Niedorper Polder Mei Bier SCHUDT UW LEVER WAKKER Donderdag/ Uit Bergen Radioprogramma Ingezonden Maandag 1 Mei 1939 Tweede blad BERGER SPORTVEREENIGING. Jaarlijksche alg. vergadering. Tn de zaal van Hotel Spoorzicht aan de {Breelaan hield de Berger Spprt Vereeniging Bergen" haar jaarlijksche algemeene verga dering onder voorzitterschap van den heer G. Taapken. Opening. In zijn openingswoord deelde de voorz. mede, dat het terrein door de gemeente geheel werd opgeknapt. Daardoor moest 't iterrein eenige maanden stilliggen en dit was de oorzaak dat dit jaar niet werd in geschreven voor den Rauchbeker en de Gouden Kruiswedstrijden. Het bestuur lrad nu naast het bestaande terrein een oefen- veld gehuurd voor het spelen van vriend schappelijke wedstrijden. Getracht zou wor den vóór het komende seizoen wederom den zilveren beker „De Bergenaar", geschonken door de Schager Courant, te doen verspelen. De notulen, gelezen door den heer Q. Rovers, werden hierop onveranderd goed gekeurd. Het jaarverslag. De secretaris bracht daarna het jaarver slag uit, waaraan is ontleend, dat het le dental er niet op vooruitging, vooral ver loor de vereeniging veel adpsirantcn. Op 1 Mei 193S bedroeg het aantal gewone ïeden 44 cn het aantal adspiranten 22. Er waren 163 donateurs. Totaal 229. Thans zijn er 43 gewone leden, 12 adspi ranten en 153 donateurs. Totaal 208. Een achteruitgang derhalve van 21 leden. Finantieel verslag. De penningmeester, de heer C. Coevert Czn., bracht daarop finantieel verslag uit. Het saldo op 1 Mei 1938 bedroeg f 77.55. Ontvangen werd een totaal bedrag van f 1199.47; de uitgaven bedroegen f 911.97. Voordeelig saldo derhalve van f 287.50 (ap plaus) De voorzitter bracht den penningmeester dank voor zijn accuraat en zuinig beheer. Als leden der Finantieele Commissie werden benoemd de heeren D. Duinker en H. Duits. Bestuursverkiezing. Hierop had een bestuursverkiezing plaats wegens periodiek aftreden van de heeren, Mr. Q. Rovers, C. Hoogvorst en P. Beeld- man, waarvan laatstgenoemde zich niet meer herkiesbaar stelde. Gekozen werden de heeren mr. Q. Rovers met 21 stemmen; Joh. Bakker met 16 stem men en H. Plomp met 18 stemmen. Verkiezing Elftalcommissie. Vóórdat de verkiezing plaats had voor Óe leden der Elftal-Commissie, bracht de secretaris, de heer D. Duinker een kort verslag uit van de werkzaamheden der commissie in het afgeloopcn seizoen. Kekozen werden de hoeren: J. Aker boom, J. Timmer; A. ten Herkei, D. Dui ker en C. ten Bruggencate (secretaris). Donateursgelden. Besloten werd vervolgens de bijdragen der donateurs die f 1.50 betalen te verhoo- gen met 30 cents, als gevolg van de invoe ring van de belasting op de vermakelijk heden. De begrooting. De begrooting voor het seizoen 1939—1940, sloot met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 1077.50. Zij werd in haar geheel door de vergade ring goedgekeurd. Het bloemencorso: Aangezien verschillende leden zich opga ven den heer Duits te helpen bij een stuk voor het Bloemencorso, werd met algemee ne stemmen besloten, ook dit jaar daaraan weer deel te nemen. De training. Vervolgens werd de training besproken. De penningmeester deelde mede, dat de kosten hiervoor plm. f 175.