,1 4r DE WERELD haalt onze Landsvrouwe in De geest van De Wilde Niet kampeeren te IJmuiden! Engeland weert onze aardappelen en groenten Postvlucbten op Indij Wilde-busdiensten in de hoofdstad gestaakt Gehalveerd schip naar Amsterdam gesleept rn weinig woorden De Koningin geleidt Koning Leopold door het Nederlandsche paviljoen der Watertentoonstelling Sinds den vroegen morden was gisteren de oude stad der Prins-bis schoppen Luik in koortsachtige opge wondenheid. Het was de groote dag van het bezoek der souvereiïie van 'n bevriend land. Overal hingen d,e Nederlandsche, Belgische en Luik* sche vlaggen uit, welke aan de stad een feestelijk aanzien verleen den. De straten zijn drukker dan ge woonlijk en reeds vroeg in den morgen verdrongen zich de men- schen langs den intochtsweg der beide Vorsten om hen bij hun aan komst hartelijk toe te juichen. Het was prachtig weer en de warme zon nestralen gaven bijzonderen glans aan het feestelijk voorkomen der stad. De Koninklijke trein arriveerde tegen twaalf uur in het station van Luik. Onmiddellijk na het uitstappen inspec teerde de Koningin, gevolgd door den Ko ning de eerwacht. Zij droeg een turquoi- sebiaüwe japon, een mantel en hoed in de zelfde kleur en een marterbonten cape. Na de inspectie der eeréwacht doorschreed de Koningin de rijk versierde hal van liet station en verscheen op de Place des Guil- lemius, waar Haar verschijnen enthousiaste toejuichingen uitlokte. Do beide Vorsten stapten in een auto, waarvan de kap was geopend en waarnaast officieren-motorrij ders van het eerste regiment lanciers als escorte waren opgesteld. Langs heel den weg werd de stoet, door een dichte menigte toegejuicht. Aan boord. Op de Maas lag het jacht „Aloha" gereed eigendom van baron de Launoit, commissa ris-generaal van de Watertentoonstelling.. Terwijl het Wilhelmus werd gespeeld door een militaire kapel gingen de Koning en de Koningin aan boord. Langs de oevers hielden de in dichte drommen opgestelde Luikenaren niet op de Koningin en d Koning toe te juichen. Toen tegen eenen het jacht ter hoogte van de tentoonstelling gekomen was, werd het anker uitgeworpen en werd aan boord van de Aloha de lunch geserveerd. Te voet begeven de vorsten zich dan naar het paviljoen van den commissaris-generaal Hier waait de Nederlandsche vlag van den mast. Zij treden binnen in de eerehal, wel ke met de rood-wit-blauwe kleuren is ver sierd. Een eerewijn werd rondgediend terwijl een orkest kamermuziek deed hooren. Eerste Kamer „Een schrikbarende gast op het festijn van da slagschepen." De Eerste Kamer zette gisterochtend de behandeling van de Indische begrooting voort. De heer van Rappard (lib.) bepleit, even als bij de defensie-begrooting, den bouw van slagschepen in algemeenen zin. Spr. betoogt, dat wij niet mogen rekenen op hulp van buiten bij een aanval op In dië. Met drie of vier slagschepen zijn wij in Indië veilig. Japan bezit niet meer dan tien, Uitbreiding met slagschepen zal de preven tieve waaide van onze Defensie versterken. Men kan volstaan met schepen van 25.000 ton, met 28 c.m. geschut. Spr. acht het argument, dat het te laat is om slagschepen ie bouwen, het minst steek houdend. Juist na 1946, wanneer de Vereen. Staten zich van de Pliilippijncn terugtrek ken, hebben wij slagschepen hard noodig. Spr. bepleit een leening op langen termijn. Het personeel kan zeker tijdig genoeg ge reed zijn. De heer Kranenburg (v. d.) vreest, dat de methode tot versterking van de banden met de andere gebiedsdeelen, door den heer de Savornin Lohman aangegeven, verschillen van die door hem wordt voorgestaan. Spr. noemt deze houding reactionair, niet con servatief Spr. ziet als den meest wensche- lijken vorm van den staat: het elkaar die nen, niet de overheersching. Spr. bepleit voorts eenhoofdige leiding van de Indische defensie. Spr. acht een debat over slagschepen vrij praematuur. Hij meent dat niemand van de groote meerderheid van