Engeland kijkt de kat uit den boom..* /DrDushkind w Polen wil niet op een hellend vlak Overtreding van de p'uimveetee'tregeling Sfrcekvcrband A'kmaar voor Ziekenhuisverpleging Postvlucbtea op Iadtë DE WERELD tn_ w e i n i g woorden v|\V^9 vaart uit Tegenspraak van geruchten over het aanbieden van garantie. Duitschland kan garantie vragen als het zich bedreigd gevoelt. Volgens de diplomatieke correspondent van de „Times", liet Britself blad dat doorgaans over de beste iuli litingen uit regeeringskringen beschikt, maar een en kele maal zijn neus voorbijpraat, heeft de Britsche regeering niet lang gedraald met ©en reactie op Ilitlers rede. Daar de Führer onnieuw had verklaard, dat. Duitschland door Engeland werd „om singeld", werd door de radio de korte me- dedeeling uitgezonden, dat. indien Duitsch land zich werkelijk omsingeld of bedreigd voelt, Engeland bereid zou zijn liet een waarborg tegen agressie te geven. Den ambassadeur te Berlijn zou terstond opdracht gegeven zijn enkele punten uit de rede onmiddellijk te gaan bespreken. In diplomatieke kringen te Londen wordt een en ander categorisch tegengesproken. Het is volkomen normaal, zoo voegt men hieraan toe, dat Sir Neville Hcnderson in contact blijft-met de regeering, waarbij hij is geaccredi teerd, doch zijn bezoek is in het ge heel niet het gevolg van instructies uit Londen. Men ucht het te Lon den voorshands nog onmogelijk reeds te zeggen, welk gevolg gege ven zal worden aan Hitiers verkla ringen op diplomatiek gebied. Dat hangt volkomen af van de gebeurte nissen in de komende dagen of we ken. Het spiegelt zich aan Tsjecho- Slowakije. GEBREK AAN INZICHT ZEGT DE DUITSCHE PERS. De stemming in Polen, na de rede van Hitier, welke feitelijk een ultimatum inzake Dantzig en den weg door den Poolschen cor ridor bevatte, wordt hot. best geillustreerd door het volgende bericht uit Warschau: In een radiotoespraak tot de boeren bevolking, heeft de minister van landbouw verklaard: „Alle instru menten, die in vredestijd dienen voor de bewerking van het land, zullen in oorlogstijd worden omgesmeed tot. in strumenten voor do landsverdediging. Hij voegde hier aan toe: „In een pe riode, waarin wij het dag en het uur niet kunnen voorzien, dat mij met de wapenen de onschendbaarheid van onze grenzen en onze rechten moe ten verdedigen, zal de Poolsche natie en zullen vooral de boeren er zich op moeten voorbereiden hun plicht te doen." Geen waarschuwing van Italië? Het Poolsche tclcgraafagentschap spreekt als volkomen ongegrond de berichten uit bui- tenlaudsche bron tegen, volgens welke de Italiaansclie regeering Warschau zou hebben doen weten, dat het voor Polen gevaarlijk zou zijn zijn stellingen te willen verdedigen die als onhoudbaar beschouwd moeten wor den." In Poolsche politieko kringen krijgt men den indruk, dat Polen meer dan ooit vastbesloten is zich niet te laten meeslepen op oen even noodlottig hellend vlak als Tsjechoslowakije. De Poolsche openbare meenirig verwerpt unaniem de Duitsche eischen» niet alleen om dat. zij een inbreuk zouden vormen op het i erfdeel en de vitale rechten van Polen, maar omdat in de oogen der'openbare mecning, de geringste concessie op dit oogenblik het voor spel zou vormen van andere, verdergaande eischen. Men hoort dan ook niet zelden in de straten van Warschau een vergelijking trek ken tusschcn dc huidige situatie en die van Wat de opzegging van liet vlootverdrag betreft, neemt men aan dat Londen daarop zal antwoorden, waarschijnlijk om de argu menten te weerleggen waarop de opzegging gebaseerd wordt. De