Iets over Tabak DILMFMTTS' Keife jonqeM en meiljeA,! Daar zijn we weer, vrienden en vriendin nen. Na een week „vacantie" van de brief- schryverij, liggen er thans weer diverse epistels op m'n schrijftafel, waarin jullie je wederwaardigheden van de laatste dagen vertellen. Als ik dit schrijf flonkert een zalig voor jaarszonnetje op m'n bureau. Het is een plezier er in te zitten werken. Het geeft je gedachten aan de zomer, die komende is en dus... aan de vacantie. De grote vacantie, die iedere dag dichterbij komt en waarnaar jullie natuurlijk al weer verlangen. Net als ik dat vroeger deed. Het boek is van de week gewonnen door: JACOB DE GOEDE, Oudesluis. En nu de briefjes: Jan Mekker, Oudesluis, Hoe gaat het nu met je Jan? Al weer helemaal opge knapt? Ik hoop het maar, want om met die mooie dagen zoals we die nu hebben, te bed te liggen, is niets gedaan. Dat je van moeder niet met inkt op bed mocht schrijven is te begrijpen. Stel je voor dat je een klodder op de dekens laat vallen... Trijntje Kryger, Oudesluis. Nee, een lange brief is het niet geworden Trijntje en dan nog wel van jou, die daar zo'n bolle boos in bent. Nu, volgende week beter, hè? Heeft de taart goed gesmaakt? Maar hoe kan ik dat eigenlijk vragen. Natuurlijk heeft hij dat. Ik heb 'm gezien en het water liep uit m'n mond. Zo kostelijk zag hij eruit. Tot volgende week! Janske Peetoom, Winkel.. Je hebt dus een paar leuke dagen op Callantsoog gehad met de Paaschvacantie Dat vind ik fijn. En wat werkte het weer mee! Nee, over de Paasvacantie hebben jullie vast en zeker niet te klagen gehad. Dat is wel eens anders geweest. Was het versje in het poè'zie-album naar je genoegen? Ik lees van wel. Nu, daar ben ik blij om. Ennie Bos, Noord-Scliarwoude. Ik lees dat je bent overgegaan naar de zesde klas. Dat wordt al wat Ennie. Het einde van je schooltijd begint zo al aardig op te schieten. Heb je al plannen wat te begin nen als je er af komt? Zo ja, dan moet je me die eens schrijven. Afgesproken? Jeltje Peetoom, Noord-Scharwoude. Wat een gezellige brief krijg ik van jou Jeltje! En allemaal over de konijnen. Je houdt zeker geweldig veel van die rimpel- neuzen, he? Nu, ik ook, hoewel ik er niets tegen heb om er zo af een toe Zon dags een te verorberen. Doe jij dat ook? Piet van Dorselaar en Jannie Bypost, Oudesluis. Kijk, een paar nieuwe namen. Welkom in ons midden. Ik hoop, dat we goeie vrienden worden. Ik lees dat jullie de Paastentoonstelling heel mooi gevonden hebt. Nu, dat klopt, zij was mooi. Dag! Stynie Hemke, Noord-Scharwoude. Ook al in de zesde klas. En ook al een vrien dinnetje, dat me schrijft, dat ze het er niets moeilijk vindt. Nu, dat is wel een bewijs dat het naar je zin gaat. Maar goed aanpakken, dan kom je met vlag en wimpel door de laatste klassen. Hilda Bestevaar, Scha gen. Ja, met de Pasen heb ik ook nog even in de duinen gelegen, maar dat werd me toch gauw een beetje al te koud. Het was daarvoor nog te vroeg in het 't jaar. Maar we hebben over de vacantie inderdaad niet te klagen gehad. Integendeel, ze was mooier dan we in verscheidene jaren gewend waren. Bep Tysen, Anna Paulowna. Ik lees dat je het raadsel makkelijk vond Bep. Nu, eindelijk was er eens iemand, die niet op me moppert over die