Boerinnen vergaderen De armenzorg wordt op aandrang van den minister verminderd Vrijdag 2 Juni 1939 Uit Bergen Mooie, charmante zonnebruining Huiduitslag, Jeulc, Eczeem Tweede blad RAAD KOEDIJK Koedijk verliest twee uitsteken de ambtenaren. Geen ontsieren de reclame meer. - De burge meester krijgt een pluimpje. - Hij mag in Bergen blijven wo nen. De secretaris wordt ook ontvanger. - De daardoor ver kregen bezuiniging wordt teniet gedaan doordat er een nieuwe ambtenaar moet komen. 'De raad dezer gemeente vergaderde gis teravond te 8 uur, in het gemeentehuis, onder leiding van den heer W. C. Nina- jber, burgemeester. Secretaris de heer Sloof. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter opende de vergadering met (een "woord van welkom, waarna de notu len van de vorige vergadering werden Vastgesteld. Ontslag aait uitstekende ambte naren. Van mej. J. M. Janssonius was een ver zoek ontvangen, haar ontslag te willen ver- Jeenen met ingang van 15 Juni a.s. B. en W. stelden voor haar dit ontslag [eervol te verleenen, met dankbetuiging ivoor de in die functie aan de gemeente be wezen dienst, Aldus besloten. De heer Visser gevoelde zich gedrongen, ttnej. Janssonius innig dank te betuigen [voor hetgeen zij voor de kinderen heeft ge daan. door haar wijze van onderwijs ge lven en haar omgang met de kinderen. De andere leden sloten zich bij deze woorden aan. Weth. Hart zeide( dat de kinderen en de Ouders mej. Janssonius met leedwezen zul len zien gaan. Het voorstel werd aangenomen. De gemeente-ontvanger, de heer Jb. Bol- Jdewijn Sr., verzocht hem met ingang van 20 Juni ontslag te verleenen. B. en W. stelden voor, dit ontslag eervol te verleenen, met dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Voorzitter zeide, dat dit een droevig af scheid is. Wij zullen in hem een zeer accu raat en ijverig ambtenaar missen. Zijn Werk was altijd eerste klas. Voorzitter meende goed te doen in het openbaar danlk te betuigen voor de wijze, waarop hij het ontvangerschap heeft waargenomen. Voor zitter hoopte, dat spoedig beterschap mag intreden en dat de heer Boldewijn nog lang ivan zijn pensioen zal mogen genieten. Geen ontsierende reclame. Gcd. Staten verzochten, een verordening Vast te stellen tot het weien van ontsie rende reclame. B. en W. stelden voor, deze verordening [vast te stellen. De aanleiding is wel ge weest het door het B.A. verhuurde huisje, idat zoozeer beplakt is. De lieer Schuur vroeg of verkiezingspro paganda op een bord verboden is. Voorzitter meende, dat hiertegen geen [bezwaar zal bestaan. De lieer Visser vroeg, of reclame voor een politieke partij geen reclame is. Er zijn borden met Mussert er op en ook voor Vrijheid, Arbeid, Brood. De voorzitter heeft het zoo opgevat, dat als iemand iets wil doen, hij het kan aan- ivragen. Als het goed is, dan wordt het toe gestaan. De heer Hart zou zich niet te veel op glad ijs willen begeven. Als. we iets verbieden, moeten we er iets anders voor in de plaats geven, bijvoorbeeld door 'het plaatsen van lborden, net als in Alkmaar. De heer Visser: Dus als er vergunning wordt gegeven voor één partij, zal ook aan de andere partij de gelegenheid moeten wor den gegeven. Die moeten liet dan zeker aan dragen. Voorzitter: De verkiczingsreclame is vrij, naar mijn meening. Het gaat er niet om, wat er op staat, maar hoe het er op staat. Borden geven is niet noodig, als we het vrij Jatcn. De lieer Schuur: Moet ook voor reclame door een voetbalmatch aangevraagd worden? Smaken verschillen Weth. Hart: Wat is ontsierend. De een [vindt Albarda's kop ontsierend, anderen weer de kop van Mussert. Dat is wel een moei lijk geval. Andere zichtbare reclame achter een raam is o©k verboden, als het ontsie rend is. De voorz. stelde vóór de verkie zingsreclame buiten beschouwing te laten in de verordening. De heer Visser: Dus dan gaat het alleen tegen Pink-pillen en een bepaalde soort van zeep? (gelach). Voorzitter: Ja. De heer Schuur juichte het voorstel toe. Hierna werd het voorstel aangenomen. Van P. Kleef, A. de Groot, P. Koning, C. Hartland, C. Blotm en J. Spaans waren ver zoeken ontvangen, om geheele of gedeelte lijke ontheffing van den aanslag hondenbe lasting 1939. Worden in comité behandeld. Het B. A. moet bezuinigen. Ged. Staten zonden de goedkeuring op de begrooting van het Burg. Armbestuur over 1938 en de wijzigingen goedkeuring van die begrooting over 1939. Deze wijzigingen houden in, dat de subsidie aan het B. A. verlaagd moet worden met f 1400. Het verhaal moet verhoogd worden met f 400 en de bedeeling in geld met f 1000 worden teruggebracht. Voorts zullen de maatregelen genomen moeten wor den, die vorig jaar reeds door den Minister genoemd zijn. Het B. A. heeft besloten hieraan te voldoen, en de uitkeering geleidelijk te verlagen. Dc heer Visser: Het zal wel moeten en er zal wel niets aan te doen zijn. Maar ik vind het verschrikkelijk dat de oude mcnschcn, die door dc omstandigheden niet meer in staat zijn iets te verdienen, zoo beknibbeld moeten worden. Moet de armenzorg, waar wij zoo prat op gaan, zoo verlaagd worden? Het is verschrikkelijk. De heer Schuur was het hiermede volko men eens. De heer Hart herinnerde aan de bespre kingen van verleden' jaar. Wij kunnen er niets aan doen. Het is een schril.feit, dat de oude arme menschen f 1.50 per week gekort zullen \yorden. Het is meer dan een schan daal. De heer Visser: Ze moeten dus tot f 6.50 per week verlaagd worden? De heer Hart: 'Ja. Spr. zeide, dat het motief voor deze 'anaat- regelen niet is, dat te veel is uitgegeven, maar, omdat de uitkeeringen hier hooger staan dan in andere gemeenten. De secretaris lichtte toe, dat in bijzondere gevallen van de bepalingen kan worden af geweken. Dc lieer Visser: In andere gemeenten krij gen de menschen nog wel eens iets van de kerk. Voorzitter: Hier niet, jammer genoeg. De lieer Schuur: Ze zijn hier straatarm. De heer Hart merkte nog op, dat alles is gedaan, er zijn gedocumenteerde brieven ge schreven, doch zonder resultaat. Men legde zich bij de wijzigingen neer. Extra steun werkloozen en kleine tuinders. Van den minister van Sociale Zaken was opgave ontvangen over de extra steun aan werkloozen. B. en W. stelden voor, van gemeentewege f2.per werklooze en fl.voor B-bocren en B-tuinders beschikbaar te stellen. Er waren 74 werkloozen en 50 kleine boe ren en tuinders. Aangenomen. Aan de orde kwam hierna, het verzoek om de uitwoning van den burgemeester te verlengen. De heer Boon vroeg of het niet mogelijk was, dat de burgemeester weer in de gemeen te kwam wonen. Dat is voor de gemeente beter. Misschien dat er een gelegenheid is. De heer Schuur is het volkomen met den heer Boon eens. Als het dc ge meente echter veel geld moet kosten, zou spreker liever zeggen: Blijf maar in Bergen. De heer Visser wilde er wel iets over zeg gen in comité. De deuren