Vervanging van militairen aan de grens een feit DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ongeveer 35.000 werkloozen \—zbeschikbaar Velen noodig Laan, Schagen, Tel. 20. caut» yhijdaG 28 APRIL 1939. 83e Jaargang. No. 10866. n dj Jet KV. Uitg.-Mif. Noowi.Hwortw- ti wil j as— 1 zich buurl (Vfoin'tmt „Di Is hei s hel „bun ;t o> Labour blijft tegensputteren. Amendement verworpen. Pas op het zachte pedaal van Hitier Na langdurige discussies is zoowel in het Lager- als in het Hoogerhuis, de regeeringsmotie, waarin de aan kondiging van den dienstplicht wordt goedgekeurd aangenomen. Een amendement van Labour werd verworpen. Vermoedelijk zullen nu binnenkort afdce- lingcn van de verdediging tegen aanvallen üit de lucht van het territoriale leger onder de wapenen worden geroepen. Hoewel de verklaring, welke de minister president in het Lagerhuis heeft afgelegd, geen onmiddellijk onder de wapenen roepen van liet territoriale leger impliceert, deelde men gister op het ministerie van oorlog mee, dat een dergelijke maatregel toch waar schijnlijk is. Labour blijft zich verzetten, en de natio nale raad van den Arbeid zal op 1 Mei bij eenkomen om den thans geschapen toestand Ie bestudceren. HET BEDAT IN HET LAGERHUIS. Chambcrlain zcido het tc betreuren, dat de druk, waaronder de regeering gearbeid had, \roegerc besprekingen met andere partijen had verhinderd en meende dat het van be lang was dat de verklaring deze week werd afgelegd, aangezien, wanneer zij was uitgesteld' tot volgende week, bijna elke be- slïssing welke genomen zou zijn, in verband zou hebben gestaan met de rede van den Düitschen rijkskanselier. Wij hebben, aldus spreker, geen in lichtingen met betrekking tot den in houd van deze rede, onze voorstellen zijn volkomen onafhankelijk daar van en het is goed dat dat de heele wereld goed duidelijk is. Nadat Chamberlain uitvoerig ingegaan was op de beschuldiging dat hij zijn belofte dat de dienstplicht nimmer in vredestijd zou worden ingevoerd, gebroken had, verklaarde hij, dat hij sindsdien van gedachten ver anderd was en dat iedereen hiertoe het recht toch heeft, wanneer hem blijkt dat zijn mee- Ding niet de juiste was. In ieder geval was de belofte een belof te aan het Lagerhuis en het staat aan het Lagerhuis te zeggen of het meent dat het mij er aan moet houden of dat het mij er van moet ontslaan. Ik vertrouw.aldus Chamber lain, dat-h et het standpunt dat ik heb uit eengezet, zal bevestigen. Als het dit doet, .vertrouw ik dat het land met mij zal zijn. Daarna verklaarde Chambcrlain dat de garanties aan andere landen tot het uiter ste zullen worden nagekomen. De oppositie hield er aan vast, dat er op het stuk van defensie geen oneenigheid be staat, doch dat het gaat om de manier, waarop deze wordt ingericht. Zoowel Attlee (Labour) als Sinclair (Liberaal) verklaar den dat hun partij even vastbesloten is als ieder ander, mede te werken dat de lands verdediging in ieder opzicht ontwikkeld wordt naarmate de omstandigheden dal eischcn. Echter achten zij dienstplicht eer- dor een verzwakking dan een versterking «n spraken hun vertrouwen uit in de vrij willige wervingsactie. De arbeidersafgevaardigde I-licks, die lid van het vakverecnigingscongres is, zeide niet te geloovcn in het opgeven van de ge dachte der vrijwilligheid. „Ik weet niet, wat Hitier morgen zal zeggen. Indien zijn rede oorlogszuchtig is zal er geen oorlog komen, doch indien hij het zachte pedaal gebruikt, pas dan op", zeide hij. Maar vrijwilligers gaan voorl BIJ LUCHTDOEL-, EN KUSTARTILLE- RIE, LUCHTVAARTTROEPEN EN HET DERDE REGIMENT GENIETROEPEN IS VERVANGING BEZWAARLIJK. In een ten Departemente van Buitenlandsche Zaken op uitnoodiging van den chef van den Regeeringspers- dienst gehouden persconferentie, zijn belangrijke mededee- lingen