Mei Bier Langendijker Groentenveilingen Een andere visie op de gemeenteraadsverkiezingen Overmorgenf pinsdag 2 Mei 1939 Tweede blad Uit onze omgeving WIERINGEN „GEMEENTEBELANGEN" MET EEN EIGEN LIJST. In café Halfwceg aan De Haukes hield Zaterdagavond j.1. de nieuwe kiesvereeni- gjng „Gemeentebelangen" haar eerste ver gadering, die geleid werd door den heer P. Jongkind. In zijn openingswoord deelde spr. mede, jflat het voorloopig bestuur van de nieuwe jve'reeniging als volgt is Samengesteld: J. Rotgans, G. Omis Gz., R. Kat, P. Jongkind ien C. Vermeulen. Indien de vergadering een ander bestuur yenscht, dan zal hierover gestemd worden, anders zal het voorloopig bestuur definitief yorden. Daar allen het huidige bestuur goed vin den, blijft dit zoo gehandhaafd. De heer Jongkind vervolgde dan: Zooals allen weten, is onze gemeente noodlijdend, en in deze noodlijdendheid neemt Wester- Jand zeker een eerste plaats in. Daarom is jiet ook zeer gewenscht dat ons Westeind ;van Wieringen in den raad vertegenwoor digd is. In de afgeloopen periode hadden yij iemand uit onze buurt in den raad, bet yas de heer M. Kooij, die de visschers ver tegenwoordigde. Maar nu heeft voor de ko mende verkiezing de heer Kooij op deze [visscherslijst een niet verkiesbare plaats ge kregen. Kooij heeft hiervoor bedankt, het geen natuurlijk zeer begrijpelijk is. Maar met dat al zou Westerland niet vertegen woordigd zijn. En dit is tocli voor ons een belangrijke factor, want als men bijv. eens in de schoollokalen van de Westerlander- echool kijkt, dan is men verbaasd over de sfeer, die daar heerscht. Dat de kinderen daar tusschen verbrokkelde en beschimmel de muren wei'ken, moet toch een deprimee- aenden invloed op deze jonge levens uit oefenen. Hadden wij dan ook niet zulke goede leerkrachten, dan zou het er voor on ze kinderen droevig uitzien. Op onze lijst voor de verkiezing zijn de volgende lieeren geplaatst: No. 1. M. Kooij:, No. 2 P. Jongkind, No. 3 G. Omis, No. 4. C. Vermeulen. Spr. gaf hierna het woord aan de vergadering. De heer J. Kooij Cz. vond dat een en an- Idcr nu niet veel zin meer had, daar de heer E. Bais op de lijst der Vrijz. Dom. No. 2 ge plaatst is, zoodat Westerland dan toch ver tegenwoordigd zal zijn. De heer Jongkind: Toon wij hiermede be gonnen, wisten wij niet dat de heer Bais No. 2 op de Vrijz. lijst zou komen en toen ihebbcn wij gedacht, wij moeten voor ons zelf opkomen, maar dan kunnen wc nu toch geen „stop" zeggen. Er zijn verschillenden, die zich reeds achter het bestuur geschaard nebben door op de lijst te teekenen, dus dan js terugtrokken onmogelijk. De hee J. Russelman zeide er 'bang voor te zijn stemmen van rle goede lijsten als die ivan de visschers en Vrijzinnigen af te halen cn zoodoende versnippering in do hand te lorken ten nadeele van de eigen oude Wie- tliigers.. De heer Jongkind zeide er niet aan te twijfelen, dat deze opzet succes heeft. Spr. vindt het heel goed dat de Wcsterlandcr bevolking zich heeft uitgesproken. Voor ver snippering is spr. dan ook niet hang. Het voorstel, om de candidatcnlijst tc handhaven, zooals deze is, werd met 2 stem men tegen aangenomen. Nadat nog eenige zaken van huishoude- Jijken aard besproken waren, volgde sluiting VRIJZINNIG DEMOCRATEN. Na gehouden referendum is de candida- ïenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing ftls volgt samengesteld: No. 1. O. J Bosker; No. 2. E. Bais; No. 3. M. Bakker: No. 4. J. Doves; No. 5. J. Lont; No. 6. C. Koom Vz.; No. 7 C. C. Bakker; No. 8 Jb. Dekker; No. 9 D. Minnes; No. 10. S. Koorn JVz.; No. 11 M. Kooij; No. 