JAPAN Sportvliegers in veilige haven DE WERELD De werkloozennood te Emmen Jachtwerfje plat gebrand Voorspoed ligt in samenwerking Scheepsbrand te Rotterdam Auto grijpt militair Postvluchten op Indië De avonturen van Heijmans en Rous. Gisteravond om half negen zijn de beide iNederlandsche sportvliegers J. Heymans en W. D. Rous op Schiphol teruggekeerd, na een voor spoedige vlucht van Batavia naar Nederland met het sportvliegtuig P.K. W.D.R.. waarmede zij precies een week geleden Dinsdag 23 Mei jl. uit Batavia zijn gestart. Wanneer men nagaat, dat de machtige Douglasmachines der K.L.M. dezen afstand afleggen in oVi dag. terwijl de heide sport vliegers den tocht maakten met een licht vliegtuig zonder radio en bijzondere naviga tiemiddelen. dikwijls kampend met slecht weer en daarbij zonder er naar te streven een record prestatie te verrichten, dan kan men slechts groote waardeering gevoelen voor de kranige verrichting der beide sports lieden, die zonder ophef, maar met goede voorbereiding regelmatig eiken dag den voorgenomen afstand hebben afgelegd. Er waren dan ook in het gebouw van de Amsterdamsche Aero Club vele vrienden, familieleden en belangstellenden aanwezig om hen te verwelkomen en geluk te wen- schen, o.a. vice-admiraal L. J. Quant, de chef-instructeur der Nationale Luchtvaart- school, de heer Schmidt Crans en de piloot K. Parmentier. Onder gejuich landde het lichtende Havil- land toestel, dat uitgerust is met een 130 p.k. Gipsy Major motor, op Schiphol voor het gebouwtje der Amsterdamsche Aero Club. Een piloot op tijgerjacht De heeren Heymans en Rous vonden nog kort even tijd om de aanwezige persvertegen woordigers iets te vertellen over hun vlucht, die op 16 Februari aanving, toen zij van Schiphol naar Batavia vertrokken en, na aanvankelijk met slecht weer to kampen te hebben gehad, verder vlot verliep, zoodat zij op 1 Maart te bestemder plaatse aankwamen. De heer Rous bleef in Nederlaudsch-Indic, waar hij o.a. op Sumatra op de tijgerjacht was. terwijl do lieer Heymans een zakenreis maakte naar Japan en China en o.a. als eer ste passagier boekte voor den nieuwen Clip- perdienst tussclien Manilla en Hongkong. Op den terugweg, die verleden week aan ving, had men gedurende de eerste twee da gen vrij veel last van den moesson. Het lichte vliegtuig vloog herhaaldelijk op een hoogte van 50 meter om het grondzicht boven zee niet te verliezen en onder de buien te kun nen blijven. De reis was zeer afwisselend. Soms overnachtte men in comfortabele ho tels, terwijl men den volgenden nacht op pri mitieve wijze in tenten moest slapen. Te Jhansi, in Britsch-Indië, was de hitte zoo groot, dat men de bedden buiten liet zet ten. Te Jlwani, in Afghanistan, kon men slechts overnachten in tenten, doch dit zal weldra tot het verleden behooren, want Im- perial Airways bouwen hier een groot sta tion, waarvoor al het materiaal per vliegtuig wordt aangevoerd. In de buurt van de Vesuvlus. Boven de Apenijnen hadden dg vliegers vrijwel geen zicht meer en slechts de zwavel lucht, die zij bespeurden bewees hen, dat zij in de omgeving van de Vesuvius waren. Vlak voor een gevaarlijke onweersbui konden zij op het vliegveld Monte Corvino, 50 k.m. ten zuiden van Napels, landen, waar ook vier verkeersvliegtuigen van verschillende lijnen voor het noodweer kwamen schuilen. Gister morgen hadden zij een vlotte reis tot Lvon, ook daarna hadden zij gunstig weer, doch mét een vrij stevigen tegenwind te kampen. Met nauwelijks vijf liter benzine over