OUDERS RAED-PRAET Anna Paulowna t HOEKJE Jx& watt! Spreek, zie, hoor geen kwaad" Alkmaarsche Kaasmarkt t* Stel u het geval, dat een Amerikaansch journalist, benieuwd naar de verrichtingen van de Bulb Growers and Exporters in den laten avond verdwaald is geraakt in de Ce- reswoestijn en met zijn biuingeruiten pa- linghroek is vast blijven zitten in de prik- keldraadversperring ter plaatse Stel u vervolgens voor dat hij door omwo nenden is verlost en door veldwachter Teu telink weer uit de gevaarlijke zóne geleid en ter confrontatie is opgebracht naar het nieuwe raadhuis. Stel u tenslotte voor dat hij in afwach ting van de komst des burgemeesters Mijn- lieff, hulpofficier van justitie, zich heeft neergevlijd in de inderdaad gemakkelijke, hem aan Ghicago en New York herinneren de stalen stoeltjes in de hall. Dan zal hij notities maken en dan zal hij later in de. Herald Tribune de Sun of de Cleveland News schrijven: „Well, het was cjuite right in die Anna Paulownapolder, en in die hall of die senate-house ook. The people van de Anna Paulownapolder, moet zijn ver.v nationaal, dat volk toont zelfs dat, waar is gelegenheid voor. In die hall van dat raadhuis, hebben wij gezien vijf keer die nationale spreuk: „Verboden toegang" Here we go; Verboden te rooken (2 x); Geen toegang (1 x); Verboden toegang (2 x). Onze Amcrikaansche vriend zal zich in gemoede hebben afgevraagd wat daar alle maal achter die gesloten deuren wordt uit gespookt Niet veel goeds, beweert een deel der ge meente, de armen worden te kort gedaan en daar is de nieuwe burgemeester de schuld vanEn deze bijt terstond van zich af, zeggende dat het zoo jammer is dat de ge- steunden hun dankbaarheid zoo weinig tponen Er zit. van beide kanten iets scheefs aan deze zaak, laten we zeggen van den kant der gesteunden twee ietsjes, en van den bur gemeester één ietsje. Het is natuurlijk on zinnig den burgemeester, die een blauwen Maandag in functie is, en zich wat ook lo gisch is, nog nauwelijks heeft ingewerkt, een zoo krasse beschuldiging naar het hoofd te I slingerefï.' Ook al zou hij van kwaden wille zijn. is het de grootc vraag of hij daartoe de macht en de gelegenheid heeft. Er zijn er tenslotte meerderen die in de kwestie Armen zorg een woordje meespreken. Anderzijds is het te begrijpen, dat men precies als hij een ernstige ziekte naar een oorzaak zoekt en die tenslotte meent te vinden, waar ze niet is geweest. Vermoedelijk en terecht zal de burgemeester deze beschuldiging wel langs zijn sportief colbertje laten glijden en het is verheugend dat de Raad het beneden zijn waardigheid achtte er nog één woord aan te verspillen! Het „iets" van den burgemeester is dat waarschijnlijk onbedoelde woordje „dank baarheid". Wij kunnen niet inzien dat „oud en arm" zoo dankbaar moet zijn voor de giften en gaven die het in verbetenheid vol gens deArmenwet krijgt te aanvaarden. Het past in het bestek van deze napraatjes niet een pleidooi voor premievrij staatspensioen te houden, maar deze trieste geschiedenis van afknijpen, waar niets te knijpen valt,is tenslotte alweer een stuk propaganda voor deze idée. Het is niaar zoo jammer dat de beste propaganda voor staatspensioen uit zulke treurige voorbeelden bestaat, maar voor alles moet men, ons inziens, de ver zorging van ouden en maatschappelijk mis- deelden als ónze plicht en hun recht zien. En dan komt het woordje dankbaarheid eerst in de tweede n aats. Zooals gezegd, noch B. en W„ noch de Raad hebben schuld aan de verlaagde uit- keeringen. Het