van de weiden Geld-speelt-geen-rol-politiek TERLEP's DROGISTERIJ in oorlog en vrede AKKERTJE Electrische afrastering Economische beschouwing Buitenlandsch Overzicht SPRUTOL voor bijvoedermg in de weide met veel jong, geil gras Zaterdag 3 Juni 1939 Tweede blad BELASTING VAN HET NAGESLACHT OF NIET? Het is verwonderlijk, hoe de geschiedenis iier menschheid een aanéénscliakeling is van altijd nieuwe en grooté verrassingen. I Degenen, die zich den tijd van den grooten Europeeschen oorlog nog herinneren, weten, dat voor de regecringen vooral voor die welke in den oorlog betrokken waren het geld geen rol speelde. Er werd niet gevraagd, hoe men aan de middelen kwam en om sluitende begrootingen bekommerde men zich hoegenaamd niet. Eerst moest «Ie oorlog worden gewonnen, dan zou men wel yerder zien. En in afwachting nam men zich eenvoudig het geld, waar men het krijgen kon. Echter, zulke opvattingen waren een uit vloeisel van den oorlog. In vredestijd zxm alles weer normaal worden gelijk van ouds. Dan zou er weer sprake zijn van evenwicht .tusschen inkomsten en uitgaven, dan zou de achterstand successievelijk weer worden ingeloopen, dan zoh het beheer over de fi- mantiën weer met beleid worden gevoerd en zou de geld-speelt-geen-rol-politiek ten Senen male achter den rug zijn. Het is anders gekomen. •De eerste na-oorlogsjaren brachten in en kele landen de algeheele liquidatie van den oorlogswaanzin. Door botweg een streep te zetten door alle overheidsschulden of langs den meer eleganten maar in wezen op precies hetzelfde neerkomende weg der inflatie, werd een eind gemaakt aan de hoop van diegenen, die dwaas genoeg wa ren geweest om te verwachten, dat de enorme lasten, die de volkeren zich op de hals hadden gehaald, ook inderdaad zouden worden terugbetaald. iVan. devaluatie, inflatie op beperkte schaal is ten slotte geen volk verschoond gebleven. Langzamerhand echter begonnen de vol keren zich weer te bewapenen. De een nam den ander mee, het werd een wedloop, zoo als de wereld nog nimmer heeft beleefd en voor we het goed en wil wisten zaten we in een nieuwe periode, waarin het geld geen rol speelde. Weer was het de oorlogsmoloch, waaraan steeds grooter schatten wer den ten offer gebracht. Het eigen aardige was echter, dat het dit keer gebeurde in vollen vredestijd. En zoo zien we wederom de volkeren te- gen elkander opbieden, de heele wereld bewapent' en bewapent en niemand vraagt zich af, wat het eind zal zijn van deze dwaasheid. 'Oók aan ons land waait deze storm niet ongemerkt voorbij. De belastingen stijgen !en stijgen, de welstand daalt. Wat niet weg neemt, dat Nederland zich mag blijven ver heugen over een betrekkelijk hoog levens peil. Waarbij we zouden willen wijzen op het feit, dat bij ons althans nog wordt ge tracht het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten in stand te houden. In tallooze landen wordt daaraan zelfs niet meer ge dacht, men neemt er het geld, waar men het nog vindt en overigens moet het eind de lasten maar dragen. Men kan nog al eens de meening hoo- Ten verkondigen, dat deze tactiek er een is, jwaarbij de lasten worden verschoven naar ide toekomst en eenvoudig op de schouders Worden gelegd van het nageslacht. Tot op Zekere hoogte is dit juist. Daarbij wordt echter toch iets vergeten, namelijk dat dit zelfde nageslacht tot dusverre van het Voorgeslacht ook groote rijkdommen heeft (ontvangen. De geheele kapitaalvoorraad, Waaronder b.v. kunnen worden gerekend wegen spoorwegen, fabrieken en stoomsche pen, kanalen, havens en waterwerken, hui