Polen en Rusland Mysterieuze Noor gearresteerd Frans' grootmoeder ook opgepakt Hit Vaticain op den bres voor den vrede DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER worden vrienden Spreekbeurten van vreemdelingen Russisch wantrouwen het groote struikelblok Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 10 MEI 1939. 83e Jaargang. No. 10876. JHoéomth N—d-fcwo»*cc- Ci'CoiliNlIil Beschuldiging van agressie van Duitschland herhaald In zijn commentaar op de aankomst van den Russischen ondervolkscommissaris van buitenlandsche zaken, Polemkin, te War schau, accentueert het Poolsche persagent schap Iskra de zware beschuldiging tegen Duitschland, aan Polen het voorstel te hebben gedaan om tezamen tegen Rusland op te treden. Het Poolsche agentschap herinnert eraan, dat juist ten tijde dat zich te Moskon betoogingen van antipathie jegens Polen voordeden, Polen ca tegorisch de plannen van Duitsch land, inzake een gemeenschappelij- ken opmarsch naar het oosten en het zuiden, de verdeeling van In- vloedszönes die missohien zells den Kaukasus, Wit-Rusland en de kust streken der Oostzee zouden hebben omvat, van de hand heeft gewezen. Door deze plannen van de hand te wijzen heeft Polen ze vernietigd en niet te verwezenlijken gemaakt. Iskra besluit met te verklaren, dat de Poolsche politiek, welke slechts haar eigen belangen zoekt, ieder plan van de hand zal wijzen, dat een vereeniging beoogt met een der buren tegen een andere. Verder zegt Iskra in haar belangrijke uiteenzetting over de PoolschRussische betrekkingen o.a. nog: Indien de wensch deze betrekkingen te noimaliseeren en het belang dat de Sovjet Unie aan den dag legt voor de handhaving der betrekkingen van goede buurschap met Turkije, Roemenië en Bulgarije werkelijk bestaat, dan zal Polen dezen wensch be groeten als een ernstige en positieve deel neming aan de pacificatie van dit politieke gebied, hetgeen steeds onveranderlijk de po litiek van Polen is geweest". Wat de benoeming van een nieuwen am bassadeur der Sovjet Unie te Warschau aangaat doet het agentschap uitkomen, dat de vroegere stand van zaken geen terugslag POTEMKIN. heeft gehad op het geheel der Poolsch— Russische betrekkingen, daar op 26 Novem ber 1988 een verklaring werd gegeven, waarin betoogd werd, dat het pact van 1932 de basis bleef der PoolschRussische betrekkingen en dat deze verklaring de nor male betrekkingen tusschen de beide lan den heeft hersteld. „Wij hebben zoovele malen het belang dat wij hechten aan goede betrekkingen met onze buren be\vezen, dat het overbo dig schijnt onze tevredenheid er over te constateeren, dat wij den goeden weg zien, welken onze betrekkingen niet de Sovjet Unie volgen. Molotov ontvangt Brilsch ambas sadeur. Molotov heeft nog voor hij den Britschen ambassadeur ontving, eergisteren den Poolsch en ambassadeur ontvangen. Men meent te weten, dat dit onderhoud zeer har telijk was en een gunstige ontwikkeling van de PoolschRussische betrekkingen in den door Londen en Parijs gewenschten zin deedverwachten. Het verzamelt inlichtingen In alle hoofdsteden. Geruchten omtrent bijeenroepen van conferentie van vijf tegengesproken. De geruchten, volgens welke de Paus een vijfmogendhedenconferen- tie op het Vaticaan zou bijeenroepen,, waaromtrent wij gisteren in een ge deelte onzer oplaag nog een en an der konden mededeelen, worden door welingelichte Vaticaankringen te gengesproken. Ongetwijfeld, aldus zegt men, heeft de Paus meer dan ooit belangstelling voor de zaak van den vrede, maar deze belangstel ling en vooral de richtsnoeren voor de ver tegenwoordigers in het buitenland gaan niet buiten het kader van de normale di plomatieke bedrijvigheid van het Vaticaan. Uitgaande van dit standpunt, hebben