urkije bijt van zich af DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Als het noodig is zullen wij op nieuw vechten' De Koningin condoleert Snijders mevr. Twee Juni Spanje Spaansch Anti-fascistische pamfletten in beslag genomen Hagespraak van de N.S.B. Bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolder Sportvliegers ia onweerssform Laan, Schagen, Tel. 20. DINSDAG 30 MEI 1939. 83e Jaargang. No. 10891. Uitgave cfer N.V, Uitg.-M»f. „HoHonds Noordedcwortier" Ismet Inonoe ELK LAND HEEFT HET RECHT ZIJN EIGEN, ONAFHANKELIJK LEVEN TE LEVEN. De Turksehe president, Ismet Ino noe, heeft bij de opening van het vijfde congres van de republikein- sohe volkspartij een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zei- de: „Wij zullen nooit hot recht er kennen van groote coalities van mogendheden om kleinere naties omver te werpen. Elk heeft het recht, zijn eigen onafhankelijk le ven te leven. Daarom heblben wij de Balkan-entente in het leven ge roepen. Voortgaande zeide hij: „Inziende, dat [vandaag de slag kan neerkomen op onze naburen en morgen op ons zelve, nemen wij tijdig maarregelen om het hoofd te bie den aan do gevaren, die ons bedreigen.. De EngelschTuiksohe overeenkomst is niet uitgedacht in eenigerlei agressieven geest, doch heeft ten doel oen bijdrage te voimen voor het 'behoud der humanitaire idealen. Turkije was bereid verplichtingen op zich tc nemen jegens ieder land, dat den vrede diende. Ik kan u openhartig veiklaren, dat onze betrekking met Rusland thans warmer zijn clan zij ooit te voren geweest zijn en dat. zij zijn gebaseerd op weder- zijdsdli vertrouwen. Sprekende over de FranschTurk sehe onderhandelingen over 'n pact, gelijk aan het EngelschTurksehe, zeide spr., dat een principieele overeenkomst bereikt is en dat na de oplossing van het Alexandrette- probleem geen mogendheid in staat zal zijn het accoord tusschen de beide naties te compromitteeren of te vernielen. De Turksehe en Fransohe naties zijn door het lot saamgebonden cn bezitten de mid delen om zich te verdédigen. Turkije is thans volledig ontwaakt en niet tevreden met slechts eigen veiligheid te verzekeren, doch bereid en gereed om bij te dragen tot den wereldvrede. Wanneer een nieuwe slachtpartij wordtc uitgelokt zal Turkije onbevreesd zijn plicht doen. Ten aanzien van den internationalen toe stand verklaarde Inonoe, dat de huidige dreigende toestand niet veel langer kan du- ren. Of wel de ecne groep onbewuste mas sa's zal tegen den ander in het veld ge worpen worden, of het gezonde verstand zal overheerschen om een werkelijkcn vrede tc vestigen in overeenstemming met de be hoeften der menschheid. Mussolini als „vriend van den Islam" bespot. De Turksehe pers is verontwaardigd over de aanvallen van de Italiaansche bladep op Turkije en spreekt over de „brutale metboden, welke in Lybic en Ethiopië wor den gevolgd. Verder wordt erop gewezen dat het feit, zich uit te laten roepen tot „vriend van den Islam" en een Mohamme- daansch land als Albanië te verpletteren, blijk geeft van een verwarring, welke be grijpelijk is, aangezien de „as-mogerodhe- den" voelen, dat hun politiek van agressie ineenstort. Dat de' met Engeland verbonden landen er niet langer aan denken om tegenover Berljjn en Rome hun mond tc houden blijkt ook uit de woorden, welke de Turksehe mi nister van buitenlandsche zaken. Saragpog- loc, sprak bij een onderhoud met den cor respondent van „Paris Soir". Turkije heeft, zeide bij, twee fundamen- tecle machtsfactoren: zijn ligging aan de zeeëngten en zijn militaire kracht. Sedert l!)ll hebben wij steeds gevochten en als het noodig is, zullen wij opnieuw beginnen" Ten aanzien van de Albaneesche kwestie zeide de minister: „Wij Turken kennen Al banië. Wij hebben liet bestuurd. Wij weten, dat Albanië geen natuurlijke rijkdommen be zit, welke de verovering zouden kunnen motiveeren. Die verovering had in hoofd zaak een strategisch doel. Tn verband met die