Veertig millioeo vluchtelingen f trekken door China tr Behandeling Kweekschool- ontwerp geschorst DE WERELD Bitter einde van kinderspel Vijf millioen minder aan verkeersbelasting Drentsche arbeiders verbitterd Noorsche landen wijzen Duitsch niet-aanvalspact af Postvlucbten op Indië m_w e int g woorden Hulpkampen slechts een druppel op een gloeiende plaat FAMILIEGEEST... DISCIPLINE... EN: WIL TOT VOLHOUDEN! (Van onzen correspondent.) Met alle getallen, die in den'Chi- neesch-Japanschen oorlog genoemd worden onverschillig uit welken ■bron zij stammen moet men uiterst voorzichtig zijn. Dit geldt zoowel voor de sterkte der troepen als voor de geleden verliezen, in het bijzonder echter voor de Chineesché oorlogsvluchtelingen. De cijfers, die hier genoemd worden, schommelen tusschén 25 en 100 millioen. Juist is echter in ieder geval, dat op het oogenblik in China meer menschcn hun woonplaats verlaten hebben en op den „trek" zijn, dan eens tijdens de Groote Volksverhuizing. De voorhoede van dit vluchtelingenleger heeft reeds de uitloopers van het Tibotaan- sche randgebergte bereikt, honderdduizen den zijn ook tijdens den trek om het leven gekomen, maar volgens de berichten van reizigers in het binnenland zijn de jncesten toch wel op een of andere wijze bij ver wanten onderdak gekomen. Want het familie-gevoel der Cliincczen dragers van denzelfden naani beschouwen zich b.v. in tegenstelling met de Europee- sche opvatting als „verwant" is buiten gewoon sterk ontwikkeld en dit saamhoorig heidsgevoel heeft in dezen oorlog meer dan ooit zijn vuurproef doorstaan. Waar het wellicht ingeslapen mocht, zijn, is het door het gebrul der Japansehè kanonnen opnieuw gewekt, want nooit is China zoo eensge zind geweest als op het oogenblik. Dragers van deze saamhoorigheidsgedachte zijn daar bij in de eerste plaats de breede massa's, die in dezen oorlog de zwaarste offers aan goed en bloed hebben gebracht en die ook het voornaamste contingent van het vluch telingenleger vormers Millioenenleger wordt steeds grooter. De voornaamste oorzaak van deze volks verhuizing is de vrees voor de Japanners en hun oorlogsmachinerie geweeèt. Strate gische noodzakelijkheden zooals het door steken van de dijken der Gele rivieir en andere groote waterwegen hebben verde re millioenen in beweging gezet en de gueril l.a-öorlog, die een steeds groot eren omvang aanneemt en juist onder de hoeren vele slachtoffers maakt', laat het millioenenleger der dakloozen steeds grooter worden. Dien tengevolge mag men op het oogenblik wel beweren, dat de geheel bevolking van een land als b.v. Frankrijk in China aan den wandel" is... Waar zulks mogelijk was, hebben de in China bestaande Europeesche „stad-kolo- niën" aan de kust en in het binnenland hel pend ingegrepen: zij hebben de poorten van de buitenlandsche concessies voor de vluch telingen geopend en vluchtelingenkampen ingericht. Maar dat alles is slechts een druppel water op een gloeiende plaat. Daar bij staan alleen al in Sjanghai op de lijsten der hulporganisaties in het „international settlement" 75.000 vluchtelingen vermeld en verdere honderdduizenden zijn, zonder ge registreerd te zijn, in het zelfde stadsge bied bij „verwanten" onderdak gekomen. Opofferende hulp hebben ook zendelingen en het Leger des Heils verleend en wie eens zoo'n Chineesch, door Europeanen ingericht, vluchtelingenkamp gezien heeft, kan zich wellicht een zwak beeld vormen van de el lende van dezen oorlog, tegelijk echter ook van den eenvoud van den Chinees en het weerstandsvermogen van dit ras. In het