12. P. P. Spaander. HIPPOLYTUSHOEF. COöP. BOERENLEENBANK. Zaterdagavond werd in café Scheltus al hier de 36c algemeene vergadering van de Coöperatieve boerenleenbank te Wierin gen gehouden. Gisteren gaven wij reeds een kort over zicht van het verloop der vergadering. Aanwezig 67 leden. Pe voorzitter opende met welkom Vooral Wieringen heeft te lijden onder <le slechte economische uitkomsten, aldus spr. Men leze slechts ons verslag van de onlangs hier gehouden protestvergadering. Toch is er nog een reden welke ons met blijdschap vervult en dat is, dat dc wissel werking der bank toeneemt. Sinds het nieuwe gebouw in gebruik is, neemt de drukte toe. Hieruit blijkt dat bet nieuwe bankgebouw in een behoefte ivoorziet. Er is een behoorlijke winst ge maakt in het afgeloopen jaar cn op het gebouw is al flink wat afgeschreven. In het bestuur hebben geen wijzigingen plaats ge had. Rekening. Dc heer Spaander leest do notulen der ■"vorige vergadering en deze worden goed gekeurd. Bij monde van den heer Jn. Lont Cz. hooren wij dat de rekening in orde is bevonden en spr. doet de vergadering voor stellen deze goed te keuren. Alzoo wordt gesloten. De kassier noemde dan de cijfers van: de rekening. Ontvangsten: Inhoud kas 31 Dec. vorig jaar f 7854.31, spaarbank f 37S576.33, terug betaalde voorschotten f 57694.10, in loopen- <Ie rekening f 549871.57, aan rente f -4073S.13, "Van voorschotten f S5.33, in loopende reke ning f 10S64. diversen f 99.31. Totaal ont vangsten f 1035027.72. Uitgaven: door dc spaarbank f 380175.02, gegeven voorschotten f 9S800.00, in loo pende rekening f 497622.92, aan rente 126395.20, bijdrage Centrale Bank f 111.73, bijdrafc Waarborgfonds f 326.60. salarissen f 1750.afschrijvingen f 2526.79, diverse uitgaven f 3664.28, op reserve gebrachte winst f 2042.88, inhoud kas 31 Dec. 193S f 21.612.20. Totaal f 1035027.?2. Balans: Bezittingen: inhoud kas op 31 December f 21612.30, uitstaande hypotheek en borg stelling f 57561S.02, te goed in loopende re kening f 580114.21, nog te vorderen rente van voorschotten f 7493.55, totaal f 1184S38.0S Schulden: spaargelden f 1055074.04, schuld in loopende rekening f 125425.20, saldo winst f 4338.84, totaal f 11S4S38.0S. In het belang van de leden wijst voor zitter er op vooral de rente welke ver schuldigd is voor 31 Dec. te voldoen. Wan neer dit moeilijk gaat wil spr. de leden aanraden bij de bank op een spaarboekje te sparen, door b.v. maandelijks een bc- dag te storten en daarmede aan het einde van het jaar de rente te voldoen. Geen rooskleurige mededeeltng. Spr. zegt tevens dat de inleg bij de spaarbank zeer terug is geloopen en dat velen door de slechte tijds omstandigheden gelden opvragen. Vervolgens stelde het bestuur voor de winst als volgt te verdeelen. op het ge bouw f 2526.79 af te schrijven en f 4338.80 bij het reservefonds te storten. De lieer M. Lont dacht dat het. bank gebouw wel geheel afgeschreven kon wor den met gelden van het reservefonds. Voor zitter geeft toelichting in deze zaak. De leden keuren liet voorstel van het bestuur goed. Verkiezingen. Het bestuurslid, de heer W. Hermans, wordt herkozen, zoo ook het lid van don Raad van Toezicht dc heer N. J. Poel. De plaatsvervangende leden van bestuur, dc heeren A. Klein en J. Veerdig, worden ook herkozen. Allen nemen de benocmimr aan. Op voorstel van het bestuur zal aan de fokvereeniging Wieringen f 100.worden afgedragen. Overzicht. Het aantal leden bedraagt f 3S6 (v»« j. 371) Door de heeren Engel en Poel is in Oct. een onverwachte kasopname gedaan. Op 14 Jan. een onverwachte kasopname door de Centrale bank en op 27 Octobcr werd de geheelc boekhouding