Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en omstreken Koop eerst een andere tandpasta V oetbalsterren naar Schagen? Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Vrijdag 26 Mei 1939 Tweede blad WIJLEN DE HEEREN BORST EN KLANT HERDACHT. Het afgeloopen jaar tevredenstel lend. De toekomst is donker. De afdeelingen zullen ruimeren arm slag krijgen. Geen leeftijdsgrens voor de bestuursleden. Er zal aan gedrongen worden de tuinders teelt vergunning te geven voor het onder glas telen van koolplanten. De C.V. „Warmcnhuizcn en Omstreken" fiield gistermiddag haar algemeene jaar vergadering in het café van den heer Slik ker te Warmenhuizen. Een groot aantal afgevaardigden was aan wezig. De voorzitter de heer K. Molenaar, open de de vergadering met een hartelijk welkom in het bijzonder tot de heeren S. de Boer Kz., voorzitter der L.G.C. te Broek op Lan- gydijk, den heer A. Swager Az., penningm. yan de Noordermarktbond te Noordschar- jvoude en den afgevaardigde van .Koophan del" Nadat de aanwezigen zich van hun ze tels hadden verheven, sprak voorzitter waar deerende woorden ter nagedachtenis van wijlen den heer P. Borst, die 25 jaren de belangen in het C. B. heeft behartigd. Aan ihun zullen wij steeds in dankbaarheid, hoog achting en waardeering denken. Een nog grootere slag heeft onze veiling getroffen door het overlijden van den heer Klant, secr.-penningmeester en betaalmeester. We hadden gehoopt, hem nog vele jaren te be houden. Het heeft niet zoo mogen zijn. In de 25 jaren welke hij bij onze vereeniging werkzaam was, heeft hij een deel bijgedra gen tot den bloei der vereeniging. Vooral aan zijn ruim inzicht is het te danken, dat Wij zoo'n bloeiende vereeniging hebben. Spr. Bciietste de groote plaats, welke de heer Klant heeft ingenomen in ruimen kring. Hij heeft zeer veel in het belang van de tuin ders kunnen bereiken. Hij was de schakel tusschen tuinders en regeering in vele za ken, zooals de misoogststeun, vaste lasten enz. Wij zijn den heer Klant veel dank verschuldigd voor hetgeen hij gedaan heelt Dat zij rusten in vrede! Het seizoen 1938-1939 mag ons een zekere Voldoening schenken. Met dankbaarheid kunnen we constatee ren, dat voor de meeste leden het afgeloo pen'jaar niet ongunstig is geweest. Een ge- yoel van onrust kunnen wij niet onder drukken, daar de goede gang van zaken, een gevolg is geweest van den buitengewoon ftrengen vorst. Niettegenstaande deze gunstige omstan digheden hebben we kunnen constateeren, dat het vele malen vastliep met den export, Vooral naar Duitschland. Door het ontbroken van betalingscontin- genten is het met dc laatste Dcensche witte kool zoo misgeloopen. Deze speculatie in de kool in Mei kunnen wij niet missen. Het is niet goed, dat voor Mei geen beta lingscontingent is vastgesteld voor onze producten. Spr. keurde het niet goed, dat het betalingscontingent, dat is vastgesteld aan de hand van een zeer slecht jaar, zoo laag is. We kunnen, al is de behoefte nog zoo groot, gee.n hoogen prijs voor ons product maken. De achterstand van de clea ring doet ook aan den afzet geen goed. iVoor dit tekort moet de tuinbouiwexport bloeden. Bij de onderhandelingen met "Frankrijk heeft men voor den Ned. tuin bouw weer niets kunnen bereiken. Heeft jnen wel aan den tuinbouw gedacht? Voorz. geloofde van niet. Nu de han delsbalans met Frankrijk passief ië, had men toch met eenige pressie wel iets kun- hen bereiken. In Frankrijk was wel iets jte plaatsen van onze producten. Het con- itinigent is echter op nul gesteld Wij moeten positieve resultaten hebben bij de onderhandelingen met de afnemers- landen en niet tevreden zijn met de nega tieve resultaten van thans. Als voorbeeld noemde spr. de onderhandelingen