vluchtelingenkamp Tientsiju te Een dergelijk vluchtelingenkamp bezochten wij onlangs te Tientsin, dat aan den rand van deze millioenenstad voor ongeveer 7000 menschen is ingericht. Hier wonen in hoofd zaak boerenfamilies uil de naaste omgeving van de stad, verdreven door den oorlog, het hooge water en den strijd der guerillabcn- den. De bouw van dit kamp is een gemeen schappelijk werk der vluchtelingen geweest, piemand werkte voor zichzelf, maar een ieder voor allen en wel volgens hetzelfde systeem, dat in zoo verrassend korten tijd alle Chineesche reusachtige bouwwerken heeft laten ontstaan. De vluchtelingen, die niets anders bezit ten dan wat zij aan liet lijf hebben, zijn hier in talrijke lange, zeer lange leemen barakken ondergebracht, die met hun ron de daken en gebogen zijwanden aan reus achtige buizen doen denken. Deze „buizen" zijn door tusschenwanden in 500 kleine kamers verdeeld, zoodat iedere familie waarin meestal tegelijk drie of vier gene raties vertegenwoordigd zijn een met strooien matten bedekt vertrek van 2 bij 3 meter ter beschikking heeft. De vertrek ken hebben papieren vensters en rieten deuren. Alle vluchtelingen zijn dorpsgewijs tezamen ondergebracht en iedere dorps oudste is in zijn afdeeling kampcomman dant. Maar zonder het militaire hijsmaak- j. dat dit woord heeft, want de groote persoonlijke discipline, die in deze vluchte- lingenkamoon heerscht, maakt een sterken Indruk. Dicht op elkaar leven heeft in China de menschen niet strijdlustig ge maakt, maar hen in den loop van duizen den jaren geleerd, zoo goed mogelijk sa men te werken. In de groote kampkeuken wordt een soort pan verdeeld: niemand dringt, nie mand schreeuwt en zelfs de kleine kinde ren verbazingwekkend de kinderriikdoni van deze hoeren! halen als eoed ge drilde nensionaat-meisjes hun portie af. En ondanks de bittere nood overal opge wekte, bijna vroolijke gezichten, die vol hoop in de toekomst kijken. „Want ons volk zegt een Ch'ne°seh snreekwoord fs als een korenveld, de storm veegt er over. de aren neigen zich en richten zich weer op." Nu is de Chinees wel de vlijtigste mensch op Gods aardbodem dientengevolge ziet men de mannen overdag niet in het kamp. Allen zijn in de millioenenstad onderweg om "een paar stuivers te verdienen. Als riksjakoelie, als los arbeider tien Neder- landsche centen zijn voldoende om zoo'n Chinees een dag in dienst te hebben. ...en de boer is eeuwig Wanneer zullen de vele vluchtelingen kampen weer eens leegstroomen? Niemand weet het .slechts een ding staat vast: zooals het den Chinees in den loop van zijn duizendjarige geschiedenis nog steeds gelukt is, zich dank zij zijn vlijt en zijn soberheid, gesteund op zijn aangeboren deugden als persoonlijke discipline, saam- hooriglioidsgevoel en gemeenschappelijkcn arbeid in verrassend korten tijd steeds weer uit liet niets omhoog te werken zoo zullen ook deze vluchtelingen zich binnen afzienbaren tijd op een of andere wijze de grondslagen van een nieuw agrarisch be staan geschapen hebben. Want China is een boerenland en de boer is eeuwig Jongens wilden niet luisteren Op de Schans te Rotterdam is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige jon gens waren hier aan het spelen rond een geparkeerde vrachtauto. Zij hadden de auto een eind weggeduwd, toen de 25-jarige chauffeur H. naderbij kwam en de jongens wegjoeg. De man zette zich achter het stuur met liet voornemen, den wagen op zijn plaats terug te brengen. Hij zag toen, dat twee jongens achter aan de auto waren gaan hangen. De chauffeur stapte uit en beval de jongens