door den lieer Hendriks, inspecteur der Centrale bank na gezien. De ontv. en uitg. zijn ven-at in 2047 (v. j. 1564) dagboeknumnners der leenbank cn 1900 (v. j. 1441) der spaarbank. Dit is teza men 942 posten meer dan in het vorig jaar. Het aantal uitgegeven spaarboekjes is 873; Voorschotten 288; Loopende rekeningen 60. De totale ontvangsten en uitgaven be droegen 1035027.72. Het totaal der spaargelden bedraagt 1055074.04 der voorschotten 575618.02; Loo pende rekening in debet 14152S.75 in credit 41164.74. Aan nieuwe voorschotten is uitgegeven 98800.aan aflossingen ontvangen 57691.10 Het aantal spaarbusjes, welke zijn uitgege ven bedraagt 89. Do rentevoet voor het komende jaar is als volgt. Rente spaargelden leden 2.75 niet-ledcn 2.65 tot f 5000.—. Van 5 tot 10.000.— 2 van 10 tot f 20.000.— 1%. Voorschot Hypotheek 3% op borgtocht 4%. L.R. debet 4%; credit 2.75%. Debet bo ven f 5000.2 boven f 10.000.— 1 De heer M. Lont vraagt of de rente voor voorschotten aan de leden niet wat lager kan nu er winst is. De voorzitter geeft toelichting dat dit niet voldoende verantwoording zou geven. De heer J. Lont vraagt hoe hoog het re servefonds behoorlijk moet zijn. Voorzitter zegt dat dit eigenlijk niet te hoog kan zijn. Hoe hooger het reser\efonds hoe hooger de kracht van de bank. De leden kunnen goed vinden, dat als het noodzakelijk mocht zijn, dc rentevoet in de loop van het jaar gewijzigd kan worden. Verhooging salaris kassier. Verder wil het bestuur voorstellen gezien de meerdere werkzaamheden van den kas sier, diens salaris van f 1750.plus woning enz., te brengen op f 1850. De heer Jac. Kaptein zou het willen laten zoo het is. Vele menschen moeten zich met een lager inkomen tevreden stellen. Hij heeft waardccring voor het werk van den kassier, maar de nood der tijden doet hem dit zeggen. Over dit punt wordt heftig gediscuseerd. De heer P. Veerdig zou het voor dit jaar ook nog willen laten zoo het was, en deze komt dan nog terug op reeds genomen he sluiten. Dit ontstemde de voorzitter in dier mate, dat tusschen hem en den heer P. Veerdig nog eens, afzonderlijk geredetwist wordt. De vergadering is het kenbaar met den voorzitter eens. Ook al omdat Veerdig zeer laat ter vergadering is gekomen, en wanneer hij op tijd was geweest behoefde bij niet naar reeds afgedane zaken te infor- meeren. De heer Jn. Mulder Nz. vraagt over de f 100.salarisverhooging een stemming, wat metéén eeni einde aan de discussie maakt. Het voorstel van het bestuur werd met overgroo- te meerderheid van stemmen aange nomen. Rondvraag. De lieer Jn. Mulder Nz. geeft in een hu moristisch getint betoog het volgende te kennen: Het zou beter zijn de f 100.voor de fok vereeniging (de rijke boeren) toe te kennen aan de armen, die onmogelijk de rente-las ten kunnen opbrengen, dus daar waar wer kelijk armoede is. Mulder wil geen blaam op iiet bestuur werpen, cn heeft niets tegen den voorz. Zelfs alle lof voor hem, maar Mulder betwijfelde het of de voorzitter wel weet wat echte armoede is. Mulder noemt dc bank een reuze instelling, want die veel heeft kan het er brengen en wie niet heeft en eerlijk is kan het er halen. Spreker ver zoekt dan dit aan te nemen als gezegd en wil van den voorzitter geen antwoord. Voorzitter zegt dan toch nog, dat aan die armen die Mulder op het oog heeft, bijzon dere aandacht wordt besteed door het be- stuuur. Verder niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. LANGENDIJK „Rood" niet zoo kleurhoudend ge dacht als eerder beweerd. Het edel spel om de wankele zetel in ander daglicht. Ongetwijfeld met meer belangstelling dan elders