Polen balanceert tusschen Moord op de woekeraarster DE WERELD aanmatiging en verlegenheid Japans buitenlandsche politiek is onafhankelijk Verboden vragen De nieuwe Rijksweg Amsterdam-Afsluitdijk Postvlucbten op Indië Becks rede in Duitschland on gunstig ontvangen. Ronduit negatief genoemd. De eerste reactie te Berlijn op Becks rede was bepaald ongunstig. Dit vond waarschijnlijk oorzaak in het feit, dat de publicaties eerst zeer laat en zeer onvolledig loskwamen. Men noemde de rede ronduit nega tief en meende dat aan den toestand niets was veranderd en de span ning dus onverminderd voortduurt. Zeer boos was men over Becks be wering, waarin hij de juistheid van Hitiers mededeelingen over een voor stel aan Polen om de Poolsch-Duit- sche kwesties te regelen, ontkent. De officieuze commentaren ontbre ken nog, maar ook uit de latere of ficieuze uitlatingen valt op te ma ken, dat men Becks rede slechts een zwakke bijdrage tot de oplossing van de hangende kwesties acht. De National Zeitung le Essen schrijft iet wat sarcastisch over de redevoering van Beek o.m.: Niemand lieeft verwacht dat Beek in zijn redevoering zou herinneren aan het feit, dat Polen de stichting van zijn tegenwoor- digen staat te danken heeft aan de slag van Tanneberg in 1911, doch zijn tegenwoordig geografisch bestaan aan het schandelijke ,.Diktat" van Yersailles en dat de ongestoor de vreedzame ontwikkeling van dien staat haar eigenlijke mogelijkheden pas verkreeg door het Duitsch-^Poolsche vriendschaps verdrag. Men had evenwel kunnen verwachten, dat Beek zich op zijn minst de besprekingen herinnert, die hij in October 1938 en in Maart 1939 heeft gehad met Hitlcr en den rijks minister van buitenlandsche zaken en waar bij hem in tegenstelling tot zijn bewering liet Duitsche aanbod tot oplossing van de kwestie Dantzig en tot aanleg van een ver bindingsweg naar Oost-Pruisen zeer duidelijk werd medegedeeld. Hij schijnt, toentertijd echter de beteekenis van dit voor één keer gedaan historische aanbod geenszins te heb ben begrepen. •De Poolsche verklaring is blijven steken in de poging.de feiten uit den weg te gaan en door verwringing der historische feiten de schuld aan de DuitschPoolsche span ning van de eigen schouders af te wentelen. In dubbelzinnig licht.. Deze poging is te meer mislukt daar de verwijzing van den Poolschen minister van buitenlandscre zaken naar de begrippen van internationale achting en nationale eer in een zeer dubbelzinnig licht geraakt is, wanneer men daartegenover de feiten stelt. Welke bescherming, aldus vraagt het blad, geniet de eer, het leven en het bezit der Duitsche mindorheid in Polen? Hoe veel Duitsche boeren hebben in deze laatste weken in Polen de „vredelievende" metho den der Poolsche politiek aan eigen lijf moeten ondervinden? Voor wie heeft Beek gesproken?' Voor de Britsche omsingeling tegenover het rijk, voor de Poolsche chau vinisten, die sinds maanden met toenemen de aanmatiging ophitsen tegen liet rijk? In plaats van een gebaar heeft men in den Sejm slechts een .balancieren" beleefd tus schen aanmatiging en verlegenheid. Nóch democratisch, nóch auto ritair. HET GAAT DEN KEIZERLIJKEN WEG! De woordvoerder van het Japan sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft in een pcrscohferentic verklaard dat de Japansche buiten landsche politiek niet in tegenstel ling is met het democratische kanrp en noch met het totalitaire blok. De woordvoerder weigerde iels te zeggen over de geruchten over eeni militair verdrag tusschen Japan, Duitschland en Italië en hij voegde hieraan toe, dat Japan een eigen, onafhankelijke buitenlandsche poli tiek voert, welke er op gericht "is, met alle buitenlandsche mogendhe den vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden en te ontwikkelen. AR1TA. De Japansche consul-generaal heeft giste ren een bezoek afgelegd bij den consul van Engeland, den consul van de Vereenigde Stalen en den voorzitter van den gemeente raad der internationale concessie inzake de Japansche