Schagen muziekstad Bond van op Coöp* grondslag werkende Zuivelfabrieken HET CONCOURS Middagwedstrijd Goede muzikale prestaties, veel belangstelling en mooi weer EERSTE DAG VAN 'T GROOTE MUZIEK- CONCOURS IN ALLE OPZICHTEN UIT MUNTEND GESLAAGD. De eerste dag van het groote mu ziekconcours v. den Westfrieschent Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen is uitmuntend geslaagd en heeft zeer veel menschen naar Schagen gebracht. Een groot deel daarvan woonde het concours in den muziektuin bij. Opnieuw bleek weer welk eeii schiterende gelegen heid Schagen hierin bezit en hoe betreurenswaardig het is, dat zij niet vaker in dienst wordt gesteld van de kunst en de ontspanning! Het weer heeft zich uitmuntend gehouden. Hierdoor bleven de gasten ook in Schagen en konden dancings en café's zich in een druk bezoek verheugen. Er waren velen die vlag den, wat getuigde van goeden bur gerzin. Tegen half twaalf verzamelden zich di verse genoodigden in de raadszaal van het Gemeentehuis, voor de OFFICIEELE ONTVANGST. We merken o.a. op, B. en W., verschil lende raadsleden, het Hoofdbestuur West. Frieschen Bond, de heeren W. J. Bruul, Heiloo, voorz.; D. C. Nijdam, Hoorn, secr.,; P. Brinkman, Andijk, penningm.; D. Brug man, Winkel, vice-voorz. en J. Dammes, Twisk, comm. De Juryleden, de heeren A. L. Hazebroek, Rich. Heukeroth en K. H: Kerkhof. Eerecomité, naast Burgemeester J. Cornelissen, eerevoorz. en Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, voorz. en Mevr. A. Schenk-Zwaag, de heeren Notaris P. de Boer, J. Th. Kroo- ne, S. Plukker, P. Rezelman, gem.-architect. De eereleden van Schagens Harmoniekapel, de heeren C. Schen/k, Jac. Stins, Joh. W. Govers, J. Krans. Het Bestuur van Schagens Harmonie ka pel, met Mevr. A. Jansenvan Ham, den heer Jac. Jansen, dirigent en verder de heeren H. Starreveld, voorz., J. C. J. de Geus, 6ecr., R. Rus 2e secr., G. Ko ning,p ennn., S. K. de Jong 2e penn., C. Prins en H. van Winsum, comm. Afge vaardigden van deelnemende vereeniginecn De burgemeester zegt het een aangename taak te vinden, het concours, dat vandaag en Zondag gehouden wordt met. enkele woorden te openen. Zonder verder in bij zonderheden te treden, wil hij twee colleges, welkom heeten, het Hoofdbestuur van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen en het Bestuur van de jubi- leerende vereeniging Schager Harmonie. Welk een gewichtige dag voor u, zegt spr., Zeventig jaar hebt gij lief en leed met de gemeente gedeeld, zeventig jaar hebt gij een prettige sfeer in Schagen gebracht. Aan vele gelegenheden gaaft gij uw medewer king, noem ik slechts de rit van de Ouden van dagen en de tocht der schoolkinderen. Daarvoor breng ik u gaarne dank en hul de. Reeds eerder had ik gelegenheid u ge luk te wenschen met uw jubileum, ik her haal mijn gelukwensch nogmaals gaarne. Moge het u gegeven zijn onder uw bekwa men dirigent nog vele lauweren te oogsten! Ik begrijp dat 't bestuur vele zorgen heeft gehad, de voorbereidingen voor dit con cours te doen slagen, gezien de moeilijke tijdsomstandigheden. Nog is er geen reden voor optimisme, maar nu staat het con cours gereed te gebeuren. Schagen is ge reed haar gasten als centrumgemeente waardig te ontvangen, onze muziektuin heeft zijn mooiste kleed aangetrokken. Wij betreuren de dagen, toen in onzen muziek tuin goede concerten werden gegeven^ toen er zelfs groote muziekfeesten werden gege ven. Wij kunnen helaas niet met den dich ter spreken van een nieuwe lente, een nieuw geluid, doch zijn verheugd dat al thans voor één keer, de dagen van vroeger voor een oogenblik herleven! (Applaus). De bondsvoorzitter spreekt, Hierna neemt de bondsvoorzitter, de heer Bruul het woord en zegt dat ondanks de gewoonte van de officiecle ontvangsten bij de concoursen, deze