Breekt Nederland morgen met een traditie? Daar zal heel wat voor noodig zijn BKC voor de beslissing N, H.V* B. v)\V^ vaart uit Zwitserland - Holland Sterk Zwitsersch elftal Nederland evenwel niet zonder hoop Men kan er van overtuigd zijn, aldus Hau Hollander In T^jn Donder- dagsch sportpraatjc, dat het oen zware, zoo niet de zwaarste wedstrijd van het internationale voetbalseizoen 1939 zal worden. Maar desondanks gaan we niet zonder de onmisbare hoop naar Bern, want we weten, dat onze jongens vooral als het zware tegenstanders geldt, voor prettige verrassingen kunnen zorg dra gen. Het zal voor de veertiende maal zyn, dat de Zwitsersche en de Nederlandsche elf elkaar zullen gaan bekampen. En voor de zooveelste maal zal men in Bern getuige kunnen zijn van een uitermate sportleven kamp. want dat is iets dat tot nu toe de wedstrijden NederlandZwitser land altijd in bijzondere mate gekenmerkt heeft. De traditie Er is nog iets. dat er om dien wedstrijd heenzweeft, dat is een traditie! Een tra ditie van niet kunnen winnen op vreemd terrein en... het is ook een traditie, waaraan sedert 1920 door beide ploegen slechts een maal aan getornd is kunnen worden. Zwit serland leverde hem dat in 1933, kort voor die „we gaan naar Rome stemming", terwijl onze jongens revanche namen, kort na boven genoemde hoerastemming en in een van hun mooiste wedstrijden de Zwitsers in datzelfde Bern met 42 klop gaven. Ook de laatste kamp tegen de bergbewoners in Amsterdam, nu pl.m. 2 jaar geleden, werd door Holland gewonnen, maar... sedert dien is er in de krachtsverhouding wel een kleine wijziging gekomen. Ons nationale elftal „boerde" wat in sterkte achteruit, terwijl daarentegen de Zwitsers de laatste jaren enkele prachtige resultaten moch ten boeken. We memoreeren slechts de prachtige 42 overwinning op Duitschland tijdens de wereldkampioenschappen en de re cente zege op Hongarije (31). In ieder geval is het duidelijk,, dat de woor den van onzen radiorapporter een - groote kern van waarheid bevatten en dat er alleen door hard en eendrachtig werken iets in Bern te bereiken valt. Maar zjjn we daar eigenlijk niet van onvertuigd? Herbergt het Nederlandsch elftal bovengenoemde eigen schappen niet alle in zich? Daarom hebben we een gegronde hoop, dat onze jongens zich daar in Bern de kaas niet van het brood zullen laten eten en voor een goed resultaat zullen zorgen. Een overeenkomst Het spel van onze tegenstanders heet eigenaardig genoeg een* typische overeen komst met dat vai. ons elftal. Ook hier wordt den rechten weg naar het doel gezocht, ook hier vaak opportunistisch voetbal, dat zuiver en alleen op doelpunten maken is ingesteld Het eenige verschil is jammer genoeg echter in Nederlandsch nadeel. Dat zit „em" in den techniek, want daar zijn de Zwitsers ons de laatste jaren wel in voorbij gestreefd. Hier is een oorzaak voor aan te wijzen. Het con tact met de Midden-Europeesche ploegen, die daarin groote meesters zijn is hier niet vreemd aan Van elftallen als Italië, Hongarije en... tot voor kort Tsjecho Slowakye, valt nog al tijd wel iets te leeren. En de Zwitsers hebben er van geleerd! Met rassche schreden is hun techniek vooruit gegaan, en met de groei van dit spelonderdeel hield hun sterkte gelyken tred. Was tot voor eenige jaren Nederland daarin nog de meerdere, thans .zullen onze