Vleeschkeuringsdienst r jfi D.E. rW*** in de pijp! DOUWE EGBERTS Ut KuiUe, van ck S Langendijker Groentenveilingen Nog steeds groeit de Bood voor Staatspensionneering Buitenlandsch Overzicht De hengel in de hand f, \i en V Is voor de RITMEESTER Rookers! Woensdag 31 Mei 1939 Tweede blad Kring Barsingerhorn Rekening voor het eerst na de groote inzinking der diermeel- en veeprijzen wederom zonder bijdragen der aangesloten ge meenten sluitende. Versohenen is het verslag van den Keu ringsdienst van Vee en Vleesch in den Kring Barsingerhorn over het jaar 1938, dat weer tal van interessante mededeelin- gen bevat. Keuring van vee en vleesch. Het aantal fcedx-ijfsslachtingen in 1938 Sedroeg -1900, aldus gespecificeerd: runde ren 609, graskalveren 231, nuchtere kalve ren 2174, paarden 199, varkens 1269, scha pen 351 en geiten 77. Het aantal noodslachtingen bedroeg 5384, waarvan zijn afgekeurd 1854 en 530 goed- of voorwaardelijk goedgekeurd zijn. Bacteriologisch vleesc'hondex-zoek heeft 177 maal plaats gehad. Na onderzoek kon in 149 gevallen liet vleesch in consumptie worden gebracht. Echinococcose is geconstateerd: 57 maal bij het paard, 7 gevallen bij het rund, 1 bij een schaap en 1 bij een nuchter kalf. Tuberculose is waargenomen bij 158 runderen, 3 graskalveren, 1 nuchter kalf, 36 varkens en 2 geiten. Open vormen van tuberculose zijn onder kend hij 91 runderen, 1 graskalf, 1 nuchter kalf, 2 varkens en 1 geit. jGesteriliseerd zijn 3 runderen en 1 varken. Aan keurloon ia in totaal ontvangen 'J 12.229.67. Ingevoerd is: 4% paard, 303 Kg. paarden- yleesdh, 21*4 rund,, 617 Kg. rundvleesch, 4:36 Kg. vet, 11 graskalveren, 88 Kg. kalfs- tVleesc'h, 14 nuchtere kalveren, 343 Kg. nuchter kalfsvleesch, 12% varken, 1144 Kg. varkensvleesch, 225 Kg. vet, 102 Kg. spek, schaa.p en 3 Kg. schapenvleesch. Miltvuur kwani in den Kring niet voor, aan houtvuur zijn gestorven 1 koe en 4 kalveren. Noodslachtplaats. De aanvoer aan de Centrale Noodslacht plaats bedroeg in totaal 1811 dieren. Aan de inbrengers der goedgekeurde dieren is uitgekeerd f 6552.40. Destructor. Er is een nieuwe installatie aangebracht, waarbij het meel, nadat het uit. de ketels komt, opnieuw een behandeling onder gaat, waarhij door hydraulische persen een deel van het vet uit het meel wordt ge perst. Hiermede is bereikt, dat: 1. meer vet wordt verkegen (de prijs yet is hooger dan van diermeel): 2. het meel een hoogeren prijs opbrengt, 'doordat bet. eiwitgehalte is opgevoerd tot 63 a 65 pet. en het vetgehalte is gedaald tot 7 a 8 pet. Met deze verhoogde prijzen wordt het diermeel vlot verkocht. Een tweede verandering is aan de dcstruc- tie-installatio aangebracht, doordat de kook en droogketels geheel zijn geïsoleerd, waar door minder warmte verloren gaat en op de kolenrekening kan worden bespaard, ter wijl de temperatuur in het apparatenlokaal minder warm is. Ook is op den droogketel een pyrometer aangebracht; terwijl vóór de isolatie de tem peratuur in den droogketel niet hooger was op te voeren dan tot 90 gr., kan nu met de zelfde stoomtoevoer de temperatuur ge bracht worden op 100 gr., zoodat dit ook de steriliteit van het diermeel ten goede zal komen. Totaal is verwerkt 370.000 kg. materiaal, waaruit is verkregen 94650 k.g. diermeel en 30521 kg. vet. De opbrengst van het meel is geweest t 8240.86, van het vet f 4431.76. De prijs van het diermeel was gemiddeld 1 8.70, tegeover f 9.92 in 1937 en f 9.in 1936. De gemiddelde prijs van het vet was f 14.52 tegen f 20.28 in 1937 en f 15.in 1936. Aan de inbrengers van de afgekeurde die ren is f 2301.75 uitgekeerd. Financiën. Vermeldt wordt, dat de rekening van den