IAPAN Nederland heeft goede troeven in handen zoekt op de Philippijnen Ajax-DWS* Het voetbalfestijn in Amsterdam N.E.C. kan de leiding behouden door een zege op Eindhoven N. H.V. B. Invloed op landbouw, nijverheid en geldhandel DE HERBERG MET HET B.B-B.-BIER. MANILLA. Hoe Vreemd liét ,ook scliijoen.'moge': ten gevolge van den boycott .van Ja.pan&clie goederen in verband met deii oorlóg' in China heeft, zicli hier ,en. daar; de,Japansph.e invloed op handelsgebied- sterk uitgebreid. In Nederlandschrlndië is dit niet, hét geval op de Philippijnen wèl. In het Verre 'Oosten is eqn aanzienlijk deel van .den gropt/hapder en ..ook van-don kleinhandel in handen van Chineezp.n,. de ze geboren zakcnunenschcn. Dit werd Jhï- vord.erd, doordat de Maleische rassen niet den minsten aanleg hebben voor den han del, Handelsgeest is dezen gemoedelijken, zorgeloozen mensehen vreemd. Dit geldt ook voor de Javanen en de Hindoes in En- gelsch-Indië, waar de Chineezen echter ster ke mededinging ondervonden 'van de „Par- 6i's", eveneens geboren kooplieden. Op het sohiereiland Malakka, in. de Nederlandsche koloniën, op de Philippijnen spélen de Chi neezen zoowel in den groothandel als iin den kleinhandel een rol van beteekenis. Japansche ondernemingsgeest. Toen de „niet-vcrklaarde" oorlog in China uitbrak, een kleine twee jaar gele den, besloten de Chineezen alle Japansche artikelen te boycotten. De Chineesche. groothandelaars weigerden Japansche ar tikelen in te slaan, zoodat de kleinhande laars, zelfs als ze gewild hadden, deze artikelen niet meer konden koopen, even min als het publiek. En dat in een tijd, dat Japan voor zijn krijgsmateriaal uiterst dringend geld behoefde. Japan bleef hier tegenover niet werkloos en men kan ook in dezen de Japansche ondernemingsgeest be wonderen. Op de Philippijnen'(niet echter in Nederlandseh-Indië) werden door Ja panners met de hulp van Japansche ban ken, vele groote Japansche ,jbazars" en magazijnen gesticht, waar uitsluitend of ibijna uitsluitend Japansche artikelen wor den verkocht, die over het algemeen uit stekend loopen, daar het groote publiek aan den „boycott" niet deel neemt. De Ja pansche artikelen zijn minderwaardig, naar algemeen beweerd wordt^maar in elk -S&val, ze zijn goedkoop en passen door hun prijzen uitstekend bij den lagen levens standaard der bevolking hier. Zoo hebben de Japanners, ton' miifétè 'voor gen deel, den verloren afzet terug gewonnen. De ham-in-blik is goed! Die zoo luid verkondigde „minderwaar digheid" der Japansche artikelen strookt niet steeds met de feiten. Ik heb bij voor- bëeld wel eens Japansche „ham in blik" geproefd die uitstekend was. In Engelsch- .Indië heb ik vaak Japansch bier gedron- 'ken, dat niets minder was dan vele be kende Europcesche merken, al waren er ook slechte Japansche biersoorten. Maar steeds waren de prijzen verbluffend laag, wat mogelijk was door den lagen levens- en loonstandaard in Japan. Op de Philippijnen is ook de handel in bieren e.d. vrijwel geheel in handen van Chineezen, dus was er het Japansche bier veroordeeld. Te Manilla wordt bijna uit sluitend Amerikaansoh bier verkocht, meestal in „blik", als bij ons de groenten, wat bijzonder onsmakelijk "is en dan Phi- lippijnsch bier van werkelijk uitstekende hoedanigheid. Geheimzinnig Her. Dezer dagen begon er in de bladen een krachtige cn kostbare reclameveldtocht voor een nieuw soort bier, het B.B.B.Jbier, die iedereen op moest vallen. Wekenlang - zag ik overal advertenties en aanplakbil jetten voor dit B.B.B.