Het voorstel tot samenvoeging der drie gemeenten aangehouden SCHAGER COURANT RAAD OUDKARSPEL WOENSDAG 10 MEI 1939 De vergoeding van de buskosten aan de kweekelinge met akte brengt heel wat beroering. De ou- dercommissie te voorbarig geweest? Schrapping der tuinderscredieten bepleit. De verhooging der kasgeld- leening voor de gasfabriek uitge steld. Eerst eens weten hoe het er bij staat. De gemeentebegrooting '39 gewijzigd. De raad dezer gemeente vergaderde gis teravond ten raadlh'ui'ze onder voorzitter schap van 'burgemeester Wijnveldt, tevens secretaris. Aanwezig alle leden. Voorz. opende de vergadering met woor den yan welkom, waarna de notulen van üe vorige vergadering werden vastgesteld. De heer de Boer vroeg naai- de verlichting bij de nieuwe brug. Voorz.: Dit antwoord 'heeft ter inzage ge legen. Het is nog niet voor behandeling vat baar. Mededeelingen: De voorz. deelt o.a. mede, dat: de Minister van BinnenlandscheZaken geen bedenking heeft tegen de raadsbeslui ten, waarbij' aan den ambtenaar ter secreta rie een persoonlijke toelage van f 300 wordt verleend en het loon van den grafdelver met f 50 wordt verhoogd; aan het hoofd der school, op zijn verzoek, ziekteverlof is verleend tot 1 Juni a.s. en door B. en W. tot tijdelijk onderwijzer is benoemd de heer D. C. Broersima te Barsin- gerhorn. Stagnatie heeft het ondeiwijs niet ondervonden. Aanwezig was het verslag van den agent der arbeidsbemiddeling over 1938 en het verslag van den cursus van vervolgonder wijs over de wintermaanden van 1938—'39. Een verzoek van de oudercom missie. Van de oudercommissie was een verzoelk ontvangen om aan de kwee kelinge met akte aan de O. L. school de buskosten ook na 1 April te ver goeden. busikosten' tot 1 April 1940, al heeft men B. en W. er niet in gekend. We zouden- nog wel een kweekeling kunnen aanstellen, daar de heer De Ruiter ook -meer dan 40 leerlingen heeft! De eenige oplossing zal volgens den heer Borst zijn, het tegenwoordige ministerie om zeep te brengen. Het onderwijs moet zoo goed mogelijk zijn! De heer De Boer: Zou het verschil ma ken als de oudercommissie zich met B. en W. in verbinding had gesteld? B. en W. zijn toch ook voor goed onderwijs. Voorzitter: Dat wordt wel eens anders ge zegd. De heer De Boer zou het niet willen la ten vallen, omdat de Oudercommissie B. en \V. er niet in gekend heeft. Wie in 1940 leeft, dan weer zorgt, zeide spr. De heer Rijper was ook van overtuiging, dat het tot 1 April was verleend. Het zou beter zijn geweest als men -zich met B. en W. in verbinding had gesteld. Spr. sloot zich aan bij den heer Bommer. Voorzitter: Nu regeert niet de raad, maar de burgerij middels de Ouder commissie. Men stelt den Raad voor een fait accompli. Men keert de zaak geheel om. Houdt uw prestige hoog, en verwerpt dit verzoek, aldus voor zitter. De kosten zullen f75.zijn. De heer Kostelijk is het met voorzitter eens, dal de zaak niet zuiver staat, maar als we een kwekelinge kunnen krijgen,, laten we dan doorgaap, ondanks de ouder commissie. Het voorstel van den heer Kostelijk werd gesteund door mevr. Paarlberg, die zeide, niet aan den leiband van de burgerij te loo- pen, gezien haar stemming in de vorige ver gadering. De heer De Boer zou er prijs op stellen nogmaals in den Haag aan te dringen op verbetering van het onderwijs, door verla ging der leerlingenschaal. Met de stemmen van de heeren Bom mer en Rijper tegen, werd het voor- stei-Kostelijk aangenomen. Voorzitter merkte op, dat deze zaak niet vreemd is aan den raad. Persoonlijk is spr. van meening dat het prestige van den raad vereischt, dat dit verzoek voor kennisgeving wordt aangenomen. De vorige maal zijn de buskosten vergoed, omdat de kweekelinge op ons verzoek is ge komen. Thans is 'het geheel een zaak tus- schen de ouders en het hoofd der school. Het H. d. S.. heeft het recht een kweekeling toe