werden gesloten. Na heropening dankte de heer Visser den burgemeester voor de uitstekende wijze, waarop hij ondanks zijn uitwoning, zijn plichten heeft gedaan. Het gevoelen van den Raad is dat het wel wenschelijlc is dat de burgemeester in de gemeente woont, als er zich omstandigheden voordoen, kan nog al tijd op het besluit tot goedkeuring van de uitwoning worden teruggekomen. De heei'en Hart en Schuur verklaarden zich accoord met den vorigen spreker; de uitwoning werd goedgekkeurd. De commissie der buitengemeenten voor het Centraal Ziekenhuis 'verzocht, de toe gezegde subsidie voor het Gentr. Ziekenhuis te willen verlengen. B. en W. stelden voor, aan dit verzoek te voldoen. De secretaris las het raadsbesluit voor. De raad ging er mee accoord. Volgde vaststelling van de pensioengrond slagen van B. C. siooten op f 1875.en J. H.d en Hartogh op f 89. B. en W. stelden voor, een leerling-amb tenaar aan te stellen op een jaarwedde van f 250.Dit is iets nieuws op de se cretarie. Het voorstel wordt gedaan, om dat de werkzaarphedcn toegenomen zijn door uitbreiding der steunverlcening aan kleine boeren en tuinders. Er is zeer veel werk. Nu wordt de secretaris aanstondis nog genieenite-ontvanger ook. Door deze combinatie wordt f 500 bezuinigd. Daardoor blijven de uitgaven toch nogl ager. Kan de leerling-aimbtenaar werk worden opgedra gen dat hij zelfstandig kan doen? De heer Kramer vroeg of men niet goed- kooper kon doen 'n volontair aan te stellen Vraag maar geld toe! Voorzitter: Ja. Een volontair kost niets. Minder kan 't niet. De heer Kramer: Een lcerlingamlbte- naar is ook een volontair volgens mij. Voorzitter vond er nogal verschil in. Aan een leerling-ambtenaar heeft men veel meer dan aan een volontair, omdat die al les nog leoren moet. Het is den wensch van den secretaris dat deze oplossing wordt gevonden Tenslotte: Er is niets veranderlijker dan een mensch. Dit besluit kan nog weer gewijzigd worden Wij zullen den te benoe men ambtenaar eerst op proef nemen. De heer Kramer: Zal men niet gemak kelijker van een volontair afkomen? De heer Schuur: Moet de leerling-amb tenaar dan geen salarisvenhoogng hebben op den duur. De Voorz. lichtte toe, dat dit nog niet het geval zal zijn. De bedoelde ambtenaar is nog zeer jong en heeft zijn diploma nog niet. De heer Visser bewonderde de reken kunst vand en voorzitter. De secretaris is het werk van het electriciteitsbedrijf kwijt Waarom moet de secretaris nu nog ge meen te-on vanger worden? Als men een re delijk salaris verdient, moet anen niet camibineeren, Er is wel iemand anders, die gemeente ontvanger wil worden. De voorzitter: Dat is niet mogelijk. We moeten of secretaris en ontvanger combi neeren, of de ontvanger combineeren met andere gemeehten. De heer Visser: Drie menschen op de secretarie ig wel voldoende voor een ge meente van nog geen 2000 zielen. Voorzitter wist wel gemeenten waar er meer waren. De heer Visser: Ik weet er wel, waar minder ambtenaren zijn. De heer Hart is het wel met den heer Visser eens. Wc moeten het bezuinigde weer uitgeven door het aanstellen van eén amb tenaar die het meerdere werk móet doen. Het is de vraag of we met f 250.— rond kunnen komen. We kunnen wel eens een' kracht moeten nemen van f 1000.Er is echter geen andere oplossing mogelijk. De voorzitter zeide, dat men van de win ter met drie man was en de handen vol had Nu is er een ambtenaar minder en komt er het werk van de ontvanger nog bij. Het is duidelijk, dat dit zoo niet kan. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. stelden verder voor, de begroo tingen van 193S en 1939 te wijzigen. Aldus besloten. Rondvraag. Den heer Kramer vroeg wanneer de in schrijving komt voor den vuilnis-ophaal dienst. Voorzitter zeide, dat dit dezer dagen af komt. Niet werken op Zondag. De heer Boon keurde het af dat Zondags gewerkt wordt. Er zijn werkloozen genoeg. Het gaat niet aan, te ploegen en rabarber te plukken op Zondag. Voorzitter heeft slechts één vergunning gegeven. De heer Boon: Dan had ik gaarne dat er toegezien wordt. Hieraan zal aandacht besteed worden. De heer Visser: Wórdt de ophaler door B. en W. benoemd. Voorzitter: Het werk wordt gegund, bij'v. aan de laagsten inschrijver. De heer Visser bepleitte een- ophaaldienst met de schuit. Anders komt er niets van. Daama»sluiting. VERKIEZINGSVERGADERING S.D.A.P. Een rumoerig debat. De afd. Bergen van de S.D.A.P. belegde gisteravond in dc groote zaal van de Rus tende Jager een verkiezingsvergadering» De voorzitter, dc heer L. Monnier opende met een woord van welkom. Spr. moest tot zijn teleurstelling mededeelen, dat de heer L. den- Das wegens ziekte verhinderd was te spreken. Inplaats daarvan wilde de voor zitter de punten bespreken, welke de heer den Das had opgeschreven. InrJuni 1935 kwam..de S.D.A.P. uit mét 531 stemmen. Dat was een groote vooruit gang bij vorige verkiezingen. Toen kwamen er drie S.D.A.P.'ers in den Raad. Spr. me moreerde vervolgens, dat tijdens de ziekte van den burgemeester de heer den Das als derde wethouder werd benoemd. Toen heeft hij zijn grootste kracht ontplooid en zoo ziet men, hoe noodig het is, dat de. S.D.A.P. een wethouders-zetel krijgt. Spr. wees erop, clat de uitgetreden leden van de S.D.A.P. met eeneigen lijst zullen komen. Dat is natuurlijk hun goed recht. Doch de Kiès-groep zal zeker geen raadszetel krijgen en de stemmen op deze lijst uitge bracht zijn verloren voor de arbeiderspartij, dochgaan naar de katholieken of naar het middenblok. De heer Monnier gaf daarop het woord aan den heer J. J. Schmidt uit Amsterdam, die het wilde hebben over Den politieken toestand. Deze begon met de groote gebeurtenis te memoreeren, dat de minister van Finan ciën ontslag heeft genomen. Er zijn weken overheen gegaan en niemand weet, waarom dit is gebeurd. Dat is een teeken, dat en iets niet in den haak is. Wél weten we. dat minister De Wilde kwam te staan voor zulke enorme uitgaven voor de landsverde diging. dat hij geen kans zag de begrooting sluitend te maken. Ook de uitgaven voor onze sociale wetgeving, in casu vóór de werkloozen werden te hoog. Als dat waar is, ziet het er wel treurig uit. Negen jaren lang is het aantal werkloozen nooit onder de 300.000 gekomen. Een zevende deel van de bevolking is thans werkloos. Het peil der werkloozen is steeds omlaag gedrukt. In de afgcloopen negen jaar zijn tiendui zenden jongere werkloozen in den grond getrapt. Maar nu komen ze naar voren, omdat ze een uniform dienen aan te trek ken. Hiermede is natuurlijk het sociale probleem niet opgelost. Men kan niet zeggen: „er is geen geld", maar we hebben duizend millioen geld te veel. Doch dit geld wordt weggestopt. Dc groot-kapitalisten blijven erop zitten. Laat het de taak van de regeering zijn niet de jonge werkloozen, doch de gulden te mobi- iiseeren. Spr. wijdde daarop uitvoerig uit