'n Uitkomst voor U DouweEgberts ■IUITENLANDSCH, O 1 VERZICHT geen twee Brillen Het katholicisme ie ons land Opticien Teriep Kantongerecht te Alkmaar MASKERADE Alktnaarsche Kaasmarkt SPRUTOL Theater Royal Zaterdag 20 Mei 1939 Tweede blad PENEMARKEN EN DUITSCHLAND. Ja- PAN HAALT BAKZEIL IN AMOY. DE PALESTIJNSCHE KWESTIE. DE VOL KENBOND NOG EENS ALS WRIJFPAAL. Het is stil geweest in Europa de laatste iiagen. Eigenlij'k een gelukkig verschijnsel. Het land, welks geschiedt»eken ledig zijn, mag nog altijd gelukkig worden gepreze# «n het doet bijna aan als een veradieming eens niet te moeten constateeren, dat hier of daar de gemoederen tot het hoogtepunt zijn verhit, dat de partijen scheldend en dreigend tegenover elkaar staan, dat een explosie ieder oogenblik kan worden ver wacht. Het lijkt wel of de politiek in Europa ter gelegenheid van den Hemelvaartsdag een oogenlblik is stilgezet. De wereld leeft even op en men zou wenschen, dat het zoo bleef. Helaas echter kan men er zeker van zijn, dat de politieke heethoofden en chauvinis ten aanstonds weer roet in het eten gooien, 'dat ze weer beginnen te schreeuwen en te razen om „voordeden" voor hun onderda nen, die stellig echter heel wat beter ge diend zouden zijn, indien die politieke voormannen hun mond hielden. Dat, zullen ze echter zeker niet doen, want daarvoor voelen ze zich veel te voornaam en weten fce alles veel te best. Terwijl Brussel zich klaarmaakt voor de Ontvangst van H. M. Koningin Wiihclonina, die onze zuiderburen het bezoek, destijds idoor hun koning aan ons gebracht, zal Opantwoorden, daarmee de vriendschappe lijke verhouding, welke tusschen beide lan- iden bestaat, onderst reep end, heeft Dene marken zich bereid verklaard een non agressiepact met Duitschland te sluiten. Berlijn heeft onlangs soortgelijke pacten wijd en zijd aan zijn buren ter onderteeke- ning aangeboden, waarbij de bedoeling voorzat om op deze wijze de betreffende landen Ie houden huiten het „omsinge- Idngsblolc", dat Engeland bezig was in el kaar te timmeren. Veel succes heeft Berlijn daarbij niet ge had en wanneer de Duitsche heeren zich yroolijk maken en lachen over de Engel- sche .pactomanie", dan is daarin toch iets, iïat doet denken aan de boer, die kiespijn heeft. Met uitzondering van Denemarken, hebben de Noordsche staten aan Duitsch land doen weten, dat ze zulk een „non- agressieverdrag overbodig vinden, omdat ze zelf hoegenaamd niet voornemens zijn om aan te vallen en omdat ze voorts re kenen hun neutraliteit bij voorkomend geval zelf te zullen kunnen verdedigen. Ook Nederland en België dachten er zoo over. Slechts Denemarken, vermoedelijk uit v vrees voor den groofen buurman, heeft zich tot een soortgelijk verdrag bereid ver klaard. Vrees is veelal een slechte leids man en de tóekomst zal moeten uitwijzen, of dat ook hier het geval zal blijken te zijn geweest. De Duitsche staatslieden, ver legen als ze blijkbaar zijn om buitenland- sche successen, hebben de gewoonte iedere aanleiding, welke zich voordoet, uit te bui ten. Ook Denemarken bezit in het Zuiden enkele Duitsche minderheden. We zuilen moeten afwachten of het Duitsche „niet- aanvalspact" ook inderdaad niet door aanvallen al zullen dat voorloopdg ook geen militaire zijn zal worden gevolgd. Intusschen toont men te Berlijn een ze kere genoegdoening over het feit. dat dt