ontvangst toch weer heeft getroffen door de hartelijkheid. Spr. brenet daarvoor den burgemeester en het gemeentebestuur bijzonderen dank. Als 'n muziekconcours kon worden afgemeten naar de blijken van sympathie, zou dit concours zeker buitengewoon slagen. Spr, hoont op mooi meer. Zich speciaal richtende tot de Schager Harmonie, herinnert spr. aan de dagen, toen deze vereeniging werd opgericht. De vereenigingen waren nog dun gezaaid, maar reeds toen waren er mannen in Schagen, die van aanpakken wisten! Dit is nog zoo, getuige de strijd die de Har monie heeft gevoerd op de algemeene ver gadering om het concours in Schagen te kriigen. Met genoegen heeft spr. vernomen welk een vooraanstaande plaats de Har monie in Schagen inneemt en spr. hoopt dat zij nog jaren zal blijven de gevierde club en bovendien een trouw lid van den Westfrieschen bond. Spr. huldigde het bestuur van de Harmo nie niet bloemen. (Applaus). Welkom heet spr. de leden en betreurt het dat door ziekte van den dirigent Pran ger de vooraanstaande vereenigingen Zuid- scharwoude, Dirkshorn en Winkel ontbre ken. Spr. weet dat de heer Pranger deze dag met zijn hart hij het concours is en wenschte hem spoedige beterschap. Verder hoopt en vertrouwt spr. weer op een vreod- zamen strijd. Het waarnemen van de pres taties der zustervereeniging is de groote waarde van het concours. Speciaal heet spr. ook de juryleden wel kom, de grootmeesters der instrumentale kunst. Spr, hoopt dat dit concours mag sla *er> voor Schagen in het algemeen en voor de Harmonie in het bijzonder. Het woord aand e gastvrouwe. De heer Starreveld, voorzitter van de Harmonie brengt zijn eerbiedige dank aan H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Ziine Excelentie den commissaris der Ko ningin voor het beschikbaar stellen van huldeblijken. Verder dankt hij het dage- Iijksch bestuur der gemeente Schagen, dat de voorbereidingen zoozeer, verlichtte; het eerecomité en verder in het algemeen allen die blijken van sympathie toonden. De jury wenscht voorzitter een zware taak, als stimulans voor de deelnemende corpsen en hoopt dat het concours in alle deelen mag slagen. Een mooi huldeblijk biedt het eerelid de heer Govers aan, een foto van de Harmonie in de oprichtingsda- gen, afkomstig van wijlen den heer W. Va der. Enthousiast roemt spr. de wilskracht en de daadkracht van het bestuur, dat de voetstappen van zijn voorgangers heeft ge vormd. De burgemeester, biedt als voorzitter van het eere-comité een barometer aan voor den dirigent, welks corps de beste prestaties levert. Met het aanbieden van den eerewijn wordt de plechtigheid besloten. EERSTE AFD. FANFARE. Door Wilskracht Saamgebracht, Venhuizen, dir. P. Ham. verplicht nummer „Le fete des fleurs" van Manière. Het corps is een goede eersteling, musi ceert meestal ongedwongen. Over het algemeen een goede uitvoering van de echt Fransche muziek, die in het begin wel heel erg aan compositie van De- bussy doet denken. Het vrije nummer „Jane" van Jules Wa- tcllc versterkt den indruk, van geoefend heid en degelijke muzikale leiding. Het verplichte nummer beviel ons als geheel be ter. Concordla, Abbekerk, dir. B. Koolhaas. Verplicht nummer „Rhapsodie sur des Airs Corses", van Barat. Het corps heeft het zich met dit nummer niet gemakkelijk ge maakt. De voordracht is hier en daar wat slordig en de zuiverheid is eveneens niet zoo bijzonder. Daarentegen is de nuancee ring veel beter. Een zeer muzikale direc teur, die Koolhaas! Voor het vrije nummer is een oud paardje van stal gehaald, de steeds dankbare ouverture „Rose Marie" van Ylessing. Het is verdienstelijk maar wat doezelig. Onze algemeene indruk is dat het het corps wat tegen zit, maar het staat muzikaal hooger dan zijn voorganger. EERSTE AFDEELING