beste bewijs dat Anna Pau lowna slachtoffer is van een algemeenen maatregel, levert de gemeente Koedijk, waar blijkens ons raadsverslag in het nummer van gisteren zich precies hetzelfde voordoet. Ook daar heeft Den Haag dezelfde argumenten, en maakt dezelfde vergelijkingen met an dere gemeenten, vergelijkingen die al even mank gaan, want ook Koedijk heeft een be volking die in hoofdzaak uit kleine luyden bestaat. Het militante Koedijk heeft, gehukt, wij vreezen dat Anna Paulowna moet volgen. Er is weinig aan te doen, de Armenwet is nu eenmaal een cyclus van reserveeringen en voorbehoudingen. Eenig „recht" heeft de ar me n i m m e r! Artikel 28, het „leidend artikel? van deze wet zegt immers duidelijk: „De ondersteuning door de burgerlijke in stellingen en de burgerlijke overheid rechtstreeks te verleencn is beperkt tot het noodzakelijke. Zij kan slechts worden ver leend aan hen, die zich het noodzakelijke niet kunnen verschaffen, of het niet ont vangen van kerkelijke of andere instellin gen of van bloed- en aanverwanten, daartoe wettelijk verplicht". Wij kunnen op een en ander niet te diep ingaan, alleen schijnt ons de methode van de regeering, natuurlijk niet alleen voor wat betreft Anna Paulowna, maar uit een oogpunt van algemeen belang bedenkelijk. Armenzorg, steun aan den enkeling, moet toch juist het algemeen belang beoogen en dat wordt geschaad wanneer burgers in een toestand van groote ellende verkee»ren. Hierdoor dreigt immers gevaar voor de kracht van ons volk en voor de rechtsorde. Dat dit laatste niet denkbeeldig is, bewijst de rechtbank-statistiek. Het aantal misda den door werkloozen-gesteunden en an dere maatschappelijk-vervvorpenen néémt ontstellend toe. „Werkloozc doodt vrouw en kind". „Gesteunde pleegt nachtelijke inbraak". „Wanhoopsdaad van oude menschèn". „Dood bij de gaskraan gevonden" Bijna dagelijks zetten wij deze koppen boven onze berichten. Hoe lang nog? Er waren drie dames op de publieke, tribune, een jonge, een hieP meer zoo jonge en een nog even meer niet zoo jonge. Verwonderlijk is de menschcnzicl... Wij' hadden dezen middag liever een ommetje rond gefietst en in de milde voorjaars lucht gehapt inplaats van sigaren- en pïjp- jesrook in tc slikken, als we die dames geweest waren. Maar ja, wij moesten er zijn, wij móesten luisteren, wij móesten allemaal uit ons bloote hoofd trachten te begrijpen, wat Gedeputeerde Staten alle maal in dien dikken brief in elfvoudig af schrift aan de raadsleden verstrekt. Wij de Armenzorg hadden geschreven. Wij moesten, ach ja, als wij 't niét moesten, stei u voor, dan had u dat mooie verhaal over 's burgemeesters kwajongensstreken gemist en dót was nog een vroolijk slot van die anders taaie vergadering hoor! Uit onze omgeving LANGEND UK BROEK OP LANGENDUK AANVOER IN MEI; De aanvoereu in de maand Mei 1939 en de vergelijkende cijfers van 1938 toonen het volgende beeld: Roodc kool in 1939 23 kg. (5.875 kg.); ge le kool 20.300 kg. (8.175 kg.Deensche wit te kool 02.375 kg. (48.800 kg.); rabarber 175.905 bos (79.043 bos); bloemkool 515 st. (3.302 st.); tomaten 14.807 kg. (31.385 kg.); aardappelen (vroeg) 7.406 kg. (14.179 kg.); (laat) 4.275 kg.; sla 1.412 krop (l.EM kr.); spinazie 582 kg. (152 kg.); uien 2.775 kg.; breekpeen 1.800 kg.; bieten 4.9io kg.; omzet f 14.970.62 (f 21.703.77.) NOORDSCHARWOUDE. