Vefeeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier Het rijwielpad schiet goed op Wollen ondergoed Qebru* SUNUGHT ZEEP Vrijdag 19 Mei 1939 Tweede blad RAAD SCHOORL Geen raadszitting of een erf- scheidingskwestie! Volgende ver gadering komt het uitbreidings plan weer op de proppen. Subsidie Centraal Ziekenhuis royaal toegestaan. De heer Winder bepluimt de hoed van B. en W. Werkloozen 's zomen in Schoorl tewerkgesteld? De begraafplaats-administrateur heeft een meevallertje. Onder presidium van den burgemeester Baron van Friddagh vergaderde de raad .Woensdagmiddag. De heeren Kaandorp en Gutter zijn ver hinderd. De notulen geven geen aanleiding tot bij zondere besprekingen. MEDEDEELINGEN. INGEKOMEN STUKKEN. lEenlge goedkeuringen op vroeger geno- ïnen raadsbesluiten en fonmeele stukkan worden voor kennisgeving aangenomen. Schrijven d.d. 18 Maart van den Pensi oenraad houdende mededeeling, dat naar !de bij dien raad beschikbare gegevens de pensioengrondslagen der hieronder genogm de ambtenaren nog nader vaststelling be hoeven. B. en W. stellen derhalve voor de pensioengrondslagen van de navolgende ambtenaren nader vast te stellen: a. J. W. Schoone, adm. G.E.B. m. i. v. {1-1-37 op f 1540.per jaar; b. dezelfde ,adim. G.G.B. im.LT. 1-8-38 Op f 700.— per jaar; c. M C StriklcerAssendorp, conciërge, fcn. 1. v. l-9:36 op f 389.per jaar; d. D. Swaan, meteropn.-geldoph. G.E.B. (m. i. v. 1-1-37 op f 770.per jaar. Schrijven d.d. 17 April j.I. van den minis ter van Sociale Zaken houdende mededee ling dat ten behoeve van den B-Steun zal worden bijgedragen t.b.v. 50 werkloozen Hot een bedrag van f 189.— en t.b.v. B-boe ren en B-tuinders een bedrag van f 18.90, zijnde berekend naar 5 boeren en 5 tuin- Iders. Aan deze bijdrage is de voorwaarde Verbonden, dat door de Gemeente tJb.v. de werkloozen een bijdrage wordt verleend van 50 maal f 2.en t.b.v. de tuinders en boe ren een bijdrage van f 10.De uitkeering per werkloozen bedraagt over 1939 f 5.78 en voor de B-tuinders en -boeren een be- idrag van f 2.89 per persoon. B. en W. stellen voor de gevraagde bij- Örage te verleenen. Aldus besloten. Een ontheffingsverzoek inzake erfschei- |dingsverordening van imw. van Blerkom en iden heer Knaap, wordt, behoorende tot de competentie van B. en W., in banden van bet college gesteld. Voorzitter deelt mede, dat een) soort 'fèalomons oordeel is geveld, waarbij alle betrokken partijen teverden worden gesteld De heer Duin noemt een en ander een flauwekulletje, en de heer Blom is van oordeel, dat er 'telkens gezeur is over de erfscheidings- kwesties. Voorzitter deelt mede, dat in de Juliver gadering het uitbreidingsplan in don raad zal komen, nadat een besloten vergadering zal zijn gehouden om een en ander nader ïte bestudeeren. De heer Winder hoopt dat de raad de zaak niet zoo voor zijn neus krijgt, yoorz. zegt dat dit niet het geval zal zijn. VOORSTELLEN VAN B. EN W. B. en W. stellen voor om ten behoeve van Öen aanleg van het Rijwielpad langs den duinvoet: A aan te koopen de navolgende Strooken grond: le. van de Erven Spaans een strook ter oppervlakte van 28 M2, gelegen aan het [Achterpad te Catrijp, voor een bedrag van t 17.-; 2e. van D. P. Duin een strook ter ópper- Vlakte van 16^ M2, gelegen aan het Achter pad te Catrijp, voor een bedrag van f 10. 3e van P. Nicolai te Heiloo, een strook ter oppervlakte van 57 M2., gelegen aan de Kerkbrink te Groet, voor een bedrag van f 1. Het is mogelijk dat ter plaatse een huis ?al worden gebouwd. 4e van J. Phaff een strook ter oppervlakte Van 9 MS gelegen aan den Achterweg te Groet, voor een bedrag van f 10. 