te laten. De heer Kostelijk, die voorgesteld heeft dc buskosten te vergoeden, vroeg of dit doorgaat. Voorzitter: Neen, het was toegestaan tot aan 1 April 1939. De heer Kostelijk, had het de vorige 'keer meer als een abuis van den raad be schouwd, dat geen vergoeding werd gege ven-. Wij zijn er mee gebaat, dat -de kwee kelinge er is, het is meer dan treurig, dat zij de buskosten niet vergoed krijgt. Wat zeggen de andere raadsleden ervan? De heer Borst was verwonderd. Is het idéé ook van de wethouders, of alleen van den voorzitter? Is het in B. en W. behan deld? Voorzitter: Het adres is wel in B. en W. behandeld. Wij kunnen n-a 1 April geen vergoeding geven. De heer Borst zag het tegenstemmen' in de vorige vergadering meer als een protest. Nu wordt zeer terecht vergoeding der bus kosten gevraagd. Het zou kleinzielig zijn, dit af te stem men. De heer De Boer zeide, voorstander te zijn van goed onderwijs. Met 41 leerlingen sta je te springen voor de klas, heeft een onder wijzer aan spr. verteld. Spr. wil, gezien de medewerking der burgerij, de buskosten ver goeden. Mevr. Paarlberg—iHartland is wel voor vergoeding der buskosten. De heer Boimmer: Hoe lang zal dat wel duren-? Het zal wel ten eeuwigen dage voortduren, geilooft spr., daar er geen spra ke van is, dat een vierde leerkracht zal kunnen worden aangesteld, binnen eenige jaren. Mevr. Paarlberg: In 1940 kunnen we weer zien-! Voorzitter: De zaak wordt niet zuiver ge steld. De vorige maal is de kweekelinge met akte met medewerking van B. en W. aangesteld Daardoor was de gemeente zede lijk verplicht de kosten te vergoeden. Na 1 April hadden we echter een 3^mansschool. Met B. en W. is geen enkel overleg ge pleegd over de aanstelling der kweekelinge voor dit jaar. Het is heelemaal een zaak van de ouders en het H. d. School. De juf frouw wordt nu betaald met liefdegaven. Daaraan heeft spr. niet mee willen werken. De heer Kostelijk was er verwonderd over, dat een kweekeling buiten B. en W. oim in de school -der gemeente kan worden toege laten. Voorzitter: Het is toch zoo. We hebben' 't onderzocht. De heer Kostelijk: Het is absurd en' een heele rare zaak. Weth. Bakker zeide, dat B. en W. niet ver antwoord zijn voor het gegeven onderwijs. Spr. is wel voor het vergoeden- van de Voorzitter: Het kan verkeeren, zei Breêro. De heer Kostelijk: Ik ben niet veranderd! Mevr. Paarlberg: Ik ook niet! Steunverleening B. B. en W. stelden voor een bijdrage te yer- lcenen ten behoeve van de steunverleening B. Er wordt f5.78 per werklooze beschikbaar gesteld, waarvan f 2 voor rekening der ge meente komt. Er waren 38 werkloozen. Voor dc B-tuinders werd f20.beschik baar gesteld vanwege de gemeente. Voor de B-tuinders wordt totaal f 1S9 beschikbaar gesteld. De «heer Borst vroeg of het bedrag voor de tuinders onverminderd is. Het is wel heel laag*in vergelijking met dat voor de arbei ders. Kunnen we dc goederen niet koopen in de gemeente? Voorzitter: Als we in natura ontvangen van het Rijk, krijgen we meer, omdat het daar centraal wordt ingekocht. Er wordt wel wat hier gekocht. Het bezwaar wordt wel door B. en W. gevoeld. De heer Borst: Het is mijn bedoeling, dat de menschen kunnen krijgen, wat ze noo- dig hebben. Voorzitter: Dat geschiedt al. Het wordt vooruit besteld. De heer Rijper: Wordt er ook nog naar kwaliteit gekeken i.p.v. naar hoeveelheid? We moeten het grootwinkelbedrijf niet te veel in de laad werken. Die miaken zeer groole winsten. Zie naar de Unilever. Als de middenstanders op de beurt af al les konden leveren zou het ook wel goed- kooper kunnen zijn, was spr.'s overtuiging. De voorzitter: We gaan er van uit, zoo veel mogelijk voor het geld te krijgen. De hoeveelheid is te gering om een groot voor deel te verkrijgen bij aankoop bij één mid denstander Over het goed, dat men krijgt, is men zeer tevreden. 