Ernstige dierenmishandeiing SCHAGEN Zonderling gedrag van den nacht waker? Krasse beschuldiging van getuigen. Een ons reeds Zondag medegedeeld geval van ergerlijke dierenmishandeling, dat Za terdagavond door den nachtwaker zou zijn gepleegd, wilden wij niet eerder publiqeeren dan nadat wij ons van gegrondheid van de beschuldiging terdege overtuigd hadden. Na onderzoek is ons het volgende geble- ken. Toen Zaterdagavond tegen sluitingstijd een vijftal heeren het café van den heer Peetoom verliet, zag het, dat de geünifor meerde nachtwacht, den prachtigen grooten hond van den heer -G. Boontjes een geweldi ge trap gaf en tegelijkertijd naar de zijde tastte, waar gummistok en revolver zich bevonden, kennelijk met het doel het dier daarmede te lijf te gaan. De getuigen, van oordeel zijnde, dat de politieman veel te ver ging, daar de hond met ineengezakte rug meer wegkroop dan liep, maakten hem hier verontwaardigd op attent. De politieman beduidde hen, aldus de le zing, welke de getuigen eenstemmig gaven, zich met hun eigen zaken te bemoeien. Een der heeren ontstak hierop in drift en voegde" den nachtwaker eenige woorden toe, wcillae deze, wegens beleediging van een ambtenaar in functie naar het procesver baalboekje deed grijpen. De overige getui gen verklaarden toen den nachtwacht op hun beurt een aanklacht tegen hem te zul len indienen wegens dierenmishandeling. Met de woorden „de heeren doen maar wat ze niet laten kunnen" verdween de nachtwacht schielijk in hetb ureau en sloot de deur. Wij hebben bij den heer Boontjes, den eigenaar van den hond eveneens geïnfor meerd. Deze heer had het Zaterdagavond zoo volhandig door het openingsfeest van zijn verbouwde zaak, dat hij heel niet op den hond had kunnen letten. Toen hem Zon dag een en ander werd medegedeeld, was de hond oogenschijnlijk weer in orde. rfoe- wel de heer Boontjes geen reden heeft aan de waarheidsliefde van de getuigen te twij felen, meent hij, ons inziens juist, niet ge rechtigd te zijn zich met het geval te be moeien. Door het feit dat een onzer gemeenteveld wachters zich bij den heer Boontjes heeft vervoegd om inlichtingen, nemen wij aan, dat de zaak bij de gemeentepolitie in onder zoek is. Omdat de burgemeester niet wenscht dat politiebeambten inlichtingen verschaffen moesten wij er noodgedwongen van afzien, ook volgens onze gewoonte, de beschuldig de partij, in dit geval de gemeenteveldwach ter—nachtwacht te hooren. Wij hopen echter niet in het minst in het belang van den nachtwacht zelf, dat een ob jectief ondei'zoek wordt ingesteld. De zaak is tenslotte ook een kwestie van prestige en ons inziens te ernstig om in den doofpot te worden gestopt WEE THANS DE BOOSDOENERS! Naar wij vernemen is de nieuwe briga dier der rijksveldwacht met zijn gezin gear riveerd. Schagcn beschikt zoo nóodig dus thans over een politiemacht van vijf man, te weten twee der rijkspolitie en drie der ge meentepolitie. Ook het kohier der honden belasting is er beter van geworden, de nieu we politieman heeft een fraai exemplaar po litiehond meegebracht. GESLAAGD OPENINGSFEEST. Ook Zondagavond is de belangstelling, thans van de zijde van het publiek, groot geweest, voor de nieuwe danszalen van de Gouden Engel. Tot laat in den nacht bleef de stemming erin. De goede band en de po pulaire artisten, het duo Rovo hadden hier in een niet gering aandeel. Uit onze Omgeving BERGEN JUBILEUM N. J. PUNT. 40 jaar in dienst der gemeente. 