bedreiging moest Turkije zich bescher men, eveneens door strategische maatrege len." Saradjogloo vertelde vervolgens van zijn eerste onderhoud met den Duitschen ambas- sadeur Von Papen. Deze zeide: „Wij hebben ten aanzien van Roemenië een zeer redelijke politiek gevolgd. We hebben slechts de opbrengst verhoogd en de inwoners hebben er niet van te lijden." Mijnheer de ambas sadeur aldus had Saradjogloe geantwoord als men in een Afrikaansche kolonie komt, heeft men er ook geen belang bij de inwoners te dooden. Men verhoogt liever de opbrengst om de koloniseerende mogendheid te verrijken. Gij wilde in Roemenië een ko loniale politiek voeren. Wel, ik zeg U: ik zou het ernstig vinden, als u op zekeren dag Turkije een dergelijke politiek kwam aanbieden." Volgens de Paris Soir is de toestand zeer duidelijk. De spiknogendheden achten het onmogelijk Frankrijk in twee maanden te verpletteren. Zij moeten de noodige reser ves hebben door de hand op Klein-Azie te leggen. En daarvoor moeten zij den Bos po- rus oversteken. „Wij Turken zeide Saradjogloe verder zijn vast besloten. Wij zullen het Duit- sche gevaar het hoofd bieden. Wij hebben ons accoord met Engeland gesloten en zul len ons binnenkort niet Frankrijk ver staan." Ten aanzien van Rusland zeide de minister: „Wij zijn beslist anti-conununis- tisch en de Russen weten dat. Dat heeft ons nooit verhinderd op 't gebied der bui tenlandsche politiek samen tc werken." joden in Palestina beschuldigd Zij zouden de daders van de ter roristische aanslagen zijn. liet schijnt wel, dat de beide ter roristische aanslagen van Maandag het werk van Joden zijn. Een onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat de daders van den aanslag in een dorp bij Jaffa waarbij 10 slacht offers vielen, onder wie vijf dooden, Em-opeesche kleeding droegen en He- breeuwsch spraken. Een aanslag in een Arabische bioscoop heeft 21 slachtoffers gemaakt, van wie vier ernstig gewond zijn. Men meent te staan voor manifestaties van de ge- weldpolitiek, die na de publicatie van het witboek is bepleit. Aan den anderen kant wordt melding ge maakt van pogingen der Arabische opstan delingen om de gewapende benden opnieuw te formeeren. Afgezanten van de opstand leiders zouden reeds 1500 boeren te Samarie bijeen hebben gebracht evenals in de Zui delijke districten. Daarentegen gaat de ge matigde Arabische partij voort op te wek ken tot kalmte. De raad, waarin 150 leiders van de „verdedigingspartij" bijeen zijn, is bijeen geweest onder voorzitterschap van Nasja Sjihi en heeft een resolutie aangeno men, waarin formeel het witboek aanvaard wordt en waarin wordt verklaard, dat het terrorisme wordt afgekeurd, omdat het „in strijd is met den wil van de meerderheid der Arabieren in het land." De houding der gematigde Ara bieren. Op een vergadering van de leiderfe en de vooraanstaande personen der verdedigings partij, de partij der gematigde Arabieren, heeft men besloten het witboek als grond slag voor onderhandelingen met Engeland té" aanvaarden. De vergadering verooideelde het terrorisme, dat werd gekenmerkt als ge financierd door zekere mogendheden, die in verbinding met de partij van den groot- Moefti staan. De Koningin heeft door Haar or donnans-officier tweeden-luitenant J. J. L. baron van Lynden Haar rouwbeklag doen overbrengen aan mevrouw Snijders en de familie van generaal Snijders. Het bestuur der Koninklijke Nederland- sche Vereeniging „Ons Leger" heeft het ini tiatief genomen tot het plaatsen van een ge- denkteeken op het graf van den generaal. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van generaal C. J. Snijders zal morgen om 12 uur geschieden op de be graafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag. Ban zijjb alle vreeiiide troepen vertrokken. Gisteren is te Cadiz een begin gemaakt met de inscheping der Italianen, die in Spanje gevochten hebben. De inschepingen zullen waarschijnlijk tot 1 Juni duren. Zoo als voorzien zullen op 2 Juni geen vreem de strijders meer op Spaanschen bodem be vinden. Franso heeft order gegeven tot de demo bilisatie van 50.000 man, bchoorende tot de lichting 1931. In totaal zijn sedert het ein de van den burgeroorlog 250.000 sodaten gedemobiliseerd. De gezanten van Griekenland en Zweden hebben Franco hun geloofsbrieven overhan digd. Arrestaties. In den loop der dagen zijn te Valencia een honderdtal personen gearresteerd, die ervan beschuldigd worden, tijdens den bur geroorlog moorden te hebben gepleegd. Ver der is te Alicaute een twintigtal extremisten gearresteerd. Een clandestiene oceaanvlucht Waaghals tracht zonder toestem ming van Amerika naar Enge land te vliegen. Het bureau voor burgerluchtvaart te Washington heeft verklaard, dat Thomas Smith, een vlieger, zonder toestemming der autoriteiten is vertrokken met zijn toestel, „Baby Clipper", waarmede hij Ierland hoopte te bereiken. Uit St. John's (New Foundland) wordt ge meld, dat bij het vertrek het weer slecht was en bijna geen zicht. Volgens Press Association heeft men gisteravond boven Londonderry en later boven het Engelsche graafschap Cumberland een klein vliegtuig ge zien, naar men gelooft dat van Tho mas Smith. Thomas Smith. wachtte al een maand op een gunstig oogenblik voor zijn vlucht. Hij is vertrokken met slechts een schroeven draaier, een Engelsohen sleutel, een revol ver. cn ccn zakmes als instrumenten, vier sandwiches, een flcsch limonade, een flcsch water en wat geneesmiddelen bij zich. Hij is 27 jaar en vliegt al negen jaar. Groote ongerustheid over het lot van den „wilden" Oceaanvlieger. Te 1.40 uur kon men geen bevestiging krijgen van het bericht als zou de Ameri- kaansühe vlieger Thomas Smith boven Engeland gezien zijn. Daar de benzinevoorraad slechts tot twee uur reikte, verkeert men in de grootste on gerustheid over het lot van den vlieger. Amerika moet zich niet afzonderen Rede van Huil. Cordell Huil heeft gisteravond het woord gevoerd in de Sunday Evening Club te Chi- cago en bij die gelegenheid de politiek van isoleering een rampspoedige illusie voor de Ver. Staten genoemd. Sprekende over de mogelijkheid van een nieuw groot conflict zoo spoedig na den grooten oorlog zeide Huil, dat een oorlog thans een onvergelijk baar grooter bedreiging voor den vooruit gang vormt dan hij in het verleden ooit is geweest. Daarom rust een wecrgalooze ver antwoordelijkheid op die nationale leiders, die de naties welke bedreigd worden, door hun acties, dwingen tot een tragische keuze: zioh over te geven of zich met de wapenen te verdedigen. Zelfs indien een oorlog zou kunnen worden voorkomen, zou volgens Huil de wapenfabrikatie op de huidige schaal eco nomisch en maatschappelijk ontzettend druk ken op de geheelc wereld. Buitenmongolen in het offensief Japan neemt de verwikkelingen in Mandsjoekwo niet ernstig. Volgens den woordvoerder van het mi- historie van buitenlandsche zaken zijn de strijdkrachten van Japan en Mandsjoekwo aan de grens van Mandsjoekwo en Buiten- Mongolië in het defensief, hoewel de Bui ten-Mongolen in het offensief zijn. De ver bonden srijdkrachten zullen hun defen sieve operaties voorzetten om de grens te beveiligen zoolang de Buiten-Mongolen bij hun agressieve actie blijven. „Wij nemen het geval evenwel niet zoo ernstig op", aldus de woordvoerder. Op een desbetreffende vraag van een buitenlandsch journalist zeide de woordvoerder niet te weten, wat de Buiten-Mongolen aanleiding geeft tot hun verwoede pogingen te pro- bccren de grens over te komen en het ge bied van Mandsjoekwo binnen te vallen. De correspondent van het Japansche blad de Asahi Sjitmbocn te Hailar zegt, dat aan de Khala, de grensrivier tusschen Mand sjoekwo en Buiten Mongolië 500 cavaleris ten uit Buiten Mongolië met 3 kanonnen en 15 pantserwagens stellingen hebben be trokken op het ge/bied van Mandsjoekwo op ongeveer 20 K.M. ten Z.W. van Nomon- han, ten Oosten van het Boeirnormeer, en 