dienst, na de groote inzin king van de prijzen van diermeel en- vet, voor de eerste maal wederomi zonder bijdragen der aangesloten ge meenten sluitende is. Het restant verlies van de voorgaande ja ren ad f 415.44 is weggewerkt terwijl f 768.11 in het reservefonds kan worden gestort. De rekening gesplitst in keuringsdienst er» in destructor met noodslachtplaats, geeft voor den keuringsdienst een winst van f 2046.29 en voor den destructor met nood slachtplaats een verlies van f 862.74. De keurloonen ten bedrage van f 12229.67, gaven een stijging door de toetreding van Harenkarspel, doch bicven beneden de ra ming van f 12.500.— De bijdragen van de bij den Vleeschkeu ringsdienst aangesloten gemeenten aan den destructor met noodslachtplaats ten bedra ge van f 1257.41, zijn uit den keuringsdienst betaald. Door de buitengemeenen werd aan den destructor met noodslachtplats bijgedra gen f 4994.38, zoodat met het verlies van f 862.74, het totale verlies over 1938 be draagt, f 7114.53, tegenover f 5855.78 in 1937 en f 8749.26 in 1936. Dit grootere verlies is veroorzaakt door den teruggang van de prijzen, maar is xiog gunstig beïnvloed door de grootere productie van 370.000 kg. ruw materiaal, tegenover 310.000 kg. in 1937. Indien de productie van 1938 zou zijn ver kocht tegen de prijzen van 1937, zou dit een meerdere opbrengst hebben gegeven van f 3012.73 en zou de destructor met nood slachtplaats met inbegrip van de bijdragen van de gemeenten een winst hebben ge maakt vn f 2149.99. Dit bedrag zou dan zijn gebruikt tot aflossing van de f 20.000.— welk bedrag de Kring Barsingerhorn. ten aanzien van de vaststelling van de bijdra gen van de z.g. buitengemeenten bij het af sluiten van de contracten met die gemeen ten voor zijn rekening heeft genomen. Het totale verlies zou dan zijn geweest f 4101.80, waaruit blijkt, dat de groote pro ductie van 1938 vergeleken bij de productie van 1937 een mebrder voordeel zou hebben opgeleverd van f 1753.98. Het afsluiten van contracten met alle daarvoor in aanmex-king komende gemeen ten, benevens de grootere productie uit de Wieringermeer hebben de rekening gunstig beïnvloed en openen hoopvolle vooruitzich ten voor de toekomst. Be jaarlijksche: Alr/crneene ver gadering te Amsterdam. De Bond voor Staatspensionneering hield gisteren in Amsterdam zijn jaarlijksche al- gemeene vergadering. Uit alle deelen van het land was er voor deze bijeenkomst groote belangstelling. De voorzitter de heer G. van Rockel gaf in zijn openingsrede uiting aan zijn blijdschap, dat zoo vele personen van verschillend gods dienstig en politiek inzicht in den Bond bij een zijn gebracht met het doel de regeering te winnen voor het premievrije staatspen sioen. Spr. herinnerde er aan, dat het thans veertig jaar geleden is, dat de hceren Wie- ringa en Boswijk de brochure uitgaven, wel ke voor het eerst in Nederland het premie- vrije staatspensioen propageerde en welke aanleiding is geweest tot de oprichting van den Bond. De actie voor staatspensionnee ring zoo ging hij verder vindt steeds meer weerklank, hetgeen mag blijken uit den groei van den Christelijken Bond voor Staatspensionneering, ui't de oprichting van een R. K. Bond met hetzelfde doel, en niet het minst uit den groei van den algemeenen Bond, waaraan in het afgeloopen jaar 30 afdeelingen zijn toegevoegd. Hierdoor is het aantal afdeelingen op 500 gebracht met een totaal leden aantal van 75000. Tijdens de discussies over het jaarverslag werd medegedeeld, dat het hoofdbestuur had besloten geen deel te nemen aan een actie in verband met de Provinciale Sta tenverkiezingen. Een dergelijke actie zoo werd uiteengezet