altyd moeilijke raadsels. Ik zal deze week dus maar eens een extra moeilijk plaatsen... Bedankt voor je gezellige brie Bep. Kryg ik er volgende week weer zo een? Trien Tysen, Anna Paulowna. Ja, de ansicht heb ik ontvangen Trien en ik dank je er vriendelijk voor. Ik vond het erg aardig van je dat je me niet vergeten had, zelfs jn ie vacantie niet. Jot volgende week Trien! Jan Brommer, Barsingerhorn. Dat was maar een klein briefje Jan, dat ik van de week van je mocht ontvangen. Zo klein als ik dat eigenlijk van jou niet gewend ben. Wist je geen nieuws? Wat je me alle maal vroeg hoort in de kinderrubriek niet thuis. Krijg ik volgende week weer eens een voetbalverslag van je? Frida de Lange, Anna Paulowna, Dat is heerlijk Frida, overgaan en dan voor je goede gedrag een fiets krijgen. Dat noem ik nu eerst met recht boffen. Heb je er al op gereden? Daarover moet je me volgende week eens het een en ander schryven. Annie Rademaker, Petten. Dat was een fijne, gezellige brief Annie. Ik merk, dat jy de kunst van schrijven nog niet ver leerd hebt. Trouwens, je schrijft meestal dikke brieven en... met een massa nieuws. Er stond inderdaad twee weken geleden een abuis in het raadsel. Hebben jullie er erg veel last van gehad? •Aafke Wit, Nieuwe Niedorp. Heeft Johan het beok al uit Aafke? En hoe heeft hij het gevonden? Ik hoop van mooi, want dat is de bedoeling. Lees jij het zelf ook? Dat kom ik zeker volgende week allemaal wel van je te horen? Jack v. d. Cappelle in Schagen heeft ge weldig van zijn vacantie genoten. Fijn is dat, zeg! Maar als je nu weer naar school gaat, moet je goed je best doen, hoor, want in je brief vond ik nog wel enkele foutjes. Jan Stöve, Schagerbrug. Was je niet bang op de veemarkt tussen zoveel koeien en paarden, Jan? Als ik je was zou ik er maar nigt al te dicht bij komen. Zo aan je brief te zien, zou ik zeggen: je moet zeker later boer worden? Heb ik niet goed gera den, Jan? Lena de Boorder stuurde mij uit Zand dijk zulk een mooie brief. Dat hadden jul lie allemaal eens moeten zien. Op het pa pier was een allerliefst plaatje van Sneeuw- wittje en de Zeven Dwergen gedrukt. Maar je moet goed je best doen, Lena, om nog mooier te schryven. Geri Dekker uit Schagerbrug schrijft me natuurlijk wel gauw, of hij overgegaan is, want dat zal toch wel. Ik zie, dat je erg van je vacantie genoten hebt in de omgeving van Schoorl. Zelf ben ik er vaak geweest, maar altijd vond ik het er even mooi. Jacob de Goede stuurt me uit Oudesluis een brief, met net zoo'n mooi plaatje er op als Lena de Boorder. En onder dat plaatje staat: „Leentje kan piano spelen..." Loer jy al pianospelen, Jacob, of heb je geen piano thuis? Je hebt het zeker te druk voor je nieuwe rapport. Als Wim Boontjes" nu nog eens voor zijn vader een kippenhok teert, moet hij goed oppassen dat hy zyn gezicht niet verbrandt. Het was deze week wel een erg kort briefje Wim, volgende keer komt er zeker een hele dikke. Daar reken ik vast op. Dat was nog ens even fijn, Marie, dat je in Groet logeren #mocht. Zo heb je wel een goede vacantie gehad, om uit te rusten. Maar nu weer hard aan het werk op school. Zorg dat de meester tevreden over je is. Jacob de, Vries en Cor Sterk hadden wel een beetje langere brief kunnen serhijven, en dan zoveel doorhalingen, foei! Maar dat zal wel beter worden. Tenminste daar reken ik op. Alweer zo'n mooi vel Avro-postpapier. Deze brief is van Hendricus Peetoom. Eigen lijk kan ik je niets terugschrijven, want je vertelt me helemaal niets deze keer, Henk. Dina Jimmink uit Schagerbrug. Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Jullie heb ben het druk gehad thuis, zeg, met zoveel logé's. 't Is nu zeker wel weer wat rustiger, nu de Paasch-vacantie voorby is. Jammer dat je nu net voor de overgang ziek geworden bent, Pietje de Vet- Beter schap hoor. Spelen de jonge poesjes al of zijn ze nog blind? Als ze eerst maar een paar weken' oud zijn hè, dan zijn ze geweldig leuk. Ik vind het erg aardig van Bet», Gré en Tini Aarsen uit 't Zandt dat ze den Kinder vriend niet vergeten, al hebben ze nog zoveel vriendinnetjes te gast. Overal krijg ik toch maar de brieven van daan. Trynie v. Loenen schryft me zo'n keu rige brief uit Noord-Scharwoude. Ja, alle raadsels zyn niet even makkelyk, Trijnie, maar ik zie wel, dat je er je best opdoet. Ga zo maar door. Hebben Wim en Piet Schroevers uit Scha gen mij even goed bedacht, met zo'n dikke brief. Zo moesten alle kinderen schryven, want als ik nu de brief van Nellie Kaashoek uit Oudesluis zie, dan is die maar heel dun. Je had zeker weinig tyd voor nly, Nellie. Ik hoop maar dat het raadsel helemaal goed is. De mooiste brief kreeg ik van Kees van der Gragt uit Diemen. Een pluim! Je hebt maar een goeden oom, die je zulke mooie duiven geeft, 't Is nu voorjaar, misschien gaan ze wel een nestje bouwen. Maar dan moet je eerst wat takjes in het hok gooien. Piet en Spaantje Zeeman uit Schagerbrug. O, ik ben dol op radys; als ze groot genoeg is, moet je me beslist wat van die lekkere rode bolletjes brengen. Ik zie, dat jullie allebei zo van aardrijkskunde en geschie denis houdt. Doe maar goed je best. Klaas Borst, Keins. Zul jy wel voor zichtig zijn, als je op Texel indiaantje aan 't spelen bent, en met pijl en boog aan het schieten bent? Want dat is maar een ge vaarlijk spelletje hoor! Weet je waar ik erg benieuwd naar ben Wat jy nu weer alle maal met je figuurzaag hebt gezaagd. Francientje de Witte, Kolhom. Dat vind ik jammer, dat je niet eens een paar regeltjes aan me schryft. Nu wordt het vol gende keer zeker een dubbeldikke brief. Goed? Afgesproken! All Kaper uit Kolhorn. Jy hebt maar fyn van je vacantie genoten zeg! En nu zeker weer hard aan het werk op school? Zorg maar dat de meester of de juffrouw want wat hebben jullie eigenlijk over je tevreden is. Dag. Ik geloof, dat ik alle kinderen nu terugge schreven heb, als er een vergeten is, moet hij maar niet boos zyn. Allemaal weer je uiterste best doen op het raadsel, en dan kryg ik volgende week weer stapels brieven van jullie. Met harteUjke groeten van: Oplossing raadsel vorige week Horizontaal: 1. spaak; 5. club; 6. ha; 8. etser; 10. rz; 11. re; 12. paardenmarkt; 17. aa; 18. v.o.; 19. ei; 20. krultang; 21. erg. Verticaal: 1. scherm; 2. platzak; 3. au; 4. a b; 7. gre tig; 9. erker; 12. pak; 13. aar; 14. rul; 15. Eva; 16. non. Goede oplossingen ontvangen van* Bep T., .Anna Paulowna; Trien T., Anna Paulowna; Annie en Fietertje K., Heer Hugowaard; Jan D., Anna Paulowna; Frida de L., Anna Paulowna; Annie R., Petten; Annie, Aafje, Cor en Johan W., N. Niedorp; Jan B., Barsingerhorn; Jan M., Oudesluis; Tryntje K., Oudesluis; Nellie P., Kolhorn; Janske P., Winkel; Ennie B., N.