30 April 1S99 trad een hooge meneer (het was de oud-burgemeester, destijds burge meester en secretaris) de school binnen, en na enkele woorden te hebben gewisseld met „meester" Frank, wendde hij zich tot een veertien jarigen knaap met de vraag: „Zeg jongen, wil je schrijver worden bij mij op het raadhuis?" En den volgenden dag, 1 Mei 1899 nam de knaap plaats aan de ta fel, waaraan hij thans nog na 10 jaren zijn dagtaak verricht, zij het dan ook in hoogere functie. Alleen werd er gisteren eens niet gewerkt, maar eens een terugblik geworpen op den 40 jaren langen weg, die was afge legd. Te midden van zijn gezin en omringd door allen, die dagelijks met den heer Punt in aanraking komen, werd de jubilaris gehul digd in de raadzaal. Burgemeester Mr. H. D. A. van Reenen bracht de voornaamste feiten uit de lange loopbaan nog eens in herinnering en wensch- te vervolgens den sympathieken, plichtsge trouwen ambtenaar, die bij de ingezetenen in hoog aanzien staat en de achting en waardeering van alle collega's geniet, van harte geluk. Als zichtbaar blijk van waar deering bood hij den jubilaris namens het gemeentebestuur een fraaie, zilveren siga rendoos aan, en verblijdde hij Mevrouw Punt met een bloemstuk. De heer G. Taapken, Gemecntc-Sccretaris, was de tolk van gemeente-ambtenaren en po litie. Spreker wees erop, hoe allen de hoog ste waardeering hadden voor het werk en den persoon van den jubilaris en sprak de hoop uit, dat straks over 10 jaar, het gouden jubileum even opgewekt zou kunnen wor den gevierd en mevrouw Punt en kinderen weer getuige zouden mogen zijn van de hul de aan man en vader gebracht. Een fraai Perzisch kleedje vergezelde als blijk van be langstelling de gelukwenschen van secretaris en andere ambtenaren en politic. Hierna verhief de tachtigjarige oud-burge meester, die den knaap 40 iaren geleden uit de school gehaald had, zich van zijn zetel, om, na verschillende herinneringen uit den ouden tijd te hebben opgehaald, zijn geluk wenschen te voegen bij de vele andere. De heer Punt zei tenslotte allen dank voor de hem eebrachte hulde; in de eerste plaats den oud-burgemeester, den grondlegger van wat hij was geworden in zijn leven, en ver der allen, die dezen lsten Mei tot een zoo onvergetelijken dag voor hem hadden ge maakt. ALKMAAR ONTEVREDENHEID ONDER DE ALK- MAARSCHE TEWERKGESTELDEN TE KOLHORN. Gistermiddag besloten de lewerkgestelden bij de werkinrichting te Kolhorn, afkomstig uit Alkmaar, het werk neer te leggen. Re den daartoe schijnt te zijn ontevredenheid over de looncn en ook over de verdeeling der werkzaamheden. Ze verlieten enkele uren voor den tijd hun arbeidsterrein en waar de betreffende opzichter niet bereid bleek de bevoegde instantie op te bellen, begaven ze zich te Alkmaar eerst naar den rijksinspecteur, den heer van Rossum du Chat tel. Deze was, in verband met den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana niet op zijn bureau aanwezig. Ook werd hij niet thuis aangetroffen, waarna de menschen zich begaven naar de woning van den wet houder van Slingerland. Deze wees hen op het onpractische van hun houding, beloot- de echter, zoo hij kon, iets voor hen te zul len doen. Alles had een ordelijk verloop en de groep die aanvankelijk een 120 man had omvat, was langzamerhand reeds geslonken, wel licht uit vrees voor tegenmaatregelen, die soms bestaan uit schorsing. Ten slotte scheen de hoop voornamelijk daarnaar uit te gaan, dat men den vol gentden morgen op het gewone uur weer aan den arbeid zou kunnen gaan. De arbeid in werkverschaffing is alles behalve een sinecure, de loonen zijn niet hoog, het werk is voor velen vreemd. We gelooven in verband daarmee uitdrukking te mogen geven aan de hoop, dat men niet te streng zal optreden. Men zou kunnen be denken, dat de dag voor vele ambtenaren een vrije dag was! HARENKARSPEL BENOEMD. Tot lid van het bestuur van den polder Woudmeer is benoemd de heer J. Rentenaar aldaar. ALKMAARSCH AVONTUUR VAN EEN WAARLANDER. Toen Zondagnacht eenige Waarlanders Alkmaar zouden verlaten, waar zij den Zon dagavond in gepaste vreugde hadden door gebracht, bleek