Slowakije Hongarije Autobus opengescheurd DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Naar inlijving van bij Morgen krijgt Duitschland antwoord van Polen Mussolini ontvangt den Duitschen opperbevelhebber Wéér een slechte Bollen-Zondag Schuilkelders in de hoofdstad Waar Koning Albert omkwam Militaire auto verleende geen voorrang Smokkelaars in hinderlaag Blokwachter redt menschenlevens Kende d van Ned.« st tot ining- -gene- •s, lid J. Th. r. Mr. leraal uiten- i Wil. oniën ur-ge- Schagen, Tel. 20. 83e Jaargang. No. 10868. <fe» N.V. Uitg.-Mif. JHoHoeek Noordfcwor*er" Laan, MAANDAG 1 MEI 1939. Mussolini, de man achter de schermen Ernstige ongerustheid te Bratis lava over bezoek van Hongaar- sche staatslieden te Berlijn. In verband met het gerucht, dat in Slowakije de ronde heeft gedaan en volgens hetwelk de Hongaarsche staatslieden Teleki en Csaky te Ber lijn zouden zijn aangekomen met 'n door Mussolini goedgekeurd plan tot inlijving van Slowakije bij Honga rije, wordt in ofiicieele kringen te Boedapest verklaard, dat men niets weet van de resultaten der recente besprekingen van Teleki en Csaky in Rome en van de bijzonderheden der besprekingen, die zij gisteren te Berlijn aangevangen hebben. Men erkent echter in dezelfde kringen, dat van Hongaarsch standpunt de opneming van Bohemen en Moravië in het Duitsche rijk en de vorming van Slowakije als onafhankclijken staat uiteraakrd moeten leiden tot 'n herziening der economische betrek kingen, die Hongarije had met de vroegere Tsjechoslowaaksche repu bliek. „Wij willen Anschlusz". I In den afgeloopen nacht zijn op de muren fe Bratislava tal van papiertjes geplakt met woorden „Wij willen Anschluss". Op tal- fljke plaatsen zijn de papiertjes door de Slo- tvaken afgerukt. Ook is op Joodsche win kels het woord: „Saujudc" geschilderd. Deze propaganda heeft de ongerustheid, welke Onder de Slowaaksche bevolking ge wekt is door de reis der Hongaarsche minis ters naar Berlijn, nog doen toenemen. Hard nekkig blijft het gerucht de ronde doen, dat Teleki en Ssaky bij hun bezoek aan Rome Mussolini ervan hebben weten te overtuigen, dat liet oogenblik gekomen was om Slowakije weder bij het land van den Stefanuskroon te voegen. De verandering in de houding van de Grenzbote, het orgaan der Duitschers in Slowakije, dat Hongarije plotseling vrien delijk gezind is geworden, doet de ongerust heid der Slowaken nog toenemen. De Duitsche bladen schrijven: Duitsch- land en Hongarije hebben vooral gemeen dc vriendschap met het fascistische Italië, dat van den aanvang af den strijd der bei de volken om hun wedergeboorte begreep en met waren vriendschap steunde. Het uit treden van Hongarije uit den Volkenbond «n zijn toetreden tot het antikominternpact vormen de logische slotschakel van deze op een' gemeenschappelijke overtuiging opge bouwde politieke ontwikkeling. Teleki en Csaky hebben inmiddels reeds •en. bezoek gebracht aan de voornaamste Minister Beek zal spreken. Medegedeeld wordt, dat de Poolsche mi nister van buitenilandsche zaken, Beek, morgen voor de commissie voor buitcnland- BECK. sche zaken van den Sejm een redevoering zal uitspreken, die het antwoord zou be helzen van de Poolsche regeering op het Duitsche memorandum. Duitsche autoriteiten als Goering, von Rib- bentrop en Rudolf Hess. Hongarije van goeden wil. De Hongaarsche minister van onderwijs, Dr. Homann heeft in een te Szekesfehcrvak gehouden redevoering over de buitcnland- sche politiek verklaard dat Hongarije tegen over zijn buren geen enkele vijandige be doeling koestert. Hongarije volgt een poli tiek van „vrede, goed begrip en rechtvaar digheid". De nauwe betrekkingèn met dc as- mogen dheden, de toetreding van