^HEIOIi Wxj-enbdcujAcAe ÏÏU^meAij Candidaatstelling Gemeenteraad Wieringermeer Geeitje Leeuwenkamp Dancing Veerburg Regelrecht van Göring ruinhoekje Een toekomstbeeld (De rechter te Southampton heeft het huwelijk van een filmactrice ontbonden, op grond van „wreedheid" van den echtgenoot Hij maakte altijd aanmerkingen op het eten en vervolgde haar met het verwijt dat zij een slechte huisvrouw was. Dagblad- bericht.) Rechter: U baseert uw eisch tot echt scheiding op onverdragelijke wreedheid? Filmster (met een diepen zucht)Ja, Edelachtbare, het ging alle perken te bui ten. Rechter: Zoudt u mij enkele voorbeelden willen noemen? Filmster: Enkele? Ik zou er u honderden kunnen opsommen. Om te beginnen legde hij altijd afgebrande lucifers in de bloem potten. Dat maakte me altijd vreeselijk nerveus. Of dat nog niet genoeg was, rook te hij na het eten een sigaar. Ik kan u niet zeggen hoe hij me daarmee treiterde. Ik ben in één maand twintig pond afgevallen. Rechter (zeer ontroerd)Niet huilen. Tracht uzelf meester te blijven en rustig verder te vertellen. Wat heeft deze bruut verder op zijn geweten? Filmster: Hij had de gewoonte aangeno men, zich te beklagen wanneer hij thuis kwam en het eten niet gereed vond. Rechter: O juist, was hy zóó'n type van echtgenoot. Filmster: Ja Edelachtbare. Hij scheen te denken, dat hij in z'n huis op gezette uren z'n maaltijden moest kunen krijgen. Rechter: Hoe kwam hij op dat krank zinnige idee? Filmster: Daar ben ik nooit achter kun nen komen, Edelachtbare. Het was als een idee fixe dat hem achtervolgde. Ik denk, dat het 't beest in hem is. Een andere op lossing weet ik er niet voor. Rechter: En u gaf u in dergelijke geval len misschien nog moeite ook, om het een of ander maal voor hem klaar te maken? Filmster: Altijd! Ik sloofde me dan uit om wat brood voor hem te roosteren en een blikje soep voor hem open te maken, maar u moet niet denken dat-ie zich daar dan dankbaar voor toonde. Het irriteerde me vreeselijk. Rechter: Gaat 'J door; ik kan het nog net verdragen. Filmster: Nou, en dan wou hy dat het huis werd schoon gehouden, net of ik een werkster ben. En als ik de bedden drie of vier dagen niet opmaakte, zette hjj een gezicht als een oorwurm en begon soms zelfs te mopperen. Rechter: Waarom maakte hy de bedden dan zelf niet op? Filmster: Dat zou ik ook wel willen weten. Ik heb het hem dikwyls genoeg gevraagd, maar ik heb nooit een afdoend antwoord gekregen. Hij was er natuurlek te lui voor. Het is gemakkelijker er een slavin op na te houden. Rechter: Had het onmenschelijk gedrag van uw man een nadeeligen invloed op uw gezondheid Filmster: En of. Ik kon soms een kwar tier lang niet inslapen, en het beïnvloedde ook mijn werk. Rechter: Welk werk? Filmster: Wel, eh, werk dat ik even tueel zou hebben gekregen... als ik maar de gelegenheid had gehad eraan toe te komen. Rechter: Droog nu eers eerst uw tranen. Hebt u de kracht, met uw schokkend ver haal verder te gaan? Filmster (na een pauze en een slok wa ter:) Ik zal verder vertellen. Hy had ook de gewoonte met zijn vingers op tafel te trommelen en mee te fluiten als de radio melodieën speelde, die hy kende. En dan droeg hij zijn sokken zonder sokophouders. Rechter: In myn vele jaren van praktijk in het echtscheidingshof heb ik nog nooit zoo een monsterachtige