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. De afd. Langendijk van het Instituut v. Arbeidersontwikkeling vergaderde, in cafe „Centrum". Voorzitter, de heer C. de Vet opende de vergadering. Uit het finantieel verslag bleek dat het ba tig saldo f 32.67 bedroeg. De arbeidersavond school zal waarschijnlijk een klein voordeelig saldo opleveren. Medegedeeld werd dat zeer waarschijnlijk een excursie gemaakt zal worden naar de Coop. Zuivelfabriek te Lutjewinkel. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeeling 22 leden telt en 7 donateurs. Enkele lezin gen werden gehouden. De arbeidersavond school werd door 24 leerlingen bezocht. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren A. Sjocrds en C. de Vet herkozen. De lieer P. Blom werd als nieuw lid van de kas commissie- gekozen. Voorgelezen werd het zomerprogranima van het gewest. Besloten werd deel te ne men aan de gewestelijke bijeenkomst op 2 Juli te Velsen. Het winterprögrainma werd voorloopig vastgesteld. Besloten werd het volledige programma m September uit te geven. De voorzitter deelde nog mede, dat er a s. winter een schriftelijken cursus gegeven zal ■wórden over de grondslagen van het socia lisme. De leden werden opgewekt dezen cur sus te volgen. Hierna sluiting. De dames Mej. M. Blom, M. Biersteker en E. van Kleef behaalden het diploma B voor Coupeuze en Costumière bij het te Halsteren gehouden examen. Allen werden opgeleid door de Parochiale Naaischool te Noordscharwoude. 7.IJPE DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen, dat in „zorg" is, is de vorige week verminderd van 73 tot 65, waarvan 49 in de werkverschaffing waren geplaatst en 16 ingevolge de Rijks steunregeling werden geholpen. In de over eenkomstige week van 1938 en 1937 bedroog het aantal werkloozen respectievelijk 89 en 95. SCHAGERBRUG. VERBOUWING. Naar wij. vernemen is de heer E. Rente naar alhier voornemens zijn woonhuis uit te breiden met het aangrenzende perceel (voorheen woon- en winkelhuis). Dit per ceel zal worden ingericht voor garage, enz., terwijl de tegenwoordige garage tot kantoor zal worden verbouwd. Het werk zal worden uitgevoerd door de aannemers Gobr. Veeter alhier. BIJNA ALLE CURSISTEN SLAAGDEN. Van de 18 cursisten, die hebben deelgeno men aan de door de Middenstandsvereeni- giugen Reorganiseerden spoedcursus ter op leiding voor het middenstandsdiploma alge- meene handelskennis, zijp er. niet minder dan 16 geslaagd. Een mooi succes voor de leeraren van dezen cursus, de heeren Klant te Warmen* huizam en Kaptein te Burgerburg. HARENKARSPEL ONDERWUS-BENOEMING. De indertijd alhier wegens overtolligheid op wachtgeld gestelde onderwijzeres» Mej. Cath. Warner, is met ingang van 15 Mei; j.1. benoemd tot onderwijzeres ip vasten dienst bij het openhaar lager ónderwijs in de gemeente Doniawerstal, ter standplaats; Nijega. DIRKSHORN. JUBILEUM S. v. d. OORD. Op 1 Juni herdacht de hepr S. van der Oord, besteller bij den P.T.T. dienst, alhier, zijn 25-jarig jubileum als zoodanig. Van der Oord heeft zich in al dien tijdi doen kennen als een plichtsgetrouw amb-| tenaar, doch daarnaast was hij steeds'de hulpvaardige en bereidwillige besteller, die VOOR DE Een moeder schrijft ons naar aanleiding van het probleem, door ons aan de orde gesteld in No. I van „Hoe deed U het?" Geachte Mijnheer Oveeka, Met belangstelling heb ik uw stukje ge lezen en ik begrijp niet, hoe of er nog één moeder aan twijfelen kan, of een kind op tjjd naar bed moet! Weet U wat de groote fout is? Het opstaan! Leer Uw kind, van klein af aan, vroeg op te staan! Maar, een heele groote maar! De meeste moeders zijn niet zelfstandig genoeg, een goed voorbeeld te