De Arabieren 1 Moi 'n kct teeken der I 1V1 IC 1 oorlogsdreiging DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER de baas in Palestina? Het probleem Moskou nadert zijn oplossing Tanger heeft plezier! Wat Zuidoost-Europa niet lezen mocht Beck's verklaring op 5 Mei Ontwerp dienstplicht bij Lagerhuis ingediend Schagen, Tel. 20. PINSDAG 2 MEI 1939. 83e Jaargang. No. 10869. pttgöve cfe* W.V. Uitg.-M^. „"WeKoatk Noorderkwactfer" 4 iVfoiiiVmt Britsch kabinet bestudeert nauwkeurig de nieuwste voorslagen VOLGENS NIEUWE ARABISCHE VOORSTELLEN DE JODEN DUURZAAM IN DE MINDER HEID. Naar te Cairo verluidt heeft het Britschc kabinet de volgende nauwkeurige voorstel len bestudeerd, die opgesteld zijn in de slot- conferentie der Palestijnsehe Arabieren en vertegenwoordigers der Arabische staten, bij wie zich voor de eerste maal de Indische Mohammedanen hadden gevoegd. 1. Wanneer de vrede hersteld is, moet een nationale regeering over Palestina gevormd worden met Pa lestijnsehe ministers, bijgestaan door Britsche adviseurs. De hooge posten moeten zoo mogelijk bezet worden door bevoegde Palestijnen. 2. Joodsche immigratie moet beperkt worden tot nog 75.000 met inbegrip van de recente illegale immigranten, over een periode van vijf jaar. Uit eindelijk zal de Joodsche bevolking niet meer dan een derde deel der bevolking mogen bedragen. 3, Verkoop van land aan Joden moet onderworpen worden aan voor waarden, die goedgekeurd zijn door de nationale regeering en den hoo- gen commissaris. 4. Een nationale vergadering, welke de geheele bevolking zal vertegen woordigen, moet bijeengeroepen wor den na drie jaren, deze vergadering moet den toestand bestudeeren en een grondwet ontwerpen. Reuter verneemt, dat bovenstaande voor stellen eenige bevestiging vinden in welin gelichte kringen te Londen, waar men ge looft, dat wanneer de voorstellen aanvaard worden, de vertegenwoordigers der Arabi sche staten den Palestijnschen Arabischen leiders zullen voorstellen de terreurcampag- terstond te staken en het Britsohe plan te aanvaarden. Wanneer deze koers gevolgd wordt, gelooft men, dat de Arabieren ter stond zouden vragen toestemming te krij gen om een aandeel te nemen in het bestuur over Palestina en verantwoordelijke regee- ringsfuncties toegewezen te krijgen. Er verluidt, dat de nieuwe voorstellen uit Cairo gistermorgen door het Britsche kabi net zijn overwogen, doch dat het niet waar schijnlijk is, dat een beslissing van het kabi net bekend zal worden gemaakt voor de publicatie van het witboek met de regec- ringsvoorstellen voor een regeling van het Palestijnsehe probleem. Hevig gevecht om Nantsjang Nieuwe aanval der Chineezen mislukt. Om de stad Nantsjang wordt hevig gevochten. De Japanners bieden hardnekkigen tegenstand. Gisteren is een nieuwe aanval der Chinecsche troepen op de stad mislukt door een groot Japansch tegenoffensief. De Chineezen lieten 1500 dooden ach ter, terwijl de verliezen der Japan- neezen volgens een Domei-bericht slechts tientallen manschappen be dragen. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben Japansche vliegtuigen verscheidene plaatsen in Tsjekiang gebombardeerd. Er werden tien menschen gedood, 200 huizen verwoest en een kustvaartuig werd tot zin hen gebracht. In een luchtgevecht boven Hantsjoeng in Zuid-Sjensi zijn vijf Japansche vliegtuigen neergeschoten. Overdracht van spoorwegen in China. Als gevolg van een reeks besprekingen tusschen de plaatselijke Japansche autori teiten en de nieuwe Nanking-reg. is oevr- eenstemming bereikt voor de overdracht van den Sjanghai-Nanking spoorweg, lengte 311 Kilometer en van den Soetsjan-Kasbing-spoor- Weg, lengte 76 kilometer, aan de nieuwe re geering te Nanking. Deze spoorlijnen zullen Worden geëxploiteerd door de centrale Chi neesche spoorwegmaatschappij, welke on- langs als een gemengd ChineeschJapansch bedrijf is opgericht. Zij beeft een kapitaal van 50 millioen yen, waarvan 25 millioen yen in termijnen betaald zal worden door de China Dovolopment Company, terwijl de rest contant, betaald zal worden door resp. de nieuwe regeering te Nanking, n.1. 10 millioen, millioen door de Centraal China Deve- lopment Company en SVz millioen yen door Japansche concerns. Optimisme in Londen. Na de kabinetszitting van gistermorgen, waar het Palestijnsehe probleem bestudeerd is, zien welingelichte kringen met vertrou wen het succes tegemoet van de onderhan delingen in Cairo tusschen de Palestijnsehe gedelegeerden en de Egyptische regeering, die officieus uit naam der Britsche regce- ring optreedt. Men meenrt te weten, dat het kabinet het eens zou zijn geweest om het noodzakelijk te achten, dat men in de hui dige internationale omstandigheden tot een regeling komt van het probleem, teneinde den toestand in het oosten van de Middcl- landsche Zee te stabiliseeren. In het rap port, dat Macdonald, de minister van Ko loniën aan zijn medeministers beeft uitge bracht na zijn recente besprekingen met den Egyptischen ambassadeur, zou iiij er op gewezen hebben, dat de Palestijnsehe voor stellen practisch een nieuwe uitgave vor men der Britsche plannen, die aan de Pales tijnsche conferentie werden voorgelegd en dat onder die omstandigdheden een acroord op deze bases zonder moeite tot stand zou kunnen worden gebracht. Het is wel waar schijnlijk, dat Engeland er op zal aandrin gen, dat Joden zullen worden opgenomen in het nieuwe Palestijnsehe bestuur en dat maatregelen genomen worden tot aanmoedi ging van Joodsch-Arabische samenwerking Ook zouden de Engelschen zeker er op aan dringen het beperkingsgetal voor do emi granten van 75.000 weer op 100.000 te bron- gen, zooals zij z-eeds hadden voorgesteld. Naar een triple-alliantie Rusland FrankrijkEngeland? RUSLAND NOG NIET VOLDAAN. Hoewel over de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland offi cieel weinig wordt losgelaten, neemt men te Londen vrij algemeen aan, dat zij zullen leiden tot een drievou dig verbond van Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland tegen iedere agressie, zoowel in het Oosten als in het westen met inbegrip van de ga randeering der grenzen van Zwitser land, Nederland, België en Portugal. In antwoord op een desbetreffende tot hem gerichte vraag heeft Chamberlain in het La gerhuis verklaard, dat de besprekingen met Rusland voortgaan. Halifax heeft Maisky Zaterdag gesproken, onmiddellijk na diens terugkeer uit Moskou. „Terwijl ik volledig de wenschelijkheid toegeef van het afleggen van een verklaring zoo spoedig dit slechts mogelijk is'aldus vervolgde de premier betreur ik het, dat ik voor het oogenblik niet meer kan zeg gen." Op de vraag van Attlee, de Labourvoor- man, of eenigerlei bepaald voorstel van Rus land is ontvangen antwoordde Chamberlain dat voorstellen ontvangen zijn en dat de be raadslagingen nog worden voortgezet. Op de verdere vraag van Attlee, waarom er zooveel vertraging is geweest in de be handeling van deze zaak, antwoordde