-Scharwou- de; Jeltje P., N.-Scharwoude; Stynie H., N.-Scharwoude; Hilda B., Schagen; Jack v. d. C., Schagen; Jan S„ Schagerbrug; Lena de B,, Julianadorp; Geri D., Schager brug; Jacob de G., Oudesluis; Wim B., Scha gerbrug; Jacob B., Oudesluis; Marie B., Schagerbrug; Hanedoes; Hendricus P., Keinsmerbrug; Dina J. Schagerbrug; Trynie v. L„ N.-Scharwoude; Bets en Gre en Tini A.; Wim S.. Schagen; Piet S.. Schagen; Nellie K., Oudesluis; Ali K.. Kolhorn; Fra- cientje de W., Kolhorn; Piet en Sjaantje Z., Schagerbrug. Nieuwe Raadsels i. Ik draag een paarsrood ponneke, Rondom mijn mager lyf, Ik straal gelijk een zonneke. Als ik mijn kopje wryf, Dan geef ik warmte. Dat duurt een korte tyd, Maar daarna ben ik meestal Meteen mijn kopje kwyt. n. Een lijfje vierkant en wit, Dat vol met oogen zit, Geen handjes en geen voetjes, Een hoofdje ook al niet, Doe niets dan rollebollen. En 'k wed, je raadt me niet. Natuurlijk hebben 'jullie allemaal wel si garen en sigaretten gezien. Jullie vader of ooms roken zeker ook en dat vindt ieder een heel gewoon. Natuurlijk moeten jonge mensen niet roken, want dat is helemaal niet goed en de meeste ouders verbieden hun kinderen ook om te roken voor ze een bepaalde leeftijd bereikt hebben. Dat is heel goed te begrijpen, want roken kan je meer kwaad doen dan goed, als je nog zo jong. bent. Toch is het wel interessant om het een en ander over tabak te horen. Niet velen van jullie zullen weten, dat de tabak door Columbus van Amerika naar Europa werd gebracht. Toen hij in Amerika kwam, zag hij daar mensen, die gedroogde bladeren in een ander gedroogd blad rolden, toen het ene einde aanstaken en aan het andere einde zogen. Ze noemden die bladeren „ta- baccos." Zo leerden de Europeanen het eerst ta bak kennen.^Al gauw verbreidde de tabak zich in de vorm van snuiftabak over heel Europa en men meende zelfs, dat er een geneeskrachtige werking van de tabak uit ging, zodat men het zieken aanbeval. Maar tegelijk met de mensen, die enthousiaste rokers werden, kwamen er mensen naar voren, die niets van de tabak wilden we ten en zo ontstond een heftige strijd, die eigenlijk nog steeds voortduurt. Want nog zijn er heel veel mensen, die streng tegen roken zijn. Maar lang niet altijd was het werkelijk „tabak", wat de mensen rookten. Overal werden surrogaten aangetroffen. Zo is nog steeds het „hennep-roken" in sommige stre ken erg in trek. Dat roken niet alleen een zaak van de laatste eeuwen is, bewijzen vele geschriften, die wij van de antieken over hebben. Zo vertelt de Griekse ge schiedschrijver Herodotus, die omstreeks het jaar 450 voor Christus leefde, ons, dat de Scythen hennepzaden op gloeiende ste nen legden en zich door de geur van die brandende zaden lieten bedwelmen. Een Latijns schrijver vertelt, dat de Thraciërs hetzelfde deden. Ook uit opgravingen van Germaanse gebieden blijkt, dat de hennep daar welbekend was als genotmiddel. Het staat dus wel vast, dat de mensen al lang voor onze tijdrekening iets derge lijks als ons roken kenden en dat