HARMONIE. „Kunstzin" Julianadorp, dir. Joh. van Glabbeek. verplicht nummer „Vallee du Drail", van Boyer. Ér wordt vlot maar wat vlak gemusi ceerd, het klankgehalte, de zuiverheid zijn echter zeer goed. Het tempo schijnt ons re delijk langzaam genoeg. Het spontane heeft wat te lijden onder een al te voorzichtige voordracht. Als vrij nummer wordt gegeven de vierdeelige suite Souvernir de Biaritz van Dupois. Het weinig oorspronkelijke langdradige werk wordt evenals het verplichte nummer wat tam gespeeld. AFD. UITMUNTENDHEID FANFARE. „Excelsior*, Nieuwe Niedorp, ddr. B. Koolhaas. verplicht nummer „Jericho", Poêrne-Sym- phonique, Bernay. Het is niet slecht, wat wazig echter, het „staat" niet. Een echt concoursnummer, theox-etisch opgebouwd met een zeer speciale harmonie, meer een étude dan een concertstuk. Algemeene in druk:. het corps heeft zich er goed „door geslagen" Het vrije nummer „Ariana" van Boyer is veel beter. Dit werk met de Wag- neriaansche effecten krijgt een uitstekende vertolking. Ook hier valt rustige directie van Kool haas weer op. AFD. UITMUNTENDHEID HARMONIE Schagens Harmoniekapel, dir. Jao. Jansen. Verplicht nummer „'1 Attaque du Moulin suite van Alfred Bruneau. Het stuk, dat wij ï-eeds bespraken bij gele genheid van het jubileumconcert in het Noordh. Koffiehuis blijkt intusschen nog eens duchtig doorgenomen te zijn, en komt over 't geheel goed tot z'n recht. Het eerste modorato gedeelte, klinkt gaaf en de groo te opgave in het tweede blijkt thans niet meer tez waai". Glaszuiver en glanzend in zijn toon en klankkleur, techniek, samen spel en nuanceering zijn vooi'treffelijk! De tweede partijen van het koper zijn nu ook veel beter ai blijven de trombones nog het zwakke punt. We vooi-spellen het corps een dikke eerst prijs. Als vrij nummer hooi-en we weer Die Entfürung aus dem Serail, de bekende ouverture van Mozart en ook hierin is het corps over het algemeen gelukkig. Een technisch foutje bij de pistons, die uit glijden over een cadans verstoort even de illusie van volkomen gaafheid. De jury gaf dirigent Jansen (die voor op vatting o.a. een 10 had) een bijzonder com plement met de opmerking dat zijn corps zeer vooruit is gegaan. EERE-AFDELING FANFARE. Vier corpsen dingen in deze afdeeling mede en viermaal hooren we nu eenzelfde verplicht nummer „Tarras Boulba" van Alex Georges; een zeer dankbaar werk, met een Oostersche inslag, doch vol van techni sche voetangels en klemmen. Programma muziek, waarin de sfeer van de woestijn ge legenheid te over geeft tot een effectvolle vertolking. Tavenu, Opperdoes, dir. Jn. Ma- sereeuw. Er zijn fx'aaie trompetten bij dit corps, mild van klank. De voordracht is zeer goed, zuiverheid en muzkale opbouw laten niets te wenschen over. Merkwaardig is hoe de dii'ecteur met wei nig middelen, bijna slap dirigeerend, zulke uitstekende ï-esultaten weet te bex-eiken. Het vrije nummer Grande Marche de Con cert van Em. de Wardeleer bevestigd den indruk dat de volgende coi-psen een toer zullen hebben Opperdoes te slaan. Excelsior, Andijk-West. Dir, C. Boeijer Jzm De vertolking van het verplichte nummer is zeer fi'isch, zonder dat de details er on der lijden de nuanceering is niet zoo fijn, en overh et algemeen ish et wat zwaar op de hand, door de opvatting van den dirigent die alles wat breeder opvat dan zijn voorgangei'. Het slot is bijzonder goed! Dirigent Boeyer heeft nog niets van zijn vitaliteit verloren. Het vrije nummer de be kende, door de radio zelfs populaire ouvei*- ture Fra Diavolo van Auber is niet zoo goed, het tempo te langzaam, het klankge halte niet steeds even fraai, het geheel weinig doorzichtig. „Ons Genoegen", Wijdenes, Dir. B. Roemer. De inzet van het verplichte nummer is door e_en wat tiassaal geluid van een bari- ton-saxophoon niet