DE WERELD Miliioenenplan voor bargerdienstplicht Postvlucbten op Iodië Drie puntenprogramma der Belgische regeering Vergeefsche tocht van den Britscheo ambassadeur? De zomerdienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen Tweede Kamer Vonnis over de tramlijn Alkmaar- Warmenhoizen geteekend Heden interpellatie-de Visser over onze houding tegenover den alg. toestand? Wet autovervoer perso nen in debat. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer zijn waardeerende woorden gewijd aan de nagedachtenis van het sociaal-democratische lid, den heer W. Drop, die gedurende het Paaschrécès is overleden. Voor do Kamer sprak de voor zitter, namens de regeering de minister van Financiën, Z. Exr. de Wilde. De op volger van den heer Drop, de heer Dr. II. Brugmans, werd 'geïnstalleerd. De heer De Visser (conim.) vraagt verlof eenige vragen tot de regeering te mogen richten naar aanleiding van de genomen maatregelen en het door de regeering ge voerde beleid in verhand met den huidigon internationalen toestand. De voorzitter stelt voor, deze aanvrage morgen (dus vandaag!) hij den aanvang der vergadering te behandelen. Na de behandeling van pnkele formeele punten komt aan de orde het wetsontwerp tot naasting van twee lokaalspoorwegen, waaronder die van de De heer Bierema (ilb.) opent" het debat. Het. streven der spoorwegen is, zegt spr., er meer en meer op gericht liet locaal verkeer aan de auto over te laten. Het is dus geens zins uitgesloten, dat de diensten op de be doelde spoorwegen na naasting zullen wor den stopgezet. Exploitatie dient bij niet al te groote verliezen te worden voortgezet. Spr. maakt bezwaren tegen dit voorstel. Spr. wijst er op, dat dit naastingsontwerp in strijd is met een toezegging van den mi nister aan de Groninger locaal spoorweg maatschappij. Spr. vraagt daarom het voor stel ten aanzien van deze lijn tijdelijk terug te nemen. De heer Groen (rik.) pleit voor handha ving van het goederenvervoer op de tram lijn AlkmaarWarmenhuizen, daar War- menhuizen een centrum van grocntencul- tuur is. De lieer Zijlstra (A.R.) sluit zich aan bij liet betoog van den heer Bierema. Evenzoo de heer Ebels (v.d.) De heer Van Braambeek (s.d.) is van oordeel, dat naasting geen stopzetting be duidt. Op grond van de cijfers kan men concludeeron tot stopzetting. Enkele andere leden breken eveneens een lans voor het behoud van de lijn Sauvverd- Roodeschopl; de heer Bierema dient een desbetreffend amendement in, hetgeen door den heer van Braambeek wordt bestreden. Dit amendement wordt met 45 tegen 28 stem men verworpen, waarna liet geheele ont werp zonder hoofdstemming wordt aange nomen. Wet autovervoer personen. Rapport van de commissie tot onderzoek verschenen. Ook voor vrouwen burg er dienstplicht ge- wenscht geacht. De commissie, welke het rapport heeft sa mengesteld over het vraagstuk van den ar beidsdienst, dit op verzoek van het Hoofd bestuur van de Ned. Mij. voor Nijverheid cn Handel, komt tot de volgende conclusies: In het algemeen zal bij een burgerdienst plicht voor jongeren met een diensttijd van 5 a 5'A maand kunnen worden volstaan. In verband met den eisch om den B.V.J. algemeen te maken, meent de commissie dat alle jongelingen gedurende een periode van VA maand hun burgerdienstplicht moeten verrichten en wel in een tijdvak vooraf gaande aan dat van den militairen dienst. Het aantal personen dat per" jaar voor den B.V.J. in anmerking komt, wordt ge schat op 75.000. De kosten worden begroot op fl 50;750.000 per jaar. Ondanks dit groote bedrag spreekt de commissie zich zonder eenige- restrictie voor invoering uit. Ook voor meisjes acht de commissie burgerdienstplicht gewenscht en wel in huishoudelijk verband tot een tijdsduur van 6 maanden. Voor niet militieplichtigen, zou een bur gerdienstplicht circa 28.000 personen kun nen omvatten. Denkt-men zich 'n zelfde re geling als bij het algemeene plan, dus een opkomst in twee groepen, elk gedurende 5A maand, dan zullen de kosten bedragen voor 14.000 jongelingen gedurende V/2 maand f 125.000.