De Hollandsche zalm bij de buren op visite? De Vacantietijd nadert Melk drinken om oud te worden! 1 KORTE, WIJDE ROKKEN kers naar Amerika te trekken. De zalmen- rookers te Kralingsche Veer hebben vaak verleidelijke aanbiedingen gekregen. De roo- kcrs zijn echter niet op dit aanbod inge gaan. Men bood salarissen van 3.000 dollar per jaar met een contract voor tien jaar, maar de Hollanders begrepen,- dat het de Amerikanen er slechts om te doen was, om de kunst af te kijken, zooals een Neder- landsch gezegde luidt. Zalmvervalsching. Wij vroegen den heer Van der Akker nog, hoe het staat met de z.g. zalmenverval- sching. Verleden jaar zijn er in ons land „zalmen" in beslag genomen, die geverfde koolvissohen bleken te zijn. De bona-fide vischhandclaren, zoo deelde de heer v. d. Akekr ons mede, zijn tot nauwe samen werking gekomen, om deze (bedriegerijen den kop in drukken. Ondcrtusschen ziet de toestand er don ker uit. De ongeveer 1000 personen, die in de zalmvisscherij hun brood verdienen, hebben veel moeite om hel hoofd boven water te houden. Laten we hopen, dat de aanhangers van de trekflheorie gelijk heb ben en dat do zalmen inderdaad op visite zijn bij onze Noordelijke buren. Een pannekoek is er niets bij tensieve vangst, het'drukke scheepvaartver keer, en afvoer van de fabrieken, Natuurlijk heeft men getracht, verbete ring in den toestand te brengen. Onder an dere door de middelen te beperken, waar mede men ter vischvangst mag gaan. Bo vendien heeft de Nederlandsche Heide Mij. in 1938 499 millioen jonge zalmen uitgezet in Limburg. Het resultaat is niet bemoedi gend. Van de 400 millioen, die men ge merkt had, heeft men er 50 gevangen, De rest is spoorloos. Amerikaansche zalmen hebben geen last! Wij vroegen den heer Van der Akker, waarom de Amerikaansche zalmvangst zoo floreert. In Amerika, zoo luidde het antwoord, zoo goed als geen binnenvaart. De dieren kunnen er rustig zwemmen en gevangen worden. Omdat de binnenvaart niet van beteekenis is, liggen de fabrieken niet langs de rivieren, en het verkeer ge schiedt per automobiel en per trein. Er is dus ook geen fabrieks-afwatering. Voorts past men in Amerika de „geautomatiseer de-teelt" toe. De geslachtsrijpe vrouwtjes zalmen worden in vallen gevangen, en let terlijk leeggeknepen. De eitjes worden be vrucht en men is er zeker van, dat min stens 90 der eitjes van één zalm tot ont wikkeling komt. Men stelt er alles in het werk om de zalmteelt te bevorderen. Nabij stuwdammen maakt men speciale zalmen raderen, waarlangs de zalmen op hun trek tochten worden geleid om de zee te kunnen bereiken. Rookers heeft men In Amerika niet. Men heeft in Amerika echter met een handicapte kampen, m beschikt er niet over behoorlijke zalmenrookers zooals wij. Ze worden daarom .dikwijls naar Holland gebracht om hier te worden gerookt. Het spreekt vanzelf, dat men vele moeite ge daan heeft, om de Hollandsche zalmenroo- Een goed middel tegen „ver- ouderingsvergiften". In het Schw. Zentralblatt für Milchwirtsc'h vonden wij, aldus het orgaan van den F.N.Z., een artikeltje over bovenstaand on derwerp, waaran wij het onderstaande ont- leenen. Het feit, dat de gemiddelde leeftijds grens van den'mensch in den loop der laat ste 70 jaar van slechts 39.8 jaar tot meer dan 53 jaar kon worden verhoogd, is tevens een bewijs, dat bij te rechter tijd ingezette bestrijding van de oorzaken, die het- spoe dig verouderen oer menschcn tengevolge hebben, het ook gelukken kan de thans be reikte gemiddelde leeftijdsgrens nog een stuk op te voeren. Nu is het geen geheim meer, dat door de ingewikkelde levens- en voedingsnicthode van onzen tijd de belang rijkste lichaamsorganen van den mcnsch reeds in de prille jeugd overbelast worden, zoodat deze, bij het imeerendccl onzer tijd- genooten, reeds bij een leeftijd van 25 of 30 jaar niet meer zoo goed functionneeren. Het gevolg hiervan is, dat vele organen niet meer normaal kunnen werken, met alle gevolgen van dien. De gunstige invloed van melk. Het is dan