het Nederlandsche volk het niet zeer gewenscht acht een sterke weermacht te hebben! De heer de Savornin Lohman (c.h.) inter rumpeert: Behulve Uw rechterbuurman (de heer Aan Embden). De heer Kranenburg (v.d.): Mijn rechter buurman is dan ook geen vertegenwoordi ger van de groote meerderheid van het Ne derlandsche volk. Wanneer wij slagschepen moeten hebben, dan moeten dit de zwaarste zijn. Komt de regeering met plan nen, dan moet zij ook komen met een behoorlijk dekkingsplan. Op het festijn van de slagschepen is de geest van de Wilde een schrikbarende gast De heer Brief (a.r.) geeft den minister in overweging den commandant van de Zee macht in Indië na zijn aftreden te benoe men tot chef van den marinestaf in ons land. Spr. betoogt, dat watervliegtuigen in In dië te verkiezen zijn hoven landvliegtuigcn, De onderzeebooten, de kern van de vloot, moeten worden uitgebreid. Spr. ontkent, dat de haven van Soerabaja geschikt is voor slagschepen. Spr, ziet in den aanbouw van Hunne Majesteiten begaven zich vervol gens per auto naar het Nederlandsche Pa viljoen. Eerewacht van adspirant-s chip pers. Bij het Nederlandsche paviljoen staan opgesteld een groote groep leerlingen van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, die met het schip Prins Hendrik voor liet paviljoen gemeerd liggen en gekomen zijn om de eerewacht te vormen. Bij aankomst der beide Vorsten, waar de rol ran Gast vrouw op onze Koningin overgaat, speelt het muziekcorps van de Oranje-Nassau-Mijn de Brabanconne. Bij den ingang van het paviljoen worden de beide Vorsten o.m. ontvangen door ir. J. P. van Vlissingen, directeur-generaal van den Waterstaat, die Koning Leopold een op speciaal papier gedrukt en fraai gebonden boek aanbiedt met een beschrijving met il lustraties van de droogfegging der Zuider zee. De Koningin ontvangt een bouquet bloemen. Hierna geleidde H. M. de Koningin zelf den Koning door het paviljoen. Niet veel belangstelling werden de inzendingen in oogënschouw genoemen. Een pop voor Prinses Beatrix. Na het bezoek aan het Nederlandsche pa viljoen hebben Koningin Wilhclmina en Koning Leopold per auto hun bezoek aan de tentoonstelling voortgezet, waarbij zij telkens werden toegejuicht door een tal rijke menigte, die zich op een afstand ach ter afzettingen bevond. De beide vorsten lieten zich daarna overzetten naar den rechteroever van de Maas, Avaar zij eenigc oogcnblikken vertoefden in het dorpje Mo- san, waar de Vorstin opnieuw bloemen Wer den aangeboden. Bij hun aankomst op de Grande Esplanade waar- juist 4000 school kinderen een gymnustickuitvoering gaven, bood een klein meisje aan de Koningin als geschenk aan het Prinsesje Beatrix een pop aan, welke een Luiksche „botteresse" voor stelde. Tijdens den terugtocht naar het station toonen de Luikenaren wederom een over weldigend enthousiasme. Om half vier ver trok de koninklijke trein naar Brussel. Koningin biedt diner aan. Deze laatste dag van het Koninklijk bezoek aan Brussel werd besloten met een gala-di ner, dat door Hare Majesteit de Koningin in het Nederlandsche gezantschap aan Ko ning Leopold werd aangeboden. Verschillende autoriteiten zaten aan dit diner aan. klein materiaal op groote schaal meer voor- deelen dan in slagschepen. De heer van Vessem (nsb.) acht noodza kelijk een vloot van zes slagkruisers, drie kruisers, 24 torpedojagers en 32 onderzee booten. Spr. vreest echter, dat het bij papieren schepen zal blijven. De heer Bruineman (r.k.) schaart zich aan de zijde van den heer de Savornin Loh man, wat diens opvatting van de politiek ten aanzien van Indië's zelfstandigheid bin nen het Rijksverband betreft. Ten aanzien van de defensie merkt spr. op, dat het leger slechts belang heeft voor Java. De marine zal moeten worden uitge breid, hetgeen de werkgelegenheid ten goe de zou komen. Schepen van 25000 ton zijn mooi, als de vijand zijn slagschepen thuis houdt. Spr. geeft den minister in overwe ging de