'Het voorstel werd hierna aangenomeni De tuindersvoorsohottem Voorgesteld werd het aandeel der gemeen te (30 in de, over 1938 schuldig gebleven rente door voorschotnemers van de in 1931 verleende tuindersvoorschotten te betalen. Voorzitter deelde mede, dat de verschil lende menschen zijn aangeschreven en dat (tegen f 242.99 in 1937) iii 1938 f 194.40 zal moeten worden betaald. Niet te veel druk. De heer Borst wilde niet al te veel druk uitoefenen om de gelden binnen te krijgen. Is er geen weg, om! tezamen met de ande re gemeenten te probeeren, dat een streep door deze schulden gehaald wordt? Voorzitter: We hebben al opgave moeten doen, hoe de stand der credieten is. Spr. denkt dat deze zaak al in onderzoek is en dat er aan gewerkt wordt. Wieth. Bakker: De gemeente heeft geen aandrang uitgeoefend. Hoewel spr. wel voor de schrapping der credieten is, geeft die toch moeilijkheden voor de gemeen te. Onze gemeente kan dat niet dragen. Spr. hoopt, dat de heer Borst in de Prov. Staten hierin een taak zal vinden. De heer Kostelijk: Ook anderen hebben geld opgenomen en moeten aflossen. Als de gemearlte niet kwijtgescholden wordt zou den deze menschen meer dan de 30% moe ten betalen, die de gemeente zou moeten dragen. De heer Borst: De door den heer Kostelijk bedoelde personen kunnen zich met de vas te lasten commissie verstaan. Spr. is voor kwijtschelding aan de gemeenten. De heer Kostelijk: Het geeft toch niet! De heer Borst: Maak de organisaties ster ker en wordt lid van den Ned. Tuinders- bond mijnheer Kostelijk. De heer Kostelijk: Ik zie het er niet in. Het gebruikelijke gaspraatje. B. en W. stelden voor, het maximum) van de kasgeldleening voor 1939 ten behoeve van de gemeenschappelijke gasfabriek te ver- hoogen. Mevr. Paarlberg vond -het vreemd, dat de directeur er mee komt. De gascomimissie heeft er niet over vergaderd. Voorzitter: Het is een zaak van den raad. Dit wordt gewoon aan de comlmissie mede gedeeld. Als de nieuwe gem. regeling wordt goedgekeurd, beslist de commissie er over. Voorzitter lichtte deze kwestie nader toe. Mevr. Paarlberg zegt dan: We leenen maar door, net zoolang tot de heele fajbriek weg is. Voorz.: De fabriek heeft heelemaal geen last We moeten haar verkoopen, zooals i'k al gezegd heb. De heer Kostelijk vond het onjuisit dat dit er ligt zonder dat ei- door de commissie ver gaderd wordt. We zouden eens in de twee maanden vergaderen. Voorz.: Dat is nog niet goedgekeurd. De heer Kostelijk: We worden overal bui ten gehouden. We weten nergens van als leden van de Gascommissie. Het is een be droefde boel in 'het gasbedrijf. Het wordt steeds erger. Voorz.: Ik zal 'het overbrengen aan den voorz. der commissie. De heer Rijper kaar zich bij de woorden van den heer Kostelijk aansluiten. Het had behandeld moeten worden. De burgemees ter van St. Pancras, de voorz. van de Gas commissie wist het zelf niet eens. Voorzitter: Dat is niet juist. Hem werd een vraag gesteld, -die hij niet goed beant woorden kon. Daarom heeft liij den direc teur opgebeld. Men kan, als burgemeester en, secretaris van eerr gemeente err voorz. van de Gascomm. niet alles weten. Het is klein gedoe van dorpsjournalistiek, om het zoo in de krant te zetten. In een groote ge meente zitten de hoofdambtenaren om 't hoeikje van de deur om de noodige inlich tingen dadelijk te kunnen geven. Dat heb ben die verslaggevertjes nog nooit meege maakt natuurlijk! Wdth. Bakker vond dat dit in de Gascom missie behandeld had moeten worden. De heer De* Boer: Verkoopen maar. De 'heer Rijper zeide, te hebben gewezen op de. kleine post onderhoud. Spr. was bang, dat het bedrag voor uitbreiding hoofd zakelijk voor reparatie is. Als er uitgebreid wordt, moet er toch een plan voor zijn. De heer Kostelijk: Ik weet dat de gasfa briek geld noodig heeft, doch het is niet juist, dit zoo te behandelen. De heer Borst: Er is in geen 3 a 4 maan