ook van groot belang een mid del te vinden, dat gelijktijdig de opbouw der spieren en zenuwen bevordert en dc op ruiming en afvoer der in hel lichaam opge- staplede verkeerde stoffen brengt, welke stoffen een langzaam maar zekere verwoes tende werking uitoefenen. Het beste middel om dit te bereiken is het gebruik van melk, welke het optreden van rottingsvergiften in de lichaapisorgancn onmogelijk maakt en voor den afvoer van eenmaal vastgezette vergiften zorgt. Dc melk heeft een gunsti- gen invloed op de ingewandsflora, bevordert de vernieuwing daarvan en pakt daardoor de kwaal bij den wortel aan, zoodat van hier uit geen verlamming der normale func- rukking brengt, het stralende blijde leven, waardoor onze eeuw van sport en activi teit zich kenmerkt. In de tallooze strandbaden, in de meren wemelt het van zwemmers, witte zeilen glyden over het spiegelende watervlak der meren, dat door vlugge, smalle roeibootjes wordt doorkliefd. Overal is ook gelegenheid voor het beoefenen van de tennissport. Niet alleen in de dalen en in de op matige hoog te gelegen plaatsen, maar zelfs nog op groote hoogte, in Wengen, het grootste en levendigste toeristencentrum van het Ber- ner Oberland. De spoorlijnen door de dalen van de. Lütschine geven verbinding met Grindelwald en zijn gletschers, met het prachtig gelegen Lauterbrunnen, met Zwit- serlands hoogst gelegen sportplaats Mür- ren en ten slotte met den Kleinen Schei- degg, vanwaar men met de Jungfraulijn naar het gletschergebied kan komen, tot een hoogte van 3457 meter bij den Jung- fraujoch. Het terrein voor de echte bergbe klimmers in het Oberhaslital, waartoe ook de beroemde Engelhörner in de berggroep de Rosenlaui en de Schwarzwaldalp behoo- ren, is te bereiken langs een autoweg, die naar het Grimsel Hospiz aan den Rhóne- gletscher voert. Niet minder bekoorlijk, ofschoon geheel anders van karakter, is het Westelijk deel van het Berner Oberland. Daar is allereerst het prachtige Kiental met zijn ongemeen rijken wildstand, dat naar den Blümisalp voert.. Verder het Kandertal, met Kander- steg, achter welke plaats de.Lötschbergtun- nel begint, die verbinding geeft met het Zuiden, met Wallis en Italië. Kruiselings op deze tunnel loopt het Engstligental naar Adelboden, het uitgangspunt voor hoogtoe- ren, waar de meisjespadvinders haar inter nationale tehuizen hebben. Dan is er nog het Simmen tal met zijn roodbont vee, waar door dit Alpendal wereldberoemd is gewor den. Ook hier, evenals in het slechts door een bergrug ervan gescheiden Saanenland, treft men tal van toeristenplaatsen aan. Zoo is daar Lenk met zijn minerale bron, Bad Weissenburg, waar onze Koningin ook ver toefd heeft; verder de sportplaats Zweisim- men met zijn strandbad en zijn Saanen- möser, waar men heerlijk kan zwerven en nog heerlijker kan luieren. Rijke, afwisselende vacantie-indrukken zijn echter niet alleen voor jonge men- schfen en schoolkinderen noodig, maar ze ker niet minder voor huismoeders, die een geheel jaar lang door de drukke bezigheden in haar gezin in beslag zijn genomen. Voor haar is juist een verblijf in de klare, op wekkende berglucht, in een omgeving vol leven en afwisseling, het beste middel om de zorgen van allendag te vergeten. Dat het niet altijd gemakkelijk is er eens een paar weken uit te breken en dat er heel wat te beredderen valt, eer de koffers ge pakt staan, weet ieder. Maar daartegenover weet ook ieder, die eenmaal in het Berner Oberland is geweest, dat het haar daar niet moeilijk wordt gemaakt. Wat ons in de allereerste plaats aan de voorjaarsmode opvalt, is, dat de lijn der rokken zich geheel en al gewijzigd heeft. De nauwe rokken hebben plaats moeten maken voor korte, wijde modellen, die vlot en jeugdig kleeden en bij het loopen co- quet wippen. De al te korte rokken, die minder fraai gevormde beenen onbarmhar tig doen uitkomen, werken onaesthetisch en doen gewild kinderlijk aan. Het effect van deze wijde klokkende rokken zou echter ook volkomen te niet gedaan