jongens naar andere wapenen moeten zoeken, om hun a.s. tegenstanders in eigen home te kunnen verslaan. Taktiek en enthousiasme, daarmee alleen zal Nederland succes kunnen hebben. De elftallen Ons elftal is na de overwinning op onze Zuiderburen vrijwel ongewijzigd gelaten. Al leen is de Noorderling Bonsema vervangen door dep VUC-spe.er Stam, hetgeen we reeds voor den strijd tegen de Belgen geprofeteerd hadden. We gelooven dan ook wel, dat dit een versterking van onzen middenlinie beteekent, hetgeen natuurlijk aan het geheel ook ten goede kan komen. Zwitserland verschijnt met verscheidene oude bekende aan den start. Wie kent niet de namen van een Trello Ablegglen, een Bickei en niet te vergeten aanvoerder Minelli, die ook al heel wat malen tegen Nederland van de party is geweest. Ook spil Vernati is geen onbe kende voor ons. Hem, toch viel de' eer tebeurt om als reserve de wedstrijd EngelandVaste land mede te mogen maken. DIJKSTRA Z.F.C. WILDERS BI. Wit STAM v.u.c. CALDENHOVE D.W.S. DRAGER D.W S. v. d. VEEN Heracles SCHEIDSRECHTER ANDERIESSEN (aanv.) Ajax VENTE Feyenoord PAUWE Feyenoord SMIT Haarlem DE HARDER V.U.C. L. BAERT (België) BICKEL Grasshoppers ADAMO Lugano PAUL AEBI TRELLO ABEGGLEN GEORGES AEBI Grenchen Servette Genève Servette SPRINGER VERNATI BICHSEL Grasshoppers Grasshoppers Lausanne MINELLI Grasshoppers STELZER Lausanne Sport SCHLEGEL Young Fellows Zwitserland De nieuwe Mercedcs-Benz-racewagen op weg naar Tripolis, waar hij voor het eerst naar den „Grooten prijs van Tripolis" zal dingen Op ons plaatje ziet men de inscheping te Napels. Al met al kan men erop rekenen in Bern een strijd te aanschouwen, die in spelkwaliteit zeer zeker niet zal onderdoen voor die van een paar weken geleden in Amsterdam. De kamp vangt om tien minuten voor half drie aan en de AVRO met Han Hollander zal niet ontbreken, om half Nederland te laten mee genieten. We zyn benieuwd! B.K.CAsscndelft. Weliswaar heeft BKC Zondag de concur rentie te duchten van het radioverslag van ZwitserlandNederland. We gelooven toch, dat er weinig rechtgeaarde voetballiefheb bers zullen zijn, die het zelf-zicn en zelf-mee- belevcn van een wedstrijd als BKCAssen delft ten achter zullen stellen bij Hollander's verslag hoe voortreffelijk dat dan ook moge zijn. Over belangstelling zal men aan de Kleine Sluis dan ook wel niet te klagen hebben vooral, daar het weer zich zoo uitstekend laat aanzien. Men komt niet voor niets. De strijd tusschen de drie kemphanen nadert zijn beslissend stadium. Assendelft is bij een nederlaag definitief uit de derde klasse gewipt; BKC kan haar plaats innemen als zij, na van A. te hebben gewonnen, in Kromme nie gelijk speelt. De uitslag van den dan nog te spelen wedstrijd AssendelftKW zou hierna van alle belang ontbloot zyn. BKC moet den dag van morgen dus met beide handen aangrijpen. Een zege op Assen delft is een steun in den rug voor de zware visite aan KW, volgende week. Wy twijfelen er niet aan of BKC zal zich weer vol energie in den strijd werpen. Of er dan sprake zal zijn van een overwinning? We hopen en vertrouwen het, maar, laat ons nimmer te optimistisch zijn. Vergeet niet, dat Assendelft haar laatste boontjes staat te dop pen. Het is voor haar: er op of er onder. Te verwachten is dan ook, dat de bezoekers, evenals in Assendelft, een pootig partijtje komen