zou gemakkelijk aan leiding kunnen zijn tot het ontstaan van moeilijkheden in den Bond. De jaarstukken werden goedgekeurd In de xestuursvacature, ontstaan door het aftre den van den heer J. H. Kaastra, werd be noemd de heer H. A. Wester te Winterswijk. Vervolgens kwamen aan de orde de voor stellen, ingediend door de afdeelingen; o.ux. werd aangenomen een voorstel van de fede ratie Enkhuizen, waarin het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd een onderzoek in te stel len naar den matei'ieelen toestaxxd waaron der de uitgeslotenen, de vrouwen en de klei ne zelfstandigen boven de zestig jaar in ons land zich bevinden. - - 1 Paard verhongerd Paardenbeul twee maanden de gevangenis in. De Haagsclie ï-echtbank vex-oox-deelde gis- tex'en den 55-jarigen vrachtrijder J. P. van L. te Leidschendam, die zijn paard zóó wei nig voer gegeven had, dat het beest vrijwel was verhongerd en later moest worden afge maakt, tot een gevangenisstx*af van twee maanden, met de bepaling, dat de opbrengst van het paard wordt verbeurd verklaard. Het O.M. had één maand gevangenisstraf gecischt. UoeiAal NEDERLAND—JOEGO-SLAVI6. Op den Olympisohen dag. De heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de commissie van den Ölymipischen Dag kreeg bericht van dr. Andrejowich, voox-- zitter van den voetbalbond in Joego Sla- vië, dat hij persoonlijk met het sterkste elftal van Joegox-S'lavië naar Amsterdam komt. Reeds zijn 8 spelers van het elftal dat met 21 van Engeland won, aange wezen om op 11 Juni te Amstex-dam de Joegoslavische kleuren te vei'dedigen. Daar ook de Nederlandsohe ploeg in allersterk ste formatie aantreedt kan hier gesproken worden van eexi officieuzen wedstrijd Ne derland—Joego Slavië. GEEN INDISCH VOETBAL-ELFTAL NAAR DE OLYMPIADE. Tijdens de jaarvergadering van de Ned. Ind. Voetbal Unie is volgens de N.R.Crt. be sloten in 1940 in beginsel geen voetbalteam naar de Olympische Spelen te Helsinski te zenden. De deelneming van Ned.-Indië aan de wex-eldkampioenschappen in 1942 zal evenwel ernstig worden overwogen. Waar de wereldkaxxipioenschappen woi-den gehou den, is op het. oogenblik nog niet bekend. RUSTIGE PINKSTERDAGEN. De Pinksterdagen hadden het gx-oote voordeel boven de Paschen, dat ze zijn voox'bijgegaan in kalmte. Welke spanningen er ook nog in Europa mo gen bestaan, gedurende de feestdagen zijn ze niet tot uitdi'ukking gekomen. Voor de vai'iatie heeft de relatie tusschen de democx-atieën van Europa en de Vex-eenig- de Staten dit keer eens wat meer in het mid delpunt, gestaan, een en ander ter afwisse ling van het hondgenootschap tusschen Rus land en Engeland. Daladier en Bullit, de Amerikaansche ambassadeur te Pai-ijs, heb ben gloeiende redevoeringen afgestoken op het kerkhof te Neuillv, waai-, ter nagedachte nis aan de Amerikaansche gesneuvelden in den wereldoorlog, een gedenkteeken werd onthuld. Minister Huil kwam in de Ver- eenigde Staten zelf met gewijzigde neutra- liteitswetten. Men had ingezien, dat zelfs in oorlogstijd, de Vereenigde Staten zich niet konden isoleex-en door eenvoudig hun ex port af te snijden. De algemeene opvatting is, dat de verandex-ingen ten gevolge zullen heb ben, dat bij een eventueelen oorlog de han del met spilmogendheden pi'actisch zal wor den beëindigd, terwijl die met de democra tieën zal worden voortgezet, wellicht, zal toenemen. Deze heele gang van'zaken heeft natuurlijk eenige polemiek ten gevolge gehad van de zijde der dictatuurstaten, erg heftig echter was deze niet en bijzondere gezichtspunten deden zich daai'bij niet voor. Alles bijeengenomen begint de politieke ba lans meer en meer door te slaan ten