zen landontginningen en vele andere zaken meer* vormden de tegenprestatie voor de schuld, waarmede de nakomelingschap werd Opgescheept. En, hoe groot de opmaakwoede van de- Zen tijd ook mag zijn geweest, we kunnen ons troosten met de gedachte, dat het na geslacht altijd meer zal ontvangen, dan het Neem dadelijk Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op t AKKER-merk Per koker van 13 stuks -12 stuivers Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. behoefte geven. Want, hoewel door onze tegenwoordige regeeringen ook bij elkaar mag worden geleend, bij al dit leenen wordt slechts beschikt over rijkdommen, welke de menschheid thans reeds bezit. Immers, het is onmogelijk iets uit te leenen, wanneer men nergens de beschikking over heeft. Wie niets bezit, kan niets geven en waar niets te geven valt, kan ook niemand iets ont vangen. Alle leenen door de tegenwoordige regeeringen komt daarom neer op een onttrekken van rijkdommen aan de gemeenschap. Deze ver armt daardoor, de welstand neemt af en daarmee tevens de nalaten schap voor hen, die op ons vol gen. Aangenomen, wat wel juist, zal blijken, dat ook nu weer de regeeringen niet bij machte zullen zijn het geleende terug te betalen, dan komt alles er op neer, dat we derom gelijk in de na-oorlogsjaren het geval is geweest een aantal medemen- schen in binnen- doch vooral in buitenland, zich gedurende eenigen tijd rijk mocht re kenen, door het bezit van vorderingen op eenigen staat. Zoodra deze vordering straks waardeloos blijkt, kan ze worden afgeschre ven en weet deze burger, dat alles, wat hij of zijn voorvaderen zich aan rijkdommen hadden verworven, is verloren gegaan. Nut tige zaken zijn door den staat omgezet in wapenen en munitie, die staks waardeloos zullen blijken en die in ieder geval deze eigenaardigheid bezitten, dat ze nooit op eenige wijze productief kunnen zijn of wel- standverhoogend kunnen werken. Bij dit alles ziet de toekomst er vermoe delijk minder somber uit, dan men op het oog zou mogen verwachten, omdat het nageslacht althans iets van ons zal over erven, dat moeilijk kan worden teniet ge daan en dat er wel in hooge mate toe zal bijdragen, dat de tegenwoordige wereld zoo lang kon dporgaan met het verspillen van' rijkdommen als inderdaad het geval is. We hebben daarbij het oog op de geperfec- tionnecrde productiemethoden, waardoor 't rendement van den menschelijken arbeid voortdurend is opgevoerd. Zonder de productiemethoden van onzen modernen tijd zou het onmogelijk zijn er een bewapeningsindustrie op na te houden, gelijk het geval is en daarnaast te voor zien in de dagelijksche behoeften van milli- oenenvolken. Door deze productiemethoden, ook lijkt het mogelijk, dat, zoodra' de' te genwoordige' waanzin ten einde is geko men,' de vroegere welstand vrijspoedig zal kunnen worden terugveroverd. Intusschen wordt heden ten dage meer verbruikt dan geproduceerd. Ook bij ons. De steeds dalende welstand is daarvan het onmiskenbaar bewijs. Elders echter is dit in veel sterkere mate het geval dan bij ons. Zoodra de grens is bereikt, zoodra de in de gemeenschap aanwezige rijkdom men, die voor uitileenen in aanmerking komen, zijn verbruikt, kan de bewape- ningsfwaanzin slechts worden voortgezet, door een steeds toenemend gedeelte van de productie af te staan aan den staat. Zoolang de overheid in haar behoeften kan voorzien door te leenen, kan deze pro ductie in tact blijven. De bevolking be merkt niet, welken kant het heengaat, vooral ook omdat zij, die aan den staat hebben geleend, hun vordering