—, cn voor 28.0"H) per jaar f 12.250.000.- Een spoedige invoering van den B.V.J. voor niet-dienstplichtigen acht de commis sie zeer gewenscht. hetzij als doel op zich zelf. hetzij wat haar liever is als eerste etappe op den weg naar geleidelijke invoe ring van een algemeenen B.V.J. Voor jeugdige werkloozen. De commissie stelt voor: Indien jeugdige werkloozen van 18 tot 20 jaar 6 maanden onderbroken werkloos zijn geweest, zouden ze onderworpen gesteld moeten worden aan een burgerdienstplicht en een periode van 5 a 6 maanden volgens het systeem van den B.V.J. tewerkgesteld moeten worden. Als maatstaf voor de te werkstelling van volgende groepen jeugdige werkloozen zal de periode in arbeidsdienst plicht doorgebracht niet meer als werkloos heid worden aangemerkt. Na het verstrijken van dien tijd zullen ze allen mogelijken sieun moeten krijgen om zoo spoedig mogelijk een plaats in de maat schappij te verwerven. Gedurende den burgerdienstplicht-tijd zal getracht moeten worden hen zoo veel moge lijk in de reeds beoefende vakken te werk te stellen. Ook voor andere werkloozen zijn er plannen. Minister .Romme bezoekt de Noord-Holl. Werkverschaffingen Vertrek van Aankomst te Valk (heenreis) Buizerd (terugreis) Reiger (heenreis) Singap. 25 Apr.|Band. 25 Apr. Alex. 25 Apr. j.Vdam 25 Apr. Jodhp. 25 Apr. |Rang. 25 Apr. lA'dam 25 Apr. Athene 25 Apr. Uenjgreis) 25 Apr' lMedan 25 Apr' KS Jodhp. 25 Apr. [Basra 25 Apr. De Torenvalk landde te Jodhpur niet de lading en de reizigers der Nandoe. Uil (heenreis) /n weinig woorden Arrestatie te Pilsen. De Duitsche autori- teiten te Pilsen (Tsjechie) hebben 50 jo den en 50 „marxisten" g arresteerd, als vergelding voor 38 gevallen van aanvallen met bijtende vloeistof op Duitsche soldaten. Gemeld wordt, dat de vroegere burge meester van Pilsen en een der directeuren van de Skoda fabrieken tot de gearresteer den behoorden. Militaire voorzorgen in Denemarken. Het Deensche ministerie van staat deelt me de: „Met het oog op den internationalen toestand heeft de regeering vertegenwoor digers van de vier groote parlementspar- tijen er van in kennis gesteld, dat, op grond van de overweging, dat sedert het onder de wapenen komen van de zomer- lichting het aantal geoefende soldaten ge ring is, maatregelen zijn genomen voor 't oproepen van geoefende soldaten tot 'n aantal, dat even groot is als dat der onge- oefenden. Overeenkomstige maatregelen zijn voor de marine genomen". In Slowakije Joden uit de openbare diensten. De Slovvaaksche ministerraad heeft beslo ten Joden uit de openbare bedrijven te verwijderen. Littausche handelsdelegatie in Berlijn. Een onder leiding van Korkaitis, directeur van het ministerie van buitenlandsche zaken van Litauen, staande delegatie is te Ber lijn aangekomen om te bei'aadslagen over een nieuwe regeling van de Duitsch Litausche economische betrekkingen. Er zal gesproken worden over de inrichting van een vrije Litausche haven te Memel. Het snelste vaartuig ter wereld. Gister nacht is de Aviso „Taschkent", welke op de Italiaansche marinewerven te Livorno voor rekening der Sovjet-regeering gebouwd is, naar Ode'ssa vertrokken. Tijdens cVg proef vaart heeft dit vaartuig, zegt Stefani, be wezen,- het snelste ter wereld te zijn. TRAMLIJN ALKMAAR— WARMENHUIZEN, waarover druk wordt gedebatteerd. Algemeen sprak men als zijn vrees uit, dat naasting van spoor wegen tevens zou beteckenen stop zetting van de exploitatie ervan. Zonder hoofdelijke stemming werd het wetsontwerp echter tenslotte aangenomen, zoodat zeer waarschijn lijk de tramlijn AlkmaarWarmen huizen aan de Ned. Spoorwegen zal komen, waarmede het vonnis voor wat het personenvervoer betreft, ge teekend is. Goederenvervoer zal mis schien worden voortgezet. De minis ter verklaarde dit 'n kans te willen geven. Speciale volmachten gevraagd. Op eenheid aangedrongen. In de verklaring, welke de Belgische mi nisterpresident in de kamer heeft voorgele zen, wordt gezegd, dat de regeering gevormd is met het openbaar welzijn voor oogen. Haar politiek zal een drieledig doel heb ben: 1. Waarborging van de onafhan kelijkheid van het land, dank zij de eenheid van alle Belgen. 