spelen en dat ze de hechtheid van de BKC-gelederen op de hefstigste wijze op de proef zullen stellen. Maar èn het eigen ter rein èn de volle bereidheid van alle BKC-ers moeten tenslotte toch naar wat we tot nu toe zagen tot een overwinning, hoe klein ook, kunnen leiden. Afgesproken, BKC! Helder 2 ontvangt Z.F.C. 3 Helder 2 zet de promotiecompetitie voort met een thuiswedstrijd tegen ZFC 3. De wit- jakken zullen ongetwijfeld met eenig opti misme het veld ingaan daarin gesteund door hun prachtige zege op Watergraafsmeer 2, Zondag een week geleden. Maar ook de Zaan- kanters wonnen hun eersten wedstrijd. Een teeken dat de degradatiecandidaten niet maar zoo hun plaats aan de oprukkende kampioe nen zullen afstaan. Helder 2 zal daar rekening mee moeten houden en met alle kracht, die in hen is de roodwitten tegemoet gaan, want dan alleen is er kans om de ZFC-ers te over winnen. Maar we hebben het Zondag zelf aanschouwd Helder 2 bezit de eigenschap om een dergelijken kamp tot een goed einde te brengen in niet geringe mate en dus... kun nen we ervan overtuigd zyn Zondagmorgen om elf uur een spannenden maar bovenal spor- tieven wedstrijd te aanschouwen, die zeer zeker een gang naar het Helder-terrein waard zal zijn. Ook de twee medepandidaten spelen Zondag morgen hun tweeden wedstryd. KFC 3 ont vangt Watergraafsmeer 2 en zal naar we vermoeden wel met de eer gaan strijken. Voor 3 G wordt nog gespeeld HRC 7 Petten 2 (12 uur). In adspiranten afd. R. zien we uitgeschreven Helder dHelder f (10 uur) en Helder g—HRC g (11.15). Kampioenscompetitie. Het kampioenstournooi van den N.H.V.B. zal een aanvang nemen. Oudesluis gaat op bezoek by KFC 4 (10 uur), en Twisk brengt een visite aan Alkmaar (10 uur). Voor de be zoekers in beide gevallen een vroege reis! We wenschen de vertegenwoordiger van 1 D, de zwarthemden uit Oudesluis veel succes op hun tocht. De Koogsche reserves zullen niet mee vallen! We wijzen er nog op. dat het Oudesluis- terrein momenteel grondig verbeterd wordt en daardoor geruimen tyd buiten gebruik is. Thuiswedstrijden zal de club van Stammes dus voorloopig niet kunnen spelen, tenzy ze de beschikking krijgt over het veld van BKC, Wieringerwaard of Schagen. FEUILLETON. Ethel M Dell 8. Het lijkt erop of de oude Reuben terug komt, zei hy. Ze sprong zenuwachtig op. Ja! Dat is hy zeker. Ik moet weg. Wilt u me aan land helpen Tijd genoeg, zei hy. Hy gaat na tuurlijk eerst naar het strand. Daar is Prawle. Ze hebben een minuut of wat noo dig om de boot op het land te brengen! Maar hij had het mis. De boot ging niet naar het strand, maar kwam recht op hen af. Toen ze aan dek kwamen, zagen ze haar door het water schieten als een vertoornde vogel. Verduiveld, hij zal ons rammen, als hij niet oppast! zei Rolfe en sloeg snel een arm met het meisje, dat zich daar zonder een moment te aarzelen aan overgaf. Maar de boot ramde hen niet. De motor werd plotseling afgezet en een hevige deining deed de „Circe" geweldig schommelen. Een woedende stem schreeuwde over de tusschenruimte van enkele meters heen, maar de eigenaar van de stem was zoo goed als onzichtbaar. Jij, vervloekte Deen! Wat voor den dui vel verbeeld je je wel? Myn dochter aan boord nemen! Vervloekte onbeschaamdheid! Andere opmerkingen van nog minder compliinenleuzcn aard volgden, waarnaar Britton, de Deen, met