©yiFMTS' Wij lazen voor U.... Radioprogramma ^•ct* vaart uit DOOR EDGAR RICE BURROUGHS Hoe gemakkelijk zou het zijn om Spike te doden, dacht Troll. Maar hy was bang voor dezen man, zelfs als hij sliep. Hij kon de moed nog niet by elkaar rapen. Later zou hij het doen. Maar nu waren zijn gedachten bij Gon- fala. Voorzichtig kroop Troll door de ope ning van de hut naar buiten. Terwijl hij op stond, struikelde hij over een aarden pot; het geluid in de stilte was vreselijk. Troll bleef stil staan en luisterde. Spike bewoog zich en draaide zich om, maar hij werd niet wakker. Toen Troll niets hoorde, sloop hg voorzichtig naar de hut van Gonfala Het meisje, door't geluid van het breken der aarden pot wak ker geworden, lag met wijd open ogen in de duisternis te staren. Zij hoorde voetstappen, zouden ze passeren en zouden ze naar haar toekomen? Dagen van gevaar, dagen van argwaan hadden haar zintuigen gevoelig ge maakt voor elk naderend onheil. Terwijl ze op haar handen steunde, dook ze wachtend in elkaar. Opeens zag ze een donkere vlek tegen de deurpost leunen. „Wie ben Je?" vroeg Gonfala. „Zwijg, maak geen geluid!" Het meisje herkende de grove, harde stem en zg beefde van een nieuwe schrik. ■■fiUit de Pers van heden „GEESTVERWANTEN BIJ DEN NEUS GENOMEN". Het Volk (S.D.A.P.) schrijft: (S.) De communisten, die hij de laatste verkiezingen bijna overal eenigen terug gang hadden te boeken, hebben het weten klaar le spelen, deze teruggang „om te cijferen" in een groote overwinning. Dat deden zij door de cijfers van de drie zuide lijke provincies, waar zij geen candidaten hadden gesteld, buiten beschouwing te laten en het aldus berekende resultat te verge lijken met de uitslag in de 11 provincies van 1937 en van 1935. De communisten gaan echter „unverfro ren" door met het colporteeren van dezelf de leugens. Zoo schrijft de „Rundschau", het in Basel verschijnende internationale or gaan der Comintern onder het hoofd: „Stem menwinst van de C.P.N. bij de Provinciale Staten-verkiezingen" o.a.: „Ook haar stemmenpercentage steeg van 3.44 pet. tot 3.99 pet. Daar bij nam de C.P.N., die haar aantal zetels handhaafde, slechts in 8 pro vincies aan de verkiezingen deel." Deze cijfers berusten op de valsche verge lijking, die wij reeds signaleerden. Wij dach ten, dat Lenin het parool om „verheimelij king en verzwijging van de waarheid" aan te wenden, alleen maar voor den strijd te gen de moderne arbeidersbeweging had uit gegeven. Voor de Ilollandsche communis ten schijnt het echter zoo tot een tweede natuur géworden te zijn, dat zij ook hun eigen geestverwanten in het buitenland bij de neus nemen. EEN TAAL-PUZZLE Uit „Onze Taal": In ons blad heeft een van onze leden her haaldelijk de wenschelijkheid bepleit om de hier te lande gebruikelijke, aan het Duitsch ontleende schrijfwijze: sowjet te vervangen door: soviët. Die w, redeneert ons lid, hebben wij niet noodig, onze v is zacht; en ook die i kunnen wij missen, om dat wij een deelteeken op de e kunnen plaat §en. Wij schrijven immers ook niet Batawja voor Batavia. Dit nu is de Haagsche Post niet met ons lid eens; in sovict. zegt dit blad, heeft de e een open klank, en die komt in het Russisch niet voor; alleen de doffe o, zooals in hok. De eenig juiste schrijfwijze is dus Sowjet. Wij hebben ons ter zake van dit verschil van meening tot een hier wonenden Rus gewend en deze zegt, dat: le de klemtoon op den tweeden letter greep valt; 2e de laatste letter van den eersten let tergreep een v-klank is, en geen w-klank; 3e de letter, die daarop volgt, beter is Uitgedrukt door een j dan door een i; 4e de o meer als een a uitgesproken wordt dan als een o. Hoe dit alles nu in het Nederlandsch ge schreven moet worden, laat onze Russische zegsman aan ons ter beoordeeling over; dat moet in dit vrije land nu maar ieder voor zich zelf weten. Het eene is net zoo goed of fout als het andere. DE WAARDE VAN GEMEENTERAADS ZETELS. Paul Kies pleit in „Het vrije