-bier, ik zag groote automobielen van deze nieuwe brouwerij rond rijden, maar in geen zaak te Manilla was het te verkrijgen. Blijkbaar stak ach ter de nieuwe onderneming een groot ka pitaal, anders toch was zoo'n kostbare re clame-veldtocht niet mogelijk. Onlangs maakte ik een tocht in de om streken van Manilla en bij die gelegenheid kwam ik in een klein stadje aan de kust, dat van veel militair belang scheen te zijn, want ik zag er veel militaire gebou wen cn tallooze manschappen van het le- ger en van de vloot. Het was tegen het middaguur, dat ik in dat stadje aankwam en ik wilde eten. Ik ontdekte een café-restaurant-bar-hotel, waar het B.B.B.-bicr stond aangekondigd. Ik trad er binnen om een middagmaal te nuttigen en dan tevens het geheimzinnige bier eens te proeven. De waard bleek een zeer vriendelijke Ja panner en toen reeds kwam een vermoeden in me op. Ik bestelde een maaltijd en een glas bier en begon (in het Engelsch, dat de waard uitstekend sprak) een praatje. Ik vroeg hem of het bier dat hij verkocht, „Phijippijnsch" hier was. „Ja en neen," ant woordde hij. „Het bier wordt hier gebrou- wen, maar de brouwerij is een gemengd Ja pansche en Philippijnsche onderneming." In de zaak was ik de cenige klant, maar het was dan ook een ongunstige tijd van den dag en toen ik weg ging besloot ik er nog eens terug te keeren. Ik dwaalde door liet stadje met vele oude herinneringen aan den Spaanschen tijd, kerkruïncn, oude ves tingwallen, schaduwrijke poorten, Spaan- sche straatnamen. Hoe Japan 't aanpakt. Tegen den avond, toen ik per stoomboot over de baai terug zou keeren naar Manil la, betrad ik dat Japansche café nog eens. Het was er vol Amerikannsche oiuler-offi- cieren van de vloot, die er druk flirtten mot aanminnige jonge dames, die tot de zaak schenen te behooren en er ook bedienden. Het gebouw van de Japansche Club te Manilla. Mij keek- men verbaasd en niet zeer welwillend aan, alsof inen mij wilde vragen, wat ik daar feitelijk Ucwani doeon. Lang ben ik er dan ook niet gebleven cn toen ik op weg ..was naar de boot, die me naar Manilla terug zou brengen, overleg de ik eens: jawel, bier, aanminnige I meisjes (ze waren inderdaad heel knao), levenslustige onder-officieren Japansch kapitaal, de Japansche „drang" naar het Zuiden... De Japansche doordringing is op de Phi lippijnen aanmerkelijk sterker dan in Ne- derlandsch-Indië, waar-men eigenlijk van geen „doordringing" kan spreken, want in geheel Nederladsch-Indië met bijna zeventig millioen inwoners leven in het geheel nog geen tienduizend Japanners. Tc Manilla al leen wonen er al eenige duizenden en de Japanners hebben te Manilla een eigen „clitb'-V die gezien mag worden. En overal op de eilanden zijn ze verspreid, hebben er de productie van bepaalde landbouwvoort- brenselen in handen. In de nijverheid spre ken ze een krachtig woord mede en ook in den geldhandel. Eenige jaren geleden was er op de Philippijnen een aanzienlijke in voer van Japansche fietsen, die- door den boycott sterk begon terug te loopen. Thans worden op de Philippijnen zelf fietsen ver vaardigd... door een Japanner niet Japansch kapitaal. Op een der zuidelijke eilanden van den archipel leven dertigdui zend Japanners in een zoo goed als Japansche stad met Japansche sclio- Jen. Uitgestrekte terreinen bezitten ze daar, waar voornamelijk vlas geteeld wordt voor den uitvoer naar Japan, natuurlijk met Japansch? schepen. De