2. Hervorming van het constitu tioneel regime door zuivere en krachtiger toepassing van de voor naamste regels ervan. 3. Herstel van den economischen en financieelen toestand. Met deze doelstellingen voor oogen zal de regeering geheel los staan van alle partijgeest en haar beleid laten bepalen door het nationaal be lang. De buitenlandsche betrekkingen. België zal trouw blijven aan de onafhan- kelijkhei.ispolitiek. zegt de regeering vér der. Het zal daarom, mede met het oog op dé koloniën noodig zijn, het militaire ap paraat te vervolmaken in de mate als de veiligheid van België dit vereischt De regeeringsverklaring bevat verschil lende artikelen, welke betrekking hebben op het bestuursapparaat. De regeering zal een cezohde financieele politiek voeren gebaseerd op de onaantast baarheid van de monetaire pariteit en het onbetwistbaar evenwicht der begrooting. Zij is vast besloten tot het nalaten van on- noodige uitgaven en za) bezuinigingen toe passen zonder de sociale hervormingen in gevaar te brengen. Volmachten. De regeerinr vraagt speciale volmachten tot het nemen van: 1. bepaalde beslissingen, die van belang zijn voor de landsverdedi ging. 2. Maatregelen in verband met de noodzaak van economisch herstel en herstel van 't begrootingrevenwicht. 3. Maatregelen tot regeling van verscheidene dringende kwesties, die overeenkomstig den algemeenen wensch van de openbare meening kunnen worden opgelost. De regeering wenscht, dat het wetsont- werk inzake de speciale volmachten tegelijk mei de regeeringsverklaring wordt behan deld. De regeering eindigt met een beroep te doen op de medewerking van he' parle ment. Radio-uitzendingen in vreemde talen O.a. in Afrikaansch. Nadat kort geleden reeds sommige ra dio-uitzendingen in Duitschland in de En- gelsche taal waren uitgebreid, zullen van 25 April af ook dagelijks nieuwsberichten worden uitgezonden in het Arabisch en het Afrikaansch. Aan het eind der vergadering wordt nog een aanvang gemaakt met het ontwerp van wet autovervoer personen. De heer Bon- gaerts (r.k) juichte het voorgestelde ver gunningsstelsel toe en verwachtte veel van de bedrijfscommissie als adviscerende in stantie uit het bedrijfsleven, speciaal ten aanzien van het verleencn van concessies. De heer van Lidth de Jcude (lib.) kon in het vergunningsstelsel, dat hij aanvaardbaar noemde, geen grond zien voor de verwach ting van goede samenwerking tusschen de verschillende ondernemers. Naar sprekers mccning hangt de coordineeronde werking van het ontwerp grootondcels af van de wij ze van hanteering der bevoegdheden. Richtlijnen hiervoor zijn naar zijn oordeel niet in de wet aan te geven. Spr. zcide, dat de vrees, dat dit ontwerp zal leiden tot sub ordinatie van het wegvervoer aan het rail verkeer en niet tot coördinatie, niet zoo 'ge makkelijk wordt weggenomen. Hedenmiddag zal de behandeling van dit ontwerp worden voortgezet. Von Ribbentrop te druk bezeti om hem nog voor het uitspreken van Hitiers rede te ontvangen. HOONENDE WOORDEN IN DE ITALIAANSCHE BLADEN. Het terugzenden van de ambassa deurs van Engeland en Frankrijk naar Berlijn heeft h>onende Itali aansche commentaren ten gevol ge gehad. Het leek er op, aldus de Giornale d'Italia, of zij in het geheel niet meer zouden torugkeeren, al thans diepe wijzigingen zouden af wachten. Thans zijn zij echter heel rustig naar Berlijn teruggekeerd, hoewel alles onveranderd is geble ven en Duitschland rustig en vast besloten op den uitgestippelden weg voortschrijdt. Groot Brittannië en Frankrijk hebben het nadeel erkend yan onvolkomen betrekkingen met Duitschland, evenals zij dit indertijd hebben ingezien na de verovering van het imperium tegenover