opzegging van het Duitsch-Poolsche actoord houdt natuurlijk de aandacht bezig en hieraan hecht men grootere beteekenis clan aan de opzegging van het vlootverdrag. In diplomatieke kringen aarzelt men even wel zich hierover uit te laten, zoolang men de reactie van Warschau nog niet kent. Duitschland kan garantie vra gen. De Duitsche argumenten eelegen in de bewering der omsingelingspo- litiek, worden van de hand gewezen In Britsche diplomatieke kringen herhaalt, men, dat indien de Duitsche regeering, door met zulk een stellig heid dit feit naar voren te brengen, hiermede haar vrees wil uiten voor een dreigende agressie tegen Duitsch land. de Britsche regeering stellig be reid zou zijn de garanties, welke zij aan eenige andere landen gegeven beeft, uit te breiden tot het Duitsche rijk. .Men wijst er echter op. dat dit denkbeeld niet zoo moet worden geïnterpreteerd, als zou ilit aanbod reeds gedaan zijn of zou liet weldra gedaan worden. Doch indien Duitsch land zich werkelijk bedreigd zou voelen, staat het haar vrij de Engelsclie voornemens te doen bevestigen, door 0111 een garantie te verzoeken, welke liaar niet geweigerd zou worden. Mei j.1., toen de zeven punten van Karlsbad werden afgekondigd. Aan den anderen kant twijfelt niemand er aan, dat de Poolsche leiders bereid zijn met liet grootste begrip de twee door Hitier ge stelde problemen te bestudoeren, n.1. Dantzig en den autoweg, teneinde te pogen een bil lijke oplossing te vinden, welke in overeen stemming zou zijn met de belangen van bei de landen. De Poolsche pers blijft kalm, maar vastberaden. Opschriften als „Hitier organiseért de ge- heele wereld tegen het Duitsche volk", en „Je gaf me je woord en je hielcl het niet, maar dat deert niet, ik zal je een ander ge ven", kenschetsen goed de gevoelens der Poolsche openbare meening. Eerlijke, edelmoedige voorstellen, meent de Duitsche pers. De Duitsche pers noemt de voorstellen aan Polen, „die de atmosfeer der betrekkingen tusschen Berlijn en Warschau eens en voor al normaal willen maken", bescheiden, eer lijk en edelmoedig. Men zwijgt over de breed te van de exterritoriale strook, die door Duitschland wordt opgecischt, en spreekt er ook niet over, dat het door Hitier en Pil- soedski gesloten tienjarig verdrag van 1934 geen oivzeggingsclausule bevat. De bladen veinzen zich er over te verwon deren, dat Polen de laatste kans, door Duitschland geboden, niet aangrijpt. De „Na tional Zeitung" verschijnt met.koppen als: „Gebrek aan inzicht bij de door het omsin- gelingsplan verblinde Polen", „Polen schreeuwt een driftig „nooit" en „belache lijke leugens van officieele zijde". Voor het a.s. najaar opgelost! De Duitsche perscommentaren en de offi cieuze Duitsche berichten geven te denken, dat Duitschland besloten is de hangende kwesties met Polen op vreedzame wijze voor het a.s. najaar op te lossen. Men geeft in Berlijn te kennen, dat Polen thans de mooie gelegenheid, welke haar voor dc laatste maal geboden wordt om op vriendschappelijke wijze dc vraagstukken met Duitschland te regelen, niet mag laten voorbijgaan. Volgens betrouwbare inlichtingen zou de exterritoriale strook grond, welke Duitsch land door den corridor wenscht, verscheide ne kilometers breed zijn. In Duitsche politie ke kringen wijst men er met nadruk op, dat de jongste Duitsche voorstellen aan Polen terstond moeten worden aangegrepen, indien men niet wil, dat zij weldra dodr de ge beurtenissen worden achterhaald. AMERICAN CIGARETTE Twee broedmachines in beslaq genomen. Zaterdag heelt de Luntcrsche rijksveld wachter Hofman in