verschillende staten, die een non-agressie pact hebben afgewezen, althans ook niet zijn opgenomen in het omsingelingsblok. Deze troost doet wat geizocht aan. Immers, ook zonder de Duitsche aanbiedingen zou den ze vermoedelijk niet aan de omsinge ling hebben deelgenomen. En wanneer vrees het argument is, dat Denemarken tot aanvaarding heeft gebracht, zou men mo gen concludeeren, dat de vrees elders niet zeer groot is. Hetgeen wel eens niet in overeenstemming zou kunnen zijn met dat gene, wat men zich te Berlijn wensóht. Omdat men daar steeds voordeelen heeft weten le behalen door middel van intimi datie. Ook deze gang van zaken zou er dus weer op kunnen wijzen dat het met deze politiek ten einde is geloopen. In het Verre Oosten heeft Japan een proef ballonnetje laten opgaan, dat vermoedelijk aan Tokio niet dat gene heeft geleverd, waarop men er had gehoopt. We doelen op do bezetting van de internationale concessie te Amoy. Deze nederzetting, Koclangsoe, behoort tot de allerkleinste in China en dit laatste was waarschijnlijk de reden, waar om juist deze door Japan was uitverkoren. Aan het kleinste en minst belangrijke wordt meestal de geringste waai'de gehecht. Had den de mogenheden zich een dergelijke be zetting echter laten welgevallen, dan was meer noodic. Eén paar glazen voor ver zien en lezen ner naar f 4.bii Hoogzijde Schagen Ziekenfondsleverancier iimim een precedent geschapen, waarop Japan zich zou hebben kunnen Beroepen bijde; bezet ting van eventueele verder concessies, die zeker niet achterwege zou zijn gebleven. Want Japan gevoelt deze concessies, die veelal centra zijn van Ghineesche agitatie in het door Japan bezette deel van China, vermoedelijk niet ten onrechte als zeer hinderlijk. Het was voor Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten een belangrijke prestige kwestie er voor te zorgen, dat Koelangsoc terstond werd ontruimd. Voor Japan was het zaak de bezetting te handhaven. Er werd te Tokio door de democratieën geprotesteerd, een aantal oorlogsschepen zoo wel Fransche, Britsche als Amcrikaansche werden naar Amoy gezonden enkele troepen werden ontscheept en spoediger, dan men had mogen verwachten, heeft Japan zijn landingstroepen teruggetrokken. Wel zijn Frankrijk en Engeland op het oogenblik in Europa sterk in beslag genomen, Amerika echter heeft de handen vrij. En dit zal ver moedelijk deïi doorslag wel hebben gegeven Hoe het zij, Japan heeft bakzeil gehaald. Dit vrij spoediger strijken van de trotsche Nippon vlag moet er welhaast op wijzen, dat de moeilijkheden van Japan in China uitermate groot blijven. Omtrent den oorlog zelf verneemt men betrekkelijk weinig. Ja pan komt echter niet veel vooruit en dit zou op den duur wel eens fnuikend kunnen zijn. Dat Tokio alles in het werk blijf stel len om zich te handhaven, spreekt van zelf. Japan vecht voor zijn bestaan als mogen- heid van de eerste orde. Verliest het in Cliina, dan heeft het als zoodanig, vermoe delijk voor goed, afgedaan. Vermelden we nog even de oplossing, die Engeland heeft gedacht voor het. wespen nest Palestina. Groot-Brittannië heeft van dit mandaatgebied eigenlijk alleen displei- zier beleefd en de uitweg, welke het- zich nu heeft gedacht is zoo, dat Palestina over een tiental jaren zelfstandig zal zijn, met dien verstande, dat dan de bevolking voor 2/3 Arabisch, voor 1/3 Joodsch