Italië. Het scheen echter ook duidelijk, dat de met de groote herbewapeningen begonnen en de omsingelingsplannen voortgezette tevergeefs als defensief aangegeven politiek van geweld niet zoo succesrijk is geweest als men te Londen en Parijs had gehoopt. Men kan evenwel, aldus besluit het blad, nog niet gelooven, dat de terugkeer der ambassadeurs een terugkeer van het verstand aankondigt. Een vergeefsche tocht? Of de houding van Engeland de juiste is, zal de tijd moeten lecren, maar uit verschil lende berichten blijkt, dat de groote Brit- sche natie toch wel wat klein doet tegen over Duitschland cn beter met terugzenden der vertegenwoordigers had kunnen wach ten tot na de rede van Hit Ier. In goedingelichte kringen te Berlijn acht men lxet twijfelachtig, dat von Ribbentrop den Britschen ambassadeur Henderson nog vóór de rijksdagzitting van Vrijdag zal ont vangen. Ofschoon vernomen werd, dat Henderson op zijn terugreis naai Berlijn dadelijk den wensch te kennen had gegeven, von Ribben trop op het ministerie van buitenlandsche zaken té ontmoeten, is er van Duitsche zij de geen aanwijzing gegeven, dat men aan dezen wensch gehoor zou geven. Von Ribbentrop is naar men zegt, „zeer druk bezet" in verband met het bezoek van Markowitsj. Reuter bericht echter uit Londen dat.von Ribbentrop Henderson'wel zal ontvangen. Algemeen wordt aangenomen dat Hender son' de gelegenheid zal aangrijpen om den nadruk te leggen op zekere fundamcnteele puiiten van de Britsche politiek met iiï- r begrip van de vastbeslotenheid dat tegen iedere verdere agressie verzet moet worden geboden. Tevens wordt verwacht dat Henderson het volkomen duidelijk zal maken dat onder geen omstandigheid een omsingeling van Duitschland in het voornemen ligt. De ambassadeur zal er zeer waarschijn lijk op wijzen dat de Britsche politiek een vredespolitiek blijft maar dat het terzelfder- tijd van essentieel belang wordt geacht dat aan de gevaren verbonden aan de jongste gebeurtenissen een eind wordt gemaakt. De Britsche pers keurt over het algemeen de terugkeer van de Britsche en Fransche gezanten naar Berlijn goed. Volgens de „Daily Mail" moet Sir Neville Henderson te Berlijn zeggen, dat de Britsche regeering den militairen dienstplicht zal invoeren. Dit zal bij Hitier veel gewicht in de schaal leggen, omdat het bewijst, dat de Britsche garanties geen holle woorden zijn. De diplomatieke redacteur van het blad voegt hieraan toe, dat Henderson boven dien moet verzekeren, dat Engeland bereid blijft Duitschland de voorziening van grond stoffen te vergemakkelijken. Halfuursdienst op het middeonet BETERE AANSLUITING IN AMSTERDAM. Het nieuwe systeem van groote re gelmaat over vi^jvvel het geheele spoorwegnet, dat verleden jaar bij de invoering van den zomerdienst een algeheele omkeer bracht in de dienstregeling, heeft voldaan. De resultaten waren bevredigend, al hoewel moet worden 0 toegegeven, dat de resultaten niet volledig aan de gestelde verwachtingen hebben beantwoord. Alclus de heer G. F. H. Giesberger, chef van de dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen. Halfuursdienst op het middennet. De belangrijkste verbetering in de nieuwe zomerdienstregeling is ongetwijfeld de in voering van den halfuursdienst op het zoo genaamde niiddennet, dat is op de geclec- trificeerdc baanvakken AmsterdamArn hem cn Rotterdam-Maas—Den Haag-S.S.