weg te gaan. Daarop nam hij zijn plaats achter het stuur weer in. Hoewel hij door het achterraampje keek, bemerkte hij niet, dat één van de jongens, de achtjarige Jan van Ginkel, wonende aan de Schans, toch weer aan den wagen was gaan hangen. Toen de auto langzaam ach teruit reed, viel dc knaap er af en kreeg liet linkerachterwicl over het hoofd. De jon gen liep een schedelbasisfractuur op en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Onbetrouwbaar kamergenoot Met f 1400.er van door. Te Boxtel is Maandag een Amsterdam mer aangehouden, die er dezer dagen met f lino.— van zijn kamergenoot, die in een hotel op den Nieuwendijk te Amsterdam logeerde, vandoor was gegaan. De mail is op transport gesteld naar Amsterdam en in het politiebureau inge sloten. Van het geld heeft de po.itie niets terug- geVohden. Toeneming van het motorver- keer verwacht van de nieuwe belastingmaatregelen. Wanneer de wijzigingen, voorge steld met het wetsontwerp Natio nale Inkomsten- en Winstbelasting worden aangenomen, zal het rijk een bedrag van bijna f 5 millioen aan belastingpenningen van auto- niobilistcn derven. Een bedrag van ongeveer f 3.5 millioen zal hiervan direct aan autorijdend Nederland ten goede komen. Wat de verlaging van omzetbelasting op benzine aangaat een verlaging, die neer komt op ongeveer Ya cent per liter zal het, aldus de Tel., afhangen van de olie maatschappijen of deze kwart cent eveneens het budget van den automobilist ten goe de zal komen of niet. De heffing op benzine. Als tweede wijziging, welke het motor- verkeer raakt, bevat het wetsontwerp een voorstel om het bijzonder invoerrecht op benzine ad f 8.60 per 100 kg. als accijns te beschouwen. Dit beteekent, dat dit bedrag niet meer bij de waarde van de benzine zal worden opgeteld voor het calculeeren van de omzetbelasting. Het verschil bedraagt derhalve 4/100 van f S.G0 per 100 kg. of f 0.251 per 100 liter. De benzine-prijs zou dus een kwart cent kunnen worden verlaagd. Over 1938 bedroeg het benzineverbruik in Nederland 535 millioen liter, zoodat het Rijk indien het voorstel de goedkeuring van de Staten-Generaal zal wegdragen een inkomste van f 1.3 mil lioen zal derven. Dat de voorgestelde wijzigingen inderdaad bovenstaand resultaat zouden hebben, wordt echter niet verwacht. Bij vergelijking met de toestanden in andere landen valt te constateeren, dat een verlaging van belas- tingdrpk bijna overal op den voet gevolgd is door een bijzondere toeneming van het motor-verkeer. De hoop, dat het bedrag van 'f 5 millioen waar het Rijk afstand van zou doen, door een bijzonder accres van het verkeer op den weg zal worden genivelleerd, is dan ook al leszins gegrond. Afrikaansche studenten opstandig Protest tegen college in het En- gelsch. Volgens „Die Transvaler" hebben onge veer 150 studenten in de letteren eenparig een besluit genomen, waarin ten sterkste geprotesteerd wordt tegen eenige colleges in het Engelsch aan de Universiteit van Preio- rita. Professor dr. H. G. Viljoen, deken van de faculteit der letteren en wijsbegeerte, heeft vollen steun aan den eisch toegezegd, en binnenkort zal een vergadering voor de gehoele universiteit belegd worden. Reeds in liet vorige .kwartaal was getracht, alle colleges uitsluitend Sn het Afrikaansch te houden. Toen nu professor dr. Agar-Hamil- ton een college geschiedenis in het Engelsch wilde houden, heeft de heer P. J. du Toit hem namens de studenten verzocht dit in het Afrikaansch te doen, waarop hij ant woordde, dat het hoofd van de afdeeling daarover moest beslissen. De heer du Toit