zoo mooi, maar verder is er zeer veel goeds; vooral de nuancee ring en tempo vallen op. Dirigent Roemer, die zeer muzikaal leidt, weet het geheel zeer licht te houden en verder men komt, hoe beter wordt het. Er is een soepelheid, die nimmer rommelig wordt, een driftigheid die niet ontaardt in onbeheerscht overhaas ten. Een keurige prestatie, waarmede Wij denes zijp voorgangei's zeker achter zich laat. Het vrije nummer, „Vita", ouverture van Paul Jacquot, wordt al even licht en keu rig gespeeld. Zeer goed is dit optreden. Kon. Muziekver. Harmonie, Wieringen. Dir. P. Kreijger. De keui'ig geüniformeerde Harmonie is de hekkesluiter. De inzet woi'dt zeer zeker gespeeld, ook wat zwaar, in vergelijking met het soms al te gepolijste spel van Wij denes, wat gi'of. De dirigent heeft een ge heel eigen opvatting, houdt het rythrae zeer strak, markeert de baspartijen en zoekt het in het algemeen in massale effecten. Om in de Oostersche sfeer van het nummer te blijven: Er loopen meer olifanten dan ka- meelen door de woestijn. Waar de mu- zieki'ecensenten het zonder partituur moes ten doen, kunnen wij er niet over oordee- len of de componist deze opvatting voor schrijft. Zoo ia, is het vlekkeloos geweest. Het vrije nummer lijkt te licht voor deze afdeeling. Deze ouverture Fantastique is af en toe een mengsel van Faust, Willy Der by. een parafi-ase over alle man van Neer- lands stam en tararaboemdiejé. Een muzi kaal prul! Mogelijk dat de opvatting van het verplichte nummer in den geest van de jury is. en de vlotte voordracht van het vrije nummer den doorslag geeft, anders geven wij Wijdenes in deze afdeeling de beste kans en verdient zij, naar ome mee ning ook de grootste pluim. Wieringen vult den tijd tusschen het laatste accoord en het bekendmaken van de prijzen met de Blue Devils en eenige andere kranig gespeelde marschen, en dan komt het groote oogenblik van DE PRIJSUITREIKING. De heer Bruul maakt via de geluidsin- stalaltie van de Fa. Jan Groot de volgende uitslagen bekend: Eerste afd. Fanfare: Door Wilskracht Saamgebracht. Venhuizen, 297 punten, 2e prijs; Concordia, Abbekerk, 321 punten, 2e prijs. Eerste afd. Harmonie: Kunstzin, Juliana dorp. punten. 2e priis. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Excelsior, Nieuwe Niedorp, 318 punten, 2e prijs. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Scha gens Harmoniekapel, Schagen, 375 punten, le prijs. Eere Afd. Fanfare: Harmonie Wieringen, eerste pi-ijs met 411 punten, en bijz. lof van de jury; Ons Genoegen. Wijdenes. le prijs, met 408 punten; Excelsior. Andijk West, le prijs met 393 punten; Tavenu, Opper does, le prijs met 393 punten. Voor de jury, bestaande uit de toonkunste naars A. L. Hasebroek, Richard Heukeroth, en K. H. Kerkhof, gold de volgende maat staf: le prijs minimum 336 punten. 2e prijs minimum 294 punten. 3e prijs minimum 252 punten. De Harmonie Wielingen, legde nu tevens beslag op de medaille van Piinses Juliana voor het hoogst aantal punten gedurende den middagwedstrijd en een beker voor het hoogst aantal punten voor het verplichte nummer. DE EEREWEDSTRIJD. De uitslag van de beoordeeling der jury in den middagwedstrijd had dit voordeel, dat, waar in de lagere afdeelingen geen 1ste prij zen waren gevallen, gelijkwaardige corpsen om de eerepalm kampten. Daardoor was de avond als geheel een van meer muzikaal be lang dan gewoonlijk. Schagen's Harmoniekapel opende het con cert met Le Diamant Noir, van Popy, ver volgens kwamen de vier corpsen uit de eere- afdeeling Fanfare öp het podium. Tavenu van Opperdoes, gaf „De Kalif v. Bagdad van Boildieu; Excelsior, Andijk met „Orpheus in die underwelt" van Offen- bach; Ons Genoegen,Wijdenes. „Marche Gala' van Boildieu en de Harmonie van Wierin gen besloot met: „Le travail de