versterking der marine te bevorde ren en niet tevreden te zijn met het vastge stelde minimum. Heden zal minister Weiter de sprekers antwoorden. Nederlandsche jachtvliegtuigen naar Frankrijk Worden met groote regelmaat afgeleverd. Gistermiddag heeft, na de officieelc over name, kapitein Perrin, jachtvlieger, bij de Fransche luchtmacht, het eerste jachtvlieg tuig van de serie type Koolhoven F. IC. 58, welke, naar men Avcet, door de N.V. Kool hoven vliegtuigen alhier in opdracht van de Fransche regeering wordt gebouwd naar Frankrijk overgevlogen. Det afstand WaalhavenVillacoublay werd in 06 minu ten afgelegd. Met groote regelmaat aa'orden thans de jachtvliegtuigen voor Frankrijk afgeleverd, daar de fabriek op volle kracht produceert. Ook de Zxiiderpier verboden ter rein. Officieel zijn thans mededeelingen ver strekt ovër hetgeen dezen zomer op het strand te IJmuiden dat alle jaren door tienduizenden dagjesmenschen, vooral Am sterdammers, wordt bezocht, zal zijn toege staan. Vooreerst blijft het kampeerterrein geslo ten. Dit is een groote teleurstelling voor vele duizenden, vooral voor degenen, die hun tenten al hadden opgebouwd. Deze zullen nu wel Gooiwaarts trekken. Een tweede tegenvaller is, dat de onvol prezen wandeling naar den kop van de Zui- derpier voorloopig tot het verleden be hoort. Dit Avas avcI de grootste attractie van IJmuiden. Het strand is vrij van 's morgens zes uur tot een half uur na zonsondergang. Daar na moet het strand tot paal 57 (ca. 800 me ter bezuiden de Zuiderpier) ontruimd wor- den. Vrees voor den Coloradokever. Het Hsbl. verneemt, dat de En- gelsche regeering heeft besloten, om met het oog op het voorkomen van den Coloradokever hier te lande, den invoer van aardappelen, sla, bos- peen en bloemkool uit Nederland te verbieden, voor zoover deze produc ten zijn geteeld op den vollen grond en afkomstig uit streken, gelegen ten Zuiden eener lijn, die getrokken wordt 50 k.m. van de meest noorde lijke haarden. Het verbod gaat in op Donderdag a.s. 1 Juni en eindigt op 30 September. Deze Engclsche maatregel gaat niet zóó ver als het dezer dagen ingegane Duitsche invoerverbod. Engeland richt zich n.1. naar de haarden, Duitschlan<i naar de vindplaat sen. De precieze begrenzing van liet gebied, waarvoor het invoerverbod geldt., zal nog nader moeten Avorden vastgesteld aan de hand der kaart,welke in het vorige najaar door den Plantenziektenkundigcn Dienst werd gemaakt en Avaarop alle 297 haarden zijn aangegeven. Doch Avanneer men deze kaart bekijkt, komt men tot de conclusie dat de grens on geveer zal samenA-allen met den Nieuwen Waterweg, Lek en Rijn. Ten slotte kan nog Avorden medegedeeld, dat bloemkool en peen niet onder het ver bod vallen, Avanneer zij zijn ontdaan van loof en blad. Bloembollen gaan geheel vrij uit. Telegram over deoaturatie van aardappelen Door de drie centrale landbouAvorganisa- ties, den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, den Katholieken Neder- iandschen Boeren- x Tuindersbond, en het Koninklijk Nodcrlandsch LandbouAvcoiuité Averd d.d. 25 Mei 1939 aan Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken een telegram gezonden, waarin, gezien de tc lage aardappelprijzen dringend wordt ver zocht de cjenaturaRe op.en te stellen voor ZeèÜAVSche bonte en blauAve en roode star aardappelen en de dcnatUratievergoeding voor alle aardappelen in' rubriek A. te brengen op tAvee güldeh per 100 kg. Onze vrouwen bewaren ons land Interessante publicatie Over sterf- ten eb geboorten. Er is een nieuwe internationale publica tie op het gebied der bevolkingsstatistiek verschenen, Avaarvan in het bijzonder die deelcn vermelding verdienen die over de huwelijikstafels en de zeer uitvoerige weer gave van de ster,ftetafcls in de verschil lende lauden gaan. Het blijkt wel dat ons land een zeer bij zondere statistische positie inneemt in ver gelijking met andere landen van West- en Midden Europa. De „net