Japanners zijn daar fei telijk de „heeren" en hebben vijf tigduizend Philippino's als arbeiders in hun dienst. Het daar geïnvesteerde Japansche kapi taal wordt geschat op meer dan vijftig mil lioen gulden. Maar de Japanners hebben daar ook een betrekkelijke welvaart ge schapen. Waar niets anders was dan wil dernis, zijn nu bebouwde velden en vrien delijke woningen, ook voor de vijftigdui zend Philippino's, die er werk vinden. Waar andere* gedoemd zijn ten ondergang De steeds toenemende overbevolking in Japan dwingt vele Japanners ertoe hun heil elders te zoeken en de Japanner is vol ondernemingsgeest, vindingrijk, met weinig tevreden, arbeidzaam en met deze eigenschappen kunnen zij veel bereiken, waar de ondernemingen van anderen ten ondergang gedoemd zijn. En... zij hebben een sterk gemeenschapsgevoel. In de eerste plaats zijn en blijven zij, „Japanners," die hun vaderland boven alles stellen. Slechte eigenschappén kan men deze toch moeilijk noemen. Op de Philippijnen is hun verhou ding tot de bevolking zeer vriendschappelijk en zij leven er als rustige, vlijtige burgers, die vrijwel nimmer met den strafrechter in aanraking komen. Op de Philippijnen maakt men zich over het „politieke" gevaar dezer Japanners met al te bezorgd. J. K. BREDERODE. AiMeiieJk Onze kansen bij de Olympische Spelen in 1940 (Van onzen sportmedewerker.) Wanneer wij willen spreken over de athletiekkansen van ons land op de aan staande Olympische Spelen in 1940, dan die nen wij wel onderscheid te maken tusschcn de kansen van de heeren en die van de da mes, temeer omdat die kansen met den hui- digen stand van zaken gansch verschillend zijn. In het. algemeen mag worden gezegd dat de damesathletiek in ons land zienderoogen toeneemt in beteekenis, wat natuurlijk een verheugend verschijnsel is. Vroeger bestond er een aparte athletiek-organisatie voor da mes, later werd die ondergebracht in de K.N.A.U. en wij mogen aannemen dat die „inlijving" van goeden invloed op de dames athletiek geweest is want de voornaamste prestaties onzer athletes dateeren van na de opneming in het bondsverband. Het is zeker op dit oogenblik nog niet de tijd om zich aan een voorspelling te wagen omtrent de kansen in 1940, maar het moge in dit ver hand van belang zijn op te merken dat de K.N.A.U.-pracses, A. J. G. Strengholt nog de zer dagen als zijp meening te kennen gaf, dat de kansen voor de Spelen van 1940 voor de dames hoogcr mogen worden aangeslagen dan die van de heeren. Inderdaad bezitten wij in de dames Nel van Balen Blanken, Fannie Koen en Kitty ter Braake voortreffelijke krachten, die zich zonder twijfel met de allerbesten op het internati onale sportveld kunnen meten en bo- dien staan er nog een aantal jongeren gereed die goede opvolgsters zullen blijken. Dit alles wettigt goede ver wachtingen voor onze damesdeelna me. Osendarp for ever. Bij de heeren is daar natuurlijk in de eer ste plaats onze crack Tinus Osendarp, die reeds zoovele malen de Nederlandsche drie kleur in het buitenland in top deed gaan en Nu het zomer wordt, dreigt de schepen die den Atlantischen Oceaan bevaren* een groot gevaar, n.L de drijvende ijsbergen. Bovenstaande foto Is genomen vanaf het Amerikaansche wachtschip „Champlajn", dat alle passeerende sche pen waarschuwt voor het witte monster. Op den achtergrond ziet men een oceaanstoomer. die wij als voornaamste medewerker mogen noemen aan de onvergetelijke athletieksuc- cessen van 1934 ia Milaan, 1936 in Berlijn en 193S