lü Pi OLIFANT! Radioprogramma vaart uit van 't| DOOR EDGAR RICE BURROUGHS Tarzan zat in zijn cel en wist, dat de scha duwen des doods over hem hingen. Zgn eigen toestand verontrustte hem weinig. Hg zou de crisis het hoofd weten te bieden aLs deze kwam. Doch wat zou er met Gonfala gebeu ren, die hij beloofd had te redden? Inmiddels was ook Stanley Wood geheel vervuld van gedachten aan zgn geliefde Gonfala, terwijl hg voortstrompelde naar de vreemde stad, waar hij geloofde dat zij gevangen werd ge houden, Misschien dat hg op zijn schreden teruggekeerd zou zgn als hij geweten had, welke verschrikkingen hem te wachten ston den. Over het plein reden de krijgslieden van Athne hun groote oorlogsolifanten in rgen naar Cathne, met hun vechtende leeuwen naar de ivoren stad om haar te bestormen. Daarom waren de poorten goed bewaakt. Een wacht in de toren bespiedde den man, die verscheen en wees zgn makker op hem. „Hy ziet er niet uit als een Catheniaan. Zijn kleren zien er vreemd uit." „Hg is geen Ca theniaan," antwoordde de ander, „maar hg is een dapper man of een dwaas om zo alleen naar Athne te komen!" s Hét verdrinkings geval te Koedijk heden in hooger beroep voor het Hof te Amsterdam. Wat deze zitting voorafging... Negentig dagen zijn verstreken, sedert de officier van justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Alk maar tegen den arbeider Bakker uit Bergen na een sensationeele terechtzitting levenslange gevange nisstraf eischte wegens moord met voorbedachten rade op drie zijner kinderen Zes-en-zeventig se dert die Arrondissementsrechtbank den man vrijsprak en negen-en-vijf tig, sedert de officier van justitie hoger beroep aanteekende. Negen- -vijftig dagen, een ongewoon kor ten tijd tusschen reohtbankvonnis en hooger beroep-behandeling. En toch moet de procureur-generaal zich reeds een oordeel over de zaak hebben gevormd, want heden den 13en Juni staat Bakker opnieuw terecht. Een korte tijd, 59 dagen... Ze moeten hem een eeuwigheid ge lelven hebben, want vandaag gaat het immers wéér om vrijspraak of levenslang... Zes-en-zeventig dagen is hij vrij man geweest, thans dreigt hem opnieuw de altijd durende ver- i- wijdenng uit de maatschappij, het eeuwig afscheid van zijn verwoest - gezin. Schuldig of onschuldig, deze man heeft onmenschelijk geleden... Dc zaak zelf achten wij hekend genoeg, tot beter begrip van de behandeling voor het Hof, waar een onzer eigen verslagge vers vandaag de zitting bijwoont, geven wij hieronder ecnigc kernpunten uit het ver loop van de zitting van de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar op 14 Maart 1939. Een zeer uitvoerig verslag vindt men in ons nummer van 15 Maart d.a.v. Bezwarend voor verdachte waren: 1. De verklaring van de kroongetuige Maria Dekker, met wie hij in onwettige ver houding leefde. Het meisje houdt vol dat Bakker haar in den herfst van 1937 heeft medegedeeld plan te hebben zijn vrouw te vermoorden. Verder, dat hij later in het ziekenhuis, waar hij na liet, bekende ge beuren te Koedijk was opgenomen, haar heeft verteld dat „liet" mislukt was. 2. De verklaring van den getuige R. Kolkman, destijds patroon van het meisje, dat dit hem, na een bezoek van Bakker aan Kolkmans woning te Schagen Bakker's bekentenis aan haar, hem (Kolk man) heeft oververteld. 3. Eén «verklaring van het meisje Dek ker, dat verdachte Bakker haar had ge zegd als oorzaak van liet „ongeluk" te heb ben voorgegev e n een hond voor de wielen te hebben gekregen. 4. Een verklaring van Pater de Hart uit Nieuwe Niedorp, dat verdachte B. hem heeft verteld „een slecht plan" te hebben gehad ten aanzien van zijn vrouw en kin deren. 5. De onoprechtheid van verdachte In zijn verklaringen omtrent de bezoeken aan Maria Dekker te Schagen en zijn verhou ding tot haar. 6. Een deskundige verklaring, dat dc kieeren van verdachte van onderen nat, van boven droog waren, hetgeen door de stand van de auto, na het te water rijden er op zou wijzen, dat verdachte zich van te voren van zoo gunstig mogelijke plaats had voorzien om uit den wagen te kruipen. 