over het fascisme; de fascisten zijn voortgekomen uit de vijanden der arbeiderspartij, aldus zeide spr. Uit angst voor de arbeidersbewe ging is het fascisme tot stand gekomen. Vernietiging van de arbeidersbeweging, dat is het doel van het fascisme. Maar het be gint noodig te worden, dat de onderdrukte arbeidersweging weer haar recht doet gel den. Maar de socialistische partij is het eenige blok, dat staat tegenover het fascis me. (Applaus). Een stem voor de sociaal-democratie is een stem voor de vrijheid van het volk. Een elk heeft daarvoor ten volle zijn plicht te doen; aldus eindigde spr. De heer Monnier dankte den heer Schmidt hartelijk voor zijn rede. Debat. De heer Bei'gman, die indertijd door de S.D.A.P. werd geroyeerd, betwistte het, dat de verbetei'ing voor de wexkloozen tot stand was gebracht door den heer Den Das, doch wel door het Wexkloozen-comité. De S.D.A.P. heeft spi*. steeds den mond gesnoei'd, dat heeft den Das zelf gedaan op een vei'gadering der S.D.A.P. Geroep: Dat is gelogen, dat heeft hij nooit gedaan! De voox-zitter hamerde en wees er den spre ker op, dat hij over huishoudelijke vei'gade- ï'ingen vé de S.D.A.P. niet had te spreken. Spr. zeide, dat tallooze stukken door het Wexkloozen comité aan hooge instanties wer den gezonden. Geroep:" Vcrbi'and die stukken maar! De heer Bei'gman: De S.D.A.P. was vroeger een strijdpartij, dat is ze nu niet meer! Geroep: Daar heb je zelf aan meegewerkt. Nadat groot tumult was ontstaan, ontnam de vooi'zitter den heer Bergman het woord. De heer Bi'oersma die daai'na het woord kreeg, wees er op, dat het in strijd is ge weest met de Gemeentewet, dat de heer Den Das werd benoemd tot hoofd van de Werk verschaffing. Meer wilde spr. niet zeggen, omdat de heer Den Das niet aanwezig was. Geroep: Zéér juist!- Nadat de heex-en Schmidt en Monnier den heer Bergman hadden beantwoord, sloot de vooi^zitter de vergadering. Boternoteering De commissienoteering voor Nederland- sche boter is vastgesteld op 74 cent per kg. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Tube 60, Doos 50 en 25 ct. Ned. Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen. Algemeene vergadering in de Ko renbeurs te Alkmaar. Interessante lezing over de Wieringermeer De Ned. Bond vaxi Boci'innen en andere plattelandsvrouwen heeft voor twee dagen zijn tenten opgeslagen ixx Alkmaar. In een volle Korenbeurs, waarin dames uit alle doe len des lands zich hadden verzameld, ge tuige de Zeeuwsohe en Noord-hollandsche kappen begon te ruim half twee de alge meene vergadering. Het aantal aanwezigen zal wellicht een twaalf honderd hebben bodragen; onder de zeer weinige heeren merkten we op Jhr. Mr. van Kinschot, burgemeester van Alk-maai'. Mevr. Waaijboer, voorzitster van de ont vangende afdeeling, heette de aanwezigen, onder wie zeer veel afgevaardigden van an dere vereeni-gingen, hartelijk welkom. De bezwaren bij de organisatie, vooral ten aanzien van het vinden van een zaal, waren groot geweest, ze hoopte echter, dat alles naar wensch. zou vei'loopen. Vei-volgens nam de voorzitster, mevr. R. B. van Wagenin-genDx'ewes, het woord Ze sloot zich bij het welkomstwoord aan en dankte de afd. Noord-Holland voor het vele werk bij de voorbereiding verricht. Ze con stateerde, dat kan worden teruggezien op een goed vereenigingsjaai'. De vei'eeniging van plattelandsvrouwen in Friesland heeft besloten per 1 Juli 1939 tot den bond toe te