voorloopig als volwaardig blijven beschouwen. Zoodra echter dit middel is uitgeput, begint de burgerij het wanbeheer aan den lijve te ondervinden. En wel in erger mate, naarmate 't leenen moeilijker wordt. Dat het in sommige landen zeer ver is gekomen, is bekend. De boog schijnt ech ter nog steeds strakker te kunnen wór den gespannen. Hoe lang nog? PRINS PAUL BLIJFT GOEDE VRIENDEN MET IEDEREEN. DE MANIER OM ZICH OP GROND VAN JURIDISCHE SPITSVON DIGHEDEN AAN ZIJN VERPLICHTINGEN TE ONTTREKKEN ALS PROBLEEM BIJ HET AFSLUITEN VAN VERDRAGEN. JAPANS MOELIJKHEDEN. Het is zeker geen toeval, dat den laatsten tijd weer meer berichten uit het Verre Oosten beginnen (os te komen. Niet, dat er de afgeloopen maanden geen nieuws uit deze streken zou zijn geweest. Er is gedu rende den geheelen tijd gevochten, welis waar met weinig groote successen voor beide partijen, maar toch voldoende om. de bladen te voorzien van de noodige kopij. Het feit echter, dat de partijen elkaar ongeveer in evenwicht hielden eenerzijds, anderzijds de omstandigheid, dat in Euro pa de atmosfeer als het ware geladen was met electriciteit, maakte, dat er weinig aandacht aan werd besteed. Men interes seerde zich meer voor den toestand in ons werelddeel, omdat die ons nu eenmaal di rect aanging. Een brand in eigen huis is altijd van meer gewicht, dan een!, die enkele straten verder uitbreekt. En zoo zou men in het toenemend aantal berichten uit het Verre Oosten als het ware de bevestiging kunnen lezen van de rust, die zich over Europa heeft gelegd. Bij dat alles wordt in ons werelddeel nog geducht achter dë schermen gewerkt. Prins-regent Paul van Joogo-Slavië reist van land tot land, hij is Overal even vriendelijk,-dóch welke precies de politiek is van zijn land is volkomen onduidelijk. Men krijgt wel eens den indruk, dat zijn persoonlijke aspiraties meer in de richting gaan van de dictatoriale mogendheden, de stemming onder zijn volk echter zou juist andersom zijn. En zoo wordt de halfslach- Prikkeldraad beschadigt de runderhuid Een aanzienlijke besparing. In Dansk Arbejde, het orgaan van de vereeniging Déensch fabrikaat, aldus het „Aig. Landbouwweekblad", troffen we een artikel aan over het maken van electrische afscheidingen tusschen landerijen. Runderhitiden beschadigd. Zooals bekend heeft het gebruik van prikkeldraad schaduwzijden. De Dcensche huidenhandel constateerde, dat tot 90 pot. van de Deensche runderhuiden is bescha digd. Zoowel voor de veehouders als uit nationaal-economisch oogpunt heteekent dat een aanzienlijk verlies. Uit Amerika is het.' denkbeeld overge waaid oni het prikkeldraad door een elec trische afrastering te vervangen. Men ge bruikt daarvoor een zwakken stroom, wel ke elk gevaar buitensluit. 'Een Deensch fabrikant, Jensen genaamd, heeft het sys teem beproefd, spoedig door anderen ge volgd. In plaats van drie rijen prikkeldraad heëft men bij electrische afrastering slechts één dunnen draad, vastgemaakt aan lichte paaltjes. Het geheel is gemakkelijk te plaatsen, als de beesten worden verweid. Om respect voor te hebben.. Door den dunnen draad wordt een elec trische stroom geleid, afkomstig van een batterij en zóó geregeld, dat er per minuut 30 a 50 stroomstooten worden gegeven. De stroom is niet sterker dan wordt toegepast bij het aanzetten van een auto. Onze land bouwhuisdieren, zooals koeien, paarden, varkens en schapen hebben er echter respect voor. Bij aanraking van den draad ondervin den ze een licht gevoel va pijn, waardoor ze zich spoedig op een afstand houden, zelfs als ze den draad