7. Verklaringen van de doktoren de Har- tigh en Blok, die de houding van verdachte na het ongeval gekunsteld vonden. In het voordeel van verdachte spreken: 1. De persoonlijkheden der voornaamste getuigen zelf. Maria Dekker, die dan met dezen dan met dien man een verhouding heeft en het type is van de vrouw zonder zedelijke remmen ,die het speciaal op ge trouwde mannen voorzien heeft.Verdachte leed en streed om onder haar invloed van daan te komen, zei de verdediger immers. De heer R. Kolkman, de gewezen plaatse lijke redacteur van het te Hoorn uitgege ven R.K. Schager Dagblad, van wien ter terechtzitting kwam vast te staan, dat hij wettelijk getrouwd was, desondanks vele jeren in concubinaat leefde en te Schagen „omgang" met Maria Dekker had gehad. Het kernpunt van de pleitrede was dan ook: onbetrouwbaarheid van de hoofdgetui gen. 2. Een zinsnede uit het proces-verbaal van den chef-veldwachter te Bergen, dat een hortend geluid was gehoord en de auto dus geslipt moet zijn. 3. Verklaringen van omwonenden dat wel drie mcnschen in de buurt waar hët onge val gebeurde er hondjes op na houden en dus zeer goed een hond voor de wielen heeft kunnen >lcomen. 4. Verklaring van verdachtes patroon, dat verdachte mettertijd als chauffeur zou wor den aangesteld, dus niet expres autorijden behoefde te hebben geleerd, om zich van zijn vrouw te ontdoen. 5. Verklaring van Dr. Poot, verdachtes huisarts, dat verdachte zijns inziens geheel OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN normaal op de gebeurtenissen reageerde en zijn houding geen komedie was. Als meestal waren voorts de verklaringen der auto-experts tegenstrijdig en boden wei nig houvast. De houding van verdachte ge durende de martelende urenlange terecht stelling was als van een man die zich niet- schuldbewust gevoelt, dus: zonder eenig teeken van berouw, kalm bij het onverschil lige af. Ongeluk of misdaad???? Ook heden zal die vraag weer gesteld worden. De verlichting van onze rijksautowegen De toepassing van gas ontlading s lampen. In het hotel Kurhaus te Scheveningen heeft de minister van Waterstaat mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren gisterochtend de tiende zitting van de Internationale Ver lichtingscommissie geopend. Als minister van waterstaat zeide spr.. zeer veel belang te stellen in de verlichtings problemen, vooral wat aangaat de verlich ting van wegen, vervoermiddelen, mijnen en de speciale verlichting ten dienste van de luchtvaart. Op een gedeelte van de rijksauto wegen in Nederland worden de mo derne gasontladingslampen reeds toegepast en er zijn plannen in voor bereiding om dezelfde verlichting aan te brengen op alle Rijksautowe gen met niet gescheiden rijbanen en een verkeersdichtheid van 2400 vervoermiddelen per 24 uur. Deze plannen omvatten ongeveer 125 k.m. Met evenveel belangstelling zeide spreker de ontwikkeling van de vliegveld-verlich ting te volgen. Het verheugde spr., dat de congressisten op verschillende excursies met den stand van zaken in Nederland kunnen kennis maken. Droevig naspel van de kermis Dronkenman in vindt den dood. het Zuiden Zondagavond laat kwam een inwoner van Meerssen (L), W., in beschonken toestand van de kermis thuis. Hij maakte ruzie met zijn vrouw, die de woning ontvluchtte en bij een der buren een veilig heenkomen zocht. De man volgde haar naar de woning van den buurman en trachtte hier de deur te forceeren. Hij sloeg er een ruit in, het geen hem noodlottig werd. De polsslagader werd doorgesneden. Hevig bloedend werd hij naar het zieken huis Calvariönberg te Maastricht overge bracht, waar hij kort na aankomst is overle den. De woon-auto der toekomst Uit het land der onbegrensde mogelijkheden. Ingenieur Edwin L. Allen heeft voor het World Automotive Engi neering Congress, dezer dagen te New-York gehouden, een