woord", het orgaan van de Troelstra Beweging in Ne derland, voor het uitkomen met eigen lijsten der T.B.N. in verband met de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen, ongeacht of daar zetelwinst uit kan voortvloeien. „Want", zoo betoogt Kies, „de waarde die deze zetels hadden, is grootendeels fictief geworden en wordt dat met den dag meer, naarmate de gemeentelijke- en Provinciale- autonomie is gaan behooren tot het nu af gesloten wordende tijdvak van burgerlijke liberale „democratie." Zetels hebben nu vooral nog waar de als platvorm om te getuigen en overigens geldt nu meer dan ooit: de strijd aan de stembus is veel belangrijker dan de stembus zelf. Stemmen bij volmacht door militairen Desbetreffend wetsontwerp op komst. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat een wetsontwerp strekkende om aan de militairen bij de zee- en landmacht, die bui ten hun woonplaats in werkelijken dienst zijn, gelegenheid te geven bij de komende gemeenteraadsverkiezingen te stemmen bij volmacht, in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Het ligt in de bedoeling het wetsontwerp, indien mogelijk, nog deze week bij de Twee de Kamer in te dienen. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN Generaal Snijders geopereerd Gisterochtend is generaal Snijders in het Diaconessenhuis te Hilversum voor de twee de maal geopereerd. De operatie is vlot verloopen. De genees- heeren zijn tevreden over den toestand van den bejaarden patiënt. Koeien gekweld Het Amstcrdamsche Hof veroor deelt een veehandelaar tot een geldboete. Een veehandelaar uit Purmerend bracht in December 1937 twee koeien naar de vee markt te Amsterdam. Hij zou de uiers van de beesten met collodium hebben dichtge plakt, hetgeen geconstateerd werd door in specteurs van de Sophiavereeniging, die proces verbaal opmaakten wegens het noo- deloos kwellend vervoer van dieren. De Kantonrechter te Amsterdam veroor deelde den veehandelaar to vijftig gulden boete, welk vonnis de rechtbank in hoo- ger beroep veranderde in zes dagen hech tenis. De veehandelaar ging daarop in cassa tie en de Hooge Raad vernietigde het von nis op grond van een. vormfout. De zaak werd verwezen naar het gerechts hof te Amsterdam, voor welk college de veehandelaar veertien dagen geleden te recht stond. De procureur generaal vorderde opnieuw zes dagen hechtenis. Het hof, dat gisteren arrest wees, heeft den veehandelaar veroordeeld tot een geld boete van vijf en zeventig gulden, subs. vijf en twintig dagen hechtenis. Holland neemt deel aan ballonrace Door Zwitsersche Aeroclub uit geschreven. Ter gelegenheid van de opening der natio nale tentoonstelling te Zurich wordt op 14 Mei a.s. onder auspiciën van de Zwitser sche Aeroclub een internationale onbeperk te afstandsvaart voor luchtballons gehouden Ons land heeft door bemiddeling der Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart. inge schreven met een 1200 cbm ballon der Haag sche Ballonclub. De bemanning zal be staan uit balloncommandant Boesman, 2e bestuurder Ravaine en den heer de Vos Klootwijk. Aan de start, welke te 16 uur plaats heeft, verschijnen 14 ballons, afkomstig uit Frank rijk, België, Italië. Duitschland, Polen, Ne derland en Zwitserland. Het gaat, in dit be langrijkste gasluchtvaartevenement van dit jaar, erom, welke ballon den grootsten af stand, hemelsbreed gemeten, zal afleggen. De wedvaart zal, hoe ongunstig de weers omstandigheden ook mogen zijn, doorgaan. Een geraffineerde vrouw Proces om valsche guldens. Er stonden gistermorgen twee zustere in de verdachten-bank van het Amsterdamsche gerechtshof. De rechtbank had beide vrou wen enkele maanden geleden veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar, omdat zij valsche guldens hadden uitgege ven. Op straat gevonden. Eveneens voor de rechtbank vertelde de oudste, dat zij zes valsche guldens, in een zakdoek gebonden, op straat had gevonden. Vrijwel direct had ze geeien, dat de munt stukken valsch