en de paaltjes gemakkelijk zouden kunnen omwerpen of er overheen zouden kunnen springen. Besparing. Zoodoende vormt de electrische draad 'n betere afscheiding dan de soliedste prik keldraadversperring. Bovendien is ze goed- kooper, daar men op draad, palen en arbeid bespaart. Men meent dan ook in Denemarken, dat de besparing gemakkelijk opweegt tegen de aanschaffing van het electrische appa raat, zijnde de electrische baterij en de stroom regelaar. Het geheel is opgeborgen in een trommel, die in het land wordt ach tergelaten. Toezicht is dus mi et noodig. Al leen moet de batterij van tijd tot tijd worden vernieuwd. Men heeft wel gevreesd dat paarden schrikken zouden bij aanraking van den electrischen draad, maar dat bleek mee te vallen. De ervaring heeft geleerd, d<ft ze even dicht bij den draad komen als bij prikkeldraad. Vooral in de lederbranche bestaat groo te belangstelling voor de electrische afraste ring. Men is daar van oordeel, dat deze afrastering toekomst heeft. Een officieele commissie zal nu een en ander nader gaan onderzoeken aan de hand van proeven. Contact zal worden gezocht met de land bouworganisaties, teneinde de nieuwe wijze van afrastering meer algemeen be kend te maken. Uit een economisch oogpunt is de ver vanging van prikkeldraad door electri schen draad belangrijk. Als die Deensche runderfhuiden voortaan geen prikkeldraadletsel meer zouden vertoonen, zou dat een jaarlijksch voordeel van 1 a 2 oiillioen kronen beteekenen. Daar komt nog bij een hoogere melk productie, doordat beschadiging der uiers door prikkeldraad niet meer kan voorkomen. Men heeft dan ook in Denemarken alle hoop, dat de electrische afrastering er in zal gaan. m ons land. Hoe staat heit in ons land met deze aan gelegenheid? Eenigen tijd geleden vernamen we, dat in Drenthe proeven zullen worden opgezet met een apparaat van Amerikaamsch fa brikaat. Ook schijnt hier en daar een Diiitsch systeem van electrische afraste ring in gebruik te zijn. Welke ervaringen daarmede .zijn' opge daan, is ons niet hekend. Het schijnt echter voor te komen, dat de electrische stroom te zwak os om weidende dieren tegen te hou den. Nu het lijkt, alsof in Denemarken de electrische afrastering ingang zal vinden, is ook voor ons wellicht de- tijd gekomen om deze aangelegenheid eens-nader te-on derzoeken. tige houding van den prins-regent eeixigs- zins begrijpelijk. Te meer nog, wanneer men bedenkt, dat Joego-Slavië, als ov.er- winnaarsstaat, als lid van de Rleirie en van de Balkan-Entente in zékere mate helt- naar de democratische landen, dat het ech ter door zijn tegenwoordige .ligging genood zaakt is ook rekening te houden met som- rtiige wenschen of verlangens der autoritai re landen.' Op het oogeniblik is de prins-regent te Berlijn, waar hij met groote voorkomend heid is ontvangen en waar men stellig hoopt er eindelijk* weer eens een politiek succesje uit te kunnen slaan. Diplomatieke successen voor Duitschland waren den laatsten tijd al te zeldzaam! Men kan er overigens zeker van zijn, dat, zoolang de Russisch-Engelsche aangelegen heid niet tot een goed einde is gebracht, de Duitsche diplomatie niet zal nalaten alles in het werk te stellen om dit voor Duitschland dreigend gevaar af te wen den. De moeilijkheid bij de Engelsch- Russische onderhandelingen zou, naar hier en daar wordt veronder steld, gelegen zijn in het feit, dat do Russen de Engelschen niet geheel vertrouwen, dat ze vreezen, dat men te Londen, als de nood aan den man zou zijn gekomen, en Rusland in eenig conflict zou zijn betrok ken de