Te weinig Hollandsche zuivel naar Duitschland! Spanning om Amoy neemt toe DE WERELD De achteruitgang der haringvangst Steunregeling voor kost winners-plaatsvervangers Postvlucbten op Iodië Algemeene steun aaa proefmelkwo'bedrijf in weinig woorden Valsche tientjes in omloop! Een ernstige klacht van de F. N.Z. Boterprijs uit het ver lederi." De algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) kwam gistermiddag te Utrecht in algemeene vergadering bijeen in het jaar beurs-restaurant onder voorzitterschap van den heer H. K. Koster. In zijn openingswoord wees de voorzit ter op de groote moeilijkheden, welke zich voordoen bij de boterexport naar Enge land. De achteruitgang in de boter- prijzen. In zijn mededeclingen wees de secretaris de heer J. A. Geluk o.a. op de prijzen der producten. In vergelijking met het vorige jaar valt er. volgens spreker, in het prijsverloop der luivelproducten een belangrijke achteruit gang waar te nemen. In tegenstelling met de maanden April en Mei van het vorige jaar, toen de prijs op een hooger niveau kwam en 90 cent per kg. bereikte, gaat deze nu vanaf half Februari steeds naar beneden, zoodat de vo rige week reeds 06 cent per kg. werd genoteerd, een prijs, die zich sinds Maart 1937 niet heeft voor gedaan en die wij hoopten, dat tot het verleden zou behooren. Ook de kaasprijzen hebben vrijwel vanaf het begin van dit jaar een ongunstiger beeld getoond dan het vorige jaar. In de melkpoederprijzen demonstreet zich eveneens de slechte gang van zaken. Van het begin van het jaar af hebben volle, zoowel als magere melkpoederprijzen een vrijwel steeds dalende lijn vertoond, zoodat ook deze beneden het laagste punt van 1938 liggen. Omtrent de prijzen van gecondenseerde melk valt niet veel te zeggen, daar deze voor den export naar Engeland bij onder linge en door de regeering gesanctionneer- de regeling zijn vastgesteld. De prijzen op de vrije markten hebben een zich naar de merken en landen van verkoop regelend individueel karakter, doch in het algemeen is het bekend, dat ook voor dit product in vele gevallen geen be vredigende prijzen worden gemaakt. Het ondermclkvraagsluk. Het meest voor de hand liggende mid del om te voorkomen, dat de ondermelk waardeloos zou worden, is het voederen van meer ondermelk aan het vee, hetgeen voor den boer voordeelig wordt, zoodra de kaas- waarde der ondermelk beneden die der vee- voederwaaixle komt, terwijl daarmede de kaasproductie wordt geremd. Reeds in Ja nuari trad deze toestand in, zoodat vroeg tijdig begonnen kon worden met de pro paganda voor het voederen van ondermelk, waartoe door de Nederlandsche Zuivelcen- trale de medewerking der' veevoederbüreaux ingeroepen en ook ten volle verkregen werd. Een nog effectiever hulpmiddel hiertoe is echter de medewerking der zuivelfabrieken, door het vaststellen van een redelijken en zoo stabiel mogelijken ondermelkprijs. Clearingrcgcling met Duitschland. De uiterst nadeelige positie, waarin land en tuinbouw en met name de zuivelproduc ten bij de Verdeeling van het beschikbare Duitsche clearingbedrag verkeeren, heeft 't bestuur aanleiding gegeven, zich zoowel met de centrale landbouworganisaties, als met andere organisaties op het gebied van den land- en tuinbouwexport over dit onderwerp te verstaan en middelen te beramen om hierin verbetering aan te brengen, daar het steeds overtuigender blijkt, dat met name de veehouderij niet op de been zal zijn te helpen, indien de afzetmogelijkheden voqr- al naar Duitschland zoo slecht blijft als thans het geval is. Wijziging van het melkbesluit. De nieuwe voorschriften, welke bij de laatste wijziging van het melkbesluit tot stand zijn gekomen en waardoor, behalve de inhoud op de flesschen, vermeld moet worden, of de waar gepasteuriseerd of ge steriliseerd is, dan wel vóór het gebruik nog gekookt moet worden, geven ,door de wijze, waarop ze geredigeerd zijn, nogal bezwaren voor de praktijk. Bovendien is er thans nog veel