in het stadhuis Zeven brui verongelukt te Brussel DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Plechtige stonden Onze Koningin door burgemeester Max officieel ontvangen Volledig accoord met Rusland verwacht Duikerklok redt 24 opvarenden van den gezonken onderzeeër Brand op Maasstation te Rotterdam Joden in ijssalon overvallen Laan, Schagen. DONDERDAG 25 MEI 1939. 83e Jaargang. No. 10888. UHgOve «Je* N.V. Uitg.-Mij". „HoHtwid* Noorderkwofüef" Tijdens de plechtige ontvangst op het stadhuis te Brus sel, \vaarvan men elders in dit nummer een reportage vindt, heeft burgemeester Max Koningin Wilhelmina na mens de stad Brussel officieel ontvangen en toegesproken. Hare Majesteit beantwoordde de rede. Uit beider rede kwam het verlangen naar innige verbondenheid der beide buurvolken duidelijk naar voren. Burgemeester Max: Mevrouw, Het is de tweede maal dat mij de eer te beurt valt, Uwe Majesteit in dit aloude stadhuis te verwelko men. Reeds op 27 Juli 1911 had ik dit ongemeen voorrecht in een onver getelijke omstandigheid. Zeven en twintig jaar te voren, dus in 1884, in mijne kinderjaren, was ik, van op het balkon van ons stedelijk paleis, getuige van het geestdriftig onthaal dat op de groo- te markt, vanwege de bevolking van Brussel, Koning Willem Drie en Koningin Emma ten deel viel. De ontroerende herinnering aan deze luisterrijke dagen zal nooit uit mijn geheugen worden gewischt. De gevoelens, welke toen zoo krachtig tot uiting kwamen, wor den thans met een nog hartelijker ontboezeming bevestigd. Het is omdat wij nooit beter dan thans de diepe oorzaak hebben ge voeld van de banden, welke onze beide naties vereenigden, naties, die zoo dicht naast elkaar staan door hun gemeenschappelijkcn oor sprong en door zooveel geschied kundige verwantschappen. Bestemd om elkaar te verstaan en te beminnen, houden zij even zeer vooruitgang, orde en vrijheid in ccrc, en hunne lotsbestemming, hunne belangen, hunne verwach tingen volgen gelijkloopende banen. In geen ander tijdperk hebben de kleine staten meer dan thans, voor de bedreigingen van het ruwe ge weld, de noodzakelijkheid gevoeld nader tot elkaar te komen en el kaar te helpen. Afzondering zou, voor hen, de dood zijn. Een hoogstaand Hollandsch staats man zegde, enkele maanden gele den: „Het volstaat niet den vrede lief te hebben, men moet hem ook verwezenlijken". Het is door dit manmoedig woord indachtig te zijn, door onze onder linge vriendschapsbanden nauwer toe te halen, door onzen goeden wil en onze krachtsinspanningen samen te voegen, dat "wij ertoe zul len bijdragen om met zekerheid den dageraad van de betere dagen voor te bereiden. Ik ben gelukkig voor Uwe Ma jesteit onze gehechtheid aan een Ideaal dat Zij op zoo edele wijze be lichaamt, te kunnen betuigen en ik dank onzen Koning om, door ons de gunst van dit hoog gewaar deerd bezoek te verschaffen, ons wel te hebben willen toestaan de ge ëerbiedigde Vorstin te begroeten van een broedervolk, voor het ge luk en den voorspoed van hetwelk alle Belgen de vurigste wcnschen koesteren. Koningin Wilhelmina: Mijnheer de Burgemeester, Nog onder den verschen indruk van de onvergetelijke ontvangst, Mij door de burgerij van Brussel bereid is het Mij een behoefte daar voor tegenover de vroedschap Mijn groote erkentelijkheid te betuigen en Ik voeg daaraan Mijn oprech ten dank toe voor de welspreken de woorden, waarmede U Mij hebt welkom geheeten. In het bijzonder verheugt het Mij daarbij ten tweede male dit trot- sche stadhuis te mogen betreden, in het hart der stad gelegen aan de historische groote markt, wijd en zijd terecht vermaard als een van de schoonste pleinen der wereld. Gij hebt er op gewezen, dat wij, Belgen