15 KM. van de rivier. Er werden voortdu rend voorraden en munitie aangevoerd. Groote aantallen gemechaniseerde troe pen en vliegers van Buiten Mongolië be vinden zich op het gebied van Buiten Mongolië te Zuiden van de Khalharirivier. De oude kous van Sovjet Rusland Begrootingsoverschot van 650 mil- lioen roebel. De begrooting der Sovjet Unie voor 1939 is goedgekeurd. De inkomsten zijn geraamd op_ 156.097.829.000 roebel, de uitgaven op 155.447.829.000 roebel. Het begrootingsover schot bedraagt derhalve naar raming 650 mil- lioen roebel. Geen eigen grondbezit! Het centraal comité van de partij cn de raad van volkscommissarissen hebben een decreet uitgevaardigd tot bescherming van de kolcliosen, tegen de pogingen het indivi dueel eigendom te herstellen, welke door sommige leden van de Kolchosen worden aangewend. Zij, die zich alleen als lid van de Kolchosen hebben opgegeven, om hierdoor het reglementaire deel individueel in bezit te krijgen en weigeren deel te nemen aan de collectieve arbeid, moeten worden uitge stoten. De leden van de Kolchosen moeten min stens zestig tot tachtig dagen per jaar ge ven aan de collectieve arbeid. Talrijke leden van de Kolchosen worden naar het Verre Oostengevoerd, waar terrein in overvloed is. Een aanval op de justitie. Op last van den Amsterdamschen Offi cier van Justitie is een groot aantal pam fletten in beslag genomen, die werden ver spreid door de Stichting ter Verdediging van de Cultureele en Maatschappelijke Rechten der Joden. Tegen de verspreiders is proces-verbaal opgemaakt. Ook in het kantoor der stichting, dat is doorzocht, zijn een paar pakken pam fletten in beslag genomen. De pamfletten waren geschreven nar aanleiding van de vechtpartij in een ijssalon in de Rijnstraat op Woensdagavond jl. De inhoud bevatte o.a. critiek op de Justitie en een aanval op de N.S.B. „Bij de laatste verkiezingen bleek de N.S.B. onwankelbaar vast te staan", aldus ir. Mussert. Gisteren heeft de N.S.B. op den Gouds- berg te Lunteren haar jaarlijksche „Hage spraak" gehouden, waarbij eenige tienduizen den nationaal-socialisten aanwezig waren. O.m. voerde ir. A. A. Mussert het woord. In den aanvang van zijn rede wees spr. er op, hoe de andere partijen zich beijveren om het programma der N.S.B. punt voor punt over te nemen en het als product van eigen vinding den volke voor te houden. Spr. noemde o.a. de principieele wijziging in de buitenlandsche politiek van de „collectieve veiligheid", tot „zelfstandigheidspolitiek" en de door de N.S.B. lang tevergeefs bepleite ver sterking van weermacht en vloot. Deze initia tiefpogingen zijn een ongewilde eerbetuiging. Niettemin pogingen, welke tot mislukking zijn gedoemd, aangezien de geest van het nationaal-socialisme ontbreekt bij hen, die nationaal-socialistische denkbeelden denken tc kunnen uitvoeren met behoud van ver ouderde en verworden democratische metho den. Ir. Mussert behandelde vervolgens de ge beurtenissen in Europa en elders. Hij moest vaststellen dat zijn woord over de aanstaan de samenwerking tusschen de democratie en het bloedig regiem, van het bolsjewisme thans werkelijkheid gaat worden. De demo cratische groote mogendheden, Engeland en Frankrijk hebben zich eng verbonden met Moskou, waarmede zij gemeene zaak maken tegen de nieuwe orde in Europa. Ook in Nederland, aldus spr., teekenen de beide werelden zich steeds scherper af. In ons land komt de hechte aaneensluiting van de Joodsche "eldmacht, het Marxisme en het politielc-katholicisme, volgens Spaansch mo del, meer en meer tot uiting. Colijn heeft den weg daarvoor geëffend, doch het zal waarschijnlijk niet lang meer duren, aldus de fascistenleider, of'hij zal van de Staatspartij zijn congé krijgen. Bij de laatste verkiezingen bleek de N.S.B. onwankelbaar vast te staan. Ten slotte wek te spr. allen op den strijd vastberaden voort te zetten. De bijeenkomst werd afgewisseld met het zingen van strijdliederen. De deelnemers de fileerden tenslotte voor den heer Mussert. BARON KRAYENHOFF UIT HET A.N.V.V.