materiaal in voorraad, dat niet aan deze voorschriften voldoet. Met het oog op dit laatste heeft de F.N.Z. aan den minister van Sociale Zaken verzocht, een overgangstermijn van een jaar in te stellen waarbinnen dit materiaal kan wor den. opgebruikt. Ook omtrent de voorschrif ten zelf, die moeilijkheden bij de prakti sche uitvoering opleveren, zullen wij ons aldus spr. tot den minister wenden. Betaling der melk naar vetge halte en gewicht. In een persbericht is medegedeeld, dat van 1 September a.s. af betaling van alle gesteunde en tot boter, kaas of melkpro ducten verwerkte melk naar gewicht en volgens vetgehalte zal moeten plaats vin den. In het oog houdende, dat met name in het westen des lands nog vrijwel alle melk naar maat en zonder rekening te houden met het vetgehalte wordt ge kocht en afgerekend en dat toch de regee- ringstoeslag op de melk volgens het daar in aanwezige vet aan de boeren dient te worden doorgegeven, mag het ons verwon deren, dat deze maatregel pas gekomen is, nadat er gedurende 7 jaar een toeslagrege ling is geweest. Daar de controle op het voorscliift blijk baar aanvankelijk alleen zal worden toege past op de tot producten verwerkte melk, dus niet op de consumptiemelk, kan nog niet van een sluitend geheel gesproken wor den, daar in vele gevallen niet uitgemaakt, zal kunnen worden, of melk voor directe consumptie, dan wel ter verwerking tot producten verkocht en geleverd zal zijn. Ook overigens lijkt het ons op zijn ininst twij felachtig, of men bij het verhandelen van melk, zooals dit met name in de omge ving der groote steden veel geschiedt, en waar vaak nog nimmer de melk gewogen of op vetgehalte gecontroleerd werd, er wel in slagen zal, een zoodanig controlesysteem in werking te stellen, dat gezegd kan wor den, dat daar de doorbetaling van den toeslag volledig en op de juiste wijze ge schiedt. Het is, zoo besloot de secr. zijn mededec lingen, bekend, dat wij ons ten aanzien dezer controle steeds op het standpunt heb ben gesteld, dat het koopen en betalen der melk in andere deelen des lands eei'st in orde dient te zijn alvorens er van controle bij onze fabrieken die de betaling naar vetgehalte en gewicht reeds gedurende het geheele bestaan der coöperatieve fabrieken toepassen sprake kon zijn. Eerste Kamer Slagschepen of kruisers? INDISCHE ZAKEN AAN DE ORDE. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Eerste Kamer werden verschillende Indische zaken behandeld. L)e heer Vijl- brief (S.D.) was niet tevreden over de be lemmering van vakorganisatievoi'ming dooi de huidige staatsregelingen en drong op liquidatie van het Boven-Digoelkamp aan. Spr. becritiseerde voorts dc voedselvoorzie ning bij natuui-rampen, de regeling van La ger Onderwijs, en bepleit staatsexploitatie der oliewinning. Twee of drie slagschepen? Spr. constateert, dat de minister geen rechtstreeksch antwoord geeft op den wensch naar twee of drie slagschepen, in het verslag geuit. Is de beslissing over de slagsche pen al gevallen? Dc waarde dezer schepen is twijfelachtig, de kosten daarentegen enorm. Spr. haalt en kele passages aan uit de rede van den heer Quispcl in de vaderland- sche club, waarin om zes kruisers werd gevraagd, namens iederen ma rineman van hoog tot laag. Vice-admiraal Quant heeft even eens, blijkens de pers. den wensch naar slagschepen geuit. Aan den anderen kant wordt ver sterking van de luchtmacht aange raden. Met het oog op de dreigende slag schepen is het niet verwonderlijk, dat thans weder het vraagstuk van de kostenverdceling ter sprake wordt gebracht. De lasten voor In- dië zouden ondragelijk worden. Spr. hoopt, dat de minister een blijvend afwijzend standpunt tegenover de slagschepen zal innemen. De heer de Savornin Lohman (C.H.) zegt in het algemeen vertrouwen te hebben, in den gouverneur-generaal. Deze zal aan de moielijke financieele situatie het hoofd kun nen bieden. Hij waardeert de economische samenwerking tusschen de gebiedsdeelen. Nadat