met Duitschland en de wcnschelijkheid van Verlaging van invoerrechten in Amerika. Alleen de export kan den tuinbouw in zijn huidigen omvang handhaven. Het gevaar van den Colorado-kever be sprekende, keurde voorz. het af, dat daar over zooveel wordt gepubliceerd door den Flantenziektcnkundigen Dienst. De Colo radokever moet bestreden worden, maar men moet dit niet doen door middel van radio en pers. Als in Haarlemmermeer aanstonds één kever gevonden wordt, zal er geen aardappel hier vandaan meer naar Duitschland mogen. Hierna besprak voorz. de plannen van bet Ccntr. Bureau. Dc tijd dat het leven van den landman rustig henenvliedt, is reeds lang voorbij. Voorz. behandelde de plannen van de ïtegeering tot naasting van de spoorlijn Wanmen'huizenAlkmaar. Grooten dank zijn we verschuldigd aan den heer Groen, dat hij van den minister de toezegging heeft verkregen, dat het goederenvervoer langs de lijn zoo mogelijk zal blijven be staan. Pogingen zijn reeds gedaan in sa menwerking met gemeenten en Kamer v. Koophandel om het goederenvervoer te blij- iVcn behouden. Het autoparkeerterrein voldoet niet meer öan de eischen. Het is echter nu nog moeilijk te overzien, hoe deze moeilijkheid moet worden opgeheven. Een voorziening is in dc naaste toekomst noodzakelijk. De aanvoerrcgeling besprekende, zeide voorz. dat men met het resultaat daarvan tevreden kan zijn. Spr. eindigde zijn rede met de opwek king om moedig voort te gaan en den wensch, dat het den tuinbouw in dc toe komst goed mag gaan. (Appplaus). Tot bctaalmccsteres is door het C. B. be- hoenid mevr. de wed. Klant, tot secretaris de heer W. Dekker. Bij de veiling zijn thans 626 tuinders aan gesloten (v. j. 611). Het financieel verslag. De rekening over 1938 sloot op een totaal V. f 25605.17/4. Het bedrag van het veilings percentage was in 1938 f 12347.54. De her- 1 denking van het 25-jarig jubileum der vei lingsver. heeft f 570.20 gekost. De balans per 31 Dec. 1938 sloot op een totaal bedrag van f 29820,60. Het winstsaldo was f 3941.84. Het minimumprijzenfonds was per dien datum f 14214.56. Het veilingsge bouw staat op de balans voor f 21706.60^, het veilingskoffiehuis voor f 3082.61. De aan legsteiger, het afmijn toestel, de brandkast, bascules, tomatenkisten staan in totaal voor f 5 op de balans. De verlies- en winstrekening heeft het eindcijfer f 14473.58. De extra-heffing voor onderhandsohe verkoopen heeft f 896.94 op gebracht. Op veilingsgebouwen en terreinen is f 3000 afgeschreven. Het bestuur stelde voor het winstsaldo ad f 3941.84 aan te wenden om aan de aandeel houders (dc aangesloten vereenigingen4 pet. dividend uit te keeren, en het restant ad f 3741.S4 af te schrijven op gebouwen en terreinen, waardoor de boekwaarde terug gebracht wordt tot f 17964.76^4. Aldus besloten. Op advies van den heer P. Mink werd de rekening en verantwoording goedgekeurd. De heer Mink sprak een woord van waar deering voor de wijze, waarop de heer Klant Jr. zich in de zaken heeft ingewerkt. De begrooting 1939 is opgezet op een geraamde omzet van f 600 duizend en sluit op een totaal van f 11750, met een post van onvoorzien van f 2010. Na een korte opmerking over de post salarissen bestuur werd de begrooting aldus vastgesteld. De secretaris de heer W. Dekker las het jaarverslag voor. JAARVERSLAG. Secretaris, die nog slechts enkele weken in functie is, roept eenige clementie in, en wijdt gevoelvolle woorden aan dc nagedach tenis van zijn voorganger. Als wij het prijsverloop nagaan van onze hoofdproducten, zegt spr. dan, kunnen wij met dankbaarheid constatepren dat het door eengenomen voor onze leden een redelijk jaar is geweest. Temeer dat dit jaar de ge vreesde draaihartigheid slechts, sporadisch voorkwam