-BESTUUR. Naar de Crt. meldt, zal de voorzitter van de Alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelingen verkeer C.R.T baron van Krayenhoff de volgende week op een vergadering van het hoofdbestuur het voorzitterschap neerleggen. (Zooals bekend, gaf baron van Krayenhoff, die dit jaar 74 jaar wordt, bij den eersten boottocht door het „Rijk der duizend eilan den" nog acte de présence). Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Gedeeltelijk be wolkt, droog weer, in den middag iets warmer dan gisteren, meest matige Noor delijke tot N.O. wind. De Stichting voor Bevolkingsonderzoek in de Drooggelegde Zuiderzeepolders heeft te Amsterdam haar jaarvergadering gehou den. Uit het jaarverslag bleek, hoe uitgebreid het terrein is, dat de stichting met haar werk bestrijdt. De metingen voor het antro pologisch onderzoek op het eiland Urk zijn thans gereed gekomen. Publicatie van dit materiaal kan binnenkort tegemoet gezien worden. Besloten werd een onderzoek in te stellen naar de economische en financieele gevolgen van de droog legging voor de aangrenzende gebie den. Ook dit jaar kon de voorzitter, prof. dr. II .N. ter Veen, met dankbaarheid meldine maken van het inkomen van een aantal giften van overheidsinstellingen en particu lieren. Teneinde echter in de toekomst over een regelmatig vloeiende bron van inkom sten te beschikken, is het genootschap „Fle- vo" opgericht, dat zich in ccn groeiende be langstelling mag verheugen. In zijn slotwoord bracht de voorzitter dank aan de velen, die de stichting daad werkelijk steunen. Heijmans en Rous vanavond op Schiphol? De sportvliegers Heymans en Rous nade ren op hun zoo voorspoedige Indische thuis reis thans snel hun einddoel. Gisterochtend om kwart voor vijf verlieten zij Ankara, om koers te zetten naar .Istanboel, waar een tusschcnlanding gemaakt werd. Op deze route was het weer mooi. Dit veranderde toen zij de reis voortzetten naar Saloniki, op welk traject zij tamelijk slecht weer ont moetten. Na te Saloniki tc hebben getankt, werd weer opgestegen, thans met bestem ming Rome. Over Albanië waren de weers omstandigheden goed. Na Brindisi kregen de vliegei-s evenwel met buitengewoon slecht weer te kampen. In de Apenijnen werden zij zelfs door buien ingesloten. Een uur lang moesten zij rondkruisen vanwege de lage bewolking. Toen slaagden zij er in aan den Zuidkant dit regengebied te verlaten. Na korten tijd werden de sportvliegers echter overvallen door noodweer, o.a. door een zware onweersstorm. Dank zij hun ruime vliegervaring konden zij het toestel op het semi-militaire vlieg veld Monte Corvini, gelegen op 50 K.M. ten zuiden van Napels, veilig op den grond zet ten. Zij bevonden zioh daar in gezelschap van nog drie andere machines, een lijnvlieg- tuig en twee militaire toestellen, die even eens door het slechte weer gedwongen wa ren op het kleine vliegveld een landing uit te voeren. De toestand van het terrein is zeer slecht, aangezien het tengevolge van de vele regens gedeeltelijk onder water staat. Het is daarom de vraag of de heeren Heymans en Rous heden hun plan om Am sterdam te bereiken, zullen kunnen uitvoe ren. Mochten zij op tijd kunnen starten, dan denken zij vanavond omstreeks half negen Schiphol te bereiken. Monsterproces tegen bijbelonderzoekers Verboden propaganda in Dantziq De „Dantziger Vorposten" meldt, dat voor de rechtbank van Dantzig een mon sterproces begonnen is tegen 19 vrouwen en 17 mannen, die beschuldigd worden van te behooren tot in Duitschland sinds 1937 verboden secte der „bijbelonderzoekers." Zij zijn in staat van beschuldiging gesteld, om dat zij verboden werken uit Polen hebben Ja ten komen, in Duitschland propaganda voor hun secte gemaakt hebben, geld naar hun buitenlandsche afdeelingen gestuurd heb ben en onderricht verstrekt hebben aan kin deren,

Schager Courant | 1939 | | pagina 1