Cham berlain: „Het is zeer moeilijk in te gaan op bijzonderheden van onderhandelingen, die nog voortduren. Het is geen zeer eenvoudige zaak. Het is een aangelegenheid, waarbij met andere regeeringen, behalve de onze, rekening moet worden gehouden." Chamberlain gaf vervolgens de verzeke ring, dat deze onderhandelingen met allen mogelijken spoed worden voortgezet. De Balkan. Op do vraag of de premier, teneinde het beginsel te behoeden van samenwerking tus schen de Balkanlanden tot hel bieden van weerstand tegen agressie, wil overwegen welke slappen genomen kunnen worden om bijstand te geven bij de regeling van open staande kwesties tusschen Roemenië, Bul garije en Griekenland, zooals de kwesties van de Dobrocdsja en Dedeagatch, ant woordde Chamberlain: „De Britsche re geering hecht het grootste belang aan het beginsel van de eenheid op den Balkan en isv an oordeel, dat de genoemde kwesties in de eerste plaats geregeld moeten wor den door onderhandelingen tusschen dc betrokken landen". Rusland teleurgesteld? Tn Russische kringen wordt een zekere teleurstelling aan den dag gelegd over het resultaat der besprekingen, die Lord Hali fax tijdens het weekeinde met Mais'kv heeft gehad. Maisky, die Vrijdag uit Moskou is teruggekeerd, heeft bij deze gelegenheid een uiteenzetting gegeven van het Russische plan. Het komt, volgens de N. R. Crt. in het kort hierop neer, dat Rusland, Frankrijk en Engeland een verdrag van wederzijdschcn bijstand zouden moeten afsluiten, dat niet alleen in geval van een aanval op luin resp. grondgebieden, maar ook in geval van agressie tegen 't grondgebied van hun protegé's in werking zou treden. Londen en Parijs blijven echter nog steeds de voor keur geven aan een minder veelomvattend 1 arrangeanent. Duitsche matrozen dansen de ver boden Lambeth Walk. Italianen in Spanje maken een slippertje. Op den achtergrond oorlogsdrei ging. Tanger, de „overkant" van Gibraltar, heeft gisteren, volgens de Daily Express, veel pret gehad om het drukte-vertoon van Spaansch- Italinansche soldaten, die aldaar waren ge land en er den dag doorbrachten. Men ver zekert, dat Spaansche visschersbooten deze slippertjes-makende militairen uit Spanje had overgebracht. Op hun wandeling door de stad ontmoetten zij vrienden. Het waren ma trozen van den Duitschen kruiser „Leipzig", die aan 't passagieren waren en in de vele café's dc Lambeth Walk dansten. De Lambeth Walk, die in Duitschland ver boden is. Hetzelfde blad meldt voorts, dat twee Fran- sche destroyers voor de haven liggen. Een Britsche en een Fransche destroycr bevinden zich niet ver van de „Leipzig". Er heerscht eenige militaire bedrijvigheid in Fransch- Marokko, waar 50.000 man troepen zijn ge concentreerd in de nabijheid van de aan grenzende Spaansche kolonies rondom Tan ger. Fransche militaire autoriteiten wijzen op het overwicht der Fransche troepen. Wij kunnen de Spaansche koloniale armee in zes uur de zee injagen, zei een officier, aldus de Daily Express. Passages uit Hitler's rede weg gelaten. Uit een vergelijking van den offi- cieelen tekst van Hitler's rede met hetgeen men door de radio kon hoo- ren, blijkt, zoo meldt de Hsbl.Times- dienst, dat het Duitsche Nieuwsbu reau, wellicht opzettelijk, eenige woorden heeft weggelaten. I-Iitler sprak o.a. over „Lebensrauni" van liet Duitsche volk, waartoe de vroegere llabsburger staat behoorde. De woorden „dem der frühere llabsburger Staat ange- hörte" zijn weggelaten ju de berichten, wel