en Nederlanders, door een eeuwenoude geschiedenis en door dezelfde idealen zoo nauw verwant, van nature bestemd zijn om elkan der te verstaan. Inderdaad behooren wij niet al leen ïn wederzijdsche achting en vriendschap samen te leven, maar ook en vooral in bewogen tijd als thans, eendrachtig, zoover het in ons vermogen ligt, alles te bevor deren wat tot het algemeen welzijn der menschheid kan bijdragen en zooals de Koning het tegenover Uw ambtgenoot in Arasterdam uitdruk te „met alle middelen te ijveren voor den vrede onder alle volkeren" Immers, aldus handelende zullen wij, Belgen en Nederlanders van heden, de beste traditien handha ven onzer voorvaderen, die met de taaie vasthoudendheid, die hen kenmerkte, gepaard aan een nuch terheid, die geestdrift voor een goede zaak niet uitsluit, hun stre ven gericht hielden op vrijheid, vre de en welvaart. Dat deze aloude stad, sedert eeu wen reeds beroemd als een mid delpunt van kunst en beschaving, daarbij niet achter zal blijven is uit Uw woorden wel duidelijk ge bleken. Moge het haar gegeven zijn daarvan in ruime mate de vruch ten te plukken en hare zoo eervolle plaats onder de groote hoofdsteden tot heil harer burgers te bevesti gen en te versterken. Scherpe nota's van Dantzig aan Polen Nieuwe incidenten. - Officieel Duitsche belangstelling bij be grafenis van Griibnau. Nieuwe incidenten verscherpen de situatie tusschen Polen en Dantizig weer. Volgens de Duitsche pers heb ben Polen een Duitschen vrachtauto- chauffeur in het grensgebied bescho ten. Volgens de Poolsche bladen weigerde de chauffeur op sommatie der douanebeambten te stoppen en is slechts in de lucht geschoten. Protestnota's. De senaat van Dantzig heeft inmiddels scherpe protestnota's aan de regeering te Warschau gezonden, waarin gezegd wordt, dat dagelijks door Polen de souvereiniteit San Dantzig wordt geschonden. Griibnau ter aarde besteld. Gistermiddag is te Kalthof het stoffelijk overschot van Grübnau, den door den chauf feur van den Poolschen diplomatieken ver tegenwoordiger te Dantzig doodgeschoten Dantziger, ter aarde besteld. Namens Hitier heeft gouwleider Föster een krans op het graf gelegd. Koningin Mary aan het oog verwond Geruststellende bulletins. Koningin Mary van Engeland blijkt bij het auto-ongeluk, dat haar Dinsdag is overko men, aan het ljnker oog te zijn verwond. Het is vooral deze blessure geweest, welke de koningin twee onrustige nachten heeft be zorgd. Volgens de laatste bulletins, gaat de Vorstin echter goed vooruit, ofschoon de stijfheid en de pijn hinderlijk zijn. Bij on derzoek met X-stralcn is gebleken, dat be schadiging van het becndcrgcstel is uitge sloten. De toestand van het oog gaat voor- uiti Onmiddellijk na de Pinksteren zouden nadere mededeelingen te wachten zijn. Vérklaring van Chamberlain Chamberlain heeft in het Lascrhuis me degedeeld, dat na de besprekingen van Ila- lifax te Parijs, en Genève alles thans duide lijk is geworden. Spr. heeft alle reden te hopen, dat het als resultaat van de voor stellen, welke de regeering thans kan doen ter zake van de voornaamste kwesties, mo gelijk zal zijn spoedig volledige overeen stemming te verkrijgen. Er moeten nog steeds ecnige punten worden opgeklaard, doch spreker gelooft niet, dat deze aan leiding zullen geven tot ernstige moeilijkhe den. In overeenstemming met deze aankondi ging verneemt de diplomatieke correspon dent va* Reuter, dat door bemiddeling van den Britschen ambassadeur te Moskou bin nenkort aan de Sovjetregeering een mede- dceling zal worden overhandigd, welke neerkomt op aanvaarding van het princi- pieele Russische voorstel tot 't sluiten van een BritschFranschRussisch verbond van wcderzijdschen