DAGBLADEN DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER kunnen verboden worden „Britsche vloot is sterk genoeg" Persoorlog tusschen Duitschland en Polen Maatregelen tegen landverraad De Miranda uit deu Amsterdamschen Raad? Italië behoeft niet bang te zijn! Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 3 MEI 1939. 83e Jaargang. No. 10870. ée> H.V. Urtg.-Mi£ „HoHoedt Hoo«d»ftwoH»er- Wetsontwerp tegen leugen en laster ingediend Vrije critiek blijft onverkort mogelijk Bescherming van volks groepen tegen beleediging Ingediend is een wetsontwerp houdende nadere voor zieningen ter berscherming van de openbare orde. Ter toelichting schrijft de minister van Justitie o.a.: De herhaalde persexcessen van den laatsten tijd, ge combineerd met een reeks van ontoelaatbare mondelinge uitingen in het openbaar, nopen er toe nadere voorzienin gen te overwegen ter bescherming van de openbare orde. Het thans ingediend ontwerp stelt nieuwe voorschrif ten voor in tweeërlei richting: A. Vooreerst bevat het een aantal aanvullingen van de bestaande bepalingen betreffende beleediging van het openbaar gezag, openbare lichamen en instellingen, en van groepen van de bevolking, of ten deele tot de bevol king behoorende groepen van personen; B. Daarnaast wordt een nog belangrijker materie de mogelijkheid geopend van een rechterlijk verbod van verschijning van dagbladen en andere periodieke geschrif ten, waarmede bij herhaling misdrijven worden gepleegd tegen de veiligheid van den Staat, de openbare orde of het openbaar gezag. Rede van Shakespeare. De parlementaire secretaris van het En- gelsche ministerie van marine, Shakespeare, heeft in een rede te Liverpool gezegd, dat de Britsche vloot sterk genoeg is oin het hoofd te bieden aan iedere mogelijke com binatie van vijanden. Indien het programma wordt uitgevoerd, dan zullen dit jaar op de Britsche werven negen slagschepen, zes vliegkampschepen, 25 kruisers, 39 torpedojagers, 19 onderzeeërs en een groot aantal kleinere schepen op sta pel worden gezet. In het loopcnde kalender jaar zullen van stapel loopen 4 slagschepen, 4 vliegkampschepen, 7 kruisers van 8.000 ton en 7 kruisers van 5000 ton, 10 torpedo jagers en 6 onderzeeërs, alsmede een aantal hulpschepen. Shakespeare verklaarde verder, dat de maatregelen, welke de regeering zich voor stelt te nemen, goede vooruitzichten bieden voor de scheepvaart. Op de werven heerscht een groote drukte, aangezien sedert 28 Mrt. belangrijke bestellingen aan koopvaardij schepen zijn gedaan, terwijl nieuwe bestel lingen worden overwogen, hierbij is sprake van een totaal van een millioen ton. De vrije meeningsuiting Letter A. Het misbruik, waarover het hier gaat, raakt de vrijheid van meeninguiting, 'n vrijheid die, mits goed gebruikt, ook voor de richitige functionneering van onze staatsinstellingen van groot be lang kan zijn. Eisch is echter dat critiek te goeder trouw geschiedt. Wat geschiedt echter bij de excessen, waar van sprake is?, aldus de minister in zijn toelichting. Nauwkeurig het omgekeerde, Van de vrijheid1 van openbare meenings- uiting wordt misbruik gemaakt tot het stel selmatig oefenen van critiek niet te goeder, doch te kwader trouw. De meest onoirbare middelen. Zelfs de meest onoirbare middelen wor den aangewend om het bestaande gezag en de bestaande openbare lichamen en instel lingen in de oogen van critieklooze mede burgers omlaag te halen. Verdachtmakin gen, heele en halve leugens en laster wor den bij voortduring gebezigd. Blijkbaar is het dezen .critici" in het geheel niet om de waarheid te doen en achten zij alle wegen geoorloofd, welke kunnen leiden tot het door hen gestelde doel. Hun partijorganen wemelen van lichtvaar dige beschuldigingen en van aantijgingen, waarvan de onwaarheid