zal zijn. Bij beide volksgroepen stuit deze oplossing op hevig verzet: de Arabieren wenschen de Jo den niet, omdat ze die als indringers be schouwen; de Joden •eischen het land voor zich op, omdat dit hun op grond van over oude rechten en Britsche beloften tijdens de oorlog (de Balfour verklaring) zou toe- behooren. De onmogelijkheid om deze zaak ooit tot een bevredigend eind te brengen, ligt klaab voor de hand en Engeland, dat er blijk baar weinig voor gevoelt de verantwoorde lijkheid geheel voor eigen rekening te ne men, heeft zich plotseling herinnerd, dat de Volkenbond nog. altijd bestaat. Velen waren dat mischien reeds half vergeten, Genève's bloeitijd is ook stellig lang en breed achter den rug, maar om Engelands last in deze een tikje te ver lichten, schijnt de Bond nog prachtig ge schikt. Het gevolg zal wel zijn verder ver lies van prestige. (Zitting van Vrijdag 19 Mei.) Neen; de klad zit erin bij het Kantonge recht te Alkmaar. Maar zoo erg als giste ren hebben wij het toch nooit meegemaakt. Want, hoe de heeren gehuld in hun zwarte toga's Kun best ook doen en hoe de deur waarder, getooid met z'n ambtslint ook speurt en spiedt, de klanten blijven weg! Van de acht en zestig verdachten waren er gistermorgen slechts vijf verschenen en. het ergste daarbij was nog, dat wij van dit luttele aantal slechts ccn pietluttig zaakje konden opnemen. Bergen. ZONDER GELDIG RIJBEWIJS. Deze zaak ging tegen een zekeren H. I. M. van beroep monteur, wonende te Bergen. De wnd.-ambtenaar mr. C. Smal droeg een en ander voor en legde verd. tenlasle, dat hij op den lOen van deze maand op den Ber- gerweg had gereden op een motorrijwiel, zonder daarvoor een geldig rijbewijs te heb ben. Verd. erkende het tenlaste gelegde vol mondig; hij moest 's avonds een boodschap doen voor z'n vader in Castricum en had toen maar diens motorrijwiel genomen. Wat voor een merk was dat? vroeg de Kantonrechter belangstellend. O, zoo'n klein motortje onder de 60 lichtte verd. mr. Boerrigter in. Maar hoe kwam je dan op den Berger- weg -verzeild, als je naar Castricum moest? wilde de rechter weten. Heen ben ik over de Egmonden gegaan -en terug langs den nieuwen weg naar den Bcrgerweg. Daar werd ik door twee agen ten gepikt: vertelde verd. opehartig. Je mag met zoo'n motortje alleen maar rijden op wegen welke daarvoor zijn aangewe zen; lichtte mr. Boerrigter verdachte in. D'er zijn in Bergen ook zukke wege, was verdachte's antwoord. De wnd. Ambt. van het O.M. achtte èn door het ambtseedig proces-verbaal; èn door de bekentenis van verd. het tenlaste ge legde wettig en overtuigend bewezen en eischte f 8.boete, subs. 8 dagen hechte nis. Verd.: Dat ken ik nooit betale. Waar werk je dan? vroeg mr. Boerrigter. Bij Bood, de vroegere zaak van Nagelker- ken, antwoordde verd. Nu; ik zal je voor dezen keer f 2.50 boete geven, eventueel te vervangen door 2 dagen hechtenis. Maar doe het dan ook niet weer; aldus de Kantonrechter. Kan ik direct betale? vroeg verd. Als tenminste de Ambtenaar geen hooger beroep wil aanteekenen; luidde het ant woord van mr, Boerrigter. De ambtenaar ging met het vonnis ac- coord, maar toen verd. den kantonrechter een rijksdaalder in de hand wilde duwen zeide deze: „Nee, die wil ik niet hebben, be taal maai; hiernaast op de griffie» Europa koopt een nieuwe jas Geïnspireerd op bommen, Modem van