geven. Ik heb twee kinderen, maar nog nooit heb ik moeite gehad met het naar bed gaan der kinderen. Doch 's morgens, al zijn ze een keer nog zoo laat naar bed gegaan, zullen ze evengoed op tijd opstaan, en dan den volgenden avond heel vroeg naar bed, en dan willen ze ook wel. Ze zijn dan echt moe, en den volgenden morgen weer vol frisschen moed aan den arbeid. Kinderen groot bren gen, en opvoeden, is voor mij een pleizier- werk, terwijl ik zelf nog wel den heelen dag mee moet helpen het brood te verdienen, dus dubbel zoo'n zwaar leven heb, als een vrouw, die alleen maar de huishouding heeft te doen! Met vriendelijke groeten, Een abonnee. Opmerking. Bovenstaande brief heeft op mij grooten indruk gemaakt. Zonder com mentaar op den inhoud te geven ik wil daarmee wachten tot nè. de publicatie van andere ingekomen brieven over dit pro bleem wil ik nu reeds opmerken, dat het korte en krachtige antwoord van deze moe der als een voorbeeld kan dienen van het geen ik me als ideaal heb gedacht van deze rubriek, n.L: korte en rake opmerkingen, rechtstreeks op het doel af en voortkomende uit de dagelijksche practijk en... het hart! Ook dit laatste!! Wie volgt? HOE DEED U HET? ii. Een moeder vertelt: „Mijn kind heeft af en toe buien, 's mor gens niet te willen eten. Dit heeft al vaak aanleiding gegeven tot onaangenaamheden aan het ontbijt. Onlangs besloot ik het kind te dwingen, door het geen ander eten te geven dien dag, alvorens het kind het geweigerde ontbijt op had. Kennissen vinden, dat ik „wreed" ben. Het kind is volkomen gezond. Ik meen, dat ik niet te veel gevergd heb, maar de gedachte, dat ik me zou kunnen vergissen, laat me niet los. Wie wil mij zijn opvattingen hieromtrent eens mede- deelen?" (Adresseeren: Oveeka, Bureau van dit Blad.). op de hem eigen wijze zijn „klanten" zoo veel mogelijk ten dienste stond. Bovendien nam hij in het vereenigingsleven enz. steeds een vooraanstaande plaats in. Dat hij zich hierdoor gemaakt heeft tot een populaire en graag geziene persoon in do gemeente en omgeving is op dezen dag zeker aan den dag gekomen, groot als de belangstelling was die hem van alle kanten is gebracht, hetzij per brief, kaartje, telegram, enz. Daarnaast was liet den geheelen dag een komen en gaan van vélen die den jubilaris (die schier onder de bloemen was bedolven) persoonlijk kwamen gelmkwenschen. Hierbij werd me nig toepasselijk woord gesproken en den ju bilaris vele stoffelijke blijken van waardee ring ter hand gesteld. Van den wnd. Direc teur van het P.T.T. kantoor te Schagen, waaronder Dirkshorn ressorteert, was na mens den Directeur-Generaal een schrifte lijke felicitatie ingekomen, waarbij den ju bilaris werd geprezen om zijn accurate en nauwgezette plichtsbetrachting. Den eersten Juni is voor den jubilaris en zijn echtgenoote een onvergetelijken dag geworden. waarland. 'geslaagd. De dames Mej. T. Jaspers Sdr., en Mej. M. Lantman behaalden béiden dezer dagen het diploma B voor CoupCü/.e eli Costumiere bij het te Halsteren in Noord-Brabant ge houden examen. Beiden verwierven hel hoogst aantal punten. Zij werden opgeleid door de R.K. Paro chiale Naaischool te Noordscharwoude. SCHOORL KERMIS EN HARDDRAVERIJ. De kermis nadert snel: nog een week, en er komen wier drie dagen van ontspanning. Op het kermisterrein begint men al de noo- dige toebereidingen te treffen. Het schijnt hier een gewilde standplaats voor de vele exploitanten van kermisvermakelijkheden: het aantal aanvragen was zoo groot, dat ruim de helft der