ke in Zuidoost-Europa Zijn gepubliceerd. Dit is natuurlijk zoo opgevat, dat het op zijn minst en openlijke bevestiging beteekent van do belangstelling van Berlijn voor de Duitsche minderheden, welke verspreid wo nen in Midden- en Zuidoost-Europa, in Slo wakije, Hongarije, Roemenië en Joegosla vië. Andere zinnen uit Hitiers rede worden aangevoerd om deze uitlegging te bevesti gen,. Toen Hitier sprak over de 115 millioen inwoners van Duitsche stalen, die door de vredesverdragen in een economischcn chaos waren gebracht, moet hij Oostenrijk-Honga- rije en Duitschland samen hebben gerekend Dit heeft natuurlijk ongerustheid verwekt. We gedachte, dat het na- tionaal-socialistische Duitschland slechts wilde hebben wat in het ver leden aan Duitschland had behoord, werd, naar men meent, op onheil spellende wijze tot uiting gebracht door de verklaring, dat de vroegere orde in Midden-Europa 2000 jaar had bestaan. Men vraagt, of Hitier daarbij dacht aan het Heilige Rooin.- sche Rijk. Tengevolge van dit alles neemt men in de Donau- en Balkanlanden een gereserveer de houding aan, al gaat deze gepaard met hoop op een gunstige ontwikkeling der ge beurtenissen. Door het samenvallen van de rede met berichten over versnelde Duitsche penetratie in Slowakije, over de ontwapening van dc Hlinkagarde, en over plannen tot beperking van de industrieele bedrijvigheid in het land en met berichten, dat de Hongaarsch-Duit- sche banden door het bezoek van Teleki aan Berlijn nog nauwer zullen worden aange haald, zooals wij gisteren uitvoerig meldden, beschouwt men deze feiten als een beves tiging van de reeds vroeger uit Hitiers rede gemaakte gevolgtrekkingen. Nederlandsch schip vroeg hulp Bij New Foundland door ijs be schadigd. Het stoomschip Themisto van de N.V. Mij. „Zeevaart" (Hudig en Veder) te Rotterdam dat zich ter hoogte van New Foundland be vond, seinde gistermorgen per radio, dat het door ijs beschadigd was en vroeg onmiddel lijk hulp. Als positie werd, naar de Msb. meldt, opgegeven 48 gr. 45 min. N.B. en 48 gr. 47 min. W.L. Nader verneemt het blad, dat de kapitein van het Ned. s.s. Themisto aan den kapitein van de sleepboot Thames heeft geseind, dat hij geen hulp meer noodig had. Men mag derhalve besluiten, dat de The misto buiten gevaar is en op eigen kracht de reis naar Wabana kan voortzetten. Het schip, dat in 1938 is gebouwd bij de Rotterdamsehe Droogdokmaatschappij te Schiedam, meet 4707 ton en 2S24 nette ton. Het is op weg van Rotterdam naar Waba na. In de voltallige bijeenkomst der Kamer op 5 Mei, zal de minister van buitenlandsche za ken, Beek, waarschijnlijk een verklaring af leggen. Ierland, het groote vraagstuk. - Arbeidersverzet luwt. DIENSTPLICHTIGEN BIJ TERUG KEER NIET WERKLOOS. Chamberlain heeft in het Lagerhuis het ontwerp op de militaire oefening ingediend. Hore Belisha diende daarop het wetsont werp in op de reserve -en hulpstrijdkrach- ten. Beide ontwerpen werden in een for- meele eerste lezing behandeld. Chamberlain zeide dat er geen nationaal register van alle jonge lieden, van 20 en 21 jaar bestond, maar dat er voldoende infor maties uit andere bronnen bestonden, zoo dat niemand behoefde te denken dat hij niet opgeroepen zou worden. De premier gaf toe dat dc bezwaren der invoering van een na tionaal register nog dezelfde waren gebleven en de rcgccring dacht er dan ook niet aan ei' toe over te gaan. Wat Noord Ierland be trof zou spr. nog 's avonds een onderhoud hebben met den