den vergaderd. De leden hebben toch het recht een vergadering aan te vragen. Voorzitter: Dat doen ze beleefdheidshalve niet. De heer Borst: Is de gascommis sie soms huiverig van- vergaderen? Waarom gaat men deze zaak niet openbaar behandelen' Er is al lang genoeg over- het bedrijf gesproken. Wat de critiek op de krant betreft. De kranten hebben veel bijgedra gen om de vergaderingen openbaar te doen zijn. Voorzitter: Het rapport kan ieder oogen- blik komen. Daarmee kan geen haast worden gemaakt. Dat moet goed overwogen worden. Mevr. Paarlberg: Als we onze goedkeu ring niet verleenen? Voorzitter: U moogt wel uw ongenoegen uitspreken, maar- de raad is verplicht het geld te vo te eren. De heer- Kostelijk: I-Iet is een lastige zaak. Als wij een vergadering bijeen willen roepen, moet er een motief zijn. De heer Borst: Er moet toch om de 2 maanden vergaderd worden? De heer Kostelijk: Het is heel goed dat er vergaderd wordt, ook als er niet veel aan de orde is. Dan kunnen we de fabriek eens bekijlten! Mevr. Paarlberg heeft de fabriek nog nooit bezichtigd. De heer Kostelijk vroeg welke uitbreidin gen er waren. Voorzitter: Er is een over verbeterd. De heer Kostelijk: En het rapport moet nog inkomen? Is men nu al aan het werk? We weten niet eens, wat er aan de faibrielt mankeert. De heer Rijper sprak ook zijn verwonde ring uit over de uitbreiding zonder uit breidingsplan en voohkeninis van de com missieleden. Na eeni'ge besprekingen werd op voorstel van den heer Bakker .besloten, de beslis sing aan te houden tot de volgende verga dering. Nog meer geldl Voorgesteld werd, een definitieve geld- leening van f 4500 te sluiten tot een' rente van ten hoogste 3%p ct.,; duur der leening 20 jaar. Voorz. deelde mede, dat de bijkomende kosten voor de begraafplaats-uitbreiding f 2435.zijn geweest, de verbetering van den dam in het Waardje kostte f 700.De vernieuwing der sluisdeuren heeft ruim f 1500.gekost. De heer Kostelijk. Hiertegen heb ik geen bezwaar. We weten, waarvoor het besteed is. (Gelach). Het voorstel werd aangenomen. De heer Bossen gaat trouwen. B. en W. stelden voor, de gemeente wo ning Wiijk A 321 onderhandsch te verhu ren, wegens vertrek aan Mevr. de Wied. Kroon. B en W. stelden voor, de huur, wel ke f 222 per jaar plus de kosten der wa terleiding was, vast te stellen op f 3.50 per week plus kosten der waterleiding en deze woning te verhuren aan den heer J. C. Bossen, ambtenaar ter secretarie. Aldus besloten. Samenvoeging gemeenten. Aan de orde kwam hierna het ver zoek tot de Kroon te richten tot vereeniging van de gemeenten Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel tot één getmeenite. Voorzitter herinnerde aan de Dinsdag j.1. gehouden vergadering van 21 raadsleden, welke voorzitter eigenlijk aardiger vond dan een vergadering van zeven. Spr. heelt deze zaak overdacht en in verband met de be zwaren tegen overijling, stelde spr. voor, deze zaak aan te houden tot de volgende ver gadering. Dan heeft men den tijd tot over weging. De heer Kostelijk juichte dit voorstel toe. We moeten een dergelijke ernstige zaak niet zoo maar in eens behandelen. De heer Borst, stond er anders tegenover. We hebben er al lang genoeg over kunnen deniken. Het bevreemdde spr., dat de voorzitter met dit voorstel komt, omdat voorzitter in de vergadering van Dinsdag op een principieele uitspraak aandrong. Er waren daar geen te genstanders. De argumenten waren toen niet erg steekhoudend. Laat ons hieraan nu eens leiding geven. De gemeente Oudkarspel is tocli vooruitstrevend. Voorzitter: Vóór 30 Juni komt er nog weer een raadsvergadering. De heer Borst: De verkiezingen zitten er weer tussehen. De S.D.A.P. heeft zich zoo ar moedig uitgesproken, Dinsdag. Er zit wel wat anders tussehen, zeide spr. Alle inlich tingen zijn gegeven. Voorzitter is vurige voorstander, maar zijn gevoel zegt hein, dat