gedaan over de regeling van vervanging, verloven en vrijstellingen van personeel dat buitengewoon is op geroepen ten behoeve van de uitwendige veiligheid des lands. De kapitein van den generalen staf, K. van Rijn, hoofd van het bureau Mobilisatie, heeft omtrent deze rege ling medegedeeld, dat in de eerste plaats vrijwillige dienstplichtigen in aanmerking komen om militairen, be- hoorende tot de grens- en kustbeveiliging, die in de bur germaatschappij noode kunnen worden gemist, te vervan gen en dat voor zoover zich geen voldoende aantal vrij willigers mocht aanmelden, eerst in de tweede plaats werklooze dienstplichtigen zullen worden opgeroepen. Het Prinselijk Gezin te Doorn In verband met de aanwezigheid van Prin ses Louis Ferdinand van Pruisen en haar baby op I-Iuize Doorn, heeft het Prinselijk Paar met Prinses Beatrix gistermiddag van vier tot zes uur een bezoek gebracht aan het verblijf van den ex-keizer. Prinses Louis Ferdinand van Pruisen was voor haar huwelijk met den kleinzoon van den ex-keizer, grootvorslin Kyra van Rus land. Zij was een van de bruidsmeisjes bij het huwelijk van Prinses Juliana. Bij het vertrek van Huize Doom reden Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prin ses Beatrix door liet dorp terug, hartelijk toegejuicht door de inwoners en de vele om wonenden van Doorn, die zich bij liet ver nemen yan de aanwezigheid van het Prinse lijk Gezin, langs den weg hadden geschaard Met noesten vlijt is in de afge- loopen dagen op het departement van defensie en op cle daarmee sa menwerkende bureaux gearbeid aan de organisatie van deze maat regelen, waarbij voorop moest blij ven staan, dat 111 geen enkel op zicht militaire belangen mochten worden geschaad. Het staat intusschen wel vast, dat er voor het veiwisselen van mannen aan'onzc gren zen velen noodig zullen zijn. Bij het geheele systeem is men uitgegaan van het beginsel, dat voor eiken militair, die weg gaat, omdat hij in het burgerleven zijn plaats moet her nemen. een ander in de plaats treedt, en dat alleen in die gevallen sprake kan zijn van vervanging, waarvan overtuigend blijkt, dat zij noodig was. Zij, die in aanmerking komen om door een ander te worden vervangen, vervullen sedert enkele weken aan onze grens allen een taak. welke niet zonder meer door ei ken anderen dienstplichtige kan worden overgenomen, b.v. wanneer een infanterist, die opgeleid is als tirailleur, om zakelijke of persoonlijke redenen naar huis zou wor den gezonden, dan moet zijn vervanger eveneens een infanterist-tirailleur zijn, ter wijl het bovendien iemand van gelijken rang en liefst ook van ongeveer gelijken leeftijd moet wezen. Voor wat de dienstplichtigen betreft, kan hierbij worden opgemerkt, dat wijl alleen de lichtingen van 1924 tot en met 1938 werden aangewezen om een ge deelte van Jiun dienstplichtigen de grenzen te doen bewaken, ook de vervangers tot die lichtingen dienen te behooren. Een uitzon dering vormen de réserve-officieren, waar voor een afzonderlijke regeling is getroffen of nog wordt voorbereid. Verscheidene werkloozen bereid. Gebleken is intusschen wel, dat verscheidene werklooze dienstplich tigen bereid zijn een vrijwillig ver blijf aan de grenzen op zich te ne men. Kapitein van Rijn las een brief met weglating van naam en adres van een zoodanigen werklooze voor, die vol vaderlandsliefde den minister van Defensie in treffende bewoording had verzocht, een plaats aan dc grens in te nemen en op wiens verzoek bereids een gunstige be schikking is genomen. lederen dacr komen er, sedert de voorloo- pige aankondiging van de vervangingsrc- geling op 20 April jl. geschiedde, honderden aanvragen van dienstplichtigen, die zich reeds onder de wapenen bevinden, bij het departement van Defensie binnen, 0111 door een ander te mogen worden