worden aan Langendijk de gemeente raadsverkiezingen tegemoet gezien. Dit vindt zijn oorzaak in dc omstandigheid, dat de Langcndijker gemeenten tal -van gemeen schappelijke belangen hebben, zoodat een, voor een of andere richting ongunstige uit slag in een der gemeenten, een gunstige uit slag in een andere gemeente voor wal betreft het behartigen van gemeenschap pelijke belangen, weer kan compcnseeren. Nu de; vereeniging der Langcndijker ge meenten opnieuw in het middelpunt der be langstelling staat, omdat het voor deze streek zoo ingrijpend voorstel van officieele zijde aan dc orde is gesleld en met een ernst en toewijding, een zoo belangrijke zaak waar dig, zal worden onderzocht, besproken en ter verdere behandeling al of niet zal wor den voorbereid, is de toekomstige samen stelling van de gemeenteraden nog meer ge worden een onderwerp van discussie. Op 22 April namen wij een beschouwing op, over de vooruitzichten van de diverse partijen naar aanleiding van den uitslag der Statenverkiezingen. Daarin werd volgens anderen de S.D.A.P. een wel wat al te groo- te kans gegeven. Het is zeker interessant ook eens oen andere visie op de kwestie: wie wel cn wie niet, te geven, cn daarom laten wij hier volgen een ander, ons gezonden ar tikel, onder het hoofd: GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN AAN DEN LANGENDIJK EN TE ST. PANCRAS. Als we de cijfers der laatste Prov. Staten verkiezing als uitgangspunt nemen, dan mecnen we, over het in het opschrift ge noemde onderwerp schrijvend, niet buiten de orde te zijn, als we vaststellen, dat de soc. dein. aan Langendijk in tegenstelling dus met de groolc tevredenheid der Arbeiderspers over den afloop der verkiezingen over het gc- heele land, niet tevreden mogen zijn, omdat ze hier een bedenkelijke veer hebben moeten laten. Bewijs: Oudkarspel loopt terug van 317 in 1935 tot 242 in 1939; Noordscharwoude van 210 tot 17S; Zuidscharwoude van 187 tot 1 IS; Broek op Langendijk van 145 op 120, of in totaal van 859 tot 65S! Te Zuidscharwoude zou, afgaande op dc stemmcncijfcrs van de jongste verkiezing voor dc Prov. Staten, de situatie ook onver anderd blijven volgens het commentaar in dc Schager van 22 April. En om dat te bewij zen weet dc scribent de S.D.A.P. 144 stem men te bezorgen. Hij telt dan bij de nu op de S.D.A.P. uitgebrachte stemmen, die van dc communisten, de R.S.A.P. en C. D. U. op, en klaar is Koes. Maar zoo leert de erva ring niet: In 1935 kreeg de S.D.A.P. voor de Prov. St. verkiezing 187 stemmen en voor den gemeenteraad 137; in 1931 was dit resp. 165 cn 82! Alzoo daalt het aantal stemmen voor den gemeenteraad met een flink per centage. En waarom zou het nu stijgen! In 1931 en 1935 hadden toch ook communisten, R.S.A.P.'ers en C.D.U.'crs naar de S.D.A.P. kunnen overgaan. Waarom mag men nu als zeker aannemen, wat in 1931 en 1935 gebleken is niet te gebeuren? Is de S.D.A.P.-sche ver tegenwoordiger in den raad dan zoo'n flin ke kerel gebleken, dat hij de bedoelde stem men als vanzelf trekt? Het tegendeel vraagt zelfs geen bewijs. Waarom b.v. zouden de communisten op de S.D.A.P. stemmen, ter wijl zij zelfs niet waardig worden gekeurd tot samenwerking en zoo wat eiken dag in de Arbeiderspers worden uitgescholden? Voor Noordscharwoude wordt hetzelfde spelletje toegepast. En als dan met dat alle gaartje voor dc S.D.A.P. 226 stemmen zijn verzameld, alzoo een zetel met een rest van 79 stemmen, dan kunnen de kiezers nog wel zoo grillig zijn, dat die rest tot hoven 95 aangroeit, welke de R.K. al boven hun 2 zetels hebben, zoo lezen we. Die aangroei zal dan zeker moeten komen van