de heer Gelderman (lib.) nog als zijn meening te kennen heeft gegeven, dat het regecringsingrijpen vaak te ver gaat, maar dat overigens de gevolge defensiepo litiek de juiste is, wordt de veradering ver daagd. JAPAN ZET SCHEEPVAART VERKEER MET VASTELAND STOP EN VERSTERKT ZIJN TROEPEN. Chineesche successen bij Hankau Goro Uclxida, de Japansche consul-gene raai te Amoy. heeft een nota overhandigd aan de buitenlandsche consuls ,en den ge meenteraad Van de internationale nederzet ting, Koe Lang Soc. waarin wordt gezegd, dat dc Japansche marine het verkeer met jonken tusschen Koe Lank Soe en het vaste land hebben verboden. Overtreding wordt bedreigd met zwai-e straften. Deze maatregel is genomen om anti-Ja- pansche elementen te 'beletten naar Koe Lang Soe te komen en de Chineesche kust vaart te belemmeren. Japansche landingstroepen ver sterkt? De „Asahi Sjimboen" bericht, dat de Japansche landingstroepen te Koe Lang Soe vermoedelijk versterkt zullen worden, aangezien de span ning is toegenomen sedert de Fran- sclie, Britsche en Amei'ikaansche mariniers aan land zijn gezet. Het blad voegt hieraan toe, dat de Ja pansche mariniers teruggetrokken zouden worden na het onderdi*ukken van de jongste terroristische uitbar sting, doch de toestand maakt dit thans onmogelijk. De rust kan slechts hex-steld worden door 't terugtrek ken van dc Fransche, Britsche en Amei'ikaansche mariniers. Uit Amoy wordt gemeld, dat de opperbevelhebber van de Fx-anschc vloot in de Aziatische wateren, vice- admiraal Decoux, vandaag een be zoek zal brengen aan Koe Lang Soe. Hij heeft niet deelgenomen aan dc bespi-ekingen van de Fi'ansclie, Ame- rikaansche en Japansche opperbe- velhebbers inzake Koe Lang oSe. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat te Tsingtau in Sjantoeng Japansche versterkingen aan land zijn gebracht. Men gelooft, dat de landingstroepen in totaal 20.000 man sterk zijn. Mislukt Japansch offensief bij Hankau. Het Japansche offensief in het dal van de Han, ten N.Q. van Hankau, is volgens Chi neesche front berichten uitgeioopen op een vlucht van de Japanneezen. Na een Chi- neeschcn tegenaanval waren de Japannee zen genoodzaakt, zich van Tsaoyang in Z.O. 'ichting naar Anle terug te keeren. De Chineesche strijdkrachten vei-klaren do reeks van successen der voi'ige week te hebben voortgazet en gisteren, na gevech ten, die den peheelen nacht duurden, de ommuurde stad Soeihsjen te zijn binnen gedrongen. De Chineesche troepen staan onder bevel van generaal Litsoengjen, den befaamden Kwangsi generaal, aan vvien voor een groot deel de Chirreesche ovei'winning te Taier- tsjwang ie danken was. Er wordt op het oogeniblik hevig gevochten in het Tahoen gebergte, waar de Chineczcn zich krachtig vei'schanst hebben. China vol vertrouwen. Di'. Wang Tsjoeng Hoei, de Chineesche minister van buitenlandsche zaken, heeft zich gisterochtend in een radiorede tot de Vereenigde Staten gericht. Hij zeide volgens het Chineesche persbu reau o.m. dat de oorlog met Japan de na tionale trots en het vertrouwen van het Chi neesche volk vergroot heeft. Wij zijn vol vertrouwen, aldus Wang, dat de strijd ons eiken dag nader tot de overwinning brengt. Evenmin als Japan er niet in ge slaagd is, een beslissende overwin ning te behalen, evenmin is het in staat gebleken de verwachte politie ke vruchten in China te plukken. De Chineesche gebieden, die doeltref fend door de Japanneezen bezet zijn, lijken kleine eilandjes in de uitge strekte zee van den Chineeschen te genstand. Het is voor de mogendheden nog niet te laat om China doeltreffend te hulp te komen Te oordcelen naar zijn optreden is Japan vastbesloten de westelijke belangen uit Azië te verdrijven en alle hulp, die door Ameri ka en andere mogendheden aan China wordt, verleend, zal er toe bijdragen om te voorkomen, dat de eigen belangen in het Verre Oosten door Japan nog meer worden benadeeld. Demonstreert zich in de oijfers der April-visscherij. Aan het