proges" van Canivet. De jury liet na afloop, den volgenden uit slag bekend maken: Schagen's Harmonieka- pel 147 punten; Tavenu, Opperdoes, 150 punten: Kon. Muziekver. Harmonie, Wierin gen 152 pnt.; Ons Genoegen, Wijdenes, 153 punten; Excelsior, Andijk West, 144 punten. De definitieve uitslag van den eerewed strijd wordt hekend gemaakt a.s. Zondag avond, als ook de eerste prijswinnaars van den tweeden wedstrijdmiddag geconcerteerd hebben. DE NAPRET. De napret was zeer groot, vele musici met hun dames en vele belangstellenden zochten vertier, dat overal volop geboden werd. In het Noordhollandsch Koffiehuis speelde een hand van zeer bijzondere kwaliteiten, de Jolly Musicmakers. We hoorden tot heden in Schagen nog geen moderne band van een dergelijke klasse. In de Gouden Engel, de nieuwe intieme dancing, was het bijzonder gezellig, de Amsterdamsche Favorits hebben er slag van naast de danslustigen, ook de toekijkers in een góede stemming te brengen. Bij Igesz gaven de Bher Nows een zeer goed stukje muziek weg en in dancing Boontjes zit eveneens een band van klasse, Georg Scheidel. Ook hier goede moderne dansmu ziek. 't Was er heel gezellig. Zoo is de inzet bijzonder goed geweest en zeker zal het Zon dag niet minder zijn! Voor een behoorlijk bezette Harmonie zaal te Alkmaar opende de heer Blaauboer gistermiddag de vergadering een half uur te Iaat. Hij heette de aanwezigen welkom, waarna de vergadering verzocht werd te willen opstaan ter nagedachtenis van het overleden bestuurslid den heer M. Vries. De toestand van de zuivelproductie is thans slecht, aldus voorz. Daarbij komt, dat de regeering thans voornemens is orde ningsmaatregelen te nemen, die echter slechts door de organisatie op haar schou ders kan worden genomen, indien een loonende prijs wordt gegarandeerd. De kaaspositie is onbevredigend, omdat wellicht de consumptie niet in staat zal zijn de praductie op te nemen. Hoopvol is echter, dat de voederwaarde van de ma gere melkpoeder ligt boven den prijs. Deze zijn resp. circa 12 en 8V£ cent. Zoodat de kans bestaat te komen tot een grootere productie van ondermelk en -poeder, waar door de kaaspositie kan worden verlicht. Voor dit onderwerp dient in den loop van den komenden tijd een oplossing te wor den gezocht en hij hoopt dit te kunnen be reiken in overleg met andere organisaties. De notulen worden onveranderd goedge keurd. De heer Kraanen, die het secretariaat heeft overgenomen van den heer Nobel, werden de traditioneele mededeelingen gedaan om trent mutaties en inrichting van den hond. Aangaande de kaasproductiebeperkingx werd medegedeeld, dat de regeering niet wil de weten van een verplichte teruggave van ondermelk. Intusschen is een vrijwillige re geling getroffen die, helaas, weinig resulta ten belooft. De uitgegeven circulaire, die voor enkele maanden is verzonden, werd te wei nig nageleefd, wat de heer Kranen toeschrijft aan een vooroordeel van den Noord-Holland- schen boer tegen het gebruik van onder melk. De kaasprijzen lagen gedurende het eerste kwartaal van 1939 beneden die in de overeenkomstige periode van 1938 en de vooruitzichten zijn aller minst bemoedigend, hetgeen al weer in het licht stelt, hoe noodig het is te komen tot productie-beperking van de kaas. De bestuursverkiezingen hebben den vol genden uitslag: In de plaats van wijlen den heer M. Vries woi'dt gekozen de heer Jimmink van 't Zand, in plaats van den heer D. Knol, die wegens vertrek heeft, bedankt voor de Commissie van Landbouwcoöp., de heer Talsma van Wog- num. De ballotage over het verzoek van de Coöp. Ver. „Het Nieuwe Land" G.A. te Sloot- doi"p om te worden toegelaten als lid, wordt van de agenda gevoerd, omdat de Coöp. Ver. heeft besloten den bouw van de fabriek een jaar uit te stellen. Tot buitengewoon