r De Astensche Peel DAGBLAD VOOR HOLLAHDS NOORDERKWARTIER Nieuwe Cbineesche successen Een driewiel-landiog Vorstelijke krans op de baar van generaal Snijders Grondwerker door mosterdgas besmet 1 /ÜhleJtiefL Stilte om Tom Smith Een aartsbisschop zijn dak ontnomen Pleidooi voor Defensiefoods Franco richt zich tot de vrouwen R-K- geestelijken in burger Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 31 MEI 1939. 83e Jaargang. No. 10892. tWgare tfe» >1.V. llitg.-Mif. „WoHo.ik Neordefkwortier" Vierhonderd bunder door het vuur vernield. Tal van fraaie vogels in de vlammen omgekomen. Gistermiddag om twee uur is in de. heide, 500 meter uit den provincialen weg Asten-Meyel (Noord-Brabant) brand ontstaan. Door de groote droogte plantte het vuur zich snel voort, zoodat ook het veen van de Peel werd aangetast. Vierhonderd hectaren heide en veen zijn aan de vlammen ten offer gevallen, terwijl veel turf door den brand werd vernield. Ook veel wild kwam deerlijk om. Om Ihalf drie brak door tot dusverre on bekende oorzaak het vuur uit bewesten den provincialen weg Asten—Meyel. Hier ligt de zg. Astensche Peel, waarvan een onderdeel hij de streekbewoners van oudsher békend is als „De Veluwe." Deze „Veluwe" is geüieel door brand ver woest. Aangewakkerd door den wind. Aangewakkerd door den noordoos telijken wind nam het vuur over een breedte van 1000 meter zijn weg in de richting van de Zuidwillemsvaart In het eerste gedeelte, de zg. Boeren- peel, waar nog veel oude heide en droog gras staat, vonden de vlam men gretig voedsel. Zij joegen voor tot in de noardelijfce ter reinen van de N.V. Maatschappij van der Grienclt's Landcxploitatie, waar een vrij be- •langrijke hoeveelheid turf in den brand ver loren ging. In het zuidoosten liep het vuur tegen de Weerterbaan dood. Bluschwater uit het Peelkanaal. Het blusschingswerk werd, ondanks den verstikkèndcn rook, ter hand genomen door personeel van de maatschappij en arbei ders uit de gemeentelijke werkverschaffing van Asten, daarbij geholpen door de motor- spuiten van Ncderweert en Someren, welke het water betrokken uit het Peelkanaal, dat hij suis 12 in de Zuid-Willemsvaart komt. Met vereende krachten slaagde men erin op 2 kan. afstand van de Zuidwillemsvaart het vuur tot staan te brengen. Het had zich vier k.m. voorfcgevre- ten. Vierhonderd ha. fraaie natuur, waar zich veel wild ophield, en waar een groote verscheidenheid vo gels zooals korhoenders, patrijzen en roofvogels, juist haar broedtijd aan ving, werden troosteloos zwartge brand en bleven naargeestig smeu lend en smokend over. Een schaftlo kaal ging mede in de vlammen op. Gespaard. De brand is niet overgeslagen naar de zuidelijke terreinen van van der Griendt's landexploitatie, welke een grootte van 500 ha. hebben. Deze terreinen worden uit een oogpunt van preventie des winters voorge- stookt, d.i. onder deskundige leiding afge brand, waardoor zij 's zomers, bij droogte, veel minder brandgevaar opleveren dan het veen, dat nog met heide en droog gras is bedekt. Doordat dit gedeelte is gespaard ge bleven is het bedrijf niet meer dan gedeel telijk gestagneerd. Geen gevaar voor directe uit breiding. Den geh celen avond en den ganscihen nacht werd er hij het terrein van den brand gewaakt. Er is geen gevaar voor directe uit breiding. Personeel van de maatschappij blijft water geven om het diep in het veen vretende vuur zoo weinig mogelijk kans te geven zijn vernielende werking te hervat ten. Daartoe worden ook breede brandstroo- ken gegraven. Het verwoeste terrein kan nog niet wor den betreden, zoodat de schade nog niet met juistheid kan worden opgegeven. Noordelijk Hoepei thans vrij van Japanners. De woordvoerder van de Chineezen heeft verklaard, dat geheel Noorde lijk Hoepei benevens Tiao Yang en Soei Sjen gezuiverd zijn van Japan sche troepen. De Chineezen rukken volgens U.P. op het oogenblik op naar Tsoeng Siang. Er worden he vige gevechten geleverd. Andere troe pen rukken op langs de wegen naar Hankow Itsjang en Tienmenyokow. Japansche oorlogsbodems voor Swatau. Naar het Chineesclie persbureau meldt, heerscht te Swatau spanning in verband met de concentratie van Japansche oorlogsbo dems, ter hoogte van deze haven. Onder de ze oorlogsschepen bevinden zich twee vlieg tuigmoederschepen, waarvan er