de buurtschap Meu- luntëren, in samenwerking niet dc ambte naren van den crisisopsporingsdienst, twee broedmachines in beslag geomen, die bij den landbouwer van D. stonden opgesteld. Ze venhonderd eieren, die zich nog in de machines bevonden, werden \ernictigd, en tegen den landbouwer werd proces verbaal opgemaakt wegens frauduleus broeden. Het instituut controle8rend arts. Het Streekvcrband Alkmaar van Vereeni- gingoii voor vrije ziekenhuis verpleging in Nederland vergaderde Zaterdagmiddag in café M. de Boer te Alkmaar, onder voor zitterschap van den heer L. J. v. d. Ivuyl uit Den Helder. De vergadering was goed bezocht. Dc voorzitter constateerde, in zijn openings woord met voldoening, dat 21 van de 22 aangesloten verecnigingen ter vergadering vortegenwóordigd waren. 1 Juli 193S was het instituut controleorcnd arts ingevoerd. Van de geboden gelegenheid oró togen bil lijke prijzen een controleerend geneesheer aan te stellen was door tien afdcclingen gebruik gemaakt. De voorz. wees op de zeer leerzame samenkomst, die de verecni gingen hadden gehad met den conir. arts Mr. dr. H. de Boer te Wassenaar. Deze ver zekerde bij die gelegenheid o.a. dat voor mangel enpell en geen verblijf van een dag of vijf in een ziekenhuis noodig is, doch dat 3 dagen ruim voldoende is, een voor deel van 2 dagen dus voor de vereeniging. De notulen werden hierna zonder op- of aanmerkingen vastgesteld, onder dank aan den samensteller, den heer H. G. Rijs te Warmenhuizen. Het jaarverslag 1938 vermeldde, dat. het Streekverband 22 afdeelingen telde. In de ledenvergadering van de Onderlinge Opera-, tiekas, waaraan verzekerden van 10 ver- eenigingen .doelnamen, was oen nieuw re glement vastgesteld, dat zich meer aan paste aan de eischen des tijds. Het, reserve fonds van de kas bedroeg op 1 Jan. 1939 f 2134.63. De financieele commissie rapporleerrlc bij monde van den afgevaardigde uit Zuid- scharwoude, dat zij alle stukkon en be scheiden in dc beste orde had bevonden. De ontvangsten hadden f 129.50 bedragen en de uitgaven f 9-1.54, zoodat er een voor- deelig saldo was van f 35.92. De vergadering déchargeerde hierop den penningmeester. Verkiezingen. Tot lid van de kascommisie werd in plaats van het aftredende en niet herkiesbare lid uit Zuidschanvoude, benoemd een lid van Oudkarspel, aan te wijzen door de be trokken vereeniging. In de commissie van toezicht, vercischt volgens^ iiet reglement' van O. K., zal in plaats van het tfaredende lid van St. Pan- cras, zitting nemen een lid van Winkel. De heer Visser van Burgerbrug, die als bestuurslid van het Streekverband moest aftreden, doch herkiesbaar was, werd hij ac clamatie herkozen. Bescb rijvingsbrief. Hierna kreeg de sccr., de lieer II. G. Rijs te Warmenhuizen gelegenheid den beschrij vingsbrief voor de op 6 Mei te Utrecht te h' idon algemecne vergadering der federatie van vereénigingen voor ziekenhuisverple ging in Nederland, nader toe 1e lichten. Hoofdschotel zou zijn „rcglomcntshcrzic- ning". Op de door het federatiebestuur voor gestelde wijzigingen waren heel wat amende menten ingediend. De heer Wie dijk van Baisingerhorn merkte op, dat door geen der afd. in het Streekverband Alkmaar amende menten waren ingediend, waaruit mocht blijken, dat dit verband geheel achter liét federatiebestuur staat. Spr. vroeg of het. ter voorkoming van eindclooze discussies en verwarring niet \Veiisclielijk was, de an dere afgevaardigden te wijzen op de houding van het Streekverband Alkmaar. De voorzitter meende, dit doel te kunnen bereiken door. den afgevaardigde een bin dend