snit, immuun voor gas, De Mensch gaat zich vermommen Ilij heeft het beste van zichzelf In deze eeuw verraden... Waar is zijn ziel, zijn vleesch, zijn bloed? Wij zien slechts doodsgewaden... Gemaskerd bal op een vulkaan, Dat eind-loos schijnt te duren... Geen démasqué dan in ons zelf: Het hart moet het bezuren. LIE. Bcvolkings- en stembusperccnta- ge groeien naar elkaar toe. In den uitslag van elke verkiezing zitten factoren, die een bespreking ook al zijn sinds die verkiezing alweer ecnige weken verloopen volkomen wettigen." Zoo wil len wij, aldus de Haagsche Post, thans nog eens op iets wijzen ten aanzien van de libe ralen en van de roomsch-katholieken. Eerst de liberalen. Waarom was het jong ste stembus-resultaat voor hen zoo karakte ristiek, zelfs zóó, dat het zonder overdrij ving het meest kenmerkende van deze ge- heele verkiezing mag worden genoemd? Om dat voor het eerst sinds de invoering der evenredige vertegenwoordiging in 191S het liberale cijfer naar boven ging. Twintig ja ren lang was het gedaald. Wil men het aan de cijfers zien? Ziehier het percentage,-dat de liberalen behaalden bij de verschillende Kamer-verkiezingen onder het evenredig stemrecht, waaraan wij alleen het cijfer van de Staten-verkiezingen in 1935 hebben toe gevoegd: 1918 10% 1922 9.26% 1925 8.73% 1929 7.37% 1933 6.95% 1935 6.16% 1937 3.95% 1939 6.23% Men ziet: een regelmatige daling van 1918 tot 1937 en nu rvoor het eerst een stijging, zelfs een niet onbelangrijke. Men schatte de moreele beteekenis van iets der gelijks niet te laag; in ieder geval is men aan de fatale daling ontkomen. De naaste toekomst zal moeten bewijzen of dit ver schijnsel incidenteel was of niet. De r. katholieken Nu de roomsch-katholieken. Hun cijfer is wederom met 1%'gestegen, een feit, dat zich nu al hij verschillende verkiezingen heeft voorgedaan. Ten onrechte echter wordt hieruit door zeer velen in dert lande de conclusie getrokken,-dat het katholicis me toeneemt. Deze conclusie is onjuist. Bij de jongste volkstelling, in 1930, bedroeg het bcvolkingspcrcentage der roomsch-katholie ken 36.4. Hun stembuspercentage was nu 29.8. De toeneming van dit laatste moet al dus worden verklaard, dat bevolkings per centage en stembuspercentage naar elkan der toegroeien. Er is dus een fractie katho lieken in ons land, die bij de stembus niet- katholiek stemt: bovenstaande percentages wijzen dat duidelijk uit. Wanneer het stem- buspercratage stijgt, beteekent dit niets voor den groei der roomsch-katholieken, althans niet zoolang het onder het bevolkingsper centage blijft, het beteekent alleen, dat de groep niet-roomsch stemmende roomschen kleiner wordt. Het bevolkingsperccntagc der -roomscli-katlhoelikcn staat nog steeds iets beneden dat van het midden der vori ge eeuw. nr MftOiart TCTC jKHQmRyamB DEN HELDER Juni - Juli - Aug. Zondags gesloten Uit onze Omgeving BARS1NGERHORN DE EERSTE GEMEENTE-AVOND. Woensdagavond werd in het Ned. Hcrv. Kerkgebouw vx>or de eerste maal een Ge meente-avond gehouden, waarvoor de be langstelling zeer bevredigend was. Aan een 70-bal personen kon Ds. van Biemen het welkom toeroepen. Spr. zette allereerst uiteen, wat met een gemeente avond werd beoogd waarbij dan een der gelijke bijeenkomst werd vergeleken met een ledenvergadering van een vereeniging. Ieder heeft het recht en spr. hoopte, dat daar een behoorlijk