bijstand. Op grond van dit verbond zou in alle gevallen, waarin een der partijen een slachtoffer van agressie te hulp kimt, op onmiddellijkcn bijstand van de andere partijen gerekend kunnen worden. Russen nog gereserveerd. Het bericht, dat Engeland besloten zou hebben, een verbond van wederkeerigen bij stand met Rusland te aceptceren, werd, vol gens U.P., in Russische kringen in de vol- kenbondstad met reserve ontvangen. Men meent, dat Chamberlain's voorzichtige ver klaring beteekent, dat de onderhandelin gen nog lang zullen moeten duren, voor het accoord definitief tot stand komt. In Britsche en Fransche kringen is men evenwel van meening, dat een defensief ver bond thans zeker is. Bonnet vertelde gister avond aan andere afgevaardigden, dat het Britsche kabinet het accoord stellig zou aanvaarden. Men weet ook te vertellen, dat Chamberlain met Halifax te Genève vóór diens vertrek naar Londen heeft getelefo neerd, bij welke gelegorfheid hij hem ge zegd zou hebben, dat hij 't verbond met Rusland thans wilde aanvaarden. Spoedig gereed? In Fransche diplomatieke kringen denkt men, dat het Engelsch-Fransch-Russische accoord zeer snel zijn definitieven vorm zal krijgen, misschien zelfs reeds voor het einde van deze week, of anders in het be gin van de volgende week. Het accoord, zoo verduidelijken de genoemde kringen, zal ingevoegd worden in het geheel der pacten, die een gecoördineerd systeem op stellen van gelijke wederkeerige verplichtin gen tot verzet aan agressie of iedere poging tot overheersching in Europa. Auto in volle vaart tegen boom VIER DOODEN, DRIE GEWONDEN. Gisteravond heeft op den Tienray- schen weg, te Horst (L.) een zeer ernstig auto-ongeluk plaatsgehad, dat aan vier personen het leven heeft gekost, terwijl drie personen levensgevaarlijk werden gewond. Een groote zevenpersoonswagen, geheel bezet met bruiloftsgasten, die in Meerlo naar de kermis wa ren geweest, reed op den terugtocht naar Horst om half tien, ter hoog te van de boerderij „Helpenij" waar de weg een flauwe bocht maakt, met volle kracht tegen een boom. De gevolgen waren verschrikkelijk, alle inzittenden werden uit den wagen geslin gerd. Vier van hen,n .1. de landbouwers C. Cocnen, C. in 't Zand en L. in 't Zand, al len uit Grubbenvorst en J. Vullins uit Hel den, waren op slag dood. De overigen, de landbouwers J. Simons, en H. Titulair, eveneens uit Grubbenvorst en de chauffeur L. Joosten uit Horst wer den levensgevaarlijk gewond. Politie snelt te hulp. De politie, die zich op enkele honderden metei's van de onhcilsplek op surveillance bevond, snelde onmiddellijk toe en ontbood terstond geestelijke en geneeskundige hulp. Deze was snel ter plaatse. De gewonden werden naar het St. Anto- nius-ziekenhuis te Horst overgebracht. Den chauffeur van de auto, vervoerde men in den loop van den avond naar het ziekenhuis te Venlo. Met welke kracht de botsing plaats vond, blijkt wel uit het feit, dat de bast va., den aangereden boom tot een hoogte van 2V2 meter is geschild. De richtingwijzer is in den boom ge drongen. Het rechter portier is langs den boom geslagen. Het ongeluk geschiedde honderd meter van de plaats, waar verleden jaar de bur gemeester van Meerlo om het leven kwam. De politie van Horst heeft, de resten van de totaal yernielde auto jm beslag genomen. Generaal Saijders gaat achteruit De toestand van generaal Snijders gaat langzaam achteruit. De krachten verminde ren, doordat de patiënt tengevolge van zijn hoogen leeftijd de uitputting niet te boven kan komen. Het ergste wordt echter gevreesd voor een groot deel der beman ning. Er is bijna geen twijfel meer moge lijk: het zinken van de Amerikaan- sche duikboot Squalus heeft aan een