— zouden be dragen. Na een langdurige discussie ver klaarde de heer D. de Goede zich bereid een kern van supporters ertoe te brengen elke maand 25 cents voor de training te offeren. De kas zal dan het ontbrekende aanvullen. Over de keuze van een trainer, werd geen beslissing genomen; aangezien afgewacht dient te worden, wat de heer de Goede bereikt. Hierna volgde sluiting. HET één-JARIG BESTAAN VAN DE J.V.O. Op luisterrijke wijze gehuldigd. Wie bij de Jeugdbond voor Onthouding op Visite is, voelt zich direct huis en vooral als zoo'n vereeniging één jaar is geworden; dan eerst merkt men hoe men wordt opge nomen in den grooten vriendenkring en dal alle gasten van harte welkom zijn. Dit vindt z'n oorzaak in de prettige verstandhouding welke er heerscht bij de J.V.O.'ers, en die al vormen ze een afzonderlijke vereen. de gasten in die goede verstandhouding doen ideelen. De zaal van de Rustende Jager was stamp- Vol, toen het doek vaneen ging voor het eerste programmanummer. Het zou ons in derdaad te ver voeren, alle negentien num mers aan een afzonderlijke bespreking te onderwerpen. Er werd over het algemeen veel goeds te zien gegeven. En er was variatie genoeg! Zang, muziek, dans en too- neel wisselden zich in bonte mengeling af. Van den zang was 't zesde programmanum ,lncr Community Singing wel zéér verdien .stelijk en ook Jacob Hamel en z'n debu- tantjes deden het wat goed. De muziek kon ons minder bekoren, die "was lang niet even zuiver, vooral de clari- nct of waren er twee? maakte vaak rare zijsprongen. Een goede muziekleider lijkt ons xpor dit clubje hoogst noodig. De dansjes waren goed verzorgd en wer den keurig uitgevoerd ook. De tooneelstukjes waren van zeer sim- plistischen aard; toch werd er dikwijls har telijk om gelachen. We hebben tegen dezen avond één be zwaar gehad en wel tegen het veel te over laden programma. Overigens niets dan lof voor deze uitste kend geslaagde uitvoering. NIEUWE NIEDORP Toestand der polderslooten thans ideaal. Vergadering van Stemgerechtigde Ingelan den van den Niedorperpolder op Zaterdag 29 April, ten lokale van den heer De Wcerd te Terdiek. De Voorzitter, de heer J. Stammes, heet dc aanwezigen welkom, waarna de secretaris, de heer S. G. Wit de notulen leest, welke onveranderd worden vastgescld. Hulpmachinist. Als machinist, is in de plaats van den heer S. Veen, die in verband met zijn leeftijd heeft bedankt, aangesteld de heer M. Poen te Oude Niedorp. Rekening. Namens de commissie belast met het na zien der rekening 1938, wordt verslag uit gebracht door den heer G. Bobeldijk. Alles in orde bevonden hebbende, wordt tot goedkeuring geadviseerd, waartoe wordt besloten. De ontvangsten hebben bedragen f 15.168.39 en de uitgaven f 14.33S.86. Voordeelig saldo f 829.53. Alle lasten betaald. Als een verheugend feit, zegt voorzitter te kunnen mededeelen, dat er geen achterstal lige lasten meer zijn en over '38 alles is be taald. Voorzitter kan zich niet herinneren dat dit ooit het geval is geweest. Overzicht slootwerk. Hierna wordt een overzicht gegeverf der kosten van het uitgevoerde sloot werk in werkverschaffing, met welke werkzaamheden is begonnen 10 Mei 1937, terwijl het werk 14 Mei 1938 geheel is klaar gekomen. Vanaf 21 Juni 1937 tot 8 Januari 1938 heeft het werk echter stilgelegen, verband hou dende met de stopzetircg der werkverschaf fing. De totaal kosten hebben bedragen f 6.254.31, waarin begrepen een post loon van f4.463.65, en sociale lasten f307.14. De Rijkssubsidie welke alleen is berekend over de twee laatst genoemde posten heeft bedragen f 4.288.09. De bijkomende kosten welke geheel voor reke ning van den polder zijn