in Parijs, die overigens voorts als de vruchten mogen worden beschouwd van de voortreffelijke gecentraliseerde training die de Technische Commissie onder leiding van de K.N.A.U. organiseerde. Ook op dit oogen blik is Osendarp, de snelste athlect van de Haagsclie verecniging „De Trekvogels", ze ker nog niet over zijn hoogtepunt heen. Nog immer is hij een gevreesd looper voor eiken buitenlandschen tegenstander, maar geestelijk is hij toch niet meer de athleet van 1936. Hetgeen ons niet behoeft te verwonde ren. Vijf of zes jaar van topprestaties vergen nu eenmaal heel veel en wanneer daar nog bijkomen de beslommeringen van een dage- li.jkschcn werkkring die de training bemoei lijken, dan spreekt het van zelf dat er eens een eind aan komt Geen privileges Athleten in andere landen genieten dik wijls privileges die de onzen ten eenenmale niet kennen. Zij krijgen wekenlang vrij om zich naar een trainingskamp te begeven en de voorbereiding tot hun wedstrijden wordt hen in alles vergemakkelijkt. Dat is mis schien voor een deel het gevolg van het feit dat de werkgever in 't buitenland er veelal trotsch op is wanneer een van zijn onderge schikten roem oo het sportveld behaalt, een geestesgesteldheid die wij hier minder veel vuldig aantreffen. En het is nu eenmaal zoo, dat wanneer de training niet volkomen in orde is, wanneer een athleet daaraan niet alle vereischte tijd besteden kan, dan dalen zijn kansen. Maar gelijk gezegd, juist de vroe gere successen van Osendarp maken het steeds moeilijker de buitcnlandsche concur rentie het lioofd te blijven bieden. Goed materiaal voorhanden. Onze „tweede man" is nog immer Wil van Beveren, die eveneens reeds zoo vele successen boekte cn die in 1936 in Berlijn de finale bereikte een prestatie waaraan door het pu bliek veel te weinig aandacht is be steed maar die er niet minder ver dienstelijk om is een athleet die zich ook ditmaal ongetwijfeld zal doen gelden. Vooral in de 4 x 100 meter estafette zal hij zeker een goed figuur maken. Voorts blijven er: de gebroeders Karl en Heinz Baumgarten, Bouman, Brasser en De Ruyter, die, ook al zullen zij wellicht de nales niet bereiken, toch ongetwijfeld g» vreesde tegenstanders zullen blijken, waar mee terdege rekening zal moeten worden ge. houden. Zooals bekend heeft Brasser zich de tienkamp teruggetrokken dat is natuur lijk min of meer teleurstellend, omdat wij eigenlijk-van geen der deelnemers een bij zonder succes kunnen verwachten. Bij Bras ser golden overwegingen die slechts respecteerd kunnen worden: hij acht zijn maatschappelijke positie belangrijker dan at sportroem en. aangezien hij niet voldoends tijd kan vrijmaken voor de benoodigde trai ning, nam hij het besluit niet deel te nemen aan de 10-kamp, het nummer "waarin hj Tfl< reeds zoo vele malen uitblonk. Wat Bouma betreft, van dezen athleet mag veel goet op de 800 meter worden verwacht en da zelfde geldt voor de 1500 meter voor Ruyter. Afwachten met vertrouwen In het licht van deze verwachtingen het athletiek-seizoen 1939 met vertrouwen te gemoet gezien worden. Wij hebben dan wel iswaar niet de beschikking over goede bui tenlandsche (betaalde) oefenmeesters, maai in Korver en Blankers bezit de K.N.A.U. twei toegewijde krachten die hun jongens door ei door kennen en onder wiens voortreffelijk! leiding zeker weer veel goeds tot stand za komen. En voor het overige: wij zullen dl resultaten van de verschillende nationale ei buitenlandsche wedstrijden in dit