het meisje in de bui ging van zijn arm gevat, met een byna ge luidloos gegrinnik luisterde. Zij was het, die het eerst tot het besef kwam van de zonderlinge situatie en toen de „Cia-ce" geleidelyk ophield met schommelen, had ze erzich met ontsteltenis rekenschap van gegeven, wat de woede van den schip per kon beteekenen voor haar. Help me in Godsnaam wegkomen, fluisterde ze tot den man, die zyn arm om haar heen geslagen hield. Ik had nooit moeten komen. Maak je maar niet ongerust, fluis terde hy terug. Het komt wel in orde. De oude man heeft een borrel te veel op. Dat is de heele kwestie. Geef hem behoorlyk tyd, om uit te slapen. Dat zou ik doen. Maar ze wou er niet van hooren. Ze drong er al wanhopiger op aan onmiddellyk te vertrekken en toen hij zag hoe ontdaan ze was, hield hij haar niet meer tegen. Hij hielp haar de ladder op en volgde zelf onmiddellyk. Nee, ik laat je niet alleen gaan. Je kunt al die dingen niet zelf dragen. Bovendien, je zou verdwalen kunnen, of in het water vallen. Maak je toch niet zoo angstig. Hy zal wel bijdraaien. Maar hij kon haar niet geruststellen, hoe wel zijn stem een geamuseerden klank be hield. Zijn rustige stap naast haar zenuw achtig jachten was bijna meer dan ze ver dragen kon. O, dit is afschuwelyk! zei ze. Die wandeling langs de kade, terwyi de vloekende stem nog in haar ooren naklonk, scheen Ju!ie de eeuwigheid. Ze had een gevoel of ze in een nachtmerrie wandelde en ze was doodsbang, voor wat haar te wachten stond. Haar leven was tot nu toe zeer eentonig geweest. Maar nu moest ze haar eigen weg gaan en ze was er zich bewust van al een lcelijke fooit gemaakt te hebben. Rolfe's luchthartige aansporing niet te tob ben troostte haar in het geheel niet. Heel het beleefde was nieuw en ontstellend verwar rend. Toen ze eindelijk den zandweg bereikten, had ze een gevoel of ze uren geloopen had. Dat is Honeyballfarm, zei Rolfe. Het is nu vlak bij. Het leek of hy haar stemming had gera den, want zijn toon klonk bemoedigend. Het geluid van den motor had opgehouden. Men hoorde enkel npg het kabbelen van de golven aan het strand. Julie stond stil. Ga alstublief niet ver der mee, zei ze. Ik kan den weg nu gemakkeiyk vinden. Ik geloof, dat het beter is, als ik alleen ga. Ik ga mee tot het hek, zei Rolfe. Er is immers niets om zenuwachtig over te zijn. Als je maar laat zien, dat je niet bang voor hem bent. Maar... u, protesteerde Julie. O, maak je maar niet bezorgd over mij! Hij is wel zoo wijs om mij met rust te laten. Trouwens, we zullen er waarschijnlijk eerder zijn dan hy. Dat was waar. Ze bereikten het ijzeren hekje, dat toegang gaf tot het schelpenpad, dat Honeyballfarm omringde, vóór Reuben Stark. Maar eer Rolfe tyd had gehad de pak ken, die hij droeg over te geven, kwam hy slingerend op hen af. Zoo. wou je er vandoor gaan? brulde hij. Na me voor gek te laten staan? Jij en je vervloekte „Circe"! Ik zal je leeren my voor den gek te houden. De eerste de beste maal dat je er met mijn dochter vandoor gaat, kun je 'r wel houden, want ik neem haar niet weer terug! Julie deinsde terug, alsof hij haar een klap gegeven had, maar Rolfe bleef volkomen on bewogen onder de bedreiging. Dank u', ka pitein Stark. Ik zal het niet vergeten, zei hij. Schiet een beetje op en doe die deur open, wilt u? Ik heb haar bagage hier. Julie strekte er