Strand- en Vacantiekleeding voor de kleintjes Bedrukte weefsels aan de spits De „zorgen'-koffer wordt thuis gelaten KNIPPATROON Iedere moeder zal haar klei ne peuters gaarne zoo aardig mogelijk kleeden. Op bijgaan de afbeelding geven wij een- voudige modelletjes, die haar wellicht inspireeren bij het in orde brengen der kinder garderobe. Bedrukte katoentjes in le vendige kleuren en vroolijko dessins behooren bij de jeugd, wier kleed ing slechts uiterst eenvoudig van model behoeft te zijn, en aan practische eischen moet voldoen. Bovenaan links een strand- costume, dat zoowel door kleine jongens als meisjes ge dragen kan worden. Het broekje sluit aan beide kan ten met een rits en wordt met rechten band om het mid del afgewerkt. De blazer is van gestreept flanel. De meisjesjurk is van be drukt katoen met ruiten en dierenmotieven. Vierkante hals en pofmouwtjes. De puntmuts van linnen kan te vens gedragen worden bij 't mouwlooze strandjurkje (bo venaan), dat eveneens ge maakt is van effen linnen met Tedrukt bovenstuk. Het kleintje links doet mee aan de strandmode der da mes en draagt een jurkje voor lucht- en zonnebaden. Van hetzelfde cretonne zijn de Chineesche punthoed en de aparte handtasch. Speel- en strandpak, be staande uit lange broek met voorstuk, dat met bretels aan de rugzijde wordt opgeknoopt. Bij deze broek wordt een shirt met korte mouwen ge dragen. Tot de weefsels, die zich de laatste jaren steeds weer opnieuw in de gunst van Ma dame Mode mogen verheugen, behooren in de allereerste plaats de imprimé's, zoowel de zijden als de katoenen. Een typisch ver schijnsel is, dat men meestal aan het begin van een voorjaar hoort profeteeren, dat men de komende maahden veel minder bloemen, strepen, ruiten en moezen zal zien dragen en aan effen weefsels een grootere plaats zal worden ingeruimd. Ondanks alle voorspellingen handhaven zij zich niet al leen, doch de keuze wordt steeds grooter. terwijl nieuwe kleurencombinaties en nieu we ontwerpen voor de noodige afwisseling zorg dragen. Moesjes worden als nieuwste vinding ge combineerd met strepen en bloemendecora- ties, hetgeen speciaal bedoeld is om aparte effecten te verleenen aan geplisseerde rok ken. Deze bewerking maakt, dat nu eens de bloemen of strepen, dan weer de moesjes zichtbaar zijn, terwijl aan bovendeel en mouwen het dessin in zijn geheel tot uit drukking komt. Molyneux is onlangs uitge komen met een ensemble, bestaande uit een wijde, opengedragen, donkerb'auwe mantel en een zijden japon met dito fond, bedrukt met sigarettenverpakkingen uit verschil lende landen en gedragen met breede roo- Het is merkwaardig, dat vele menschen op reis gaan in hun vacantieweken, doch dat zij slechts matig genoten hebben, on danks het feit, dat zij in een geheel andere omgeving vertoefden, dan het dagelij ksche leven hen biedt. Toch zijn er ook weer an dere menschen, wier financiën hen niet toe staan te reizen, die moeten volstaan met af en toe een dagje hun stad, hun huis en al het dagelijksche gedoe te ontvlieden. Een kleine trein-, tram- of autobus-reis voert hen naar buiten en opgefrischt en vroolijk, voldaan over hetgeen zij geno ten hebben, keeren zij 's avonds huis waarts. Reizen is een kunst, die niet iedereen verstaat, evenmin als het genieten van het geen men ziet en beleeft. Velen leeren het nooit! Er zijn menschen, die met groote koffers en veej onnoodige ballast op reis gaan, andere nemen slechts het hoog noodige mede. Tot de ballast, die sommige vacantiegangers met zich voeren, behooren ook de zorgen en velen kunnen het niet laten steeds te blijven piekeren over den kleinsten tegenslag. Zij weten zich niet los te maken van hun dagelijksche sleurleven, altijd blijft hun hoofd vervuld met het een of ander, steeds blijft de rimpel op hun voorhoofd en