premier van Ulster, Lord Craigavon, en minister Hoare, waarbij het vraagstuk van dc uitbreiding der conscriptie tot Ulster zou besproken worden. Bij zijn vertrek naar Londen heeft de pre mier van Noord-Ierland. lord Craigavon, ver klaard, den nauwkeurigen omvang van de wet op den dienstplicht niet te kennen. Hij sprak echter de hoop uit., dat geen verschil zal worden gemaakt tusschen burgers van Ulster en die van andere deelen van het koninkrijk. Een svoedrapvort der arbeiders beweging. De nationale raad van de arbeiderspartij heeft gisteren een kleine sub-commissie be noemd om een spoedrapport op te maken over de organisatie van tegenstand tegon de invoering der conscriptie. Dit rapport moet Donderdag gereed zijn, wanneer de Raad met, dc besturen van het Vakvcreenigings- congrcs een samenkomst zal hebben om na dere maatregelen vast te stellen. Het wetsontwerp inzake de militaii'e op leiding bepaalt, dat iedere Britsche onder- daan tusschen 20 en 21 jaar een militaire opleiding zal moeten volgen, tenzij hij licha inelijk ongeschikt zal zijn of gewetensbe zwaren heeft, welke zijn erkend. De inschrij ving geschiedt vanwege het ministerie van arbeid. Na de inschrijving zal de medische keuring geschieden. Tien dagen voor zijn inlijving in prilitaren dienst zal de opi-oeping geschieden. Dit nummer bevat 8 pagina's UJEERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: betrokken tot z/w. bewolkt, aanvankelijk regen, later opklarend, weinig ver- andei'ing in temperatuur, matige tot zwakke N.O. tot N.W. wind. Alg. vooruitz.: Aanhouden van het sombere en koude weer met winden uit Noordelijke richtingen. Dc opleiding duurt zes maanden, waarna indeeling volgt bij een der hulpdiensten of de aanvullende roserves, zulks voor een periode van drie-en-een-half jaar. Werkgevers moeten deze mannen na hun militairen diensttijd van zes maanden weer te werk stellen, op voorwaarden, die niet ongunstiger mogen zijn dan zij waren bij de inlijving. Er is een bepaling, waarbij, in dien de persoonlijke omstandigheden zulks noodig maken, de oproeping zal worden vex-- vroegd of uitgesteld. Waarschijnlijk zullen zoowel de marine als de luchtstrijdkrachten een zeker percen- tage der dienstplichtigen toegewezen krij- gen. Ierland Het wetsontwerp voorziet in de mogelijk heid, dat de koning bij „order in council" bepaalt, dat de wet ook van toepassing zal zijn op noord Ierland, met mogelijke wij zigingen, doch het is niet waarschijnlijk, dat een dergelijk besluit zal worden uitge vaardigd, tenzij zich bijzondex-e omstandig heden zullen voordoen, of dat er ooi'log is. Burgci's van Eire, die gewoonlijk in Groot Brittannië verblijf houden, vallen onder de bepalingen van deze wet op dezelfde wijze als de burgers van ecnig ander dominion, tenzij zij behooren tot militaire strijdkrach ten, die in cenig deel der dominions gelicht zijn. Men gelooft, dat het in het geheel onge veer 2ÜU.0UU man betreft. Het is waarschijnlijk, dat zij in vier ploe gen zullen worden opgeroepen. Een millioen man... „Wanneer wij rekening houden met de kortelings bekend gemaakte plannen voor militaire oefening", aldus Lord Chatfield, de Engelsche minister voor de coöi'dinatie in een te Londen uitgesproken redevoering, „zullen wij zonder een beroep te doen op onze reserves of op onze civiele defensie- diensten een goed millioen man hebben, voor de verdediging des lands. „HET ROODE LEGER VERDEDIGT DEN VREDE". NATIONALISTISCHE BETOO GINGEN IN HEEL