opsomming van wreedheden gehoord. Het is of de mannen er geen moraal meer op nahouden. Gaat u door. Filmster: De druppel, die den emmer deed overloopen kwam verleden maand. Rechter: Wat was dat? Filmster: Hij zei, dat hij niet meer van mij hield en dat hij er soms spijt van had, met mij getrouwd te zijn. Rechter: Ongelooflijk. Stel je voor... mooie taal voor 'n man om tegen zijn vrouw uit te slaan! Was er een bijzondere aanleiding voor, dat hij zoo alle zelfcon- tróle en hoffelijkheid verloor? Filmster: Het kwam alleen, doordat ik hem een standje maakte omdat hij zyn scheerkwast niet had uitgespoeld. Rechter: Zoozoo, meneer hoorde tot het slag van mannen, dat zyn scheerkwast niet uitspoelt! Het verzoek om echtscheiding is toegestaan. Filmster: O, ik d&nk u. Edelachtbare. Rechter: Voor wreedheid ken ik geen pardon. Wat ik zeggen wou... mag ik, voor u wèggaat, uw autogram hebben? SCHAGEN De heer Van Erp raakt raads lid af. De volgende lijsten zijn ingediend: Alg. Belang: Blaauboer, Kzn. C.; Bruin, Jb.; Buiskool, Mr. Dr. J. A. E.; Dekker, Chr.; Leguit, KI. S.; Niestadt, W. D.; van Rijs wijk, L.; Sleutel, A.; Tuinman, M. C.; De Veer, Joh.; Wissekerke, M. S.D.A.P.: Bijlsma, D.; Eolkerts, H. K.; Bak ker, J. J.; Zijlstra, R.; Kip, G.; Klaver, H.; Zwaag, gcbr. Groen, .T.Wcij, P. C. R.-K.: Dekker, W.; Schilder, J. P.; Trap, G. J.; Groot, J., van Diepen, P.; Huiberts, J. C.; Koopman, J. Prot. Christ. Groep: Koning, G.; Van Gu- lik, J.; de Geus, P. Communisten: de Munck, P. A., de Graaf, M. Blokker, P. Snaas, geb. Brantenaar, E. J. BRIDGEDRIVE. Gisterenavond hied de Schager Bridgeclub' tot besluit van het winterseizoen een drive voor haar leden in het clublokaal, café de Beurs van den heer C. Boontjes. De wedstrijd had een gezellig verlooo. Er werd ditmaal geloot om partners. De uitslag luidde als volgt: Oneven lijn: C. PronkS. de Vries, 19 punten. H. IloltropP. Rezelrnan, 13 punten, 2e prijs. G. Appel—Dr. Elema, 12 punten, le prijs. Mevr. Boontjes-de VeerC. Boontjes, 15 p. D. JongejansU. Wester, 16 punten. Even lijn. Mevr. JongejansMevr. Rezelman, 18 p. Joop BoontjesMevr. Pronk, 16 punten. J. KweldamF. Tolle, 15 punten, 2e prijs. G. Kouseband—Mevr. Appel—Eriks, 19 p. Mevr. Poorter—Gaat Boontjes, 7 punten, le prijs. Indexcijfer graslandbedrijven verlaagd Van 150 teruggebracht tot op 112 of 116. VERGADERING C.B.T.B, In Hotel Smit vergaderde gisteravond de afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. Voorzitter was de heer K. van der Veen Geopend wordt met psalm 55 te zin gen. Voorzitter herdenkt de nagedachtenis van den heer R. Kadijk en bedankt den heer Smit voor den hulp aan het gezin verleend. Spr. deelt mede, dat sinds de vorige vergadering 13 bestuursvergaderin gen zijn gehouden. Ingekomen is een uitnoodiging tot deel name aan de Holandsch-Brabantsche ver gadering op 23 Mei te Breda. Besloten wordt een afgevaardigde te zonden. Van al de ingekomen stukken is wegens het groote aantal een overzicht gemaakt. Dit wordt door den secretaris toegelicht. Daarna worden eenige belangrijke agen dapunten behandeld: Werkverruiming voor arbeiders in den winter, vooral in de vlasbewerking. Des kundige instructeurs zullen aangesteld wor den. De bestaande voorlichtingsdienst houdt in 1940 op. De voorlichting moet dan dooi de organisatie zelf ter