icproduction rate" of netto-ver-, vangingsfactor geeft aan in Avelke mate een generatie van 1000 vrouwen, rekening houdend met de sterfte-beneden het 50ste jaar, op de basis van de bestaande vrucht baarheid, genoeg levend geboren meisjes voortbrengen om zich zelf te vervangen. Indien de nefto-vervangingsfactor minder dan 1 bedraagt, is de vruchtbaarheid niet voldoende om op den duur een achteruit gang der bevolking te voorkomen. Duitschland 1936 0.90: Oostenrijk 1935 0.61; Denemarken 1935 0.90; Frankrijk 1936 0.S8; Italië 1933 1.18; Noorwegen 1936 0.75; Nederland 1936 1.14; Engeland l934-'36 0.76; Schotland 1934 0.91; Zweden 1935 0-72; Zwit seriand 1932 0.85; Tsjeehoslowakije 1935 0.79. Hier blijkt uit, dat slechts Nederland sche en Italiaansche vrouAven boven het cijfer één uitkomen en dus hun volk bewa ren voor achteruitgang. De totale bevolking der aarde is voor 1935 berekend op 2.049.800.000 zielen ver spreid over een oppevlakte van 133.395.01X) k.m.2 De geheele aarde, zonder de zeeën, heeft dus een dichtheid van 15.4 personen per km.2. (in 1910: 12.6 in 1920: 13.3) Het dichtst bevolkt is Europa met 51,7 inwoners per k.m.2, daarop volgen Azië met 25, Ame rika met 6,5 Afrika met 5 en eindelijk Aus tralië met 1,2 inAvoners per k.m.2 Op de aarde als geheel bezien zijn de vrouAven het sterkst vertcgcn\a'oordigd (1.002 vrouAven op 1.000 m) In Europa en Afrika zijn meer vrouwen dan mannen, in Amerika, Azie, en Australië daarentegen meer mannen dan vrouAven. Geheime Fraosch-Itaiiaaosche onderhandelingen Graaf Grandi, Itali's meest geziene ge zant en onderhandelaar is na een lange af- aa'ezigheid in Londen teruggekeerd. Men neemt in diplomatieke kringen te Londen aan, dat hij belast is niet niet offi cieelc onderhandelingen tusschen Rome, Parijs en Londen met het doel te komen tot een oplossing van het Italiaansch-Fransche geschil. Het schijnt, dat de Franschcn bereid zijn een bestuurszetel in de Suezkanaalmaat-, schappij voor een Italiaan in te ruimen Mussolini vraagt er tAvee. Ook Avillen de Franschcn aan de Italianen vrijhaven geven in Djibouti. Wat tenslotte Tunis betreft, hier schijnt Parijs er op te staan, dat Mussolini eerst deugdelijke waarborgen geeft om van even tueel te verkrijgen rechten, geen misbruik te zullen maken, teneinde zich strategische voordeelcn te verschaffen. Leiden krijgt gelijk Proces om een verzakking. Toen, nadat het oude stadhuis te Leiden afgebrand Avas, men met den bouw van het nieuAve aanving, is door het diepgaande grondwerk verzakking ontstaan in enkele belendende pereeelen, Avelke daardoor vol komen Avaardeloos voor beAvoning Averden. De eigenaars spraken zooAvel de gemeente Leiden als de aannemersmaatschappij, die den bouAv verricht heeft, voor de veroor zaakte schade in rechten aan.( De Haagsche rechtbank deed gisteren uit spraak in deze zaak en veroordeelde de aan nemersmaatschappij tot betaling van de schade, doch ontzegde den eisch tegen de gemeente Leiden. De overval in den ijssalon Hoofdcommissaris van politie stelt voorzitter Joodschen kerke- raad gerust. Zes van de twaalf N.S.B.-ers, die Woens dagavond gearresteerd zijn in verband met den inval in een ijssalon in Amsterdam- Zuid, Avaarbij ecnige Joodsche bezoekers werden gewond, zullen terzake van zeër ernstige mishandeling en deelneming aan openlijke egwcldplcging voor den officier van Justitie worden geleid. De arrestanten blijven intusschen iedere schuld aan het gebeurde categorisch ont kennen. Naar wij vernemen, heeft de heer A. As- sclier, voorzitter van het Comité a-an Bij zondere Joodsche Belangen en voorzitter van den Kérkeraad der Nederlandsch-Tsra- elitisclie Hoofdsynagoge te Amsterdam, gister oen bezoek gebracht aan den hoofd commissaris van politie te Amsterdam, den heer H. J. Versteeg, om hem mede te dcc- lcn, Avclk "een verontwaardiging- bovenbe doelde aanslag in Joodsche en andere krin gen heeft gewekt. De hoofdcommissaris gaf den