worden, in dien men ze tè lang zou dragen, b.v. tot boven de enkels, waardoor ze lomp en zwaar werken. De gulden middenweg zal dan ook, wat de lengte der rokken betreft, toegepast kunnen worden. Plissé's, plooien, baantjes, die zich naar den zoom toe verbreeden en ingehaalde ruimte aan de taille, dragen er toe bij de gewenschte onderwijdte te verkrijgen. Een groot voordeel is, dat de wyde rokken het gaan zeer vergemakkelijken en in de prak tijk heel wat doelmatiger zullen blijken te zijn. Vele japonrokken, die van dunne zijden weefsels gemaakt zijn, wippen coquet bh het gaan en laten de geplisseerde strooken der tafzijden onderrokken zien. Behalve deze laatste, ziet men ook weer wit katoe nen onderrokken met geborduurde stroo ken afgewerkt en entredeux, waardoor een smal lint of stemmig zwart fluweel geregen wordt. Modellen, die na lange jaren weer aan de vergetelheid ontrukt zijn en -wel licht weer bewonderaarsters zullen vinden. Vrijwel over de geheele linie zijn de rok ken wijd, alleen de tailleur handhaaft zijn strenge standpunt en heeft nog steeds rech te rokjes, hoogstens met een gedeeltelijk opgestikte plooi midden-voor. Een groote toekomst wordt voor speld aan de „Regenscherm"rokken, die soms zestien baantjes hebben, welke dicht langs den vouw worden opgestikt en smal aan de taille zijn, doch zich naar den zoom toe verbreeden. Strepen en ruiten worden voor costumes en japonnen verwerkt, terwijl men ze "eel- al met effen weefsels verwerkt. Aparte effecten worden door het plisseeren van ruiten, strepen en andere dessins verkre gen en van deze mogelijkheid wordt zeer veel gebruik gemaakt. Bolero's doen in het voorjaar steeds meer pogingen op den voor grond te treden en leenen zich speciaal voor slanke figuren. Bont bedrukte zijdjes worden voor japon nen, costumes en complets aangewend, ter wijl effen mantels met de imprimé's der japon gevoerd worden. Behalve veldbloe men, die nagenoeg nooit op het zomersche palet ontbreken, ziet men ook kleine ruit jes, bloemetjes e.a. dessins, stippen en moe zen niet te vergeten. Een aardig voorjaarscomplet geeft de schets weer. Japon met ruim geplisseerden C Onrustbarend slechte vangsten j door onzen eiqen verslaqqever.) Kralingsche Veer, Mei. „Broodjes met zalm" staat er te lezen op het. groote uithangbord van het restaurant, waarvoor de autobus, die ons naar Kraling sche Veer heeft gebracht, haar eindpunt heeft. Kralingsche Veer, gelegen op den hoogen dijk, langs een onzer grootste revie ren. heeft groote bekendheid door de aanwe zigheid van verscheidene bedrijven, die zich op de zalmvisscherij toeleggen. Menige vreemdeling die te Rotterdam vertoeft, brengt speciaal een bezoek aan het dorpje om er een broodje met zalm te nuttigen. Hoewel Rotterdamsch grondgebied, jaren geleden is het geannexeerd, ligt Kraling sche Veer ver bezijden de bebouwde kom. Wij bezochten het plaatsje om eens iets na ders te vernemen omtrent de moeilijke tij den, die de zalmvisscherij doormaakt. Want ondanks alle maatregelen, die niet alleen in Nederland maar ook in Duit6ohland, Luxem burg en Zwitserland zijn genomen, om de zalmvangst te verbeteren, loopen de cijfers schrikbarend terug. Het jaar 1938 was voor de zalmvangst nu niet zoo baf slecht, de kleine 450 zalmen werden er op de veiling te Kralingsche Veer verkocht. Het jaar 1939 evenwel belooft wei nig goeds. Erger: men verwacht een daling, die vrij aanzienlijk is. De meeste insiders beweren, dat de zalm in Nederland doodgevischt is. Optimisten houden vol, dat de zalm wel weer in den Rijn, d^ zalmrivier bij uitnemendheid, zal terugkeeren. De omgekeerde wereld Sedert de laatste jaren biedt de regeering de zalmvisscherij de helpende hand, omdat het niet meer mogelijk was, het bedrijf rendabel te maken. Toch was er geen spra ke van een crisis, de vraag was en is veel grooter dan het aanbod. Juist het omge keerde dus, wat men in vele andere bedrij ven waarneemt. Juist het feit, dat men niet aan de vraag kan voldoen, is de oorzaak van de