erCouViiiil duikboot gezonken DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Een Engelsche De ligging vastgesteld Briefkaarten uit de automaat! Nog steeds gevallen van kinderverlamming Dc races te Zandvoort Laan, Schagen, Tel. 20. VRIJDAG 2 JUNI 1939. 83e Jaargang. No. 10894. Öitgawr de» V.V. IHtg.-Mif „HoOomfc Ho o»d a«*tr* 4 Meer dan 70 man aan boord De nieuwe Britsche duikboot „Thetis", die ter hoogte van Birkenhead proeven hield, alvorens zij door de bou wers zou worden overgedragen, wordt vermist met meer dan zeventig man aan boord, daar behalve 5 officieren en 48 minderen, twintig leden van het personeel van de werf Cammel Laird, die het schip gebouwd heeft en bovendien nog verschillende experts van de admiraliteit de proef tocht meemaakten. De duikboot verliet de werf 's ochtends om 10 uur met hoog water, begeleid door een sleepboot. Om half twee dook zij in de baai van Liverpool onder op vijftig mijl buiten Birkenhead in de buurt van het Lichtschip van Bar, waar zij om half vijf weer aan de op pervlakte bad moeten komen. Het schip werd echter niet meer gezien. Toen de „Thetis" uitbleef, werden alle oorlogsschepen in de buurt gealarmered en begonnen de eerste opsporin gen. Ook van verder weg ijlden dadelijk oorlogsbodems toe om te helpen bij het zoeken. PLAATS DER LIGGING OPGESPOORD. Nader vernemen wij uit Londen: De secretaris van de Camellaird te Bir kenhead door wie de duikboot Thetis is vervaardigd, heeft den buiten het burea\ wachtende bloedverwanten en vrienden der opvarenden medegedeeld, dat de plaats der ligging van het sofciip is opgespoord, voorts wordt verklaard, dat boeien, die door de Thetis zijn uitgezet, gezien zijn door een op zoek zijnd vliegtuig dat zelf een boei heeft uitgeworpen om de plaats te merken. Later wordt nog gemeld, dat reddingsche pen de door de Thetis uitgezette boeien ge vonden hebben. Bijzonderheden. Iedere Britsche duikboot is uitgerust met twee speciaal geconstrueerde noodluiken, door middel waarvan de opvarenden zich in geval van nood door luohtsluiizen in vei ligheid kunnen brengen. Men gelooft, dat de „Thetis" in 22 va dem (ongeveer 40 meter) water gezonken is. De „Thetis" is een nieuw type onderzeeër officieel het „patrouille-type" genoemd. Het is van niet zeer groote afmetingen: 265 \oct bij 6k! bij 12 voet. Het meet 10.190 ton en heeft 350.000 pond sterling gekost. De „Thetis" is uitgerust met een vier-inch ka non en met 6 tonpedo-lanceerbuizen van 21 inch. Acht torpedo jagers vertrokken gi&tera- Fascisten betoogen in Praag 5000 menschen verdrongen zich op de pleinen. HET PROTECTORAAT BOHEMEN HERMETISCH GESLOTEN. De betoogingen der Tsjecische fascisten in de binnenstad van Praag, hebben in de avonduren, tusschen negen en tien uur, groo- tefen omvang aangenomen. Op het Wences- lausplein verdrongen zich ongeveer 5000 fflcnschen, die door krachtige afdeelingen po litie in toom werden gehouden. De Tsjechi sche politie arresteerde alle fascistische lei ders. Na 10 uur verminderden de betoogin- Ren geleidelijk, nadat ongeveer tien leden der Duitsche politie de demonstranten uitgenoo- tligd hadden rustig uiteen te gaan. Omstreeks acht uur werden heftige anti- scraietische betoogingen georganiseerd voor do Joodsche winkels en café's in de binnen stad, waarbij de politie onmiddellijk krachtig optrad en verscheiden fascisten arresteerde. Later op den avond werd de binnenstad door sterke politie-patrouilles bewaakt. Gevlucht uit het protectoraat. De laatste drie dagen zijn 70 vluchtelingen uit, het protectoraat Bohemen en Moravië illegaal de' grens gecasseerd naar Polen. Groepen soldaten en officieren van het vroe gere Tsjechische leger die zich willen voe gen bij de Tsjechische formaties, die in Frankrijk zouden worden gevormd, blijven naar Krakau stroomen. De grens tusschen het Duitsche rijk en het protectoraat Bohemen en Moravië blijft her- taeisch gesloten. Machtiging om naar Praag te gaan wordt zeerzelden verleend en wekt uitermate groote moeilijkheden Vliegen boven 't protectoraat is verboden. Inlichtingen over den toestand in Bohemen blijven beperkt tot de berichten, die meegebracht worden door de