Langendijk één? N Oudkarspel moet kleur bekennen tir WDCtvUT rotc Arrondissements rechtbank te Alkmaar en Nog geen principieele beslissing der gemeenteraadsleden BROEK OP LANGENDIJK WIL BESLIST ZELFSTANDIG BLIJ VEN. Onder presidium van burgemeester Wijnveld van Oudkarspel, hebben op het raadhuis te Noordscharwoude gisteravond de raadsleden der ge meenten Noordscharwoude, Oudkar spel en Zuidscharwoude, een infor- matorische vergadering gehouden over de veelbesproken kwestie Lan gendijk één. Hoewel de geest der vergadering over het algemeen voor samenvoeging was, hoofdzakelijk op sociaal-economische en administratie ve .gronden, gelukte het de B. en W.'s-initiatiefnemers niet een princi pieele beslising uit te lokken. Omdat voor Oudkarspel het motief niet meer geldt onvoldoende te zijn geinfor- meerd (redenen waarom de Raden van Noord- en Zuidscharwoude en kele weken geleden het punt aan hielden) zon de Raad van Oudkar spel a.s. Dinsdagavond zich definitief moeten uitspreken vóór of tegen sa menvoeging. Gehoord de besprekingen, is het echter waarschijnlijk, dat burge meester Wijnveld op zijn beurt aan houden van het punt zal voorstel len. De vergadering van gisteravond had een merkwaardig verloop door de houding van de wethouders Ootjers (Noordscharwoude) en Bakker (Oud karspel). Hoewel deze heeren zich door hun handteekening hebben ge bonden aan het adres der B. en W.'s aan de Raden, kwamen zij toch gis teravond met allerhand argumenten voor uitstel. De burgemeester van Noordscharwoude ©pende de vergadering met welkom, en rele veerde in breede trekken de voorgeschiede nis, welke leidde tot het bijeenroepen dezer vergadering. Sur. verheugde zich er over, dat alle wethouders het initiatief-adres hebben onderteekend. Zulk een eenstemmigheid is niet steeds aanwezig. Spr. gaf hierna de leiding over aan den heer Wijnveldt, burgemeester van Oudkar spel, die zeide deze taak gaarne op zich te nemen, temeer omdat hij bij de vorige po gingen tot samenvoeging niet aanwezig was. Dus staat spr. evenals meerdere raadsleden er onbevooroordeeld tegenover. De wethou ders zijn over de samenvoeging begonnen. De burgemeesters stonden er aanvankelijk dus buiten. Spr. heeft zoo veel gezegd, wat zou er veel te hereiken zijn, als het één gemeen te was. Er zijn zeer veel dingen, welke in de vier gemeenten gelijk behandeld worden. Dat is niet. bevorderlijk. De cijfers zeggen niets, zeide voorzitter. Mep moet het in de toekomst zien. Misschien dat eerst de kin deren van de raadsleden, die er aan meege werkt hebben de gemeenten samen te voe gen, er van zeggen: Wat hebben onze ou ders iets goeds gedaan. Spr. wees op de voordeelen van dc samen voeging. Wc hebben al veel samen, de gein. U.L.O.-school, de gasfabriek. Een gemeente lijke reinigingsdienst zou ook van veel be lang zijn. Wat de ligging betreft, deze is uitstekend geschikt voor samenvoeging, grenzen ziet men niet. Geen klein gedoe. Men moet niet vragen, hoe zal die partij in den nieuwen Raad komen, wie zal er wet houder worden, zal ik op die stoel zitten? Op de medewerking van Ged. Staten zal men wel kunnen rekenen, ondanks het échec dat Ged. Staten in 1922 hebben gele den bij hun pogingen. Dc samenvoeging zal in het belang van de gemeenschap zijn. Spr. wees op de gemeenschappelijke pogingen, om het voor den tuinbouw beter te maken door de plannen in het Gcestmerambacht. Spr. vond het niet juist dat religie mee sprak om een gemeente samen te voegen. Wat zou Amsterdam moeten? Daar heeft men een linkschon raad m een rechtschen burgemeester. Gaat" het daar zoo verkeerd? Er moet voor Broek geen bezwaar zijn om met de andere gemeenten mee te gaan. Dc finantieele toestand der gemeenten is niet meer rooskleurig. Als