mandaat in dezen te geven of door een motie aan te nemen en die ter kennis van de verecnigingen te brengen. Na eenige discussie, waarbij de afgevaar digde van 't Zand als zijn meening te ken nen gaf, dat toch - het recht van amende ment onverkort diende te worden gehand haafd, besloot de vergadering den afgevaar digde te verzoeken op de vergadering de houding vail Alkmaar mede te deelen, als dat noodig mocht blijken. Tot afgev. werd benoemd de voorz., de heer L. S. v. d. Kuijl te Den Helder. Hetgeen verder ter tafel werd ge bracht. Bij dit laatste punt van de agenda wees de voorzitter er op, dat het meermalen voor komt, dat voor een patiënt, die na den mid dag in een ziekenhuis wordt opgenomen en dat later vóór twaalf uur weer verlaat, twee \olle dagen in rekening wordt gebracht. Spr. stelde voor zich te wenden tot de bestu ren van de ziekenhuizen en te trachten hierin wijziging te krijgen. De vergadering ging hiermee accoord. De afgev. van Sclioorl de lieer R. Wognuni informeerde of liet Streekverband Alkmaar ook genegen was te werken in den geest van O.O.K. Dit leek den voorzitter zoo op 't eerste gezicht niet wel mogelijk, het zou in ieder geval uitvoerige bespreking en onderzoek eischen. Oudkarspci stelde de vraag, wie de kos ten van ziekenhuisverpleging had te dra gen van een dienstplichtige met verlof. De secretaris wees er op, dat in zoo'n geval de geneeskundige dienst zeer zeker eerst een onderzoek zou instellen en adviseerde om lid tc blijven tijdens het vervullen van dienstplicht: de betrokkene voorkomt dan moeilijkheden en is er zeker van dat óf de geneeskundige dienst óf de vereeniging be taalt. Nadat nog enkele minder belangrijke' za ken waren besproken sloot de voorzitter dc vergadering. PUBLICATIE DENATURATIEREGELING CONSUMPTIE- EN PCOTAARDAPPELEN. Aan belanghebbenden wordt,het volgende medegedeeld: In antwoord op de vele vragen, welke bij de instanties, belast met de uitvoering van de denaturatieregeling voor consumptie- en goedgekeurde pootaardappelen, binnenko men, volgt hierbij een korte uiteenzetting van tfe regeling zooals die thans gelclj. a,. .eoiisumptieaa^dappelem I Niet''gèdchaturë'erd worden de consumptie aardappelen van den kleigrond van dfe z.g., rubriek A, waartoe o.m. de rassen Eigenhei mer, Zeeuwsche Bon Ie en Blauwe, Bevelan der en Rootlc Star bchooren. b. goedgekeurde pootaardappelen. De denaturatie van goedgekeurde poot aardappelen van den kleigrond van de ru briek 1 (de consumptierassen) is beëindigd. Dit. geldt niet voor de goedgekeurde poot aardappelen van de rasser Eigenheimer, Bevelander en Roode Star, voorzoover die niet voldoen aan de eischen, gesteld aan de onder a genoemde rubriek A en niet voor de goedgekeurde pootaardappelen van de sortëering 28:35 m.m. of tusschenniaten on geacht liet ras. 's-Gravenhage, ^9 April 1939.(Adv.) OPGAVE VAN EIGENHEIMERS, GETEELD OP TUINBOUWVERGUNNING. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale maakt hekend, dat die telers, die op hun tuinbouwteeltvergunning vervroegde Eigenheimers telen, vóór 11 Juni 1939 aan hun veiling opgave moeten doen van de op pervlakte, die zij met deze Eigenh. betelen, onder vertooon van hun vergunning. Deze opgave is vercischt om deze Eigenheimers in aanmerking te doen komen voor de mini mum- en vergoedingsprijzen, voor vroege aardappelen te stellen. Telers, die in het bezit zijn van een tuin- bouwteeltvergunning met opdruk „pootaard- ap pel bed rijf', komen voor deze regeling niet in aanmerking. 's-Gravenhagc, 29 April 1939. (Adv.) Vertrek van Aankomst te [singap. 