Diplomaten I fe^den Balkan! DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Conferentie tusschen Rome en Belgrado Drie dagen naar de grens Anti-Duitsche opwinding in Polen Voelt gij U door ons bedreigd? Een vredesgebaar van Engeland Zware gevechten om Kaifeng SHm Laan, Schaden, Tel. 20. VAANDAG 24 APRIL 1939. 83e Jaargang. No. 10862. UMgeve <f«' N.V. Uitg.-Mif. „HoOoeih Neerdericwortier" Prins Paal van Joego-Slavië nékr Italië De bezetting van Albanië door Ita lië en het garandeeren door Enge land en Frankrijk van de onafhan kelijkheid van Griekenland, Roeme nië en Turkije, hebben nog eens duidelijk doen uitkomen, het voort duren van den drang naar het Oos ten der asmogendheden en daarte genover de vastbeslotenheid der groote democratieën om hieraan paal en perk te stellen. Als Londen en Parijs echter meenden, met hun garantieverklaringen de opmarsch ,\an de dictatoriale staten te hebben ge stuit, zullen zij door het houden van de conferentie te Venetic tusschen Ciano en Markowitsj, resp. minister van buitenland- sche zaken van Italië en Joego-Slavië, wel uit deze zoete droom zijn ontwaakt. De „as" zet door! Joego-Slavië is door de bezetting van Al banië geheel overgeleverd aan de willekeur van de dictatoriaal geregeerde landen. In het zuiden en westen grenst het aan Italië, in het noorden aan Duitschland en Honearije, in het oosten aan den Duitsch- landvricnd Bulgarije en het is dus begrijpe lijk, dat men in Belgrado zeer soepel is jegens Italië, blijkbaar van de gedachte uitgaand, dat de eventueele garanties van de verafliggende democratieën veel minder waard zijn dan de, zij het duur gekochte, toegenegenheid van de zwaar bewapende buurlui. Het doel van Italië is duidcVjk. home tracht door het vormen van een blok: Hon garije, Joegoslavië, Bulgarije 'n tegenwicht te vormen tegen het Engelsch-Fransche Balkan-maaksel, Roemenië, Turkije, Grie kenland. Dat in het kader der Italiaansche plannen op den duui Roemenië de lol zal moeten 'betalen, is duidelijk. Zoowel Bulgarije als Hongarije maken aanspraak op groote doe len Roemeensch grondgebied, dat dit. land na den wereldooidog annexeerde. Dez et van Rome is daarom wel 'n vrij sterke. Het eenige zwakke punt daarin is de beslist anti-Italiaansch-Duitsche gezindheid van het. Joego-Slavische volk, welke zich in de laatste dag^p nog weer duidelijk uitte. De Sokols op de bres voor de on afhankelijkheid. Zoo heeft de jaarvergadering van de Zuid- Slavische Sokols gisteren een motie aange nomen. waarin de Sokols verklaren op ieder oogenblik bereid te zijn tot hun laatstcn druppel blocds „ieder stukie van het Zuid- Slavische grondgebied en de rechten der Zuid-Slaven" te zullen verdedigen. Zij doen verder een beroep op alle Zuid-Slaven „de les te trekken uit het tragische lot van an dere staten en alles te doen wat in hun macht is om een billijke overeenkomst tus schen Serven en Kroaten te verwezenlij ken". Betooging voor de democratie. Zaterdagavond hebben tienduizend jonge Zuidslaven tijdens een massabctooging in de Universiteit van Belgrado verklaard, aan den kant der democratie te staan. Zij deden een beroep op de regeering om niet een hei melijke adhaesie met den aanvaller te be dekken met den mantel der neutraliteit. De vergadering eischte de verdediging van iederen duimbreed grond van Zuidslavisch gebied. De vertegenwoordigde organisaties, die niet allen uit universitaire kringen kwa men, omvatten iedere meeningsschakcering. Er werden drie stampvolle parallel-vergade ringen gehouden, waar de redevoeringen per luidspreker ten gehoore waren gebracht,, cn tocli moesten nog velen naar huis gezonden Worden. Vrede en