deze vertegenwoordigers den regeeringen medege deeld, dat het de wensch van den Paus is, dat de vraagstukken, welke Europa verdee- len, worden geregeld door vreedzame mid delen en in een geest van wederkeerig be- irip. Men doet opmerken, dat de Heilige Stoel zioh er voor het oogenblik mee tevreden stelt het terrein te verkennen. Het gaat er daarbij om de noodige inlichtingen te ver zamelen om te gelegenertijd een werkelijk initiatief te nemen. De vorm, welke dit ini tiatief zou kunnen nemen zou dus noggeens zins zijn vastgesteld en indien het denkbeeld van een conferentie-van-vijf al werd geop perd, kan het toch worden terzijde gesteld, gewijzigd of vervangen door een ander naar gelang van de resultaten van het voorberei dend onderzoek, dat het eenig doel schijnt te zijn van den Heiligen Stoel bij den tegen- woordigen stand van zaken. In Frankrijk heeft men hulde voor den zorg door Pius XII betoond, zijn hoog gezag ten dienste van den vrede en een beter in ternationaal begrip te stellen. Het Dnitsche antwoord reeds gegeven In Duitsche politieke kringen wordt be vestigd, dat het antwoord van Duitschland op het initiatief van het Vatikaan reeds is gegeven. Men geeft te verstaan, dat men zich geen illusie maakt over deze actie, doch dat men ze ook niet met antipathie be schouwt. Algemeen wordt verklaard, dat het antwoord .van Duitschland „positief" is. De heer Donker stelt den minis ter vragen. Het Tweede Kamerlid, de heer Donker, heeft aan den minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen, of juist is 't bericht in de „Völkischer Beobachter" van 3 Mei j.1., dat op 1 Mei voor Duitschers in Nederland het woord hebben gevoerd: Rijks stadhouder Sanckel, dr. Grosz, de leider van het Duitsche rassenbureau, rijksstadhouder Oberst Feldmeister Kieszling? Hildebrandt, de propagandaleider Mauer en Zoo ja, was de minister te voren van de te houden spreekbeurten op de hoogte en heeft hij daarvoor vergunning verleend? Is de Minister bereid mede te deelen, of er een algemeene gedragslijn is vastgesteld voor het verleenen van vergunning voor het sprekqji van vreemdelingen in bijeenkomsten van hun landgenooten hier te lande en zoo ja, welke deze gedragslijn is? De spoorwegman in zomertenue Niet verplicht. De, spoorwegen hebben een aanvang ge maakt met het verstrekken van zomerklee- ding aan het treinpersoneel. Men wordt vrij gelaten deze uit wollen serge vervaardigde uniformen te gebruiken wanneer men wil, zoodat sommigen dus nog een oogenblik kunnen wachten totdat de zon zich behoor lijk doet gelden, terwijl anderen zich haas ten zich in de luchtiger kleedij te hullen. Deze „individueele behandeling1 is moge lijk omdat de nieuwe zomer- en winterklee- ding uiterlijk niet van elkaar verschillen. Britsch-Tnrksche overeenkomst deze week een feit De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt, dat de besprekingen tusschen Groot Brittannië en Turkije een meer actie ve wending hebben genomen en thans kan met zekerheid worden voorspeld, dat voor het einde van deze week in beide landen een verklaring zal worden gepubliceerd over den stand .van zaken, - Verdacht van spionnage Een verkenningstocht naar Den Helder en Wieringen. Gistermiddag heeft de militaire po litie, in samenwerking met den brig.