stappen betreffende de bestuurs vorm van de internationale concessie. In aansluiting met liet medegedeelde in de persconferentie, vernemen wij nog, uit Tokio, dat Arita, de Japansche minister van bui tenlandsche zaken heeft verklaard, dat de onwrikbare politiek van Japan is, dat de anti-komintcrnovcrccnkomst met Duitsch land en Italië de spil vormt van de Japan sche buitenlandsche politiek. Daarom hoopt Japan oprecht, dat Duitschland en Italië hun ontwikkeling zullen voltooien in het licht van hun resp. nationale politiek. Japans be trekkingen worden meer en meer \crstcrkt op cultureel en economisch gebied. Er zijn eenige landen, van wie verwacht wordt, dal zij in de naaste toekomst tot liet antl-komin- tempact zullen toetreden. Voortgaande zcide Arita o.m. nog, dat de keizerlijke weg van Japan zeer verschil lend is, zoowel van het totalitaire als van de democratie. Ten slotte verklaarde de mi- minister nog. dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat als gevolg van de Japansche politiek de buitenlandsche belangen uit Chi na zullen worden verdreven, aangezien daar toe geen voornemen bestaat en dit ook prac- tisch onmogelijk zou zijn. In hoeverre de laatste gebeurtenissen in Europa invloed zullen hebben op de poli tiek van Japan, mede ten aanzien van bet geschil met China, valt af te wachten. De beslissing de as niet militair te steunen zou kunnen wijzen op een verlangen naar vre de. De Chineesche papieren staan echter gunstig momenteel, dus zal China thans ze- kei geen overhaaste en vernederende vrede sluiten. Chamberlain rekent op overeenstemming met Rusland Geen enkele reden waarom geen accoord zou worden bereikt. Doelende op het onverwachte aftreden van Litwinoff, zeide Chamberlain gisteren in het Lagerhuis: Er is geen reden te veronderstellen dat wij met Rusland niet tot een be vredigend resultaat zouden komen. Er worden met Rusland en andere belanghebbende landen nog steeds onderhandelingen gevoerd. Op een vraag van Attlee, de Labourafge- vaardigde, of de minister president een da tum kon noemen waarop een verdrag zou zijn afgesloten, wilde Chamberlain geen be paald antwoord geven. De Labourafgcvaar- digdcri drongen aan op samenwerking op zoo breed mogelijke basis. Een aardig woor denspel ontstond tusschen Chamberlain en den communist Gallaoher: Gallacher: Voelt de premier niet voor het leggen van persoonlijk contact ten einde op de hoogte te komen van Stalin's opvattin gen? Chamberlain: Misschien kan de heer Gal lacher aangeven, met wien ik contact moet zoeken, want de persoonlijkheden wisselen tamelijk snel. Het Britsche antwoord gereed. Het antwoord van Engeland op de Russi sche voorstellen tot vorming van een bond genootschap tegen agressie, is definitief goed gekeurd in een vergadering van de kabi netscommissie voor buitenlandsche zaken, die anderhalf uur geduurd heeft. Hel antwoord zal vrijwel onmiddellijk naar den Britsclien ambassadeur te Moskou worden gezonden ter overhandiging aan de Russische rcgecring. De Duce een muur Waartegen de democratieën te pletter loopen... De „Popoio d'Halia" publiceert een in bij zonder felle bewoordingen gesteld artikel, tegen door Fransche bladen gepubliceerde berichten over beweerde betoogingen van op roerige» aard in Milaan en over verstoord heid der Milaneezen legen de beweerde aan wezigheid van Duitsche troepen in de stad. Het blad noemt deze berichten het top punt van onbeschaamdheid en zegt, dat do gehcele wereld weet, dat dit leugens zijn. De Milancesche bevolking zal op de stra len en pleinen het aan de wereld toeroepen, dat de as Rome—Berlijn een onwankelbaar blok vormt en dat de Duce door zijn gehecle volk gevolgd wordt als een muur waarte gen de groote democratieën, die vooral groot zijn in leugens, te plotter zullen loopen. Tijdsomstandigheden leiden tot eenige belemmering van het Ne- derlandsche geestesleven. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Faber betreffende het weigeren van vergunning aan prof. dr. Karl Barth om in een besloten bijeenkomst van theo logische studentenvereenigingen te Amster dam een tweetal vragen te beantwoorden, omdat deze zouden liggen op politiek ter rein, heeft de minister van justitie o.m. ge antwoord, dat door bedoelde vragen het po litieke terrein op ontoelaatbare wijze werd betreden. Ifi verband met het verbod van politieke actie voor vreemdelingen, dat in dezen tijd meer dan ooit moeten worden gehandhaafd heeft de minister, mede omdat prof. dr. Karl Barth ten deze geen toezeggingen -wenschte te doen* het noodig geacht, de betreffende maatregelen te nemen. Over leg met prof. Barth had plaats. Het Ncdcr- landsehc geestesleven is volgens den minis ter niet ernstiger belemmerd dan door de tijdsomstandigheden geboden is. Veel K.L.M.-personeel onder de wapenen Heropening der luchtlijnen naar Groningen en Friesland uitge steld. Aangezien zich een groot deel van het vliegend personeel der K.L.M. in militai ren dienst bevindt, heeft de K.L.M. het be sluit moeten nemen de hei-opening van de luchtlijnen naar Groningen en Friesland, welke aanvankelijk op 15 Mei zou plaats vinden., tot nader te bepalen datum uit te stellen. Ter vermijding van misverstand wordt er de nadruk op gevestigd, dat de dienst op de lijnen naar Zeeland, welke op 24 Juni naar Knocke worden doorgetrokken, en naar Eindhoven ongewijzigd wordt voort gezet. Nederlandsch-Belgisch vriendschapsbetoon Initiatief van de Nederlands che Kamer van Koophandel. Aan den vooravond van het bezoek van Koningin Wilhelmina aan België heeft de Nederlandsche Kamer van Koophandel in België besloten tot de organisatie van een Ncderlandsch-Bclgische vriendschapsmani festatie. Zij wil daarmede uiting geven aan de erkentelijkheid der in België wonende Nederlanders voor de groote gastvrijheid, die zij genieten, en aan de dankbaarheid jegens de Belgische pers voor de groote medewerking, welke deze heeft verleend bij de ontwikkeling der vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide landen. De Kamer heeft de leden van de afdeeling Brussel van den Belgischen journalisten kring \oor een feestmaaltijd uitgenoodigd. Twintig jaar geëischt tegen den kleinzoon TWAALF JAAR TEGEN ZIJN VRIEND... Onder groote belangstelling ving gisterochtend in de Amsterdamsche rechtszaal de zitting aan, waarin de afschuwelijke roofmoord in de Jor- daan behandeld werd. Zooals wij gisteren- uitvoerig meldden, was een 82-jarige leenvrouw' het slachtoffer geworden van de misdadige harts tochten harer kleinzoon, Frans E., en diens vriend, Lecndcrt K. De beide verdachtcn'sgaan met gebogen hoofd, ieder in een hoek van de verdachten- bank zitten. De oudste, L. K., barst in snik ken uit, hij krijgt een glas water en kal meert dan wat. Eerst moeten zij terecht staan wegens een diefstal in vereeniging van eenige balen stof, een zaak van weinig belang, die de Aanbesteding 30 Mei a.s. Den 30sten Mei a.s., zoo schrijft ons de A.N.W.B., zal door den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage in twee perceelen worden anbeslced de aanleg van de aardebaan van het gedeelte van Rijksweg no. 7, Amsterdam Afsluitdijk(Leeuwarden), in den Wierin- germeer van Lambcrtschaag tot Den Oever met bijkomende werken. Het aan te leggen wegvak, waarvan de totale lengte bijna 20 k.m. bedraagt, krijgt aan de zuidzijde nabij Lambertschaag aan sluiting aan het reeds in uitvoering zijnde gedeelte van dezen Rijksweg en geeft aan de aandacht in de zaal nog weinig vermag te boeien. Beide \erdachten bekennen. De of ficier \an Justitie vordert tegen ieder van hen zes maanden gevangenisstraf. Tegen twee helers, die in dit zaakje be trokken zijn, vordert de officier resp. 8mnd. en één jaar met aftrek van voorarrest. zelfde feit, gepleegd samen en in ver- gehoord dr. J. P. L. Hulst, die het sectie rapport heeft uitgebracht en tot den ver stikkingsdood van het slachtoffer meende te mogen concludceren. De verdediger van verd. K., mr. W. van Everdingcn, acht hartverlamming niet uit gesloten, maar dr. Hulst