vriendschap! Nadat Ciano en Markowitsj gisterochtend te Venetië een tweede onderhoud van bijna twee uur hadden gehad, is een olficiccl com munique uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat gesproken is over verschillende kwes ties, die de beide bevriende staten onder de huidige internationale omstandigheden en vooral met het oog op de jongste gebeurte nissen in Aibanië interesseeren. Hierbij werd eens té meer de bijzondere hartelijk heid bevestigd van de tusschen Italië en Joegoslavië bestaande betrekkingen, die se dert de totstandkoming van het pact van Belgrado, dat den vrede in de Adriatische zee en de eerbiediging van de wederzijdsche belangen verzekert, op elk gebied en in elk opzicht verstevigd en versterkt is. Wat de betrekkingen met Hongarije betreft hebben de beide ministers van buitenland- sche zaken den toestand bestudeerd, die door de jongste gebeurtenissen ontstaan is, cn zij hebben met voldoening vastgesteld, dat zij den weg hebben geëffend voor een vruchtdragende verstandhouding tusschen de beide regeeringen te Belgrado en Boeda pest. Voldoening in Italië over verloop der besprekingen met Joegoslavië. Het verloop der tusschen Ciano cn Mar kowitsj gevoerde besprekingen, heeft grooie voldoening gewekt in Italië, waar men van oordeel is, dat Joegoslavië zich definitief heeft ingeschakeld in het systeem van de as. De kwestie der toenadering tusschen Belgrado cn Boedapest, zoo zegt men, kan als geregeld worden beschouwd. Reeds spreekt men van een a.s. reis van Csaky naar Belgrado, waar een HongaarschJoe- goslavisch niet-aanvalspact zou worden op gesteld, waarvan de onderteekening tegen eind Mei zou kunnen geschieden. Ilierna zou Joegoslavië toetreden tot liet anti-komin ternpact cn zijn uittreden uit den Volkcn- b9pd aankondigen. Dit zijn tenminste voor uitzichten, waarover men in Italiaansche kringen openlijk spreekt. Veelbeteekend is voorts een commentaar in de Popoio di Rorna, welk blad schrijft dat., als Hongarije eenmaal zijn betrekkin gen met Joegoslavië heeft geregeld, liet met grootcre veiligheid den blik naar Roemenië kan wenden. Prins Paul van Joegoslavië zal officieel bezoek aan Rome bren gen. Prins-Regent Paul van Joegoslavië zal tegen de tweede helft van Mei een officieel bezoek aan Rome brengen. Het programma van dit bezoek, dat beoogt de hechtheid van de banden tusschen Joego slavië en Italië te onderstrepen, is vastge steld in den loop der gisteren tusschen Cia no en Markowitsj gevoerde besprekingen. „De pers verklaart den volgenden oorlog" Duitsche aanvallen op de Britsche pers scherper dan ooit! De Duitsche bladen wijzen in hun avond edities met bijzondere scherpte opde„inter nationale hefz- en leugencampagne" tegen de autoritaire staten, waaraan, vooral ,het Angelsaksische deel der wereldpers" zich zou schuldig maken. Daarbij memoreeren zij de woorden van Hitier, dat zoolang hieraan geen halt wordt toegeroepen, er geen werkelijke vrede onder de volkeren kan ontstaan. Wie een Engelschc of Arnerikaansche krant opslaat, aldus de Duitsche pers, gaat geloovon, dat wij roecls midden in den we reldoorlog staan. De oorlogshctze is in deze weken zoo versterkt, dat de Engelschen ze nuwachtiger zijn dan ooit. De „City" is zoo wild geworden, dat de „Business" er onder lijdt. De „Angriff" neemt tot opschrift het woord van Caillaux. „De pers verklaart den volgenden oorlog" en doet een beroep op de staatslieden der geheelc wereld in te grijpen voordat het te laat is. „Beteugelt een hetze, die u zelf zoekt te verstrikken. Ge hebt dan een historische prestatie volbracht, voor den vrede der wereld." IS NEDERLAND PARAAT? Bevinden onze grenzen zich