33 aan le gaan een grondruiling met N. Roo- is goed voor Rheumatiek Een lijder aan rheumatiek is buitengewoon gevoelig voor tocht en kou, doordat zijn huid niet meer normaal functionneert. Nü, in het voorjaar, met zijn onverwachte tochtvlagen, is de kans op enkele dagen Van kwellende pijn al heel groot! Maak toch een einde aan die eeuwige angst voor tocht en kou! Wollen ondergoed is maar een lapmiddel! Kruschen Salts zal U voorgoed ervan verlossen. Kruschen valt Uw kwaal aan in dc oorzaak zelf: een teveel aan uri nezuur in het lichaam, dat zich daar heeft Verzameld door een trage werking van de organen. Kruschen's „dagelijksche dosis", regelmatig ingenomeii, spoort Uw lever, nie ren en ingewanden aan tot nieuwe activi teit. Schadelijke zuren worden uit Uw li chaam gefilterd en zuiver bloed zal door Uw aderen stroomen. U zult weer kunnen leven als een vrij mensch! Koop nog heden een flacon Kruschen Salts. Kruschen Salts is 'uitsluitend verkrijgbaar hij alle apothe kers en drogisten a f0.40, f0.75 en fl.60 (extra groot pak). zendaal alhier, waardooi^ de Gemeenite in het bezit wordt gesteld van een strook grond ter oppervlakte van 20 M2., gelegen aan het Achterpad te Catrijp, ten Noorden van de woning van wijlen Mej. G. Praat, zal worden afgestaan een strook grond ter oppervlakte van 20 M2., deel uitmakende van het voormalige Achterpad. Een en ander voorwaarde, dat eveneens ten laste van de Gemeente worden gebracht, de kosten van afscheiding der terreinen en de kosten voortvloeiende uit de notarieele overdracht. Aldus besloten. VERLENGING SUBSIDIE ZIEKEN HUIZEN. Voorstel vau Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het subsidie aan de Gemeente Alkmaar als bijdrage in de kosten van de exploitatie van het Centraal Zieken huis aldaar, gedurende een tijdvak van 10 jaar ingaande 1 Juni 1939 op basis van de bestaande regeling. Burgemeester en Wethouders deelen me, de, dat bij Raadsbesluit d.d. 5 Nov. 1925 is besloten tot het verleenen van een subsi die gedurende 10 jaar tot een bedrag van ten hoogste f 300.— per jaar. De regeling werd geacht in te gaan op 1 Juni 1929, met ingang van welken datum de exploitatie van het Centraal Ziekenhuis een aanvang nam. Ook thans wordt wederom voorgesteld een subsidie van ten hoogste f 300.per jaar te verzekeren, waarbij echter wordt opgemerkt dat in verband met de exploita tieuitkomsten van de laatste jaren de ge meentelijke bijdrage belangrijk minder heeft bedragen. De laatste jaren heeft de bijdrage f 160 bedragen, het tekort bedroeg dit jaar f 38000 tegen vorige jaren f 65000 Voorzitter deelt als regent mede, dat bin nenkort uitbreiding noodig is, omdat er plaatsruimte te kort zal komen. De raad verklaart gaarne te willen mede werken voor dit goede doel. SLOOPEN WONING. Voordracht van Burgemeester en Wethouders tot het sloopen van de dubbele woning aan het Achterpad te Catrijp (voorheen eigendom van wijlen Mej. G. Praat) ten behoeve van den aanleg van het Rijwielpad met wandelpad langs den Duin voet. De heer Duin was niet voor sloopen hij xond 't een miserabel iets. Spr. denkt dat het door betimmering nog wel rendabel was te maken, maar als 't noodig is, zal het moeten. De heer Winder is het met den heer Duin eens. Voor f 500 a f 600.doet men al heel wat. Er is gebrek aan woningen van f 2 a f 2.50 per week. Spr. stelt voor het huis nog maar even te laten staan. De heer Blom zegt dat het huis van bin nen vrij slecht is en bovendien staat t huis vlak op het pad en zeer in den weg voor rijwielpad en wandelweg. Weth. Schermer wijst op het feit dat er toegangswegen van straatweg naar rijwiel pad zullen komen, ook dan staat het huisje in den weg. De gemeente heeft bovendien veel disple zier vau het verhuren van dergelijke wo ningen. Tot sloopen wordt besloten. De heer Blom deelt mede dat bij het rijwielpad begonnen is aan het laatste stuk en binnen enkele weken het gedeelte Mun- nikenwegCamperduin gereed zal zijn. Weth. Schermer vindt het wenschelijk, dat er ter plaatse uit gediept wordt en dat het werk in den zomer geschiedt, omdat het waterpeil dan laag is. Men zou zich voor werkloozen kunnen wenden tot den inspecteur, die toch volgen de week komt kijken. Wel wordt half Juli tot 4 September de werkverschaffing stop gezet. maar bestaand werk mag worden af gemaakt. De heer Duin zou graag zien dat de werk ioozen 's zomers ook ergens in de gemeen te bleven. Het kost veel minder en het is nuttig. Voorzitter wijst op de rijksvoorschriften er» bovendien moet men, 's zomers het win terwerk niet opsoupeeren. Gaarne zou voor zitter echter de zaak bespreken. De heer Winder juicht de plannen van B. en W. toe een meertje te verdiepen. Voorzitter: We zuilen de pluim op onzen hoed steken. VERGOEDINGEN. B. en W. stellen voor: a met ingang van 1 Januari 1939 de vergoeding van den admi nistrateur van de begraafplaats te bepalen op f 40.