een of andere clausule zou vinden in de afgesloten over eenkomst, op grond waarvan 't zich toch afzijdig zou kunnen houden. Vreemd Is dit zeker niet! Iets dergelijks ligt geheel in den geest van den tegen- woordigen tijd. Al sedert jaren hebben ju ridische spitsvondigheden opgeld gedaan en men behoeft zich er allerminst over te ver wonderen, dat dit zich wreekt in een vrees om over te gaan tot het afsluiten van veelomvattende contracten. En het is opvallend, dat juist nu berich ten de ronde doen omtrent handelsverdra gen tusschen Duitschland en Rusland, waar over in den loop van 1938 zou zijn geconfe reerd en die nu weer ter tafel zouden ko men. Duitschland zou daarbij zelfs een handelscreaiet van 200 millioen mark heb ben aangeboden. Bij de duizelingwekkende bedragen, waaraan we tegenwoordig ge wend zijn, wanneer over bewapening wordt Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot Bij olie Drogisten gesproken en waarbij een getal beneden de milliard eigenlijk niet meer telt, maakt dit orediet echter geen overweldigen indruk en men moet om de juiste draagwijdte er van te bepalen eerst weten in welken vorm, d.w.z. in welke goederen het is aan geboden. Dooreen genomen schijnen.,de, democratie ën vrij optimistisch te blijven over het re sultaat der onderhandelingen met Rusland en hoewel Molotov in een dezer dagen ge houden rede zekere bezwaren naar voren bracht, is het de vraag of deze van zoo vergaande strekking zijn, dat het verdrag er door in gevaar wordt gebracht. Al blijft het natuurlijk mogelijk, dat niet alles door dezen Russischen staatsman is gezegd en •lat wat vaker gebeurt juist het be langrijkste door hem is verzwegen. Wanneer we een oogenblik de aandacht geven aan het Verre Oosten, dan willen we ons daar niet bezig houden met de volko men tegenstrijdige frontberichten. Alleen zouden we kunnen vaststellen, dat bij de Japanners het streven zich blijkbaar bepaalt tot een pogen de wereld er van te overtui gen, dat de Japansche legers stand weten te houden. Hetgeen op zichzelf een stap terug beteeken t. Ook willen we weinig woorden wijden aan het oorlogje, dat aan de grens van Buiten Mongolië tusschen Japan en Rus land zou zijn uitgebroken. Zooals steeds geeft de een den ander de schuld én de waarheid zal wel in het midden liggen. Het méést eigenaardige dunkt ons de op vallend scherpe houding, die Japan sedert eenigen tijd weer inneemt tegen de andere mogendheden. Er werd een scherp protest gericht tot Frankrijk het had meer weg van een dreigement naar aanleiding van het njisbruik maken van de Fransche vlag door China, de toestand te Koelangsoe, de internationale concessie bij Amoy, ver scherpt zich meer en de Japansche consul te Tienlsin is zoover gegaan een actie te gen de Britsche concessie aldaar aan te Wees er zuinig op! Wanneer reeds na korten tijd lezen of handwerken Uw oogen vermoeid worden en gaan tranen, dan is dat een teeken, dat U een bril noodig heeft of dat Uw glazen vernieuwd moeten worden. Ga hiervoor naar 't vertrouwde adres. Een TERLEP's BRIL is een weldaad voor Uw oogen! Moderne brillen met bolle glazen in klap-étni, reeds vanaf f 3.50. OPTIEK. EN FOTOHANDEL, Gediplomeerd Opticien. HOOGZIJDE 103 SCHAGEN. ZlekenfoniUtayertuicier, kondigen, indien niet vóór Woensdag a.s. de moordenaars van een Japansch-gezinden Chinees zijn uitgeleverd. In den regel ging tot dusverre een zoo aanmatigende houding der Japanners gepaard met een Ja- pansch succes in China. Thans is dit niet het geval. Ja, ze is vermoe delijk gebaseerd op het uitblijven van