nio-' uien teel in voldoende staat van ver- - dediging? Hoe maken de jongens het, die na Paschen plotseling opgeroeiien werden en met de grootst mogelijke snelheid naar de grens gedirigeerd? Ziedaar een drietal vragen, waar in onze lezers momenteel het grootst mogelijke belang stellen. Het verheugt ons in dit opziclii te kunnen berichten, dat onze re dactie dezer clagen een uitnood! ging van den Chef van den Gene ral en Staf ontvangen heeft, waar bij een onze redactieleden in de ge legenheid gesteld werd een repor tage van den toestand aan de Ne dcrlandsche lands- en zeegrenzen te maken, onder leiding van stafkapi tein Paters. In een drietal artikelen, waar van morgen het eerste verschijnt, zal onze medewerker van zijfl bevin dingen, gedurende drie dagen aan de grenzen, vertellen. Duitsche pers noemt bescher ming der Poolsche regeering on voldoende. liet Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat uit alle plaatsen in het industriegebied in Oöst-Oppersilezië berichten over aanvallen van Polen op Duifschers worden ontvangen, welke in den nacht van Vrijdag op Zater dag voornamelijk door leden van den Pool- sclien Jeugdbond zijn gepleegd. In de dor pen werd met stccnen naar de huizen van Duitschers geworpen en talrijke Duitsche be woners weiden aangevallen en mishandeld. Hieraan wordt toegevoegd, dat de anti- Duitsche ophitsing van dag lot dag erger wordt cn dat de maatregelen van dc Pool sche autoriteiten tot bescherming niet vol doende blijken te zijn. Niet naar het Duitsche paradijs terug. He Poolsche blad de „Kurjer Warzawski" kondigt aan, dat gisteren twee Duitsche sol daten in uniform getracht hebben te descr- leeren cn de Poolsche grens over te steken. Een van hen werd door Duitsche douane-be ambten doodgeschoten, de tweede wist hoe wel zwaar gewond, Poolsch gebied te berei ken. Hij verklaarde aan de Poolsche autori teiten liever onder de meest slechte omstan digheden in Polen te wonen, dan verplicht te worden naar het Duitsche „paradijs" te rug te koeren. Moeilijkheden in het Metnelgebied Poolsche berichten over tnolesta lies van boeren. Een Duitsche teqenspraak. De Poolsche bladen melden, dat vijf Li- tausclie boeren tijdens een incident, dat zich in het Memelgebied heeft afgespeeld, zijn doodgeschoten. Een delegatie van boeren was onderweg naar Popeggen bij Memel om de terug roeping te verzoeken der Duitsche commis sarissen, die controle uitoefenen op hun grondbezit. De delegatie werd echter dooi de Duitsche politie gearresteerd, waarna vrijwel alle boeren uit den omtrek kwamen cischen, dat zij zouden worden vrijgelaten. De politie gelastte de betoogers uiteen te gaan en toen zij dit weigerden, maakte de politie van haar vuurwapens gebruik, waar bij vijf boeren gedood werden en verscheidc uc anderen verwondingen opliepen. Dc gcar resteerde betoogers werden in een concen tratiekamp opgesloten. Niet waar! Het Duitsche nieuwsbureau spreekt de be richten der Poolsche bladen tegen, volgens welke boeren tegen de politie in opstand zijn gekomen. In liet Memelgebied, aldus het D.N.B., heerscht volkomen rust en te vredenheid en onlusten hebben zich niet voorgedaan. Vrijwel alle landen antwoorden ontkennend op Duitschlands vragen. Zwitserland laat zich niet positief uit.Amerika neemt de vragen niet ernstig. Reeds Zaterdag srpaken wij het vermoe den uit, dat de meeste landen op Duitsch lands vragen of zij zich bedreigd gevoelen, ontkennend zouden antwoorden. In een deel van onze oplage konden wij Zaterdag nog mededeelcn dat Nederland te kennen heeft gegeven zich niet bedreigd te gevoelen. Ook de Finsche regcering heeft geantwoord, dat Finland zich niet door