waren, want er ontbrak een randschrift. Zij zelve had de guldens niet durven uitgeven. Daarom had zij de munt stukken aan haar zuster gegeven, omdat zoo verklaarde de vrouw „die het zoo arm had." Maar dat „geven" gebeurde zeer geraffineerd. Slechts bij één exemplaar tegelijk! Anders zou het te veel in de gaten loopen! Vier keer gelukte het, de vijfde keer werd ontdekt, dat de gulden valsch was. De jongste verdachte werd ge arresteerd en later ook haar zuster. Ook de echtgenooten gearresteerd. De beide echtgenooten resp. loodgieter en tuinman van beroep, werden eveneens aan gehouden. Men meende, dat zij de valsche guldens hadden vervaardigd, doch het on derzoek en de huiszoeking leverden niet het noodige bewijs op. De procureur-generaal vorderde dezelfde straf als waartoe de rechtbank de vrou wen heeft veroordeeld, echter met aftrek van voorarrest. De verdediger drong op clementie aan. Kunstschatten in een put Erfenis van Grieksche genieën. Leden der Fransche oudheidkundige school te Athene hebben te Delphi, dat in het Grie kenland der oudheid zetel was van het be roemde „Orakel", kunstschatten gevonden, welke van bijzondere beteekenis zijn. Zij werpen een nieuw licht op de kunst der oude Grieken, en bewijzen dat goud en ivoor gebruikt werd voor beeldhouwwerk, voordat Phydias zijn beroemde beeld maak te op de Acropolis. De voorwerpen werden gevonden in een put onder den „geheiligden weg", welke naar den grooten tempel van Apollo voert. Zij waren bedekt met asch, hetgeen erop duidt, dat zij daar geplaatst zijn, nadat in een der talrijke heiligdommen brand was uitgebroken. Onder de gevon den kunstschatten bevinden zich vele fraaie gouden voorwerpen alsmede ivoren onder- deelen van beeldhouwwerken, gouden sier voorwerpen, enz. Men vertrouwt hier nog meer voorwerpen uit het beste Grieksche tijdperk te vinden. DONDERDAG 11 MEI 1939. Hilversum I, 1875 en 415.5 m. 8.0 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00— 12.00 NCRV. 8.00 Gramofoonmuziek. (om ca. 8.15 berichten). 9.00 Hoogmis. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. I.15 Vervolg concert. 2.00 Handwerkuurtje, 3.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor' de jeugd. 5.30 Ensemble „Marcando", en gramofoon muziek. (ca. 6.25 Berichten). 6 40—6.55 C.N.V.-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. r 8.00 Berichten ANP. HerhalingSOS-Ber. 8.15 Samenkomst van het Leger des Heils. 9.15 Het NCRV-Salonorkest. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur, 10.30 De Eemlanders. 10.45 Gymnastiek. II,00 Vervolg de Eemlanders, 11.25 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301,5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Het Omroepstrijkorkest en solisten. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Omroeporkest en soliste. 12.15 Berichten. 12.17 Gramofoonmuziek. 12.45 AVRO-Amusementsorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. I.45 Orgelspel. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Viool en piano. 5.00 Voor de jeugd. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Salonorkest. 6.28 Berichten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Orgel en zang. 7.40 Carserie: „Zonnestelsel en atomen". 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mede- deelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest, en soliste, (ca. 9,00 Boekbespreking). 