er één gemeente was, zou dat wel beter zijn, geloofde spr. De wethouders aan 't woord. De heer C. Kramer zeid'c zich bij het be toog van den voorz. te kunnen aansluiten. De cijfers, welke zijn opgemaakt, zijn niet gegeven om den doorslag te geven, doch om een richtsnoer te zijn. Ook voor provincie en Rijk is het een voordeel, daar men in dc toekomst i.p.v. niet 3, met 1 gemeente te doen heeft. Groot est a d sallures. zullen we niet aannemen, als Langendijk één wordt. Het blijven dezelfde Langendij- kers, die in den raad zitten. Deze gedachten, welke men wel eens hoort, behoeven niet zoo ver te gaan. Spr. juichte het van harte toe, dat alle raadsleden aanwezig zijn. Weth. Ootjers, Noordscharwoude, zeide tenslotte, voorstander te zijn, maar waar wij als raadsleden voor de belangen van de ge meen tenaren te behartigen hebben, zullen 'we toch de burgerij er in moeten laten mee spreken. Anders zou spr. er moeilijk z'n stem aan kunnen geven. Weth. DuBurck, Zuidscharwoude, meende dat dé weth. dezen avond weinig behoeven te zeggen. T.a.v. het bezwaar van den heer Ootjers sprak spr. zijn verwondering uit, daar de lieer O. toch liet voorstel heeft on derteekend. De gemeentenaren zullen nog hun stem kunnen laten hooren, als de com missie uit de burgerij wordt gevormd voor tot samenvoeging wordt overgegaan. Nog meer vurige kolen. Burgemeester van Spengler was ook zeer verwonderd over des heeren Ootjers woor den. Een referendum is nog nooit voorgeko men in de geschiedenis. Men moet een be slissing kunnen nemen. Anders moet men geen raadslid zijn. De heer Ootjers zeide er wel mee bekend te zijn hoe de procedure is. Maar spr. achtte liet van groot belang, dat de burgerij er over gehoord werd. Het eerste gepruttel. De heer van den Abccle herinnerde aan de besprekingen in Zuidscharwoude en Noordscharwoude. waarbij besloten werd een nadere toelichting te vragen. Bij'een dergelijke ..belangrijke aangelegenheid zal men al is men voorstander van samenvoe ging, (de SDAP is dat,) een zoo belang rijke zaak goed moeten onderzooken. Spr. had verwacht dat een uitvoerig "apport zou worden uitgebracht, waarin het voorstel ge motiveerd werd. Nu heeft men een staatje ontvangen van de finantieele voordeelen, welke f 1100 zouden zijn. Dc gelegenheid wordt nu niet gegeven om dc zaak rustig te overzien, bijv. na een gedegen inleiding over de voordeelen. Uit de woorden van den bur gemeester valt af te leiden, dat men een be slissing wil forceeren. Spr. zou het beter vinden, als in een gecombineerde raadsver gadering eens een prac advies werd uitge bracht door een voor- en tegenstander. Hier is het eenige punt waarover ruggespraak met de ingezetenen mogelijk is. Spr. wees op een stukje in dc Schager Courant, waar in een berekening gemaakt werd dat er een meerderheid was te vinden, doch men moet dan de minderheid in dc gelegenheid stellen haar standpunt tc bepalen, voor zc wordt vastgelegd door dc meerderheid. Voorzitter zeide, dat dc heer Van den Abeele van een verkeerde veronderstelling is uitgegaan. Het is de bedoeling, hier eens met de raadsleden te praten. Wanneer dan blijkt, dat er medewerking is, dan kan men dc raden goed inlichten. Het is een louter informatorische vergade ring, om later voorstellen te kunnen doen. Na deze vergadering zulten de raadsleden toch met hun kiesvereenigingen kunnen overleggen. De proqedurc .is. zoodanig, dat» de burgerij er dooi- de ftcvencommissie in wordt gemoeid. Dat.de §.p.,AP. voorstander is, kan spr. begrijpen. Het staat in haar program. Oudkarspel aan het woord. De heer Borst, Oudkarspel, verwachtte, dat het wel weer zal gaan als met alle nieu we dingen, zooals strijd gevoerd is tegen de waterleiding, de gasfabriek en andere din