dat één er van Piet K., blijk baar niet met de situatie van Alkmaar's stra ten bekend was, misschien dacht hij te veel aan zijn meisje, hoe het ook zij, uit een straat Romende dicht bij de Waag, iietste Piet pardoes de gracht in en was in een mo ment kopje onder. Gelukkig kwam hij weer spoedig boven en li ad de tegenwoordigheid van geest naai den wal te zwemmen, waar men hem niet vereende krachten bij de hooge kade wist op te trekken. Toen wij gistermorgen de Zondagsche spullen van den drenkeling aan de lijn za gen hangen, kwam de gedachte bij ons op, dat Piet's moeder een heel werk zal hebben om de revers weer glad te strijken en de vouw in de broek te krijgen. EEN GOED TULPENGEWAS. Het staat er momenteel met 't tulpenge was heel goed voor. Het weer is tot nog toe uitstekend voor deze cultuur. Sporadisch treedt het zg. vuur op. Allerwegen is men bezig met spuiten om het optreden van deze zoo gevreesde ziekte zoo veel mogelijk te voorkomen. LANGEND1JK SLUITING ARBEIDERSAVONDSCHOOL De laatste cursusavond van de arbei dersavondschool, op den eersten Mei, had een gezellig karakter. Het leslokaal was met een aantal vazen bloemen versierd en de lesuren werden veraangenaamd, door dat de leeraar, de heer Bierman van Zuid- Scharwoude een boekbespreking hield over „Het Grijze Kind" door Theo Thijssen. Deze les werd bijgewoond door den voorz. van het Instituut „Arbeidersontwikkeling" den heer C. de Vet. Toen de les ten einde was, nam een dei- leerlingen, P. Borst, het woord, die namens de leerlingen getuigde dat allen met genoe gen de avonden hadden gevolgd. Spr. vond het zeer noodig voor hen dat zij zich meer ontwikkelden. Als aandenken bood spr. den leeraar een boekwerk „Een knaap wordt maii" door A. M. de Jong aan. De heer Bierman antwoordde, dat voor hem deze avonden een groot genoegen wa ren geweest; ook zonder het boek zou hij daaraan prettige herinneringen behouden. Het geschenk stelde spr. niettemin zeer op prijs. Spr. hoopte, een volgend jaar op dezelfde prettige wijze te kunnen» werken als weer een cursus wordt gegeven. De heer De Vet sloot de bijeenkomst, wij zende op het nut van deze avonden en den leeraar dankende voor diens gulle medewer king. Spr. hoopte dat het volgende seizoen een vervolgcursus gegeven kan worden. DE SAMENVOEGING DER DRIE GEM. Standpunt der S.D.A.P. zal eerst bepaald worden, zoodra men be ter is ingelicht. In de gisteravond gehouden gecombineer de vergadering van de besturen en raads leden van de S.D.A.P. uit de gemeenten Oud karspel, Noordscharwoude en Zuidschar- woude werd een bespreking gevoerd over het in te nemen standpunt in de te houden gecombineerde raadsvergadering over de sa menvoeging van deze gemeenten. Hoewel men eenparig van gevoelen was, dat in het algemeen samenvoeging van klei ne gemeenten wenschelijk kan zijn, was men toch van oordeel, dat de uitermate ge ringe voorlichting door de B. en W.'s van de betreffende gemeenten, medewerking tot samenvoeging van de gemeenten vooralsnog niet toelaat. Zoodra men ten opzichte van de voor- en nadeelen beter is voorgelicht, zal pas het standpunt van de soc. democraten kunnen worden bepaald. Uit het bovenstaande communiqué blijkt wel, dat het vanavond in de gecombineerde vergadering nog niet zoo maar ineens voor elkaar zal zijn. Dieps ea Moorsmeerpolder Vergadering van bestuur en ingelanden van den Dieps- en Moorsmeerpolder, op Maandagmiddag, onder leiding van den heer P. Bekker, Na opening door den voorzitter, las de heer F. Moeijes Tz., de secretaris, de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede, dat de leening voor het nieuwe gemaal is aangegaan voor IS inplaats van 15 jaar. Nu moet echter in dit jaar be gonnen worden met aflossen. Eigenlijk was de bedoeling eerst in 1940 te beginnen