hand worden ge- men. Een en ander zal met andere org. geregeld worden. Cursus in hanteeren van landbouwwerk tuigen. Deskundige leiding is hiervoor be schikbaar. Looncontract. Met de arbeidersorganisatie is geen overeenstemming bereikt. Thans is besloten arbitrage aan te vragen. Met de dorschvereenigingen zullen bespre kingen worden gevoerd om een regeling be treffende de loonen te krijgen. Een voorloo- pige regeling is reeds vastgesteld. De klassificatie van de boerderij en die 31 October 1940 afloopt, wat de pacht betreft. De directie wil de medewerking van de boeren hebben om een goede klassificatie van de boerderijen te krijgen. Daarom wil de directie den pachtersstand in schakelen bij de waardeering van de klassificatie. Dit geldt dan tevens voor boerderijen, waarvan de pacht in 1941, '42 en '43 afloopt. Het streven van de Directie wordt met sympathie begroet. De organisaties zullen uitgenoodigd worden tot vorming van een commissie, waaraan de directie een des kundige zal toevoegen. Deze deskundige zal ir. Kalisvaart zijn. Er wordt een. com missie van 7 personen benoemd. Het indexcijfer van de grasland- bedrijven was aanvankelijk vastge steld op 150. De contactcommissie, doet thans mededeeling, dat na be spreking met de directie dit cijfer is teruggebracht tot 112 of 116 De oprichting van een huishoudcursus behoeft geen financieele lasten voor de af deeling mee te brengen. Besloten wordt een christelijken landbouwhuishoudcursus in het leven te roepen. Daar het intusschen reeds zeer laat is geworden, komt van de rondvraag niet veel terecht. De heer K. van der Veen bedankt de C. B. T. B. voor de belangstelling bij zijn 25-jarig huwelijksfeest ondervonden. De heer van Dis sluit ten slotte de druk bezochte vergadering op de gebruikelijke wijze. WARMENHUIZEN VEILING KAN WEER BELANGRIJKE AF SCHRIJVING DOEN. Uit het financieel verslag van de Centrale Veilingsvereeniging Warmenhuizen, welke op 25 Mei 1939 haar jaarvergadering houdt, blijkt, dat er over 1938 een winst is ge maakt van f 3941.84. Het bestuur stelt voor aan de aangeslo ten vereenigingen een dividend van 4 pet. over het aandeelenkapitaal uit te keeren ad f 200 en af te schrijven op veilingsge bouw en terreinen f 3741.84. Indien de al- gemeene vergadering zich met bovenstaand voorstel kan vereenigen, vermindert de boekwaarde van veiïingsgebouw en terrei nen tot f 17964.761/2. In de begrooting 1939—1940 is het percen tage van den omzet begroot op f 600.000, ge raamd op f 10500. De voorstellen. De Tuinbouwvereeniging „Groenteteelt" stelt voor om de algemeene vergadering zoo danig te vervroegen, dat in de afdeclingen de agenda voor he- Centraal Bureau kan worden behandeld. De vergadering zou dan gehouden moeten worden in het begin van Maart in plaats van half Mei. Het C. B. ontraadt dit. De L.T.B. afd. Xuitjehora stelt voor dat Eenige en Algemeene kennisgeving. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven, na een kortstondige en ernstige ziekte, in hel Centraal Ziekenhuis, te Alkmaar, van het over lijden van onze innig geliefde Dochter, Zus ter, Behuwdzuster en Tante, in den ouderdom van 21 jaar.. Uit aller naam, E. LEEUWENKAMP. Schagen, 9 Mei 1939. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Za terdag 2 uur, op de Al gemeene Begraafplaats alhier. Verzoeke geen rouwbe klag. VOERAARDAPPELEN te koop. Niet oo Zondag, bij P. FRANS, Stroet, St. Maarten. Aangeboden: TWEE PAARDEN, voor den hooibouw Ih. GRIN, Westerweg, Nieuwe Niedorp. Dankbetuiging Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden na het overlijden van onze gelief de Echtgenoot, Vader, Bchuwd- en Grootvader, betuig ik bij de ze, mede namens mijn Kinde ren, mijn oprechten dank. Wed. A. KAANSchenk. Oosthuizen, Mei 1939. Anna Paulowna ZONDAG a.s. 4 uur nogmaals de gezellige Sweet and Hot Pluyers. Wedstrijd tango en slowfox om behoorlijke prijzen! Vanaf heden weer verkrijg baar dagelijks VERSCHE GROENTEN uit eigen tuin. Sla, spinazie, rabarber, enz. Puike Blauwe Aardappels vanaf 4 cent per kiio. Jaffa's 6 voor 25 cent., enz. J. BALK In Groenten en Fruit, N. LAAGZIJDE 61 SCHAGEN WAARSCHUWING. Ondergeteekcnde duldt GEEN EENDEN meer op zijn land en water. D. BURGER, Burgerbrug. Verkiezing Gemeenteraad Wieringer waard Beslissing geldigheid inge leverde candidatenlijsten voor de stemming ter ver kiezing leden gemeenteraad op 12 Juni 1939. De Voorzitter van het hoofd stembureau in de gemeente Wieringerwaard maakt bekend, dat het hoofdstembureau ten raadhuize dier gemeente op 13 MEI 1939 n.m. 7 uur in een openbare zit ting zal beslissen over de gel digheid der op 9 Mei 1939 voor bovengenoemde verkiezing in geleverde lijsten van candida- ten en over de handhaving van de daarop voorkomende can- didaten. WEIDE gevraagd voor 2 pinken en een vaars. D. MAATS, Duinweg, Callantsoog. Te koop: Puike Zw. BLAUWE AARDAPPELEN bij P. ZOMERDIJK, Eenigen- burg. N1EUWE-NIED0RP Het Hoofdstembureau zal op VRIJDAG 12 MEI 1939, des namiddags 3 uur, in het Raadhuis in een openbare zit ting beslissen over de geldig heid der op 9 Mei 1939 voor bovengenoemde verkiezing in geleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. Nieuwe Niedorp, 10 Mei 1939. De Voorzitter van het Hoofdstembureau, P PI.UISTER. EEN PAARD beschikbaar voor hooibouw en een gekr. Belg. 8-jarige vosbl. merrie met vosbles merrieveu len. voor hooibouw of te koop P. VISSER AznSlikkerdijk, Wieringerwaard. Voor dierenvriend te koop aangeboden een HOLL. HERDER .reu), moet beslist een goed te huis zijn. Magnusstraat C 128, Srhagen. Te koop: 3 KUIKALVEREN, 0—7 weken. V.M. 7765 M. 3.92 304 Kg. vet. J. RENS, Schager- waard. 0.1 pet. van deii omzet der leden zal wor den uitgekeerd aan de plaatselijke afdeeling tot steun van de afdeelingskas, te berekenen naar de aanvoer van de bij diverse vereeni gingen aangesloten leden. Het C. B. gaat hierin mee. De L.T.B. afd. Tuitjenhom stelt voor om voor de leden van het Centraal Bestuur een leeftijdsgrens te bepalen en zou die willen stellen op 70 jaar. Het C. B. ontraadt dit. WIERINGERWAARD NOG EEN LIJST! Op den laatsten dag voor de indiening der candidatenlijsten voor de a.s. gemeente raadsverkiezing is er nog een Neutrale lijst opgemaakt met als nr. 1 D. Rademaker, 2. C. Waiboer Cz., 3. P. Blaauboer Cz. We heb ben alzoo deze keer een groote verscheiden heid n.1. Liberale Staatspartij, Vrijz. Demo- graten gezamenlijk met Algemeen Belang, Sociaal Democraten en Neutrale partij. NIEUWE NIEDORP EEN FORMEELE GASAANVAL. Enkele weken terug maakten wij melding van het feit, dat een stal met vee van den heer A. .Jonker, doordat een stuk oer of ijzer aarde