en wij zoodoende een redelijke oogst mochten binnenhalen. Wel werd door somimige eenige schade geleden door de plotselinge hevige vorst, doch de voordee- len wegen hier wel tegen de nadeelen op. Draaiden in November en begin December nog massa's door, reeds vrij spoecUg na de vorst zagen we de prijzen van on^Sm'oduc- ten tamelijk omhoog gaan. We zat-*n ook nu weer dat het even als vroeger het ge-, val was, als we het weer mee hebben door een goede winter er altijd nog wel plaats voor ons product is. Toch hadden we gezien de omstandigheid dat zoo goed als alles weggevroren was nog betere prijzen verwacht, vooral in het laatste van het seizoen heeft het menigeen nog geld gekost. Wat het prijsverloop van de andere producten betreft, hadden we met onze vroege aardappelen geen reden om te klagen. In het begin werden zelfs heel goe de prijzen besteed. Dit jaar behoefde door de regeering geen aardappelen te worden ingekuild. Minder goed ging het met onze pootaard- appelen, van de 473.750 kg. werd voor reke ning van de C. en Fruitcommissie ingeno men 152.250 kg. Uitgesorteerd werd 34.515 kg. en volledig verkocht 14800 kg. De om zet be droeg in 1938 f 571.742.53 tegen f 403,635.46 in 1937 een meer omzet dus van rond f 168.000 terwijl de omzet over het seizoen 1938'39 bedroeg f 741.785.07 tegen f 546.473.32 in 1937'38 een hoogere omzet dus van rond 195000 gld. We mogen dus dit jaar reden hebben tot groote tevreden heid. Verhandeld werden van 1 Mei 1938 tot 1 Mei 1938. 787 wagons roode kool; 209 wagons gele kool; 286 wagons Deensche witte kool; 834 wagons gewone witte kool; 242 wagons vroe ge aardappelen; 148 wagons aard.; 68 wa gons uien; 5 wagons zilveruien; 2200 bos, rabarber; 94.165 kg. gele nep; 114.150 kg. peen; 57.644 kg. slaboonen; 44.245 kg. bie ten; 35.300 kg. struik andijvie; 2.350 kg. savoje kool. De voorraad bedroeg op 5 Dec. 735 wa gons roode kool, 292 w. gele kool; 395 Deen sche witte kool, 38 w. uien, 14 w. peen, op Feb. '39 307 w. roode kool 121 gele kool, 178 Deensche witte, 12 uien, en 6 peen. De financieele uitkomsten in het afgeloo pen boekjaar waren goed te noemen, zoo dat onze vereeniging na een goedkeuring van 4% op de aandeeling en de jaarlijksche vaste afschrijving van 3000 gld. nog een winst saldo aangeeft, van f 3.941.184. Indien dit bedrag afgeschreven wordt op veiling gebouwen en terreinen, vermindert de boek waarde hiervan tot f 17.964.76. Een groot offer werd dit jaar van ons gevraagd door het Centraal Bureau van vei lingen n.1. 1% van de omzet over het afge loopen boekjaar wat voor onze veiling een rond 8700 gld. uitmaakt. Dit bedrag be hoeft echter niet in 1 jaar te worden be taald en we zijn zoo gelukkig dit te kun nen putten uit het fonds voor min. prijzen. Wat het verloop van onze veiling betreft, kunnen we constateeren, dat we deze win ter een geregelde aanvoer aan onze veiling hadden dank zij het ingrijpen van onze vei lingleider iets wat onze veiling zeer ten goede komt doordat het ook een meer gere gelde afzet in de hand werkt. Vorig jaar werd door ons bestuur een bespreking gehouden met de Prov. Comm. ter bespreking van een eventueele kwijt schelding van de tuinderscredieten van 1931. Deze zijn thans op een enkele uitzondering na afgewikkeld. Wet betreft onze vaste las ten commissie kan ik u niet veel goeds mee deelen. Wel werd voor sommigen een mooie renteverlaging verkregen of voor enkele ja ren bevroren doch van een saneering van de bedrijven wat toch eigenlijk de bedoeling was, kan geen sprake zijn. Met den wensch dat de internationale toe standen zich mogen verbeteren, opdat het ook de tuinbouw welga, besluit secretaris zijn verslag. Voorzitter dankte den heer Dekker voor zijn keurig verslag. Eerder