gekomen, hebben bedragen f 1.483.52, terwijl de bijdragen in hot loonbedrag en sociale lasterf f 482.10 zijn ge weest. Aldus totaal voor rekening van den polder f 1.965.62. De bijzondere ontvangsten wegens verkoop slootershout e.d. beliepen f 399.08. Zoodat uiteindelijk dc kosten van het uitdiepen en verbeteren van alle hoofd uitwateringen voor rekening van den Polder komen op een bedrag van f 1.566.54. Voorzitter zegt, dat de toestand van alle Polderslooten in totaal 7 a 8 K.M. lengte, thans zoo ideaal is als we nog nooit hebben gehad en voorloopig de eerste 25 jaar wel geen slootwerk uitgevoerd zal behoeven te worden, voor zooverre betreft de poldersloo ten. Rekeningcommissie. lp de plaats van den heer G. Bobeldijk wordt als rekeningcommissielid voor 1939 aangewezen de heer A. Fijnheer. Medecom missieleden zijn de heeren Jb. Kooij en A. v. Zoonen, terwijl de heer P. Zwagerman als plaatsverv. blijft aangewezen. De lasten worden verlaagd met tl.—. Vervolgens wordt de begrooting aan de or de gesteld voor 1939. De becijferingen welke reeds door het bestuur voorloopig zijn opge maakt, worden nog eens nagegaan en waar noodig toegelicht. Er worden geen wijzigin gen noodig geacht en de begrooting wordt goedgekeurd op een ontvangst en uitgaaf van f7.420.54, met een bedrag voor onvoor zien van f812.04 en een omslagrekening van f 1.— lager per I-I.A. als vorig jaar, name lijk f7.—. Kasgeldleening. Het voorstel van het Bestuur om nu reeds een besluit te nemen tot het eventueel aan gaan van een kasgeldleening, voor den dienst 1940, groot f2.000.— voor de laagst mogelijke rente, wordt aangenomen. Verhooging pensioengrondslag machinist. Terzake een onderhoud met een ambtenaar van den Pensioenraad en een daarna ont vangen schrijven betreffende pensioengrond slag van den machinist Kistemaker, blijkt dat deze grondslag door waardebepaling van enkele emolumenten en een hoogere bepa ling der huurwaarde met f 200.moeten worden verhoogd. Voor de opnieuw vast te stellen pensioengrondslag zal de ge wone bijdrage moeten worden betaald van terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1935. Het verhaal on den machinist is 10 van den grondslag. Na toelichting en bespreking wordt beslo ten de pensioengrondslag te verhoogen met f 200.—. G-mieend wordt dat deze verhooging ook in -* belang van den machinist is. Gratificatie. Voorzitter vinjlt de pens.grondslag verhoo ging wel mooi, yaar de pensioenbijdrage van terugwerkende kracht is voor Kistema ker vrij zeker zeer bezwaarlijk. Voorz. zegt dat K. een zeer goed machi nist en werker voor den Polder is en meent dat dat wel iets waard is. Hij doet ook veel werk als dat in het belang van den polder noodig blijkt, wat hij echter volgens zijn in structie niet verplicht is. Voorz. stelt voor in verband met een en ander Kistemaker een gratificatie te verlce- ncn van f 100, waartoe wordt besloten. Wijziging Ambtenarenreglement. In verband met ccn wijziging van de dienstplichtwet is wijziging van liet Amb tenarenreglement noodig. Overeenkomstig schrijven van Ged. Staten wordt tot wijziging besloten. Verzekering beheer penning meester. Terzake de verplichting tot verzekering betreffende het beheer van den penning meester, wordt besloten tot verzekering over te gaan bij de Nationale Borg Maatschappij te Amsterdam tot een bedrag van f 2000. Machtiging. Aan het bestuur wordt machtiging ver leend tot het uitvoeren van werken