vervangen ca van andere dienstplichtigen, die tot een der gelijke vervanging, omdat zij toch werk loos zijn, zich bereid verklaren In het ge heel zijn er reeds vele duizenden brieven van dergel ijken aard binnen gekomen en de oogst van vandaag alleen bedroeg, om 3 uur, terwijl de conferentie nog aan den gang was. 1475 stuks. Aan het departement van Defensie is een speciaal bureau voor de vervanging van buiengewoon opgeroepenen ten behoeve van de uitwendige veiligheid, hij afkorting genaamd: het bureau b.o.u.v., ingesteld. Waar vervanging bezwaarlijk is. Slechts bij enkele corpsen, zooals cle lucht- doolartillerie, cle kustartillerie, de lucht vaarttroepen en het dercle regiment genie troepen. die reeds vrijwel geheel zijn opge roepen, zal de mogelijkheid van vervanging uiteraard gering zijn, gezien de bovenge noemde voorwaarde, dat de vervanger steeds iemand van hetzelfde wapenonclerclecl en van gelijke opleiding moet zijn. Aan de burgemeesters van alle ge meenten is opgave gevraagd van de dienstplichtige werkloozen, het geen naar schatting ongeveer 35.000 personen zijn. Geduld! Dc heer P. A. Ravelli, referendaris bij het Departement van Defensie, die met de regeling der vrijstellingen en verloven is belast, gaf vervolgens een overzicht van den gang van zaken in dit opzicht. Elke aanvraag om klein of groot verlof uit hoofde van onmisbaarheid in de burger maatschappij, die bij het departement via dc korpsen binnenkomt, gaat naar de daartoe aangewezen adviesinstantie, d.w.z. naar den directeur-generaal van den arbeid den inspecteur-generaal voor de scheepvaart of naar de burgemeester van de gemeente waarin de desbetreffende dienstplichtige zijn bedrijf of beroep uitoefent. Eerst nadat de kaart met de verkregen inlichtingen we der bij het departement is binnengekomen, kan de beslissing omtrent het verzoek wor den genomen. De meest ernstige verzoeken zullen liet eerst in behandeling worden ge bracht, doch dit wil niet zeggen, dat de minder belangrijke aanvragen nutteloos zullen zijn. Wél moet een beroep op geduld worden gedaan, terwijl persoonlijke bezoe ken en telegrammen slechts vertraging in den algemeenen gang van zaken kunnen brengen. Dc verzoekers dienen hun aanvraag op ongezegeld papier, gericht tot den minister van Defensie, niet rechtstreeks bij het de partement, doch bij hun korps-commandant in. Bedrijven met veel personeel, kunnen rechtstreeks aan het departement verloven aanvragen, onder nauwkeurige opgave van de personen, voor wie dit moet gelden. Een ernstig beroep op het geheele Neder- landsche volk wordt gedaan, om voor hen die thans in hetb elang van ons vaderland hun militairen plicht vervullen, dc meest mogelijke medewerking en welwillendheid in acht te nemen, opdat straks ieder dienst- pichtige zijn werkkring, of clientèle onver anderd terugvinde. Geen steunverminderitifl! Ten slotte heeft de heer Oosterhoff, hoofd ambtenaar aan het Departement van Defcn sie nog eenige mededeelingen gedaan be treffende de financieele zijde van de onder havige regeling. Zij komen hierop neer, dat de steunbedragen voor de opgeroepen werk looze dienstplichtigen hetzij dat zij reeds onder de wapenen zijn dan wel wanneer zij als vervangers zullen optreden, geen vermindering zullen ondergaan, althans dat zij cr financieel geen nadeel van zullen heb ben. Ook in de kostwinnersvergoeding wordt geen wijziging gebracht. Aan het einde van* deze mededeelingen tnoge er nog op worden gewezen, dat al leen het departement van defensie beslist wie vervangen zullen worden en wie de vervangers zullen zijn, zoodat in geen enkel opzicht sprake kan zijn van een financieel remplnqanten-systeem, dat de financicel- sterkeren boven de minder-draagkrachtigen kan bevoorrechten. Het Saargebied onrustig? ONTEVREDENHEID OVER DE SLECHTE