gen. De kleine dingen moeten achterwege blijven. Spr. wees op het belang van het onderwijs. De onderwijsversnippering is een nadeel voor de arbeidend i. klasse. Spr. ziet in de toekomst gebeuren dat het Geestmerambaoht geheel herverkaveld zal worden. Die nieu we gemeente kan er dan ook bijge voegd worden. Ook de verkeersweg is van belang. Deze is thans treurig. Zou er geen goede verkeersweg ach ter den Langendijk om kunnen wor den gelegd? Het is in het algemeen belang en dus vooruitgang dat de gemeenten samengevoegd worden. Burgemeester Van Spengler zeide, dat de indruk niet moet zijn, dat de B. en W.'s on- gedocumenteerd met het voorstel komen. Het adres aan dc Kroon las spr. voor, waar in wordt gewezen op het economisch voor deel en' financieel belang. Er zouden zeer veel dingen kunnen gebeuren, als het één gemeente was, die nu niet gebeuren. Dat is in de geschiedenis meermalen gebleken. Spr. kan niet begrijpen, welk lijvig rapport men zou verwachten. Daardoor zou men ver gelijkingcn kunnen maken, welke niet gc- wenscht zijn. Het is beter, er over te spre ken. Daar kan men nog eens nadenken over liet gesprokene. Voor de ingezetenen verandert er niets als dc gemeenten sa mengevoegd worden. Spr. zette dit in den breede uiteen. De geméenten, waar men tot samenvoe ging is overgegaan, willen nicf meer terug, 't Moet niet zijn: Ik ben er teugen, omdat ik er teugen ben. Spr. betreurde, dat de vierde gemeente er niet bij kan. In Broek heeft men hetzelfde standpunt als in 1922. Het is niet onmoge lijk, dat Den Haag straks zegt, dat Broek er ook bij komt. Beter een half ei dan een leege dop, zeide spr. Eenige voorbeelden noemde spr., welke voor samenvoeging pleiten. Verbetering van het onderwijs, zoowel openbaar als bijzon der door samenvoeging van scholen. Noord scharwoude is thans alleen belast met liet' aangaan van geldleeningcn voor dc bijzon dere scholen! Dat gaat feitelijk niet op. De Spoorstraat is eigendom van Noordschar woude. maar Oudkarspel ontvangt de reke ning voor het onderhoud! De financiering van de Mosselornbrug-verbctering zou beter door een grootere gemeente kunnen geschie den. Dc aanleg van de nieuwe prov. weg zou niet zoo'n naijver hebben gewekt als er één gemeente was geweest. Voorts zou desubsidieering van de kanalisatie anders geregeld kunnen zijn. De meerdere openstel ling van de postkantoren zou bevorderd kunnen worden, als we één groote gemeen te hadden. Ook t.a.v de veiling en van de spoorlijn zou een grootere gemeente de voorkeur verdiénen. Combinatie van de functies van burgemeesters en secretarissen is niet aneer mogelijk. Stabiliteit in het be stuursbeleid wordt verkregen als men één burgemeester, éen secretaris en een ontvan ger heeft, die zich alleen aan deze functie zouden kunnen wijden, doordat zij een be hoorlijke financieele positie hebben. De ad ministratie zou zeer vereenvoudigd kunnen worden. Verbetering ware te verkrijgen in subsidieering van verenigingen, Maatschap pelijk Hulpbetoon, steun aan arbeiders en tuinders zouden meer uniform kunnen zijn. De Langendijk is één familie, waarin geen verschil moet zijn! Boos De heer Ootjers kwam op tegen de opmer king van den burgemeester: „zelfs de heer Ootjers", Spr. ergert zich over dergelijke uitdrukkingen. De heer v. Spengler: 't Is mij aangenaam de ergernis te kunnen wegnemen. De heer Ootjers (boos): 't Zal niet noodig wezen. Ik ben voor samenvoeging. De heer van Spengler: Dat doet me genoe gen. U blijft oordscharwouder, zeide voorzitter tot den heer Kooij. U kunt boven uw brie ven blijven zetten Noordscharwoude. De or ganisatic van de arbeiders en politieke par tijen izijn ook al over de geheclc Langeiv dijk. Wat het onderwijs betreft, men moet dc groote