voor dracht gehouden over „de automo biel van de toekomst". Hij voor spelde dat de auto's in niet ver verwijderde toekomst, voohzien zouden zijn van beweegbare, ge makkelijke stoelen, een zonnetent dak, bedden, waschtafels en een inrichting voor „air-conditioning". Dfze voorspelling heeft zoowel op het congres zelf als in de Ameri- kaansche pers de aandacht getrok ken. Radiotoestel voor dooven. Jaanes j. Morey, een Aimerikaansc'h technicus, heeft patent gevraagd op een radio-ontvangtoestel ten gebruike van dooven. Kind in doos gepakt en verdronken Visscher uit "s Hertogenbosch doet lugubere ontdekking. Bij het visschen in de Zuidwillemsvaart heeft een Bossche visscher Zaterdagavond een doos opgehaald. Bij opening bleek de ze een lijkje te bevatten van een pas ge boren kind van het vrouwelijk geslacht. De visscher stelde onmiddellijk de politie van 's Hertogembosch van de vondst in kennis. Aangezien het lijkje onder de ge meente Den Dungen werd gevonden, werd de gemeenteveldwachter dier gemeente van het gebeurde op de hoogte gebracht. Deze nam het lijkje in beslag en bracht het naar het ziekenhuis te Den Dungen over. De officier van Justitie te 's Hertogpn- bosch is van de zaak verwittigd. GOEDKOOPER HELIUM. Helium, dat 35 jaar geleden verkrijgbaar was voor 2500 dollar per kubieke voet, is een monopolie van het gouvernement der Vereenigde Staten, dat thans mededeelt dat het voor handelsdoeleinden verkrijgbaar is voor iets meer dan 1 dollarcent de ku bieke voet. WOENSDAG 14 JUNI 1939. Hilversum I. 1875 en 415.5 m, NCRV-uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 De Postillons en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.40 Het Hollands Kamermuziek-ensemble en gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 6.10 Causerie: „Filmt U nog niet?" 6.25 Gramofoonmuziek, berichten. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „De actie van de C.B.T.B. in Groningen". 7.357.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling. SOS-berich- ten. Het avondprogramma zal worden on derbroken voor verkiezingsuitslagen). 8.15 Causerie „Een kerk vol tegenstrijdig heden in Indië". 8.35 Staf muziek van het 5e R. I. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiek. 11.00 Gramofoonmuziek. ca. 1.50—12.00 Schriftlezing Hilversum H. 301.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 6.30 RVU. 7.00 VARA. 7.30 VPRO. 8.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.16 Berichten). 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwgding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Ber.). 12.30 Esmeralda. I.001.45 Orgelspel en zang. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.28 Berichten. 6.30 Lezing: „Leven en dood vanugods dienstig standpunt belicht". 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Muziek. 7.35 Cursus: „Jeugd 1939". 7.50 Muziek. 7.55—8.00 Toespraak „Tot den V. C. J. B." 8.05 Herhaling SOS-berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.17 De VARA-Zomerprgsvraag. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.00 Causerie: „Handschriftkunde". 9.20 VARA-orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Esmeralda en soliste. 10.45 Orgelspel. II.1512.00 Gramofoonumziek. FEUILLETON. Ethel M Del Ga door, zei Rolfe bemoedigend. Alsof. Alsof je overal zoo zeker van was, beëindigde ze den zin. Of niemand anders erop aan kwam Maar ik bén er zeker van, zei Rolfe en kuste haar weer, op haar wang, omdat haar lippeii haastig de zijne ontweken. Je hebt niet voor niets zulke oogen gekregen, mijn Julie. Je doet me denken aan een rijpe kers, die iéder oogenblik verwacht geplukt te zullen worden, als ik naar je kijk. Dat is onzin Maar niettemin is het waar. Ik weet heel goed, waar je zoo bang voor bent. Niet voor mg, maar voor jezelf. Je doet je best om koppig- te zijn, om jezelf cp te zetten tegen mij. Maar je weet aldoor heel goed, dat je vecht tegen je diepste wezen, dat