blijft bij zijn con clusie: dood door verstikking Galgenhumor. Uit het getuigenverhoor blijkt dat Frans o\er galgenhumor beschikt. Toen de. agent die hem arresteerde, hem vroeg hoe bij aan zijn spiksplinternieuwe pak kwam, had hij Beantwoord: „Van Sinterklaas!" Dan wordt de hoofdverdachte aan den tand gevoeld. Op de vragen van den president vertelt verd. Frans E. met horten en stoolen de gruwelijke bijzonderhe den \an het misdrijf: het binden van dc vrouw, kussen op baar hoofd, prop in den mond, afrukken \an den rokzak der oude grootmoeder, in welke zak zich ruim f 400.be vonden. Het geheele drama had zich in enkele minuten voltrokken In het duister van den avond slopen de jeugdige misdadigers wég- Frans E: Ik was gek, ik wist niet meer wat ik deed... Lecndcrt, dc vriend, zeide bij zijn verhoor slechts f 5.van den buit te hebben ge kregen. Op een gegeven moment had Frans geroepen: „Ze is dood!" Ik werd toen bang, aldus Leendert, en ik wilde er verder niets aan doen." Requisitoir. De officier van Justitie, mr. C. J. van Ar- kel, requisitoir nemend, acht den opzet om te dooden bij beide verdachten aanwe zig. Frans E. is de hoofddader. Hij werd verwend en vertroeteld door zijn grootmoe der. Maar hoe vergold hij die liefde! Door maar steeds weer geld te eischen! Spr. wil rekening houden met en kele verzachtende omstandigheden en eischt tegen den hoofdverdachte Frans E. twintig jaar gevangenis straf wegens doodslag, voorafgegaan of gevolgd door een strafbaar feit en gepleegd om zioh voor het ande re feit straffeloosheid te verzekeren. Tegen den tweeden verdachte, Leendert K., vordert hij wegens het zelfde feit, gepleegd samen en in ver eeniging met Frans E., twaalf jaar gevangenisstraf. In beide gevallen eischt het O. M. aftrek van preventief. Pleidooien. De verdediger van Frans E., mr. M. Schor- lesheim, concludeert, dat hier slechts ge sproken kan worden van mishandeling, den dood tengevolge hebbende. Een prop in den mond kon volgens E. geen kwaad. Spr. bepleit clementie. In denzelfden geest wordt voor Leendert K. gepleit door mr. W. van Everdingcn. „De man die hier zit, is geen moordenaar, hij was een dief! roept spr. uit. Noordzijde op ongeveer 1 k.m. van den Af sluitdijk aansluiting aan den bestaanden dijkweg. Voor de onteigening is gerekend op den aanleg van twee rijbanen, gescheiden door oen middenberm. Voorloopig wordt maar één rijbaan aangelegd. Verwacht wordt, dat over plm. 10 a 15 jaar zal worden overge gaan tot den aanleg van de tweede baan. Ten Zuiden van Hoorn zal langs dezen weg aan één zijde een vrij liggen cl rijwielpad worden aangelegd, terwijl ten Noorden van Hoorn geen rijwielpad is ontworpen, be houdens op enkele plaatsen, waar dit in verband met de omstandigheden noodig zal zijn. Waar geen rijwielpad is zullen de wiel rijders de bestaande wegen moeten gebrui ken. Het werk zal 14 maanden n den datum van aanvang moeten zijn voltooid. Vertrek van Aankomst te Zilverreiger Jodhp. 5 Mei Rang. 5 Mei (heenreis) I Reiger j0(ijip 5 >iei Basra a-Mei (terugreis) I .1 f*ier IAthene 5 Mei Basra 5 Mei (heenreis) I l iï'Ureis) l^danSMei Rang. 5 Mei in weinig woorden Görinq is moe. Goering zal vermoedelijk een rustkuur van tien dagen te San Remo maken. In Duitsche kringen wordt ver zekerd, dat hij geen politieke besprekin gen zal voeren en hij zal niet deelnemen aan de besprekingen tusschen von Rib- bentrop en Ciano aan het Como-nieer. Duitschland belaagt geen Arabieren. De Duitsche gezant heeft, in verhand met de ontwikkeling van de openbare meening na dc bezetting van Albanië door Italië, een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat Duitschland geen en kele kwade bedoeling heeft jegens de Arabische landen en zich nooit met Italië heeft verbonden voor het verdeelen van Afrika of het nabije Oosten. Argentijnsche nazi's waren zeer Duitsch! Uit het rapport van het openbaar ministe rie over liet optreden der nationaal-socia- listen blijkt, dat de nationaal-socialistische partij politick-sociaal