heeft daarop met 97 van de 112 studenten de collegezaal verlaten en zich naar professor Viljoen begeven. Deze heeft hen sympathiek ontvangen en beloofd hun eisch aan den senaat voor te leggen. Daarna begaven dc studenten zich naar de vlaggestok, waar zij de vierkleur geheschen hebben en het pro testlied tegen het Engelsch „O, Perdeby" aanhieven. De geheele betooging, aldus „Die Transvaler" ging met groote geestdrift ge paard. Als vakorganisatie kan de Holl. Mij. v. Landbouw niet meer mee Het standpunt der Mij. t.a.v. de over name der crisismaatregelen. Con tact met „Landbouw en Maatschap pij". In „De Doelen' te Rotterdam is gisteren de 149e algemeene vergadering van de Hol lamlsche Mij. van Landbouw gehouden. Voorzitter was de heer F. den Hartog, die het standpunt der Mij. uiteen zette ten aan zien van de overname der Landbouwcrisis- maatregelen üoor dc bedrijven. Dit stand punt komt in het kort hierop neer; Wij verklaren ons bereid aan de door cle regccring voorgestane wijziging in de uit voering der iandbouwcrisismaatregelcn me de tc werken, mits onder meer: lc. een principieelc wijziging wordt ge bracht in de landbouwpolitiek zoodat deze er op gericht wordt niet alleen de noodza kelijke productiekosten te vergoeden, doch hij de betaling der richtprijzen tevens reke ning wordt gehouden met een loon voor den ondernemer; 2e. de boeren de volledige vrijheid behou den om georganiseerd ook langs den weg van organisatorisch optreden om trent den afzet van hun producten zoowel op de binnen- als op de buitenlandsche markt te beslissen. Spr. was pessimistisch gestemd t.a.v. dc verwezenlijking dezer voorwaarden. Ik betreur het ten zeerste, zoo zeide hij, te moeten vaststellen, dat telkens weer her haalde en scherpe protesten noodig zijn ge bleken om de bevoegde instanties tot, naai de meening van den Reorganiseerden land bouw, noodzakelijke maatregelen te bewe gen. Contact met „Landbouw en Maat schappij". Zijn wij, aldus de voorzitter in zijn ver dere mededeelingen, nu als technische or ganisatie vrijwel a niveau, als vak-organi satie kunnen we feitelijk niet mee, wijl ons de middelen ontbreken om al datgene te doen, wat noodzakelijk zou moeten ge beuren. Spr. zette voorts uiteen, waarom het hoofd bestuur gemeend heeft contact te moeten zoeken met Landbouw en Maatschappij. Zonder hierdoor kenbaar te maken, dat wij het program van genoemde organisatie geheel onderschrijven en zonder ons te dien opzichte op ecnigerlei wijze te binden, mee- nen wij toch, dat onderling overleg aanbe veling verdient, wijl daardoor veel mis vattingen kunnen voorkomen en de weder- zijdsche waardeering er slechts door kan worden bevorderd of, zoo deze niet aanwe zig was, er door kan worden verkregen. Conflict om den vrijen Zondag neemt scherper vormen aan. Besturen vakorganisaties hebben geen vat op de stakers. Zooals wij reeds verleden week meldden, hebben 86 werkloozen uit de gemeente Era- men, die werken in het werkverschaffings kamp te Dievcr, voornamelijk omdat het hun onmogelijk werd* gemaakt, vaker dan om dc twee weken een Zondag thuis door te brengen, 't kamp verlaten. De desbetref fende arbeiders werden daarom geschorst. In de kringen der werkloozen is dit feit aanleiding geworden tot een uitbarsting van algemeene ontevredenheid, welke thans een scherpen vorm gaat aannemen en op een algemeene staking dreigt uit te loopen. Thans is nu niet meer de vrije Zondag, maar zijn ook de loonen en arbeidsvoorwaar den in liet geding gebracht. Besmettelijk. Toen Maandag een nieuwe ploeg van 86 arbeiders voor Diever