Zeshonderd dames Hst RUIMS CORSO bewonderen het nieuwe land Dames 939 te Alkmaar. De moderne arbeiders en het p'an-Westhoff Fa. G. DE WAARD Zaterdag 3 Juni 1939 Derde blad WIERINGERMEER Babbelen en lunchen in het nieuwe Beursgebouw UR la See- rijn en geven rd op Noord- n Eyl Ulit il Goli Baun rrapié It 335 i REN, Pau igen- bod, tion, af- vra- cha- BOERINNEN EN ANDERE PLATTE- JANDSVROUWEN OP EXCURSIE. Middenmeer, Vrijdagimorgen half elfIn Hotel Smit heerscht een ongewone bedrijvigheid, welke be duidt, dat er iets bijzonders op til is. En dat is ook inderdaad zoo. Straks over een uur ongeveer komen 600 vrouwen uit alle deelen van het land, afgevaardigden van afdeelin- gen van den Nederlandsc'hen Bond van Boerinnen en andere Platte landsvrouwen, naar hier om de lunch te gebruiken. Gisteren had den de dames hun congres te Alk maar, vandaag staat een excursie door de Wieringermeer op het pro gramma. Waf kan Noord Holland zijn gasten tenslotte heter bieden? Het nieuw aangebouwde Beursgebouw zal bij deze gelegenheid voor het eerst dienst doen. Het is nog niet klaar. De vloei-, die er nu inligt is maar een gelegenheidsplan kier, aan het plafond moet nog veel gebeu ren (als we naar boven kijken zien we bijna nog niets dan stalen spanten) en ook de muren moetennog afgewerkt. Het toonee] moet bijna nog geheel in orde Worden ge maakt, Voor de ramen hangen lappen ver luis terings papier, met het oog op de ver tooning van lantaarnplaatjes. Uit cleze beschrijving zou men af kun nen leiden, dat het 525 M2. groote gebouw een ongezelligen aanblik biedt. Maar deze veronderstelling is ten eenenmale onjuist. In afwachting van de damessc'haar staan de tafels in zes rijen naast elkaar en stoelen daarom heen en nooden als het ware om zich neer te zetten. Op de blanke tafel servetten staat de lunch al voor een groot gedeelte klaar en wie zou er bij het zien van een zoo keurig verzorgde maaltijd geen lust krijgen toe te tasten? Op de tafels vazen met vroolijik gekleurde bloemen, bij het too- neel de Nederlandsohe driekleurneen, voor ongezelligheid behoeft men niet bang te zijn. En als straks het druk gesnap van 600 vrouwen de ruimte vult Het nieuwe Beursgebouw op zich zelf is overigens al een bezienswaar digheid. In geheel Noord Holiand vindt men niet zulk een zaal, zeide ons de heer Smit. We gelooven het graag, want ook wij, die toch1" over al komen, hebben nog nimmer een - lokaal van een dergelijke afmeting gezien. Is een en ander klaar in Ju li of Augustus rekent men. dat de ófficieele in gebruik stelling zal kun nen plaats vinden dan zal het enorme nog meer tot zijn recht ko men. Op een geweldig soliede fundeering is een, even soldie bouwwerk van staal en beton verrezen, dat eenige zeer interessante snuf jes bevat. Daar is b.v. de verwarmingsin stallatie, door middel waarvan lucht op de gewenschte temperatuur de zaal wordt ingeblazen en welke er ook voor zorgt, dat de afgewerkte lucht wordt weggezogen. Daar zijn verder de noodde uren, aan iede re zijde één, welke zich bij het dringen er tegen, automatisch openen en waardoor in een minimum van tijd, in geval van brand b.v., de zaal kan worden ontruimd. Aan het tooneel wordt veel zorg besteed, eronder bevinden zich de kleedkamers en een groote stoelenbergplaats. De drie tele fooncellen zijn ook naar dit nieuwe gebouw verplaatst. Een geluidsinstallatie, een pro- jectieinriohting, een buffet met de nieuwste electrisohe koelinstallaties, het zijn allemaal zaken, welke er