voor den polder als in eigen beheer. Voorzitter kondigt zijn heengaan aan. De voorz. zegt a.s. herfst periodiek te moe ten aftreden als lid van het bestuur. Vroeger (aldus voorz.) heb ik meermalen gezegd de ouden blijven te lang zitten en om mij zelf daaraan nu ook niet schuldig te maken, meen ik thans ruimschoots den leeftijd te hebben bereikt, om plaats te moeten maken voor een jongeren kracht. Ruim 40 jaar heb ik zitting in het bestuur gehad. Maar de tijd gaat zoomaar en dan moet je wel oplet ten, andei's merk je niet, dat het je tijd is. Spr. dankt zijn medebestuurderen en Inge landen voor de medewerking en aangename samenwerking die hij tijdens zijn zittings periode zoo ruimschoots heeft genoten. Applaus. De heer Stammes is 25 Nov. 1895 benoemd tot lid van het bestuur en heeft dus vanaf 1 Januari 1896 als bestuurslid zitting gehad. Na eerst een paar jaar als w.n. voorzitter te hebben gefungeerd, is hij in de vergadering van 9 Maart 1905 tot voorzitter benoemd Voorwaar een periode welke niet veel be- stuurderen zullen beleven. Voorzitter sluit met den wensch, dat de besluiten van de vergadering in liet belang des Polders zullen zijn genomen. HOOGWOUD GESLAAGD Onze plaatsgenoot KI. Hemke slaagde voor het einddiploma Landbouwschool te Iloovn met het praedicaat uitmuntend. STRAAT-VERMOEDENS BLEKEN WEER EENS ONJUIST. Algemeene vergadering Volles- min Bovengenoemde vereeniging hield haar algemeene vergadering in liet café van den heer J. Modder, alhier. In aanmerking ne mende de geringe belangstelling, die veelal voojr diverse algemeene vergaderingen be staat, was de opkomst op de vergadering van bovengenoemde vereeniging, die do schoolreisjes organiseert, vrij goed. Vooral de Middenstand was rijk vertegenwoordigd eeri gevolg van het feit, dat praatjes over vermeende verkeerde bestellingen ten be hoeve van de schoolreisjes, als gewoonlijk door „men" zoo waren opgeschroefd, dat de belanghebbenden hier haring of kuit van wilden hebben. Een juist standpunt. Zoo als veelal, bleken de „straatvermoedens" onjuist. Dat de vergadering vertrouwen in het bestuur stelde bleek dan ook reeds, na rekening en verantwoording van den penningmeester, uit de herbenoeming van het aftredende bestuurslid, den heer List, met bijna algemeene stemmen. Een leer zame vergadering. Er bleek alweer uit, hoe gevaarlijk (cn voor de betrokkenen onaan genaam) het is conclusieis te tekken uit vermoedens, die van mug tot olifant wor den opgeblazen. Vermelden we nog dat er in beginsel besloten is dat een schoolreis je zal georganiseerd worden naar IJmui- den en omgeving en naar Bergen aan Zee. POLITIE. Verloren een Garbadinen regenmantel. SCHOORL CANDIDATEN GEMEENTERAAD. Schoorls Belang en Vrije lijst. De candidatenlijst van Schoorl's Belang samengevoegd met de z.g. Vrije lijst, ziet er uit als volgt: 1. D. Duin Wiz., 2. C. M. Winder; 3. A. v. Lienen Jr., 4 W. S C Noor- da; 5. T. T. Mcedendorp; 6. N. Haasbroek; 7. R. Wognu-m; 8. Fr. Mosk; 9. S. Gutker: 10. K. P Zuurbier Overeengekomen werd, dat zij, die de meeste stemmen op zich vereenigen, zitting zul'len nemen in den Raad. CAMPERDUIN. VEERTIGJARIGE ECHTVEREENIGING. Voorjaar, tijd van jubileums! Gisteren was het veertig jaar geleden, dat G. Duinmeijer en C. de Beurs in den echt werden vereenigd. Heel wat stormen zijn er in die 40 jaren over hun hoofden gegaan, maar ook was er veel zonneschijn in hun leven en thans na al dat lief en