10.20 Het Renova-septet en solist. II.00 Berichten ANP., Dansmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Pianovoordracht. FEUILLETON. Ethel M Del 11. Bjj het matte licht zag ze een gesloten deur. Ze ging er op af, aangemoedigd door haar gemakkelgke overwinning op Micky. Ze klopte, wachtte even en deed de deur open. Diepe duisternis heerschte er. Ze stond op het punt te keeren, maar iets weerhield haar. Het was de geur van voedsel en ze werd er door aangetrokken. Ze keerde terug .in de gang en nam de vettige petroleumlamp mee. In het schaarsche licht zag ze een kamer met kale wanden en versleten meubelen. In het midden stond een ronde tafel, waarop enkele schalen. Ze zag een paar sneetjes ham, de bgna geheel afgekloven botjes van een kui ken, een hompje brood en een stukje uitge droogde kaas. Het was geen uitgebreid maal, maar ze was hongerig genoeg om er trek in te hebben. Zonder zich verder te bedenken, ging ze in den armstoel tegenover de deur zitten. Ze at het beste van de ham op en de minst krui melige stukken van het brood. Er was geen boter en het brood was erg droog, maar een bruine kruik met water en een gebarsten glas hielpen haar om het naar binnen te werken. En hoewel ze een beetje zenuwachtig at en dronk, knapte ze er toch van op. Ze had de lamp wat opgedraaid, maar ze ontdekte niets in de kamer, dat niet schunnig of smerig was behalve twee glimmende oli fantstanden op den schoorsteenmantel. Ze stond op en rekte zich. Zelfs maar dat wei nig aantrekkelijke bed boven verlangde ze op dit moment. Ze was door en door moe. Dan herinnerde ze zich de lamp. Het was nu niet bepaald een pretje dat ding in je handen te nemen. Ze keek rond naar een stuk papier of een lap, maar er was alleen het tafelkleed. Ze pakte er een punt van en veegde daarmee de petroleum weg. Nog was ze daarmee bezig, toen ze achter zich een geluid hoorde en ze de reuk van sterke tabak in haar neus kreeg. Bliksemsnel keerde ze zich om en zag Reuben Stark in de deur staan. Hij zag er anders uit dan in de vooravond. Zijn gezicht had een 'paarse tint en zgn oogen stonden wat glazig. Hg leunde met beide han den tegen de posten van de deur en een zwart pgpje hield hij tusschen de tanden geklemd. - Zoo, zei hij. Hallo! Ik zocht je juist. Hij sprak een beetje sleepend, maar heel dui- delgk. Er was een valse vriendelijkheid in zijn toon en Julie gaf onwillekeurig een gil. Ze kon onmogelijk wegkomen. Hg versperde de deur. Hij droeg slojfen, even oud als die welke Emily Prawle gedragen had. En hij lachte op een manier, die haar het ergste deed vermoe den. Bgna instinctief zag ze om naar een wapen. Er is een pook in den haard, zei Stark Maar ik zou je niet raden die te nemen. Hg zou zich wel eens tegen je kunnen keeren. Lekker gegeten? Julie's blik richtte zich op de tafel. Daar, vlak bg haar hand, lag het mes, dat ze ge bruikt had. Ze nam het op. Dit mag ik -eker wel meenemen om een paar touwen door te sngden, zei ze. Hij gromde. Je zult niks meenemen in dit huis,, kleine, helsche kat! Je bent net als je moeder. Maar je zult verdomd wel je fat soen houden, zoo goed als zg. Leg dat ding neer! Hij brulde plotseling de laatste woorden en maakte een voorwaartschen uitval. Maar Julie, smal en lenig, sprong achter de tafel, er omheen en de deur uit, voor hy zgn evenwicht had teruggevonden. Ze had het mes nog in de hand en ditmaal vluchtte ze niet uit angst. Ze bleef op den drempel staan, terwijl de man steun zocht tegen een oude, eiken kast in den hoek, waar zgn uitval hem had doen belanden. En helder en verachtelijk klonken haar woorden: En u zult even goed uw fatsoen houden. Ik ben hier niet vrijwillig gekomen en ik zal niet lang blijven. Maar zoo lang ik er ben, zult u me behoorlijk behandelen. Begrepen? Ze zag hem onbevreesd aan. In den be schonken toestand, waarin hij op het oogen- blik verkeerde, was ze hem in ieder geval de baas. Ze had een gevoel, of ze wel een dozijn halfdronken schippers zou aankunnen. En wees zoo goed mgn moeder erbuiten te laten, wierp ze hem tegen. Haar groot ste vergissing was, dat ze u ooit trouwde. Ik kan best begrijpen, dat ze wegliep. Iedere vrouw, die zichzelf respecteert, zou dat doen. Strak gromde nog dieper en kauwde op zgn pijp Maar hij deed geen poging haar te over meesteren. Hij was te zeer onder den invloed van den drank en moest erkennen, dat het meisje als gevolg daarvan deze eerste ronde gewonnen had. Julie uitte een kort, verachtelgk lachje en keerde zich van hem af. Ze had een gevoel, of ze de heele huishouding