ECONOMISCHE OM STANDIGHEDEN. Volgens een bericht uit Metz verklaren reizigers, die uit het Saargebied komen, dat er veel onrust onder de bevolking heerscht als gevolg van de lange werktijden en het slechte voedsel. Zij deelen, volgens het Hdbld. mede, dat troepen zijn gezonden om de po litie te versterken en dat er op Hitiers ver jaardag ernstige ongeregeldheden zijn voor gevallen, waarbij 'n aantal personen werden gedood en gewond. Slagkruiser „Repulse" niet naar Canada Britsche Koningspaar gaat per passagiersschip. Eigenlijk een Duitsche boot, maar met Brit sche machines. In antwoord op een vraag heeft Chamber lain in het Lagerhuis verklaard, dat het bij nadere overweging wenschelijk is gebleken, dat dc slagkruiser „Repulse" die den ko ning naar Canada had zullen brengen, in dc Europeesche wateren blijft. De Koning zal met het mailschip Empress of Australia reizen, dat door oorlogsschepen geèscortcerd zal worden. Het vermoeden, dat de Engelsche bladen hadden en waaromtrent wij gistermorgen reeds een en ander mededeelden, blijkt dus juist te zijn. Een lid van het Lagerhuis maakte er nog aanmerking op, dat de „Empress of Austra lia", die naar men weet, een van de koop vaardijschepen is, die bij het verdrag van Versailles door Duiischland aan Engeland werden afgestaan, de oorspronkelijke naam luidde „Tirpitz", in Duitschland was ge bouwd, en niet in Engeland. Minister-presi dent Cham'berlain antwoordde: „onder de omstandigheden moeten wij wel het. schip nemen dat beschikbaar is. Wellicht kan men er eenige troost in vinden dat de ma chines van de „Empress of Australia" in Glasgow zijn gebouwd". Reuter verneemt, dat vijf staatsraden be noemd zullen worden om voor den Koning op te treden gedurende zijn verblijf in Ca nada. Organisatie van Ifaliaansche strijdkrachten Wetsontwerp wordt heden be handeld. De defensiecommissie van de Italiaansche Kamer is voor heden bijeengeroepen. Op de agenda staat een wetsontwerp over de or ganisatie der overzeesche strijdkrachten in geval van oorlog. Zaterdagochtend komt de ministerraad bij een. In politieke kringen hecht men aan eventueeie besluiten van den raad groote boteekenis in verband met den internatio nalen toestand. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Licht tot half be wolkt, mogelijk enkele lich te regenbuitjes, koude och tend, overdag iets zachter dan gisteren, matige meest Noordelijke wind. Alg. vooruitz.: In het weertype is nog geen verandering te A voorzien. Niet babbelen met onbekenden Berlijn waarschuwt te Berlijn. Men heeft te Berlijn een waarschuwing aangeplakt, waarin de burgers aanbevolen wordt spionnen te wantrouwen. Men wordt cr voor gewaarschuwd, dat men niet babbe len moet met onbekenden en dat men er voor moet waken, dat cr geen onachtzaam heid geschiedt ten aanzien van staatsmate- riaal. Tenslotte wordt er aan herinnerd, dat ie dere daad van spion»age of iedere poging daartoe met den dood wordt gestraft. japan weigert samenwerking met de as Sterk tegen Hitiers rede gekant. Ska and leger verdubbeld. Volgens mededeelingen uit offici eel© bron, is de Japansche minister president Hiranoema van plan, om den Düitschen en den Italiaanschen ambassadeur uit te noodigen tot een conferentie, waarin hij zal verkla ren, dat Japan niet bereid is, om een anti-democratische politiek, ge baseerd op een volledige militaire alliantie te aanvaarden. Dc Japansche regeering zou, vol gons U. P., sterk gekant zijn tegen een voorstel van Hitier om in diens speech van heden de aankondiging van den Japanschen steun op te ne men. Blijkbaar is Japan niet geneigd, om verder verplichtingen tegenover de Rome-Berlijn-as op zich te nemen, tenzij er sprake zal zijn van een in grijpen van Sovjet-Rusland door middel van een Anglo-Russisch mi litair pact. Staand leger