met aflossen, om de lasten niet te zwaar te ma ken. De heer P. de Geus zeide, dat in de vorige vergadering is besloten om alle slooten uil te diepen. Men zou de slooten op 70 c.M. diepte willen maken. Toen we gingen pei len, bleek, dat de slooten op sommige plaat sen 80 c.M. diep waren. Daarom was het niet noodig, alle slooten uit te diepen. Ilel is daardoor heel wat goedkooper uitgekomen. Men kan toe met de helft van het toegezeg de bedrag. Ingekomen was een brief van Ged. Staten over de inning van de lasten voor de banne Oudkarspel, waarvan men wel af wilde. Vol gens den brief van Ged. Staten zullen deze lasten echter door den polder moeten worden geïnd. Reeds in 1877 w erden deze lasten door den polder geind. Het nieuwe reglement geeft daarvan geen ontheffing. N. a. v. den brief van Ged. Staten over het Ambtenarenreglement, werd het ambtenaren reglement van den polder met het Rijks- reglement in overeenstemming gebracht. Ged. Staten hebben de besluiten tot het aanschaffen eencr nieuwe bemaling en het aangaan van een gcldleening daarvoor goed gekeurd. Men kan geld krijgen van een par ticulier tegen 3*4 De rekening 1938. was hierna aan de orde. Deze sloot in to taal op f 5737.43 aan ontvangsten en f 4370.08 aan uitgaven. Batig saldo f 1167.35. Het ba tig saldo waarmee het jaar begon was f 965.26 Er is nog te vorderen een bedrag van f 1260.19 De rekening van de sluis sloot in ontvang sten op f950.33, uitgaven f 663.89, batig sal do f 286.44. Er is nog f 277.14- te vorderen. N. a. v. de rekening vroeg de heer Ootjers hoe het stond met den achterstand. Het was wel gewenscht dat er betaald wordt tegen over hen die wel betalen. De penningmeester antwoordde, dat de achterstand steeds terugloopt Eenige jaren geleden was het ruim f2000.nu nog ruim f1200.Van deze f1200.al weer f350. ontvangen, na het opmaken van de rekening. Slechts één is achterstallig van 1936 en 1937, de rest van 1938. Het valt wel eens niet gemakkelijk om in dezen tijd de lasten te betalen. Na nog eenige besprekingen, rapporteerde de heer P. Kecman namens de commissie dat de rekening uitstekend in orde was. De re- koning werd aldus vastgesteld. In de plaats van den heer J. Commandeur werd de heer J. Ootjers tot lid der kascoin- missic benoemd. De begrooting 1939 is opgezet op een bedrag aan lasten van Dieps- en Moorsmeerpolder van f13.— per H.A. (v. j. f 12.—en voor de sluis van f9.— per H.A. (v. j. f10.— De secretaris lichtte toe, dat de secreta ris-penningmeester onder de Pensioenwet valt. De premie moet nu van af 1934 worden betaald. Anders is het f21.75 per jaar. De begrooting werd vastgesteld op een to taal bedrag van f 4732,88, met een post voor onvoorzien van f252.18. De heer J. Bruin informeerde, of hij een draaibrugje mocht maken in den polder. Voorzitter zeide, dat hiertegen geen be zwaar was. De palen mogen niet in de sloot gezet worden. Daarna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. VRIJZINNIGE KIEZERS STELLEN CANDIDATEN. Gisteravond kwamen de vrijzinnige kie zers in Concordia in vergadering bijeen, ter bespreking van de candidaatstelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. De heer J. Ootjers Az. opende de vergade ring met een woord van welkom tot de on geveer dertig aanwezigen. Hierna zette voorz. het doel der vergadering uiteen. De uitnoodiging, welke gedaan is, is zeer breed opgevat. Men zal zijn uiterste best moeten doen om te voorkomen, dat de raad omzwaait. Vervolgens werd een vrij breedvoerige ge- dachtenwisseling gevoerd over de vraag, of het hier een vrijz. dein. kiesver. betrof of dat er een meer algemeen cachet aan gege ven zou worden. Men besloot tenslotte met een groep „ge meentebelang" aan de verkiezingen deel te nemen. De verschillende mogelijkheden, welke de