lijnen zien. Niet vragen: waar zal de school komen. De heer Kooij zeide, dat hij in den raad heeft gezegd, dat hij er tegen was en dat heel wat zou moeten veranderen, wilde spr. er voor zijn. De financieele voordeelen zijn gcflateerd f 1500. voor ambtenaren is tc weinig. Zie maar eens in Heiloo, ook een gemeente van 0000 zielen. Wat de post f 3400 voor politie betreft, dit is veel te weinig. Inplaats van meer politie, zooals gevraagd wordt, zal men er een minder willen nemen. Het wordt een nadeelig sal do i.p.v. een voordeel. De heer Kostelijk begreep niet goed, dat de dorpen bestaan zouden blijven. Spr. was wel voor samenvoeging, maar dan van alle vier gemeenten. Dat zal nogal wat moeilijkheden geven, door de verschillende eigenaardigheden der gemeenten. Dat men goedkooper zal uitko men gelooft spr. niet. De heer Weel juichte het initiatief van deze vergadering toe. We moeten de zaak groot zien! Een man van traditie. De heer Barten Noordscharwoude is geen voorstander. De voordeelen van gasfabriek en waterleiding hebben we hier ook. Dc conservatieven waren hier niet tegen zeide spr. tot den heer Borst. Spr. zelf heeft al 't mogelijke gedaan voor de gasfabriek Hij zal zich 't woord conservatief niet aantrek ken. Hij is hier al meer voor uitgescholden. De Noordermarktbond zou er evengoed gekomen zijn. Spr. zag er ook geen financi eel voordeel in. Spr. hechtte zeer aan de traditie. Een Noordscharwouder is een Noordscharwouder een Oudkarspelcr een Oudkarspeler. De heer Schrijver: Dat is juist verkeerd. De heer Barten: Neen juist goed. Burgemeester Van Spengler: En U hebt een vrouw uit Broek op Langendijk. De heer Barten: Ik zou er ook een uit Warmenhuizen kunnen hebben. Dan moest Waituenhuizen er ook bij zeker? De burgemeesters zijn geen geboren Laii- gcndijkeis. Burgemeester Van Spengler zei de, dat do Oudkarspelers in Oudkarspel blij ven en de Noordscharwouders in Noord scharwoude wonen. Tot den heer Kooij zeide spr., dat het voor Noordscharwoude ccii financieel belang is, dat de gemeenten samengevoegd worden. S.D.A.P De heer Van den Abeele zeide, dat het in het program der S.D.A.P. opgenomen zijn van de samenvoeging der gemeenten nog niet wil zeggen, dat de s.d. van den Lan gendijk hiervoor zijn. Spr. had niet geweten dat dit een vergadering was om een uit spraak uit te lokken. We zijn geen tegenstanders van samen voeging, maar willen de zaken van alle kan ten zien. Spr. wilde eerst zeker eens iets hooren van de burgerij. Spr. hoopte dat het niet in het voornemen lag van de burgemeesters om binnen twee'of drie weken een uit spraak van den raad vragen. De heer Van Kleef zeide, dat bij de ka tholieken. die één parochie op den Langen dijk hebben, de dorpsgeest ouder de men- schen is blijven bestaan. Zijn we het nu eens of niet? De lieer Rijper wilde spoed met de zaak maken. Laat ons een uitspraak doen, of we er voor- of tegen ziin. Voorzitter zeide, ta.v. de opmerking van den heer Van den Abeele, dat de volgen de Dinsdag in de Raad van Oudkarspel het verzoek aan de orde zal komen. Spr. zal voor het einde aan de vergadering zeer ze ker het standpunt der aanwezigen vragen over deze zaak. Als er geen medewerking komt, zal het beter zijn ook daar het adres aan te houden. Wat de openbaarheid dezer verga dering betreft, moet men het niet doen voorkomen of de burgemees ters daar eigenlijk tegen waren. Men moet bij een dergelijk belang rijke zaak echter even overwegen. Tenslotte nemen de perslui elk woordje wat ontglipt op, en dan gaat men wel eens overwegen of een rustig onderonsje vooraf niet be ter zou zijn. Spr. schuwt echter geen openbaarheid. Ik leg geen wachter voor mijn lippen, roept de heer Wijnveldt driftig uit. Ik ben mis schien te