Hongarije tot het anti-kominternpact, het uittreden van Hongarije uit den Volkenbond en de poli tiek van goeden wil tegenover de buursta ten, zijn niet alleen een waarborg voor onze veiligheid, doch ook voor den vrede in mid den Europa en het Donaubekkcn. Von Brauchitsch naar Libye. De Duitsche opperbevelhebber, von Brau chitsch, die Zaterdagavond te Rome arriveer de, is door den koning en Mussolini ontvan gen. Hij heeft het noenmaal genuttigd met generaal Pariani, den onderstaatssecretaris van oorlog. Over het doel van het Duitsche bezoek worden geen medcdeelingen verstrekt. Wèl verluidt, dat belangrijke militaire be sprekingen tusschen de beide spil-mogendhe- den zouden plaats hebben. Men weet voorts, VON BRAUCHITSCH. dat von Brauchitsch, Pariani en verscheidene hooge Duitsche en Italiaansche officieren he den per vliegtuig naar Tripolis zullen ver trekken. Von Brauchitsch zal op 6 of 7 Mei uit Lybye terugkeeren en nog eenige dagen te Rome doorbrengen, waar hij onder meer met Badoglio en admiraal Savagnari be sprekingen zal hebben. De Duitsche minister van arbeid, Seldte, is eveneens te Rome aangekomen. Duitsche rechten in België Over drie dagen! De Belgische socialistische „Peuple" meldt, dat het Duitsche arbeidsfront gisteren middag te Win terslag (Belgisch Limburg) een bijeenkomst had georganiseerd, waar aan 300 Oostenrijkers en Sudetenduitschers die in België werken, deelnamen. De Sudetenduitschers droegen het uni form dor stormtroepen van Henlein, met name de witte kousen. Na afloop der bijeenkomst, aldus de „Peuple", toen de commandant der rijks wacht, die de zaal was binnengegaan, den bezoekers die het tenue der troepen van Ilcnlein droegen om hun identiteits kaarten vroeg, kwam iemand naar hem toe die zeide; ,.Ik ben de Duitsche consul. Over drie dagen zult gij zelfs niet meer het recht hebben hier naar identiteitskaarten te vragen." De commandant der rijkswacht heeft den Procureur des Konings direct van deze feiten in kennis gesteld. De tijd van hyacinthen en nar cissen is al voorbij. De weergoden zijn dit jaar de bollenstreek wel zeer ongunstig gezind, want opnieuw heeft men daar de teleurstelling beleefd van een zonloozen Zondag. Het bezoek is dan ook maar matig geweest en evenals de vo rige week waren het voornamelijk automo bilisten, die een der laatste kansen om nog iets van de kleurige velden te zien, niet wil den verzuimen. Want de tijd voor de hyacin then en narcissen is eigenlijk al voorbij en het zijn dan ook vrijwel uitsluitend de bloeiende tulpen, die in een bonte verschei denheid van kleur en vorm de velden sie ren. Den gehcelen dag ging de zon schuil achter een grauwe lucht, waaruit af en toe een regenbuitje neerviel. Dat was voor de wandelaars en de fietsers een reden om maar thuis te blijven, zoodat de wegen in bollenland alleen bevolkt waren door auto's en autobussen, waaronder enkele uit an dere provinciën en uit België. Er was ech ter geen sprake van eindelooze files, zooals men die op een echten zonnigen bollenzon- dag kan aanschouwen. De zon heeft heel wat goed te maken In de bollenstreek... Belangrijke voordracht van B. en W. B. en W. van Amsterdam hebben bij den gemeenteraad een voordracht ingediend, waarin zij opmerken dat het bij wijze van voorzorg wenschelijk is, maatregelen te ne men, opdat in geval van nood onmiddellijk kan worden overgegaan tot het inrichten van openbare schuilgelegenheden, bestemd voor dc personen, die zich tijdens een lucht aanval op .straat bevinden. Een vanwege den luchtbeschermingsdienst ingesteld onderzoek zoo merken B. en W. in de toelichting op heeft uitgewezen, dat in bestaande gebouwen 93 kelders aan wezig zijn, welke binnen enkele dagen in