verkiezingen voor den gemeenteraad aan de hand van de cijfers van de verkiezingen van Prov. Staten, zouden kunnen opleveren en hoe de beste uitslag te verkrijgen, werden besproken. Tenslotte werd een vrije stemming gehou den om candidaten te krijgen voor de in te dienen lijst. Hierbij kwamen de heeren IJ. Kaan met 26, N. Kooij met 25, J. Kliffen met 23, K. van Dijk met 22, P. Deutekom met 21, J. Keizer met 12 en J. Ootjers Az. met 11 stem men uit de bus. Bij de hierna gehouden nummering van de candidaten was de uitslag: 1. N. Kooij, 2. J. Kliffen, 3. P. Deutekom, 4. J. Kaan, 5. K. van Dijk, 6. J. Keizer, 7. J. Ootjers Az. Gezien den uitslag bedankte de heer Ootjers voor deze candidatuur, zoo dat op de lijst 6 personen zullen voorkomen. De heer Kooij dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen. Spr. betreurde, dat de heer Ootjers niet meer in den raad komt. De heer IJ. Kaan richtte, voor tot sluiting werd overgegaan, woorden van erkentelijk heid tot den heer Ootjers, voor alles wat hij in het gemeentebelang heeft gedaan. Het is niet de bedoeling u onaangenaam te zijn, maar het is een strooming van dezen tijd, dat men op zekeren leeftijd plaats moet ma ken voor jongeren. Nogmaals hartelijk dank. (Applaus). De heer Ootjers dankte voor deze vrien delijke woorden. Het doet spr. eigenlijk ple zier dat hij niet meer in aanmerking komt. Als de kiezers het hadden gewild, zou spr. weer zitting hebben willen nemen, Spr. is over dezen uitslag heelemaal niet gepikeerd. Daarna sluiting. WEER EEN RIJTOER VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. Het comité voor het houden van een au totocht voor Ouden van Dagen te Zuidschar- woude en Broek op Langendijk is voorne mens om dit jaar weer zoo n tocht te orga- niseeren. Een vergadering met dit doel is weer uitgeschreven. ZUIDSCHARWOUDE BURGERLIJKE STAND OVER APRIL 1939 Geboren: Johannes Cornelis, zoon van Cornelis Masteling en van Dorothea Oud; Johanna Afra, dochter van Florentius Mei nardus Keizer en van Helena Cornelia Schol ten. Ondertrouwd: Bernardus Vroling, oud 35 jaren, wonende te Noordscharwoude en Cor nelia Geertruida Kramer, oud 31 jaren, wo nende alhier. Nicolaas Koomen, oud 33 jaren wonende te Oude Niedorp en Jansje Mol, oud 23 ja ren, wonende alhier. Adriaan Brcgman, oud 28 jaren, wonende te Koedijk en Maria Anna Bakker, oud 26 jaren, wonende alhier. Jan Kraakman, oud 27 jaren, wonende al hier en Anna Catharina Kos, oud 21 jaren, wonende alhier. Getrouwd: Petrus Cornelis Pater, oud 26 jaren, wonende te Nieuwe Niedorp en Anna Wahlen, oud 22 jaren, wonende alhier. W1ERINGERMEER SLOOTDORP. BOUW DER NIEUWE GER. KERK NEEMT EEN AANVANG. Dezer dagen verdween het laatste stukje van de oude Ger. kerk aan het einde van de Kerkstraat, alhier, 's Morgens vroeg reeds wordt men gewekt door het gebrom van de heimachine en reeds door het aan tal palen dat bij de oude in den grond wordt geslagen, krijgt men den indruk dat het nieuwe kerkgebouw aanzienlijk grooter wordt dan het vorige. Naar wij vernamen, zal ook vooral de toren aanzienlijk zwaar der en hooger worden, waardoor ongetwij feld de Kerkstraat een geheel ander aanzien krijgt. MIDDENMEER. MEIFEEST VAN DE S.D.A.P. Met den feestavond werd een aanvang ge maakt om 8 uur. Het openingswoord werd gesproken door den heer Feikes. Hij zette in het kort het doel van het Meifeest uiteen en uitte er zijn voldoening over, dat on danks de duistere tijden het nog mogelijk was feest te vieren. Het toen volgende tooneelstuk, „De eerste Mei in donkere landen," van Hessel Jong- sma en Cor Zwart, gaf een levendig beeld van de heerschende toestanden in andere landen, terwijl bovendien de inhoud eenigs- zins een propagandistische strekking had. Over het algemeen waren de rollen in goede handen. Het