30 Apr. jBand. 30 Apr, j Athene 30 Apr.j.Vdam 30 Apr, jjodhp. 30 Apr. |B'asra 30 Apr. aomemsi |,odhp- 30 APr.|nasra 30 Apr. Wielewaal (heenreis) Uil (heenreis) Oehoe terugreis) Emoe (heenreis) Athene 30 Apr.!Rang. 30 Apr. *°ru(treis) |sinKap- 30 Apr |Ra"K- 30 A"r. ^9 in Revolverschoten in Mexico. Tijdens eeu bijeenkomst der Mcxicaansche syndicale ten hebben verscheiden sprekers felle aan vallen gedaan op Lombardo Toledano, den leider van het Me.ticaansche vakver bond. Dc aanhangers van Toledano gooi den met steencn en losten revolverschoten: Dc politie heeft de rust hersteld. Zes per sonen werden gewond, van wie drie ern stig. Tien Zweedsche matrozen verdronken. lu de liaven van üskarshanin is een sloep van een depotvaartuig der Zweedsche ma rine omgeslagen. Tien matrozen kwamen om het leven. Ontevreden Fransche vakvereenigingen. Aan den vooravond van den lsten Mei hebben de leden van den Parijschen bond van vakvereenigingen onder auspiciën van de C.G.T. een optocht gehouden, ge volgd door een demonstratie in het bosch van Yincennes. De secretaris der C.G.T. verklaarde, dat de arbeidersorganisaties den vrede wenschen te verdedigen. Hij keerde zich tegen dc wetsdecreten en de laatste financieele maatregelen. Duil'sche vloot naar Italiaansche havens? ln zekere kringen te Rome doet het ge rucht de ronde, dat de Duitsche vloot, die op het oogenblik in de Spaansche wateren oefeningen houdt, een bezoek aan Itali aansche havens zou brengen, voor zij naai de beftis aan de Noordzee terugkeert. Het gerucht is overigens niet officieel beves tigd. 203 predikanten prediken niet Op het oogenblik zijn in Duitschland nog vijf pre dikanten der belijdende kerk, onder wie Ds. Niemoeller, in een concentratiekamp geïnterneerd. Twee predikanten zitten ge vangen, 103 mogen hun ambt niet uitoefe nen, terwijl 95 uit hun parochie zijn ver wijderd. (l.„ Fransche arbeiders werken op 1 MeL i Naar de Populaire meldt, zal ingevolge l een besluit van het vakverbond het werk heden op den lsten Mei in verband met den huldigen toestand niet zooals gebrui kelijk algemeen worden neergelegd en zullen alle bladen, ook de linksche, he den uitkomen. Neger gelyncht. Een 43-jarige neger, die van -doodslag beschuldigd werd, is giste ren in Florida (V.S.) door een groep Man hui die hem uit de auto van de politie sleurden, gelyncht. Nieuwe Duitsche kruiser van siapel geloo- pen, Van de werf van Blohm und Voss te Hamburg is de kruiser „Admiral Hip per" te water gelaten. Hot schip heeft eeni watcrvcrplaatsing van 10.000 ton. Zes personen door cycloon gedood. He( Noorden van den staat Nuesvo Leon is door een cycloon over een lengte van 120 K..M. bij een breedte van 80 K.M. geteis terd. Planten werden vernield en veel vee is omgekomen. De matericele schade is aanzienlijk, telefoon- en telegraaflijnen werden vernield. Zes personen zijn omge komen en 31 gewond. A.lbaneesche troepen zweren Italië trouw. Gisteravond heeft een bataljon van de Al- baneesche koninklijke garde den eed van trouw aan den koning en keizer van Italië afgelegd. Na een toespraak in het Italiaansch en Albancesch van generaal Pariani, las de ze de eedsformule voor, eveneens in beid® talen, waarop het bataljon in het Alba- neesch antwoordde „ik zweer". FEUILLETON. E t hI M De 3. O maar, dat doen alle jongens, be weerde Belinda, dadelg'k klaar haar bescher meling te verdedigen. Je moet hem alleen maar goed behandelen. Dat is alles. Jawel, zei Rolfe droogjes. We wil len allemaal goed behandeld worden. Laten we hopen, dat Stark het zijn dochter zal doen. Als hopen ergens