misère. Het gevolg was, dat er op groote schaal zalmen worden ingevoerd uit Amerika, uit Noorwegen en Engeland. De vangst is in die landen zoo goed, dat men er geen raad mee weet. Maar noch de Amerikaansche, noch de Noorsche zalm kunnen in de schaduw staan van de Hol landsche. Nederland telt verscheidene be drijven, die zich op de zalmvisscherij toe leggen, of op het rooken er van. Tc Driel, Hardinxveld en Kralingsche Veer vindt men de grootste. Men verschalkte de-kostbare visschen op velerlei manieren. Alleen niet op die. waarop dertig jaar geleden de die ren werden gevangen. Want het reglement voor de zalmvisscherij verbiedt tegenwoor dig het gebruik maken van carbolzuur, dy namiet of andere springstoffen harpoenen of dreggen. Van vader op zoon. De zalmvisscherij is een typisch bedrijf Het gaat over van vader op zoon. Buiten staanders worden cr niet gemakkelijk in opgenomen. Het visschen eischt groote be kwaamheid, die men alleen verkrijgt nadat men jaren in het bedrijf is werkzaam ge weest. Het rooken is een vak apart, dat eveneens zeer veel bekwaamheid vereischt. Vooral de kennis oni de soorten uit de ver scheidene landen te onderkennen, is niet gemakkelijk bij tu brengen. Het zalmjaar bij uitnemendheid was 1885. Toon wei-den er niet minder dan 104.422 in dc Holland sche wateren gevischt, en op de veilingen verkocht. Sindsdien is het telkens decres cendo gegaan. Vergelijkt men de cijfers van 1855 en 1933, dan komt tot de conclusie dat het cr met de vangst aller treurigst vóór- staat. Er werden slechts 255 zalmen gevangen. Er waren visschcrs, die maanden lang geen cent verdienden en in absolute armoede leefden. De regeeringssteun bracht niet veel verbetering in den toestand. In clusief den steun bedroegen de loonen soms slechts drie vier gulden! In 1939 werd de toestand iets verbeterd, toen bepaalde de regeering, dat het minimum-loon van de zalmvissehers acht gulden moest bedragen. „Carbolzalmen". In verband met al deze sombere feiten hebben wij ons gewend tot den heer J. v. d. Akker, die een deskundige is op het ge bied van de zalmvisscherij. Deze kon de fei ten slechts bevestigen. Men heeft teveel zalm gevischt, evenals men teveel walvis- schen heeft gevangen. Een andere oorzaak is gelegen in het feit, dat de scheepvaart op dc zalmrivieren zoozeer is toegenomen. De kleinere schepen vaarden over netten heen, maar de nieuwere hebben een diepgang, die veel hinder veroorzaakt. Verder schijnt ook dc afwatering van de fabrieken langs de rivieren een funeslen invloed op de zalm visscherij uit te oefenen. De zalmen, die in deze wateren worden gevangen, hebben veel van hun waarde verloren. Ze zijn goud kleurig geworden. In de vakkringen noemt men dat „carbolzalmen". De hoofdoorzaak blijft evenwel de te intensieve vangst. Er komen te weinig zalmen terug om kuit te schieten, zoodat het aantal jonge zalmen zeer gering'is. Er is even wel een theorie, die zegt, dat de zal men niet altijd terugkeeren naar de rivierSn, waar zij kuit hebben ge schoten. Bedoeld wordt hier de „zalmtheorie". Het is mogelijk, dat de Hollandsche zalm dus bijv. een volgend maal in Noorwegen kuit- schiet. Sommigen zien in de stijgende Noorsdhe aanvoeren van zalmen een bevestiging van deze theorie, maar verscheidene zalmdes kundigen zien slechts de oorzaak in de in vw maakt men uit één boom, en... één lucifer is al voldoende om 100.000 boomen te verwoesten ROOKT RIET IR BOSCH OF HEI! lies der andex-o vierteringsorganen kan plaats vinden. Reeds lang is het bekend, dat menschen die door toediening van vergiften in gevaar verkeeren, eenvoudig door toediening van melk gered worden. Zelfs zware v ergifti- gingen, zooals door dubbelmangaanzure kali, door paddestoelvergiften enz. kan men een snelle maaglediging bercikch door toe diening van groote hoeveelheden melk. Zon der twijfel wordt door de mclktoevoer in een met vergift gevulde maag verhinderd, dat vandaar uit een zeer snelle versprei ding van het vergift in andere lichaams» deelcn kan