- commandant der Rijksveidw. te Scha- gen, majoor Holema, voor het sta tion aldaar, een 64-jarigen Noor, O. B., aangehouden, verdacht van spionnage. De man had zich op ver dachte wijze te Den Helder en Wie- ringen opgehouden en de autoritei ten van Wieringen hadden de politie last gegeven den vreemdeling te 'ar resteeren. Weinig kon de hotelhouder Geel te Scha- gen vermoeden, welk een verdachten gast hij in den nacht van Maandag op Dinsdag onderdak verleendeEen keurig uitzien de heer klein van stuk, met donker uiter lijk en voorzien van eenige koffers, stapte Maandagmiddag het café binnen en bestelde in gebroken Duitsch een consumptie. Het bleek dat hij met den trein, die om 4.15 uit de richting Alkmaar was gearriveerd, in Noordhollands Noorden was aangekomen. Nadat de cliënt een kamer besteld had, ver trok hij per trein naar Den Helder en meld de zich 's avonds tegen half tien weer in huize Geel. Den volgenden ochtend begaf de buitenlander zich, na in het hotel eenige informaties te hebben ingewonnen, per Ha- bobus naar Den Oever. Bij den chauffeur vroeg hij allerlei inlichtingen van geografi- schcn aard, o.m. informeerde hij naar ver schillende afstanden op Wieringen. Des middags maakte hij wederom een bustocht, nu had de Wieringermeer zijn bij zondere belangstelling. Gewiekst Doch deze rit liep niet zeer gelukkig af voor den geheimzinnigen toerist. De politie was n.1. op haar qui vive en had onderweg reeds de bus waarin de Noor zich bevond, gecontroleerd. Toen de buiten lander om kwart over drieën voor het sta tion te Schagen de bus wilde verlaten, liep hij regelrecht in de armen der politie. Hij maakte echter aanstalten zich naar het station te begeven, bliikbaar om een kaartje te koopen voor een nieuwe reis. De politiemannen, bijgestaan door den brigade-commandant van den Rijksve'J- wacht, majoor Holemae arresteerden den onwilligen reiziger echter. Deze manoeuvre van den Noor, den trein weer te willen pakken, versterkte de politie in haar meening, dat men hier met een ver dacht persoon te doen had, want 's mans koffers stonden nog in het hotel. De politie nam de koffers in beslag en onderzocht de logeerkamer van den vreem den gast. Dit onderzoek leverde slechts en kele maten en cijferrekeningen op, welke op den oningewijde een onschuldigen druk maken, doch voor den persoon kwestie zekere beteekenis kunnen hebben. Hij bereisde heel Nederland. Nader is gebleken, dat O. B, die voorgaf •entenier te zijn, te Beek bij Nijmegen Ne derland is binnengekomen en ons heele land bereisd heef. naar hij zegt voor toeristische doeleinden. Hij beschikt over een zeer goe de topografische kennis van het Neder- landsche grondgebied en was zeer wèl van den tongriem gesneden! Bij de vragen die hem door de autoriteiten werden gesteld, gaf hij ontwijkende antwoorden. De arrestant is op verzoek van de auto riteiten naar Oosterland overgebracht. Engeland doet al het mogelijke om dat weg te némen. Tweede confe rentie op handen. Naar nit welingelichte bron wordt vernomen is de Britsche regeering in haar door Sir William Seeds aan Molotov overhandigde voorstellen zeer ver gegaan, wat haar pogingen betreft het Russische wantrouwen weg te nemen, dat de Sovjet Unie hij het te hulp komen van een der Oost Europeesche landen in den steek zou worden gelaten. Het te Londen gepubliceerde bericht, vol gens hetwelk de Britsche tegenvoorstellen aan Moskou behelsden, dat 1. De Sovjet Unie elk der aan haar gren zende staten zou moeten garandeeren en 2. dat Engeland zich zou verplichten bij stand te verleenen aan de Sovjet Unie, zoo dit land als gevolg van de aangegane ga rantieverplichtingen in een oorlog zou wor den gewikkeld, is naar Tass op grond van inlichtingen van gezaghebbende Sovjet Russische zijde ver klaart, echter niet geheel in overeenstem ming met de feiten. Op 8 Mei, aldus het Sovjet-telegraafagent- schap, heeft de Sovjetregeering inderdaad van de Britsche regeering „tegenvoorstel len" ontvangen waartegen ook de Fransche regeering geen bezwaar had. In deze voorstellen werd niet gezegd, dat de Sovjet-regeering elk der aan de Sovjet- Unie grenzende staten moest garandeeren. Wal werd erin gezegd, dat de Sovjet-regee