kwa men zij gisteravond boven Schiphol, hoog vliegend, om. in geval de benzine te vroeg op zou zijn, planèerend te kunnen landen. Gelukkig was dit niet noodig en de beide sportvliegers kwamen vlot op den grond, enthousiast over de vele en uiteenloopende ervaringen, welke zij op hun mooien tocht hebben opgedaan. Franscbe socialisten bijeen Bluni contra Faure, vrede door oor log met de fascisten of vrede tot eiken prijs. Gisteren was de laatste dag van de de batten over de algemeene politiek, waarna de politiek van de partij zal worden opge steld. Verscheidene sprekers hebben het standpunt van Paul Faure verdedigd, die op de eerste plaats wenscht den vrede te bewaren, zelfs indien men hiertoe een over eenstemming moet sluiten met de fascisti sche staten. Anderen daarentegen verdedig den het standpunt van Leon Bi urn, dat een oorlog alleen kan worden voorkomen, door liet voeren van een politiek van krachtigen tegenstand tegen hel fascisme. Gistermiddag hebben beide partijleiders zelf hun houding uiteengezet. Beiden verklaarden de debat-1 ten niet op persoonlijk terrein te willen brengen en bevestigden, dat geen gevaar voor "scheuring, in de partij bestaat. Leon Blum verklaarde, dat tegenover de fascistische bedreiging de vredelievende sta ten zich*aaneen moeten sluiten. Deze poli tiek beeft nu reeds Roemenië. Polen en Griekenland gered. Verder zeide hij, dat in derdaad sommige stellingen v^n de commu nisten niet met het socialisme in overeen stemming zijn, doch hij wees. er op, dat de politiek niet wordt gemaakt met gevoelens, eenheid van actie kan noodig zijn tot, be scherming van de belangen. Tenslotte ver zocht Blum een motie -aan te nemen, welke een zekere vrijheid van handelen laat be staan. Toen Blum het spreekgestoelte verliet, toonde hij duidelijke teekenen van vermoeid heid. Te kwart voor zes werd de vergade ring verdaagd tot tien uur in den avond. Albarda spreekt in Engeland „Groot Briltannië, de onversaag de kampioen der democratie." Op het congres der arbeiderspartij te South- port (Engeland) heeft de Nederlandsche ge delegeerde Albarda in het Engelsch een rede gehouden. Hij zeide o.m.: Nu beden ten dage de be ginselen van democratie, vrijheid en recht- aardigheid in verscheidene landen met voeten getreden en in andere landen ernstig bedreigd worden, wenden wij den blik vol vertrouwen naar uw land als den onver- saagden kampioen der democratie. Districtsdag N.S.N.A.P. verboden De N.S.N.A.P., de partij van den heer van Rappard, had tijdens de Pinksterdagen te Nijmegen een districtsdag belegd. De politie heeft, na de enkele jaren gele den opgedane ervaring, deze bijeenkomst belet, zoodat alle deelnemers, die uit ver schillende deelen des lands naar Nijmegen waren gekomen, een vergeefsche reis heb ben gemaakt. Schiphol niet voor het publiek gesloten Naar de dienst der Gemeente HandelSin- richtingen te Amsterdam heeft'vernomen, is men op verschillende plaatsen in ons land van meening, dat de luchthaven Schiphol voor het gewone bezoek in verband met mi litaire maatregelen voorloopig niet toegan kelijk is. Deze geruchten hebben reeds ver schillende groepen van menschcn, die het plan hadden Schiphol te bezoeken, er van weerhouden aan hun plan gevolg te geven. Dat er geen sprake is van sluiting van Schiphol voor het publiek moge blijken uit het feit, dat het vliegveld gedurende de Pinksteldagen door duizenden personen is bezocht. Wethouder van Sociale Zaken wendt zich tot Tweede Kamer fractie. Ten einde te trachten