leed smaakten ze het geluk, dezen dair in eezondheid te kunnen her denken. Het heeft den jubilarissen op hun veertigjarig huwelijksfeest niet aan be langstelling ontbroken. Tn de keurig ver sierde zaal van café Minkema kwamen tal loos velen tante Kee en Get de hand druk ken cn nog vele gelukkige jaartjes toewen- schen. Tal van bloemstukken werden aan gedragen, evenals vele zichtbare blijken van waardeering. Niet alleen buren en me dewerkers kwamen met goede gaven, maar ook verschillende vereenigingen, als „De laatste eer", „Draagt elkanders lasten" en „V.V.V. Groet-Camperduin" kwamen het ponulaire bestuurslid cadeaux aanbieden. Het werd een onvergetelijke dag voor liet jnbilecrende echtpaar. Mogen er nog vele jaartjes van gezondheid cn tevredenheid volgen! ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een Hter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. DINSDAG 2 MEI Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. (Van 1.00 1.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Declamatie. 4.15 Pianovoordracht. (Van 4.304.45 Gramo foonmuziek). 5.00 Het KRO-orkest. (Van 5.45—6.05 Geluk- wenschen). 6.35 Berichten, sportpraatje. 7.00 Ber.chten. 7.15 Cyclus „Naar de Nieuwe Gemeenschap". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Het KRO-Symphonie-orkest en solisten. 9.00 Causerie „De Nationale reclasseerings- dag". 9.15 Gramofoonmuziek. 9.20 Vervolg concert. 10.05 Paul Wijnappel's strrjkensemble. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys en solist. (11.00—11.10 Gramofoonmuziek 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301,5 m. AVRO-Uitzending. 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 AVRO-Amusementsorkest. 11.00 Causerie „De Vrouw m het Wereldbeeld" 11.10 Wenken voor de huishouding. 11.35 Ensemble Winia Farberow. (Ca. 12.15 Berichten). 12.25 Orgelspel en Miff Ferrie's Jakdauz. 12.50 Gramofoonmuziek. I.00 Omroeporkest (1.452.00 Gramofoonmuz. 2.45 Knipcursus. 3.45 Berichten, hierna: Zang en piano. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Aeolianorkest. 6.25 Berichten. 6.307 00 Een schoolmeester vertelt over school, gezin en maatschappij. 7.05 Kinderkoor „Zanglust" met pianobegelei ding. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mededeel. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Het Renova-Septet en solist. II.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 AVRO-Dance-Band. CALLANTSOOG EEN ELF-PRO VIN CIENTOCHT. Wanneer het jaarlijksche reclameboekje van de Gazelle Rijwielfabrick te Dieren ver schijnt, weten wij, dat het fietsseizoen weer aankomt. De vorst- en snecuwperiode is voorbij en wij gaan plannen maken voor de tochten, die wij weldra weer zullen gaaa maken. Waarheen? liet juist verschenen boekje voor 1939, dat den naam draagt: „Kris en kras door ons land", toont ons allerlei mogelijkheden, want elke provincie biedt haar eigen bekoring, waarvan wij kunnen genieten, zooals de familie in dit boekje dat der „Gazelle" doet. Een attractie tc meer in de uitgave van dit jaar is dc er aan verbonden prijsvraag. Dc lezers, die in de juiste vogorde weten op tc geven, welke plaatsen zijn afgebeeld en in welke provincie ze liggen, maken kans op een van de zes begecrenswaardige prijzen, welke worden uitgeloofd, t.w. drie Gazelle Rijwielen cn drie lantaarns. Onnoodig tc vermelden, dat aan de tech nische uitvoering van het reclameboekje weer groote zorg is