— per jaar; b. Den sub a genoemden administrateur over 1938 in verband met de door hem ver richte werkzaamheden een gratificatie toe te kennen van f 15. Burgemeester en Wethouders deelen medé. dat de werkzaamheden van den Admini strateur medio 1938 zeer belangrijk zijn uit gebreid. in verband met det werkzaamheden verbonden aan de inning enz. der grafrech ten. De oorspronkelijke vergoeding van den Administrateur bedroeg f 25.— per jaar, weshalve een redelijke verhooging alleszins billijk wordt geacht. Do heer Winder vindt de gratificatie van f 15.te laag. Weth. Schermer wijst er op dat het sala ris goed is, maar f 20.vindt hij uitste kend. Men nioet er echter rekening mee houden dat het merdere werk in 't sala ris verdisconteerd is.. Men besluit f 25.te geven. OPHEFFING ZEKERHEID. Voorstel van Burgemeester en Wet houders toestemming te verleenen tot opheffing van de ten behoeve van den voormaligen Gemeenteont vanger J. H. Smits gestelde zeker heid ter zake van zijn comiptabel beheer. B. en W. deelen mede, dat Gedeputeerde Staten hij hun besluit d.d. 4 Januari heb ben goedgekeurd de rekening over 1936, het jaar waarin den heer J. H. Smits eervol ontslag is verleend, weshalve aan de ophef fing van de gestelde zekerheid geen belem meringen in den weg staan. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om onder intrekking van het besluit van 6 Juli 1938, onder agenda no. IV B. tot opheffing van de door den Gemeenteontvanger ge stelde zekerheid en tot vergoeding van de aan die opheffing verbon den kosten. Burgemeester en Wethouders deelen mede dat hoefel reeds bij voormeld raadsbesluit tot bedoelde opheffing was besloten, deze opheffing eerst kon plaats vinden na de plaatsing van het K. B. d.d. 4 Januari j.1. in het Staatsblad. De opheffing wordt geacht in te gaan op 1 Juni a.s. de kosten hieraan verbonden be dragen. zooals bekend f 25.zijnde de kos ten van royement van een hypotheek. Aldus besloten. BEPALINGEN RIJWIELPAD. Voorstel van Burgemeester en Wethouders te bepalen, dat het ge deelte rijwielpad gelegen tusschen de grens der Gemeente Bergen en het Noordeinde van den Postweg, alsmede het gedeelte rijwielpad ge legen tusschen den Mfunnikenweg in het dorp Schoorl en den Strandweg te Camperduin uitsluitend is be stemd tot rijwielpad en dat dienover eenkomstige aanduidingen langs be doeld pad door de Gemeente als ge rechtigde eigenaresse zullen plaats vinden. Jj? i\d> ve^JcHiliatde i££jvfüoïttn ydtuikl tnaüh nahuVdijk 'unt kujtj, ik Je iitoJ cJIein wit kkiuitijkt Jeepf EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST Er is groote last van wandelaars geweest. De heer Blom verwacht veel bezoek aan het rijwielpad, dus zeker zal de bepaling alleen rijwielpad, zeer nuttig zijn. Weth. Schenner zou willen trachten het slechte gedeelte van den wandelweg in werk verschaffing te verbeteren. Dan wordt het rijwielpad zeker ontlast van wandelaars. Voorzitter merkt op dat wandelaars niet geweerd kunnen worden van het rijwiel pad, mits men behoorlijk uitwijkt. Verschillende raadsleden vinden het be zwaarlijk als het rijwielpad niet geheel voor wandelaars wordt afgesloten. Voorzitter zal diensvolgens handelen. RONDVRAAG. De rondvraag levert niets op, de korte vergadering wordt gesloten. VOORJAARSVERGADERING IN HET GULDEN VLIES TE ALK MAAR. Woensdag hield de Vereeniging tot Ont wikkeling van den Lanctbouw in Hollands Noorderkwartier haar voorjaarsvergadering in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar, onder