vergaderen. De tuinbouwver. Groenteteelt stelde voor om de algemeene vergadering zoodanig te vervroegen, dat in de afdeelingen de agen da voor het Centraal Bureau kan worden be handeld. De vergadering zou dan gehouden moeten worden in het begin van Maart in de plaats van half Mei. Het is o.i. bij dezen gang van zaken niet mogelijk om de leden behoorlijk de gelegen heid te geven eventueele voorstellen in de vergadering te behandelen. Ook dit jaar is weer gebleken, dat wij voor het feit worden geplaatst, zonder dat de algemeene vergade ring uitspraak heeft kunnen doen. Prae-advies van het Centraal Bestuur: Het C. B. meent dit voorstel te moeten ont raden, daar de voordeelen niet tegen de na deelen op zullen wegen. Ook brengt het practisch vele moeilijkheden mee, vooral met het vaststellen van de winst en verlies rekening balans enz. Het C.B. wil aan de voorstellers in zooverre tegemoet komen, door de toezegging te doen dat, mocht een belangrijk punt als dit jaar het geval was op de agenda voorkomen, hiervoor een ver vroegde algemeene vergadering zal worden belegd. De heer P. Breed, Sint Maarten, zeide, dat men zich gedeeltelijk met het prae-advies kan verecnigen. Het is gewenscht, dat de leden zich bij belangrijke zaken (bijv. de hef fing van 1 voor het C.B.) uitspreken vóór de vergadering van het C.B. Voorzitter was het met den heer Breed eens. Door het overlijden van den heer Klant is geen vergadering gehouden. Het prae-advies werd aangenomen. Financieele steun aan de afdee lingen. De L.T.B., afd. Tuitjenhom, stelde voor dat 1/10 procent van den omzet der leden zal worden uitgekeerd aan de plaatselijke af- deeling, tot steun van de afdeelingskas, te berekenen naar den aanvoer van de bij di verse vereenigingen aangesloten leden. Door den finantieelen toestand der plaat selijke vereenigingen, welke veelal van dien aard is, dat de gelden, welke noodzakelijk moeten worden be.steed om de vereeniging op een behoorlijk "peil te houden, niet aan wezig zijn, zoodat vast staat dat de vereeni ging als zoodanig er onder lijdt, besloot deze afd. dit voorstel in te dienen. Prae-advies van het Centraal Bestuur: Het C.B. kan zich met dit voorstel vereeni gen en meent dat hierdoor meer en nuttig werk in de afdeelingen kan worden gedaan, waarvan ook de leden de gunstige uitwer king zullen ondervinden. Ook dit prae-advies werd aangenomen. Een leeftijdsgrens voor de leden van het Centraal Bestuur voor gesteld. De L.T.B., afd. Tuitjenhom stelde voor om voor de leden van het Centraal Bestuur een leeftijdsgrens te bepalen en zou die willen stellen op 70 jaar. De afd. zou deze leeftijdsgrens niet wil len toepassen op hen die momentcel zitting hebben, doch het willen zien als een over gangsmaatregel. Als men aftredend is, zal men moeten bedanken. De afd. is van mee ning dat voor velen die.,dezen leeftijd heb ben bereikt, de tijd is gekomen, dat zij plaats maken voor jongere krachten. Prae-advies van het Centraal Bestuur: Het C.B. kan zich met dit voorstel niet ver eenigen. Het is van oordeel, dat iemand op 70-jarigen leeftijd nog heel goed in staat kan zijn, zijn functie te vervullen. Bovendien hebben de vereenigingen het geheel in hun macht om iemand, die hiertoe niet meer in staat wordt geacht, niet meer te herbenoe men. De heer J. Pronk vond, dat een leeftijds grens wel gewenscht is in dezen tijd. In jon ge krachten zit meer energie. Dat hebben we noodig. Met het prae-advies kon spr. zich niet verecnigen. Misschien was het voor het bestuur niet zoo gemakkelijk om een ander besluit te nemen, omdat er al oude ren in zitten. De voorzitter ontkende dit laatste. De practijk heeft in 25 jaar geen moeilijkheden opgeleverd. De meeste menschen worden geen 