seizoe; moeten afwachten, om na afloop daarva met grooter zekerheid te kunnen vaststc len hoe de verwachtingen voor 1940 mogi luiden. Voor 1940, het jaar van de Olym] sche Spelen. Promoveeren Enschedesche Boys, Limburgia en Bleyerheide? Wesl Frisia kan reeds morgen zeker van haar tweede klasse schap zijn Nog enkele weken en de voetbalcompetitie van 1938-'89 is teneinde. Maar zooals met menig gerecht, het laatste is de belangrijkste. Wel zal ons district nu reeds tot September toe van voetbal (competitievoetbal wel te ver staan) verstoken z(jn, de stryd om het Kam pioenschap van Nederland en de diverse pro motie- en degradatiewedstrijden zullen ook de maand Juni nog wel geheel in beslag nemen. Het kampioenschap van Nederland Eén van de twee belangrijkste matches, waarbij DWS nog betrokken is, zal morgen verspeeld worden, n.1. die tegen Ajax. Dui zenden hoofdstedelijke voetballiefhebbers zul len optrekken naar het Ajax-stadion, dat te klein zal blijken om alle belangstellenden te bergen. Nog steeds staan beide ploegen in de bovenste regionen der ranglijst, nog steeds hebben beide elftallen een behoorlijke kam pioenskans. Maargeen van beide mag feitelijk meer een punt verspelen; vooral DWS niet. En het is daarom, dat we er nog niet zoo zeker van zijn, dat Ajax haar onge slagen thuisrecord zal handhaven. Wel deed de ploeg van Anderiessen in Eindhoven van zich spreken, door een opvallend herstel (na de verplettering in Nijmegen), wel verloor DWS Zondag j.1. eveneens in de Geldersche stad,toch gelooven we eerder in een zege praal der Spaarndammers, die zelfs door een gelijk spel reeds uitgeschakeld zouden zijn voor den kampioenstitel. De derde en meest serieuse candidaat voor den titel „kampioen van Nederland" speelt haar laatsten thuiswedstrijd tegen den verte genwoordiger van Afdeeling IV. Wel zegevierde Eindhoven met liefst 51 over Achilles, maar we kunnen toch moeilijk aannemen, dat de Nijmegenaren met zoo'n prachtkans voor oogen, zich zouden laten uitschakelen door een reeds kansloos team. We gelooven ook, dat NEC zich door een oyerwinning vaster op de eerste plaats zal nestelen. De promotie- en degradatie wedstrijden Afdeeling 1 zal nog een week op de beslissing moeten wachten, daar EDO, in verband met het tragisch overlijden van Bas Timmermans, haar laatsten wedstrijd tegen HBS naar 11 Juni a.s. verschuiven liet. In Afdeeling n komt UW door een zege op de reeds uit geschakelde Schiedamsche club, SW, op ge lijken voet met DFC. In Dordrecht zal dus op 11 Juni waarschijnlijk de beslissing vallen. In het Oosten valt de beslissing Zondag reeds. In Enschede gaat de wedstrijd Enschede'sche BoysSCH en hoe de uitslag ook zijn zal, één van dé twee zal promoveeren. Reeds bij een gelijk spel zal Enschedé haar tweede eerste klasser kunnen begroeten. Alleen by een overwinnipg van SCH zal de vacature door de stad Nij megen vervuld worden, dat mede daardoor plotseling tot het centrum van de Oostelijke voetbalsport gebombardeerd zou zijn. We hou den het nochtans op de thuisclub. In Afdeeling IV. kan ook reeds de beslissing vallen. Indien n.1. Limburgia erin slaagt haar thuiswedstrijd te gen Helmond in een overwinning om te zet- toen, en Bleijerheide eveneens een zege be haalt op het reeds uitgeschakelde Middel burg, dan zouden de twee overwinnaars ze ker zijn van hun plaatsje in de eerste klasse. Dat Bleijerheide haar plaats zal behouden door een overwinning, daarover zal niet veel twijfel bestaan; maar dat