op wijzen, dat hier met groote voortvarendheid de hand aan de ploeg is geslagen. Werkelijk, dit gebouw kan de vergelijking met datgene, wat er el ders, waar dan ook, bestaat, doorstaan, glansrijk zelfs! Babbelen en eten. Het loopt zoo langzamerhand al naar half twaalf, een enkele bus met dames is reeds gearriveerd en er komen er steeds meer. Al voller wordt het in het Beursgebouw. Ten slotte zijn er de zeshonderd dames allen gezeten. Men krijgt den indruk en het is ook zoo dat er nog wel drie honderd dames hij kunnen. Zoo lang, breed en hoog is het er! Het wordt nog gezelliger dan wij gedacht (hadden, lustig klinken de tonen uit den luidsprekerde stemming is opperbest. Vijf en twintig oudleerlingen van de Land- bouwhuishoudschool te Schagen assisteeren bij de bediening en zij doen dat, zooals men het van haar gewend is. Mevr. Waiboer—v. Elteren, presidente van het Provinciaal Bestuur van Noord Holland heet alle aanwezigen welkom en spreekt den wensch uit, dat de maaltijd goed zal smaken. Nu, daaraan behoeft men niet te twijfe len, het gebabbel begint te verstommen en even later hoort men niets dan het geklik van vorkens en messen. Als het geroezemoes- der damesstemmen al sterker en sterker wordt, ten slotte de :oude sterkte weer heeft herkregen, weet men, dat allen zonder uitzondering heer lijk hebben gegeten. Het is dan de presidentie van den Bond, Mevr. van Wageningen—Drewes, die liet Provinciaal Bestuur bedankt voor de twee heerlijike dagen, die men het gezelschap heeft, bereid, zij roemt de organisatie en .betrekt speciaal de dames Waiboer en Vis ser in haar dank. Zij besluit met. te ver zoeken een driewerf hoera uit te brengen voor een goede toekomst van het nieuwe land, aan welk verzoek prompt wordt-vol daan. Mevr. Waiboer richt nog woorden van dank aan het adres der dames van de LandbouWhuishoudschool, waarvan de mecsten reeds om half zes in touw waren, verder tot den lieer Smit en tenslotte tot de Wieringemieer-dames, die voor bloemen gezorgd hebbed. (Applaus). Causerie door den heer van Eek. Om ongeveer half twee houdt de lieer van Eek een lezing, waarin hij op duidelijke Wijze den „groei" voorzoover den bouw betreft der boerderijen in de Wieringer meer demonstreert. Aan de hand van lan taarnplaatjes soms gekleurd behan delt het Hoofd van den Bouwkundigen Dienst der Wieringermeerdirectic de ver schillende types, welke in-den nieuwen Pol der zijn en worden gebouwd. We zien de interieurs, de exterieurs en de plattegron den. Het behoeft geen betoog, dat de dames den heer van Eek aan de lippen hangen. Zijn betoog is geenszins droog, hier en daar zelfs gekruid met aardige details. Theorie en. praktijk blijken veelal niet hand aan hand te gaan. Nog veel worden de wonin gen andei's bewoond, dan door den ont werper is gedacht. Op dit plaatje ziet u staan B.C., zegt spr. Dit beteekent badcel. Er had echter moeten staan B.B., n.1. bezem-bergplaats. (Hilariteit) Spr. zet uiteen, hoe bij den bouw alle luxe is vermeden; erkers en glas in lood b.v. zjjn in de Wieringermeer taboe. Spr. besluit met' het voorlezen van een publica tie, in welke tot uitdrukking konut, hoe de bevolking over de boerderijen denkt (het tögent klachten) en welke voorts het ant woord hierop door de Directie vermeldt ('bouw en betaal zelf). Een en ander vér- wekt groote vroolijkheid en is zeker een passend slot der causerie, welke niet een hartelijk applaus wordt beloond. Het dankwoord, dat Mevr. Waiboer ondef het aanbieden