een zestien vliegtuigen aan boord heeft, die de nabijge legen kuststeden hebben gebombardeerd. Vrouwen, kinderen en grijsaards worden in allerijl uit Swatau geëvacueerd, terwijl de fabrieksinstallaties bij wijze van voorzorg naar het binnenland worden verplaatst. Vreemde vlaggen misbrüikt. De woordvoerder der Japanneezen heeft verklaard, dat stappen zijn ondernomen te gen het misbruiken van Britsche en Fran- sche vlaggen door Chineesche strijdkrachten. De Japansche vertegenwoordigers hebben zich daarvoor gewend tot de ambassades van Engeland en Frankrijk. Binnenkort zuilen ook stappen worden gedaan bij de Verecnig- de Staten en Nederland. Spreker onthulde dat cle Fransche ambas sadeur formeel heeft geprotesteerd tegen 't Japansche optreden bij het aanhouden en aan boord gaan van het stoomschip Aramis. Hij herhaalde, dat de Japanneezen aan boord van ieder schip, dat zij als verdacht zouden beschouwen, een onderzoek zouden instellen, ongeacht de grootte van het schip. DE FOKKER D. 23 VOOR HET EERST DE LUCHT IN. Het toestel heeft in eerste instan lie zijn luchiv aardigheid bewe zen. Gisteravond te zeven uur is op Schiphol voor de eerste maal liet nieuwste product der Fokkerfabrieken, het, tweemotorige eenpersoons jachtvliegtuig D. 23, dat op de Parijsche luchtvaartsalon in Octobcr j.1. zoo groot opzien baarde, door de geheel nieuwe principes, volgens welke het geconstrueerd was, de lucht ingegaan. Het was voor de Nederlandsche vliegtuig industrie een merkwaardig moment, aange zien dit tevens de eerste maal was, dat een Nederlandsch vliegtuig met neuswielonder- stel den luchtdoop onderging. Deze eerste vlucht werd gemaakt door den jongsten invlieger der Fokkerfabrieken, den heer G. Sonderman. Sonderman taxiede nog ccnigc malen naar het einde van het veld, zooals hij in de afgeloopcn dagen reeds herhaaldelijk tijdens de verschillende taxiproevcn heeft gedaan, toen zette hij het vliegtuig met den neus in den wind en startte vol gas weg, om halver wege gas te verminderen en naar het uit gangspunt terug te keeren. Opnieuw startte hij tegen den wind in en te zeven uur precies verhief zich de D.. 23 voor de eerste maal in de lucht. Zonder het landingsgestel in te trekken, draaide Sonderman op circa honderd meter hoogte een kleine bocht boven het veld om daarna, planeerende, te landen, zon der af te vangen, tegen den grond vliegende, zooais dat door het neus- wiel mogelijk wordt gemaakt. Ten tweede male startte de vlieger en maakte nu een wijde bocht boven het veld, wederom een prachtige driewiellanding makende. Hiermede had het toestel zijn luchtdoop gehad en had' het in eerste in stantie zijn luchtvaardigheid bewezen. Natuurlijk is deze eerste vlucht slechts het begin van een groote serie proefvluchten waarbij het vliegtuig zal toonen over welke capaciteiten het beschikt en waartusschen door nog telkens kleine technische verbete ringen zullen worden aangebracht. Bij den Fokker-hangar, hadden directie, invlieger en constructeurs, tal van gcluk- wenjsehen in ontvangst té nemen. Naar men weet is de D. 23 uitgerust met twee, in tandem gebouwde Walter Sagitta motoren van 540 P.K. elk en beschikt het over een intrekbaar landingsgestel met neuswiel. De heer Sonderman, die nog enkele maan den geleden luitenantvlieger in Soesterberg was, heeft voor de eerste maal een proto type ingevlogen en is voor het eerst geland met een vliegtuig met neuswiel-onderstel. Rouwbeklag van den Belgischen minister van Defensie. II.M. de Koningin heeft gistermiddag door een ordonnans-officier een krans doen neer leggen bij de baar met liet stoffelijk over schot van generaal Snijders. Ook de Duitsche ex-keizer heeft een krans doen toekomen. Naar aanleiding van het overlijden van generaal C. J. Snijders heeft de Belgische minister van landsverdediging, luitenant generaal Denis, een telegram gezonden aan den Nederlandsch en minister van Defensie, Dr. J. J. C. van Dijk, waarin hij zijn leedwe zen betuigt met den dood van den generaal, en den minister, evenals liet Nederlandsche leger, de condoleance overbrengt van het Belgische leger. Minister van Dijk heeft hierop geantwoord dat hij zeer getroffen was door het sympa thieke telegram. De bekende robbenjager Piet Leen te De Cooksdorp op Texel wist dezer dagen met een welgemikt