nadeele van de beide asgenooten en de rust, die zich over ons werelddeel begint te leggen, is klaarblijkelijk het gevolg van de onmogelijk heid voor de dictatoi'en om hun intimidatie- politiek voox-t te zetten. Om vi-ecs te kunnen inboezemen, moet men sterk zijn en hoe ki'achtiger de tegenstander zich voelt, hoe minder bzmakkelijk hij toe zal geven aan de eischen van den andei\ De opvatting, dat het voorloopig in Euro- pa niet tot een oorlog zal komen, begint hoe langer hoe meer te leven. En al kan het zijn, „ifji. Wf* Bij het visschen rookt men natuurlijk een pijp tabak. Want een pijp stemt zoo rustig en is zoo gemoedelijk. In dezen bewogen tijd, al een reden op zichzelf om pijprooker te worden. Denkt er daarbij aan: D.E. tabak geeft „Wolken van genot" gcAfeJWESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK dat ook hier gelijk zoo dikwijls de hoop de vader is van de gedachte, er is alle aan leiding om de toekomst wat onbezorgder te gemoet te zien. Het ware slechts te wenschen, dat bij de dictatox-en wat meer de gedachte levendig werd, dat de zoo zeer gewenschte „levens- ruimte" door het Duitsche volk ook in vx*e- destijd kan worden verlu-egen. Onder nor male omstandigheden, d.w.z. omstandighe den, zooals we die een kwax't eeuw geleden in de wex-eld kenden, kon ieder zich vesti gen waar hij wilde in binnen- en buitenland. Hij kon er ai-beid verrichten en zaken drij ven en voor den ooxiog was de toestand zoo, dat verschillende gebieden in wezen Duitsch wai'en, al wapperde de Duitsche driekleur er ook niet. Het moederland ondexwond daarvan de profijten en deze wax-en dikwijls heel wat grooter dan tegenwoordig het geval is ten aanzien van de gebieden, die zijn binnenge haald, weliswaar in vredestijd, maar toch met het zwaard in de vuist. De vooi'deelen van vx-oeger wax-en echter het resultaat van tientallen jaren van zwa- ren arbeid. Voor zooiets heeft men tegen woordig echter geen tijd. Het moet vlugger gaan, veel vlugger ep mexï denkt,, d&t dit kan geschieden door te verovex-ön. Daar er evenwel niet wox'üt opgebouwd, wel echter wox-dt verwoest, daar er handelsbetrekkin gen worden vei-scheurd en men zich boven dien uitput in een waanzixmige bewape ning, is er geen spi*ake van toenemende welvaart. De ware „levensruimte" kan op deze wijze niet worden vexki'egen, iedere zoogenaamde ovex-winning is slechts schijn en het volk, dat zoo tot meei-deren welstand wil komen, zal stx-aks een groote desillusie hebben te boeken. Zelfs indien de toeleg mocht gelukken. Intusschen heeft vooral Duitschland zich in ieder opzicht verax*md. Het heeft niet al leen zijn reserves vei'bruikt voor bewape ning, zijn middelen belegd in fabx-ie.ken, die zeer duur px-oduceeren, wat eldex-s veel goedkooper kan worden verkregen, het heeft bovendien een groot deel der in het bui tenland levende burgers „teruggeroepen" en daardoor zijn ware „levensruimte" verkre- gen door pacifistische penetx-atie, vexkleind, waar het kan. Het zal enox-me moeite en veel tijd kosten dit veidorene terug te ver- ovei-en. Toch is Eui'opa, allerminst ge diend met een verax'md en vex-sla- gen centrum. Zoolang Duitschland tegen den grond ligt, zal oök voor de ovexige landen een gi'oote op bloei uitblijven. Men weet dit eldex-s heel goed. Men weet echter ook, dat van het tegenwoordig be wind niets te veiwachten is. Het is te vastgex-oest in het ooi-logsprincipe, in ego isme, en leuzen, om te mogen aannemen, dat elders het vei-trouwen zal kunnen ont staan, noodig voor een goede samenwer king. Hitier behoox-t er zich op eex-lijke wijze van te overtuigen, of hij nog steeds het ver trouwen geniet van de