verbetering te krij gen in de positie der drieduizend werkloozen in de gemeente Emmen, waardoor het wel vaartspeil van de gansche bevolking zou stijgen, heeft de wethouder van sociale zaken, de heer S. Vecnstra, zich met een brief ge richt tot verschillende Tweede Kamerfracties. In dezen brief wordt de noodtoestand uit eengezet, en een voorstel gedaan tot een bij eenkomst voor gezamenlijk overleg, ten einde te geraken tot een plan waardoor verbetering komt in den economischen toestand, waar in breede lagen van de bevolking van Em men verkeeren. Deze bijeenkomst is bepaald op Vrijdag 2 Juni a.s.. Acht zeilbootjes vernield. Door het achteloos wegwerpen van een eindje brandende sigaret, dat terecht kwam in een hoeveelheid scheepshuid verf een met benzine gemengde substantie, en dus zeer brandbaar - ontstond gistermorgen te circa helf elf brand op het jachtwerfje „Ve- ba" aan de Coenenkade te Amsterdam, be slaande uit twee haaks op elkaar gebouwde houten loodsen, waarvan één als werkplaats cn de andere als winkel en als showroom is ingericht! Het vuur, dat zich in 'n oogwenk over heide loodsen verspreidde, vond in de aanwezige voorraden hout en verf een gretig voedsel en hoewel de brandweer, die spoedig ter plaatse was, met vier stralen water gaf, kon vrijwel niets worden behouden. Een loods brandde geheel plat, terwijl de andere onherstelbare schade kreeg. Acht zeil boot en, ongeveer van het type 16 vierk. me ter B.M. werden door het vuur vernield. De eigenaar van de werf is tegen brand verze kerd. Niet in conflict zegt Koning George. Tijdens een noenmaal, aangeboden dooi den luitenant-gouvewieur en den Provincia len Raad van Britsch Columbia, heeft de Koning in antwoord op een begroetingsrede van den Provincialen Premier een toespraak gehouden, waarin hij o.m. zeide: hier aan de kust van den Grooten Oceaan ken ik de positie beseffen, die Canada inneemt. Zijn Atlantische ramen zien uit op Europa, zijn Zuidzee ramen op Azië en het Verre Oosten, Naarmate de wetenschap de ruimte ver kleint, zal dit land een verkeersweg tus sclien twee werelddeclen worden. Eens zul len de volkeren der wereld tot het besef ko men, dat voorspoed in samenwerking ligt en niet in conflict. tfcAaketi Palmpitten vatten vlam. Gistermiddag omstreeks twee uur brak brand uit in een der bunkerruimten van het te Liverpool thuishoorende 5312 tons metende Engelsche stoomschip „Bodnant" dat te Rot terdam aan de Maashaven een lading stuk goed uit Afrika loste. In dit ruim had het schip een lading palm pitten in, welke door nog onbekende oor zaak in brand raakten. De spoedig gealar meerde brandweer bestreed het vuur aan stonds krachtig met ëenige stralen, o.a. van een motorspuit en een drijvende spuit, maar met duurde tot laat in den middag eer men het hardnekkig voortsmeulendc vuur heeft kunnen stuiten. De brand liet zich in den beginne door de vrij sterke rookontwikkeling vrij ernstig aanzien, maar was tenslotte binnen een uur gelocaliseerd. Met de nablussching en het opruimingswerk is men echter nog gerui- men tijd bezig geweest. Slachtoffer in hoogst ernstigen toestand opgenomen. Gisteravond te ruim half negen wilde de 21-jarige dienstplichtige Van Gijsel uit So meren, die in Gilze-Rijcn (N.