de R.K., of misschien van de V.D.! Ook voor Oudkarspel zien wij de vooruit zichten anders. In Oudkarspel worden de stemmen van de C. H. en A. R. bij de R.K. gevoegd. Dit moet gebeuren om op die wijze de rest der R.K. grooter te doen zijn dan die der V.D., die anders met die rest een zetel in de wacht kunnen sleepen. Of het zoo zal loopen, mogen wc wel be twijfelen. Voor ons staat het althans vast, dat dc S.D.A.P. in Noordscharwoude een zetel verliest en in de andere ge meenten zal het gefingeerde aantal stemmen aanzienlijk lager blijken te zijn. Of het in Broek op Langendijk zoo zal loo pen als in de beschouwing wordt voorge steld, moet ook worden afgewacht. Het aan tal verkregen stemmen door dc S.D.A.P. was 120, dat is slechts 4 meer dan van den kiesdecler. Voorzichtigheid in dc kans berekening is hier dus wel op zijn plaats. In St. Pancras zijn 729 stemmen uitge bracht, waarvan 371 op C. "H. en A.R., dus meer dan de helft. Gingen deze partijen sa men, dan was het niet mogelijk, hij dit stem- nienaantal, de rechtsche meerderheid om te zetten in een linksche. Bedenkt men nu, dat er nog 18 R.K. stemmen waren uitgebracht, 5 C. D. en 14 S.G.P., dan is wel aan te ne men, dat het. voor de linksche groepen een heele toer zal worden, om een meerderheid in den raad te krijgen. Misschien dat de persoonlijke verhoudingen in de rechtsche kringen nog iets ten gunste van linksch kunnen uitwerken. Intusschen moot het bij gissingen blijven! Tot zoover het ons toegezonden artikel, welks inhoud wij overigens voor rekening van inzender laten, maar dat een duidelijk beeld geeft, hoe aan de Langendijken de groole strijd met verbittering zai worden gestreden. HA RENKA RSPEL WAARLAND, SMUIGELPOLDER. In de daartoe gehouden vergadering van genoemden polder werd besloten de sluis- wacliterswoning wederom te verhuren aan den heer D. Bruin Sz. aldaar. De begrooting voor 1939 werd vastgesteld waarbij dc lasten werden bepaald op f 6 per H.A. voor oud land en f 3 per H.A. voor Druipland. SINT MAARTEN ONDERHANDSCHE VERHUUR KERK- LANDERIJEN. Het weiland, behoorende aan de Neder- Duitsch Herv. kerk alhier, groot 3.23.90 ha., voorheen in gebruik bij den heer S. Sman, is bij onderhandschen verhuur, overgegaan aan den lieer Jb. Keet man te -Stroet. Het bouwland in gebruik bij denzelfde, ook eigendom der kerk, groot -.85.68 ha., is overgegaan aan den heer A. Boontjes te Valkkoog. W1ER1NGERMEER BENOEMD. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot in specteur bij het Openbaar Lichaam „De Wicringermcer" in vasten dienst ir. B. Prummel. HEER-HU GOW AARD DRAVERIJEN. Aan de draverij, welke door de vereeni ging S.V.V. te Noord werd gehouden, na men 8 paarden deel. Er waren eenige zeer spannende ritten, die het hart van den drafsportliefhcb'ber weer sneller deed kloppen. De uitslag was ten slotte als volgt: 1ste prijs f 50, Maja Toddington, eigenaresse Mevr. Arbous te Bakkum, be rijder J. van Leeuwen; 2e prijs f 25, Pin- kerton, eigenaresse Mevr. Jacobs te Am sterdam, berijder K. Bakker; 3e prijs f 15, Jade, eigenaar C. Vcrgaaij te Amsterdam, berijder M. Vcrgaaij; 4e prijs f 5, Welkom, eigenaar M. Kout te Amsterdam, berijder J. van Leeuwen. WINKELIERS BESTOLEN. De Ilaarlemsche politie heeft een 34-jarigen Haarlemmer aangehouden die verschillende winkeliers voor 'n totaal bedrag van twaalf honderd gulden heeft opgelicht. De man deed zich voor als doctor in de letteren en wist door zijn beschaafd optre den het vertrouwen der winkeliers te win nen. Hij kocht allerlei goederen en betaal de met een cheque, welke naderhand onge dekt bleek te zijn. DAT KOMT HEM