gebruik van gemaakt zou worden, om iets te zeggen, vragen te stellen, op- en aanmerkingen te maken, enz. Ds. van Biemen hield vervolgens een inleiding over het onderwerp „Wat is de taaik van het Vrijzinnig Protestantisme". Nadat eerst het karakter van het Vrijz. Protestantisme was belicht werd vervolgens de taak aan een nadere beschouwing on derworpen. Met aandacht werd deze vlotte inleiding gevolgd en velen zullen onge twijfeld een beter 'inzicht hebben gekregen over datgene, wat met Vrijzinnig Protes tantisme wordt beoogd. In de pauze werd in de consistoriekamer lihee geserveerd en onderfiwg van gedachten gewisseld. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd nog een bescheiden gebruik gemaakt. Hetgeen ter sprake werd ge bracht werd uitvoerig beantwoord. De plannen voor de naaste toekomst werden tenslotte door dominee ontvouwd. Hieruit bleek wel, dat wij op veel en ve lerlei gebied meer activiteit kunnen ver wachten, dan dat wij zulks de laatste ja ren gewend zijn geweest. Deze Gemiecnitc- avond is een begin gewrccst. Alle l>egin is ntoeilijlk, doch wij zijn er van overtuigd, fclde FRIESCHE HEEREN BAAI dat ook dat ccn stap is geweest in de goe de richting. Het contact tusschen kerkelijk en maatschappelijk leven wordt grooter en steviger. Mogen ook deze avonden in de toekomst trouw bezocht worden. Zij ver dienen waardeeriqg en belangstelling. HEER-HUGOWAARD FANCY FAIR BURGERWACHT. Woensdagavond liacl de opening plaats van de fancy fair ten bate der Vrijw. Bur gerwacht, in de zaal van den heer Jac. Wes- ter alhier. Aanwezig waren namens het ge meentebestuur weth. Krom. De ZeerEerw. heer Chr. de Meulder, als voorz, van het eerecomité, diverse besturen van verecnigingcn, het comité welke de fancy fair had georganiseerd, alsmede de leden der Burgerwacht met hun comman dant in uniform. De Wel-cdelzccrgel. heer Dr. Zwarteveen opende de fancyfair met een woord van welkom. Daarna sprak de Z.Eerw. heer Oh. den Meulder de aanwezigen toe. Spr. hoopte dat deze fancy fair, welke ge houden wordt voor de uniformen der bur gerwacht, veel ledige beurzen mag maken. Spr. zal ook de noodzakelijkheid der burger wacht bespreken met het kerk- en school bestuur, met het doel ook van deze instan ties een bijdrage te vragen. Hiermede was de gelegenheid geoperfd tol een bezoek aan de verschillende stands. Vooral de vroolijke keuken vond veel aftrek doch ook het rad van avontuur mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Donderdag was het bezoek zeer goed te noemen, zelfs in het middaguur was er al veel publiek, terwijl het er 's avonds zelfs druk was. VEENHUIZEN. POLDERVERGADERING BERKMEER. Woensdagmiddag werd een openbare ver gadering gehouden van den polder de Berk meer. Alle leden waren aanwezig, de heer P. Weel als gast, daar hij wegens zijn leeftijd den polder gaat verlaten. De notulen werden ongewijzigd vastge steld. Op voorstel van dón voorzitter werd be sloten 5000 liter olie te koopen. Het maohi- negebouw zal dit jaar geschilderd worden. Medegedeeld werd dat de molen verhuurd is voor f 25 per jaar. Het voorstel van het Dag. bestuur om den wegwerker ccn uurloon A an 30 ct. te geven werd aangenomen. Vervolgens had het onderzoek der geloofs brieven plaats van den heer C. Kuiper, lid van dag. bestuur en van den heer C. Weel, lid van het college van hoofdingelanden. De