van een zilveren lepeltje tot den heer van Eek richt, mag in alle op zichten verdiend genoemd worden. Het Zudderzeelied. De dames van de afdeeling Aartswoud maken zich dan bijzonder verdienstelijk door het Zuiderzeelied te zingen, waarvan de tekst als volgt luidt: Aan onze Zee. De zee bespoel de eens de zoomen Van ons zoo dierbaar dorpje klein; 't Was heerlijk aan de dijk te droomcu. En met de zee alleen te zijn. De blauwe golven vroolijk kabb'lcnd. De glooiing ving ze bruisend op En duizend meeuwen zweefden babb'lcnd Of zwommen in het ruime sop. O Zuiderzee, zoo lang wij leefden Bracht gij reeds vreed' in ons gemoed, Wij altijd met verlangen streefden Om ons te baden in uw vloed. Uw water waschte onze voetjes, Uw water spatte op ons kleed. Uw water spatt' in onze snoetjes, Dat ons als kind reeds vreugde deed. Nu Zuiderzee ging gij -verdwijnen Dit stemt ons waarlijk droef te moe, Wij zien geen zon meer in u schijnen, Geen zeewind blaast gij ons meer toe. Geen golven beuken onze dijken Geen meeuwen vliegen af en aan, Geen zeilen zien wij op u prijken, Geen badgast zien wij baden gaan. Ja, Zuiderzee, uw frisschegolven, Zijn nu met weemoed heengegaan. Maar uit uw vloed is opgedolven Een groene weid', een veld met graan. Ja, nu zien wij uw akkers sieren Met bloem en ooft, met heerlijk vee, En welvaart zal eens hoogtij viërön, Op uwe grond, o, Zuiderzee. Op excursie. Het is intusschen al half drie geworden, als de dames in de 'bussen stijgen om het laatste onderdeel van het programma af te werken. Groepsgewijze trekt men door de Wieringermeer en bezichtigt de verschillen de types van boerderijen. Voor een huis vrouw zeer zeker een interessante trip en de deelneemsters aan de excursie toonen dan ook veel interesse.. Zij geven ook blijk leergierig te zijn en nemen met graagte kennis van het voor hen vaak nieuwe. Afscheid. In den namiddag drinkt men gezamenlijk meer. Men is dan voor het laatst bijeen meer. Men is dan voor het laatst buecn. Woorden van dank en van afscheid worden nog gesproken, maar dan is de tij'd van op stappen daar. Aan alles komt nu eenmaal een einde, ook aan een tweedaagsch „con gres" van den Bond van Boerinnen en an dere Plattelandse rouwen, dat schitterend geslaagd mag heeten! (Zitting van Vrijdag 2 Juni.) Schagen GEEN RICHTING AANGEGEVEN. Het drama waarvan zich het eerste be drijf verleden week had afgespeeld, werd tlians voortgezet. Toen .het doek opging voor de tweede acte 'stond verd. J. P. uit Schagen niet meer alleen voor den kanton rechter, doch had als tegenspeler naast zich de gemeente-veldwachter I. J. B. uit Scha gen. Men herinnert zich het geval! Op 17 Mei omstreeks half negen had verd. op de markt gereden en bij het naar links afslaan naar de Gedempte gracht geen. richting aange geven. De vorige week had verd. te berde ge bracht ,dat hij was bekeurd, omdat men hém zocht. De Kantonrechter, nir. Boerrigter begon met vast te leggen, dat er nu niet over die renmishandeling mocht worden gesproken, maar enkel en alleen over het aan verd. tenlaste gelegde feit. De getuige beweerde, dat verd. een em mertje aan z'n stuur had hangen en be slist geen richting had aangegeven. Ik had hem een waarschuwing willen geven aldus de politieman doch door het op treden van verd. heb ik procesverbaal opge maakt. Nee; nee repliceerde verd. Ik had niets aan mijn stuur hangen, maar wel had ik een bus- voorop staan. En die bus kan niet eens aan het stuur hangen. De getuige echter persisteerde bij zijn verklaring; ook toen mr. Boerrigter hem vroeg of hij zich niet vegissen kon. iDe Ambt. van het O.M. mr. de Brueys Tack zeide in zijn requisitoir, dat verd. dit proces-verbaal aan zichzelf had te wijten Hij had anders dienen op te treden De eisch luidde f 6.boete, suibs. 