woord werd toen gegeven aan den secretaris van de S.D.A.P., den heer Mans- holt. Deze hield een politieke rede, waarin hij doel en streven van de S.D.A.P. naar vo ren bracht, hier en elders, en waarin hij bo vendien het verschil met andere richtingen aantoonde. Gedurende de pauze had een verloting plaats, waarvoor veel animo bestond. Door de vrouwenclub waren vele, zelfvervaardig de voorwerpen beschikbaar gesteld en bo vendien had men giften ontvangen van eenige plaatselijke winkeliers. Eenige zelf- aangekochte Hortensia's waren nog bij de prijzen gevoegd. Na de pauze trad de heer Jongkind op met zijn mandolineclub D.H.V.-V.H.V. Ten bes te werden gegeven: de Internationale, Gou den regen, Kameraden. Men moet zeggen, dat de heer Jongkind met zijn jonge club alle eer inlegt. De avond werd gesloten door den heer feikes, die allen hartelijk dankte en zijn groote tevredenheid betuigde over de groote opkomst. NIEUWS VAN DE POSTERIJEN. Met ingang van 15 Mei a.s. wordt te Mid- denmeer de telefoon geopend van 8-21 uur. Op denzelfden datum, 15 Mei, wordt in de Wieringermeer de tweede buitembestel- ling ingevoerd. Uitgaande eerste bestelling 7.30 en 13 u. Met ingang van dien datum heeft ook een belangrijke wijziging plaats in de be- stclkringen. I. Joodsche Werkdorp met 2 brugwach terswoningen Nieuwesluizerweg worden toe gevoegd aan de bestelling Wieringerwaard. II. De perceelen aan Nieuwesluizerweg tusschen Ulkeweg en Joodsch Werkdorp worden toegezegd aan de bestelling Sloot- dorp. III. De driehoek Schagerweg—Praamwcg Slootweg behoort voortaan tot den kring' Middenmeer. Men wordt beleefd verzocht betreffende correspondentie met ingang van genoemden datum van adres te wijzigen. ZUPE SCHAGERBRUG. LANDBOUWVERLOTING. De Minister van Justitie heeft aan het Bestuur der afd. Zijpe en O. van de Holl. Mij. van Landbouw wederom toestemming verleend tot het aanleggen en houden van een verloting. Het maximum aantal uit te geven loten bedraagt 4000. NIEUWE LEERLINGEN. Het aantal leerlingen, dat met 1 Mei, den datum van aanvang van den nieuwen cur sus, is toegelaten tot de O.L. school alhier, bedraagt 9. BURGERBRUG. DRUKTE IN DE SMEDERIJ. De Hoofdinspecteur van den Arbeid heeft aan den heer K. Bos alhier onder bepaalde voorwaarden toegestaan, dat, wegens land- bouwdrukte, in zijn smederij van de gewone werktijdregeing wordt afgeweken, geduren de het tijdvak 1 Mei tm. 20 September *39. W1ER1NGEN SERENADE. Zondagmiddag jl. bracht onze Kon. Mu ziekvereniging „Harmonie" een serenade aan haar werkend lid, den heer Hoekstra, wegens zijn 25-jarige echtvereniging. De voorzitter van de vereniging sprak het zilveren echtpaar woorden van gelukwen schen toe. DOOPSGEZINDE JONGERENDAG. Zondag j.1. had alhier v anwege de gewes telijke Doopsgezinde Jongerenkringen een Jongerendag plaats, welke door een 120 per sonen werd bezocht. Nadat allen gearriveerd waren, werd te tien uur in de Doopsgezinde Kerk een jon- gerendienst gehouden, die door Ds. De Wil de geleid werd. Na den dienst nam de voor- zitter van onzen plaatselijken Jongerenkring, de heer Jc. Kuit, het woord en heette allen van harte welkom. Door de leden werden de jongeren vervolgens naar hun respectieve gastheer en -vrouw gebracht, waarna men te 2 uur weer in de kerk bijeenkwam. Door den lieer F. de Jong uit Middenmeer werd een inleiding gehouden over „De Volkshooge- school te Bakkeveen. Gezamenlijk werd hierna een wandeling gemaakt over Oost- en Westerklief, terwijl de Noordelijk ook met een bezoek vereerd werd. Bij den broodmaaltijd, welke te 6 uur ge houden werd, sprak de heer Hielkema woor den van dank voor de gulle gastvrijheid op dezen dag betoond. Spr. deelde ook mede dat in October in Zaandam een Jongerendag houden zal worden. De heer De Herder sprak nog over „"De Jongeren en de Gemeente", waarmede het einde van dezen mooien dag naderde. Het was ongeveer kwart voor acht, dat allen naar hun woonsteden terugkeerden. 