gericht kunnen worden, tot gasvrije schuil kelders, plaats biedende voor rond 92000 per sonen. Een tweede voorziening, zou kunnen be staan in het aanbrengen van 280 over de gehecle stad verspreid? bovengrondsche schuilplaatsen, plaats biedende voor onge veer 42000 personen. Licht uit a la minute. Ten slotte is het uit een oogpunt van alge meene beveiliging noodiir, een wijziging in de constructie van het licht net aan te bren gen en wel zoodanig, dat de verlichting indien noodig binnen ekele minuten kan worden gedoofd en daarna wederom in werking gesteld. Tot op heden zou zalks niet dan na ten minste een tiental uren kunnen geschieden. Het zal daarom noodig zijn, de openbare verlichting der gemeente van een centrale doovings- en ontstekingsin stallatie te voorzien, waarvan de kosten op f 25.000 worden geraamd. Deze uitgave be hoort tot die, welke, op grond van de Luchtbeschermingswct, van het Rijk kun nen worden teruggevorderd. In totaal wordt een bedrag van f 570.375 gevraagd, waarvan f 147.375 direct, uit te geven en f 423.000 epentueel te zijner tijd. Nieuwe tragedie in de Ardennen Zaterdagmiddag waren verscheidene berg beklimmers in de Ardennen bezig met het beklimmen van den rots Marche-ies- Da mes, waar Koning Albert om het leven is gekomen, toen plotseling een hunner aan het hoofd getroffen werd door een losge raakt stuk steen. Hij viel in de diepte en sleepte zijn zuster en nog twee personen van de groep met zich mede. De beide laatslen bleven op een gegeven oogenblik hangen en konden door de brandweer van Namen uit hun gevaarlijke positie bevrijd worden. Het meisje, een nicht van graaf Xavier de Grunne, kwam om het leven. Haar broer werd ernstig gewond. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat graaf Xavier de Grunne degene is, die het lijk van Koning Albert ontdekt heeft na den tragischen dood des Konings. Sergeant het slachtoffer. Gistermorgen omstreeks half twaalf is op den Hartveldschen weg ter hoogte van het gemeentehuis van Diemen een militaire vrachtauto door een autobus van den dienst HilversumAmsterdam v.v. aangereden. De militaire vrachtauto, waarvan in dc cabine drie, en in den z.g. bak ongeveer acht militairen gezeten waren, verleende, komende uit de Raadhuisstraat het verkeer op den Hartveldschen weg geen voorrang, zoodat de autobus, welke op weg was naar Amsterdam, de vrachtauto aan den linker- zij'kant aanreed. Aan dezen kant zat 't stuur van de vrachtauto. Een dienstplichtige ser geant, die aan den rechterkant in de cabi ne zat, liep een hoofdwonde en vermoedelijk een lichte hersenschudding op. De andere militairen kwamen, evenals de inzittenden van de autobus met den schrik vrij. Collega beschoten. Nachtelijke scène in Limburgsch gehucht. Zondagnacht omstreeks twaalf uur heeft zich onder het gehucht Ulikhoven (L.) een eigenaardige smokkelscène afgespeeld. Reeds lang bestond het vermoeden bij een groep je smokkelaars, dat een zekere P. A. uit Born inlichtingen gaf aan de kommiezen, waardoor verscheide- nen hunner geregeld in den val lie pen. Toen A. nu Zondagnacht geheel alleen erop was uitgetrokken om een zak smok kelwaar met behulp van een gummizak over de Maas te brengen, werd hij op Ne- derlandsch gebied dicht bij de rivier aange vallen door drie personen, die als kommies Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTt Verwachting: Betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk eenige regen, zachter vooral in het N.O., matige tot zwakke N.O. tot N., in het Z. veranderlijke wind. Alg. vooruitzichten: Somber en regenachtig, tijdelijk zach ter. later weer koeler. Dc kans op nachtvorsten wordt veel geringer. trachtten op te treden. Het waren zekere