6 dagen hechtenis. De verdachte bleef erbij, dat het emmertje niet aan z'n stuur hing en dat hij wel dege lijk zijn hand had uitgestoken. De kantonrechter, als de wijze Salomo, halveerde den eisch en legde verd. een geldboete op -van f 3.subsidiair 2 dagen (De verdachte uit deze zaak verzocht ons mede te deelen dat hij verleden week toen hij in eerste instantie terechtstond niet heeft bedoeld te zeggen dat de burgemeester van Schagen hem zocht, maar slechts dat deze geen procesverbaal wilde opmaken tegen den nachtwaker voor de beweerde dieren mishandeling.) Broek op Langendijk. GRAS VOOR KONIJNEN. J. B. uit Broek op Langendijk, die niet ter terechtzitting was verschenen, hield ko nijnen. Dat is op zichzelf niets bijzonders, 't Zijn aardige, pientere beestjes en zoowei als fok- alsook als slachtobject niet te ver smaden. Maar als ieder lev-end schepsel moet een konijn ook et.cn en daar verd. be merkt had, dat het voedsel voor z'n dier tjes op was, ging hij met een zeis op stap naar het land van z'n 'buurman, waar heerlijk sappig gras groeide. Hij verouim.de echter te vragen, ofhijwat van dit koste lijke -voedsel mocht afmaaien, om het den DEN HELDER Juni - Juli - Aug. Zondags gesloten konijntjes als een welkome lekkernij voor te zetten. De landbouwer A. S., die als getuige verscheen, had zich met deze eigendunke lijke handelwijze niet kunnen vereenigen en van het geval aangifte gedaan. De kantonrechter wilde van get. weten, hoe hij. zoo dacht, dat verd. dat gras wel zou hebben afgemaaid? Hij had konijnen en drie dagen tevoren had hij het ook al gedaan en heb ik hem gewaarschuwd, was het antwoord. Dat maakte de zaak voor den konijnen houder natuurlijk niet beter. En doet hij het nu nog? vroeg- de Amb tenaar. Nee, nou niet meer, zeide get. De Ambtenaar eischte f 10.— boete subs. 10 dagen hechtenis, waarna de kantonrech ter verd. veroordeelde tot een geldboete van f 7.50, te vervangen door 5 dagen. Sint Pancras. PECH! Mej. A. V. uit St. Pancras had inderdaad pech, toen zij in den nacht van 27 op 28 April met haar man over den Hoornsc'hen weg te Oudorp fietste, en door een agent van politie werd aangehouden, omdat ze geen licht op had. Ik reed voor rn'n man uit, vertelde verd. en daar het lichte maan was, had ik er geen eig in, dat m'n lantaarn niet brand de. Dat had ik niet in 'de gate. Die agent zei: „Ik zal u nog eris waarschuwe, maar hij had me nog heelemaal niet gewaar schuwd. M'n man zei nog: daar kom je goed af! Maar jawel hoor: veertien dagen later kreeg ik een proces-verbaal thuis. M'n man heeft bovendien direct de lantaarn ge repareerd. De Amibt. van het O.M., achtte het feit wet tig en overtuigend bewezen en eischte f 4 boete, subs. 4 dagen. Mr. Boerrigter vonnis wijzende wilde in aanmerking nemen, dat de lamip al heel gauw weer in orde was en ook als ver zachtende omstandigheid gelden, dat het lichte maan was. Verd. werd daarom veroor deeld tot f 1 boete, subs 1 dag hechtenis. Warmenhuize n EEN DRONKEN JOCKEY. Een zekere K. de V. uit Wannenhuizcn had zich te verantwoorden, omdat hij op 26 April te Koedijk, in staat van dronken schap op oen paard was geklommen en op deze wijze zich op den openbaren weg had begeven. Maar