DE WERELD. Frankrijk mstig. In Frankrijk is de 1 Mei dag opvallend rustig gevierd. Geen enkele vakorganisatie had het stakingsparool uitgegeven. Slechts in enkele gebieden werk gestaakt. De rol van het Roode Leger. Op het Roode Plein te Moskou had een. groote legerdemonstratie plaats, waaraan 70 jacht- en bombardementsvliegtuigen deelnamen, gadegeslagen o.m. door Stalin. Dc generaal van het Roode Leger, Worosji- lof, reed tc paard lang-s de troepen en hield daarna een toespraak waaxin hij de Russische weermacht noemde „een waar leger tot verdediging van den vrede, dat slechts hen bedreigt, die den dremipel wil len forceei'en van zijn geboortehuis en dat hen zal weten te vernietigen, de eenige werkelijke kracht, die zich tegen oorlog tc weer stelt". Polen nemen resolutie aan. In Warschau is het gisteren kalm geble ven. Aangezien betoogingen verboden waren hielden de socialistische partij en velschil lende groepceringen van socialisten en Jo den bun vergaderingen in schouwburgen en bioscoopzalen en in hun clublokalen. In deze vergaderingen wex*d een enkele re solutie aangenomen, welke wijst op dc noodzakelijkheid het hoofd te bieden aan dc dreiging van he internationale fascis me. De Duitsche ambassade werd extra bewaakt Incidenten te Dantzig. De eerste Mei is te Dantzig met groote plechtigheid gevierd. In den nacht van Zondag op Maandag hebben zich verscheidene incidenten voor gedaan. Onbekenden hebben de ruiten van de Poolsche kerk met steenen vernield en de deuren van het Poolsche postkantoor ert, verschillende Poolsche. winkels met teer besmeurd. De politie deed geen moeite oen deze voorvallen te voorkomen. Volgens een gerucht zouden verscheidene tientallen leden der vroegere oppositiepar tijen in een concentratiekamp in Oost-Prui sen opgesloten zijn. Ook te Sofia onlusten. Ook te Sofia hadden onlusten plaats. Communisten trachtten den 1 Mei-optocht te verstoren. Talrijke ari'estaties werden ver richt. Griekenland vredelievend. „Griekenland wil niemand aantasten", be toogde de onderstaatssecretai'is voor pers en toerisme, Nicoloedis tijdens een groote be tooging te Athene. „I-Iet streeft er naar de vijandschap van niemand uit te lokken. Wanneer het echter mocht worden aangevallen, is het bereid zijn gebied en zijn eer te verdedigen tot den laatst.cn ademtocht van zijn kinderen". Niet vleiend voor de as. Weinig vleiende beeltenissen van Hitier en Mussolini zijn gisteren meegedragen door de New Yorksche arbeiders in hun optocht. Incidenten deden zich niet voor. Mexico tegen de dictatuur. Het geheel-» Mexicaansche volk heeft met betoogingen en parades den 1 Meidag ge- vierd. Vlaggen werden meegedragen, waarop af keurende opschriften waren te lezen aan het adi-es van Ilitler, Mussolini, Franco en den Japanschen keizei'. Bij een Duitschen winkel werden de ruiten ingegooid. De poli tic moest af en toe ingrijpen Verdei'e inci denten deden zich niet voor. De Mexicaan sche president zond een felicitatie naar Hit- Ier ter gelegenheid au den eci'sten Mei. Zweden bezorgd. In Zwitserland kenmeikte de viering zich door een stexk nationaal kaï'aktei'. Brussel toonde veel belangstelling voor het feest. De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken. Sandlei'. hield te Ilelsingfors, een rede, waaruit bleek, dat liii somber ge stemd was ten aanzien van den internatio nalen toestand. Sandk-r legde den nadruk op Zwedens neutraliteit.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1