haar trillende handen naar uit. Vriendelijk dank, zei ze. Blijf nu maar niet langer. Nee, je doet beter niet langer te blyven donderde Reuben Stark. Ik wil nie mand op mijn erf hebben, die er niet hoort! En jij, maak dat je naar binnen komt! zei hij woest tot het meisje. Er is meer dan genoeg over je te doen geweest. Hij gaf haar een duw, dat ze over de stee- nen struikelde en wendde zich tot Rolfe om de pakken over te nemen. Deze verzette zich. Nee, ik zal het zelf wel brengen. Doet u de deur maar open. O, hij is al open. Van den drempel af zag Emily Prawle's bleeke gezichte hen aan. Laat de dame binnen, juffrouw Prawle. Hier zyn haar spullen. Zonder zich aan Stark te storen, stapte hy voorwaarts. Hij legde haar pakken in de magere armen van de huishoudster. Nou goeden avond dan! zei hij be leefd en liet den schipper achter, voor het moment te verbluft voor woorden. Het hekje viel toe en Julie stapte langs de onbekende vrouw heen een donkere poort in met het gevoel van een gevangene, die zijn cel binnengaat. Emily Prawle groette haar niet. Ze keerde zich om, wierp de pakken op een stoel. Toen Juli om zich heen keek, was ze alleen met Reuben Stark. Hy keek haar aan, zyn pet nog op het hoofd, met een felle kwaadaardigheid in zyn oogen. Hy was niet heelemaal nudhter, maar toch niet werkelyk dronken. Ze stond tegencvei hem met den moed van iemand, die vecht uit zelfverdediging. Hy zag er afschuwelyk uit, maar ze trotseerde hem dapper. Wel? zei hy tenslotte, en wat heb je voor jezelf te ..eggen, kleine brutale kat? Ze gaf geen antwoord, omdat ze op deze vraag geen antwoord wist. Met zyn zwaaien- den zeemansstap kwam hij op haar af, een man van middelmatige kracht, maar gevaar- iyk door zyn razernij. Ze stond rechtop en wachtte... ze wist niet waarop. Het volgende oogenblik had hij haar twee harde, klinkende slagen gegeven, eerst op de eene "en toen op de andere wang. Met een kreet week ze achteruit en bedekte haar pyniyk gezicht. Rauchbeker, Drie wedstrijden voor de Noordelijke groep staan op het programma, n.1. AtlasSporters (10 uur). WatervogelsN. Niedorp (10 uur) en HRC 2Andyk (10 uur). Drie wedstrijden tegelijk in Den Helder en op hetzelfde uur: geen buitenkansje dus voor wie van de drie dan ook. Om U even te orienteeren, de situatie is de volgende. Deze wedstryden gelden voor de tweede ronde, waaraan 8 clubs deelnemen. Behalve de genoemde zes nog: Hollandia en BKC, die elkaar in Hoorn nog zullen bekampen. Voor de derde ronde worden dan gespeeld: Holl. of BKC tegen Atlas of Sporters; HRC 2 of Andijk tegen Watervogels of N. Niedorp. Voor de vierde ronde: de winnaar van het eerste viertal thuis tegen de winnaar van het tweede viertal. Daaruit komt er tenslotte één te voor schijn als winnaar van Groep Noord, die de finale thuis krygt tegen den winnaar van Groep Zuid. In Groep Zuid is DTS Zondag den beker- dood gestorven door in Zaandam met 21 van Meervogels te verliezen. Gouden Kruis. District Den Helder. Twee achterstallige wedstryden voor de derde ronde zullen worden afgewerkt: no. 4: Atlas 2—Texel 3 (12.30) en no. 5: W.waard 3 —JVC 2 (10.30). Winnaar 4 komt daarna thuis tegen W. waard 2 in het veld. Winnaar 5 krygt thuis BKC 2 te bekampen. Atlas 2 zal haar competitiegenoot Texel 3 er thuis wel onder weten te houden. W.waard 3 ontvangt echter een ploeg, die een klas hooger speelt. De Julianadorpers zyn dus fa voriet. Opnieuw een N.H.V.B.