lid wor den toegelaten de heeren D. Knol, directeur der coöp. zuivelfabriek te Tuk (bij Steen- wijk), Ir. H. J. Huisman, rijkszuivelconsulent te Hoorn, mr. P. S. Winkel, rechtskundig ad viseur van den Bond te Hoorn. De exploitatiei'ekening over 1938 sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 22.904.16^4 en een nadeelig saldo ad f303.35i/2. De dit jaar voor het eerst opgemaakte ba lans sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f4.224.57, bij een reserve van f 1.921.91. De rekening en verantwoording van den gemeenschappelijken aankoop wijst een ver koopsbedrag aan de leden aan van f210.948.40, de verlies- en winstrekening een winstsaldo van f2450.—, dat in zijn geheel ten gunste van de gewone middelen van den Bond is ge bracht. Alle rekeningen worden zonder bespreking goedgekeurd. De voorzitter verbindt er een opwekking aan aan het adres van de leden om toch voor al gebruik te maken van de diensten van het Coöp. Inkoopbureau. De Ned. Zulvelposltle. Het jaarverslag wordt goedgekeurd, waar na de heer J. A. Geluk, secretaris van den F.N.Z. het woord neemt ten einde de Neder- landsche zuivelpositie te behandelen. Hij behandelt het eerst de boter. Hij meent dit artikel het eerst te moeten nemen, om dat het naast vleesch en eieren in groote ge bieden de hoofdinkomst van het veehouders- bedrijf vormt. Daarnaast volgen de andere artikelen, in den regel den boterprijs. In 1929 was onze boterproductie 87 mil'1. K.G. In 1938 was dit 101 mill. K.G. Onze export steeg van 43 mill. op 51 mill. K.G. De 43 mill, K.G., geëxporteerd, bracht 88 mill. gld. op, de 51 mill. K.G. van 1938 44 mill. gld. Spr. behandelt in het kort het niet zeer rooskleurig beeld van den boterverkoop van de laatste 10 jaren, waarbij tenslotte Enge land de groote afnemer werd. Duitschland ge raakte tot 1933 hoe langer hoe meer uit de markt. Na 1933 nam de export naar dit land weer eenigszins toe, doch hij bleef te klein, mede als gevolg van de betalingsmoeilijkhe den. Aan de hand van grafieken werd dit nader aangetoond. Het gevolg van een en ander is geweest., dat de Nederlandsche bo ter aan de Engelsche markt in ver gelijking tot de Deensche haar posi tie sterk zag verminderen. In plaats van mede de hoogste prijs te kun nen bedingen voor onze boter, zijn we vervallen in de laagste prijs klasse. WH de Nederlandsche boterpositie verbe teren, dan dient de export naar Engeland grondig te worden herzien en verbeterd. Bij een en ander moet men echter niet ven geten, dat de export naar Engeland in en kele jaren is verzesvoudigd. Van belang blijft tevens de toestand in Duitschland. Bij een grootere import in Duitschland sedert 1933 van 56 pot., zag Nederland zijn export naar dit land stijgen met 9 pet. Zoodat we daar door andere boterproduceerende gebieden, vooral door Denemarken en Zweden van de markt zijn verdrongen. Tenslotte behandelt spreker de binnen- landsche markt. Dit, voor Nederland altijd belangrijke gebied, nam van de 14 milli- oen K.G., die meer werd geproduceerd, slechts 6 mill. K.G. op. Bij een ongeveer gelijkblijvende prijsverhooging zien we de laatste jaren een sterker vei'hooging van het margarineverbruik. Het boterverbruik in Nederland steeg van 1936 tot 1938 van 815 op 911 ton ge middeld per week, dus 12 pet. Het margari neverbruik steeg in die jaren van gem. 1014 ton op 1215 ton" per week of bijna 20 Als oorzaken noemt spr. de niet altijd juiste prijsverhouding tusschen margarine en boter, de prijsschommelingen van de boter en de verwerpelijke reclamemethoden van den margarinefabrikant. Het mengen acht spr. in strijd met het belang van de boterproductie en hij acht het onjuist., dat aan onze militairen nog altijd margarine wordt voorgezet. Het boterverbruik is in Nederland per hoofd zeer