was aangewezen, vertrokken slechts 47. Men verwacht, dat een groot deel van hen heden zal terugkee- rcn. Bovendien hebben reeds 87 arbeiders uit de gemeente Enirnen, die te Hoogeveen bij de ontginning Krcmbong tewerk gesteld waren, het werk neergelegd. Gistermorgen weigerde voorts een groep arbeiders uit Nieuw-Weerdinge naar het ontginningswerk te Westerbork te vertrek ken. De stakers voeren een actie voor het algemeen stilleggen der werkverschaffings- werken. De arbeidersorganisaties hebben hun le den geadviseerd, niet deel te nemen aan de staking, omdat op deze wijze geen verbete ring zal worden verkregen. Voor een groot deel schijnen evenwel de bestuurders voor het oogenblik weinig vat op hun leden te hebben. Tweede Kamer Een „typisch Hollandsch debat". In de Tweede Kamer heeft zich gisteren een, zooals de heer Thijssen (s.d.) het noemde, „typisch Hol landsch debat" ontsponnen, n.1. over het bijbclonderwijs op school. Het was bij het zgu. „kweekschoolont- werp", dat de heer Vos c.s. een amen dement had ingediend, dat beoogde liet onderwijs in de bijbelsclie ge schiedenis als verplicht leervak voor iedere kweekschool in het program ma op te nemen. De voorstellers motiveerden deze uitbrei ding daarmede, dat de kennis van den in houd des bijbels voor den onderwijzer der jeugd onmisbaar is en onontbeerlijk voor het begrip van onze taal, kunst, geschiede nis cn volksziel. Het christelijk-histörische lid, de heer de Geer kon zich met het amen dement vereenigen. Hij meent, dat wellicht eens onderwijs in de bijbelschè geschiede nis op de openbare lagere school mogelijk zal zijn. De lieer Moller (r.k.) daarentegen ver klaart zich tegen het amendement, daar dit spreekt van bijbelsche geschiedenis, dit vak moet men zien als onderdeel, van het gods dienstonderricht. Ook de heer Zijlstra (a.r.) verzet zich te gen het amendement, omdat de overheid hij verplicht bijbelonderwijs geen zekerheid heeft, dat de bijbel dan door den leeraar be schouwd wordt als het Woord van God. En daar gaat het volgens spr. om. Ook de Staatk. geref. afgevaardigde de heer Zandt acht den bijbel geen menschc- lijk boek, doch de Openbaring Gods, doch verklaart zich toch vóór het amendement, daar het bijbelonderricht een heilzaam bij bel-onderzoek ten gevolge kan hebben. De „buitenste duisternissen" De minister gelooft niet, dat men objectief bijbelsche geschiedenis kan geven. Spr. kan het amendement- Vos niet aanvaarden, doch wil de leerlingen der Rijkskweekscholen evenmin overgeven aan de „bui tenste duisternissen", In dit verband merkt spr. op, dat. krachtens art. 3 van de Lageronderwijswet op alle Rijkskweekscholen Bijbelsche ge schiedenis kan worden onderwezen. Hij wenscht het onderricht hierin niet verplicht te stellen. Het amendement wordt tenslotte verwor pen met 59 tegen 18 stemmen, Vóór stem den de V.D., Lib., C.H., C.D.U.. en de hee- ren Zandt (St Geref), Faber en Brugmans (beide S.D.). Toelage voor het toezicht op kweekelii gen. Voorts komt een amendement in behan deling van de heeren Suring en Moller (beiden r.k.), dat tot strekking heeft den onderwijzers en vakonderwijzers een toela ge toe te kennen voor de leiding van cn liet toezicht op de zich practisch oefenende kweekelingeil. Ook de sociaal-democraten loden, de heeren Thijssen en Van Sleén hebben een amendement van gelijke strek king ingediend, doch later ten gunste van liet ecrstvermelde ingetrokken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine, bestrijdt het amendement op grond van de kosten, die dit met zich zou brengen. Hij becijfert de