meei"dex*heicl van zijn volk. De dwaze x-eferenda, welke hij hceïl gëhoudcxi, zijn daarvoor' géeii bewijs'. Men ipöétdaarbij bedenken, dat noch Hitier, Hoch iemand ter wereld' weet, waar toe de tegenwoordige toestand van Duitsch land zal leiden. Zullen we claar tenslotte ge ordende toestanden behouden? Zal de een of ander oude dynastie kunnen worden her steld? Of zal het land worden overgele verd aan een nieuw bewind van dolzinnig experimenteeren? Aan het communisme wellicht? Niemand kan het zeggen. Vast staat echter, dat geheel Eux-opa ge diend is bij een bloeiend en welvarend Duitschland. De belangen van Duitschland en de anderen gaan hier hand in hand. Daarvoor is noodig een werkelijke vx-ede, geen Hitleriaansche machtswellust. De vol- kex-en moeten elkaar kunnen vertrouwen en moeten zich voor elkander openstellen. Het verheugt ons dat wij nog steeds kunnen zeggen: 4/jf^ In afwachting van nieuwe produc ten van oude 'en nieuwe produc ten kwam er maar weinig tuin ders volgen met belangstelling loop van zaken perspectieven niet gunstig het weer heeft ook niet meegewerkt echter rijst de vraag of ruime oogst voordeeliger is dan schrale geringe aanvoer Deensche witte kool aan beide vei lingen slechte prijzen nog wat uien zeer lage. prijzen slecht geloopen met dit product bieten, lage prijzen geringe aan voer kasbloemkool duur te lage prijs voor rabarber bevre digende aanvoer goedkoope spi nazie zeer slecht voor oude aard appelen al belangrijke tomaten- aanvoer voor dezen tijd te lage prijs eerste aanvoer nieuwe aard appels, Scliotsche muizen aan vankelijk matige prijs, die nog sterk achteruitliep. Aan de veilingen leeft men de laatste we ken meer in afwachting van wat er straks aan nieuwe producten zal worden aange voerd, en vooral ook van de financieele op brengst van die producten, dan wat er xxog komt van den ouden oogst. Van de nieuwe producten verscheen er nog maar weinig en met de oude was het ook niet veel meer gedaan. We leven aan onze veilingen nu juist in een overgangsperiode. Als het eind Mei is, is het vanzelf geen tijd meer voor de Langendijker stapelpx-oductcn en met de hier in hoofdzaak beoefende koudegi'ondeul- tuur is ook nog weinig van nieuwe produc ten te verwachten. De tuinders volgen niet temin met groote belangstelling alle maatre gelen, welke worden genomen en alle om standigheden, die de uitkomsten van den tuinbouw kunnen beinvloeden. En die zijn er de laatste weken weer legio. Alleen is het maar jammei*, dat er geene zijn, die gunstig zijn voor den tuinbouw of die pers pectieven openen, die naar uitkomst uit de moeilijkheden wijzen. Het is weer alles misère, wat de klok slaat. De moeilijkheden ten aanzien van den export woi'den al grooter. Straks zal het moeite gaan kosten, om nog een land te vinden, waarheen onze producten kunnen worden geëxporteci-d. Dat ziet ex- voor Langendijk inderdaad niet schitterend uit. Het weer werkt ook niet mee. Als echter de uitvoer al meer en meer onmogelijk woi*dt, dan zal een ruime oogst al niet veel voordeeliger uitvallen dan een schrale. On der dei*gelijke toestanden is er niet veel moois meer aan het tuindersbedx-ijf. Het is te hopen dat de intex*nationale omstandighe den, ook ten opzichte van het economische zich spoedig zoodanig wijzigen, dat Langen dijk daarvan de vruchten plukt. Anders vex*- wachten we van het nieuwe seizoen niet veel. Aan de veiling te Noordschax-woude werd op slechts di'ie marktdagen nog iets aange voerd. En dan waren het nog kleine kwan- tums van maar weinig px-oducten. Er kwa men nog rond 4 spoorwagons Deensche wit te kool, die weer tegen zeer lage prijzen wei den. vei-kocht. Een enkel partijtje hx-acht f 4.