hun maar al te zeer bekend moet zijn. Deze aantijgingen raken niet slechts het openbaar gezag. Zij richten zich daarnevens in ons land trotsch op zijn geschiedenis van vrijheid en verdraagzaamheid, een ge heel onnationaal verschijnsel tegen paalde groepen van de bevolking, welke tan voortdurende beleedigingen en denigree renden laster worden blootgesteld. Daarme de komt een ander groot goed in onze staatsorde in het gedrang, n.1. de gelijke aanspraak van allen, die zich op het grond gebied van hot rijk bevinden, op bescher ming van persoon en goederen. Een soortgelijke tactiek hooft in andere landen de meest verstrekkende gevolgen ge had. De gebeurtenissen elders nopen tot krachtig ingrijpen ten opzichte van gelijk soortige verschijnselen in Nederland. Gepoogd is bij het nu ingediende wetsont werp het. beginsel van de vrije meenings uiting volledig te handhaven. Vrije critiek op het openbaar gezag, op openbare lichamen en instellingen en op al J«s wat de openbare sfeer betreft, dus ook ep bepaalde groepen van de bevolking haar rol binnen het staatsbestel, blijve on verkort mogelijk. Duidelijk misbruik van het recht, dJ. cri tiek, welke alleen voort kan vloeien nit kwade trouw, worde echter met kracht onderdrukt. De aard der beschuldigingen. Volgens de nieuwe artikelen 137 a bis en 137c bis van het Wetboek van Strafrecht (art. 1 en 3 van het wetsontwerp) zijn strafbaar zij, die beschudigingen van feite lijken aard uiten, indien zij weten of rede lijkerwijze moeten vermoeden, dat de be schuldigingen onwaar zijn. In de openbare sfeer zullen dit in het gemeen beschuldigingen zijn, waarvan (le onwaarheid of lichtvaardigheid aan allen dus ook aan den rechter bekend is. Verder bewijs zal dan nauwelijks noodig zijn, of zeer gemakkelijk kunnen worden verschaft. Indien bijv. onlangs van zekere zijde de kennelijk als beschuldiging bedoelde bewe ring werd geuit, dat de regeering „niets" doet voor de werklnozen, zou, had de bepa ling toenmaals reeds gegolden en was een strafvervolging ingesteld, overlegging n van cenige begrootingscijfers ter adstructie te genover den rechter hebben volstaan. Persdelicten. Letter B. Tot nog toe werd bij een pers delict alleen de persoon gestraft, die zich daarvoor verantwoordelijk stelde, terwijl het blad, waarin de gewraakte uiting voorkwam rustig kan blijven doorgaan met dergelijke uitlatingen. Het wetsontwerp beoogt in deze belang rijke lacune te voorzien. Het stelt voor, worden bepaalde mis drijven tegen de veiligheid van den Staat, de openbare orde of het open baar gezag bij voortduring gepleegd door middel van hetzelfde dagblad of ander periodiek geschrift, een tij delijk verschijningsverbod door den rechter mogelijk te maken in het vonnis, waarbij wegens tweede of volgende herhaling wordt veroor deeld. Overtreding van dit verbod zal een nieuw, zelfstandig misdrijf vormen. Men kan tegen dit voorstel niet aanvoeren, dat het ongrondwettig zoude zijn. Het tijdelijke verschijningsverbod' geldt voor ten hoogste zes maanden, terwijl een gelijk verbod mogelijk is in geval van her haling binnen een jaar na afloop van den verbodstermijn. Dc minister wijst er met nadruk op, dat slechts organen, die van kwaden wille zijn, reëel gevaar zullen loopen. Reuter verneemt, dat eenige afdeelingcn, die uit Bohemen en Moravië terugkwamen en met verlof zouden gaan naar de grens gezonden zijn. Rcsumeercndc, kan gezegd worden, dat te Berlijn achter uiterlijke rust, groote bezorgd heid heerscht. Men weet, dat Warschau an ders kan en zal reagecren dan Praag en vreest dat dc periode van onbloedige expe rimenten voorbij is. Dc pers wijst steeds op de groote macht van Duitschland en de onoverwinnelijkheid van leger en vloot. Intusschen zou nog opheldering bereikt zijn op een