mijn zijde wil kiezen. Niet waar, protesteerde Julie met gebogen hoofd. Wel waar, antwoordde hij. Maar het doet er niet toe. Met zal niet lang meer duren. Als we maar eenmaal getrouwd zgn, komt er vanzelf een eind aan al dien onzin. We zullen hier terugkomen op onze huwelijks reis. Denk eens, cherry-ripe! We zullen elkaar toehooren met lichaam en ziel en je zult dan uiet meer bang zijn om me te kussen. Ik wil niet graag trouwen, hield Julie vol. Dan ben je een vreeselgk immoreel klein meisje. Daarvoor zul je me een kus ge ven. Enkel om je te laten zien, hoe slecht je wel bent. Ze deed haar best om hem te weerstaan, maar hij kreeg zijn zin. Weer was ze boos op zichzelf te hebben toegegeven en boos op hem, omdat die vaste lippen zich op de hare drukten, was haar tegenstand gebroken. Ze hing slap in zijn armen en voor de tweede maal, instinctief en onweerstaanbaar, gaven haar lippen den kus terug. Dat is beter, zei hij. Je wordt al anders, mijn meisje. Heb je nu nog zoo'n he kel aan me? Ik weet het niet, zei ze zwakjes. Waarom zou je voor de verandering niet eens probeeren om van me te houden? Het zou zooveel gemakelijker zgn voor ons allebei. Ze antwoordde niet. Niettegenstaande haar zwakheid was er diep in haar ziel een vesting, die hij nog niet had ingenomen... het heiligdom, dat alleen door liefde gewonnen kan worden. Zie je, ging Rolfe voort, op den duur zal het toch moeten komen. Ik ben een ruwe kerel, maar je zult het goed bij me heb ben, als je maar niet tegen me vecht. Als je dat wel doet... dan mag de hemel je bijstaan. Want je zult toch tenslotte moeten toegeven en je zult alleen maar jezelf pijn doen, als je het niet vrijwillig doet. Ik kan het niet hel pen dat ik zoo'n soort man ben; je zou niet eens willen, dat ik anders was. Je zou me verachten, niet waar? Ze antwoordde weer niet. Zwijgen was voor haar de eenige mogelijkheid. Haar hart klopte hevig, krampachtig. Ik zie het wel, zei hij. Je wilt vol houden, zoo lang je kunt. Maar op den duur zul je het niet kunnen, mijn liefste. Weet dat wel. We zijn voor elkaar bestemd, jij en ik als ik dat niet wist, waarachtig, dan zou ik nu op dit oogenblik zorgen, dat je voor goed van mg was. Je bent van mg én zoo lang ik leef, zul je nooit aan een ander kunnen toe- behooren. Ik zou een moord voor je kunnen begaan, Julie. Onthoudt dat! Als we eenmaal getrouwd zijn, is het wat anders. Ik kan op mijn eigen vrouw passen. Hij zweeg en Julie zei bijna fluisterend: Ik ben zoo moe. Ik wou dat ik ergens uit rusten kon. Het was als een kreet om genade. Zijn som bere stemming had ook haar terneergeslagen en tranen brandden in haar oogen. Maar zijn reactie was onmiddellijk en kal meerend. Hij nam haar op als een kind en droeg haar naar de kooi. Och, mijn arme liefste, zei hg, terwijl hij haar neerlegde. Ben ik zoo aan het opspelen geweest? Maar nu is het over, hoor, en het was ook alleen voor je bestwil. Je bent doodop. Doe je oogen maar dicht en ga slapen. Ik ga e«;n beetje aan dek. Hij verdween en ze herademde verlicht. Een tijdlang lag ze daar zoo, terwgl z'gn woorden naklonken in haar hoofd. Ze vroeg zich af, of ze misschien ziek zou worden, want ze kon zich niet herinneren, dat ze zich ooit eerder zoo koortsachtig en hulpeloos had. gevoeld. Ze bleef de rest van den dag in bed en Rolfe stoorde haar niet, behalve om haar eten te brengen. Hij scheen in gedachten verzon ken en bracht een groot deel van den tijd aan dek door, gekleed in een oliejas en rookte bijna voortdurend een pijp. Toen het donker werd, kwam hij binnen en begon het avondeten klaar te maken. Ze stond op om hem daarbij behulpzaam te zgn, maar haar honger van 's morgens was verdwenen. Hij lette er niet op, wat ze at en ze was daar blij om, hoewel ze het hem heimelgk een beetje kwalijk nam. Terwijl hij afwaschte, trok ze haar jurk uit en kroop weer in bed. Toen hij weer terug kwam, haalde hij een kaart uit één van de kastjes en spreidde die