70. De afdeelingen hebben toch het recht om iemand te bedanken. Voor „Sa menwerking" is nu de heer Bockel be noemd, en die is 68 jaar. Er zitten veel jon gere krachten in „Samenwerking". Wel een bewijs, dat de heer Boekei nog het vertrou wen heeft. (Gelach). De heer Wildeboer, Schoorldam, zeide, dat in zijn afdeeling juist op aandringen van de ouderen, is besloten, om het voorstel te steunen. De heer Glas, Sint Maarten, zou het voor stel willen aannemen, omdat men de men schen niet voor het hoofd behoefde te stoo- ten, als zij zelf soms niet bedanken gaan. De heer Blokdijk, Tuitjenhorn, verdedig de het voorstel. De heer Mink, De Noord, Warmenhuizen, zeide, dat de gang van zaken in het C.B. voor De Noord geen aanleiding was, om het voorstel aan te nemen. Als het C.B. alleen bestond uit mcnsöhen van 70 tot 80 jaar, ZOU het iets anders zijn. De voorzitter meende, dat iemand die 70 jaar is en gevoelt zioh niet meer geheel te kunnen geven, wel uit zichzelf zal bedan ken. Het voorstel van Tuitjenhorn werd ver worpen met 35 tegen 26 stemmen. De rondvraag. Voorz. deelde mede, dat op 7 Juni in deze zaal Ir. Rietzema komt spreken over dc bewaring van de kool. De heer Pronk, Tuitjenhorn vroeg naar de witte koolregeling. Voorzitter antwoordde, dat ook dit Jaar weer een regeling zal worden ingevoerd. De lieer S. de Boer Kz. gaf een nadere toelichting. De contractkool wordt zoo be perkt, dat er nog maar twee fabrieken zijn die contracten mogen afsluiten. Deze kool mag pas na 5 Nov. worden ingemaakt. Het verdient aanbeveling een percentage van het witte kool-areaal te doen bestaan uit z.g. succes-Deensche witte kool, die zijn la ter klaar dan de gewone ziuurkool witten. Op de vraag of er nog een uit keering zal kamen van de heffing van f 1.per vat, antwoordde voorz. dat daarvan niet te veel verwacht moet worden. en liefst de dnurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgens Nieuw recept). Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, vvi tinakeml- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. De heer S. de Boer Kz. zeide, dat er vast een afrekening komt. Wij keuren het eigen lijk niet goed, dat de doorgedraaide witte kool uit „de pot." wordt betaald. Dat moest door het Landbouwcrisisfonds wórden ge dragen.. Dc heer Breed, St. Maarten, vroeg hoe het staat met het minimumprijzenfonds. Is het nog wel een (minimumprijzenfonds, of een fonds van onverwachte groote uitgaven te doen? Als het niet aan het gestelde doel beantwoordt, zou spr. het willen opheffen. De voorzitter zeide, dat deze vraag moei lijk te beantwoorden is. Het fonds is nog steeds bestemd voor het hanhaven van tk» minimumprijzen. De heer Groet, St. Maarten, besprak de coöperatieve verwerking van zuivel- en an dere producten. Kan dat ook niet met onze producten? Spr. zou coöperatief, van de veiling uitgaande, kunstmest willen aan schaffen. Voorzitter zeide dat de vergelijking niet opgaat. Voor den afzet van onze producten is op 't oogenblik het veilingsysteem het aangewezen middel. Voorzitter hoopt, dat men dit kan handhaven. Coöperatieve aan koop van kunstmest acht voorzitter op den weg der tuinbouwvereeniging liggen. De heer Groet zeide, dat het in zijn vereen, niet mogelijk is gebleken. De heer Borst verzocht de vergadering eind April te houden i.p.v. eind Mei. Voorzitter zegde dit toe. De heer Wildeboer, Schoorldam, drong er op aan, hij de L.C.O. aan te dringen voor de koolplanten onder glas te telen, teeltver gunning te verstrekken. Spr. ried aan, de vervolging niet te betalen. Er zijn er zoo veel bij geïnteresseerd, dat het. gewenscht is,d at deze zaak voor den tuchtrechter door dc organisaties wordt verdedigd. We telen planten onder glas ter bestrij