ring onmiddellijk bijstand zou moeten ver leenen aan Engeland en Frankrijk, als de ze landen in militaire operaties mochten worden vernikkeld als uitvloeisel van de verplicthingen, die zij op zich hebben geno men ten aanzien van Polen en Roemenië. In de Britsche tegenvoorstellen werd echter niets gezegd omtrent eventueelen bijstand, die de Sovjet-Unie op basis van wederkee- righeid van Frankrijk en Engeland zou ont vangen. als de Sovjet-Unie eveneens in mi litaire operaties zou worden gewikkeld bij de nakoming van de verplichtingen, die zij op zich heeft genomen ten opzichte van en kele andere Oost-Europeesche staten. Tweede conferentie tusschen am bassadeur en volkscommissaris. Het volledige verslag van de besprekin gen, welke de Britsche ambassadeur te Moskou, Seeds, eergisteren met den volks- Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Half tot zwaar be wolkt of betrokken, in het W. waarschijnlijk droog weer, in het O. eenige kans op regen, zelfde tempera tuur als gisteren, matige wind uit Noord t. Noordoost. commissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, heeft gehad, is te Londen ontvan gen en wordt daar nauwkeurig bestudeerd. Aan Russische zijde zal thans een nauwkeu rige studie worden gemaakt van de door Seeds gemaakte opmerkingen en binnen enkele dagen zal een tweede bespreking worden gehouden. Een Fransche persstem. In de „Populaire" schrijft Brossolette, dat de besprekingen tusschen Engeland en de Sovjet Unie niet bevredigend schijnen te ver- loopen, doch beiden weten zeer goed, dat de as-mogendheden bij de minste scheur in het front van de vredelievende mo gendheden niet zullen terugdeinzen voor on dernemingen, welke Europ- naar den onder gang zullen leiden. Britsche dienstplicht „van de rijkdommen" Mededeelingen in het Lagerhuis ovor de handelsbesprekingen. De Liberale afgevaardigde Mander, heeft in het Lagerhuis een wetsontwerp voor „dienstplicht voor de rijkdommen" ingediend. Het is de bedoeling van het ontwerp, dat op het oogenblik van afkondiging van den dienstplicht „gelijkheid van offer van men- schenmateriaal en kapitaal" verzekerd zal zijn. In het Huis heeft Stanley verklaard, dat de handelsbesprekingen tusschen Engeland en Roemenië nog worden voortgezet en reeds thans kan men voorspellen, dat zij met suc ces worden bekroond. De beginselen, waarop de overeenkomst zal rusten, zijn opgesteld en binnenkort zal een communiqué dienaangaande \vorden ge publiceerd. Vervolgens zal de leider van de Britsche missie, Leith Ross, naar Athene gaan, terwijl de deskundigen te Londen en Boekarest de overeenkomst nader zullen uit werken. De voornaamste moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden, waren: ten eerste: het aanpassen van de Roemeen- sche prijzen aan de wereldprijzen. ten tweede: de noodzakelijkheid van een meer soepel betalingssysteem, ten derde: de moeilijkheid van Engeland sommige Roemeensohe producten in te voeren, in verband met de bestaande over eenkomsten met de dominions. Ook zijn broer wist van den roofmoord af EEN STUKJE ONDERWERELD IN DE JORDAAN De zaak van den roofmoord in de Jordaan te Amsterdam heeft een on verwachte wending genomen, een wending, die tot gevolg heeft gehad, dat opnieuw twee personen zijn ge arresteerd, n.1. de 21-jarige Simon E., broer van Frans E., en zijn 72-jarige grootmoeder, de weduwe Pr. Boven dien heeft de politie onder leiding van commissaris Schreuder f1900. teruggevonden van de f2400.die gestolen zijn. Thans is vrijwel het ge- heele bedrag terecht. Het hooge woord. Zondag j.1., na de zitting bleek de 19-ja- rige Frans sterk onder den indruk te zijn van den eisch van de Officier van Justitie (twintig jaar gevangenisstraf). Hij vroeg den commissaris