verdubbeld. De numerieke sterkte van het Japansche leger is meer dan verdubbeld door een ge amendeerde conscriptiewet, welke in Maart zonder moeilijkheden door het parlement is aanvaard. Wanneer de nieuwe wet volledig in werking zal zijn getreden, zal zij Japan een staand leger van 800.000 man geven. Bij het begin van de vijandelijkheden in China bedroeg dit aantal 250.000. De recruten zul len aldus het Hb. voor hun twee-jarige eer ste oefening opkomen in officicelc-lichtingen van 400.000 man het werkelijke niet be kend gemaakte aantal bedraagt iets meer en zij zullen eventueel een geoefende re serve van meer dan zes millioen man vor men. Op 't oogenblik zijn de reserves onge veer drie millioen man sterk. Generaal Snijders maakt het goed Naar wij vernemen maakt generaal Snij ders, die momenteel verpleegd wordt in het Diaconessenhuis te Hilversum, het naar om standigheden goed. Zelfs geen knoop van ons kleed, zegt Polen Verhouding met Duitschland spitst zich toe. Nieuwe berichten over relletjes. DUITSCHE VOORSTELLEN VOLSTREKT ONAANVAARDBAAR. Het officieuse agentschap Iskra publiceert een artikel over cle besprekingen tusschen Duitschland en Polen, waarin dc beginse len, welke in een artikel van dc Gazeta Polska werden ontwikkeld, verder uiteen gezet worden, Iskra verklaart, dat de ge biedswijzigingen, welke dit jaar in dc om geving van Polen tot stand zijn gekomen door Polen niet kunnen worden beschouwd als in overeenstemming met den geest van het niet-aanvalsverdrag van1984. Evenmin kan men de voorstellen tot wijziging van het statuut van Dantzig als zoodanig be schouwen, noch het invoeren van wijzi gingen in P-ommeren. Het verdrag behelst nadrukkelijk, dat Duitschland afstand doet van nict-Germaansch gebied cii afstand doet van de imperialistische begin selen van Bismarck en Wilhelm II. Onderhandelingen dienaangaande zouden bij de Poolsche openbare meening een reactie te weeg roe pen, welke de leiders zou noodza- zaken bet antwoord, dat maar schalk Smigly Rydz in 1935 gaf te herhalen: „Geen stuk van ons kleed, zelfs geen knoop". Belangrijke, gezaghebbende inlichtingen zijn in Warschau gegeven ten aanzien van dc betrekkingen tusschen Polen en Duitsch land. Gedurende de laatste maanden zijn be sprekingen gehouden, in het bijzonder over den status van Dantzig, maar voor zoover bekend, is het eenige resultaat, dat Polen's verlangen is gebleken om tot een vrije, we- derzijdsche overeenkomst te komen, en dat verder Duitschland's neiging is gebleken, om de voorkeur te geven aan kortere, scher pere methoden, onvereenigbaar met,vrije on derhandelingen. Deze methoden moesten te genover Polen falen. Nieuwe uitspattingen? Volgens het Duitsche Nieuws Bureau wor den in Oostelijk Opper-Silezië nog voortdu rend Duitschers mishandeld en Duitsche eigendommen beschadigd. Het D.N.B. maakt melding van een „bij zonder ernstigen overval" op de woning van een Duitscher te Kattowitz, welke des nachts door ongeveer twintig Polen met steenen werd bekogeld, waarbij groote scha de werd aangericht en twee leden der Duitsche familie, niettegenstaande deze on der de bedden dekking had gezocht, gewond werden. Gisteravond is een voetzoeker geworpen in een lokaal van de Poolsche douane-in specteurs te Kalthof aan dc grens tusschen Dantzig en Oost-Pruisen. De ontploffing was zoo hevig, dat alle ruiten sprongen. Korten tijd later werd een voetzoeker ge worpen in de woning van een Spoorweg ambtenaar van Poolsche herkomst. Met betrekking tot deze incidenten heeft eon vertegenwoordiger van den Dantzig- schen senaat zich naar het Poolsche com missariaat begeven, waar bij uitdrukking gaf aan gevoelens van spijt en mededeelde, dat de senaat last gegeven heeft een ener- giek onderzoek in te stellen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1