-B.) is gelegerd, komende van den soldatenkeuken den weg BredaTilburg per fiets oversteken. Hij werd hierbij door een uit de richting Tilburg komende personenauto gegrepen. Van G. kreeg een klap van den koplamp en daarna van de kruk van het portier, waar door hij een rib brak. De punt van de rib drong hem in de long. In hoogst ernstigen toestand werd de man een café binnengedragen, waar een officier van gezondheid de eerste geneeskundige hulp verleende. De kapelaans van Mierlo cn Doucnburg dienden den ongelukkige de laat ste H.H. Sacramenten toe. Daarna werd van G. naar het Militair Hospitaal te Breda over gebracht. De auto werd zwaar beschadigd, doch kon de reis vervolgen. De fiets werd geheel ver nield. EU WE EN LANDAU LEIDEN IN DE V.A.R.A.-ZESKAMIP. De resultaten der afgebroken partijen uit de vierde ronde der internationale zeskamp van de V.A.R.A. luiden: Dr. EuweCortlever XAH LandauDr. Euwe De partij CortleverFontein is nog steeds niet uitgespeeld. Cortlever staat, met twee pionnen voor, op winst. Aangenomen, dat de Amsterdammer uit deze partij een winst punt zal halen, luidt de stand: Euwe en Landau, ieder 3 punten. Flohr en Cortlever, ieder ZXA punt. Szabo 1 punt; Fontein 0 punten. Heden wordt de vijfde, tevens laatste ronde gespeeld. Wiehennen, Ronde van Zaandam voor Schulte Bosma achtste bij de amateurs. Onder groote belangstelling werd giste ren voor de derde maal de Ronde van Zaandam verreden, georganiseerd door de Zaanlandsche Wielerclub „D.T.S.". De ama teurs en nieuwelingen reden het parcours, ter lengte van 1 K.M. zestig maal, de be roepsrenners en onafhanikelijken honderd keer. De uitslagen luiden als volgt: Amateurs en nieuwelingen: 1. Chr, Smits 1 uur 26 min. 4/5 sec; 2. A. Lodewijks; 3- G. Saes; 4. C. Hofman; 5. C. Bakker; 6. J. Hofstede; 71 Jac. van Vliet; S. A. Bosma; 9. G. Blauw. Beroepsrenners en onafhankelijken: 1. G. Schulte 2 uur 23 min. 29 sec. Op één ron de: 2. J. J. Dermncnie; 3. Van Amsterdam; 4. Braspenning; 5. Valentijn; 6. Franken; 7. J. v. d. Stel; 8. Lambrichts; 9. Over- weel; 10. Helleanons. AJtMeJtietc. ATHLETIEKCONGRES TE LONDEN. De International Amateur Athletic Fede- ration (I.A.A.F.) houdt op 3 en 4 Juni haar jaarlijksche congres te Londen. Deze bijeenkomst, welke geheel in het teeken van de twaalfde Olympische Spelen die in 1940 te Helsinki worden gehouden, staat, zal geleid worden door den presi dent, den Zweed Edstroem. Na de bespreking van het, in drie talen verschenen, jaarboek en de behandeling van enkele finantieele vragen zal de plaatsvervangende secretaris-generaal van het organisatie-comité te Helsinki, dr. Lauri Miettinen, spreken over de voorbereidingen van de Spelen. Italië heeft een verzoek ingediend om een puntentelling voor de dameswedstrijden in te voeren, terwijl België en Ierland voor stellen om den veldloop in het Olympisch programima op te nemen. Waarschijnlijk zal een internationale ju ry voor landenontmoetingen worden in gesteld. Equador en Manschoekwo hebben zich als lid der federatie gemeld. SACHALIN MANDSJOEKWO NEDERLANDSCH-INDIË. Het vraagstuk der' petroleum is met het lot van het Japansche rijk ten nauwste verhonden. Eigenlijk vormt de olie het groote Japansche pro bleem 4 (Van een bijzonderen medewerker.) Reeds in vredestijd behoort Japan tot de grootste olieverbruikers ter wereld, en des kundigen zijn er van overtuigd dat het olie- problcein in een volgenden oorlog over Ja- pan's lot zou beslissen. Maar Japan bezit geen noemenswaardige eigen petroleumbron- nen en het land ziet zich derhalve gedwon gen ofwel in zijn oliebchoefte to voorzien door alles uit het buitenland te betrekken óf zich macht te verschaffen in gebieden die olie voortbrengen. De daarop betrekking hebbende tendenz trekt zich dan ook als een roode