zij daar In grote bossen worden de tabaksbladeren te drogen gehangen. plezier in hadden, hoewel pas na de in voering van de Amerikaansche „tabak" het roken werkelijk tot een gewoonte werd ge maakt. Wie de tabakbelasting uitvond. In Italië noemt men tabak wel „Herba di stato" en dat betekent „Kruid van de staat". Die naam is niet zo gek, want de tabak brengt bijna alle staten heel veel geld op. Degene, die het eerst belasting op de tabak liet heffen, was helemaal geen voorstander van de rooktabak, maar zelfs een groot tegenstander. Het was de Engel se koning Jacob I, die kort na 1600 een belasting op de tabak hief om daardoor te voorkomen, dat het tabaksverbruik zich te snel zou uitbreiden. Maar enige tijd later bleek al, dat de verbreiding van de tabak niet te stoppen was en dat er zelfs heel veel geld binnenkwam door de belasting. En nu kwamen ook anderen op het idee om geld te verdienen door de tabak. De hertog van Mantua Gorgonza üit Italië was de eerste, die een tabaksmonopolie voor zijn huis stichtte en zo zorgde, dat de ta bakcultuur onder toezicht van zijn eigen familie kwam te staan. Tegenwoordig zijn er heel veel staten, die een tabaksmonopolie hebben, maar toch zyn er nog steeds veel met een vrije tabakhandel. Het spreekt vanzelf, dat men ging onder zoeken of het voordeliger is om een tabaks belasting en monopolie in een staat te heb ben, dan een vrije tabakhandel. Maar de gegevens van de verschillende staten we ken tot nu toe sterk van elkaar af en zo is men op het idee gekomen om een tabak congres te houden, waar alle landen aan mee kunnen doen. De landen sturen hun vertegenwoordigers naar het congres, dat aan het eind van de maand September in Bremen gehouden zal worden. Men zal praten over de kwestie van het tabaksmo nopolie en verder over verschillende vraag stukken van het roken zelf. Het spreekt vanzelf, dat de rookliefhebbers met span ning dit congres tegemoet zien en erg be nieuwd zijn tot welke resultaten men zal komen. DOOR EDGAR RICE BURROUGHS 13, Bij Het aanbreken van den dag begonnen iTarzan en Stanley Wood naar Gonfala te >z-j ken. Tegen de middag ontdekten de s> ucrpè ogen van den aanin~r> voor wien de jn u'.ir geen geheimen had de resten van eJü ïtamp het kamp van waaruit Spike en Troll hun slachtoffers ontvoerd hadden. Tarzan liet zich op een knie zakken en be keek de plek scherp. Nu was hij een jungle detective. die de sporen bestudeerde, welke de booswichten in het woud hadden achter gelaten. De verkoolde takken van het reeds lang gedoofde vuur. het verschroeide gras. alles had een boodschap voor zyn in de jungle getrainde hersenen. Het feit, dat men hier had gekampeerd was voldoende, zelfs voor Wood. Zijn bloed kookte, toen hij tot de con clusie kwam, dat die mannen zijn geliefde Gonfala hadden ontvoerd. „Zij is in handen van die vervloekte schurken," raasde hij. „En maar Tanzan viel hem in de rede. „Er was minstens één blanke man, misschien twee", zei hy langzaam, „de rest waren in boorlingen, zes of acht. Zij hadden geen vuurwapenen, tenminste niet toen zij hier kampeerden." De ogen van Wood gingen wijd open van verbazing over de kunde van den jungle-koning. „Hoe weet je dat?" sta melde hij.

Schager Courant | 1939 | | pagina 15