van de voormalige gasfabriek door bijzqndere omstandigheden in dezen stal aan liet smeulen was geraakt, bijna was gestikt. Deze oer is daarna naar de gemeentelijke stortplaats aan de Rijd vervoerd. Het Ge meentebestuur heeft daar maatregelen laten nemen, welke door deskundigen waren ge geven, ter onschadelijk making en men meende nu, dat er niets meer kon gebeuren. Zaterdagmiddag echter hebben eenige jon gens een brandje gemaakt op de stortplaats en is de oer weer gaan smeulen. Hierdoor is een verstikkende en vergiftige damp ontwikkeld, waardoor een paar H.A. land in gebruik bij den heet J- Kouwenberg, waarover deze gassen zijn getrokken, geheel geel gebrand en verdord zijn. Voor mensch en dier zijn deze gassen le vensgevaarlijk geweest. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat thans het grootste gedeelte oer is verbrand en dat wanneer er door ecu of andere oorzaak bin nenkort toch nog eens brand zou ontstaan op de stortplaats, deze dadelijk zal worden gebluscht. Oer smeult heel langzaam, zoodat er voor een herhaling van het bovengeschet ste niet behoeft te worden gevreesd. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD. Alhier zün op 9 Mei j.1. bij den voorzitter van het Hoofdstembureau 5 lijsten inge diend voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing, welke op 13 Juni a.s. zal worden gehouden. Deze lijsten zijn als volgt samengesteld: S.D.A.P.: 1 G. Gayaard; 2 H. Borst; 3 T. van Essen; 4 C. Meuleveld; 5 J. Burger', 6 A. C. Robinson; 7 G. Groes. R.S.A.P.: 1 H. ter Haar; 2 H. Koorn, 3 P. Ruig. Vrijzinnige lijst: 1 Jb. Kooy Cz.; 2 Jn. Zijp 3 Jn. Pijper; 4 N. Stammes; 5 C. Nieuweboer 6 Jb. Wetsteen; 7 B. Persyn. Roomsch Katholiek: 1 W. Leegwater; 2 J. de Boer; 3. J. Dekker Az.; 4. P. Groot Pz. 5. P. A. Botman; 6. G. M v d Stoop Lijst Kiesvereeniging in Alphabetische volgorde: 1 A. Fynheer; 2 J. Lont; 3 D. Olie 4 J. J. v. d. Stok; 5 D. Wit Cz. Het hoofdstembureau dat onmiddellijk na het sluiten van den termijn van inlevering zitting heeft gehouden, heeft geen aanmer kingen op de lijsten gemaakt. HEER-HUGOWAARD GROOT AANTAL NIEUWE LEERLINGEN. Tot de O.L. school No 2 te Heerhugowaard (Z) zijn 13 nieuwe leerlingen toegelaten. Sedert jaren is het niet voorgekomen, dat een zoo groot aantal werd ingeschreven. Schildwacht schiet op auto Inzittenden aan de oogen gewond. Onder Zundert wonende menschen werden Maandagavond opgeschrikt door geweer schoten. Toen men naar de reden ging zoe ken bleek, dat een soldaat van de grens wacht op een auto had geschoten. De drie inzittenden waren door glassplinters ge wond. Het volgende schijnt te z;jn gebeurd: uit de richting België naderde een auto waarin twee heeren en een dame gezeten. Toen de wagen gekomen was bij het café Goossens, werd, aldus het Hbld., de bestuurder door een daar op wacht staanden schildwacht van een grenspost gesommeerd te stoppen. Ver moedelijk heeft de bestuurder het door den soldaat gegeven stopteeken niet tijdig ge noeg gezien, want, voordat hij kon stoppen, begon de soldaat te vuren. Hij schoot door de voorruit, welke aan splinters vloog. De bestuurder en de overi ge mede-inzittenden werden door de glas splinters aan het oog gewond. De mare chaussee te Zundert stelt een onderzoek in. Ale drie liepen vrij ernstige verwondingen aan de oogen