punt van de EngelschPoolsche overeenkomst, dat tot dusver onduidelijk was, cn wel in dien zin, dat, indien Enge land zich verplicht zag Duitschland den oor log tc verklaren om een Duitschen aanval op België of Nederland te weerstaan, Po len zich verplicht zou voelen om een derge lijke actie tc ondernemen. Memel officieel ingelijfd Thans deel van de gouw Oost- Pruisen. De „B.Z. am Mittag" maakt melding van een plechtigheid, welke in Memel heeft plaats gehad, en waarbij Memel officieel is ingelijfd bij de provincie en de Gouw Oost-Pruisen. De Regeeringspresident van Oost Pruisen deelde daarbij mede, dat voor de economi sche, sociale en cultureele ontsluiting van het Memelgebied een maximum van 50 mil lioen mark zal worden uitgetrokken. Tevens is een aanpassing van looncn en prijzen ingetreden. De verhouding tot Lilauen. Naar de regeeringspresident voorts aan de „B. Z." meedeelde, wenscht Duitschland een eerlijke en duurzame vriendschap met Litauen. Teneinde deze betrekkingen te ontwikkelen, zullen de economische relaties bevorderd worden. De haven van Memel zal ook in de toekomst aan de Litauschen bui- tcnlandschen handel ter beschikking staan. Daarom krijgt Litauen in Memel een sjTeci- ale vrijhaven. In Memel zullen verscheide ne nieuwe gebouwen worden opgetrokken. Gissingen omtrent den inhoud van Becks rede van a.s. Vrijdag. Ber lijn opgewonden achter uiterlijke rust. ZAL ENGELAND WEL, ALLEEN OM DANTZIG INGRIJPEN? In afwachting der rede van den Poolschcn minister van Buitenland- sche Zaken, welke Vrijdag gehouden zal worden, agceren de Poolsche dag bladen op scherpen toon tegen do Duilschc eischcn. Omgekeerd schrijft ook de Duitsche pers felle artikelen tegen de houding van Polen. Gespro ken kan worden van een ware pers oorlog. Te Berlijn wil men echter nog niet aannemen 'dat minister Beek Vrijdag even uitdagend zal zijn, als men den. toon der Poolsche bladen noemt. Het is overigens dui delijk, dat de Duitsche regeering dc rede van Beek afwacht en direct daarna haar houding zal bepalen. Men zegt in Berlijn nog steeds te hopen, dat een beslissing zonder geweld van wa penen te bereiken is en doelt hierbij voor namelijk op Dantzig. Hoe zal evenwel de Dantziger bevolking op een Poolschcn eisch om een protectoraat over Dantzig uit te oefenen, reageeren? Uit betrouwbare bronnen waaronder wel de Dantziger nationaal-socialistische re- gceringskringen zullen moeten worden ver staan heeft men te Berlijn kennis gekre gen van de omstandigheid, dat de Duitsche bevolking van Dantzig, welke op zijn minst 95 pet van het heele zielental uitmaakt, den toestand van spanning niet lang meer rus tig zal kunnen verdragen en dat zij bij zulk een eisch van Polen waarschijnlijk in be weging zou komen cn zich eventueel zou verzetten, indien Polen door druk op Dant zig zijn eisch zou willen doorzetten. Met an dere woorden is er kans, aldus de N.R.C., dat reeds ten gevolge van het uiten van het verlangen naar een protectoraat over Dant zig, een „terug naar het rijk" beweging los barst. Dit alles is in zoover theorie, als het berust op de veronderstelling, dat Polen aanspraak zou maken op het uitoefenen van een Poolsch protectoraat over Dantzig. Dit is nog niet zeker, maar. gezien de toon van de Poolsche pers, is het lang niet onmogelijk. Het is verstandig zich niet bij voor baat te verdiepen in alle gevolgen, die zulk een ontwikkeling zou kun nen hebben, maar op één ding moet dadelijk worden gewezen. Indüen Polen zich tegen zulk een beweging in Dantzig met geweld zou willen gaan verzetten, ontstaat er dan een conflict over Poolsch grondgebied? Neen, want Dantzig is volgens den tegenwoordigen status een zelfstan dige staat en het behoort niet aan Po len. Het zou dus in dat geval om een conflict gaan tusschen