besteed. VIERING 1 MEI-FEEST. De Moderne Arbeidersbeweging te Cal- lantsoog heeft Zaterdagavond in hotel De Haan alhier liet jaarlijksche Mei-feest ge vierd. De zaal was geod gevuld toen de voorzitter der afd. Callantsoog van de S.D. A.P., de heer P. Volkers, met een welkomst woord opende. Dc Gemengde Zangvereeniging bracht on der leiding van den heer Rusting uit Den Helder, een drietal liederen ten gehoore. Vervolgens werd het tooneelspel „Het knaagt in het vrees" opgevoerd, waarin vooral het spel van den heer A. Kruit Gzn. opviel. Ook de andere medespelenden kweten zich goed van hun taak. Dc heer P. S. van der Vaart, wethouder van Den Helder, sprak vervolgens een pro- pagandawoord. Spreker zette de beteeke- nis van het Mei-feest uiteen, speciaal gedu rende de afgeloopcn 50 jaren, dat het Mei feest internationaal gevierd is geworden. Dit. jaar onder do leuze „Welvaart, vrede, vrijheid". Dc jongeren voerden het tooneelstukje „Dc gevolgen van een Telefoontje" op. Dc stemmen waren over het algemeen te zwak, zelfs voor de toch niet groote zaal. Het spel was in doorsnee wel goed. Ten slotte werden een tweetal nummers gezongen door de zangvereeniging. In zijn sluitingswoord bracht de voorzitter dank aan allen, die aan het slagen van de zen avond hadden medegewerkt, Allcrerst den spreker den heer v. d. Vaart. mevr. Kocrts had als dirigente van de zangvereeni ging een bloemenmand in ontvangst te ne men; de heer Rusting ontving voor zijn hulp een kistje sigaren. POLITIE. Gevonden: Een partijtje chili-salpeter. Inl. geni. secr. W1ERINGERWAARD DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZING. In een gecombineerde bijeenkomst van Algemeen Belang en Vrijz. Democraten op Zaterdagavond is de candidatcnlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing samengesteld als volgt: 1. IL K. Koster: 2. Chr. v. d. Kolk; 3. II. Sijbrands; 4. J. Bakker Sz.; 5. H. Lim- pers; 6. L. Nicolai; 7. W. Uiterdijk. Deze candidaten hebben zich bereid ver klaard genoegen te nemen met deze plaat sing en achten zich gebonden aan de on derlinge afspraak dat diegenen gekozen zijn, die de meeste stemmen op zich hebben ver eenigd. POLITIE. Verloren: ccn bruin geblokt autoplaid. Gevonden: damcsspeld. Inl. ter secr. Oudkarspel 28-4-'39. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank. Het antwoord van den burgemeester, op de door mij gestelde vragefi over de kost winnersvergoeding voor militairen bevre digt mij niet. In de eerste plaats lees ik in dit verband tusschen de regels door dat wanneer wij als communisten dergelijke vragen stellen, liet altijd niet gaat om op tc komen voor de ge dupeerden, maar voor ons eigen standje, m. a.w. groote gebaren, verkiezingsrel of iets dergelijks.- Diegene, welke er zoo over denken, kan ik geruststellen, dergelijke middelen hebben we niet noodig, dc communisten hebben be wezen ten alle tijden op te komen voor de rechten en de belangen van het werkende volk. Dc resultaten hiervan zijn bekend cn we zullen hiermede in de toekomst doorgaan Dat dit niet naar de zin is van de kapitalis tische klasse is vanzelf sprekend, omdat deze klasse hierdoor gedupeerd wordt. Van daar dat onze tegenstanders ons met ver schillende middelen trachten verdacht te maken. De reden, waarom ik schriftelijke vra gen de voorkeur gaf bij een interpellatie in den raad is geweest, dat toen bekend was, welke lage vergoedingen werden gegeven aan de achtergebleven