Japansche successen. Zoo berust ze dus niet op kracht en men krijgt den indruk, dat Japan meer, en meer het noodlot begint te tarten en een spel, dat met den dag hopeloozer begint te worden, door bluf alsnog tracht te winnen. De berichten omtrent den economischen nood in Japan worden daarbij steeds ern stiger. Hoe lang kan het nog duren? Uit het Familieleven ZUIDSCHARWOUDE. BURGERLIJKE STAND OVER MEI. Geboren: Martinie, dochter van Cornelis de Waard en van Jannetje van Tol; Johah- nes Petrus, zoon van Johannes Petrus Gouds blom en van Johanna Alijda Weijtens; Piet zoon van Abraham van der Welle en van Elisabeth Voogt. Overleden: Maria Catharina Molenaar, oud vier maanden; Willemtje den Adel, oud twee en zeventig jaren. Ondertrouwd: Johan Stoop, oud zes en twintig jaren, wonende te Sliedrccht en Maria Balder, oud drie en twintig jaren, wonende alhier. Getrouwd: Adriaan Bregman, oud acht en twintig jaren, wonende te Koedijk en Maria Anna Bakker, oud zes en twintig jaren, wo- nendó "alhier; Nicólaas Koomen, Oud drie en dertig jaren, wonende te Oude Niedorp en Jansje Mol,, oud drie en twintig jaren, 'wonende alhier; Be.rnardus Vroling, oud zes en dertig jaren, wonende te Noordschar- woude en Cornelia Geertruida Kramer, oud een en dertig jaren, Wonende alhier; Jan Kraakman, oud zeven en twintig jaren, wo nende alhier en Anna Catharina Kos, oud een en twintig jaren, wonende alhier. —OUDKARSPEL. BURGERLIJKE STAND. Over de maand Mei. Geboren: Hubertus, zoon van Cornelis Mo lenaar en Hendrika Hessing Vrouwtje, doch ter van Jan Bakker en Janke Fennema; Gerbrand, zoon van Adrianus Bruin en Wil- helmina Cornelia Boekei; Antje Maartje, dochter van Pieter Zon en Aafje Wiggers; Marijke Aly, dochter van Pieter Mienes en Maartje Benit (geb. te Alkmaar). Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Anthonius Groot te Heerhu- gowaard en Margaretha Anna Oudhuis te Oudkarspel. Overleden: Klaas Nap, oud 56 jaren, echt genoot van Aaltje Zuidschcrwoude (overla den 'te Noordscharwoude); Teetje Stam, oud 82 jaren, weduwe van Klaas Kroon (overleden te Alkmaar); Ariaantje Hofland, oud 67 jaren, weduwe van Jan Rootjes (overleden te Brussel). Loop der bevolking. Ingekomen personen: W. de Jong van Noordscharwoude naar B 32. Vertrokken personen: A. Swager van A 209naar Alkmaar; A. Jansen van A 144 Heemstede; Wed. T. Kroon'Kromhout van A 320 naar Bussum; H. Tauher van A 191 naar Haarlem; M. A. Oudhuis van A 64 n. Noordscharwoude; G. Zeeman van A 317 naar Sint Pancras; J. Langedijk van A 378 naar Rotterdam. CALLANTSOOG. BURGERLIJKE STAND. Over de maand Mei 1939. Geboren: Willy, zoon van Mooij, Dirk en van van Twuijver, Jacoba. Gehuwd: Schermerhorn, Pieter, oud 30 fa- ren, en .Tiimmink, Johanna Dirkina, oud 21 jaren. Veken, Theodoris, oud 28 jaren, en Meuleveld, Alida, oud 24 jaren, de Goede, Gerard Theodorus, oud 30 jaren, en Weij, Antje, oud 21 jaren. Overleden: Geene. Loop der bevolking over de maand Mei 1939. Ingekomen personen: L. Maats en edhtg van Zijpe naar A 114; J. Vader en gezin van Zij.pe naar B 17; M. Rondhout van Zijpe naar C 28; E. de Best van Zijpe naar B 37; A. Hoefman van Zijipe naar B 37- J Amdringa van Zijpe naar C 41. Vertrokken personen? J. M. Bouwens vail C 31 naar Winkel, Kol'horn D 31; A Baars van C 9 naar Zijpe I 53; W. .Timimink van C 47 naar Zijpe I 17; A. Weij van B 50 naar Bergen, Karei de Grootelaan 2* H B Vries en cchtgen. van B 90 naar Zijpe K Ui; i. Mooij van B 4 naar Wicringcr- meer, Mid^enineer, Kapaahveg 5.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5