zeldzame personen, die uit Praag komen» vond uit Portland naar Birkenhead en vijf schepen van de „anti-submarine", flottieljes waren ook gereed om tij deus den nacht op te stoomien. Een boot, met een onderzeeërsofficier aan boord, was gedurende den oefentocht van de „Thetis" ter plaatse en is daar nog aan wezig in de hoop, assistentie te kunnen verleenen. Het behoorde niet tot de oefening, dat de onderzeeër signalen zou geven, terwijl hij onder water was, en men dacht dan ook niet, dat er iets haperde, totdat de duikboot om half 5 's middags nog niet aan de opper vlakte was gekomen. Men vreest, dat de „Thetis" op een zich onder water bevindend voorwerp gestooten is, waardoor de electrische installatie bui ten werking is gesteld. De admiraliteit heeft gisteravond per ra dio om assistentie verzocht tot redding van de opvarenden van de „Thetis" Men koestert aan de oevers van de Mersey ernstigen vrees voor de veiligheid van de bemanning. VOOR 36 UUR LUCHT Een marinedeskundige meent te weten, dat de Thetis met honderd man aan boord over voldoende lucht zou beschikken om 36 uur lang onder water te blijven. Naar gemeld wordt, bevinden zich ver scheidene wrakken in de nabijheid van de plaats, waar de Thetis is ondergedoken. De Barkas Vigilant, die met bergingstoe stellen en duikermateriaal is uitgerust, zal naar men verwacht drie uur noodig heb ben om het punt, waar de Thetis verdwenen is, te bereiken. Hitier en Prins-regent Paul van joego-Slavië drinken elkaar toe Duurzame vrede tusschen de hei de volkeren een element van kal meering voor het nerveus opge wonden continent. Prins-regent Paul en Prinses Olga van Zuid Slavië zijn gisteren te Ber lijn aangekomen en doer de bevol king der versierde stad op hartelij ke wijze ontvangen. Kort na zijn aankomst bracht de Prins-regent een bezoek aan den Fuehrer op de nieu we rijkskanselarij. Duitschland bood Rusland 200 millioen Een merkwaardige passage in de rede van Molotov. In den officieelen volledigen tekst van de rede, welke Molotov in de Hoogste Sowjet heeft gehouden, komen enkele passages voor, die verdienden nader te worden vermeld. Sprekende over de houding tot Duitschland, speciaal over de han delsbesprekingen, deelde Molotov me de, dat in den aanvang van het vorig jaar, op initiatief van de Duitsche re geering, onderhandelingen werden begonnen over een handelsovereen komst en nieuwe credieten. Duitsch land bood toen den Russen aan hun een nieuw crediet te verleenen van 200 millioen mark. Men kon toen echter niet tot een accoord komen over de bepalingen van deze nieu we economische overeenkomst. De zaak werd losgelaten. Tegen het ein de van 1938 bracht de Duitsche re geering opnieuw de kwestie van de economische onderhandelingen ter sprake, alsmede de credietverleening van de 200 millioen. Van Duitsche zij de verklaarde men zich bereid een aantal concessies te doen. Begin 1939 werd aan het volkscommissa riaat van buitenlandsche handel medege deeld dat een speciale Duitsche vertegen woordiger in verband met deze onderhande lingen naar Moskou onderweg was. Nader hand werden, aldus het Hdbld., deze onder handelingen toevertrouwd aan den Duitschen ambassadeur Von der Schulenburg, doch we gens allerlei geschilpunten werden zij niet voortgezet. Te oordeelen naar zekere teeke nen; aldus Molotov, is het niet. uitgesloten, dat de onderhandelingen hervat worden. Prins-regent PauL Een compagnie dei* S.S. bewees bij dit be zoek de militaire eer. Bij dezelfde gelegen heid beeft de Fuehrer Prinses Olga het kruis voor vrouwen in bijzondere uitvoering van het Duitsche Roode Kruis overhandigd, ten teeken van zijn hoogachting voor haar werk in dienst der menscbheid. Vervolgens bracht de Fuehrer een tegen bezoek aan het prinselijk paar op slot Bel- vedere. Vriendelijke woorden van Hitier. Tijdens het diner, dat gisteravond is aan geboden ter eere van Prins-regent Paul, hebben Hitier en de Prins-regent tafelrede voeringen uitgesproken. Hitier zeide o.m.: De Duitsche vriendschap voor het Zuidsla- vische volk is niet slechts van sipontanen aard. Zij heeft haar diepte en duurzaam heid gekregen in de tragische verwarrin gen van den