ding van de draaihartigheid. Anders niets. Als er een ander goed middel tegen de draaihartigheid is, nemens we dat en laten der amen gaan. Voorzitter zeide, dat dit reeds in handen is van den Regeeringscommissaris. Spr. drong er op aan de ramen zonder teeltver gunning niet anders dan voor koolplanten te bewerken. Anders loopt het onherroepelijk vast! Daarna sluiting. Haar handen stijf van rheumatische pijn Zijn nu echter weer normaal. Hoe lang U ook reeds aan rheumatische pijnen lijdt, er is altijd hoop voor U als U regelmatig Kruschcn gebruikt: „Ongeveer 2 jaar geleden ging ik bijna nooit uit, want loopen was mij te pijnlijk. Ik probeerde van alles, maar werd niet beter. Toen las ik zooveel over Kruschcn, dat ik het nog één keer wilde probeeren. Het duurde drie maanden, voordat ik mij wat beter voelde, maar ik hield vol en sinds dien voel ik mij uitstekend en gébruik nooit meen een stok. Mijn haden waren stijf, maar zij zijn nu weer normaal." Mej. A. L. Rheumatische pijnen ontstaan, doordat opgehoopte afvalstoffen, waaronder urine zuur een der gevaarlijkste is, Uw organisme ernstig verontreinigen. De zes zouten in Kruschcn verwijderen deze afvalstoffen volkomen langs de natuurlijke kanalen door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden, waardoor Uw bloed wordt ge zuiverd en de pijnen langzamerhand zullen verminderen, om tenslotte geheel te ver dwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. Te loven initiatief van het „Scha- gen"bes*uur. Naai* wij vernemen is het Bestuur der v.v. „Schagen" voornemens in het laatst van Juni een groote propaganda-voetbalmatch te organiseeren. Het heeft daartoe reeds eenige stappen gedaan en hoewel de onderhande lingen nog in een beginstadium verkeeren, kan toch worden medegedeeld, dat er een goede hoop bestaat, dat men erin zal sla gen het publiek uit Schagen en wijde om geving, ja uit geheel Noord Holland, op ge noemd tijdstip een wedstrijd voor te zei ten tusschen een Zwaluwen-combinatie en het N.H.V.B. K.N.V.B.-elftal. Met den N.H.V.B. werd in principe reeds overeenstemming bereikt, terwijl men van de zijde der Zwaluwen een officieuze toe zegging heeft weten te verkrijgen. Er zul len dus nog wel eenige besprekingen moe ten worden gevoerd, voordat de zaak geheel in kannen en kruiken is. Zooals bekend, stelt de vereeniging Zwa luwen zich ten doel het spelpeil van ons voetbal te verbeteren, hetgeen zij o.a. tracht te bereiken door zich door haar elftallen te laten vertegenwoordigen in gevallen, waar in zij acht, dat de voetbalsport er door ge baat kan worden. In de Zwaluwen-elftallen worden steeds de beste spelers uit den lan de opgesteld, een en ander in volledige sa menwerking met de onderscheidene K.N.- V.B.-instanties. Zoo is b.v. in den wedstrijd, die een Zwaluwenteam Eersten Pinksterdag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen dc kampioensclub der Engelsche lea gue speelt, het meerendeel der huidige in ternationals van de partij. Het N.H.V.B.—K.N.V.B.-elftal put zijn spe lers uit die K.N.V.B.-vereenigingen, die ook bij den N.H.V.B. zijn aangesloten. Ook in dit elftal zal men eventueel dus zeer be kende spelers aan het werk zien. In tusschen hopen we van harte, dat het „Schagen"-bestuur er in zal slagen onze plaats haar groote voctbalevcnemeiit te ge ven. Het doet ons daarbij genoegen, dat dc zaken zoo energiek worden aangepakt! Nog eens de kaascontrole-kwestie De heer Veldstra weer aan het woord. Eenige dagen geleden namen wij een be schouwing over de kaascontrolekwestie in Noordliolland op, Het was een ingezonden stuk van den heer Veldstra met een ant woord van den heer G. Nobel, oud-secretaris van den bond van Coöp. Zuivelfabrieken. De heer Veldstra