op. Aanzienlijk kapitaal Nederland binnengesmokkeld. Een ge heimzinnige auto. Bij den grensovergang te Glaner- brug heeft een Nederlandsche auto bestuurder kans gezien een aanzien lijk kapitaal aan geld en papieren uit Duitschland te smokkelen, zon der dal de Duitsche grensbeambten eenigen argwaan koesterden. De auto kwam uit de richting Gronau en bij den doorlaatpost werd er door de Duit sche douanen, in tegenstelling met hun ge woonte, nauwelijks acht op geslagen. De Nederlandsche grensbeambten, die de auto aanhielden, ontdekten onder de kussens ver borgen een groot bedrag aan geld, bankpa pier en kostbare sieraden. Een deel ervan werd in beslag genomen, omdat invoer van zilvermarken slechts tot een bepaald bedrag geoorloofd is. Ook de wagen werd in beslag genomen, doch later, na storting van de ge- eischte borgstelling, weer vrijgegeven. Volgens den chauffeur van de auto, een Nederlander uit een der Westelijke provin cies, had hij. aldus de Msbde Duitsche douanen om den tuin weten te leiden, door hun te vertellen, dat hij „regelrecht van Gering" kwam, waarbij hij ter staving van zijn bewering enkele papieren had getoond. Geheimzinnigheid. Vermoed wordt, dat men hier met een geval van kapitaalvlucht uit Tsjecho-Slowa- kije te doen heeft. Er hangt een geheim zinnige vaas over deze geheele affaire, waaromtrent 't onderzoek nog gaande is. Het is bijna niet te gelooven, dat de Duit sche grensbeambten, die elke auto aan een minutieus onderzoek onderwerpen, zich door een los gezegde en een paar papieren hebben laten bedotten. Wat er ook van zij, feit is, dat de affaire goed was voorbereid en het kapitaal veilig en wel. over de grens is gebracht. Het loos alarm in den IJ-polder Was het ©en steekvlam uit de uitlaatpijp van een vliegtuig? Gistermorgen heeft zich bij het bureau Spaarndammerstraat te Amsterdam, iemand telefonisch aangemeld met de mededeeling dat hij Maandagavond in den tijd dat het loos alarm voor een bij den Hemweg bran dend neergestort vliegtuig is gegeven, toen hij zich in een perceel in de binnenstad bevond, een vliegtuig heeft waargenomen. Uit de uitlaatpijp sloeg een steekvlam. Hij was echter niet degeen. die het alarm had gegeven. De politie verzocht den h°er voor nadere inlichtingen op het bureau te komen. Na het verhoor is komen vast te staan, dat hij geheel te goeder trouw was. De zegsman wist. dat een dergelijke steekvlam uit de uit laatpijp niet op eenig gevaar duidde, doch een leek zou hierin allicht een aanstaande ramp hebben kunnen zien. Tot dusver heeft echter degeen, die het alarm heeft gegeven, niets van zich laten hooren. STRIJD MET LUIDSPREKERS AAN DE POOLSCHE GRENS. „Kurjer Polski" bericht, dat de Duitschers aan de grens van Polen, bij Bigumin, luid sprekers hebben opgesteld, welke worden ge bruikt voor nationaal socialistische propa ganda. De Westpoolsche Liga heeft hierop geantwoord door eveneens luidsprekers op te stellen met hetzelfde vermogen als de Duitsche. BELANGRIJKE SMOKKELAFFAIRE ONTDEKT. Aan de Zwitsersche grens is een uitge breide smokkelaffaire ontdekt. De „Vöjki- sche Beobachter" bericht, dat hierbij meer dan 25 joden betrokken waren en dat 300.000 mark in beslag is genomen. Bloemen voor perken en borders. Het was een tamelijk bloemenloos voorjaar. Alleen de tulpen deden het aardig, maar van