treden (applaus). De provincie Gelderland is ontwaakt en telt 12 afdeelingen. Het hoofdbestuur kon met trots meedeelen, dat de provincie Drente het werk van de huis- zoi'g met kracht heeft ter hand genomen, terwijl Groningen een ontwikkelingscursus heeft georganiseei'd met verrassend goede resultaten. Een congres te Londen was door zes afgevaardigden bezocht, terwijl Noord- Holland bezoek heeft gehad van een 30-tal Nieuw-Zeelan-dsche plattelandsvrouwen, Zee land van een 3-tal Austx-alische. Ten aanzien van de moeilijkheden, die zich alom in de wereld thans voordoen, herinnert ze haar mede- plattelandsvrouwen aan het woord van H.M. de Koningin: Draagt el- kanders lasten. Alleen door de stille doorwerkende kracht van het goede zal de eindoverwinning worden be haald. Het nieuwe bondslied. Bij wijze van verrassing wordt dan het nieuwe Ibondsiie-d door ecir aantal Noord- hollan-dsche dames ten gehoore gebracht, dat nuct een hartelijk applaus wordt be loond. Uit de notulen memoreeren we, dat de bond op 1 Juli 1938 9500 leden telde. Benoemingen. In het hoofdbestuur worden .benoemd de dames v. Vollenhoven-Bakker voor Zee land en v. d. TorrenVeendorp voor Zuid holland bij acclamatie. Als plaatsvervan gende H.B.-l'eden worden gekozen mevx-. Bi'inkerink en mevx*. Hagen. Herkozen worden de dames v. Dijkv. d. Kamp voqx* Overijsel en EversDijkhuizen voor Groningen. Begrooting. De begrooting, sluitend met een bedrag aaix inkomsten en uitgaven van f 2S50. wordt goedgekeurd, terwijl aan liet II.B. machtiging wordt verleend tot het doen van de noodige af- en overschrijvingen. Een voorstel van de provinciale af-d. Drente, dat Provinciale afdeelingen met meer dan 3000 leden recht hebben op een tweede lid in het H.B., wordt in stemming gebracht en verworpen met 81 tegen 206 stemmen. De burgemeester spreekt. Na de pauze richt de burgemeester een woord van welkom tot de aanwezige da mes. Hij is er van overtuigd, dat, de dames verrast zullen zijn over wat Alkmaar te bieden heeft. Hij weet uit eigen ei'varing, wat de bond kan doen en eindigt met. dc 'beste wenschen .voor zijn -groei en bloei. Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doeil de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons d. 75 ct., f. 1.60 en f. 2.50 bij Apoth. en Drogisten. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDRflNDOENIMGEN Cursussen. Het comité voor het Beatrix-fonds heeft ziclh in verbinding gesteld met het Groene Kruis en ordeelde noodig, dat een cursus werd georganiseerd, waarvoor plaats werd gevonden in Bakkeveen. De meisjes moes ten huishoudonderwijs hebben gehad. Ex- werd een subsidie ontvangen van Sociale Zaken, zoodat het cursusgeld, inclusief voeding, voor den duur van zes weken slechts f 15.behoefde te bedragen. Van de19 deelnemende meisjes is aan 15 het diploma uitgereikt. De noodige gelden worden gevonden uit giften van andere organisaties en voorts uit een omslag ad f 0.10 per lid van den prov. bond. Deze gediplomeerde huisverzox'gsters kunnen worden aangevraagd tegen f 10.p. week plus reis/kosten exi bij deelexx van weken f 1.50 per dag. Over het zuivelbureau. Hierna krijgt mevr. Ooms het woord om' een korte inleiding te houden over het zuivelbureau. Dit bureau tracht meer be langstelling fe wekken voor het gebruik van Nedex'landsche zuivelproducten Rondvraag. Bij de rondvraag brengt mcvx\ Keuning uit Dantumawoude haar vreugde tot uit drukking over het samengaan van Fries land en den national'en bond, mevx*. 