maandoverzicht omtrent de uit komsten der visscherij over April 1939 wordt het volgende ontleend: In de Lauwerzee en den Dollart en in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd de visscherij minder druk uitgeoefend dan in April 193S. De geldelijke uitkomsten der visscherij in :1e Lauwerzee en den Dollart en in de Wad deinzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee waren slechter dan in April van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 460.731 (v.j. 531.987) Kg. en f 8530 (v.j. f 8931), in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 1.376.665 (v.j. 1.514.188) Kg. en f 17.616 (v.j. f 156.659). Hieronder bevinden zich 8639 (v.j. 749.567) Kg. haring ter waarde van f 2709 (v.j. 133.664) en 1.222.950 (v.j. 553.400) Kg. mosselen ter waarde van f 2723 (v.j. 1398). In het IJsselmeer. De geldende uitkomsten der visscherij in het IJsselmeer waren slechter dan in April van hot vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst bedroeg volgens voorloopige op gave 145.534 (v.j. 205.035) Kg. en f 63.511 (v.j. f 80.4S1). Gezin blijft onder alle voorzie ningen voor werkloozen vallen. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezon den betreffende de steunv u-leening aan als kostwinners in dc steunregeling opgenomen platasvervangers van onder de wapens ge roepen dienstplichtigen. Hieraan is het volgende ontleend. De steunuitkeering aan het gezin van den kostwinner-plaatsvervanger zal op denzelf den grondslag berekend blijven, alsof de kostwinner als geheel werkloos in het ge-, zin aanwezig ware: er vindt .dus geen aftrek plaats welke dan ook als gevolg van zijn afwezigheid uit het gezin. Dit impliceert dat de verstrekking van goedkoope levens middelen, B-steun, en deelneming aan de spaarregeling op dezelfde wijze blijven cloor- loopen als vóór dat de kostwinner als plaatsvervanger optrad. Mocht een gedeeltelijk werklooze als plaatsvervanger worden aangewezen, dan kan aan diens gezin, boven wat het zou hebben ontvangen, als het een geheel werk looze betrof, een bijslag worden uitbetaald, gelijk aan dat deel van het loon. dat in de week van zijn in diensttreding bij de be paling van zijn steunbedrag zou zijn vrij gelaten. Niet alsi nkomsten van het gezin zal wor den beschouwd de normale soldij, die de kostwinner-plaatsvervanger ontvangt. Deze zal bij de berekening van de steunuitkee ring geheel buiten beschouwing worden ge laten. Wel als inkomsten van het gezin zullen worden beschouwd a. Een derde deel van de militaire jaar wedde van den kostwinnerplaatsvervanger, zoo deze een onderofficiers- of hoogeren rang bekleedt. b. Zijn militaire extra-inkomsten, zoo hij een onderofficiers- of hoogeren rang be kleedt. na aftrek van 25 cents per dag, wel ke hij geniet boven zijn jaarwedde. c. De vergoeding voor inkwartiering, in dien hij bij zijn eigen gezin is ingekwar tierd. Deze inkomsten moeten geheel op het steunbedrag in mindering worden gebracht. Vertrek van Aankomst te I Rang. 24 Mei Isingap. 24 Mei, (heenreis) I Oehoe Isasra 24 Mei Athene 24 Mei Uerugreis) I Wielewaal |Athene 04 Mei |Basra 24 Mei (heenreis) I I Pelikaan Mcdan 24 Mei iRang. 24 Mei (terugreis) I 1 In een cafetaria Brandkast leeggehaald. Buit viel tegen. De eigenaar van een cafeteria in de Kal- verstraat kwam gistermorgen vroeg tot dc ontdekking, dat de brandkast, die op de tweede verdieping staat, open stond en dat het zich daarin bevindende wisselgeld een bedrag van circa f 100.was gestolen. Vijf zakjes met 500 munten, welke in de cafetaria gebruikt worden, had men onaan geroerd gelaten. De politie van het bureau Singel, die on middellijk een nauwgezet onderzoek heeft ingesteld, constateerde, dat de brandkast niet was geforceerd, maar dat zij op nor male wijze was geopend. Ook zijn nergens sporen van verbreking of van inkliimning gevonden. Voorloopige vestiging blijft in de Coop. condensfabriek „Friesland" Op de vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F.N.Z.), welke