loslippig, maar het prik kelt me van achterafjos beschul digd te worden! De heer Du Burck zeide, den heer Van den Abeele niet te begrijpen. De burgerij krijgt gelegenheid, zich uit te spreken. Het is niet juist zich voor de raadsvergaderin gen mot vereenigingen in verbinding tc stellen. De heer Van den Abeele houdt zich in dc mist. zegt spr. De heer Kramer beantwoordde eenige opmerkingen van den heer Kooij. Behalve voor den secretaris is f 1500 voor ambtena ren gerekend. Een stem: Dat is veel te kori! De heer Kramer: De vergelijking met Hei loo gaat niet op. De post veldwachters is ruim genomen. In Heerhugowaard en in Zijpe lieeft men ook een veldwachter. We hebben hier ook dc rijkspolitie. Het is in 't algemeen belang, dat de ge meenten worden samengevoegd. De voorzitter vroeg of deze zaak moet worden behandeld door den ouden raad of door den nieuwen raad. In de woorden van den heer Abeele heeft spr. iets dergelijks gehoord. Raadpleging van de burgerij acht spr. niet noodig. Als spr. dc medewerking niet krijgt, zal hij zich terugtrekken. Burgemeester Van Spengler: Het is tijd voor behandeling. De heer Kostelijk vond, dat het niet zoo overhaast moest gaan. Bezwaren noemde spr. nog het bezoeken van den burgemeester dat dan allemaal in Noordscharwoude zal moeten zijn. De vervalling van de scholen zou spr. be treuren. De opheffing der postkantoren is ook een nadeel. Wc moeten niet zoo haas tig zijn. De voorzitter: In de a.s. Dinsdag te hou den raadsvergadering zal het aan de orde komen. Spr. wil niet overhaasten: Hij houdt ook zijn baantje graag. De heer De Boer zeide, er geen voordeel in tc zien, ook voor Oudkarspel. Spr. kan er niet zoo meteen de medewerking toezeg gen. Met de burgers wil spr. eerst eens spre ken. De heer Barten wilde zich nog wel uit spreken. Dat doet spr. in de raad. Wij zijn niet bang. De heer Van den Abeele stond verbaasd over voorzittcr's houding t.o. de soc. dein. We zijn niet bang voor een actie bij de ver kiezingen. U wilt weten hoe men er alge meen over denkt. Toevallig is spr. van mce- ning dat het van belang is, dat de gemeeur ten samengevoegd worden, maar er is nog geen doorslaggevende meerderheid in de raden. Eerst moet de openbare mcening bein- vloed worden om een eenstemmig besluit te krijgen. Spr. is van ineening, dat de oude raad het kan behandelen. Voorzitter: Dan moeten wij het in de Raad van Oudkarspel zeker aanhouden? De heer v. d. Abeele: Ja! Burgemeester Van Spengler begrijpt niet hoe dc publieke opinie beinvloed moet wor den. Dc raadsleden moeten een zelfstandig oordeel hebben. Zoo niet, dan moeten zij hun mandaat neerleggen. Als de raad van Oudkarspel er tegen is, is hij er tegen, hetgeen jammer zou zijn. Weth. Bakker was voorstander van sa menvoeging. De S.D.A.P. heeft zeer veel ge daan voor Langendijk. De meerderheid van spr.'s afdceling was niet vóór samenvoegin; Het verbaasde spr. wel, dat er zoo vlug te werk gegaan wordt. We hadden eerst ver wacht, dat het na de verkiezingen zou ko men. Spr. is niet bang voor de verkiezin gen Wij zijn een beweging van de toekomst niet van vandaag of morgen, roept weth. Bakker uit. Wat het onderwijs betreft, ziet spr. er voor deel in. De verzorging van de ouden van dagen kan ook beter geschieden door een groote gemeente dan een kleine. De heer Du Burck (als de heer Bakker nog een langdradig betoog houdt): Besluit nu maar: ,ik ben er voor. We snappen er niets meer van! De heer P. de Geus, Zuidscharwoude, zeide, dat de motieven voor aanhouding voor Oudkarspel niet zoo zijn als voor Zuidscharwoude. Deze vergadering geeft veel verheldering. Met dc uitspraak van den neven raad zal wel degelijk rekening wor den gehouden. De lieer Bakker, Oudkarspel, wees er nog op, dat