N. H. en J. H. uit Roosteren en F. R. uit Born, die blijkbaar een wraakneming in den zin hadden. Een der mannen heeft vier schoten op A. gelost, toen deze aan wal stapte, zon der hem evenwel te raken. De aanvallers na- Tnen A. daarna den zak met smokkelwaar af, waarna zij hem met een riet sloegen. Daar kwamen de echte kom miezen. Intusschen waren de dienstdoende kom miezen uit Grevenbicht, die op korten af stand verdekt waren opgesteld, op het los sen der schoten komen toesnellen. Het drie tal koos toen het hazenpad, waarschijnlijk met achterlating van de smokkelwaar, wel ke zij mogelijk in de Maas lieten verdwijnen. A. bleef staan en verklaarde de zich al9 kommiezen voordoende personen te kennen. Hij kon niet zeggen, wie de schoten gelost had en ook niet of ze bedoeld waren om hem te treffen of om hem op den loop te doen gaan met het in den sicek laten van de gesmokkelde goederen. De kogels waren hem dicht langs het hoofd gevlogen. Alle vier deugnieten gearresteerd. Gisterochtend vroeg deed A. bij de rijks politie te Born en bij den rijksveldwachter te Roesteren aangifte van 't gebeurde. De laat ste leidde het eerste onderzoek, dat onmid dellijk ingesteld werd. Met 'n speurhond van den rijksveldwachter uit Swalnicn werd het spoor der mannen nagegaan. Dit leidde naar de woning van J. H. Daar werd de koker aangetroffen, waarin het stuk riet paste, waarmede dc slagen waren toegebracht en dat op de plek van het incident was achterge bleven. J. H. cn F. R-, die zich in H.'s wo ning gekleed te bed hadden begeven, werden gearresteerd. Ook N. H. werd daarna van zijn bed gelicht. Zondag zijn zij door den burgemeester van Roosteren, den heer Smets, aan een nader verhoor onderworpen en daar na voorloopig te Sittard ingesloten. Heden worden zij voor den Officier van Justitie te Maastricht geleid. A., aan wiens verklaringen tegenover de politie de toedracht van het gebeurde ont leend is, is er zonder ernstige gevolgen afge komen. Hij had slechts een lichte verwon ding aan een der schouders. Sneltrein nadert Overweg open ONBEGRIJPELIJK VERZUIM. Gistermorgen is op de spoorweg overgang aan de Weesperzijde te Amsterdam bij den Omval bijna een hoogst ernstig ongeval gebeurd. De sneltrein uit de richting Utrecht, die om 9.49 uur aan het Centraal Station aankomt, dc z.g. Parijsche trein, passeerde den overweg, ter wijl de overwegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. Persoon lijke ongevallen zijn gelukkig niet voorgekomen. Op het gewone uur, ruim half tien, nader de de sneltrein den drukken overweg. Een paar honderd meter voordat de spoorweg den straatweg kruist ligt naar den kant van Utrecht een spoorbrug over de Keul- schev aart. De spoorbrugwachter, die tevens blokwach ter is, zag den Parijschen trein, een stoom trein, aankomen. Op hetzelfde oogenblik merkte hij tot zijn grooten schrik, dat dc overwegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. De roode vlag De man verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest en zet te vlug het signaal op onveilig. De trein was dit signaal echter reeds gepasseerd. De spoorbrugwachter greep een roode vlag en hiermede zwaaiende rende hij den trein tege moet. De machinist merkte hem gelukkig tijdie op en remde zoo krachtig mogelijik, terwijl bij tegelijkertijd met de stoomfluit noodsig nalen gaf. Het gelukte hem niet den trein nog voor den overweg tot staan te brengen. De locomotief was reeds de helft van den overweg gepasseerd, toen de trein tot stil stand kwam. Publiek merkte noodsignalen op Door de noodsignalen gewaarschuwd had het publiek zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. Over het algemeen is het vooral op Zon dagmorgen op dit uur buitengewoon druk op dezen weg naar het Gooi, maar door het slechte weer was de uittocht uit de stad van aanmerkelijk gerin.