candidaten moest worden teleurgesteld. Buiten de nu eenmaal onmisbare kramen voor speelgoed, snoeperijen enz. zal de be zoeker er kunnen vinden 'n cakewalk, 'n zweefmolen, 'n catarpillar of hoe zoo'n grapje mag heeten, 'n vliegbom, enz. enz., en dan nog om niet te vergeten: 'n Kop van Jut. De paardenliefhebbers zullen den derden dag hun hart kunnen ophalen: op het be kende sportterrein organiseert de Schoorl- sche Harddraverij-vereniging dan weer 800 Meter Courses. Het oorspronkelijke plan om langebaan-wedstrijden te houden moest helaas worden opgegeven: de Kon. Ned. Harddraverij- en Renvereeniging meende de baan niet te mogen goedkeuren. Gehoopt wordt intusschen dat dit slechts uitstel be- teekent, geen afstel. Nu nog mooi weer en Schoorl mag reke nen op drie drukke dagen! W ARMENHUIZEN LAST VAN VRACHTAUTO GING VERSCHUIVEN. Veehouder krijgt balen kunst mest tegen het lichaam. Gisteren kwam een auto van de fa. Krol uit Alkmaar, geladen met kunstmeststof fen, uit de richting Alkmaar. In de bocht van den Oudewal is deze lading gaan verschuiven en juist op dat oogeivblik paseerde bedoelde auto daar den veehouder Jn. Paarlberg uit Krabbendam Met kracht kreeg P. twee balen kunstmest tegen hel lichaam en werd hierdoor tegen den grond gesmakt. Versuft bleef hij lig gen. Onmiddellijk was Dr. van Hesteren 'ter plaatse en deze constateerde een lichte hersenschudding. Voor verder onderzoek 'heeft "dokter'dén patiënt mee naar zijn wo ning genojnen, doch verder letsel kon hij opd at' mö'mcnt niet constatceren. 's Mid dags is P. per auto -naar zijn eigen woning vervoerd,.' Naai1 Vrij zooeven van bevoegde zijde heb ben vernomen is de patiënt nog zeer suf en klaagt over pijn. Inwendige kpeuzing zal vermoedelijk niet uitgesloten zijn. EEN GROOTE VERBETERING. Thans is men aan de Ned. Herv. Kerk bezig nieuwe ijzeren wijzerplaten aan te brengen. Voorwaar zal dit een groote ver betering beteékenen, immers de cijfers dei- vorige wijzerplaat waren niet meer te le zen. Gok—de borden waren geheel verdwe nen. i Doorzitten Stukloopen, Zonnebrand. *m»,r 3j*£PUROL™«S 'Tt\K Beid» In dooien van 30 en 60 c Wat U doet, kom tot Uzelf terug Slecht zaad kan geen goede oogst geven. Een radio-toestel kan slechts dat weer geven, wat over bepaalde golflengten wordt uitgezonden, en wel die golflengten, die het toestel ln staat is, weer te geven, waar het op ingesteld is. Evenzoo komen tot ons menschen slechts die dingen, waarop wjj ingesteld zijn. Ons geheele leven wordt beheerscht door de wet van oorzaak en gevolg, en alles wat tot ons komt, hebben wij op de een of andere ma nier zelf uitgelokt. Verkeerde gedachten, of daden jegens anderen keeren als een boomerang tot ons zelf terug. Al veronderstelt U, dat U ge rechtigd bent om, in figuurlijken zin ande ren met steenen te gooien, door hen streng te veroordeelen of hard te behande len, weest ervan overtuigd dat, niette min, de gegooide „steenen" te eeniger tijd met verdubbelde kracht tot Uzelf zullen terugkeeren. Wanneer wij volkomen en uitsluitend op het goede zouden zijn ingesteld, zou niets anders dan goeds tot ons kunnen komen. Maar er bestaat geen mensch, bij wie dit het geval is; want zoo iemand zou vrij zijn van elke bekrompen gedachte, van elk ge vóél van afgunst, vrij van twijfel en aan matiging. Zulk een volmaaktheid is on denkbaar. Wèl kunnen wij zooveel mogelijk streven naar het goede in ons eigen leven, en het goede zoeken in anderen en in om standigheden, en dit aanmoedigen. Een groote fout in