uit in het lamlicht. Hij keek niet naar haar, maar bestuurde met lich telijk gefronste wenkbrauwen de kaart. Ze keek naar zijn gebogen hoofd, dat glans de als gepolgst koper in het helle licht. Langen tijd zat hg bewegingloos en ze bleef gefascineerd naar hem kijken. Het was heel stil en de boot bewoog nauwelijks. Soms klotste er een golfje tegen aan, maar buiten de haven was geen enkel geluid van andere schepen meer te hooren. De volkomen stilte was Julie niet eerder opgevallen. Met ver wondering en een onverklaarbaar gevoel van ongerustheid werd ze zich die nu bewust. Plotseling, zonder zgn oogen op te slaan, sprak Rolfe. De mist is opgetrokken, maar het is aarde-donker. Het heeft niet veel zin, om te probeeren vannacht terug te gaan. Julie was verrast. Ze had er nauwelgks op gerekend, dat ze nog ooit terug zouden gaan. Ze wist niet wat te antwoorden. Onverwachts keek hg haar aan. Ik zal je morgen terugbrengen, zei hij. Maar luister goed! Ik zal met Reuben Stark spre ken en niet jij. Ik zal met je naar' hem toe gaan en hem vertellen, dat we van plan zgn te trouwen eh wel zoo gauw mogelgk. Vind je dat goed? Ze keek hem in de oogen, die hevig blauw waren onder de gefronste wenkbrau wen. Hij zal woedend zgn, zei ze vermoeid. Dat is mgn zaak. Vind je het goed? Ze aarzelde. Het was, of een gevangen vo gel in haar borst zijn vleugels uitsloeg. Rolfe zei met volkomen vlakke stem: Als je het niet goed vindt, breng ik je niet terug. Ik geef je niet meer aan dien man om met je te doen, wat hij wil. Hg zal heb ben te begrijpen, dat je onder mgn bescher ming staat, tot we kunnen trouwen. En als ik hem dat niet kan zeggenwel, dat blijf je bij mij, tot je van meening veranderd bent. Julie steunde zich op haar elleboog. Ze keek hem met wijde, verschrikte oogen aan. Waarom jaag je me toch zoo op? fluis terde ze wanhopig. Waarom kun je niet wachtenen me met je laten trouwen, als ik het zelf wil? Met een ruk gooide hij zijn hoofd achteruit. Jg bent het, die mij opjaagt, zei hij. Niet iedere man zou zooveel geduld gehad hebben als ik. Wat voor zin heeft het te wachten. Geen mensch zal zoo vriendelgk zijn te gelooven, dat daar nu nog eenige re den voor is. Ze kromp ineen, alsof hij haar geslagen had. Dat is niet fair, zei ze heftig. Alles is fair, verzekerde hij. Ik heb je eerlgk behandeld. Ik heb je geen keus gelaten, eenvoudig omdat er geen keus was. Het is waar, dat ik van het begin af met je heb willen trouwen. Maar ik zou je met rust gelaten hebben, als je zelf niet naar me toe gekomen was. Je kunt mij dat niet kwalgk nemen. En jou wgs ik je den eenigen uitweg en je wilt niet. Waarachtig hij sprak met plotselinge heftigheid ik begrgp niet, waarom ik zoo hopeloos idioot ben het te verdragen. Ik heb je hier en ik kan met je doen wat ik wil. En niet tegen je zin, wat je ook beweren mag. Dat heb ik je bewezen. En ik sta hier tegen je te kletsen over trou- wenen je verbeeldt je, dat je in een po sitie bent om bezwaren te maken! Ik zeg je, dat ben je niet, Julie. Ik heb gezegd, dat ik met je trouwen zou en ik zal met je trouwen. Maar... als je niet met mijn voorwaarden ac- coord gaat... dan is deze nacht de huwelijks nacht. Hij gooide haar de woorden bijna toe. Ze kon zien, dat hij hevig opgewonden was. Een felle blos kleurde zijn slapen en zijn oogen flikkerden zoo, dat ze het niet verdragen kon De heele atmospheer was geladen van ter nauwernood bedwongen passie, die haar scheen te verschroeien. Ze zonk omlaag en trok de deken over het hoofd, om zich ertegen te beschutten en bleef stil liggen, nauwelijks ademend, tot de storm voorbij zou zijn. Het eerste, wat ze weer wist, was Rolfe's hand, die haar op den schouder klopte, licht, sussend, liefkoozend zelfs. In vredesnaam, ga niet weer huilen, zei hij. Ik doe erg mijn best om je fatsoenlijk te behandelen. Zeg, dat je het goed vindt en we praten er niet meer óver. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7