ïeren omvang dan gewoonlijk. En dit is dan ook een van de oorzaken, dat alles zonder ongelukken is afgeloopen. Het is reeds herhaaldelijk gebeurd, dat een overwegwachter op dezen verantwoor delijken post verzuimde de boomen af te sluiten. Onbegrijpelijk. Uit het onderzoek, ingesteld door inspec teur P. D. N. Bijlsma van het politiebu reau Limiaeusstraat, is gebleken, dat het gewone signaal, dat den wachter waar- schuwtf dat een trein in aantocht is, en de boomen gesloten moeten worden, tijdig is gegeven. Bovendien was hier geen sprake van een extra-trein, maar van een sneltrein, die iederen dag op den/zei fden tijd passeert. De overwegwachter beweert, dal. hij in de meening verkeerde, dat het signaal niet voor hem bestemd was. Na botsing met Haarlemsche stadstram Twee zwaargewonden. Pa niek onder de passagiers. Gisteravond omstreeks half twaalf is op het plein nabij de Groote Houtbrug te Haar lem een ernstige botsing ontstaan tus schen een autobus van een onderneming te Amsterdam, welke een regelmatigen dienst op Haarlem onderhoudt, en een motorwagen van de stadstram. De bus werd in de linker flank door dc tram getroffen en gedeelte lijk opengescheurd, waardoor eenige passagiers op straat vielen. Tal van passagiers bleken te zijn gewond, van wie twee zeer ernstig. Met drie ziekenauto's werden zij, nadat de eerste hulp was verleend, naa^ het Sint Elisabethziekenhuis vervoerd De bus was op den terugweg naar de hoofdstad. Het ongeluk gebeurde, toen. de wagen van den Raamsingel den Gasthuis singel wilde oprijden en daarbij een druk en gevaarlijk verkeerspunt moest passee- ren. De tram was onderweg naar Heemste de. Tengevolge van oe ravage ondervond het tramverkeer geruimen tijd vertraging.. Nooddeur werd weggerukt. Nader kan worden gemeld, dat een der zwaar gewonde buspassagiers is de heer Toepoel te Amsterdam. Hij was uit de auto bus gevallen, doordat de nooddeur aan den achterkant werd weggerukt. Bovendien werd hij nog een eind door de tram meegesleurd. Met ernstige hoofdwonden en buiten ken nis werd hij in zorgwekkenden toestand naar het St. Elisabethziekenhuis vervoerd, waai- tevens een schedelbasisfractuur ge constateerd werd. Eveneens werd ernstig gewond de heer Gordon uit Amsterdam, die behalve hoofdwonden inwendige kneuzin gen opgeloopen heeft. Van de overige passa giers kregen dc meesten, die aan den lin kerkant gezeten waren, snijwonden door brekend glas, aangezien alle ruiten aan die zijde barstten. Een aantal hunner kon ter plaatse door den ongevallendienst worden verbonden. Acht personen, o.w. de conducteur van de tram, lieten zich in het gasthuis behande len. Na te zijn geholpen konden zij hunsweegs gaan. De autobus is voornamelijk aan den achterkant -vernield. Bus in beslag genomen. Van de tram werd hét voorbalkon inge deukt, waarbij de bestuurder schaafwonden opliep. De politie heeft de bus in beslag ge nomen, terwijl de tramwagen, ter controle, aan remproeven werd onderworpen. De bus was geheel met passagiers gevuld, onder wie op het oogenblik van de botsing een paniek ontstond. De toedracht staat nog niet geheel vast, de bus stak de rails over op het moment* dat de tram de brug af kwam. Vermoedelijk beeft de chauffeur, doordat de Raamsingel lager ligt, dan de brug, de tram niet tijdig zien aankomen, doch het is ook mogelijk, dat bij zijn aandacht te veel aan het andere verkeer moest schenken. De passagiers hebben met een andere bus, met taxi's en per trein hun zoo noodlottig onderbroken reis naar Amsterdam voortge zet.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1