ik was heelemaal niet dronke, ver dedigde zich verd. Niet? deed de Amlbtenaar verwonderd. En het paard slingerde van links naar rechts, Het dier schrok voor een auto, die me tegemoet kwam, aldus verd. En als die automobilist niet had gestopt, dan waren er de grootste ongelukken ge beurd, kaatste de ambt. den bal tei'ug. Ik donk aldus Mr. Boerrigter dat het paard van U schrok. Niks hoor! protesteerde verd. Maar je paard was toch niet dronke*? vroeg de ambtenaar. Natuurlijk- niet, gaf yerd. toé, En hoeveel glaasjes bier had je wel op? wilde Mr. de Brueys Tack weten. Zes glaasjes over den lieelcn dag; da's niet te veel, meende verd. Maar hetdier wier bang voor die wage. Misschien slingerde het paard zoo, om dat het beest niet nog eens voor een café stoppen wilde, merkte de ambt. sarcastisch op. De eisch luidde f 15 boete, sub. 10 dagen. Dat. ken ik nooit betale, jammerde de ge snapte jockey. Mr. Boerrigter streek dc hand over z'n hart en veroordeelde verd. tot f 8 boete, te vervangen door S d. hechtenis. Warmenhuize n. NIET VOOR 'S LANDS VERDEDIGING. De stoere militair, die voor het hekje ver scheen, was bekeurd, omdat de politie in dienst woning een dubbelloops jachtgeweer had gevonden. Voor het bezit daarvan had onze landsverdediger echter geen vergun ning. Waarom had je dat geweer? wilde Mr Boerrigter weten. Om d'r kraaie mee te schieten, was het antwoord van verd. W. W. En gebruik je het nu voor. 's lands verde diging? wilde de ambtenaar wéten. Welnee, daar is het niet geschikt voor, antwoordde verd Ac'ht gulden of 8 dagen, met verbeurdver klaring van het in beslag genomen geweer, eischte de ambt. Dc kantonr. deed er de helft af, maar z'n geweer kreeg onze militair niet terug. Dat verhuisde naar de wapenkamer van het kantongerecht. SCHAGEN Middenstandsexamen 2 JUNL NORMAAL-EXAMEN TE SCHAGEN. Geslaagden: Jan J. Cramer, Alkmaar; Klaas Dam, Dirksfhorn; Cornelis Dekker, Wicringcn; Guurdina C. Dekker, Schagen; Maartje v. Die, Noordscharwoude; Jeroen Doets, Venhuizen; Klaas Dogger, Oude- schild; Bernardus Dros, Eierland; Grietje Druif, Blokker; Dirk Duinker, Den Hoorn (Texel); Pieter Duivens, Hoorn; Simon A. Duijnker, Wieringen; Klaas Engel, Hoorn; Johan N. G, Frederiks, Hoorn; Jaoob W. Geus, den Burg; Evert Groot, Abbekerk; Jo'hannes Groot, Mede inblik; Simon G.v. d. Haagen,. Nieuwe Niedorp; Cristiaan K. Hoff, Medemblik; Cornelis N. Hopgvors't, Bergen; Douwe de Jong, Middênmeor: Magdalena C. de Jong, Sbhagen; Rens Kant, Dirksihorn; Klaas Keetman, Winkel; Willem Kempen, Hoorn; Ni esje Kieft, Alk maar; Dirk Klaver, Schagen; Jacob Kluft, Hoorn; Willem C. Hofman, Bergen; Vero- nica G. de Koning, Medemblik; Gertruida Koomen, Medemblik; Maarten W. Koorn, Den Burg; Willem Kooijman, Haringbui zen; Ant,je Kuiper, Nieuwe Niedorp Dink Lcmsfra, Den Burg; Jacob Manne- veld, Diikshorn; Cornelis P. Meilof, Hoorn Cornelis MBurs, Opperdoes; Adriaha Méijèr, I-Ioofn; Hendrik Meijer, Hoorn; Herman "J. van Mourik, Hoorn; Jannetje Muller, Hoorn; Dirk Nes, PI au w er t; Gcrrit van de Nes, Alkmaar. Voor het normaal examen werden op 2 Juni opgeroepen en geëxamineerd 58 can- diclaten; hiervan slaagden er 44, terwijl 14 moesten worden afgewezen. Een mogelijkheid tot hernieuwde actie voor loonsverhooging! „Geen conservatiever soort tuin ders dan in het Geestmer Am bacht!" Gisteravond behandelde de heer J. J. En gels uit Amsterdam in een cursusvergade ring van den Schager Bestuurdersbond, wel ke in liet Noordhollandsch Koffiehuis gehou den werd, het onderwerp „De moderne Ar beidersbeweging en het rapport-Westhoff". Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer J. J. Bakker, leidde de heer D. Bijlsma de vergadering. Spr.. sprak zijn genoegen uit over de goede opkomst en heette in het bij zonder den heer Engfels en de pers welkom. De heer Engels zet allereerst de richtlij nen van het Plan van den Arbeid uiteen. Het Plan van den Arbeid dat er van uit gaat de maatschappij weer koopkracht in te pom pen, in tegenstelling met de bezuinigings- tactiek der regeering, vroeg f600 millioen voor de groote werkenpolitiek. De felle be strijding van overheidswege welke het Plan ondervond, kwam hierop neer: Zooveel werk is er niet! Daarop trachtte het zgn. „Blauwe Boek" van het N.V.V. (door spr. opgesteld), te bewijzen dat er wel degelijk voor f600 millioen werk was, ja zelfs voor f 1200 mil lioen! Op grond van onnauwkeurigheid en onvolledigheid bleef dr. Colijn 't „Blauwe Boek' bestrijden; spr. zou n.1. 350 werken hebben vergeten. Dr. Colijn sloeg dus zijn eigen glazen in! En daar was 't ons dm te doen! Het Blauwe Boek verdween uit de belang stelling en 't rapport-Westhoff verscheen. Die ééne zin! De heer Westhoff, regeeringsambtenaar, kreeg de beperkte opdracht alleen cultuur technische werken op te sporen, in tegen stelling met het N.V.V., dat alle geschikte ob jecten zocht. Eén zin komt in het rapport-W. voor, wel ke voor ons van de allergrootste beteekenis „Ik noem hier, aldus de heer West hoff, voor f370 millioen werk, maar 't zou me geen moeite kosten om werken op te zoeken tot een veel voud van dit bedrag!" De samensteller geeft voor 100.000 arbei ders gedurende 10 jaren werk aan. Wij'be schouwen onszelf echter wel eens te veel als werknemers-, doch we moeten niet vergeten, dat wij ook werkgevers zijn, in dien zin, dat wij geld uitgeven, waarvoor anderen werk leveren. Wij stellen, dat uit een be paalde hoeveelheid werk een kwantum yan Nu de Kalasiris-fabriek er toe overgegaan is niet alleen Maatwerk, maar ook Maat confectie Corsetten te fabriceeren, zijn we in de gelegenheid voor normale figuren deze uit voorraad te leveren. geelt U juist de steun die U noodig heeft en verbetert Uw figuur. Prijzen vanaf f 12.90. CORSETTEN in andere merken vanaf f 1.55 Met BUIKBAND vanaf 13.75 Leverantie Ziekenfonds A.A.Z.Ak. SCHAGEN. 40 procent arbeid voortkomt aan anderen. Dus 10' jaar werk voor 100.000 menschen be- tcekent eigenlijk 10 .jaar werk voor 140.000 •menschen! Waarom zouden we er echter geen 5 jaar over doen? Dan hadden we \verk voor 2S0.000 personen! Arbeid in de werkverschaffing is belangrijk! De loon-intensieve werken, die Westhoff opsomt, zijn alle typische werkverschaffings objecten! Spr. knoopt hieraan een beschou wing vast over de loonen in de werkver schaffing. Hij bestrijdt dc opvatting der re- geering, volgens welke deze loonen lager moeten zijn dan in het vrije bedrijf. De werkverschaffingsobjecten zijn buitenge woon belangrijk voor de Nederlandsche ge meenschap, terwijl de arbeider er maar een beetje voor krijgt! Spr. stelt in dit verhand het nut van de ruilverkaveling in 't licht en gebruikt als voorbeeld het Geestmeram- bacht. Daar ligt, zoo zegt hij, 5000 h.a. pol der, met 1000 ha. water. Er is blijkbaar geen conservatie ver soort tuinders dan in het Geest- merambacht! Kool, zeggen zij, heeft water noodig! Het gevolg was dati de kool begon te rotten en op de veiling niets meer waard was! Eén zoo'n