Duitschland bedreigd acht en dat het de boodschap van Roosevelt voor de publicatie niet kende. Denemarken verklaart hetzelfde. De re geering van Littauen heeft venvezen naar de oevreenkomst van het afstaan van Me mel, waarbij Duitschland heeft verklaard nooit geweld te zullen aanwenden tegen t.ithauen. Duitsche gezant heeft den Zweedschon inislcr van buitenlandsche zaken monde ling gevraagd, of Zweden zich bedreigd achtte, waarop Sandler ontkennend heeft ge antwoord. Het schijnt dat Duitschland tot dus ver Joego-Slavië nog niet officieel gevraagd heeft, of het zich door Duitschland bedreigd voelt. In be voegde kringen verklaart men ten minste niets van een dergelijken stap te weten Men voegt hieraan toe dat de politiek van Joego-Slavië sedert ver- scheidehé jaren en vooral sedert den Anschluss, gericht is op het onder houden van goede betrekkingen met Duitschland. Het. zou dus een mis kenning zijn van al deze politieke po gingen, ilians te spreken van een be dreiging van dezen kant, temeer daar dc Duitsche bewindslieden herhaal delijk Joego-Slavië formeele verzeke ringen hebben gegeven ten aanzien van de eerbiediging van zijn integri teit en onafhankelijkheid. De bondsraad van Zwitserland heeft ver klaard. 1. De Bondsraad wist niet van hot voor- nemen van President Roosevelt een vredes oproep le richten tot de rggeeringen van Duitschland en Italië. 2. De Bondsraad vertrouwt op de eerbie diging van de door de eigen weermacht van het eedgenootschap verdedigde neutraliteit, welke door Duitschland cn de overige na- buurstaten nadrukkelijk is erkend. Op de vraag of het zich bedreigd gevoelt, geeft Zwitserland dus geen direct antwoord. Een manoeuvre. noemt men in Amerika de vragenstellerij. Men beschouwt de ondervraagde landen als mensehen, die bedreigd worden met een re volver cn wie men vraagt, of zij zich in ge vaar voelen. Bij voorbaat toont men zich derhalve reeds gereserveerd over de ant woorden. Wat ook het antwoord van Hitier zal zijn, de openbare mccning in de Vereenigde Sta ten zal dc pogingen der democratie blijven steunen, zegt men. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Nu en dan regen zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring; matige tot krachtige N.W tot Z.W. wind, iets zachter Henderson keert naar Berlijn te rug. Henderson, de Britsche ambassadeur, te Berlijn, die na de bezetting van Tsjecho- Slowakije door Duitsehland hij wijze van protest, naar Londen ontboden was, om ver slag uit te brengen over den toestand, is thans weder op weg naar Berlijn Katholieke volkspartij opgericht Oud-leden der Eath. Dem. bond vereenigen zich. Gisteren is te Soest de eerste vergadering gehouden van het door een aantal oud-leden van dc opgeheven Katholiek dem. partij op gerichte Katholiek democratische verbond. Besloten werd de nieuwe groepecring onder den naam „Katholieke Volkspartij" voort te metten. Nationaal Socialisme: wet der wildernis Baldwin over de Britsche garan- tieverklarinqen. Baldwin heeft aan de universiteit van Toronto een lezing gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Tenzij de menschhcid voor altijd onderworpen wil worden aan de wet van de wildernis, zullen wij moe ten terugkeeren tot het volkenbonds- handvcst of iets van dien aard, tel kens en telkens opnieuw". Sprekende over de oorlogsdreiging zeide Baldwin: „Ik verklaar, dat de Britsche regeering volkomen gelijk had met het afleggen van haar verklaring van 31 Maart (de belofte aan Polen), En wij weten thans, dat, mocht een uitdaging komen, wij aanwezig zullen zijn. De beschaving kan ten onder gaan ten gevolge van een oorlog maar zij zou stellig ten onder gaan