aantal zeelieden het leven gekost. Er moeten ongeveer dertig opvarenden die in het achtergedeelte van het schip verbleven, verdronken zijn. In totaal bevond zich 59 man aan boord, door middel van een dui kerklok zijn er, voor zoover thans bekend, 24 gered. De reddingspogingen. Nadat een duiker het terrein had verkend en door middel van klopsignalen zekerheid had, dat althans een deel der opvarenden nog in leven was, liet het bergingsvaartuig „Falcon" de duikerklok neer, het z.g. Mom- sentoestel. Men had direct succes. Zeven opvarenden van de „Spales" zijn door middel van de ze duikerklok gered en boven water ge bracht. Allen waren in goede conditie en konden 'zonder hulp uit de duikerklok stappen. De duikerklok werd onmiddellijk gereed gemaakt om weer te duiken. Het was voor het eerst in de geschiedenis van de Amerikaansche marine, dat op zulk een diepte (ongeveer 73 meter) door middel van een 'duikerklok menschcn uit een gezonken onderzeeër werden gered. Luitenant Nichols, officier aan boord van den onderzeeër Squalus, die zich onder de eerste geredden bev'ond, heeft verklaard, dat de gezagvoerder, luitenant Naquin en nog twee officieren in leven zijn, maar dat Vaandrig Patterson en 26 zeelieden, die in het achterste deel van den duikboot ver toefden, zonder twijfel verdronken zijn. Nogmaals naar beneden. Toen de duikerklok voor de tweede maal beneden was, slaagde men er in opnieuw acht man aan de oppervlakte te brengen. Vijftien opvarenden waren dus gered, vier en veertig bevonden zich nog dood of le vend in de onderzeeboot. In ijltempo werd de klok weer gereed gemaakt voor een derde reddingspoging. Ook deze lukte. Ne gen opvarenden werden weer gered, waar door het aantal overlevenden tot 24 steeg. Volgens de geredden was de tempera tuur in de duikboot nog dragelijk en was er nog voldoende proviand. Licht en stroom voor de electromotoren was er echter niet meer. Duikers zoeken nog steeds met klop- seinen het heele schip af. Uit de trekbuiskamcr kpmt geen ant woord meer. Men vreest dat'deze geheel is ondergeloopen en dat hier een aantal opva renden door het water is verrast en ver dronken. Treinen bijtijds weggesleept Woning van restaurateur geheel vernield. Vannacht omstreeks half drie is brand uitgebroken in de woning van den restau rateur van het station Maas aan de Ooster kade te Rotterdam. Deze woning maakt deel uit van liet stationscomplex en is geheel van hout opgetrokken met een steenen on derbouw. De restaurateur J. Sier, hoorde een hevigen slag en toen hij een on derzoek instelde, ontdekte hij dat zijn voorkamer in lichte laaie stond. Terstond waarschuwde hij zijn echt- genoote en twee buffetjuffrouwen, die eveneens in hot huis sliepen en die in allerijl in nachtgewaad de straat opvluchtten. De brandweer rukte met enkele slangen wagens uit, maar toen men bemerkte, dat er gevaar voor uitbreiding bestond, liet men grooter materiaal aanrukken en een half uur later moest men het vuur dat reeds fel naar alle zijden uitsloeg, met tien stralen bestrijden. Gevaar voor uitbreiding was lang niet denkbeeldig en daarom werd een twee de motorspuit gerequireerd, die vijf stralen inzette, terwijl ook de slangenwagens met vijf stralen werkten. Door het vele oude hout was de rookontwikkeling enorm, zoodat per soneel van de afdeeling brandblusohmidde- len voorzien van rookmaskers assistentie moest verleenen. Station aangetast. De geheele eerste verdieping stond weldra in volle ylam, terwijl het gnel yoortschrij- Dit nummer bevat 12 pagina's DE BILT SEINT» Verwachting: Meest licht be wolkt, droog weer, zelfde temperatuur als gisteren, zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen. Koningin Wilhelmina