voorzitterschap van den heer P. Bürmann. De Voorzitter heette de aanwezigen van harte welkom en wees erop, dat de bedrijfs- uitkomsten voor het platteland ongunstig zijn. Alleen door geleidelijke openstelling der wereldmarkt kan een einde worden ge maakt aan de internationale verdeeldheid. Spr. besloot zijn openingswoord met den oproep aan de bodemgebruikers om vooral hun organisaties zooveel mogelijtk finanti- eel en moreel te steunen. De secretaris, de heer G. Nobel, las daarop de notulen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Van de daarna gedane mededeelingen, vermelden wij de navolgende: Positie van industrie en landbouw. In aanvulling van de 'beschouwingen van prof. Molenaar op de vorige vergadering van leden heeft het Bestuur enkele verga deringen gehouden over dit onderwerp, waarvan twee met prof. Molenaar. Bij dit overleg is duidelijk gebleken dat Industrie en Landbouw op tal van plaatsen groote gemeenschappelijke belangen hebben te be hartigen, zoodat meer contact tusschen deze twee zeer belangrijke groepen van ons volksbestaan zeer gewenscht en noodig is. Opleiding van leerkrachten. De opleiding leerkrachten tot verlichting bij het gebruik van werktuigen heeft de volle belangstelling van het bestuur; om deze voorlichting, die zeer goed en noodig is, te bevorderen, is overleg gepleegd met het Kon. Ned. Landbouwcomité. Bij dit overleg is gebleken dat verschillende in stanties zich met het vraagstuk van de werktuigen bezighouden, met het gevolg, dat er over dit onderwerp geen overeen stemming bestaat over de wijze waarop het gestelde doel kan worden bereikt. Het Be stuur acht het hoog tijd dat de Directie van den Landbouw in deze krachtig rege lend optreedt, want zooals het nu gaat., moet het niet langer gaan. Het Bestuur heeft zich in deze gewend tot het Kon. Ned. Landbouwcomité om me dewerking. Het wordt verder gewenscht geacht, dat uit de 3-maandelijksche mededeelingen over Zuiderzeewerken wanneer de geheele Wieringermee.r in cultuur is een studie wordt gemaakt uit het zeer belangrijke studiemateriaal over de landbouwwerktui gen, wat een belangrijke bijdrage kan worden tot de kennis van de landbouw werktuigen. Bietenalcoholbereiding. Voor de verdere plannen tot bereiding van alcohol uit suikerbieten is overleg ge pleegd met het Bureau van het Kon. Ned. Landbouwcomité, met het gevolg dat de ver tegenwoordigers der vereeniging over de resultaten van deze bespreking zeer voldaan zijn. Afgewacht moet worden wat het Kon. Ned. Landbouwcomité nu zal kunnen doen tot bevordering van deze plannen. Mededeelingen der consulenten. De heer ir. de Vries, de veeteeltconsulent deed hierop mededeelingen over het Vee voederbureau. Met het opvoeden der lam meren werd in de Zijpe veel last ondervon den. Hiernaar is een onderzoek ingesteld, en gebleken is, dat er gebrek bestaat aan een of meer mineralen. Met de proeven wordt voortgegaan. Spr. wees er voorts op, dat de gedroogde suikerbieten door den landbouwer als vee voeder zeer worden gewaardeerd. Behalve dat zij adviezen geeft, oefent de commissie ook controle uit op de veeToe- derstallen. 590 bedrijven werden bezocht, terwijl in totaal 2306 adviezen verstrekt werden. Wat de rundveefokkerij betreft, zeide spr.. dat de concurrentie in het binnenland zéér groot is. Den goeden naam welke Noord holland nog heeft, dankt onze provincie aan een aantal ambitieuze fokkers, 'De Bond van Rundveefokvereenigingen heeft een bemiddelingsbureau ingesteld voor den aan- of verkoop van fokvee. De heer Van Hoorn te Wieringerwaard staat aan het hoofd van dit bureau. Vijf a zes duizend veehouders-fokkers zijn er in Noordholland waarvan er slechts 840 lid zijn van den Bond. De basis van de melkcontrole is daarom te smal. De fabrieken zouden moe ten besluiten tot verplichte melkcontrola, doch spr. noemt dit voor Noordholland een utopie. Wat de t.b.c.