men nog wel eens van gedachten wil wisselen. Spr. kan zich dit in denken en wil deze menschen het volle pond geven. Er komen zooveel vragen waaruit blijkt, dat men niet ingelicht is. De heer De Boer zeide, dat hot hem te har£ ging. Hij is voorstander van het voor stel van den voorzitter. Ook mevr. Paarlberg kon met het voor stel van den burgemeester accoord gaan. Daarvoor is de zaak toch te belangrijk. Weth. Bakker was van dezelfde gedachte als de burgemeester. Spr. wilde eerst contact zoeken met zijn politieke vrienden. De heer Rijper wil niet tegenwerken, hoe wel hij het wel eenigszins met Borst eens is. De argumenten op Dinsdag waren niet steekhoudend. We moeten ons niet aan die praatjes van, ik hen Noordscharwouder, enz., storen. De heer Kostelijk was er dankbaar voor, dat dit uitstel voorgesteld wordt. We hebben honderden jaren op onszelf gestaan, dus komt het op 4 weken ook niet aan. Het voorstel van den Voorzitter werd z.h.s. aangenomen. Voorziter was daar- voldaan over. Gemeentebegrooting gewijzigd. De voorzitter deelt mede, dat de gemeen tebegrooting voor 1939 door Ged. Staten is teruggezonden met verschillende opmerkin gen, met verzoek met deze opmerkingen) re kening te houden en naar aanleiding daar van de noodige wijzigingen aan te brengen. Zijn deze over het algemeen van admini stratieven aard, op punt 5 van de „Nota" waar wordt verzocht in deze begrooting een bedrag van f 2500.te reserveeren, wil hij de aandacht van de leden vestigen. Zooals uit de wijzigingsbegrooting blijkt, zijn slechts enkele uitgaafposten verlaagd kunnen worden in totaal tot f 375.ter wijl in verband met de eerste raming van den Inspecteur der Directe Belastingen over het. boekingstijdvak 1939—1940 de ge raamde post van de opbrengst van opcen ten op de Personeele Belasting met f 700. moet worden verlaagd. Hieraan kan nog worden toegevoegd een meerdere uitgave voor 2 armlastige patiënten, lijdende aan zielsziekte en teruggave van teveel genoten uitkeering uit het gemeentefonds ingevol ge artikel 3 sub c der wet op de finantieele verhouding. Zooals den leden bekend, aldus voorzitter heeft het P.E.N. ons electrisch bedrijf over genomen. De liquidatie heeft nu plaats ge had en de gemeente ontvangt f 2479.35. De ze gelden mogen niet worden gebruikt in de gewone uitgaven, maar moeten worden geboekt op den kapitaaldienst. Nu heeft spreker dit punt van de reservce ring besproken op de griffie te Haarlem! en aangetoond, dat liet onmogelijk is om op de2fe begrooting f 2500.te vinden voor re serveering. Hij heeft toen voorgesteld het bedrag van de liquidatie daarvoor te mogen aanwenden en niet het geheele bedrag, doch f 2250.omdat het resteerend bedrag noo dig is tot het sluitend miaken van de wij zigingsbegrooting. De heer Borst sprak z'n genoegen uit over het door B. en W. aan Ged. Staten uit te brengen rapport. Als Ged. Staten het niet goedkeuren, zullen B. en W. dan dezelfde houding als nu aannemen? We moeten niet bezuinigen Op de subsidies, die noodig zijn. Voorzitter: In dat geval wordt weer een raadsvergadering gehouden. Het voorstel tot vaststelling werd aange nomen. Een sloot als vuilnisbak. Mevr. Paarlberg—iHartland wees op den onhoudbaren toestand van de sloot aan do Noordzijde van de Spoorstraat. Kan daar- ,aan ie,ts gedaan worden? Voorzitter: Dat is een ondankbare taak. Alles wordt daar in 't water geworpen. Mevr. Paarlberg: Kan er geen proces verbaal worden opgemaakt? Voorzitter: Ze roepen ons er niet bij. Er wordt zeer veel te water gegooid. De me dewerking wordt niet verleend. Deze zaak zal worden onderzocht met B. en W. en den gem.-reiniger. De sloot is al eenis schoongemaakt. Weth. Bakker: Het heeft ons f 1600 ge kost. Mevr. Paarlberg was verheugd over de wijze waarop B. eni W. de zaak der Ouden van Dagen behartigen. 'Daarna sluiting.

Schager Courant | 1939 | | pagina 9