schot niet minder dan drie zware robben te bemachtigen. Geheimzinnig geval aan de Hem- brug. Op de terreinen van de Artillerie- Inrichtingen aan de Hcmbrug heeft zich een geheimzinnig bcsmettings- geval voorgedaan, waarover de autoriteiten de grootste stilzwijgend heid in acht nemen. Het staat ech ter vrijwel vast, dat het hier een besmetting met mosterdgas betreft. De 29-jarige ongehuwde grondwerker P. Tichelaar, in dienst bij de N.V. van Wan ning s Aanneming Mij. te Rotterdam, welke maatschappij thans op de Artillerie-terrei nen bouwwerk doet uitvoeren, had nl. een ijzeren staaf in den grond aangeraakt, waarna hij een prikkeling in zijn vingers voelde. Zonder er verder bij na te denken, veegde hij zijn handen aan zijn kleeren af. 's Avonds thuisgekomen, begon de man zich onwel te voelen. Zijn .toestand werd van dien aard, dat hij een dokter ontbood, die constateerde, dat het lichaam van den ar beider overdekt was met brandblaren. Onmiddellijk werd het slachtoffer over gebracht naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam, terwijl de geneeskundige dienst de woning met chloorkalk ontsmette. Noodlottige proeven. Wat is nu het geval geweest? Ongeveer een half jaar geleden heeft men aan de Iiemibrug proeven genomen met verschillen de soorten oorlogsgassen, waaronder ook mosterdgas, De voorwerpen, welke met de gevaarlijke gassen in aanraking waren ge weest, o.a. een ijzeren staaf, werden na af loop der experimenten in den grond gestopt. Deze ijzeren staaf heeft de ongelukkige lieer Tichelaar vermoedelijk aangevat. Nog vijf andere arbeiders zijn door het mosterdgas besmet, doch door onmiddellijk medisch ingrepen hebben deze mannen geen nadecligc gevolgen ondervonden. Inmiddels hebben de autoriteiten het bouw werk afgezet. Het schijnt, dat de Justitie niet, in de kwestie zal worden gemoeid. Moeder van den waaghals heeft de hoop nog niet opgegeven. De ouders van den 27-jarigen Amerikaan- schen Oceaan vlieger Tom Smith zijn -den geheelen nacht opgebleven, in de hoop over de radio of door de telefoon het be richt te ontvangen, dat hun zoon in veilig heid was. Zij hebben geenszins de hoop op gegeven en Smitihs moeder heeft het tele gram, dat zij direct nadat haar zoon was opgestegen, heeft opgesteld, nog gereed liggen. Het luidt: „Gelukgewcnscht Tom my. Kom alsjeblieft om mijnentwil per boot terug. Een «werkelijke volkenbond" verlangd Britsche arbeiders kanten ziel tegen Chamberlain. De conferentie van de Labourpartij te Southport heeft met 2.363.000 stemmen tegen 55.000 een resolutie aangenomen, waarhij de buitenlandsche politiek van de regeering— Chamberlain wordt veroordeeld, en waarin de ongerustheid van een deel van de partij tot uitdrukking komt over het voortdurende uitstellen van het tot stand komen van een gemeenschappelijk verdedigingsverdrag tus- schen Engeland, Frankrijk en de Sovjet Unie. Verder wordt verlangd, dat een „wer kelijke Volkenbond" wordt opgericht. De conferentie verwierp met 1.670.000 stem men tegen 286.000 een resolutie waarbij iedere vorm van dienstplicht werd afge wezen. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT t Verwachting: Tijdelijk zwaar bewolkt tot betrokken, over wegen/d droog, weinig ver andering in temperatuur, zwakke tot matigen N. tot O. wind. Ruimte voor de nationaal socia listen! Uit particuliere bron wordt vernomen, dat het paleis van mgr. Waitz, den aartsbis-, schop van Salzburg door de politie is bezet en ontruimd volgens een besluit der nat. soc. autoriteiten, dat ongeveer een maand gele den is genomen. Het paleis zou gebruikt worden voor de S.S. De aartsbisschop zou ondergebracht zijn in een seminarium. Te Berlijn is hierover niets békend. Onze Oost DUITSCHLAND—NEDERLAND (DAMES) TE AKEN. De daimesathletiekwedslrijd Duitschlamd— Nederland, welke op 6 Augustus wordlt ge houden, zal te Aken plaats vinden. Moet Nederland bijdragen? Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het ontwerp van wet tot wijzi ging en aanvulling van onderscheidene af- deelingen der begrooting van Ncderlandseh- lndië voor het dienstjaar 1939 wordt o.m. het volgende ontleend: Verscheidene ledeh zijn van oordeel, dat het algemeen Rijksbelang een meer blij vende beschikbaarstelling van Nederland sche middelen voor sommige welvaartsuit gaven rechtvaardigt. Andere leden meenen tegen het denkbeeld van voortzetting van de financieelo bijdrage ten behoeve van de welvaartszorg van Indië bezwaar te moeten maken met het oog op den zoi'gvollen toestand, waarin de Neder landsche financiën zich, als gevolg van de bijzondere eischen, welke daaraan in dezen tijd worden gesteld, bevinden. Ofschoon bereid tot medewerking aan een noodzakelijke versterking, ook van de Indi sche defensie, meenden verscheidene leden, dat daarbij stelselmatiger behoort te" wor den gehandeld dan tot nu toe naar buiten blijkt. Het thans voor het leger aange vraagde aanzienlijke bedrag van f30.325.000 waarvan f 23.242.500 ten laste van den bui tengewonen dienst komt, wordt, gevraagd voor hetid oen van uitgaven, welke slechts een deel vormen van een in het openhaar nog niet, bekend plan van ïegeruitbreiding. De steeds stijgendg kosten voor de Indische defensie leger zoowel als vloot en de nog bestaande onzekerheid, waar die stijging haar grens zal vinden, rechtvaardigen, naar het oordeel .van de leden, hier aan het woord, Zij moeten eenheid in hun wo ning smeden. Franco heeft voor 10.000 vrouwen van de Spaansclie Phalanx-partij een rede gehou den, waarin hij o.m. zeide: ik wil dat Spanje sterk is, niet om het in dwaze avon turen te storten, doch omdat nationale kracht de beste waarborg voor den vrede is. Uw werk, zoo vervolgde Franco, is met het succes van onze troepen niet geëindigd. Thans moet het Spaansche tehuis nog her overd worden. Wapens en militaire strijd krachten zijn niet voldoende om toekomsti ge oorlogen te winnen. Zulke oorlogen zou den de verbeelding te hoven gaan en zij, die zich, achter de linies bevinden zouden er in gelijke'mate onder lijden als degenen aan het front. Daarom zouden de Spaansche vrouwen door het smeden van eenheid en vaderlandsliefde in haar woning de voor posten van den vrede zijn. Maatregelen van kardinaal In- nitzer. Alle Katholieke geestelijken en zusters te Weenen hebben aanzegging gekregen van kardinaal Innitzer zich op straat in gewone kleeding te vertoonen. Katholieke instellin gen hebben oproepen geplaatst den geeste lijken burgerkleeding te verschaffen, waar aan op bevredigende wijze is beantwoord. Tevens is voorgeschreven, dat ordegeestelij ken voortaan moeten nalaten hun haar op de voor hun orde kenmerkende wijze te la ten knippen. NIEUW OCEAAN VLIEGTUIG IN AAN BOUW. In Triast (Italië) is een viermotorig- vliegtuig in aanbouw, dat 40 passagiers kan vervoeren en een snelheid van 310 zeemijlen kan ontwikkelen. Het toestel zal in December of Januari gereed zijn en een proefvlucht niaiken over het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan, om daarna gebruikt te worden voor den geregelden 1 lichtdienst, naar New York. een speciale financiering, aangezien het budget anders dreigt te worden ontwricht. Er is thans alle aanleiding om de instelling te overwegen van een De- fensicfonds, waarin, behalve het on ontbeerlijke leeninggeld, ook een ze ker percentage van de gewone mid delen, verder de opbrengst van een van de meest draagkrachtigcn te heffen weerbelasting of buitenge wone heffing op groote winsten, als ook een afzonderlijke legerbijdrage van Nederland, zouden behooren te worden gestort. Kostcnverdecling. Andere leden zijn eveneens van oordeel, dat het in de tegenwoordige omstandigheden gewenscht is, de verdeeling der kosten voor cie defensie tusschen Nederland en lndië opnieuw onder de oogen te zien. Verscheidene leden kunnen zich met het denkbeeld van instelling van een defensie fonds vereenigen. Zij waren evenwel van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat, Ne derland een deel der kosten van het leger in Indië te doen dragen, daar de inrichting en instandhouding van een leger in Indië behoort tot de taak van Nedcrlandsch-Indië zelf. Van andere zijde acht men de instelling van een Defensiefonds niet aanbevelens waardig. OOGSTMISLUKKING OP JAVA. Blijkens mededeeling van den Provincialen Landbouwvoorlichtingsdienst voor Oost-Ja- va zijn, aldus de <N.R. Crt., in het eerste kwartaal van dit jaar in het district Bodjo- negoro 13.000 H.A. aan padi-areaal bescha digd terwijl in Kediri de padi over een aan plant van 2100 H.A. is mislukt.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1