-bestrijding betreft, zeide spr. dat de gezondheidsdienst zéér goed in orde is, doch veel meer ook niet. Binnenkort zal getracht worden daarin verandering te brengen. De georganiseerde schapenfokkerij gaat steeds meer vooruit, terwijl ook de zwijnen- fokkerij geen reden tot klagen geeft De volgende vergadering. Als plaats voor de najaarsvergadering werd op voorstel van het bestuur Hoorn door de vergadering aangewezen. Rekening 1938 en Begrooting 1939. Hierna werd de vergadering finantieel verslag voorgelegd. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven op f 1421.55V2- Batig saldo f 201.19. De begrooting sloot met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 1166.19. De contributie der leden is geraamd op f 855.00. Bestuursverkiezing. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Wegens periodieke aftreding oip 31 December 1939 van de heeren P. Stapel Ozn., C. Kramer Glijnis en C. D. Rezelman en het bedanken van den heer D. P. Tim merman moesten vier bestuursleden wor den gekozen. Gekozen werden de heeren Beukema, P. J. Waiboer, S. Breebaart en E. Koster. De vergadering werd daarop geschorst tot twee uur. DE MIDDAGVERGADERING. Om ruim twee uur werd de vergadering heropend en kreeg de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwco mité gelegenheid tot het houden van zijn lezing over: Een actneel probleem, in ver band met de moeilijke tijdsom standigheden. Spr. begon met te zeggen, dat alle proble men moesten worden gezien in het raam van hun tijd en geplaatst worden in het ge heel der vraagstukken, waarmede men op een bepaald terrein te maken heeft. Dat ge heel van landbouwvraagstukken, waarvoor wij nu staan, heeft spr. als volgt samenge vat: 1. Een doeltreffende outillage van het landbouwregeeringsapparaat, een eigen mi nisterie van landbouw is daartoe onontbeer lijk te achten. Deze wensch gaat allerminst tegen den persoon van den huidigen minis ter van Economische Zaken. Hij betreft, uit sluitend de tweeslachtigheid en onoverzich telijkheid van diens taak, waaraan inmid dels een groote waardeering voor diens ar beid gepaard kan gaan. 2. Intensieve bedrijfsvoering door den landbouw zelf in nauwe samenwerking met de landbouwvoorlichting, daarnaast uitbouw der eigen aankoop-, afzet- en credietinstel- lingen. 3. Een doeltreffende landbouwordenings- wetgeving. 4. De mogelijkheid van sociale wetgeving voor de ondernemers in land- en tuinbouw. Spr. noemt uit dit landbouwprogramma, een onderdeel van het derde punt, omtrent de doeltreffende landbouwordenings wetge ving, die tot stand moet worden gebracht. Wat betreft het begrip „ordening" kan men opmerken, dat wij daar min of meer nog wat onwennig tegenover staan. Wij zijn opgegroeid in de gedachte, dat de economi sche verhoudingen rond 1900 welhaast vol maakt waren en het beste voor alle eeuwig heid. En toch waren die verhoudingen en beginselen de kinderen van een bepaalden tijd en een bepaalde economische wereld- constellatie, onderworpen aan de eeuwige wet van verandering. Wie leiding wil geven in het heden, moet zich niet overgeven aan vereering van wat was en niet blijven wrokken tegen wat wordt, maar hij moet de teekenen van zijn tijd verstaan. Nu is het moeilijk de juiste houding te vinden: Waar ligt de grens tus schen wat men als onvermijdelijk moet aan vaarden, en waar moet men zeggen: hier tegen strijd ik-tot het uiterste! Als georganiseerde landbouw moeten wij het ordeningsstrevcn, de gebonden economie, nationaal en internationaal aanvaarden en zien daarbij de plaats te krijgen, welke ons toekomt. Uit de kringen van onze georganiseerde industrie en handel komt men met groote bezwaren tegen de landbouwcrisiswetgeving Men doet dit in het algemeen belang, maar ook hier is meestal het. „algemeen belang" één der grootste martelaars der wereld. Het is gemakkelijk de veelheid der land- bouwcrisismaatregelen en hun ingewikkeld heid wat te bespotten, maar men vergeet, dat hier met tienduizenden hedrijfsgenooten met honderdvoudige verschillende bedrijfs- typen en belangen in enkele jaren een reuzenarbeid is verricht, die én wat den ge malen