Polen en Dantzig, waarbij Po len nauwelijks zou kunnen beweren, dat het door Dantzig zou zijn bedreigd of aangeval len. Het is dus zeer de vraag of Engeland zijn voor Polen gegeven garantie op dit geval toe passelijk zou achten en terecht is dezer da gen dan ook voorspeld, dat nu eerst alles zich op Dantzig zal concentreeren, waarbij rechtstreeks noch de onafhankelijkheid, noch de integriteit van den Poolschen staat wordt ingeklemd. Veel troepen aan de Poolsche grens. Reuter meldt uit Berlijn dat reizigers, die van de streken aan de Poolsche grens ko men, verklaren dat de groote steden vol troe- jien zijn. Officieel wordt gezegd, dat langs de grens, die altijd streng bewaakt wordt, geen buitengewone troepenbewegingen zijn ge schied. Dit nummer bevat 8 pagina's Minister grijpt in ER STAAT VIJF JAAR OP. WIJZIGING WETBOEK VAN STRAFRECHT VOORGESTELD. Ingediend is een wetsontwerp houdende aanvulling van den eersten titel van het tweede boek van het Wetboek van Straf recht (misdrijven tegen de veiligheid van den staat).: De tekst is als volgt: Na artikel 96 van het Wetboek van Straf recht worden ingevoegd twee nieuwe arti kelen: „Artikel 96a. Hij die bij anderen tracht op te wekken of aan te kweeken een ge zindheid om, al dan niet bi] het in treden van bepaalde omstandighe den, te bevorderen of te aanvaarden, dat het Rijk geheel of gedeeltelijk onder vreemde heerschappij komt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Artikel 96b. Hij die een geschrift of afbeelding, waarin getracht wordt bij anderen op te wekken of aan te kweeken een gezindheid om, al dan niet bij het intreden van bepaalde omstan digheden, te bevorderen of te aanvaarden, dat liet Rijk geheel of gedeeltelijk onder vreemde heerschappij komt, verspreidt, open lijk ten toon stelt of aanslaat of, om ver spreid, openlijk tentoongesteld of aangesla gen te worden, in voorraad heeft, wordt, in dien hij weet of ernstige reden heeft om te vermoeden, dat in het geschrift of dc af beelding getracht wordt bij anderen zoo danige gezindheid op te wekken of aan tc kweeken, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Met dezelfde straf wordt gestraft hij, die gelijke wetenschap of een gelijke reden tot vermoeden, den inhoud van een zoodanig geschrift openlijk ten geiioore brengt. Indien de schuldige een van de misdrij ven omschreven in dit artikel, in zijn beroep begaat en er, tijdens het plegen van het misdrijf, nog geen vijf jaren zijn verloo- pen, sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens een van deze mis drijven onherroepelijk is geworden, kan hij van de uitoefening van dat beroep worden ontzet." DE BILT SEINT: Verwachting: Gedeeltelijk be wolkt, overwegend droog, in den middag iets zachter dan gisteren, meest matige Noord Oostelijke lol Noordelijken wind. Vulkanische uitbarsting Na twintig jaren... Maandagavond te 21.53 Greenwichtijd is een aardbeving gevoeld in Noord Califor- nië. De bewoners hebben verklaard, dat zij rookwolken hebben zien opstijgen uit den krater van de Mont lassen, de eenig wer kende vulkaan in de Vereenigde Staten. Het laatst heeft deze gewerkt in 1919, na een hevige aardbeving. De wethouder zwaar aangegre pen over hetgeen hem werd aan gedaan in een sanatorium op genomen. Naar „De Tijd" meldt, is wethouder De Miranda, sterk aangegrepen door de tegen hem ingebrachte beschuldigingen inzake de erfpachtskwestie, thans met ziekteverlof naar Laag Soeren vertrokken om er in een sana torium te worden opgenomen. Het is volgens het blad echter zeer waar schijnlijk, dat hij zich nog voor een candida- tuur bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen beschikbaar zal stellen. Hieromtrent verneemt het Hsbld. het vol gende: De heer De Miranda dat viel ieder op, die met hem