heer As- scher de meest geruststellende verzekerin gen omtrent de maatregelen, Avel'ke worden genomen om herhaling dezer gebeurtenis te voorkomen. De aanblik van het Damrak veranderd Na de uitspraak van den Hoogen' Raad, inzake de verbindendverklaring van het R.A.P. heeft de hoofdstedelijke verkeers politie Woensdag nog oogluikend toegela ten, dat de Wilde busdiensten van Amster dam uit werden voortgezet, voornamelijk om het publiek niet te- dupeeren, dat over nog geldige 'rètóurbfljehen bescltikle. Gisteren Avaren de ondernemers echter zoo verstandig vrijwillig hun diensten te staken. Het Damrak, Avaarlangs de laatste paar jaar den geheelen dag eon lange file van bussen stond der verschillende onderne mingen, toonde gistermorgen dan ook een geheel ander beeld, doordat men slechts hier en daar een enkele bus van een ge- concessioneerde t o uringc a r on d e rn emi ng zag staan. Slechts een enkele wilde busdienst heeft vroeg in den ochtend nog een poging ge daan om te rijden, doch hier greep de verkeerspolitie aan den rand der stad in. De directeur der betrokken onderneming bevond zich in de bus en op zijn eigen verzoek verlieten de passagiers het voer tuig. Moeilijkheden hebben zich nergens voorgedaan zoodat men kan zeggen dat te Amsterdam alle wilcle busdiensten prac- tisch zijn gestaakt. De avonturen van de „Jaguar". Gister is het achterschip van de „Jaguar" van Rotterdam naar de Amstcrdamsche ha ven gesleept. Zooals men zich herinneren zal, heeft deze vrachtboot, welke toehchoort aan een Noorsche reedcrij, op den Atlanü- sclien Oceaan schipbreuk geleden, waarbij het voorste gedeelte in de diepte is vcrdAve- nen. Een Nederlandsche en een Duitsche sleepboot hébben het hulpeloos ronddrijven de achterschip, dat door de bemanning ver laten Avas, opgepikt en naar Rotterdam ge bracht. Het zal thans bij de Nederlandsche Dok Maatschappij tot een nicmv schip wor den verbouwd. Het achterschip zal grondig Avorden gerepareerd, terwijl op de helling een nieuAv voorschip wordt gebouwd, dat na de te Avaterlating aan het overblijfsel van de oude „Jaguar" zal worden bevestigd. De ze arbeid zal zeven tot acht maanden vor deren. De „Jaguar" is door de sleepbooten „Roode Zee", „Oostzee" en „Blankenburg'" van L. Smit en Co. gisterochtend om tien uur te IJmuiden binnengebracht. Hier Averd het transport door vier sleepbooten van de reederij Goedkoop overgenomen, dat om half twaalf de sluizen passeerde. In den loop van den middag arriveerde de „Jaguar" hij de Ned. Dok Mij. Ex-negus gaat filosofeerea Op Ceylon Naar te Bomba.v (Britsch-Indië) gemeld wordt, heeft Haile Selassie, de vroegere Negus van Abessinië, besloten zich te ves tigen op Ceylon en de studie van Yoga (Hindoe philosophie) ter hand te nemen. Een aan het Yoga Instituut te Bomihay ontvangen brief verzoekt een bevoegd per soon naar Ceylon te stiften om den ex- negus in de Yoga wetenschap te onder richten. Ui! (heenreis) Oehoe Vertrek van Aankomst ti |singap. 25 Mei.j Band. 25 Mei (terugreis) |Athene 25 M«IA'dam 55 Md (heem*"1 lBa'ra 25 5Iei lIodhp' 25 Mei F.S 25 Mei l'°dhp-25 (heenreis) Valk A'dam 25 Mei Athene 25 Mei alk iBand. 25 Mei hledan 25 Mei crugreis) I Anti-Duitsche betooging te Buenos-Aires. TAveehonderd leerlingen van de hooge're industrieschool te Buenos-Aires hebben een 1 bctooging voor het gebomv van een Duit- sche firma gehouden. Zij eischten, dat de Duitsche vlag zou worden ingehaald. Eeni- gen hunner Averden door de politie ge arresteerd. Beter brood in Italië. Het ministerie van corporaliën heeft het gebod tot gebruik Aan gemengd meel voor de brood fabricage opgeheven, daar Italië thans over voldoen de hoeveelheden meel beschikt. Vanaf morgen mag brood, gebakken van zuiver meel, zonder prijsverhooging op de markt aa'orden gebracht. Kroonprins Boudewijn onderscheiden. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft gisteren tijdens een intiem noenmaal op het kasteel van Lackeh het grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw overhandigd aan Zijne Koninklijke Hoog heid Prins BoudCAvijn, Hertog van Brabant. Nieuw wereldrecord zweefvliegen. Gisteren! heeft de zweefvlieger Schmidt een nieuAv wereldrecord gevestigd, door met zijn toe stel van Trcbbin in de provincie Branden burg naar MünclienBolzkirchen te vlie gen, een afstand van 500 K.M. Reeds V/z millioen vrijwilligers in Engeland. Minister Brown heeft in het Lagerhuis me degedeeld, dat besloten is de oproeping van landbouwers, vièschers en arbeiders in de steenkolenmijnen tot November uit te stel len. Tot 20 Mei hadden zich volgens Brown bijna anderhalf millioen personen vrijwil lig voor militaire diensten aangeboden. Joden niet meer in deftige buurten. De Duitsche overheid heeft tot nu toe steeds gezegd niet het voornemen te hebben een Glietto in te stellen. Toch is gisteren te Berlijn een decreet onderteekend op grond, Avaarvan Joden voortaan formeel verboden is in de Avoonwijken der betergesitueer den te Avonen, met name de buurt van de Tiergarten, Avaar de diplomatieke vertegen- - woordigingen zijn gevestigd. 75000 M3. helium voor Polen. Het Ameri- kaansche bureau van controle op de mu nitie heeft den uitvoer naar Polen toege staan van 75.000 kub. meter helium voor stratosfccrballons. In October j.1. hadden Poolsehe ballonvaarders geprobeerd een ballon te vullen met Avaterstof, doch de bal lon Avas toen in brand geraakt. Voor een vereenigd Ierland. De Valera heeft in een bijeenkomst medegedeeld, dat in elk land, Avaar een ecnigszins belang rijk aantal Ieren Avoont, een organisatie wordt gevormd voor het voeren van actie tegen de verdeeling van Ierland. Hij noem de Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten, Canada. Australië en NieuAA'-Zeeland als landen, Avaar zulk een organisatie zal wor den gevormd. Roosevelt onderteokent vlootwet. RooseA'elt heeft, de Avet onderteekend, Avaarbij 773 millioen dollar voor de marine Avordt uit getrokken. Koningin Mary had goeden nacht. Offi cieel wordt medegedeeld, dat koningin Mary een goeden nacht heeft gehad. De pijn aan het oog is verminderd en de toe- stand van de koningin blijft vooruit gaan. Fransche slagschepen te Liverpool. De Fransche slagschepen Dunkcrque en Strassbourg zijn gisteren te Liverpool aan gekomen, Avaar zij tot Dinsdag zullen blij ven. Lagerhuisleden zijn te breedsprakig! Naar aanleiding van klachten van een la- bour afgevaardigde en een conservatieven afgevaardigde, die betoogd hadden, dat de breedsprakigheid van de bekende poli tici practisch een ontnemen van de spreek- vrijheid aan de meeste lagerhuisleden be- teekende, heeft de speaker van het lager huis aangeraden, de lengte der redevoe ringen te beperken. Hij haalde als voor beeld aan hot Maandag gehouden debat inzake Palestina, Avaarbij een paar leden zich den geheelen spreektijd hadden toe- geëindigd en Avees er op, dat, enkele uit zonderingen daargelaten, korte redevoe ringen de beste en meest doeltreffende zijn. Do bewapening der Aalandseilanden. Nu de Finsche regeering heeft geAveigerd aan de Sovjet-Unie inlichtingen te verstrek ken over de aaid der beAvapening van de Aalandseilanden, heeft de Sovjetregeering haar vcrtcgemvoordiger te Genévo opge dragen aan te dringen op een uitstel der - bespreking van het Aalandsvraagstuk in de huidige zitting van den Volkeubonds- raad. Een onvoldoende voorbereide en haastige beslissing zou de internationale betrekkingen slechts kunnen complicee ren en de vredeszaak schade doen. Spaansohe generaals naar Duitschland. De generaals Yague, Solchaga, Ga re ia Valino, Camilo Alonso en Martinez Com- pas zijn te Berlijn aangekomen om op uitnoodiging Aan Duitschland de Duitsche vrijwilligers te vergezellen naar Duitsch land en daar cenigen tijd verblijf te hou den. Vanmorgen vroeg vertrekken de laatste schepen niet Duitschers.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2