DUUR TE STAAN. De Rottcrdamsche rechtbank heeft J V., wien ten laste is gelegd, dat hij een op 26 Juni van het vorig jaar te Rotterdam ge stolen auto heeft verkocht, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, welk vonnis het gerechtshof te 's-Gravcnhage gisteren in hooger beroep heeft bevestigd. Nieuwe moeilijkheden voor ver schillende tuinders - oproep onder de wapenen onderlinge hulp was aanvankelijk aangewezen mid del er kwam echter kostwin nersvergoeding critiek daarop het weer ivas gunstig voor nog in voorraad zijnde stapelproducten vraag uit Duitschlandwas onvol doende roode kool had daarvan niet erg te lijden kleine aanvoer gele kool aanvankelijk vrij goe de prijzen later aanmerkelijk lager grootste aanvoer van Deen sc'he witte zelfde prijsverloop als bij gele uien niet best veel af valeen strop voor de overhou- ders geringe aanvoer peen goede prijsdoch lager afwisse lende prijs voor bieten aanvoer tomaten witlof goed aan prijs aanvoer sla ongeveer zelfde prijs voor rabarber ie laag aanvoer winteraardappelen tegen lage vrij liet is nu niet zoozeer de loop van zaken aan de veilingen, welke de aandacht der tuindersorganisaties bezighoudt dan wel de moeilijkheden, welke voor sommige be drijfsleiders zijn ontstaan door het moeten dienst nemen voor de grensverdediging in verband met de buitengewone omstandighe den. Aanvankelijk wilde men, gedreven door solidariteitsoverwegingen, die moeilijk heden ondervangen door het werk op dc bedrijven, welker leider onder de wapenen was geroepen, met behulp van niet-opgeroe- penen te laten verrichten, door onderlin ge n bijstand dus, doch toen kostwinnersver goeding werd toegekend, was die hulp niet meer noodig en konden de betrokken be drijven een wcrklooze in dienst nemen, als ten minste die vergoeding daartoe voldoen de was. Daarover blijkt men nu niet alge meen tevreden te zijn. Alleen voor de gemeente Oudkarspel hebben we daarover klachten gehoord en het is inderdaad bevreemdend, dat er voor die vergoeding in de onderscheidene gemeenten verschillende normen worden aangenomen, daar zij toch vrijwel in dezelfde omstandigheden verkeeren voor wat loonen en le vensstandaard betreft. Het is echter al zoo vaak gebleken, dat geoefende critiek later ongemotiveerd bleek dat we liever met onze afkeuring wachten tot alle bijzonderheden bekend zijn. Hoe het echter ook zij, uit zijn werk te worden geroepen, vooral in zulke voor den tuin bouw zoo moeilijke tijden, kan niet anders dan tot nadeel van de betrokkenen strek ken. Als de gang van zaken aan de veilin gen dan ook nog niet naar wensch gaat, zooals dit dc laatste weken het geval was. dan voelt men een oproep onder de wape nen dubbel zwaar. Hoewel het weer de afgeloopen week, bijzonder gunstig was voor de nog aanwezige bewaarkool, en er blijkbaar in Duitschland nog veel gebrek is aan groente, wou liet op de markt nog niet vlotten. Dit be trof vooral dc Deensche witte kool, waarvan nog een betrekkelijk groo- te hoeveelheid werd aangevoerd, doch, aangezien geen consenten be schikbaar waren, stagneerde de han del en drukte dit de prijzen. *De roode kool had hiervan echter minder last. Dit kwam, doordien er maar weinig meer werd aangevoerd en de vraag uit het binnenland en van andere landen buiten Duitschland nog voldoende was, om den l prijs op peil te houden. Slechts weinig bou wers voerden nog een vrachtje aan en bijna eiken dag kwam er aan de veilingen in totaal nog minder dan een spoorwagen. Dank zij mede het koude weer, werden cr goede prijzen besteed. Voor de mooiste werd van f 12 tot f 13.70 betaald, terwijl de andere, ook