wereldoorlog. lik geloof dit te meer, daar een hecht gebaseerde vertrouwensvolle verhouding tusschen Duitschland en Zuidsilavië thans, nu wij door de historische gebeurtenissen naburen zijn geworden met voor altijd vast gelegde gemeenschappelijke grenzen, niet slechts een duurzamen vrede tusschen on ze beide volkeren en landen zai verzeke ren, maar bovendien ook een element kan vormen van kalmeering voor ons nerveus opgewonden continent. De Prins-regent antwoordt. Nadat Hitier zijn glas geledigd had op de gezondheid van Koning Peter II, den Prins regent en Prinses Olga, het hooge regent schap en het gedyen van het Zuidslavisclie volk, antwoordde de Prinsregent. Hij zeide dank voor de hartelijke woorden van Hitier De betrekkingen tusschen Duitschland en Zuidslavië, evenals het vriendschappelijke contact tusschen hen zijn, dank zij een juiste opvatting der levensbelangen dei- beide naburige volkeren reeds sedert 'jaren definitief vastgesteld. De gelukkige aanvul ling der economie van beide landen heeft zonder twijfel wezenlijk bijgedragen lot de versterking van hun vriendschap. Mijn be zoek is eveneens een demonstratie van den vastbesloten wil van het Zuidslavische volk om met het Duitsche volk in een at mosfeer van vrede en vriendschap te leven en samen te werken. De Prinsregent hief vervolgens zijn glas op, op het persoonlijke geluk van Hitier en op het welzijn van het groote Duitsche volk. Geen Belgisch-Nederlandsch militair bondgenootschap Verklaring van Pierlot. In de Belgische Kamercommissie voor buitenlandsche zaken heeft de minister president, tevens minister van buitenland sche zaken Pierlot o.a. verklaard, dat de betrekkingen tusschen België en Neder land uitmuntend zijn. In antwoord op een vraag deelde hij, naar het Hsb. meldt, me de dat er geen sprake is van eenigerlei be sprekingen met Nederland over een militair bondgenootschap. Drie voor een dubbeltje met 1 cent terug. Eerstdaags zal een begin gemaakt worden met de verstrekking van de nieuwe brief- kaartautomatcn, waarvan er 500 besteld zijn bij den fabrikant van de bekende zegelauto maten, aldus meldt het orgaan „Telegraaf en Telefoon". De kasten zullen dezelfde blauwe kleur hebben als de zegelautomatcn. De vorm is echter iets anders, om tweeërlei reden. Het binnenwerk is n.1. als gevolg van de groo- tere afmetingen van de koopwaar breeder, terwijl de uitwendige breedte zooveel mo gelijk gehandhaafd moest worden met het oog op de combinatie met zegelautomalen bij het ophangen. Voorts is bij deze kasten een andere constructie gekozen, die nog betere waarborgen biedt tegen het lekken door opengetrokken naden. De blanke garnituren aan de buitenzijde van de kast zijn uitge voerd in gegoten en gestampt c'hroomnikkel- staal, waardoor een volkomen roestvrijheid wordt bereikt. Een puzzle, De biïefkaartautomaten waren bij den eersten opzet, eenige jaren geleden, ont worpen voor verkoop van 2 kaarten van 5 ets. voor één dubbeltje. Bedacht werd ech ter, dat bij tariefsverlaging de automaten ingericht zouden' moeten dworden voor te- ruggifte van 2 centen bij eiken verkoop. Op het laatste moment (Maart 1939) kon echter nog een tweede tariefsverlaging in gevoerd worden, waardoor de vraag rees, hoe nu de verkoop zou plaats vinden: 1 briefkaart van 3 centen, 2 briefkaarten voor een dubbeltje met 4 centen terug of 3 brief kaarten voor een dubbeltje met 1 cent te rug. Met het oog op het vergevorderde sta dium van fabricage, waarin de automaten reeds verkeerden, werd tot laatstbedoelde verkoopwijze, als technisch het snelste en eenvoudigste te verwerkelijken, besloten. Om redenen liggende buiten de automa- tentechniek, werd het oude niet-genormali- seerde formaat van de briefkaart behouden. De vulling van een automaat is berekend op ruim 500 briefkaart en ruim 500 cen ten voor de teruggifte. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Zonnig, droog weer, zelfde temperatuur als gisteren, meest matige Noordelijke tot Noord-Ooste lijken wind. Echter een geheele week stond de epidemie stop. Sinds maanden werd in de wekelijksche opgaaf in de Staatscourant van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziek ten, hier te lande voorgekomen, altijd weer-' melding gemaakt van gevallen van kinder verlamming. Sedert de kleine epidemie van verleden jaar kwamen er elke week nog nieuwe patiënten bij. Thans eindelijk voor het eerst sedert dien, als we het wel hebben is er, aldus de Msb., een week voorbijgegaan zonder nieu we gevallen en wel de afgeloopen week van 21 tot en met 27 Mei. In de tweede week van Mei werden er nog vier aangegeven en in de derde week drie. Automoiiliinie. Kees Kruit vol goeden moed. Gistermiddag is voor de eerste maal op het circuit van Zandvoort voor de nationale races, welke morgen worden gehouden, ge traind. Over het algemeen deden de rijt- ders het voorzichtig aan., om het bochtige circuit goed te leeren kennen. Maar na en kele proefrondjes ging het al veel vlotter en tegen het einde van de trainingsuren ontspon zich een ardige strijd tusschen Gatsonides met Mercury en Piet Nortier met B.M.W., waarbij de laatste de snelste ronde van den dag noteerde, nl. 1 min. 36,1 sec., hetgeen een gemiddelde van 85 K.M. beteekende, heel wat hooger dus, dan men oorspronkelijk had verwacht. Kees Kruit, die wij na afloop der training spraken, was vol goeden moed. Ook hij pres het parcours. Er zitten echter een paar leclijke bochten in, voegde hij er aan toe. Zijn resultaten bij de training waren overigens bevredigend. Of hij een goede kans maakte? vroegen wij. Maar daar wilde Kees zich niet over uitlaten. Hij haalde de schouders exp en 'n mysterieuze glimlach kwam over zijn ge zicht. Wij zijn er echter van overtuigd, dat de Rallye-rijder zijn uiterste best zal doen om een eervol resultaat te bevechten. Vanmiddag begint de training om half vier en weer zal Kruit van de partij zijn. Voorts zal Manfred von Brauchitsch zijn Mercedes Benz in Zandvoort laten draaien. En waarschijnlijk zal ook Hans Stuck met Auto Union aanwezig zijn. Men mag be nieuwd zijn welke gemiddelden deze spe cifieke racewagens op dit circuit zullen be reiken. VxnJtbal Van Nellen speelt weer Van Nellen, de bekende international van vroegere jaren, is op zijn verzoek weer op gesteld in het elftal van D.H.C. (Delft) voor den wedstrijd tegen A.D.O. ten behoeve van den bloedtransfusiedienst van het Roo de Kruis. De versterking der Aalandseilanden De situatie in kaart. Een der Europeesche vraagstukken blijft nog steeds de herbewapening van de Alands- eilanden, welke tussolien Finland en Noor wegen liggen en sedert 1921 door den Vol kenbond aan Finland zijn toegewezen. Wij schreven hier reeds meermalen over. Deze eilanden nemen een strategische stelling in, in de Oostzee. Finland en Zwe den zijn het er over eens geworden, dat deze eilanden versterkt moeten worden. Duitschland heeft in een militaire verster king der Aland's eilanden toegestemd, op voorwaarde dat bij een eventueele oorlog in de Oostzee, Zweden en Finland neutraal zouden blijven. Zooals men weet hebben "Noorwegen, Zwe den en Finland geen verplichtingen met Duitschland aangegaan, wat het teekenen van een niet aanvalspact betreft. Wel heeft Denemarken op 31 Mei een dergelijk pact met Duitschland gesloten. Rusland is zeer sterk gekant tegen het versterken der Aland's eilanden. De Russi sche bladen wijden veel aandacht aan dit vraagstuk. Sinds de besprekingen in den Volkenbond is do Russische vloot zeer actief en manoeu vreert rond en nabij de eilanden, ook bij de Engelsch-Russische besprekingen worden de Baltischc staten (Estland, Letland, Litauen) steeds genoemd, omdat deze landen, die aan Rusland's westgrens liggen, zonder uitzon dering garanties moeten krijgen. De kaart geeft de Oostzec-landen weer, alsmede de ligging der Aland's eilanden. Blikspinazie voor werkloozen Schaarschte aan jonge groen ten. Naar wij vernemen, heeft het departe ment van Economische Zaken de verleden jaar genomen proef met het inblikken van spinazie dit seizooen op groote schaal her haald en ten behoeve van armlastigen en werkloozen ongeveer honderd duizend blik ken doen vervaardigen. Het grootste deel hiervan, n.1. meer dan 60.000 blikken, is reeds in distributie wegens de schaarschte aan jonge groenten;

Schager Courant | 1939 | | pagina 1