 9.10 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie: „De wereld, waarin Pauli leefde". 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Kamermuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum n, 801.5 m. Algemeen Programma, verzorgd door dl VARA. 10.G0—10.20 van. VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten),! 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel en zang. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 VARA-orkest. I.151.45 Esmeralda. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.30 Viool en piano. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Fantasia. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.05 De Ramblers. 6.28 Berichten. 6.30 Muzikale causerie (met gramofoonpl.) 7.00 VARA-Kalender. 7.10 Causerie over het schaaktuornooi te Margate. 7.30 Orgelspel. 8.00 Herhaling SOS-Berlchten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Utrechtsch Stedelijk orkest, koor „Kunst en Strijd" en solisten. 9.40 Declamatie. 10.00 Berichten ANP. 10.10 VARA-okrest. II.0012.00 Gramofoonmuziek. 'lisll uluij Samen alles deelen FEUILLETON. iPJtoHn of) ^ee itoAm aan taal Een zeemansverhaal doort Jaap Moulijn 26. Hij weet werkelijk een oogenblik niet wat hij zeggen of doen moet. De situatie drukt en verwart hem. Tenslotte maakt hij zwijgend 'n buiging voor tante, die dan eindelijk de stilte als wegrukt met een bitse, vreemdhooge stem: Dominee, ik stel u en uw vrouw verant woordelijk >oor de dwaasheden van dit kind! Dan beheerscht Albert zich en zegt: Vindt u het zoo dwaas, juffrouw van Aghterkerke, als een jonge vrouw een jonge man liefkrygt? Paula, en misschien uzelf ook wel, zyn hier aan het koppelen geweest, ontkent u het maar niet! Het is me volkomen duidelijk, dat Paula's neefje de zeeman aan een goede vrouw van behoorlijke stand geholpen moest worden, om hem op die manier nog weer wat omhoog te halen. Het zoontje van de nette notaris, dat het niet verder heeft kunnen bren gen dan tot stuurman op een schip en waar voor zijn familie zich geneert, moet op deze manier verheven v.'-orden tot de stand waartoe hij niet meer behoort. Alle jongens die naar zee gaan zijn petit bourgeois of mislukt! Maar u zult zich tegenover Eva's voogd hebben te ver antwoorden Aldus lanceert tante de begrippen, die in haar kringetje omtrent zeelui ingang hebben gevopden; in haar kringetje, met de freule aan het hoofd. Op deze wijze hebben ze alles inge deeld, wat er in het leven maar in te deelen valt ea daar is niet tegen te redeneeren, zoo blijft het! Phileas, de kater, die in een hoek zit, heft zich met een sierlijke boog overeind en gaapt verveeld. Dan gaat hy weer zitten en kromt voldaan zijn staart om zijn voorpooten. Albert is heftig verontwaardigd. Wat een wanbegrippen over anderen en wat een dom me eigendunk, die zich daarachter schuil houdt! Maar hy weet kalm te blijven, besef fend dat de toestand met nóg meer woede niet gebaat i~. Juffrouw van Aghterkerke, ik zie in, dat het beter is nu niet verder hierover te praten. Tracht u er eens kalm over na te denken. Ik zal morgen graag terugkomen, dan kunnen we alles overleggen en het zou me niets verbazen als het u erg meeviel. Want dit wil ik u wel. zeggen: Paula's neef is een vent uit één stuk, die iedereen en ook ikzelf, graag mag lijden. Dus dames, tot morgen hoop ik. En ineens is Albert weer de deur uit. Het heeft er wel iets van of hij Eva in den steek laat en het meisje voelt dan ook zijn vertrek als een teleurstelling. Maar het blykt integen deel, dat hy met groote tact is opgetreden, want zyn weinige woorden hebben zoo onge veer dezelfde uitwerking gehad als de regu lateur op den motor van de Warnsveld by het breken van de schroefas. De oude en de jonge vrouw, die zoo fel tegenover elkaar stonden en wier wil en begrippen in heftige botsing kwamen, zijn beiden opeens kalmer. Er is nog lang geen harmonie natuurlijk en de oorzaak van het conflict is niet weggenomen, maar ze zien in, dat meer opgewonden gepraat nu, met woede in het hart, enkel kwaad kan stichten. Dominee de Koning heeft gelijk, bekent tante: laten we er vanavond over zwijgen verder, maarkom, ik ga meteen maar naar boven, wel te rusten. Maar je hebt me wel diep gegriefd! had ze eraan willen toevoegen, doch is zoo wijs het voor zich te houden. Zoo is, althans voor het uiterlijk, de deftige rust teruggekeerd in Huize Bella Vista, maar het is slechts schijn. Want in werkelijkheid knaagt er de wrok aan de harten der beide bewoonsters, die ieder op haar eigen kamer in het donker liggen te staren, klaarwakker en met vermoeide hersens, waarin de ge dachten rondtollen als wild dansende saters. In de zachte maneglans ligt het huis er om stil van te worden zoo mooi, tusschen de zwarte massa der dennen en hoog boven de Veluwe, daar beneden aan de overzyde de rivier; de wyde vlakte met haar grillig afwis seling van donkere en