goed voor is, viel Belinda hem bij. Hij is eerder een duivel dan een man, als je het mjj vraagt. Ik zou het niet uithouden bjj tkapitein Stark. Nog geen vijf minuten, zoo waar als ik leef. Hg is een slechte mandat is hij. Rolfe keek haar onsteld aan en grinnikte. Zoo, dus jij hebt verstand van slechte mannen Ze keek hem vernietigend aan en omklemde haar bundeltje wat steviger. Ik kan de goede van de kwaden onderscheiden, meneer Britton, was haar hooghartige repliek. En nou ga ik er vandoor, als u er niets op tegen hebt. Ik heb geen tijd om te luieren. Rolfe had er niets op tegen. Hij scheen het zelfs nauwelijks te merken, dat ze hem ver- 'aten bad. Met de grootste onverschilligheid slenterde hij in zijn eentje verder, terwijl Be linda er driftig „vandoor" ging in de richting van „De Zwarte Zwaan". Kapitein Rueben Stark zat in zrjn obser vatorium op Honeyballfarm en tuurde naar de zee door een kleinen telescoop. Zijn staal- grauw haar en rijn staalgrauwe wenkbrauwen zagen er borstelig en schrikwekkend uit. Hij had de gewoonte met zijn lippen te trekken, wanneer hij op de een of andere manier in verlegenheid of twijfel verkeerde of wanneer hij moeilijkheden voorzag, die de aantrekke lijkheid van zijn uiterlijk niet verhoogde. Zijn oogen waren bijna zwart en lagen diep in de kassen. Hun uitdrukking was ten alle tijde volkomen ondoorgrondelijk, alsof ze welbewust de wereld op een afstand hielden. Het was omstreeks vgf uur in den namid dag, een dag in het midden van October. De zee was heel kalm. Kapitein Stark was zijn observatie begonnen met den horizon af te zoeken en had vervolgens zijn aandacht ge richt op meer nabije dingen. Tenslotte leunde hij achterover in zgn ouden rieten stoel en zag omhoog naar '.t zachte blauw van den hemel. Er wachtte een karweitje, waarin hg, te oordeelen naar het trekken van zijn lippen, weinig zin had. De vloed was bgna op zijn hoogst, maar de zee was zoo kalm, dat men nauwelgks het geluid van het wassende water kon hooren. Zijn boot, de „Leeuwerik", lag op de steenen helling juist even boven het water. Hij wendde het hoofd om op het vettige, ver sleten kussen en kon haar zoo, vanwaar hij zat, juist zien liggen. Ze was inderdaad zelden uit zijn oogen. Hij bewaakte haar als een oude waakhond en Peter Prawle was de eenige persoon, die haar aan mocht raken, behalve hijzelf. Juist, terwijl hij nu zijn smalle oogjes op haar gericht hield, kwam Peter uit een zij deur te voorschijn en begaf zich met zijn zwaaienden zeemansstap naar de boot, om te zien of ze wel in orde was voor de tocht over de rivier. Het was maar een formaliteit. Ze was al tijd in orde; maar Peter diende een strengen meester en hield zich liefst aan den veiligen kant. Overigens vond hij het prettig een beetje te prutsen op „De Leeuwerik". Hij hield van haar. Hg verwachtte kapitein Stark nog niet. maar hij vergiste zich in deze verwachting. Er waren nauwelijks twee minuten, voorbij gegaan, of het slaan van een deur en het knar sen van de kiezelsteenen kondigde de komst van den kapitein aan. Hg keek op van zijn werk, het schoonwrijven van de motor en zag Rueben's gezicht vertrekken. Vooruit! Hou op! gebood deze, lk ga vertrekken. Rijkelijk vroeg, kapitein, merkte Peter op. Niks vroeg, snauwde Rueben. Ik ga als het mij past. Vooruit! Duw maar af! Samen duwden ze en de boot schoof over het smalle grint in het rimpelende, glasheldere water. Hét gezicht van den kapitein stond nog even dreigend, toen hg aan boord ging en hg spuw de woedend naar een wesp, die zich een vrijen overtocht scheen te willen