den laatsten tijd in aanraking kwam - ging zwaar gebukt om hetgeen hem persoonlijk werd aangedaan. Gevolg geven de aan het advies uit raadskringen, heeft hij reeds een tiental dagen elders in rust door gebracht. Hij kwam dc vorige week terug, verdedigde in den Raad enkele P. W. voor drachten, doch het „ware" was het niet en met moeite bleef hij in staat ccnigen arbeid te verrichten. Zijn geneesheer, het oud-raadslid dr. W. Polak, heeft hem ten slotte voorgeschreven zich vrij gcruimen tijd aan eiken arbeid te onttrekken cn in de „Geneeskundige Badin richting" te Laag Soeren, volstrekte rust te nemen. Wijl het wel van vier tot zes weken zal kunnen duren voor hij zijn werkzaamheden kan hervatten, is wethouder Baas met de voprloopige waarneming van P. W. belast. Uit een en ander kon echter, naar het Ildbld. van bevoegde zijde werd medegedeeld, vooralsnog geen enkele politieke conclusie worden getrokken. Gayda over de militaire kracht. In de „Giornale d'Italia" wijst Gayda (Muasolini's lijfjournalist") op het nutte- looze der pogingen van de Fransche pers om te trachten Italia af te brengen van zijn solidariteit met Duitschland. Gayda dient in het bijzonder het „Journal des De- bats" van repliek, dat beweerd heeft, dat de asmogendheden in oorlogstijd verslagen zouden worden, omdat de democratieën meer goud, meer grondstoffen, meer bewa pening bezitten, terwijl Italië in een moei lijke positie verkeert, geisoleerd als het is in dc Middellandsche zee, waar het terstond verslagen kan worden. Hierop antwoordt Gayda met de Franschen te verzoeken op te pas sen, alvorens het te laat is. Hij herinnert eraan, dat de voorspellin gen der Fransche politieke en mili taire leiders over het conflict met Abessinic, den oorlog in Spanje en dc actie in Albanië niets waard ge bleken zijn. Maar Italië wacht het Fransche offensief -rustig af. Zijn tien millioen man, die opgeroepen kunnen worden, worden in geen dag en in geen vier jaar verslagen. Zijn machtige vloot, met schepen Van 35.000 ton cn een imposant aantal duikhooten. welke na de bezetting van Albanië, de Adriatische zee niet meer behoeft te bewaken, ver dwijnt niet zonder den bij and on herstelbare slagen te hebben toege bracht. Zijn in twee oorlogen ge drenkte luchtmacht wordt niet uit- geschakclt verwijderde punten van en verst verwijderde punten van het vijandelijke gebied te hebben vernietigd. Ten slotte kan het „chemische leger" van Italië, dat over formidabele geheime ont plofbare stoffen beschikt, niet zoomaar in eenige dagen tot zwijgen worden gebracht Maar Italië kan bovendien tegenover de Fransche plannen andere militaire en poli tieke machten in en buiten Europa stellen. Ten slotte zou Frankrijk dat in Europa wordt bezig gehouden niet in staat zijn, zijn koloniale rijk. dat over de geheele wereld verspreid ligt te verdedigen. Als de oorlog zou geëindigd zijn, en Frankrijk met een twee millioen dooden, verminkten cn ge wonden zou zitten, en met vernielde centra van leven en arbeid, zou het geen mannen en geen kracht meer hebben om zijn rijk te exploiteeren en te besturen. Frankrijk, dat herhaaldelijk zijn vijandigheid jegens Italië heeft gedemonstreerd, dat verzuimd heeft zijn in de verdragen vastgelegde koloniale rekeningen te vereffenen, dat voortdurend het Italiaansche fascistische bewind cn le ger heeft belasterd, kondigt thans de vernie tiging aan van Italië, dat weigert in zijn dienst te treden, terwijl Duitschland op nieuw jegens Italië zijn solidariteit voor zijn rechtvaardige eischen bevestigt. De Franschen, zoo besluit Gayda. volgen een verkeerden weg, die steeds verder den grep pel verdiept, welke zij door hun politiek hebben doen ontstaan tusschen hun land en Italië.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1