- K.N.V.B-elftal Sedert enkele jaren heeft er wat ontbroken in ons Noord-Holland. Een KNVB-NHVB- elftal! Wel was er nog altijd een commissie, die de keuze van een dergelijk elftal op zich had genomen, maar van een werkelijke keuze viel niet veel te bespeuren. Tot voor ongeveer een week geleden, toen verscheidene spelers uit ons district een papiertje thuis kregen, dat hen de eer te beurt was gevallen een proef- wedstryd te spelen op het ZFC-terrein, 's morgens om 11 uur tegen een elftal samen gesteld uit Zaansche spelers, die uitkomen in KNVB-verband. Uit die twee proefelftallen, aldus ligt het in de bedoeling, zal dan een KNVB-NHVB-elftal gekozen worden, dat dan tegen een Zwalu wen-elftal zal uitkomen. V/ij zijn natuurüjk de eerste om dit besluit toe te juichen, want nu krygen allicht onze spelers ook eens de gelegenheid zich te meten met krachten, die waardig gekeurd zyn of in de toekomst zul len worden de Oranjetrui te mogen dragen. De elftallen zyn. Elftal A (spelers uit „De Zaanstreek"). W. Klokkemeyer (KFC) Jb. Kuyper W. Mol (WFC) (KFC) G. Meyn K. Winter J. H. J. Hef teling (OSV) (WFC) (ZVV) Bunschoten Enge1 Jb. Mol v. Marle Göbel (KFC) (Zaandyk) (ZFC) (ZFC) (OSV). Elftal B (spelers buiten „De Zaanstreek"), Th. Brouwer (Alc. Victr.) Th. Pater C. P. Slikker (beide Alkm. Boys) Peereboom Roomeyer Hartog (W.-Frisia) (HRC" (Alkm. Boys) Sanders Spierenburg Pirard de Jong Hamstra (HRC) (Helder) (HRC) (HRC) (Alc. V.) Baby ontdekt een j bloemvaas Daar! zei hy. Nou weet je wat je te wachten staat, als je je niet behoorlijk ge draagt. Dat wil zeggen, je weet het nog heelemaal niet, want ik zal je nog heel wat anders doen, als puntje by paaltje komt. Ik zal je zoo'n pak slaag geven, dat je een week lang niet kunt zitten om te eten. Nou weet je het! En je krijgt niet anders dan brood en water, als je dan nog wat tegen te praten hebt! Dus nu wist ze het. Afschuw en wilde haat vervulden haar. Ze hief haar gezicht op. Jij bruut zei ze Jij tiran! En greep zyn pet van zijn hoofd en gooide hem die recht in het gezicht. Voor hij zich had kunnen herstellen, was ze al gevlucht. Ergens was een trap. ,Ze klom omhoog in de duisternis. Ze had een gevoel of haar voeten geen grond raakten. Dan stak ze een portaal over en kwam in een kamer, waar het licht van de zee flauw glanzend binnenviel. Ze gooide de deur in het slot. Ze voelde zich diep beleedigd. Hoe had hij haar durven aanraken! En wat had ze gedaan om zooiets te verdienen. En kel maar het aanbod van een buurman aan genomen, terwijl hy zich in de kroeg ophield! En zyn verdere bedreigingen! Een storm woedde in haar. Ze zou hem aanklagen. Ze zou hem laten boeten. Tenminste... tenmin ste... zou ze dat werkelijk? Zou haar trots het verdragen zich zoo prijs te geven? Nee, ze zou zich belachelyk maken voor Jan en alleman. Bijna iedere vernedering was haar beter dan dat. Haar fijngevoeligheid, die ze zeker niét van Reuben geërfd had, kon die gedachte niet verdragen. Als hij haar nu volgde, haar teg^nstan-4 overwon, haar strafte zooals hij gezegd had, niemand zou het ooit te weten komen. Maar by de eerste de beste gelegenheid zou ze weggaan en haar eigen brood verdienen. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1939 | | pagina 14