gisteren te Utrecht gehouden werd. deelde de secretaris, de lieer J. A. Geluk over het procfmelkwolbedrijf het volgende mede: De medewerking der fabrieken aan het bijeen te brengen bedrag ter ge zamenlijke voortzetting van het proefmelkwolbedrijf met de coop. condensfabriek „Friesland" is thans vrijwel algemeen. Door vijf van de acht bonden wordt hier in voor het volle bedrag, berekend naar de totale hoeveelheid verwerkte melk in 1937, resp. 1937—38, deel genomen, in de drie overige bonden zijn enkele fabrieken ach tergebleven, hetgeen echter in totaal niet meer dan ca. 50 mill. kg. verwerkte melk uitmaakt, zoodat de bijdrage tot het fonds van meer dan 2.5 milliard kg.- melk ontvan gen wordt. In overleg met dc C. C. F. wordt, het melk- wolproefbedrijf vanaf 1 Januari voor geza menlijke rekening uitgeoefend. Het blijft voorloopig ter besparing van kosten, in deze fabriek gevestigd. De Nederlandsche bank waar schuwt. Vrij grof nagemaakt. De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam geeft kennis, dat te Groningen en ook in enkele andere plaatsen ecnige valsche bankbiljet ten van f 10.— van het laatste mo del zijn voorgekomen. De kenmerken van dit falsificaat zijn de navolgende: algemeene indruk: bij ecnige oplettendheid is de namaak vrij gemakke lijk te herkennen. Voorzijde: dc blauwe druk druk is belang rijk waziger cn onscherper dan bij de echte biljetten, hetgeen sterk tot uitdrukking komt bij den bovenrand en de woorden „De Nederlandsche Bank". De pet van de „oude man" is vlak in plaats van geplooid, terwijl de baard onduidelijk is afgedrukt. Achterzijde: de voorgekomen ^exemplaren dragen de serieaanduiding nx 071529 en den datem 4 April 1938, Verwacht kan worden dat, althans eenige verdere exemplaren de zelfde serieaanduiding en datum zullen dragen, maar voor herkenning mag hierop toch niet uitsluitend worden afgegaan. De rozetten van paarse en groene banden (linies cn rechts naast den datum) zijn on rustig door de te brecde en niet passende witte zoomen tusschen het paars en het groen. De letters van de strafbepaling zijn sterk geschonden en ten declc onleesbaar. Watermerk: op den achterkant is ter plaatse van het witte vak een watermerk- imitatie aangebracht welke aan de achterzij de bezien te sterk naar vörcn komt en hij dorzicht als een donker beeld verschijnt. Papier: het papier voelt dik en zacht aan. Indien een dergelijk biljet wordt aange boden dient daarvan onmiddellijk aan de politie kennis te worden gegeven, zoo moge lijk onder aanwijzing van den aanbieder. „Je geld of je leven" Iemand uit Delfzijl heeft met bedreiging van 'n revolver in 'n café te Groningen ge tracht van den Caféhouder een bedrag aan geld los te krijgen. Eenigen tijd geleden had hii van den Gro- ningcr 'n auto gekocht en betaald. Bij na dere overweging bleek hij over dezen koop niet tevreden te zijn en derhalve wilde hij zijn geld terug hebben. De verkooper voelde daar echter weinig voor en dit wond den man dermate op, dat hij zich gisteren gewapend met een revol ver naar het café begaf, om te trachten met geweld zijn zin door te zetten. De caféhou der wist echter te ontkomen en riep de hulp van de politie in. De ontevreden autobezit ter had inmiddels de vlucht genomen, doch kon in zijn woonplaats gearresteerd worden Hii had zich van zijn revolver ontdaan. De politie wist het vuurwapen evenwel op te sporen. De man is ter beschikking van den offi cier van Justitie te Groningen gesteld. Ernstig spoorwegongeval in Spanje. Gis termorgen bij het aanbreken van den dag zijn in de nabijheid van Campannillas de expressetrein Malaga-Sovilla en de express Cordoba-Malaga met elkander in botsing gekomen ten gevolge van een verkeerden wisselstand. Er vielen zeven dooden en veertig gewonden. Havenarbeiders in Tunis staken. In ver band met een conflict, dat ontstaan was naar aanleiding van de lossing van zeil schepen, hebben de havenarbeiders van Tunis besloten over te gaan tot algemee ne staking. 