—f 4.20 op, overigens werd er f 2—f 3.00 voor betaald. Aan de Broeker veiling werd nog minder van deze koolsoort aangevoerd. De prijzen lagen daar tusschen f 3.30 en f 4.10. Nog kwamen er enkele partijtjes uien, die voor f 2f 2.70 zijn verkocht. Voox-al de laatste weken is het met dit product slecht uitgepakt. Dat er tuindei-s waren, die voor die slechte prijzen niet vex*kochten, en de uien hewaai'den in de hoop, dat de prijzen nog wat zouden aantrekken, is te begrijpen. Zoo vei-namcn we, clat er tuinders zijn, die nog vrij gx-oote voox-raad als waardeloos op dien akker hefo'ben staan. Bieten behooren tot die px-oducten, welke ook lang bewaard kunnen vvordexi. Er werden deze week aan beide veilingen nog wat van aangevoei-d, doch de opbrengst was zeer gering. Er werd slechts 80 cent tot f 1 voor betaald. Uit de kassen kwam deze week nog wat bloemkool, die weer tegen goede prijzen werd vexkoeht. De mooiste werden voor f 2832.50 geveild, iets afwijkende brach ten f 25—27 op. Rabarber kwam er in dé afgeloopen week heel wat. Gemiddeld waren de pi-ij zen beter dan in de daaraan voorafgaande week. Aanvankelijk werd zelfs in doorsnee f 4 betaald. In 't midden dei- week ti-ad echter een flinke daling in tot f 2.10 h f3, later gevolgd door een lichte stijging tot f 2.90 a f 3.40. Niettemin is de prijs voor een loonende pi-oductie te laag. De aangevoex-de spinazie bracht f 44.10 op in het begin der week, later f 2.80—3.20. Met de oude aardappels ging het weer heel slecht. Bevelandex-s van uitnemende kwaliteit brachten meestal niet meer dan 80 cent tot f 1.op. Er wordt dan nog een kleine toeslag op gegeven, waai-door de tuinder f 1.60 ontvangt. Souvenir bracht f 1.30 op. Het is onder deze omstandighe den te begrijpen, dat de landbouworganisa ties om denaturatie van oude aax-dappels vragen met een miniimuimuitkeei-ing van f 2 per 100 Kg. Als nieuw product, waax-naar van de zij de der belanghebbenden de bijzondere aan dacht uitging, werden de tomaten in gi-oo- tere hoeveelheid aangevoerd. In het geheel werden al ruim 7300 Kg. aangeboden. Aan gezien men het hij dit px-oduct ook voox-- nainelijk van den export hebben moet, wordt de gang van zaken met bijzondere belangstelling gevolgd, vooral in vex'band met de maatregelen door het buitenland in zake het Coloradokever-gevaar. De prij zen waren deze week al niét zeer bemoe digend. Aanvankelijk werd voor de A.- sox-teering ruim f 28 betaald, welke prijs lal er iets opliep, n.1. tot f 33.20 a f 34.10. B, aanvankelijk ruim f 30 opbrengend, liep tot f34.50 a f 34.70 op, C monteei*de van f28.60 tot f 34.SO en CC van f 20.80 tot f 29.80. Toch zijn deze prijzen voor een gunstigd exploitatie als stooktomatcn te laag. En ten slotte waren ex- de nieuwe aard appelen. Ze waren er dit paar vroeg. Wei nig zon en te weinig water gedurende de groeiperiode geven weinig hoop op een ruimen oogst. En wat de prijzen betreft, ze gaven al zeer geringe aanleiding tot te vredenheid. Aanvankelijk werd voor de groote f 1515.50 betaald, den volgenden dag met f 1 a f 2, monteerden, doc'h Za terdag dexanate dalend, tot n.1. ongeveer f 12, dat de lust om te rooien wel stextk bekoeld zal zijn. Met de dx-ielingen ging 't ongeveer dienzelfden weg, ofschoon die slechts achteruitliepen van f 17.40 a f 18.20 **'14 cn de kleine (kriel) van f 17.90 a f 18.70 tot f 14.90. Ongetwijfeld zullen de la?c prijzen van de oude aardappels van puike kwaliteit, nog in gx-oote hoeveelhe den aanwezig, voorloopig nog wel een be letsel vormen voor hooge prijzen der nieu we aardappels.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5