tengevolge van een natio naal socialisme, dat zou zegevieren buiten dc grenzen van het land zijner geboorte. Aan welke ideologie een volk zichzelve ook moge onderwerpen dat is een zaak, die dat volk alleen aangaat, Wanneer echter die ideologie worclt opgelegd aan andere, vrije volken, dan is dat eén zaak van alle vrije mcnschen". Studiefonds voor werkverruiming Stichting van vertegenwoordi gers uit het Nederlandsch be drijfsleven. Op instigatie van Z.K.H. Prins Bernhard heelt dr. J. Eijkman, directeur der Amster- damsche Maatschappij voor Jongemannen (A.M.V.J.) te Amsterdam, een groep gevormd van vertegenwoordigers uit liet Nederland- schc bedrijfsleven, die zich bezig zaL houden met de bestudcering van plannen voor de cvrruiming van dc werkgelegenheid hier te lande, als ook met de voorbereiding van en de medewerking bij de uitvoering dezer plannen in overeenstemming met den ge- dachtengang, aangeduid in de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot verhoo ging van het 7c hoofdstuk B. der rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1939 (verhooging crediet voor werkverruiming). JAPANNERS LIJDEN LIJKE VERLIEZEN. AANZIEN- Hoewel de krijgsberichten van Japansche en Chineesche zijde moeilijk te controleeren zijn, en elkaar op tal van punten tegen spreken, wordt het toch wel duidelijk, dat de Ghineezen terrein veroverd hebben. Voor de derde maal in twee weken hebben zij, volgens een bericht van het Chineesche tc- lcgraafagentschap uit Loyang, in den och tend van den 20en dezer een aanval op Kaifeng ondernomen. Hoewel het Japan sche garnizoen inmiddels aanzienlijk ver sterkt werd, hebben de Chineezen na ge vechten, die verscheidene uren duurden, en in den loop waarvan meerd an 200 Ja- panneezen werden gedood, het aan de westelijke poort van Kaifeng gelegen spoorwegstation heroverd. Nadat de Chi neezen de in het station aanwezige lcgor- voorraden in brand hadden gestoken, trok ken zij zich terug. Felle strijd om Tsjengsjing. Uit Kweilin meldt het Chineesche pers bureau, dat de laatste drie dagen bij ver woede gevechten om Tsengsjing 60 KM. ten oosten van Kanton, meer dan 2000 Ja- panneczen gedood zijn. Tsengsjing is vol gens dit bericht nog steeds in handen der Chineezen. Nieuw Chineesch offensief in Oost-China. Uit Tsjangsja wordt gemeld, dat de Chi neezen thans ook aan liet driehoekige front in Oost-China het offensief hebben hervat en op het oogenblik in drie richtingen langs den weg Nanking—Hantsjau opruk- I PIHiy&MGFOE 0EH&b|AUG KutKwaus, U0UW1 l-l O KI A J0WIU& 4 UEUGjiMG juujuug 1 hoepe r A^W-WEI Wou A «AUKIWG r „v rejM&j,.- H0ENAKIJj?) J. 'v KIAMGSI T..rSJi TSIAUSIA ken, respectievelijk in de richting van Nan king, VVoesjing of Hoatsjau en Hangtsjau. Japanneezen laten versterkingen aanrukken. Uit Loyang wordt gemeld, dat de Tsjeng- taispoorweg in de provinsic Sjansi en de spoorweg Peiping-Hankau in de provincie Hopei op last van dc Japansche militaire autoriteiten voor den tijd van drie weken voor passagiers- en vrachtvervoer gesloten zijn, in verband met groote verplaatsingen van troepen uit Noord China naar Kaifeng cn Tayoean. Dit wijst er volgens het Chi neesche persbureau op, dat de tegenwoor dige sterkte der Japansche troepen niet lan ger voldoende is om het hoofd te bieden aan den toestand, die door de jongste successen der Chineezen aan liet front is ontstaan. Moorddadig Japansch bombarde- meuk Tsjihkinng in West Hoenan is, naar een Chineesch bericht meldt, op 21 dezer voor de helft verwoest bij een lucht aan val door 18 Japansche vliegtuigen, ingevolge waar van 400 burgers gedood werden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1