'Steen- brugge uit Olst verzocht de aandacht voor de N.A.P.A. (Nederl. Anti Poliep Actie), Mevr. Vogelaar uit Warmenhuizcn acht het onjuist het orgaan van de Vei'eeniging te laten drukken bij een bureau, waaraan een politiek tintje zit. Mevr. Koster-Clay, Berk hout, zou wenschcn, dat in Noordholland contact werd gezocht mqt vereenigingen van oud-leerlingen. Een heer aan 't woord. De heer Joh. de Veer uit Schagen spreekt namens de IIoll. Mij. van Landbouw. Met gi'oote belangstelling had hij kennis geno men van het streven naar samenwerking met andere organisaties. Hij hoopt, dat veel zal worden bereikt ter opheffing van het platte land en wenscht de dames vei'der prettige dagen toe. De huisvrouwen Na beëindiging van den rondvraag houdt mevr. v. Wijk uit de Wieringermeer een in leiding met als onderwerp: „Ervax-ing xiit het nieuwe land en wat onze vei'eeniging voor ons beteekent." Over het algemeen is het verschil tus- schen oud en nieuw land niet zoo groot.. Bij den bouw wordt steeds moer rekening gehouden met de wenschen der bewoonstei's Waterleiding en electriciteit vormen groote gemakken. Het nieuwe en onontgonnene gaf in den beginne aanleidig tot grappige vergissingen, liet leven was er echter gezellig. Van iie- vei-lee kwamen de woningen klaar. De menschen met schoolgaande kinderen wa- ren het best af. Die kwamen in de nabijheid, van de dorpen of in de buurt van het oude land. De arbeiders waren eveneens gelukkig, die kwamen in de dorpen. De wegen waren nog niet aangelegd, in plaats van bruggen waren er nog vlotjes, 's Winters zag men soms niet anders dan alléén de postbode. Petroleum werd, zoolang men zich met petroleumlicht moest behelpen, per vat ingekocht. Radio bleek een ware uit komst, vooi'al omdat men er de juiste tijd door had. Het gevoel voor natuurschoon werd krachtig versterkt door het volkomen gebrek daax*aan. Thans zijn de Wieringei'-- meei'bewonei's wat ti'otsch op hun bossclxen. In den aanvang leverde het voort durend verhuizen massa's moeilijk heden en spreekster hoopt, dat in de volgende polders hiennee rekening zal worden gehouden. De mannen pasten zich sneller aan dan de vrouwen, ze hadden hun werk en één maal per week vergadering. In 1933 een boerinnenbond. In de dorpen begon al spoedig het ver- eenigingsleven, de polder volgde later. In 1933 werd een boerinnenbond opgericht. Aan vankelijk werden veel moeilijkheden onder vonden, doch het ledental bleef stijgen en in 1936 kon men zich aansluiten bij den grooten bond. Aan de hand van enkele voorvallen schet ste spreekster de saamhoorigheid der aan vankelijke bewoners. Ze eindigt met een opwekking aan alle jongeren om zich in de polders te gaan ves tigen. Zoowel voo rde mannen als voord e vrouwen is daar een weliswaar zware, doch mooie taak weggelegd. Dc voorzitster dankt mevr. v. Wijk voor haar interessante inleiding, en biedt haar als souvenir een lepeltje aan. De heer van Ëck, van de Wieringenrieer- directie, betreedt het podium en ontpopt zich als medeschuldige aan de door mevr. Van Wijk als 'niet bepaald prettig geschetste woonkeukens. Hij houdt zich aanbevolen voor eventueele vx'agen, die heden door hem aan de lunch te Mid-denmeer, bij gelegenheid van een te houden excursie, zullen worden beantwoord. Hierna volgt sluiting door de voorzitster.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5