schrijft nu weer in het bondsorgaan van den Alg. Ned. Zuivei- bond: Uit bet bovenstaande (het stuk van den heer Nobel, tegelijkertijd in genoemd or gaan opgenomen) blijkt, dat de heer Nobel met z'n rekensommetje inderdaad meende iets aan te kunnen toonen. Gezien wat wij daarover reeds schreven, hebben we hier niets aan toe tc voegen. Wij raden hem aan eens te lezen wat het Fricsche vQvslag over de invloed van de koude Meimaand en het Mond- en Klauwzeey zegt. Verder geeft hij niet -onduidelijk te ken nen dat er volgens hem aangeslotenen zijn die er niet naar streven dc voorwaarden van het Station na te leven. Wij zijn zoo kwaaddenkend niet, integendeel het is on ze overtuiging dat ze allen er wel naarstre ven, doch om verschillende redenen de eem daarbij beter slaagt dan de ander. Wij vinden het ook niet noodig en wen- schelijk er nog langer over te schrijven. Al le voorstellen die de goede naam van onze kaascontrole kunnen bevorderen zullen bij ons steun vinden, doch wc mecnen dat die met kennis van zaken moeten worden beke ken en rekening houden met de praktijk. Wij kunnen niet nalaten nog even vast te stellen dat onze bezwaren betroffen de wij ze waarop de heer Nobel deze zaak in het publiek behandelde zonder voorkennis van het bestuur Van het Station en bovendien o.i. daarbij een groep aagesloten in een verkeerd das-licht stelde. Dat was niet in het belang van de Kaas- controle en niet in het belang van de aan geslotenen. Dat kan de heer Nobel willen, erkennen of niet, te rechtvaardigen is het niet en zelfs niet met een schijn van recht te bekleeden. MARKTOVERZICHT. Beste vette koeien waren er aangevoerd op de markt van gisteren. De gewone handel kon genoteerd worden tegen 33 a 34 cents, dus iets duurder. De handel was vrij goed. Wat er op de markt verkocht werd, kwam op hoogste noteering f 260. Als bijzonderheid kunnen wij melden dat -er geleverd is op.de markt oen extra beste en zware koe wegende levend gewicht 1620 pond, voor den prijs van f 360, afkomstig van den hr. Willem Kooij, Oudkarspel, onzen vroegeren. plaatsgenoot. Het beest had verbazend veel belangstel ling. Het werd gekocht door den bekenden slager C. Oosterman alhier. Het leek dan ook wel een Paaschkoe, inplaats van een Pinkst.erkoe hoorden wij zeggen. De handel in kalfkoeicn was zeer matig. De prijzen liepen terug hij de vorige week. Evenzoo was het in gelde koeien, hoogste noteering nu f 160, handel matig. Pinken stieren stamboek geschetst tot 140 gld., han del matig. Nuchtere kalveren handel vlug 614 gld. Er waren beste kal veren aangevoerd. Oude vette schapen 1624 gld, handel matig. Overhouders tot 16 gld., handel stug. Lam meren van 4—7 gld., handel niet vlot. Er is nog niet voldoende gras voor dezen handel Hoogste noteeriing voor geschoren zg. vette schapen 17 gld. Iiier was weinig vraag nog naai-. Vette varkens handel matig, hoogste noteering 24 cents. Biggen een zeer gewone handel, prijshoudend. Bokken en geiten handel goed, kippen en konijnen als altijd goed. Nog kan vermeld worden dat de aanvoer voor wol vee zeer groot was, hetgeen ook moge blijken uit het feit, dat er 1010 lam meren aan de markt waren, hetgeen een re cord-aanvoer beteekent. Ook waren er veel. overhouders aangevoerd. Er was veel bezoek LILY BOUWMEESTER IN THEATER ROYAL. Lilv Bouwmeester zal, zooals hekend, het Pinksteramusement in Theater Royal ver zorgen. Zij treedt op in de beroemde Hol- landsohe film „Morgen gaat 't beter", waar uit wij hierbij een snapshot geven. Men ver- zuime niet deze kostelijke rolprent te gaan zien. Amilda-crême, die levens zoo goed Is voor de huid, is vcrkrijgibaar in deze twee hegeerde teinien. Mat ol Bruin. Doos 50 en 25 et,

Schager Courant | 1939 | | pagina 5