— Utrecht—Eindhoven. Op de verschillende aansluitingsstations zullen daardoor de aan sluitingen belangrijk worden verbeterd. Betere aansluitingen in Amster dam. Ook te Amsterdam C.S. worden verschil lende aansluitingen belangrijk verbeterd. Zoo komen aldaar korte overgangen tot stand van d etreinne vgn Utrecht, op de naar Zandvoort, in omgekeerde richting waren ueze aansluitingen reeds goed. In liet bijzonder wordt er de aan dacht op gevestigd, dat in den ver volge te Amsterdam C.S. wordt ge acht aansluiting te bestaan tusschen twee treinen indien de overgangs tijd tenminste z.even minuten be draagt, in de thans geldende dienst regeling was dit acht minuten. Ook naar dc richting Zaandam worden nieuwe aansluitingen verkregen. De treinen van de richting Utrecht komen aan twee minuten voor het heele uur en de treinen naar de richting Zaandam vertrekken 5 mi nuten over het heele uur. In omgekeerde richting komen de treinen van Zaandam aan om 9 minuten voor het heele uur en ver trekken de treinen naar Utrecht 3 minuten over het heele uur. Meer veerdiensten over het IJssel- meer. Door het aantal veerdiensten over het IJs- selmeer uit te breiden, is een aanmerkelijke verbetering tot stand gekomen tusschen Noordholland en Friesland. Het aantal veer diensten is van drie paar op vier paar ge bracht, waarbij de dienstregeling belangrijk werd gewijzigd. Het spoorboekje. Zooals reeds eerder werd gemeld, heeft het spoorboekje wederom een belangrijke wijzi ging ondergaan. Men is teruggekomen op het oude formaat, waarbij dus de dienstre geling voor gids voor autobusdienstcn is ko men te vervallen. Bovendien is meer zorg besteed aan de uitvoering en heeft men daar bij den Amsterdamschcn teekenaar Joop Geesink de gelegenheid gegeven het geheel met karakteristieke teekeningen op te fleu ren. Bovendien zal nog een speciale tabel wor den verstrekt, betreffende den kostprijs van de reis, welke men denkt te ondernemen.. In de gids zullen bovendien de aanduidingen „heen" en „terug" worden vervangen door „a" en „b". Door al deze wijzigingen zal het oude spoorboekje met ingang van 15 Mei a.s. vrij wel niet meer te gebruiken zijn. Heden luebtverdedigingsoefening Vliegdienst neemt er aan deel Heden worden in ons land oefeningen ge houden van luchtverdediginsorganen. De oefeningen bestaan uit een voormid dag- en e>en avondoefening. Aan ,de oefe ningen wordt mede deelgenomen door den vliegdienst. Een moord gepleegd? Dood gevonden onder verdachte omstandigheden. Gisteravond werd te Dreumel een vijfen twintigjarige vrouw in haar woning dood gevonden. Bij het onderzoek tot vaststelling van de doodsoorzaak kwamen eenige omstan digheden aan het licht, waardoor twijfel rao gelijk was of de overledene wel een natuur lijken dood was gestorven. De politie werd gewaarschuwd cn op last van de Justitie is het lijk in beslag genomen ten einde een nader onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waaronder de vrouw is overleden. De voornaamste objecten in on ze omgeving in oogenschouw ge nomen. De minister van Sociale Zaken, prof. Mr. C. P. M. Romme, heeft gisteren met den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing een inspectietocht ge maakt. langs verschillende vverkverschaf- fingsobjecten in Noord-Holland met voor lichting van den heer Ir. W. M. van Ros- sum du Chattel, inspecteur voor de werk verschaffing te Alkmaar. De minister heeft o.ra. in oogenschouw genomen de werkzaamheden in den pol der „De Eendracht", den stand van zaken bij het werk in den Baigzandpolder, den voortgang van den arbeid in den proefpol- der van het Geestmerambacht en de werk verschaffing bij. het Kanaal Kolhorn, welk werk in handenarbeid geschiedt. Een lang durig bezoek wercl gebracht aan het Jood- sche werkkamp, waar de voorzitter, prof. G. van den Bergh en de secretaresse mevr. G. Fontijn de noodige voorlichting gaven. De verschillende gebouwen, o.m. de vvoon- en slaapgelegenheden en de boerderij wer den bezichtigd, waarbij de minister uiting gaf aan zijn groote waardeering voor het geen hier verricht wordt. Een hnis vloog in de lncbt Als door een bombardement ge- trollen. Oorzaak onbekend. Een explosie, waarvan men de oorzaak nog niet kent, heeft gistermiddag een aan den Woltersweg te Hengelo staande, voor eenige jaren nieuw gebouwde villa van de weduwe Santman nagenoeg geheel vernield De voormuur en een gedeelte van den zij muur en verschillende binnenmuren zijn volkomen weggerukt. Het huisraad werd nagenoeg volkomen vernield. Alles ziet er uit, alsof het huis door een