draad door de gehcelc Japansche ex pansiepolitiek der laatste twintig jaar. Er zijn drie duidelijk afgebakende pha- sen te onderscheiden in de Japansche eco nomische politiek: het verwerven van de Saclialin concessie, de verovering van Mand- sjoekwo en de poeingen om invloed te krij gen in Britsch—Noord-Borneo cn onze over zeesche gewesten. Daarbij komt dan nog se dert kort de vervaardiging van ersatz-stook- producten. „Studie-maatschappij". De campagne begint ermee dat het met 3,8 milliard Yen werkende Mitsui-concern en liet met 3,9 milliard Yen arbeidende Mit- subishi-concern na den wereldoorlog tezamen met het nieuw-gestichle Sumimoto-Concern, dat over een nominaal kapitaal van 2,4 mil liard Yen beschikt, een „studie-maatschap pij" gesticht hebben tot het vinden van olie bronnen in Oost- en Zuid-Oost Azië, dat ei- boringen worden verricht op Japansch Zuid- Sachalin en Formosa. en dat men zich boven dien van de Chinceschc regecring een olie concessie verwierf bij Foctsjana in Mand- sjoerije. De exploitatie op Zuid-Sachalin blijft echter ver beneden de verwachtingen en de totale winning van Formosa cn Foetsjana bedraagt eveneens slechts 50.000 ton jaar lijks, terwijl bovendien gebleken is. dat die productie niet meer kan worden opgevoerd. De Sovjet hield vol. Het door het verdrag van Portsmouth bij Rusland blijvende deel in het Noorden van het eiland Sachalin bevat evenwel buiten gewoon rijke oliebronnen, die door Rusland nauwelijks geëxploiteerd worden. De Japan sche olietrust pachtte daarom in het begin van 1926 van de, door tic uitgaven der burger oorlog nooddruftige Sovjet-regecring de helft van alle olievelden in Noord-Sachalin voor den duur Van 10 jaar. Bovendien kocht men den Russen noch de totale opbrengst van de onder haar eigen bestuur berustende bron nen af, waardoor Japan er op rekent binnen enkele jaren zijn naphta-winning met een millioen ton ,pcr jaar te kunnen verhoogen cn op die wijze onafhankelijk te worden van de olie-leveringen van Ncdcrlandsch-Indië en Amerika. Eind 1934 wees de Sovjet-regeering echter het aanbod tot verlenging van de concessie voor vijftien jaar van de hand en alle andere aanbiedingen der Japansche trusts ten spijt blijft zij in haar houding volharden. De pre sident van den Japanschen olietrust, Mazano Sakoni reisde persoonlijk naar Moscou om de verlenging er door te krijgen, maar ook hij keerde onvcrrichterzake terug. Eind 1936 liep de concessie af. De Japanners moesten andere wegen zoeken. Het Mandsjoekwo- avontuur begon Keizerlijk petroleum-monopolie. Op 1 Maart 1932 verklaarde Mandsjoekwo zich onafhankelijk. Op 15 September d.a.v. verklaarde Japan den nieuwen staat te erkennen cn sloot er een militair verbond mee. Op 1 Maart 1931 besteeg keizer Kang-Toh den troon. Op 30 Octobcr 1934 maakte de Mandsjoerijsche re geering haar opzienbarende verklaring over haat* toekomstige oliepolitick openbaar en op 13 November kondigde zij de wet op de stich ting van het Keizerlijke petroleum-monopolie af. De parallel tusschen de afz. pha- sen van deze ontwikkeling en die der op zegging van de Sachalin-concessie is duide lijk. Verbluffende opbrengst. Overal in Mandsjoekwo werd nu naar olie geboord, de raffinaderijen schoten als padde stoelen uit den grond, 500 millioen yen werd in deze ondernemingen geinvestceerd. De op- lirengstcijfers werden streng geheim gehou den, maar de ontvangsten van den Mand- sjoerijschen staat uit den uitvoer bedroeg reeds in het eerste jaar 1,7 millioen