bedoelde stukken werden in orde bevonden. De heer C. Kuiper bracht rapport uit als lid van de commissie welke de rekeningen van 1938 had nagezien en adviseerde de be scheiden van den .penningmeester onder dank goed te keuren. Deze rekening gaf aan ontv. aan f 5402.98 en aan ui tg. f 5470.01, nadeelig saldo f 67.03. Bij de rondvraag sprak de secr., de heer P. van Diepen, den heer Weel een afscheids woord toe. De heer Weel dankte voor de tot hem gesproken woorden en wenschte pol der en leden alle goeds toe. Hierna sluiting. WIER1NGERWAARD ATHLETIEK-NIEUWS. De nieuwelingenwedstrijd van Zondag a.s. is omgezet in een onderlingen vereenigings- wedstrijd tusschen de vereenigingen A.V. '39 Texel, Lyeurgus Schagen, 't Zand, Hercules Hébè en Olvmpia. Het belooft, gezien ook het aantal inschrij vingen, een mooie sportmiddag te worden, die ongetwijfeld aan zijn doel, n.1. propa ganda te maken voor de athletiek, zal beant woorden. Een gang naar het sportpark te Wieringcrwaard zal ruimschoots voldoening geven, als men bedenkt dat krachten als mej. v. Balen Blanken, v. Ilam e.a. van de partij zullen zijn. Er is natuurlijk geen sen satie, als bij hot voetballen, maar het is een lust om een athleet aan het werk te zien! LEVERANTIE GEGUND. Na aanbesteding is aan den laagsten in schrijver, den heer van Becrsen te Amster dam gegund het leveren van 550 M3. spramexgrint 612 mm., zuiver gewasschen vóór 1 Juni franco op den wal te Xieuwcsluis voor een prijs van f 2.95 per M3., voor reke ning Aan den polder Wieringerwaard. De hoogste markt was 118.de gang betrekkelijk stug. De aanvoer was weer grooter en zal omstreeks 120.000 K.G. hebben bedragen. Daarbij is men te weinig zeker van de kwaliteit om er grif op in te gaan. Een deel is nog scheikaas en gemaakt bij koel weer. De exportmogelijkheden blijven daarbij on gunstig en het is vooral het binnen land, dat de grootere productie moet afnemen, wat uit den aard der zaak slechts kan tegen lageren prijs. Zoo noteerde de beste exportkaas in door snee f 17.De gang van goede oon- sumptiekaas was f 16.Eén stapel noteerde f 18. Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot JjËbT**? Bij olie Drogisten „DE ONSTERFELIJKE WALS" „Het is de roes, die deze film tot een ze ker succes maakt, de roes, die zich meester maakt van den toeschomver," zoo schreef de filmrecensent v. De Tijd over de Strauss film, welke Theater Royal vanaf heden avond presenteert. En deze enthousiaste Avoorden van genoemde criticus onderschrij ven Avij volkomen! De sfeer van het onster felijke oude Weenen, de kostelijke muziek, de charme van rijke roiletten en verliefde harten... dit alles vindt men in deze rol prent, waarin Femand Gravey, Luise Rai- De drie hoofdfiguren uit „De Onsterfelijke Wals ner en Milïza Kórjus met haar verrukke lijke stern de hoofdrollen op meestelijke Avij- ze vertolken. Het Hsb. resenséerde do film aldus: „Een der fraaiste muziekfilms, ooit door de cinematografie voortgebracht, zij zal on getwijfeld maandelang op hot repertoire blijven... de cineast Duvivier maakte van zijn Amerikaansche film ccn meesterwerk... de beste musici Avaren noodig om Strauss* walsen recht te doen wedervaren. Zij zijn er... Duvivier is een fijner en fantasierijker regisseur dan de anderen." Men ga genieten van de onsterfelijke Avals...

Schager Courant | 1939 | | pagina 5