bombardement is «etroffen. Door de explosie, welke tot ver in den omtrek hoorbaar was, zijn de ruiten van een aantal omliggende huizen ingedrukt. De oorzaak van de exploisie zou misschien ge zocht kunnen worden in het springen van een gas- of centrale verwarmingsbuis. Omstanders zagen plotseling aan de ach terzijde van de villa een steekvlam omhoog schieten en vrijwel tegelijkertijd geschiedde de explosie. Er hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan, daar er niemand in huis was. Gasontploffing de oorzaak. Nader vernemen we nog, dat men uit het feit. dat eenige omwonenden even voor de explosie een sterke gaslucht hebben waar genomen en de centrale verwarming bij het voorloopig ingestelde onderzoek nog intact bleek, afleidt, dat als meest "waarschijnlijke oorzaak van de vernieling aan een gasont ploffing moet worden gedacht. De Officier van Justitie te Almelo heeft ex bezoek aan de woning gebracht. De di recteur van gemeentewerken is aangewezen om als deskundige het verder onderzoek te leiden. Spanje ontvangt Duitsche vloot feestelijk. De Duitsche vloot, die thans in de Spaan- sche wateren kruist, wordt morgen te Al- geciras verwacht De Spaansche autori teiten treffen voorbereidingen voor feeste lijkheden. Elf personen in de Donau verdronken. Op den Donau nabij Isiuael hebben zich twee ernstige ongelukken voorgedaan. Tenge volge van den zwaren golfslag is een boot met 18 inzittenden omgeslagen, waarbij zeven personen verdronken. Kort daarop kenterde een boot met vier inzittenden, die allen verdronken. Mussolini neemt vacantie. Mussolini heeft zich gisterochtend in een door hem zelf bestuurd dricmotorig vliegtuig naar Forli en vandaar naar zijn zomerverblijf te Rocca Della Caminatie begeven. 12000 emigranten in Zwitserland. De lei der der vreemdelingenpolitie heeft in een te Luzern gehouden voordracht verklaard, dat zich in Zwitserland op het oogenblik 10.000 tot 12.000 emigranten ophouden. De mogelijkheid, dat zij verder zouden rei zen, was volgens hem uiterst gering. Arabische vliegers niet meer door Italianen opgeleid. Koning Ibn Saiul heeft beslo ten de leerling-vliegers van zijn leger in de toekomst naar de luchtvaartscholen van Egypte te zenden. Tot nu toe werden deze leerling-vliegers opgeleid door een Italiaan sche missie. Men beschouwt dit besluit als een gevolg van de bezetting van Albanië door de Italiaansche troepen. Voor Amerika bestaan Albanië en Tsjecho- Slowakije nogl Vernomen wordt, dat het ministerie van buitenlandsche zaken ook tot Hurban, den Tsjechoslovvaakschen gezant, en Ivonitza, den Albaneeschen ge zant, uitnoodigingen heeft gericht tot bij woning van de speciale ontvangst op het Witte Huis ter gelegenheid van het be zoek van het Britsche koningspaar in Ju ni a.s. In diplomatieke kringen ziet men hier in een nieuwe aanwijzing, dat de Ver- cenigde Staten weigeren, de actie van Duitschland en Italië in Tsjechoslowakije en Albanië te erkennen. Uitwijzing Britsche zakenlieden. De Brit sche autoriteiten te Berlijn hebben, 'stap pen gedaan ten behoeve van drie bekende Britsche zakenlieden, die met uitwijzing bedreigd zijn. De uitwijzing is, volgens den correspon dent van de „Daily Telegraph" een re presaille voor het onlangs uit Engeland zetten van drie Duilsthers. die in betrek king zouden staan tot de Duitsche gehei me politie. Vrijheid werd tot bandeloosheid. Het ma nifest, waarmede de president van de re publiek Bolivië de bride kamers van het parlement heeft ontbonden en zelf de macht in handen heeft genomen, zet uit een, dat de president in 1936 zijn post heeft aanvaard om vaderlandslievende re denen. Hij heeft zich toen gehaast verkie zingen uit te schrijven, 'n parlement bij- een te roepen, vrijheid van drukpers toe te staan en den staat van beleg op te hef fen. Deze vrijheden veroorzaakten evenwel handeloosheid en partij-intriges, welke aanstuurden op een burgeroorlog.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2