was georganiseerd en alleen gehoorzaamde aan bevelen uit Duitschland. De partij bemoeide zich met gemeenschappelijke instellingen, scholen en zelfs niet het intieme leven van de par- tijgenooten. hetgeen in strijd is met de Argentijnsche grondwet. Erkenning Slowakije nog niet officieel. ln officicele Britsche kringen weigert men de berichten, volgens welke de Britsche consul te Bratislava opdracht zou hebben ontvangen de regeering van Slowakije me de te doelen, dat dc Britsche regeering het voornemen zou hebben Slowakije te erkennen, te bevestigen of te ontkennen. Men merkt op, dat Slowakije een onaf hankelijke slaat is en herinnert eraan, dat Groot-Brittannië de annexatie van Bo- henien, Moravië niet heeft, erkend en haar legatie te Praag heeft laten bestaan. Maximale snelheid op Duitsche autowegen. Hitlcr heeft, door het groote aantal ver keersongevallen maximumsnelheiclsbepalin- gen uitgevaardigd. Het „Reichsgesetzblatt" publiceert een verordening, waarbij de uiaximum-sncihcid :n bebouwde kommen wordt vastgesteld op 60 k.m. voor perso nenauto's en motorrijw ielen, op. 40 k.m. voor vrachtautos en bussen. Buiten de kommen en op alle rijksautovvegen be draagt de grootste snelheid 100 k.m. voor personenauto's en motorrijwielen, 70 K.M. voor vrachtauto's en bussen. De 150e verjaardag der Fransche revolutie. Dc herdenking der Fransche revolutie wordt in Frankrijk feestelijk gevierd. Her- riot hield een rede, waarin hij er op wees, dat de eerste en de grootste weldaad van de revolutie dc vorming van de Fransche eenheid was. Vervolgens sprak Lebrun, die er op wees, dat te Versailles de groo te beweging tot bevrijding van den mcnsch en tot versteviging van de natie, waar uit het hedcndaagsche Frankrijk is gebo ren, ontstaan is. Vliegtuig van de Nw. Guinea-expeditie ver ongelukt. Volgens een ontvangen radio bericht is Amphibievliegtuig PK-AES, een der vliegtuigen van de Nieuw-Guinea-ex- peditie, en o.m. in gebruik voor fotografie uit dc lucht, bij een landing op het Sen- tani-mcer gekapseisd. Vijf minuten daar na is liet toestel gezonken. Volgens de N. R. Ct. heeft de bemanning echter geen letsel bekomen. Sprekende kabelballons. Men is op de ge dachte gekomen de Britsche kabelballons, die de groote steden beschermen, te voor zien van luidsprekcrsinstallatics, waar mee men in tijd van oorlog de bevolking tijdig tegen luchtgcvaar zal kunnen waar schuwen en haai' bovendien nog de noo- dige aanwijzingen verschaffen. Indien de proeven, aldus het Hbld., die men binnen kort hiermee denkt te nemen, een bevre digend resultaat opleveren, zal een pro bleem, dat reeds lang de aandacht vroeg, zijn.opgelost. Vijf Britsche „koningen" ad interim. De Britsche koning heeft een uit vijf leden be staande Baad van State benoemd, die tij dens zijn afwezigheid-zal optreden. Alles is thans gereed voor het vertrek van den koning en dc koningin, heden uit Port- smouth, aan boord van de Empress of Australia. Het Koninklijke gezelschap be staat uit dertig personen. De slagkruiser Rcpulse begeleidt liet mailschip een eind- weegs over den Atlantische» Oceaan. Een kanaal tusschen twee Oceanen? Ge neraal Somoza, president van Nicaragua, is verwelkomd door Boosevelt bij zijn aan komst voor een officieel bezoek. Men ver wacht, dat de kwestie van een kanaal tus schen den Stillen en den Atlantischen Oce aan door Nicaragua heen besproken zal worden. Estland acht de Duitsche voorstellen aanne melijk. Volgens een officieele mededee- ling reeft de rcgecring van Estland liet Duitsche voorstel voor een niet-aanvals- verdrag tusschen Duitschland en Estland aannemelijk verklaard. Het Estiandsche telegraaf-agontschap deelt mede, dat in den gisteren gehouden ministerraad het Duit sche voorstel inzake de sluiting van een niet-aanvalspact in beginsel werd goedge keurd. Men deelt mede, dat binnen het kader dezer onderhandelingen lieden de .minister van buitenlandsche zaken van Letland, Munters, te Tallinn zal aanko men.

Schager Courant | 1939 | | pagina 11