overwonnen had. Haar drift kalmeerde. Ze had meer dan ge noeg gevochten dezen avond. Ze zocht haar bezittingen bijeen en vond tastend den weg naar haar kamer. En Rueben Stark bleef langen tgd bewe gingloos zitten, starend naar de deuropening, waar ze uitdagend had gestaan. HOOFDSTUK 4 Sybil Tredville leunde achterover in haar stoel, de handen achter het hoofd gevouwen. Het is een raar oud hol, zei ze Ik denk vaakals ik er niet bendat het eigenlgk wel leuk is. Maar als ik weer terug ben Ze maakte die zin niet af. Het had weinig zin over het onderwerp uit te wijden, te meer daar degene, tegen wie ze sprak, niet de minste aandacht toonde. Dat was haar moeder een tengere vrouw met fijne trekken... Ze lag in bed, gesteund door een groote, rose peluw, de handen te zamen gevouwen op een rose zgden sprei. Ze werd met de grootste oplettendheid verzorgd en zag er toch altijd uit, of ze zich ergens over had te beklagen. O, ik wou maar, zei ze, dat Pierce kwam om mijn handen te doen. Ik heb haar gezegd, dat de dokter vandaag misschien zou komen. Syibl wierp een blik op haar. Darling, je handen zijn schitterend, zei ze, En als ze het niet waren, zou Oliver Keston het zeker niet zien. Naar welk deel van je komt hg vandaag kijken? Wat ben je toch onvriendelgk, zei Lady Tredville. Je weet best dat ik me zoo niet kan vertonen. En voor iedereen wil ik er nu eenmaal graag behoorlijk uitzien, zelfs al let de dokter er niet op. Dweep je met dien Keston? vroeg Sijbil. Werkelgk Sybil, protesteerde haar moeder. Dweepen doe ik met niemand en ik vind ook niemand afgrijselgk, gelukkig. Sybil geeuwde. O, ik net zoo min. Maar dat komt, omdat ik nooit iemand ontmoet heb. die de moeite waard was. Als je eens wist wat een uilskuiken Jack Bellamy den laatsten tijd geweest is! En tante Serena wil me met alle geweld met hem laten trouwen. Nee lieve, dat zou ik niet doen. Nee, je hebt groot je.ljk. Je zou er later maar spijt van hebben. Hg is de moeite niet waard. Be geloof eigenlgk, dat het huwelgk nooit de moeite waard is. O, natuurlgk, het is tot op zekere hoogte een loterg. Maar is alles niet een loterg Het leven by voorbeeld? Sybil lachte, plotseling en spontaan, wat haar op eenmaal jaren jonger deed lgken. Darling je bent onbetaalbaar. Ga door! Ik vind het verrukkelgk! Lady Tredville keek haar een beetje be droefd aan. Ik zou je zóó veel kunnen ver tellen, zei ze. Maar het is misschien beter van niet. Je zou toch niet willen luiste ren. - Maar ik luister. En ik kan me best be- grgpen, dat het soms geweldig onpleizerig geweest moet zgn, om met een man als va der getrouwd te zijn. Maar zie je, zulke man nen als hg vind je niet onder de jongere gene ratie. Dus ik zou misschien weinig hebben aan je ervaringen. Niemand heeft ooit veel nut van de on dervinding van een ander, zei Lady Tred ville met een zucht. O, ik wou maar, dat Pierce nu kwam! En waarom wou tante Serena je juist met Jack Bellamy laten trouwen? Heeft hij geld? Alleen maar vooruitzichten. En we zou den misschien al lang weer gescheiden zgn, voor ze verwezenlijkt waren. O, daar is Pierce eindelgk, mompelde Lady Tredville. Pierce je weet toch dat de dokter komt. Zorg alsjeblieft, dat ik er be- hoorlgk uitzie. En maak een beetje voort. Pierce was een lange,-bleeke vrouw, eenigs- zins nonchalant gekleed, die imponeerde. Ze was niet als een kamenier gekleed, maar ge woon in het zwart; toch zou niemand haar voor iets anders dan een kamenier gehouden hebben... van. het soort, dat men „het betere" noemt. Ze naderde het bed. Pardon lady, zei 2e- Ik dacht, dat u misschien met miss Sybil zou willen praten. Lady Tredville hief haar smalle hand op. Maar ik kan heel goed met miss Syoil pra ten, terwijl jg mijn nagels polijst. zei ze. Vind je het erg, ais ik rook? vroeg Sybil. 6 O moet je daar nu al mee beginnen Het is nog zoo vroeg. Ik vind het heelemaal niet zoo vroeg en Pierce ook niet, denk ik. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7