opbouw, én wat de uitvoering betreft, de bewondering van ons aljen waard is, hoeveel fouten er desondanks gemaakt zijn. En die welke achter en over de ordening in het algemeen en de landbouwordening in het bijzonder versohijncn in het algemeen in een wat minder sympathiek licht, indien men bedenkt, dat ze komen uit den mond van hen, die voor hun eigen bedrijven zeer starre ordeningen hebben opgebouwd, die naar den aard der te regelen materie, dikwijls steunen op één simpel contingen teer ings wetsontwerp, inplaats van op de veelheid der landbouwcrisiswetgeving en -voorschriften. Maar dat verandert aan hét principe niets. Te veel kringen van ons volk ook in de hoogst geplaatste beschouwen onze coöpe ratieve instellingen nog te veel als een min of meer goed gelukte zonde. En een ordeningsstreven onder het motto „boer blijf boer", m.a.w. alleen grondbewerker en vee houder, geen eigen aankoop, geen eigen af zet is voor ons volstrekt verwerpelijk. Wij willen geenszins de vrijheid van het par ticuliere bedrijfsleven in perken; wij willen met name de voorziening in de huishoude lijke behoefte gaarne aan den middenstand overlaten, maar wij willen en moeten be houden de vrijheid, onze producten zelf te verwerken en af te zetten tot aan de deur der verbruikers. Onze beclrijfsbenoodigdhe-" den zelf aan te koopen aan de bron en ons eigen credietwezen op te bouwen. Hoe het overleg, dat door de Re geering met de organisaties van han del en industrie wordt gevoerd, ook moge afloopen, wij kunnen niet aan vaarden, een toestand, waarbij boer en tuinders hun producten moeten afgeven aan handel en industrie, die ze aan den consument zal leveren. Bij een dergelijke ordening gaan de boeren met het zware werk en de an deren met den winst strijken. Als er dus meer ordening komen moet bij aankoop en afzet onzer producten, dan moe ten wij met een geordenden handel alleen als één boer en als één tuinder zaken doen. In dezen tijd, nu het internationale groot kapitaal zich zéér intensief met ons land bouwbedrijf en zijn producten gaat bezig houden, is het niet alleen boeixmbelang, maar meer nog algemeen landsbelang, dat in onze coöperatieve instellingen ons volk en onze Regeening blijven beschikken over krachtige van Nederlands bodem en be lang onvervreemdbare tegenwichten tegen de moderne trust. Alleen dé coöperaties van den boeren- en tuindersstand kunnen deze tegenwichten vormen. Laat de Regeering niet blind zijn voor dit onmiskenbare feit. Het allermerkwaardigste in dit verband is wel de reactie der Kamers van Koophandel op het rapport inzake de overname der land- bouwcrisismaatregelen. Vooral de reacties ten opzichte van de macht der Centrale Landbouworganisaties en vooral de coöpera ties, die men achter hen vermoedt, is bij zonder interessant en volgens spr. niet ver heffend. Spr. begreep dezen vrees niet voor de con currentie der coöperaties, gezien van het standpunt van hen, die vrijen handel en vrije economie voorstaan. Onze coöperatieve instellingen hebben geen anderen wensch dan op eigen kracht en voor eigen moreel e en financieele verant woordelijkheid hun taak te volbrengen. Spr. eindigde met te zeggen dat wij rustig •uze belangen moeten verdedigen, omdat wij een goede zaak dienen. Het vraagstuk ♦Ier landbouwordening in zijn geheel, ook dat der overname der landbouwcrisismaatrege len zal dus niet kunnen worden opgelost, lunder dat er bij de Regeering en publieke opinie klaarheid bestaat omtrent de taak, de beteekenis en de toekomst van onze boe rencoöperatie. Als het landbouwbelang op dit terrein den doorslag zal geven, dan waohten wij in goed vertrouwen af. Er zal dan een weg te vin den zijn tot harmonie tusschen de rechtvaar dige belangen van hen, die nu op dit ter rein hun particuliere zaken doen en onze coöperatieve instellingen. Nadat de voorzitter den heer Louwes har telijk had dank gezegd voor zijn interessan te rede, sloot de voorzitter de vergadering.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5