zilverbeschenen vak ken, waarin hier en daar lichtpunten fonke len. Het is alsof er een zegen van vrede op het land rust. Maar alweer is het schijnvrede, want daar in die vlakte leven de menschen niet anders dan elders. Hetzij ze thans wa ken, hetzy ze slapen, ze hebben alleen hun vragen en zorgen, hun lyden, blydschap, hoop of bedreiging. En komen in conflict met an deren door hun geldzucht, naijver, egoïsme haat of liefde. Er zijn politieke en godsdien stige geschillen, er zijn oude familieveeten en de handel zet de menschen tegen elkaar op. Er zyn de zielsconflicten van hen, die in on vrede leven met zichzelf en de keelfe wereld, die een drang hebben naar beter en hoogcr en mooier, maar die geen oplossing kunnen vinden om het te bereiken. Zij worstelen met sleur en alledaagschheid en vallen tenslotte onvoldaan terug in de laagte, van waaruit ze hebben willen opklimmen. Ja, het is schijn, deze vrede van de maan nacht over de vlakte. En zoo is het over de heele wereld. Eén heeft gezegd: Mijn vrede laat ik u, en zelfs over hem en zijn liefde- leer heerscht er vijandschap tusschen de menschen, die, meenende hem te volgen, è.1 verder van hem afdwalen en belanden bfl hun eigen gouden kalf. Zoo schrydt te menschheid nog immer voort langs den weg naar de eeuwigheid. Maar voor de schryver is er één troost in het aanschouwen van al die conflicten, want waar zou hij anders over moeten schryven? VI. In de ruimen van de „Warnsveld" klinkt rauw en schor het gezang en geschreeuw der negers van het kolenstation te Newport News, waar het schip een lading steenkool inneemt voor Santos in Brazilië. Het is droog, warm weer en de kolen geven veel stof. Electrische wagons, worden met een lift omhoog gebracht. Het zijn onderlossers en dertig ton kolen tegelijk laat hun splijten de bodem vallen in de gapende muilen der zeven geweldige slurven, die in de ruimen van het schip daar beneden, uitmonden. Van vijf entwintig meter hoogte komt de massa naar omlaag donderen. Tom staat by luik II en bedenkt, hoe de leeraar practische zeevaartkunde doceerde,, dat de steenkool voorzichtig in het ruim neergelaten moest worden, daar door wild storten wrijving, dus warmte, dus kans op broeiing kan ontstaan. Wat klopt dat weer prachtig! denkt Tom. In het ruim, op de bergen glinsterend zwart, zwoegen de negers, die de kolen ver werken moeten onder het luikhoofd tot in de zyden, zoodat het schip egaal vol beladen wordt. Telkens als er een wagonlading ge stort is, schynen die zwarte kerels wel be graven. Want dan is er nergens meer een te zien. Maar ze blijken gevlucht onder de tus- schendekken, waar ze veilig zyn. Dan moeten ze zichzelf weer uitgraven. Eerst ligt de berg onbeweeglijk, maar al gauw verschuiven zyn zijden en zakken gedeeltelijk zyn hellingen weg. In de opengevallen gaten tusschen de randen van het tusschendek en de kolen ver schijnen negerkoppen. En even later zyn hun athletische gestalten al zichtbaar, bijna naakt en zwart als de lading waarin zy ploeteren voor hun eigen bestaan en dat van hun vrouw en kleine kroeskoppen, daarginds in de negerwijken van Newport News of Norfolk. Zy zijn als geesten van de steenkool, deze negers. Hun voeten vinden op de afglijdende stukken en brokken geen steun. Het is of zy met hun kolenscheppen een dans om te leven maken, een dans tegen de ondergang, tegen het verzinken in een zwarten afgrond zooals hun heele ras moet vechten voor be staansrecht tegen het blanke. Sterk en mooi zijn ze, maar te beklagen. Dag in dag uit blijven ze zoo doordansen, van het eene hon gerige scheepsruim in het andere, tot ze oud en zwak zijn, deze sterken. Of tot over hen komt, wat ook nu in Luik II van de „Warns veld" gebeurt en Tom een rilling van afgrij zen geeft. Plotseling een helsch gekrysch temidden van het neerdonderen eener wagonlading. Een van de negers is iets te langzaam geweest of gestruikeld en hij is bedolven, verpletterd! Tom grijpt dadelijk in, fluit de bootsman, en vliegt zelf de ruimladder af. Van dek vol gen hem de kameraden van dengene, die ge grepen is door den afgrond, die zijn laatste tragische dans gedanst heeft. De stille berg zwart wordt uit elkaar gerukt. Bootsman en matrozen maken van een houten luik een brancard. Die wordt met een spruit aan de laadboom vastgemaakt en langzaam neer gelaten. De bootsman staat er bovenop, zich aan de straaldraden van de spruit vasthoudend Na vyf minuten hebben ze al gevonden wat er over is van een mensch: het hoogste en schoonste van al het geschapene. Rood is het zwart van de kolen gekleurd. Afschuwe lijk is het, dit roode bloed op het glinsterend zwart! Tien minuten later is alles voorbij en een nieuwe wagon laat haar dertig ton los boven de slurf van luik n, In de andere ruimen werd het laden zelfs niet gestopt. De stem van de arbeid overschreeuwt die van de wee klacht der gevallenen. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 14