gedenkt de Brusselsche armen Bij gelegenheid van Haar officieel bezoek aan België heeft H.M. Koningin Wilhelmi na den burgemeester van Brussel een gift van 30.000 francs doen toekomen voor de armen van de stad. Ongeregeldheden in de hoofd stad, Tien arrestaties. Gisteravond om tien uur hebben in een ijssalon in de Rijnstraat nabij het Daniël Willinkplcin te Amsterdam ernstige onge regeldheden plaats gehad. In den ijssalon, welke vrij veel wordt bezocht door Joden, bevond zicht een dertigtal personen. Op een gegeven oogenblik ontstond in de salon een woordenwisseling, wel ke een twistgesprek werd, dat in een vechtpartij ontaardde. Van buiten drong daarop een groep van twintig mannen binnen die tafels en stoelen omver wier pen en liet glaswerk stuk sloegen. Bij de uitroepen, waarmee deze inval ge paard ging werd het woord Jood gebe zigd. De aanwezigen werden met boksbeu gels en gummistokken mishandeld, ten ge volge waarvan zij verschillende kleine ver wondingen aan het hoofd kregen. Een be zoekster kreeg een tafel tegen het hoofd, waardoor zij een lichte hersenschudding op liep. De geneeskundige dienst vervoerde haar via een der ziekenhuizen naar huis. Politie arijpt in. Op aanwijzing van getuigen hield de politie een tiental personen aan en bracht hen, onder verdenking van „openlijke ge weldpleging met vereende krachten" over naar het bureau in de Tietcr Aertszstraat, waar de chef van het bureau, hoofdinspec teur Bergsma hen aan een verhoor onder wierp. De aangehoudenen erkenden op hun te rugtocht van het N.S.B.-kringliuis aan de Amstelkade langs de ijssalon te zijn geko men, doch zij ontkenden aan de kloppartij te hebben deelgenomen. Daartegenover staan verklaringen van getuigen, die hen herkennen als behooren- de tot degenen, die aan den overval deel namen. dende vuur zich ook mededeelde aan de zolderverdieping, waarvan het dak door brandde, maar de brandweer wist desze brand in den kiem te smoren. Het heeft echter danig gespannen. De perronsoverkapping die ten dee- le van hout is en ten deele uit ijze ren pijlei's is opgetrokken, loopt vlak achter de woning langs en omstreeks kwart over drie deelde 't vuur zich ook hieraan mede. Men heeft het electrische net van het spoor uitge schakeld en eenige electrische trei nen, die voor het vertrek gereed ston den, met een locomotief weggesleept Een gelukkige omstandigheid was, dat tusschen de woning en de overkapping een smalle ruimte was, waardoor men een slang kon leggen en zoo kon men het gevaar spoe dig bezweren. Ook werd water gegeven met behulp van een motorladder en na eenige uren van in spannend werk slaagde men erin het vuur te bedwingen. Te half vijf was het gevaar voor uitbreiding geweken en een uur later kon ook de motorspuit inrukken. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast, wel heeft de restaurateur verklaard, dat hij des namiddags met terpentijn had gewerkt, de geheele woning welke de afsluiting vormt van het stationcomplex en acht ka mers bevatte, is volledig uitgebrand, terwijl ook het perron schade heeft geleden. De ruimte, die onder de woning op den beganen grond gelegen is, diende als baga gedepot en derde klasse wachtkamer. Beide hebben veel waterschade opgeloopen, terwijl de keuken buiten bedrijf is gesteld. De aan wezige bagage, waaronder zeer veel koffers, kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De treinenloop ondervond door dezen brand geen stagnatie, zoodat de eerste trein naar Utrecht te 5.23 op tijd vertrok. Nader vernemen wij nog, dat de heer Sier wel verzekerd was, doch eenige weken ge leden had hij het bedrag van de verzeke- ringssom .verlaagd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1