laag, ten aan zien van het margarineveibruik staan, we op één na bovenaan. De kaas. De positie onzer kaas biedt een heel an der beeld dan die der boter. De kaasproductie is de laatste 10 jaar in ons land kleiner geworden. Van 135 mill. kg. in 1929 is deze gedaald tot 125 mill. kg. in 1938. Hier tusschen liggen jaren met n nog aanmerkelijk lager productie, o.a. 1934 en 1935, toen deze op resp. 116 en 117 mill. kg. kwam. Onze kaasexport daalde de laatste 10 jaar aanmerkelijk. Bedroeg deze in 1929 nog rond 89 mill. kg, in 1938 was deze ge daald tot 58.5 mill. ke. De waarde van den kaasexport slonk in die jaren van 79 mill. tot 29 mill. gulden. De voor het binnenland beschikbaar blijvende hoeveelheid steeg in die jaren dan ook van rond 45 tot 66 mill. kg. We zien dus ook hier een somber beeld, dat nog des te somberder is, omdat wij ia verschillende dezer landen achter de be schermende invoerrechten en contingentee- ringen een streven zien om onze kaas soorten na te maken, hetgeen met meer of minder succes schijnt te gelukken. De verdediging tegen het buitenland zal moeten bestaan uit maatregelen terzake van kwaliteit en vetgehalte. Ook een rege ling inzake de modellen acht spr. noodza kelijk. Kaas van verschillend vetgehalte behoort in verschillend model te worden verkocht. Ten aanzien van het verbruik per hoofd staat Nederland na Zwitserland bovenaan. Hij schrijft dit toe aan het feit, dat men de kaas, na invoeging der crisismaatrege len niet heeft belast met een heffing, ge- lij'k bij de boter. Naar productiebeperking. De tegenwoordige toestand maakt echter zekere maatregelen noodzakelijk en spr. betoogt de wenschelijkheid van produoti§- beperking, waarbij de productie van ma gere melkpoeder weer wordt aanbevolen. Vooral de particuliere fabrieken werken in dit opzicht zeer weinig mee. Overigens meent spr., dat vooral vettere en goed houdbare soorten moeten worden gemaakt. Bij goede kwaliteit en goede pro paganda in binnen- en buitenland b'.iift nog heel wat te bereiken. Spr. behandelde vervolgens de geconden seerde melk, waarvan de uitvoer t.a.v. de volle melk steeg van 38 mill. K.G. in 1929 tot 87 mill. K.G. in 1938. Aanvankelijk ging vrijwel alles naar Engeland, In verhand niet een en ander zal nu moe ten worden ondei-zocht, wat moet worden gedaan om de positie van onze zuivel te ver beteren. We moeten daarbij de export na gaan doch stuiten daarbij vooral op de clearing-moeilijkheden met Duitschland. Daarbij wordt een zware druk ondervonden van do koloniale producten, voornamelijk grondstoffen, waaraan in Duitschland groo te behoefte bestaat. Ten slotte treedt ook het transito-verkeer in steeds gi'ootcr mate als concurrent op bij de clearing-regeling. Hier dient voor land- en tuinbouw tot billijker toe standen te worden gekomen. Spx*. verwacht ten dezen een zware strijd, die echter zal moeten worden gestreden, waarbij nog komt, dat de import van Duitschland naar Neder land voortdurend daalt. Resumeerend kan de veehouderij de steun der regeeringsmaatregelen nog niet ontbe ren. De boter ondervindt ware concurrentie van de margarine, waardoor een groot deel. tegen niet-loonende prijzen naar Engeland gaat. De positie van kaas is slecht, doch door productiebeperking te verbeteren. Het toege nomen binnenlandsch verbruik is een groote compensatie. Onze zuivelpositie tenslotte wordt sterk benadeeld door de exportmoeilijkheden met Duitschland. Een betere export blijft daarbij het be langrijkste middel om de crisismaatregelen ten aanzien van de veehouderij te verzach ten. Een uitvoerige discussie volgde. Voor de algemeene vergadering van Üe F.N.Z. krijgt de afgevaardigde vrij man daat. De rondvraag levert niets op, waarna de voorzitter sluit.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6