eerste kwaliteit of eenigszins afwijkend voor f 11f 12 werd verkocht. Ook de grootc konden deze week dien prijs opbrengen. Dc aanvoer van gele kool- was wat groo ter. Sommige dagen kwamen er tot 4 spoorwagens aan beide markten. De kwali teit was nog zeer goed en aavankelijk wa ren de prijzen beter dan de vorige week. De prijzen lagen in het begin tusschen f 6.10 en f 7.40, waarbij voor de eerste kwa liteit van de sorteering van 2 a 3 pond de hoogste markt werd betaald. Gebrek aan de noodige uitvoermogelijk'heid, gevolg van onvoldoende Genehmigungen, deed de prij zen belaas aanmerkelijk zakken, zoodat op het laatst der week aan de veiling tc Nd.- scharwoude f 45.20 en te Broek op Lan gendijk f 3.904.60 werd besteed. Dat was dus een prijsvermindering van bctcckcnis, ofschoon de markt niet overvoerd was. Voor dezen tijd was de aanvoer van Deensche witte kool nog van bet eekenis. Vooral aan de veiling van den Noorder- marktbond werden nog een 30 spoorwagens gepresenteerd. Al was het niet in dezelfde mate als bij de gele kool, toch liepen de noteeringen ook van deze koolsoort terug, hoe stimuleerende 't koude weer ook kon meewerken. In het begin werd nog f 5.20— 6.80 betaald, doch op het eind der week was het aan de Broeker veiling f 3.30 4.10 en te Noordscharwoude f 44.60. Als Duitschland niet aan de markt komt, is het mis. Men had nog eenige hoop op vraag uit Scandinavië, wat in dezen tijd, als de export uit Denemarken ophoudt, wel eens meer is voorgekomen, doch tot nu toe bleef het bij hopen. Moge het de volgende week werkelijkheid worden! Vooral aan de Broeker veiling wordt de aanvoer van uien schaarsch. Te Noord scharwoude komen er wat meer. Er zijn i blijkbaar nog altijd bezitters van dit pro duct, die nog prijzen vérwachten als en kele maanden geleden besteed, doch deze bleven ook deze week uit. Aangezien er bij het uitzoeken een beteekenend percen tage uitvalt (vele uien hebben van de strenge vorst te lijden gehad) hebben die overhouders een strop. Er werd deze week voor grove uien f 3.804.50 besteed en voor middelgroote f 3.604.40. Drielingen brachten f 1.402 op en voor stek werd f 0.60-1.10 betaald. Peen is practisch geruimd. Enkele tuin ders bezitten nog een kleinen voorraad en ruimden die geheel of gedeeltelijk op. Of schoon de prijzen van deze week nog goed kunnen worden genoemd, zijn ze aanmer kelijk lager dan eenige weken geleden. Voor grove peen werd nu f 3.80—5 betaald al naar gelang van kwaliteit. Een enkel partijtje bracht het tot f 5.30 en f 5.50. Voor kleine peen werd f 1.50—1.80, tot f 2, soms f 2.20 besteed. Schaarsch was ook de aanvoer van bie ten. Al naar de kwaliteit en het gewicht werd er van f 0.804 voor betaald. Deze hoogste noteering werd echter bij hooge uit zondering gemaakt. Als nieuw product kregen we tomaten uit de kas aangevoerd; in kleine hoeveelheid nog. Eerst brachten ze f 65, later f 70 op. Aan de Broeker veiling kwam wat ra barber. Ongeveer dezelfde prijzen werden besteed als de vorige week. Aanvankelijk werd f 4.405.70 betaald, later lagen de notecringen tusschen f 3.50 en f 4.10. De prijzen mochten noodig wat beter zijn. "Witlof was weer vrij goed aan prijs. In het begin der week werd f 20 betaald, later zakte de prijs in tot f 15.20 a f 17.70. Dc aangevoerd sla bra?ht f 4.30 per 100 krop op. Ten slotte werden nog wat winteraardap pelen aangehoden: de meeste werden ech ter, naar ons werd meegedeeld, uit de hand verkocht. Ze waren goedkoop. Blauwe Eigenheimers brachten f 2.10—2.30 op. Be velanders f 2—2.20 en blauwe aardappelen f 2.30.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5