Limburgia er even eens in zal slagen Helmond definitief uit te schakelen, dat is nog lang niet zeker. Bij de zen wedstrijd zullen de zenuwen een geducht woordje meespreken en degene, die deze het eerst in bedwang hebben, krijgt ontegenzeg gelijk de beste papieren. Blijft West Frisia behouden Morgen gaat in Bloemendaal de wedstrijd BloemendaalWest-Frisia. Reeds aan een ge lijk spel heeft de Enkhuizer club genoeg om definitief aan alle aanvallen van haar bela gers een einde te maken. Slechts een neder laag van de West-Friesen zou de spanning er nog inhouden. We zijn geneigd, mede in ver band met de laatste kans der Bloemendalers, een nederlaag voor West-Frisia te voorspel len. In haar laatsten thuiswedstrijd tegen Zaandijk zullen de West-Frisanen er dan o.i. zeker in slagen het benoodigde puntje voor het behoud van haar tweede klasse-schap in de wacht te sleepen. Kampioenschap N.H.V.B. Door maar een matig spelletje te spelen moest KFC 4 op eigen veld een punt afstaan aan Twisk (1—1), dat hiermee de eerste winst boekte. Voor Oudesluis is dit uiteraard een prettig bericht, want het kampioenschap heeft ze nu voor het grijpen. Zondag kan het reeds gebeuren, wanneer op eigen d.w.z. BKC terrein van KFC 4 wordt gewonnen (2 uur). Dit is uiteraard een lastige opgave, die wij voor ons nog lang niet vervuld achten, maar de in het uitzicht staan de belooning: ongeslagen kampioen van den N.H.V.B., is aller inspanning waard. Mocht het niet lukken de Koogers te kloppen, dan blijft de kans bestaan. Immers, KFC 4 is dan met 7 of 8 punten uitgespeeld, Alkmaar kan niet verder dan 7 punten komen en Oudesluis heeft nog twee wedstrijden In petto, n.1. Alk' maar uit en Twisk thuis. We zijn benieuwd hoe Oudesluis het er tegen KFC 4 zal afbrengen. Over toeschouwers zal ze niet te klagen hebben, nu BKC vrij Is. Verder wordt Zondag nog gespeeld: TwiskAlkmaar. De stand luidt: Oudesluis 3 3 0 0 KFC 4 5 2 2 1 Alkmaar 4 1 1 2 Twisk 4 0 13 6—3 10—4 5—6 1—9 Rauchbeker, De eindstrijd zal dit jaar zijn HRC 2ZFC 2, een interessante strijd dus tusschen een re« serve tweede en een reserve eerste klasser, welke Zondag aan de Sportlaan zal plaaü vinden (2.30). Zooals bekend won HRC 2 in den Polder van BKC, terwijl ZFC 2 tegen Verkade gelijk speelde, doch als bezoekende club den strijd overleefde. Gouden Kruis District Den Helder. Schagen 2 schijnt beste plannen te hebben. HRC 4 moge niet sterk zijn uitgekomen, de 81 zege der Schagers zegt toch wel wat Schagen 2 moet nu een week wachten. Zondag wordt n.1. bij PettenJVC 2 uitgemaakt wie de andere finalist is van dit district. De strijd vindt op het veld van den winnaar van laatst- genoemden stryd plaats, dus waarschijnlijk te Petten. Overige districten. Schoorl, de winnaar van Alkmaar en om streken, is zooals men weet in de finale van Drechterland ingevoegd en ontvangt zoo doende Zondag Graftdijk. Bij HemSijbekarspel wordt uitgemaakt wie thuis de Drechterlandsche finale tegen Twisk speelt. Aan den Zaankant is Uitgeest 2 één der finalisten. De andere komt Zondag te voor* schijn bij WFC 5ZFC 5. Promotie 1 D De destijds uitgestelde wedstryd Watervo gels 2Succes 2 om een plaats in 1 D vindt om half drie te Den Helder plaats. De winnaar is eerste klasser. Competitie, Voor de competitie worden nog enkele res' tanten afgewerkt. In 3E: And. Boys—Fievo en in Adsp. R: Succes bHelder g (10 uur), terwijl Maandagavond wordt gespeeld HRC f—Helder e (7.15), sl

Schager Courant | 1939 | | pagina 16