violen, muurbloemen, vergeet-mij-nietjes en andere voorjaarskinderen was dit jaar door de vorst veel verdwenen. Wat is het dan mooi dat we nu weer kunnen planten en zaaien. Welke planten zullen we nu op de perken zetten Waar groote rozenvakken door de vorst geleden hebben, doet men goed potrozen te planten. Men kan daarvoor speciale gekweekte winterveredelingen in potten gekweekt nemen, die met-de bloemknop op de perken worden gezet. Er komt dan gauw een bloeiend perk rozen. Wilt ,U liever met rozen wachten tot het volgend najaar, dan kan U dit jaar b.v. mooie dahlia's op die plaats zetten. Neemt U dan de wondermooie Mignondahlia'a Men plant nu de stekken. De afstanden, waarop ze geplaatst worden, bedraagt 40 cM. Zij bloeien van Juni tot de vorst invalt. Deze dahlia's kan men in verschillende kleuren krygen, b.v. rose, wit, oranje en rood. Zy worden ongeveer 40 cM hoog. Aan de stekken, die men nu plant, vormen zich in den loop van het jaar knollen, die men in den herfst kan rooien om ze net volgen jaar eind April weer uit te planten, als er geen vorst meer te verwachten is. Men zet de dahlia nooit onder boomen, om dat ze veel zon verlangt. Voor droge zonnige perken gebruikt men ook wel: Ageratums en Petunia's. In half- schaduwrijke perken doen de Fuchsia's, Cal- celaria's, Begonia's, Semperflorens en Knol begonia's het goed. Geraniums, Salvia's en Margrieten zijn overbekende perkplanten, die steeds goed vol doen. Onder de zaaiplanten zijn er ook vele, die voor perken uitstekend te gebruiken uit stekend te gebruiken zijn. Men heeft er des te meer aan, wanneer ze onder glas zyn vóór- gekweekt. Veel genomen planten hierover zyn ook Afrikaantjes, Asters, Leeuwenbekjes, Neme- sia's en Verbenia's. U heeft nu van een groot aantal planten yoor perken kennis genomen Vele er van zyn ook geschikt voor een border. Een dahliaborder maakt ook een rijken indruk. Mooi zijn de borders in geel, zalmkleur, rood en oranje. In een groepbeplanting van ver schillende soorten voldoen de iets los gevormde dahlia's beter dan de stijf gebouwde. Ik noem nog enkele dahlia en hun kleur. Charlotte oranje, Park Beauty fel oranje, Baby Royal ruiver rose met geel. Deze drie zijn lage soorten. Frau O'Bracht zacht geel, Nivea wit, Goldene Sonne goudbrons, Miss Bcigium oranje, Andreas Hofer zacht rose. Deze soorten zyn wel een meter hoog. Enkelbloemige dahlia's zyn Bishop of Llan- daff met zeer donkere vermiljoenroode blade ren, waartegen de bloemen prachtig uitko men en Schneeprinzessin met helderwitte bloemen. Deze twee dahlia's zijn ook ongeveer een meter hoog. A. v. d. L. GRONINGEN, 9 Mei. Graan'beurs. Inlandsche rogge 8.10— 8.30, wintergerst 8—8.10, haver (wit) 7.15— 7.30, zwarte haver 7.107.25, groene erwten. 10.5011.25, gele mosterdzaad 19—21, ka- na riczaad 6.75—7, ronde mals 8.60—8.80, platte mais 8.408.60, lijnzaad witbloei 8 8.75. idem blauwbloei 8—8.75. Aanvoer zeer klein. WARMENHUIZEN. 9 Mei. Ui6n 3.50, grove 3.50, Deensciïe witte kool 2.50—2.80, rabarber 4.50. Aanvoer: 200 Kg. uien, 2600 Kg. Deensche witte kool, 600 bos rabarber. MEDEMBLIK, 9 Mei. Witlof I 22.5023.80, idem II 20.50-21.40, idem III 10.50—10.80. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Mei. Aanvoer; 6200 bos rabarber 4.20—5.10.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3