meerdere uitga- veil op ongeveer twee en een kwart ton. De minister verklaart dau ook, dat het amendement onaanvaard baar is en dat hij. bij aanneming ervan, geen prijs stelt op verdere behandeling van liet ontwerp. Als niettemin liet amendement wordt aangenomen met 52 tegen 25 stem men, verzoekt de minister schorsing van de behandeling, waartoe de voorzitter overgaat. Vóór het amendement hadden gestemd de S.D.. R.K., behalve de heeren Loerakker en van der Weyden. V. D., Lib., C.D.U. en Staatk. Geref. Na afloop van de conferentie der ministers van buitenlandsche .za ken der Noorsche staten is een of ficieel communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de minis ters vastgesteld hebben, dat de Noord-Europeesche landen zich zul len blijven houden aan de verkla ring van Oslo volgens welke de Noprdsche landen zich buiten de sta- tengroepen van Europa willen hou den en ingeval van oorlog alles zullen doen, om neutraal te blijven. Van dit standpunt uit hebben zij de doel matigheid voor hun landen overwogen, in dividueel of te zamen toe te treden tot 'n min of meer verstrekkend stelsel van niet- aanvalsverdragen. De ministers zijn het er- overoens, dat de internationale positie hun ner landen uitsluit, dat deze het voorwerp van eenige machtspolitieke combinatie zijn. Verklaringen van de zijde van eenig ander land, dat dit de integriteit en onafhanke lijkheid van de Noord-Europeesche landen wil eerbiedigen, zijn hun echter welkom. Na hun bespreking zijn de ministers er van overtuigd, dat dc antwoorden, die, na de in elk land te nemen beslissing inzake zijn standpunt ten aanzien van de betreffen de overeenkomst gegeven zullen worden, overal ae handhaving van de onpartijdige neutraliteitspolitiek der Noordsche landen zullen bevestigen. Bovenstaand bericht heeft alleen verwon dering gewekt voorzoover Denemarken er bij betrokken is. Dit land heeft immers een gemeenschappelijke grens met Duitschlnnd. Het is intusschen hekend, dat alle Noord sche landen zorgvuldig iedere handeling ten opzichte van Duitschland trachten tc ver mijden, waaruit zou kunnen worden afge leid, dat zij losgemaakt worden van het zg. yredesblok, dat Engeland poogt te vormen. Gier (heenreis) Vertrek van Singap. 9 Mei P N Athene 9 Mei (terugreis) I Buizerd (heenreis) Emoe (terugreis) Torenvalk (heenreis) Wielewaal (terugreis) |Jodhp. 9 Mei |jodhp. 9 Mei |A'dam 9 Mei Band. 9 Mei Aankomst te Band. 9 Mei jA'dam 9 Mei |Rang. 9 Mei jBasra 9 Mei Athene 9 Mei Medan 9 Mei Chineesch-Duitsche ruiloveeenkomst. Het Amerikaansche departement van handel verneemt uit Sjanghai, dat Duitschland en China een overeenkomst hebben geslo ten, krachtens welke goederen 'geruild zullen worden tot een bedrag van 10 mil lioen yoean per maand. Ontploffing in een goudmijn. Volgens nog niet bevestigde berichten heeft zich gistermiddag een hevige ontploffing voor gedaan in dc goudmijnen van Ouro Pre- to. 11 mijnwerkers zijn om het leven ge- komen en vele zwaar gewond. De mijnstaking in Amerika. Roosevelt heeft in een persconferentie medegedeeld, dat hij tot de vertegenwoordigers van de mijneigenaren en de arbeiders het ver zoek had gericht voor hedenavond tot overeenstemming te komen over een plan op grond waarvan het werk in de mij nen onmiddellijk zou worden hervat. Moedige woorden van Koning Carol. Ko« ning Carol heeft bij de inwijding van een ruiterstandbeeld voor koning Carol 1 een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Roemenië, dat gesticht is door koning Carol I en in zijn natuurlijke grenzen vei* groot door koning