men voor ambtenaren te wei nig heeft uitgetrokken. Excuses. De heer Borst zeide, met het woord con servatief niet personen te hebben bedoeld. De heer Barten heeft zich misschien eenigszins beleedigd gevoeld door dat woord .conservatief". Er zijn wel z.g. con servatieven vooruitstrevend en evenzoo an dersom Het vraagstuk Tehuis voor Ouden van Dagen acht spr. zeer urgent. De hoer Kooij merkte op, dat er maar op twee politieagenten is gerekend. Dat is te weinig. De heer Kramer: Officieel is daarop nog nooit aangedrongen! De heer Van Spengler drong nogmaals in een uitvoerige rede aan op het nemen van een beslissing. Spr. las een circulaire voor van den Commissaris der Koningin in N. Brabant en Z.Holland over de gevolgen van samenvoeging van gemeenten, welke steeds zegenrijk waren op elk gebied. Spr. hoopte dat dit hij de aanwezigen zou inslaan en dat men een besluit zou nemen, een verzoek aan de Kroon tc doen. Voorzitter zeide, dat het voor den raad van Oudkarspel misschien het beste was om de zaak aan te houden. We zouden later eens op denzelfden avond kunnen vergade ren, om dan een uitspraak te krijgen, zon der dat men naar de andere gemeenten kijkt De heer Weel: Een moet er toch de kop afbijten! De heer Kramer merkte op, dat in Zuid scharwoude allen vóór waren. Ook Noord scharwoude heeft een meerderheid. Voor Ourikarspel is er geen bezwaar den kop af te bijten. De heer Ootjers vond dit wel wat kort da?. Men wil zich misschien wel even be raden. Daarna sluiting, met dank voor dc aan gename bespreking, te ongeveer kwart over elf. NOORDSCHARWOUDE GEMEENTEBELANG. Bij de bestuursverkiezing van de vrijz. kiesverecn. „Gemeentebelang" werd het be stuur samengesteld uit de heeren IJ. Kaan, C. Keeman Cz., K. de Vries, W. Kuiper en K. van Dijk. ZUIDSCHARWOUDE POSTBESTELLINGEN VERANDERD Wegens benoeming van den heer P. Sijm brievenbesteller, tot kantoorhouder, is de heer P. Kist aangesteld voor de avondbe stelling. De wijken, meer buiten de kom der gemeente liggend, zullen voor de postbe stelling door Hugowaard en Oudkarspel worden verzorgd. OP VRIJE VOETEN. J. B., die verdacht werd van brandstich ting en in verzekerde bewaring was gezet, is op vrije voeten gesteld. 50 JAAR GETROUWD. Het echtpaar J. Zijp en D. Zijp-Bakker zal Vrijdag zijn 50-jarig huwelijksfeest her denken. DEN HELDEN MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 2 Mei) UITSPRAKEN. Vóórdat de zitting een aanvang nam, deed de Rechtbank dc navolgende uitspraken: J. P. SI. uit Zijpe, wegens het vangen en vervoeren langs den openbaren weg van kievitten tot f 8.boete subs. 3 dagen hechtenis voor het sub. b ten laste gelegde. Voor het sub. a ten Jaste gelegde werd verd. vrijgesproken. J. v. d. H. te den Helder wegens het van gen van kievit ten met een z.g. treknet „vrij spraak. Beide conform het requisitoir van den Of ficier van Justitie. A. J. R. te Den Helder wegens het heb ben van dames-personeel in zijn café, zonder toestemming van B. en W. tot f 25.boete subs. 20 dagen hechtenis. Deze drie verdachten waren alle in hoo- ger beroep gegaan van een vonnis van den kantonrechter te Den Helder. WIERINGEN DEN OEVER. VASTE AANSTELLING. Naar wij vernemen heeft de heer A. Bak ker Azn. met ingang van 29 April j.1. zijn vaste aanstelling als brievenbesteller bij den dienst der P.T.T. gekregen. *Wij hopen dat deze sympathieke en ac curate posrtbode, bij de bewoners van Oost- Wieringcn bekend als „Arie de post", vele jaren onze poststukken mag thuisbezorgen, GRONINGEN, 2 Mei. Graanbeurs. Tanve (wit) 8.10—8.30, win tergerst 7.90—S, haver (wit) 7.257.40, zwar te haver 7.357.40, groene erwten 10.50 11.25, karwijzaad 30—32, gele mosterdzaad 18—20, ronde mais 8.G0—8.80, platte mais 8.358.55, lijnzaad witbloei 88.75, ideni blauwbloei 8—8.75. Aanvoer klein, stemming traag. PURMEREND, 2 Mei. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 64.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f18.3 stapels kleine Boe renkaas f 17.1 stapel volvette f21.-« 2090 Kg. boter f 1.20—1.30 p. kilo. Runde ren, totaal 643 stuks: 240 vette koeien 60— 68 ct. per kilo, matig; 273 gelde koeien f 110—1S0 per stuk, matig; 100 melkkoeieu f 180—260 per stuk, matig; 30 stieren 46—5<j ct. per kilo, matig; 6 paarden f 70140 per stuk, stug; 45 vette kalveren 60—90 ct. per kilo, goed; 1109 nuchtere kalveren: voor dc slacht f 510, voor de fok f 1218 per stuk, goed; 196 vette varkens voor dc slacht 4316 ct. per kilo, matig; 67 magere var kens f 2532 pei' stuk, goed; 460 biggen f 1218 per stuk, goed; 141 schapen f 17— 35 per stuk, matig; 99 bokken f 210 per stuk, matig; 250 lammeren f 5—7 per stuk, kipeieren f 3.20—3.40, eendeieren 2.70 per 100 stuks, 8700 Noordholl. blauwen 421A— 871/?» ct. per kilo, oude kippen cn hanen 421/-}47V2 ct- Per kilo, konijnen f 0.301.70 per stuk, 200 eenden 20—40 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 125.000 eendeieren 2.802.95, 100.000 ccndeiercn: 05-MM» Kg. 3.10—3.50, 63 -£1 Kg. 3.40—3.55, 60-62 Kg. 3.25-3.40, 58 —59 Kg. 3.20—3.25, 56—57 Kg. 3.15—3.20, 53— 55 Kg. 3.10-3.20. ROTTERDAM, 2 Mei. Veemarkt. Totaal- aanvoer 4895 stuks, t.w.: 255 paarden, 5 veulens, 1397 onager© runderen. S66 vette runderen, 49 vette kal veren, 159 graskalveren, 1530 nuchtere kap veren, 284 schapen en lammeren, 250 zuig- lammeren, 6 varkens, 93 bokken cn geiten. Prijzen per Kg.: vette koeien 7561-48-56 ct., vette ossen 6860-38-48 ct., stieren 60 —5246 ct., vette kalveren 110—9060-75 ct., schapen 4813—32 ct., graskalveren 52 40 ct., nuchtere kalveren 35—30—25 ct., slachtpaarden 564S37 ct. Prijzen per stuk: schapen f 241916, zuiglammereir f 8—64, nuchtere slachtkalvercn f 76—5, nuchtere fokkal veren f 252015, slacht paarden f 250—210—130, werkpaarden f 360 —2SO—140, hitten f 260—200—130, stieren f 255185135, kalfkoeicn f 285—220'155, melkkoeien f 280210155, varekoeien f 200160140, vaarzen f 170—150110, pin ken f 150110—90, graskalveren f 553525 bokken en geiten f 10—75. Overzicht: vette koeien en ossen, aanvoer korter, han del willig, prijzen le en 2e kw. iets hoo ger, 3e kw. als gisteren pr. k. 79 ct., pr. os sen 72 ct. Stieren, aanvoer iets grooter, han del kalm, prijzen le en 2e kw. iets hooger, 3e kw. onveranderd. Vette kalveren, aanvoer als vorige week, handel matig, priizen con stant. Schapen en lammeren, aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen als gis teren. Zuiglammcren, aanvoer iets korter, handel matig, prijzen als vorige week. Nüoh tere slacht- en fokkalvcren, aanvoer aanm. kleiner, handel vlot, prijzen iets hooger. Paarden, aanvoer, groot, handel zeer kalm, prijzen vooral niet hooger. Kalf- en melk koeien, aanvoer korter, handel stroef, prij zen onveranderd. Varekoeien, aanvoer flink handel tamelijk, goed prijshoudend. Vaar zen en pinken, aanvoer iets grooter, handel slecht, prijzen onveranderd. Graskalvercn, aanvoer ruimer, handel traag, prijzen on veranderd. Bokken en geiten, aanvoer als vorige weck, handel kalm, prijzen stabiel. ZWAAG, 1 Mei. Veilingsvcreen. „Bangcrt en Omstreken". Aardappelen: gr. Schotsche 8—13, kleine Schotsche 1316, blauwe 2.203, wortelen 7—14, bloemkool 18—36, sla 2.50—5.80, an dijvie 18—24, uien 3-5.60, prei 5-6.40, gele kool -6.107.10, roode kool 8.10, spinazie 3.90 7.50, postelein 1215, komkommers 8— 10, slaboonen 68—72, witlof 17.10-24, peulen 17—61, rabarber 3—4.90, radijs 1.80—2.20, aardbeien 2—3.20, bieten 2.30—2.70. D0NI W9* Twei

Schager Courant | 1939 | | pagina 8