menigeen, die te goe der trouw naar het goede meent te streven is, dat hij of zij zich op het voetstuk plaatst, en meent, neer te mogen zien op anderen. Laat ons nooit uit het oog verliezen, dat ons menscheljjk oordeel zeer onvolmaakt is. Misschien zjjn degenen, op wie wij mee- nen te mogen neerzien, verder op den weg naar volmaaktheid dan wij. Dit ls zeer goed mogelijk, juist omdat een werkelijk hoogstaand mensch zijn weg gaat en zich niets aanmatigt. Wanneer wij in een ander een fout ont dekken, die wij zeer te veroordeelen vinden, laat ons dan bedenken, dat onszelf, mis schien een andere, maar even ernstige fout eigen ls, waarvoor wij blind zijn. Klaagt niet en wanhoopt niet, wanneer het leven U een zwaren slag toebrengt: be- pirit ne te gaan welke fout ln Uw eigen karakter van deze teleurstelling de oorzaak kan zijn geweest. Richt Uw kritiek eens wat meer op Uzelf in plaats van op anderen en op omstandigheden. Zoekt naar het goede, ook daar, waar oppervlakkig gezien niets goeds aanwe zig ls. Een muzikaal mensch zal een melodie ontdekken, waar /oor een ander slechts een reeks klanken zonder verband aanwezig is. Zoo zal, wie intens op het goede is inge steld, dit ontdekken en kunnen aanmoedi gen ook daar, waar het aan anderen ont gaat. Getrouw te zijn aan het betere in onszelf, dit op den voorgrond te brengen en tot een richtsnoer van ons leven te maken, daar gaat het om. U kimt erkennen, dat vooruit gaat en U daarover verheugen, maar denkt vooral nooit dat het nu wel genoeg is. Ten eerste is stilstand altijd achteruitgang, ten tweede kunt U hoogt m bereiken, waarvan U aan het begin van Uw pogen het bestaan niet vermoedt, en hoeveel graden onder nul kan deze nog zakken, Daarom behoort een mooi resultaat een aansporing te zijn tot voort gaan, maar nimmer een stopsein omdat het nu wel genoeg is. Er is nog nooit iemand beter geworden* door een hard oordeel en de minachting van anderen. Tracht hen, die struikelen te begrijpen en op te richten, en U doet een goed werk aan hen en aan Uzelf! Dr. JOS DE COCK. SCHAGEN JAN KAMP SCHREEF EN wij LEZEN. Bij liet sloopen der huizen aan de Loet staande op de plaats, waar straks ea- rage Kruit zal verrijzen trof men in een der perceelen een plank aan ter lengte van ongeveer 30 c.M., waarop met potlood liet volgende stond geschreven. Dit. huis voorheen bewoond door deni Wel.Eed. Heer Doctor S. de Boer is aangekogt door den Heer W. van Stam Broodbakker alhier en in twee woon huizen verandert door Jn. Kamip Jz., timmerman, oudt 36 jaar en B. Kroo- ne,metzelaar, beide wonende alhier, onder den aannemer den Heer C. N. Vlaming, Lid der gemeenteraad alhier, in de jaren onzer Heere, 1897 Juli. J. Kamp; Schagen, heeft dit hier 'be vestigd. Ongetwijfeld zal deze tekst, vooral bij dl oudere Schagenaars, herinneringen aai vroegere dagen oproepen! SHERLOCK HOLMES HERLEEFT. Het is den heer G. Boontjes al gauw ge lukt den dader op te sporen van de aan rijding in de Nieuwstraat, waar, zooals wij gisteren berichten, een vrachtauto een muur en een dak vernielde. Het was een zekere heer B. uit Heerhugowaard, die dader van deze snoodheid was. Ec'hter de schade wordt in der minne geregeld, zoodat B. er nog genadig afkomt. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Reus Nicolaas Rempt, oud 31 jaren, chauffeur, en Jannetje Kossen, oud 21 jaren, zonder beroep, beiden won. te Schagen. Getrouwd: Willem Jacob Biersteker en Jantje van Rooij. Overleden: Catharina Bakker, oud 80 ja ren, weduwe van Cornelis Huiberts. POLITIE. Gevonden,: een bankbiljet en een rozen* krans. Verloren: twee rijwielplaatjes, twee teek# ningen en een muts. De hoogste markt was onveranderd i 17.50, de gang echter was veel be ter. Vooral de consumptiekaas trok sterk aan, zoodat in doorsnee y% ad 1 gld. meer werd gemaakt dan de vorige week. De gang was hiervoor omstreeks f 16.—, opzetgoed noteer de voor verschillende stapels f 17. De afzet blijft onveranderd en on bevredigend, het ls waarschijnlijk vooral de vraag voor opzet, die zich doet gelden. De resultaten van ver leden jaar hadden weliswaar beter kunnen zijn, de prijs ligt echter thans zeker een drietal guldens la ger dan begin Juni 1938. De aanvoer was ongeveer onveranderd, eerder iets kleiner. Totaal circa 120.000 K.G. Naar verluidt is het toppunt der productie bereikt, in sommige gebieden is deze, als gevolg van de droogte, reeds weer dalende. ,r LEEUWARDEN, 2 Juni. Veemarkt. 80 Ensterstieren f 100—225, 162 Twenterstieren f 225353 per stuk, 338 vette koeien f 125-265 por stuk, 4064 ct. per Kg., 634 melk- en kalfkoeicn f 115250, 52 pinken f 60140, 35 vette kalveren f 20 65, 41 graskalveren, 870 nuchtere kalveren f 3—6, 486 vette schapen f 16—23, 170 weide schapen f 714, 892 lamaneren f 36.50, 325 vette varkens f 45140 per stuk, 38—47. ct. per Kg., 40 magere varkens 2245 ct. per Kg., 258 kleine biggen f 613.30 per stuk, 37 bokken en geiten, 64 paarden. Totaal aanvoer 44S4 stuks. Overzicht: De aanvoer nam titans weer af. Als gevolg van de slechte grasgroei was de handel in melk- en kalfkoeicn traag en iets lager. Een enkele beste koe was nog goed te plaatsen. Stieren, aanvoer ruim, handel en prijzen iets minder. Vette koeien traag en iets lager. Pinken, kleine aanvoer en handel stil. Vette kalveren, redelijk goed en wel prijshoudend. Nuchtere kalveren, zware soort vaster en lichte soort flauw. Varkens ongeveer prijshoudend. Kleine biggen iets minder. Schapen stug en Jam meren iels vlugger. Door de N'.V.C. wer den heden 100 varkens overgenomen. Zuivel. Sleutclkaas 20, Nagelkaas 3— 21, Gouda kaas 1228, Edammerkaas 15—28, aanvoer 5031 Kg. Veilingboter 1.31—1.27, aanvoer 0/3, 5/6, 0/12 vaten. Commissie 74. Eierhandel. Kipeieren: aangevoerd 24.000 Kg., prijs 34 ct. per stuk, handels- prijs 5560 ct. per Kg., Eendeieren: aange roerd 400 Kg., prijs 3—3*4 ct.p er stuk, han- delsprijs 40—45 ct. per Kg. Pluimvee. 20 slacht hanen f 0.500.85, 200 slachfcklppen f 0.501, 150 jonge hanen f 0.40—0.75, 25 piepkuikens f 0.25—0.30 per stuk. Verecniging van Zuive 1 maatsdh appijen. I Edammer kaas 20 plus 8.50—9, 40 plus 14.50 —15, Goudsche kaas 20 plus 8—8.50, 40 plus 14.50—15, Volvette kaas 40 plus 19—20, Broodkaas 40 plus 14.50—15. Leidsche kaas I 20 plus 88.50. Stemming klam. LEEUWARDEN, 2 Juni. Wegens geringe aanvoer geen noteering der inlandsche graden- Buitcnl. granen: Gele laplatamais disp. 161 boordvrij Leeu- warden, idem 153 boordvrij Rotterdam, N. Am. lijnkoeken disp. 8.75 boordvrij Lecuwar den, idem 8.20 boordvrij Rotterdam, idem j merk S.K. disp. 8.25 boordvrij Rotterdam- Gele Javamais 162 Leeuwarden, 154 Rotter dam, Gele Amerikaansche rnais 166 Leeu- worden, 15S Rotterdam, La Plata gerst 167 Leeuwarden. 159 Rotterdam. Amerikaan- sche gerst 166 Leeuwarden, 158 Rotterdam. Stemming klam. ALKMAAR, 2 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd 31 stapels, zijn" I de 12.000 Kg. Fabriekskaas kleine f 17.50, Boerenkaas kleine f 19, idem commissie 18.50. Handel goed.

Schager Courant | 1939 | | pagina 10