gezinsleden er m.i. direct iets gedaan moest worden om te trachten, hierin verbetering te krijgen. En openbare raadsvergaderingen komen in een kleine gemeente als de onze zeer sporadisch voor. Dat de kostwinners vergoeding een regec- ringszaak is en de burgemeester slechts ad- visecrcnd optreedt, was mij bekend. Het gaat er echter maar om, hoe het advies van den burgemeester is. Dit is toch gebleken ook in onze gemeen te, waar vergoedingen, op herhaald aandrin gen van de betrokkenen tamelijk zijn ver hoogd. Op de dezer dagen gehouden kringbe stuursvergadering van den Ned. Tuinders- bond werd opnieuw bevestigd, dat er ge meenten zijn, waar de vergoedingen aan kleine zelfstandige werkers hooger zijn dan in de onze. Dc bedoeling van mijn vragen is geweest op alle manieren te trachten verbetering te verkrijgen, hiervoor was ook noodig de hulp van den burgemeester. Laat dus het advies van de burgemeesters zoo zijn, dat er aan de zelfstandige werkers ook een gedeeltelijke vergoeding wordt ver strekt voor een plaatsvervanger. Anders vrees ik, dat vele kleine neringdoenden en tuinders de dupe van deze historie zullen worden en dit mag m.i. niet gebeuren. Mocht dc regeering er niet op ingaan, dan weten we wat wij van een regeering te ver wachten hebben, die zijn beste zonen heeft opgeroepen om het land in tijd van nood te verdedigen cn de achtergebleven gezins leden in soms zeer moeilijke omstandighe den achter laat. C. BORST. x x In zake toekenning vergoeding wegens kost winnerschap vernemen wij van den burge meester nog het volgende ter toelichting. In September van het vorig jaar zijn uit deze gemeente 5 dienstplichtigen onder de wapenen geroepen, van wie 2 recht konden doen gelden op kostwinnersvergoeding. De aanvragen daartoe met het advies van den burgemeester zijn doorgezonden aan den Minister van Defensie. Gistermorgen ontving de burgemeester be richt van dezen minister dat hij, overeen komstig het advies van den burgemeester, het bedrag van de uit te kecren vergoeding heeft vastgesteld. Het advies op deze verzoekschriften was samengesteld op dezelfde wijze als thans is geschied, zoodat de veronderstelling gewet tigd is, dat de thans uit te betalen vergoe dingen tot het juiste bedrag zijn berekend. BARSINGERHORN STEMMENVERSNIPPERING. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zullen zoowel de Communisten als de aan hangers der Troelstra-beweging, met eigen lijsten aan de verkiezingen voor den ge meenteraad deelnemen. Voor de C.P.II. zou de lieer P. Moeliker, voor de Troelstrabe- weging dc heer Jac. Pool VVz. als lijstaan voerder fungeeren. Het is aan te nemen, dat in dien een cn ander wordt doorgezet, het de S.D.A.P. stemmen en wellicht een zetel zal kosten, terwijl liet zeer de vraag is of zoowel C.P.H. als Troclstrabewesing genoeg stemmen zullen vergaren om hun man in den raad te kriieen. DE VERKIEZINGEN. Aan het referendum, gehouden door de neutrale kiesverccniging, is door 170 perso nen deelgenomen. Het resultaat is aldus: 1. P. Kater, 2. Jb. Kistemaker. 3. C. Smit Gzn. (allen aftredend). 4. Jac. Schenk, 5. P Blaaubocr Gzn., 6. A. Wiedijk. 7. D. Grootes, 8. W. van der Oord, 9. J. Kaper, 10. P. Brommer, 11. G. D. Geertsema, 12. Joh. Schenk. 13. J. R \san Stipriaan De kibbelende heeren Kistemaker en Smit zullen dus waarschijnlijk toch weer aan den taVel komen te zitten. (Red.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 5