verzekeren. Peter bleef met zgn hooge laarzen in het water staan, tot de boot vlot was en de motor aanzette. Toen waadde hij terug met iets ver drietigs in zijn oogen. Hij had tot het laatste moment gehoopt, dat hij mee zou mogen. Nu had hg niets te doen, tot ze terug zou komen. Maar dat zou minstens een half uur duren. Uit zijn ouden tabakszak diepte hg een pruim op en stopte die in zijn mond. Je had er meer aan dan aan een pijp en binnenshuis kon hij zich aan dit genot nooit overgeven. Emily duldde de pijp, maar pruimen vond ze een or dinaire gewoonte. Over het heldere water van den riviermond baande het kleine vaartuigje zich een weg. Het eischte een goed zeemanschap tegen den trek van het tij in, te varen, maar Rueben Stark kon den weg wel droomen en stuurde mechanisch. Zijn gezicht klaarde niet op, toen hij de havenkade naderde. Zijn oogen hadden de wilde kwaadaardigheid van een in het nauw gedreven dier en zijn mond vertrok zich voortdurend... bijna alsof hij in zichzelf aan het argumenteeren was. Hij meerde zijn boot bij een trap en kwam met 'zijn zwaren tred aan wal. De lichte nevel werd langzamerhand dichter en na zonsonder gang zou het zeker mistig worden. Maar er was nog wel een uur tijd en dit was zeker niet de reden van Rueben's slecht humeur. Norsch stapte hij door de hoofdstraat van Beam. De huizen, zoowel als de voertuigen die hem passeerden, zagen er een beetje schunnig uit. Het stadje had zich nooit kun nen opwerken tot een eerste klas badplaats. Er waren wat straten met goedkoopen villa tjes en het schamel begin van een tuindorp. Het oude visschersdorpje aan de overzij van de rivier was verreweg het schilderachtigste gedeelte. Recht toe recht aan naar het sta tion koerste Rueben Stark, links noch rechts kijkende, als omwikkeld door een boozen droom. Er waren maar weinig menschen in de buurt van het station. Hij zocht zgn weg naar het perron en liet zich op een bank neerval len, strak en vijandig in dé ruimte starende. Het moest een dapper man zijn of een, die zeer ver boven hem stond, die het wagen zou hem aan te spreken. Toevallig was iemand, die, voorzoover het zijn maatschappelijke standing betrof in ieder geval aanspraak kon maken op de laatste kwalificatie, hem gevolgd op het perron. Het was een lange, slanke ver schijning in het zwart, gekleed als een geeste lijke, die, na even in het rond te hebben ge zien, op den kapitein afkwam en hem be groette. Hallo kapitein Stark! Ik dacht al, dat u het was. Hoe maakt u het? Ik heb u in lang niet gezien. Stark keek den man tegenover hem strak aan en dan, zonder overdreven haast, trok h(j zijn beenen in en kwam overeind. Goeden avond, Sir Philip, zei hU stug. Sir Philip stak een hand uit. Hij had een aristocratisch, gladgeschoren gezicht, waar op een cynische uitdrukking lag. Ik heb niet dikwijls het genoegen u te ontmoeten, merkte hij op. Stark gaf hem een hand met een kuchje, dat duidelijk zijn onwil demonstreerde. Als de ander niet zoo absoluut een gentleman was geweest, zou hij gespuwd hebben. Maar hoe weinig populair Zijn Eerwaarde, Sir Philip Tredville ook mocht zgn, zijn gewezen zeelui spuwden niet in zijn aanwezigheid. Maakt u het goed? informeerde Sir Philip, niet bepaald vriendelijk, maar met een zekere kameraadschappelijke gemeenzaamheid. Best, dank u, antwoordde Stark kort af. Hij liet duidelijk genoeg merken, dat hg lie ver met rust gelaten wou worden. Maar Sir Philip', die niemand anders zag om zich mee te amuseeren, deed of hij er geen erg in had. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 2