75000 arbeiders door staking werkloos. Tengevolge van de staking bij de Briggs automobielfabrieken te Detroit (V.S.), zijn ruim 75.000 arbeiders werkeloos en nog steeds duurt de impasse voort. De stakers, wier aantal geschat wordt op 24.000, zijn lid van den bond van arbeiders in de automobielindustrie. Malta eerlang onneembaar? Gouverneur Bonham Carter heeft in een te Malta ge houden rede verklaard, dat Malta binnen zeer korten tijd zoo sterk zal zijn, dat een aanval op het eiland een uiterst gevaar- lij-ke onderneming zou zijn. Hij zeide, volledig op de veiligheid van Malta te vertrouwen. Sedert September was de sterkte van dc luchtafweer verdubbeld. Turkije plaatst groote locomotievenorder. Voor het eerst sedert den oorlog heeft Tur kije in Engeland materiaal besteld voor zijn spoorwegen. De order, welke de groot ste exportorder is, die sedert jaren in En geland is geplaatst, heeft betrekking op 58 locomotieven voor de Turksche regee ring, welke ongeveer een millioen pond sterling zullen kosten.' Het Britsche museum wordt bewaakt. liet Britsche museum te Londen is onder bewaking gesteld, daar de directeur een dreigbrief, afkomstig van leden van het lcrsche republikeinsche leger, heeft ont vangen. De Man voorzitter Belgische werklieden partij. De vroegere minister van finan ciën, De Man, is als opvolger van Vander- velde tot voorzitter der Belgische werklie denpartij benoemd. Ondervoorzitter is Dtlattre, oud-minister van arbeid, ge worden. Gevluchte Tsjechische officieren naar Frank rijk. 120 Tsjechische officieren, onder officieren en vliegers, die uit Bohemen zijn gevlucht, zijn uit Krakau naar Gdingeu vertrokken, vanwaar zij zich naar Frank rijk zullen begeven. De zetel der Spaansche regeering. Tot hef} najaar zal de Spaansche regeering voor een deel zetelen te Madrid en voor een ander deel te Burgos. Franco zal te Bur gos blijven en is voornemens dén zomer door te brengen op het landgoed in Gali- cië, dat hem uit naam van de natie is aan geboden. Ontspanning die politiek werd. De tweej Britsche leden van het wereldcongres voor ontspanning cn vrijen tijd, hebben voor het lidmaatschap bedankt. In een brief aan het secretariaat van het congres, dat te Berlijn is gevestigd, vqrklaart de secre taris van den nationalen raad voor de volksgezondheid voor Engeland en Wa les, dat het helaas steeds duidelijker wordt, dat de beweging in Duitschland voortdu rend meer gebruikt wordt als een werk- tuig van politieke propaganda. Ook Zwitserland werkt met milliarden. IH een vergadering van de legcrcommissie heeft een lid gevraagd of men het milliard Zwitsersche francs voor de landsverdedi ging passcercn zou. Namens de regeering antwoordde Minger voorzichtig, dat alleen de toekomst daar antwoord op zou kun nen geven. Hij voegde hieraan toe, dat het reeds uitgetrokken milliard buitengewone belastingmaatregelen noodig maakt, zöoals een buitengewone bijdrage of een defensie- belasting of ook heide. Italië en de Abessijnsche koffie. Ten ein de het tekort aan koffie in Italië op te hef fen, zijn schikkingen getroffen voor den invoer van koffie uit Abessinië, welke vroe ger werd gereserveerd v. d. uitvoer. Als gevolg van de jongste ruilovereenkomst met Venezuela, zal Italië dit land voorzien van koopvaardijschepen op Italiaansche werven gebouwd, in rtiil voor koffie. Naar gemeld wordt heeft Haïti aangeboden Ita lië 60.000 lmlen koffie te leveren in ruil voor industrieproducten van Italiaanscli fabrikaat. Met Bulgarije is een overeen komst getroffen waarbij Bulgarije Italië zal voorzien van graan in ruil voor rollend materiaal en rivierschepen. Duitsche bladen in Polen verboden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat in toe nemende mate tegen de bladen der Duit sche minderheid in Polen wordt opgetre den. Een aantal bladen wordt opgesomd, die de laatste dagen in beslag zijn geno men.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2