Yen, (Mandsjoerijsche dollars) cn de Sumimito- trust betaalde niet minder dan 20,S procent J dividend uit. Ook de opbrengst der exploita- tie van hijproducten steeg zienderoogen en nam een verbluffenden omvang aan. De vlucht der industrialiseering. Desondanks was dat alles niet voldoende. De industrialiseering van het land nam een zoodanige vlucht dat zelfs de meest gefor ceerde petroleum-winning daarmee geen ge lijken tred kon houden. Toen trok de leider der brandstofondernemingen van het Mitsui concern, dr. Watanabe, in Augustus 1936 naar Berlijn, verwierf er de liceusies voor nieuwe methoden en Mitsui cn Misubishi stichtten samen de „South Manchouria Rail- way Co.", een maatschappij die de nieuw- verworvcn methoden moest exploiteeren en ten behoeve waarvan terstond 40 millioen Yen werd vrijgemaakt. Terzelfder tijd werd de winning van industrie-alcohol opgedreven en, naar het'Duitsche voorbeeld, werd dit product dienstbaar gemaakt aan de benzine verwerking. Desondanks verzekerden aldeze maatregelen nog allerminst een vol komen autarkie. Als vroeger moest en moet een wezenlijk deel der Japan sche olie-behoeften uit Nederlandsch- Indië betrokken worden, hetgeen tot den huidigen dag door Japan met leede oogen wordt aangezien. De naphta-voorraden van het onder En- gelschen invloed staande onafhankelijken Malaienrijk Sarawak op Noord-Borneo en het naburige kleine eiland Laboean, dat ook de Britsche vlootbasis in Singapore voorziet* nemen snel af en de Engélschen moesten allengs grootere hoeveelheden petroleum in Nederlandsch-Indië koopen, die natuurlijk aan den export naar Japan onttrokken wer den. Weer namen de Japanners tegenmaatrege len. Een Japansoh consortium nam op 1 Mei 1935 een olie-concessie in Siam in be drijf. Op Sumatra verrichtte de Hollander Jan van den Bergh in opdracht van een Ja pansch concern boorproevcn. In de Maleische onafhankelijkheidsbeweging deden Japan sche „zendelingen"' hun invloed gelden en niemand begreep dat achter hun bemoeiin gen slechts zuivere belangstelling voor pe- troleumzakcn stak. Hét groote Japansche probleem is dat van de petroleum. Het was het, het is het nog, het zal het in de toekomst zijn. Aankomst te nT"reii) jsingap. 30 Mei Band. 30 Mei UerURreïs) lAtI,ene 30 Mei |A'dam 30 Mei (hee'nreis) |Jodh"- 30 Mei lRan*- 30 Mei te-u" eis) /SinKaP- 30 Mei|Basra 30 Mei Zilverreigervdam jg Mei IAthene 30 Me. (heenreis) I I OerURreis) lBa"d' 39 Mci lMcdan 30 Mel in_w eirii g woorden j&m in Heden vertrekken de Italianen uit Spanje, Het vertrek der Italiaansche vrijwilli gers is thans definitief vastgesteld op den nacht van 31 Mei op 1 Juni. De troepen zullen met acht schepen naar hun land terug worden gebracht. De commandanten van de Italiaansche eemheden zullen van minister Suner een diploma ontvangen en de officieren zullen allen een exemplaar van het laatste officiecle oorlogsbericht ontvangen. BriFsche arbeidersklasse veroordeelt witboek Het congres der Britsche arbeiderspar tij te Soutliport gehouden heeft met alge meene stemmen besloten liet zg. Witboek over Palestina af te keuren. Ook is beslo ten tegen icdcren vorm van conscriptie in te gaan. Noorwegen krijgt motortorpedobooten. Het Noorsche ministerie van marine heeft een contract afgesloten met twee Engel sche firma's voor het leveren van acht mo- tor-torpeclobootcn. Noodweer in Noord Italië. Pinkster-Maan dag is geheel Noord-ltalië geteisterd door zwaar weder. In Chioggia werden 14 zeil schepen door den stonn overvallen, Een der vaartuigen