tuindertje zegt: „Ik heb hier allerlei akkers liggen. Als je nu met me rond wil, hebben we vier uren noodig!" Wat een hopelooze versnippering! Spr. schetst de voordeden van den proef- polder. Ook hierdoor wordt de Nederland sche gemeenschap verrijkt! Een ander voorbeeld is, dat een zuivelfa briek, die steeds f 14000 per jaar uitgaf voor melkvervoer, na verbeterde wegenaanleg in de omgeving nog slechts de helft voor het melkvervoer behoefde te betalen! De arbeider in werkverschaffing moet vooral inzien, welk belangrijk werk hij ver richt en niet slechts stompzinnig de spade hèhreeVëtil1 /ftjn |reVoel vanv' eigenwaarde, dient vergroot te worden! Ook Westhoff wil den arbeidêi' uft de sfeer van de werkloosheid halen en! dit is oen verdienste. Doch de methode der regee ring, om de arbeiders in werkverschaffing (tolaal) 70.000) dan maar te schrappen uit de maandstatistiek van werkloozen, waar door het aantal werkloozen schijnbaar daalt, valt te laken. Wèl is de nieuwe plaatsings- regeling bij de werkverschaffing een stap in de goede richting. Wat de loonen betreft, wil Westhoff niet, zooals de communisten hem verwijten, bene den het steunbedrag, doch een loonpeil dat ligt tusschen dat van den land- en den bouw arbeider. Vreest regeering échec? Resumeerend zegt spr., dat het plan- Westhoff een klap is in 't gezicht, van den heer Colijn. Zou nu het, rapport Hidde Nij- land over de civiel-technischc werken (tot welk rapport het kabinet opdracht gaf) dat wel gereed is, doch nooit verschenen, nog ooit aan de openbaarheid worden prijsge geven? De lieeren Westhoff en Hidde Nij- Iand komen samen tot wel f 2400.— milli oen aan openbare werken, dat is dus 3 a 4 maal zooveel als waarin het Plan van den Arbeid voorzag! Wat de regeering nu doet: de nieuwe Rijksdienst voor de Werkverruiming, de credietaanvrage van f 30.— millioen is niet ingrijpend genoeg! Het Plan van den Arbeid is een doktersdrankje, dat alleen helpt als men 't bijbehoorend recept: „In drie jaar tijds uitvoeren" opvolgt! 't Gaat om 't tempo! Nieuwe strijd mogelijk! Wordt het plan-Westhoff verwerkelijkt, dan is er echter dit voordeel, dat de arbei der uit de sfeer der werkloosheid gehaald wordt, zij het tegen te lage loonen! Er kan dan echter door de vakbeweging voor deze groep weer strijd en actie gevoerd worden voor loonsverhooging, gelijk als in, 't vrije bedrijf. Thans is stakihg in de werkverschaffing onmogelijk door de be dreiging met algeheele'' steunuitslüiting. Daarom is de vakbeweging ook tegen deze soort staking! Na het beeindigen van deze causerie heeft een kort gedachtenwisseling plaats, waarop voorzitter den heer Engels hartelijk dank brengt voor zijn duidelijke uiteenzetting, 't Blijkt wel, aldus voorzitter, dat we niet, zooals onze tegenstanders zoo vaak bewe ren, het Plan van den Arbeid laten varen en achter 't plan-Westhoff staan, doch dat een en ander nog moet worden uitgevoch ten. Spr. dankte ook de pers en sluit de bij eenkomst. HINDERWETSVERGUNNING. Aan de N.V. Petroleum Maatschappij „The Texas Company" is door B. en W. vergunning verleend ingevolge de Hinder wet tot het plaatsen van een benzinepomp- installatie voor het perceel van den heer K. Middelbeek aan de Loet. OPROEPING VOOR EERSTE OEFENING. De dienstplichtige Reijnhard Kok der lichting 1938 is opgeroepen om op 4 Octo- ber a.s. te Dordrecht voor eerste oefening in werkelijken dienst te komen hij het Korps Pontonniers en- Torpedisten.

Schager Courant | 1939 | | pagina 9