Fcnlinand, vormt een erfdeel, dat wij ongeschonden aan onze afstammelingen moeten afdragen. Roeme nië is doelbewust vredelievend. Het wil in vrede zijn consolidatie arbeid ontwik kelen, doch is eveneens vastbesloten zijn integriteit en onafhankelijkheid te hand haven. Nog drie Spaansche lichtingen gedemobili seerd. Tusschen 20 en 30 Mei zullen ook de lichtingen 1930, 1931 en 1932 gede-; mobiliseerd worden, zoodal de manschap pen van zes lichtingen aan het einde van deze maand uit den dienst ontslagen zul len zijn. De laatste Marokkaansche een heden zullen naar Marokko terugkeeren- onmiddellijk na het défilé te Madrid. 1600 jaar oude muurschilderingen gevonden In de crypte van dc kathedraal van Peci in Zuid-Hongarije zijn eenige muurschil deringen ontdekt uit het begin van de vierde eeuw, en wel niet alleen ontwer pen, maar ook menschelijke figuren, waar schijnlijk van heiligen. De zoldering van het gewelf is versierd met zwarte St. An- dries-kruisen op een verniiljoenrooden achtergrond. Fransche Poolexpeditie vraagt hulp. Da Fransche Poolreiziger Gaston de Micard, die met de leden van zijn expeditie den winter heeft doorgebracht in het noord oosten van Groenland -en zich thans op 77 graden N.br. bevindt, is ernslig ziek. De expeditie heeft onmiddellijke hulp ge vraagd. Daar een schip zich in dit seizoen niet tusschen de ijsschotsen kan wagen, zal waarschijnlijk een vliegtuig uit Noor wegen vertrokken. Voor Pinksteren Britsche dienstplicht een feit. In het Lagerhuis heeft Chamber- lain medegedeeld, dat het ontwerp op de militaire opleiding en de reservestrijd krachten vóór Pinksteren wet zal worden. Wcizmann te Londen verwacht. Wei» mann wordt vandaag op Croydon ver wacht. Men veronderstelt, dat hij de ver tegenwoordigers Van de Britsche regeq- ring wil spreken, om zich te verzetten te gen de Britsche voorstellen inzake Pa lestina, welke binnenkort in een Witboek zullen worden gepubliceerd. Men weet, dat deze voorstellen de Joodsche idéé van een eigen huis in- Palestina aantasten. Groot is de vastberadenheid der Italiaanschl harten. Na oen parade op dc Via Imperia werden de troepen verzameld op het Vene- tiaansche plein, tc Rome, waar zij door den Duce werden toegesproken. Mussolini zeide o.a.: „T)c kracht van onze wapenen is zonder twijfel groot, doch grooter nog is cle vastberadenheid van onze harten. Dit zullen wij bewijzen, wanneer het uur ■zal komen." Oud-minister Schacht niet in Mexico. In tegenstelling met de geruchten, welke in Amerikaansche petroleumkringen de ron de hebben gedaan, dat dr. Schacht in Mexico zou zijn aangekomen, wordt ge meld, dat niet, dr. Schacht zelf, doch zijn zoon zich te Mexico bevindt. Hij zou on derhandelen over het koopen van petro leum, welke betaald zal worden niet troleum-tankschepen. Brand aan boord van Deensch schip. Lloyd meldt uit Colombo, dat aan boord van het Deensch passagiersschip „Alsia", dat op weg is van Rangkok naar Londen, lirand is uitgebroken. Het schip bevindt zich 20 mijl ten zuiden van Ccyion. Het Britsche schip „Canton" is in dc nabijheid en neemt de opvarenden aan boord. Prins-regent Paul naar Hitier. Het wi bekend, dat het in het voornemen van prins-regent Paul van Zuid Slavië lap, binnenkort een particulier bezoek aan Duitschland te brengen. Hij zou van d« gelegenheid gebruik maken om Hitier ontmoeten. Dit bezoek is thans officieel geworden. Een datum is niet officieel b» kond, doch .op 2 Juni schijnt een grooft militaire parade te worden gehouden, di' door Prins Paul zal worden bijgewooni

Schager Courant | 1939 | | pagina 2