plaats vinden. Wanneer men deze feiten voor oogen houdt, komt men zonder meer tot de con clusie. dat het ongetwijfeld beter zou zijn de melk niet eerst bij ingetreden en zware ge vallen van vergiftiging als afweermiddel toe te voegen, doch haar heilzame werking tegen de natuurlijke verouderingsvergiften in de eerste tientallen levensjaren van den mcnsch toe to passen en ook op lateren leeftijd hiervan te profiteeren. Spaansche dans. rok en hoogsluitend corsage, waarop een faille manteltje gedragen wordt. Kraagloos model, waarvan de revers gegarneerd zijn met gekleurde bloemenmotiefjes der japon en de schouders een verbreede lijn aange ven, die zeer gunstig werkt ten opzichte der heupen. Hoed van Italiaansch stroo met opgeslagen rand. De al te sterk sprekende kleuren zullen voorloopig nog minder gezien worden, om dat deze zich meer aan de zomersche klee ding aanpassen. Thans zijn het vooral framboise, laven del, rose, mat vliolet, krachtig bruin, don kerblauw, grijs en beige waarmede de mo dekoningin haar volgelingen zal tooien in komende maanden. Wanneer wij als huis vrouw of moeder aan onzen kindertijd terug denken, dan behooren ongetwijfeld de herin neringen aan de groote vacanties uit onze schooljaren tot de pret tigste herinneringen, die ons zfjn bijgeble ven. Voor velen zijn zulke gelukkige vacan- tieherinneringen een bron van steeds weer- keerende vreugde, want niet ieder is het gege ven om jaar op jaar den eindeloozen sleur gang van inspannende huishoudelijke plichten voor enkele weken te onderbreken en menig een moet dan ook nog teren op de indrukken van lang vervlogen kin derjaren. Maar de her innering aan een geluk kige jeugd kan ons in latere moeilijke jaren nog vaak een heele troost zijn en deze we tenschap is dan ook voor vele ouders reden de opvatting te huldi gen, dat men zijn kin deren behalve de noo- dige rust en ontspan ning in de vacantie niet genoeg vroolijke, fleu rige indrukken kan ge ven, immers men weet nooit, wat de toekomst hun brengen zal. Als men nu de in aanmerking komende vacantieoorden eens van dit gezichtspunt uit beschouwt, dan kan men zich geen be terp streek als reiadoel denken dan het Ber ner Oberland met zijn heerlijke, zuivere berglucht, zijn stralende zonneschijn, die hier den heelen zomer door haar gulden overvloed uitgiet. En dan vindt men hiei deze zomerweelde nog gecombineerd met de eeuwige sneeuw van de Alpenreuzen, die hun zilveren koppen hoog in den diep- blauwen hemel boren, de eeuwige glet schers, wier stralend kleurenspel ons tel kens opnieuw in verrukking brengt, ter wijl de tegenstelling nog vergroot wordt door de bergstroomen, die in telkens ande re gedaante zich vertoonen, nu eens klaterend neerstortend van de rotsen, dan weer zich wringend door donkere kloven en ravijnen, of met donderend geweld als wa terval neerstortend in de dalen, om ten slotte in rustiger bedding voort te stroo men en uit te monden in de groote meren Brienz en Thun, die de bekoorlijkheid van het Middengebergte paren aan de over dadige zomerweelde van de Riviera. Hoeveel schoons wacht hier den vacan- tieganger! Middeleeuwsche steden als Thun, Spiez en Brienz weerspiegelen zich in de blanke oppervlakten der meren en niet minder verraden de tallooze oude slo ten, burchten en ruines den kunstzin, die hier gedurende eeuwen heeft geheerscht. Zelfs in de kleinste dorpen en gehuchten treft men in den vorm van oude kerkjes de fraaiste monumenten van een verdwenen cultuur aan. Aan vervlogen tijden met al hun bekoorlijke eigenaardigheden herinne ren ook de overal nog gevierde volksfees ten, waarbij de Oberlanders in hun bonte, historische dracht onder den blooten he mel hun oude volksdansen uitvoeren. Een niet minder mooie traditie zijn de Wilhelm- Teil spelen in het mondaine Interlaken, die des zomers' iederen Zondag als openlucht spel met den stralenden, zilveren Jungfrau als achtergrond, worden opgevoerd. En tusschen dit alles, dat ons oog in ver-

Schager Courant | 1939 | | pagina 12