van politie Schreuder te spre ken, die nog dienzelfden Zondagavond in het Huis van Bewaring een lang gesprek met Frans had en later ook met Leendert K., den tweeden verdachte, tegen wien twaalf jaar is gevorderd. Toen kwam het hooge woord er uit, het afschuwelijke misdrijf had den misdadigers veel meer geld opgele- verd. Niet minder dan f2400— had den zij buitgemaakt. Bloedgeld De recherche had inmiddels niet stilge zeten. Frans had Zondagavond aan commis saris Schreuder verteld, dat hij en zijn vriend Leendert het geld hadden gebracht naar zijn andere grootmoeder, de 72-jarige vrouw P., die aan de Lijnbaansgracht woont en bij wie ook de broer van Frans, de magazijn bediende Simon E., inwoont. In dat huis is het geld nauwkeurig geteld. Het zilvergeld werd tusschen de beide jeugdige misdadigers verdeeld, doch ook Simon en vrouw P. kre gen ieder f20.Het zilvergeld en eenig bankpapier namen Frans en Leendert mee, de rest werd weer opgeborgen in cén van de twee geroofde knippen. Zij vonden een goe de schuilplaats voor het geld, n.1. in het gat van de keukenschoorsteen in de woning van vrouw P. Den ochtend na den moord, Zater dag 21 Januari enkele uren voor de ontdek king van de misdaad, door de moeder van Frans, ging Frans terug naar het huis van zijn grootmoeder P. aan de Lijnbaansgracht en hij gaf het oudje f100. Tot zoover het verhaal van Frans. De po litie onder leiding van commissaris Schreu der trok nog Zondagavond laat naar de wo ning van de wed. Pr. aan de Lijnbaansgracht het huis was donker, op bellen en klop pen werd niet opengedaan. Buren vertelden dat de oude vrouw ziek was en in het Wil- helminagasthuis opgenomen. De commissaris gaf zijn mannen last de deur te forcee- ren. het huis werd grondig onderzocht en de schoorsteen, waar het geld zou zijn ver stopt, werd half afgebroken, doch er werd geen cent gevonden.. Ook Simon bekent. Ook de broer van Frans, Simon, was niet in de woning. Hij' bleek thuis te zijn bij zijn ouders, die aan de Palmgracht wonen. De politie arresteerde hem en hij was vrij spoedig tot een bekentenis te brengen. Hij gaf toe, geld van Frans te hebben gekre gen en eveneens bekende hij te .hebben ge weten. dat er door zijn broer een misdrijf was gepleegd. Intusschen kwam de politie te weten, dat de oude vrouw P. cenigen tijd na de arres tatie van haar kleinzoon Frans bang was geworden en het geld bij een harer vrien dinnen in de buurt in bewaring had gegeven Daar is het dan ook thansi n beslag geno men door de politie. Verhoor aan een ziekbed. Gisterochtend is in het ziekenhuis de oude vrouw P. aan een verhoor onderworpen. Zij gaf de hclin"- toe, Frans had haar ruim f 120.gegeven en zelf had zij later nog f 100.van het bij haar verborgen geld af genomen Zij zal na haar herstel naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Frans heeft bij zijn bekentenis op Zondag j.1. ook nog beweerd, dat zijn grootmoeder P. hem had aangezet zijn grootmoeder Storck te berooven. Ook dit punt zal nog nader worden onderzocht. Toen de politie Simon E. Zondagavond j. 1. in de ouderlijke woning aan de Palm- rgacht wilde arrestecren, bleek hij met zijn ouders naar een familiefeestje te zijn. in een huis aan den overkant van de straat. Het ging er vroolijk toe, van muziek en drank werd volop genoten. De ouders, die enkele dagen geleden twintig jaar gevan genisstraf hadden hooren eischen tegen hun verwenden 19-jarige zoon Frans. bleken weinig onder den indruk van het misdrijf, waarbij zoowel familieleden en vrienden zijn betrokken. Door deze wending zal de zaak ongetwijfeld middels een interlocutoir vonnis naar den rechtercommissaris worden teruggewezen voor eeni nader onderzoek.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1