werd tegen de pier geslin gerd cn zonk. Vijf leden der bemanning verdronken. Een andere boot werd op liet strand geworpen. Van de bemanning ont breekt elk spoor. Nog twaalf andere vaar tuigen zijn gestrand, doch de bemannin gen wisten zich in veiligheid te brengen. Bij Ferrara is een in aanbouw zijnd huis ingestort. Eenige vrouwen, die voor het onweder hierin schuilden werden bedol ven. Vier hunner kregen ernstige verwon dingen. Hulde aan de Squalus-slachtoffers. Ver* soheidene oorlogsschepen hebben zich gis teren verzameld op de plek, waar de on derzeeër „Squalus" is gezonken. De 26 slachtoffers werden begroet met 21 ka nonschoten. Uit een vliegtuig, dat boven de plek cirkelde, werd een krans in zee geworpen. Internationaal congres van huisvrouwen. In tegenwoordigheid van 700 plattelands vrouwen is te Londen de driejaarlSjksche conferentie geopend, waarin kwesties be treffende de huishouding besproken wer den. Enkele der schilderachtigste gedele geerden waren vrouwen uit Letland en Nederland in nationaal costuum. Fascistengroet werd niet beantwoord, i Tijdens den optocht van Memorial Dav, te New Y'ork, waarbij een half millioeni personen aanwezig waren, heeft zich een kort incident voorgedaan: toen een veer tigtal Italiaansche oudstrijders langs de officieele tibune defileerden, brachten zij den fascistischen groet. De hier dicht op. een staande menigte protesteerde levenr cMg en de officieele persoonlijkheden op de tribunes onthielden zich er van den groet te beantwoorden. Britsch jachtvliegtuig zou 835 K.M. per uur halen. De Evening News deelt mede, dat. het ministerie van luchtvaart het prototype' hezit van een jachtvliegtuig, dat in horizontale vlucht een snelheid heeft behaald van 835 K.M. per uur en in duikvlucht een snelheid van 1.115 K.M. kan bereiken. Autorenner omgekomen. Gisteren werd voor de 27e maal de groote prijs van Indianapolis verreden. Helaas is deze race niet zonder incidenten afgeloopcn. De wagen van. Swanson sloeg een gege ven oogemblik om en vatte vlaim. De wagons van Floyd Roberts, winnaar van hel vorig jaar cn Miller, kwamen met de auto van Sw'anson in botsing en sloegen eveneens om. Roberts werd gedood, twee andere coureurs en een tweetal toe schouwers werden gewond. Mag ik weer terugkomen? - Stafford Cripns en vier andere uitgestooten leden van de Britsche arbeiderspartij hebben om we der toelating verzocht. Zij zijn bereid, de verplichtingen op zich te nemen, wel ke voor alle leden der partij gelden. Besloten is de zaak in handen te stel len van den nieuwen uitvoerenden raad, ■waarvan de samenstelling in de morgen te houden conferentie zal worden hekend gemaakt. Balans in China. Volgens Chineesdie mi litaire autoriteiten hebben de Japanneezen hij de krijgsbedrijven in China tot nu toe m het geheel S70.000 dooden en gewonden te betreuren. In een te Tokio uitgegeven communiqué wordt het totaal aantal doo- den en gewonden der Chineezen geschat op 2.300.000. Daarbij zijn meer dan "900.000 dooden, terwijl het aantal dooden aan Japansche zijde gevallen op 60.000 gesteld wordt. Canadeesche maatregelen tegen spionnage. Het lagerhuis heeft zijn goedkeuring gehecht aan een door de regeering inge diend wetsontwerp, dat het nemen van maatregelen tegen spionnage beoogt, o.a. het ontnemen van de Canadeesche natio naliteit aan ieder van'buitenlandsche af komst, die beschuldigd wordt van propa ganda, welke indruischf tegen de belan gen van het land.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2