1 Mei-viering in de hoofdstad Door S.D.A.P.'ers, Communisten en N.S.B.'ers gevierd. Ondanks het ongunstige weer waren gis termiddag 5000 personen op het IJsclubter- rein in de hoofdstad vereenigd om den 50en 1-Mei-dag te herdenken. De voorzitter van de Tweede Kamerfractie, der S.D.A.P., Ir. J. W. Albarda, hield een toespraak. Spr, noemde het in dezen tijd meer dan ooit noodzakelijk trouw te blijven aan de oude idealen van het socialisme: internationale solidariteit met alle volkeren, die voor vrede en vrijheid willen strijden. Des avonds had de S.D.A.P. tesamen met den Amsterdamschen Bestuurdcrsbond een fakkeloptocht georganiseerd, waaraan door zeer velen werd deelgenomen. De communisten hielden een druk bezoch te vergadering in het R.A.I.-gebouw, waar het woord werd gevoerd door den heer K. Beuzemaker. Tenslotte vierde ook de N.S.B. den Mei dag met een nationaal socialistische herden king van het feest van den arbeid in het concertgebouw. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 25 April tot 1 Mei 1939. WIJZIGINGEN: Anna Paulowna: N.V. Bouw- en expl. Mij. „Ana Pauowna" (B.E.M.A.P.), Schorweg 39, bestuurswijziging. Bergen: M. Kleverlaan en Co., Molenstr. 4, expeditiebedrijf; rechtsvorm gewijzigd. Noordscharwoude: Fr. K. Wagenaar Wzn,. en Co., Dorpsstraat B 64, handel in aard appelen enz., rechtsvorm gewijzigd. Warmenhuizen: Centrale Veilingsvereen. „Warmenhuizen en Omstreken", Dorps straat 137; bestuurswijziging. Coop. Boerenleenbank te Warmenhuizen, Dorpsstraat 247, bestuurswijziging. AMSTERDAM, 1 Mei. Veemarkt. 463 vette koeien: le kw. 72 —80 ct„ 2e kw. 62—68 ct., 3e kw. 50—60 ct per Kg. slachtgewicht; 50 melk- en kali koeien f 180—260 per stuk, 49 vette, 2e k*. 50—58 ct., 3e kw. 404S ct. per Kg. levend gewicht; 201 nuchtere kalveren f 4.50—750 per stuk, 58 schapen f 18-23 per stuk, 506 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 Kg. 5550 ct., een enkele hoozer, zware varkens 5455 ct., vette varkend 53—54 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Overizclvt: Runderen ruime aanvoer, handel stug, stijf prijshoudend. Vette kalve ren, aanvoer matig, handel redelijk, prijzen iets lager. Nuchtere kalveren: behoorlijke aanvoer, handel willig, prijzen constant. Schapen: geringe aanvoer, handel kalm, prijzen iets lager. Varkens: aanvoer ruim, handel sloepend, prijzen iets lager. ROTTERDAM, 1 Mei. Vlasmarkt. Aanvoer: 5710 Kg. blauw schoon 68—76 ct., 7700 Kg. Hollandsch geel OS76 ct., 4000 Kg. dauwroot 6368 ct. De markt is vaster, vraag is toegenomen. Prijzen trekken iets aan. Echter door hoo ge vraagprijzen bleef de handel kalm. Al les werd verkocht. ROTTERDAM, 1 Mei. Aanvoer: totaal 2179, 612 vette runderen; 275 vette kalveren; 21 nuchtere kalverenj 320 schapen en 37 lammeren 909 varkens; 5 zuiglameren. vette koeien le kw. 746036-48 ct.J vette ossen 675838-48 ct.; vette kal veren 1109060-75 ct.; varkens (le- bend gewicht) 464544 ct.; schapen 484332 ct.; alles per kg.; schapen f 2419—16, zuiglammeren f 107—4 per stuk. Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel kalm, prijzen vette koeien, prima 76 cent; prima vette os 70 cent; prijzen iets stij ver behalve derde kwaliteit onveranderd; Vette kalveren aanvoer iets grooter, handel matig, prijzen onveranderd, schapen en lam meren aanvoer iets ruimer, handel sleepend, prijzen constant; varkens aanv. gelijk v. af handel traag,pr. iets lager, eenige beste exem plaren 1 soort boven noteering; Zuiglamme ren, aanvoer gelijk vorige week, handel ta melijk, prijzen beste soorten iets hooger.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6