terwijl de trein hen langs de schoonste landschappen voert, blijven zij nog aan allerlei dingen denken, die hun 1 thuis ergernis gaven. De zorgen reizen mede, men heeft ze in de centuur. De imprimé's der avondjapon nen getuigen eveneens van groote fantasie, hetgeen echter maakt, dat men al te opval lende motieven slechts een enkele maal zal kunnen dragen. Zoo zagen wij bij een Fran- sche collectie o.a. een zwart zijden robe be drukt met takken seringen op ware grootte, terwijl een ander model van sprekend blau we zijde roode engelen vleugels te zien gaf. Jeanne Lanvin kwam uit met een zwart zijden avondjapon, bedrukt met groote struisveeren, waarvan er een op het boven deel bewerkt was met kleine roode kraal tjes. Schiaparelli toont zich de laatste jaren wel zeer grillig, zoowel wat haar ontwer pen als imprimé's betreft, hetgeen echter maakt, dat zij zeer aparte effecten weet te lanceeren. Thans heeft zij een klein Chi- neesch meisje teekeningen laten maken meestal bloemen en dieren die heel kin derlijk aandoen en bedoeld zijn om op ka toenen strandkleeding gedragen te worden. Ensembles bestaande uit een effen japon en bedrukte mantel ziet men dezen zomer Modern ontwerp van Schotsch geruite stof, waarvan het bo vendeel zeer sober is gehou den en de rok opgestikte plooien heeft. Suêde ceintuur in hoofdkleur. naadjes op de buste, geeft een goed figuur. Als materiaal kan men alle soorten zijde en tafzijde aanwenden, ook wit, rose of blauw met bloemetjes. Ben. stof pl.m. 2V2 M. Patronen van 4654. Besteladres: „Het Practisch Modeblad", postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. zoowel van zijde als van katoen dragen, zelfs cretonne en chintz komen er voor in aanmerking. Onze schets geeft een zomer- complet bestaande uit wit zijden japon en bedrukten mantel, die kraagloos is, doch breede revers heeft. Het model bestaat aan de voorzijde uit vier en achter uit drie lan ge banen, die het mogelijk maken een zeer gunstige lijn ten opzichte van het figuur te verkrijgen. Sluiting met vier knoopen en kleine verticale zakjes onder de taille. Deze mantel leent zich van effen zijde of moiré in donkerblauw of zwart uitste kend voor gezette figuren, mits met lange, aansluitende mouwen. Aangezien de mode zeer snel wisselt en het niet mogelijk is ieder seizoen een ge heel nieuwe garderobe aan te schaffen zal men bestaande japonnen met bedrukte weefsels kunnen moderniseeren. Men kan b.v. over de geheele lengte een smalle voor baan aanbrengen en wel zóó, dat deze een klokkende onderlijn geeft en zoodoende aan de eischen der mode beantwoordt. Wollen japonnen kunnen echter ook ge combineerd worden met effen zijde, doch dan moeten de kleuren overeenstemmen, tenzij men sterke kleurencontrasten wenscht als b.v. zwart met een of andere kleur blauw, violet of groen. Wie over een zekere mate van fantasie beschikt, kan deze thans den vrijen teugel laten en heeft het in de hand origineele combinaties te zoeken, die zeer apart kun nen werken. G. C. M.—S. den reiskoffer gepakt en men pakt ze weer uit in de plaats van bestemming. Wil men zich hieraan niet onttrekken en zichzelve het leven moeilijker maken dan noodig is, dat moet men tenslotte zelf weten, doch spreekt er dan niet met reisgenooten over! Houdt deze buiten alle gepieker en blijft neutraal in de conversatie. Wij hebben het allen wel eens ondervonden, wanneer wij van onbezorgde vacantieweken wilden ge nieten, hoe deprimeerend het kan werken, indien wildvreemde menschen, die wij nau welijks kennen, ons „in vertrouwen" ne men en lange verhalen doen over treurige familieomstandigheden, over processen, die zij voeren en wat al niet meer. Wat heeft men feitelijk aan al deze ver trouwelijke mededeelingen, geen van beide partijen komt er verder mee en beleefd heidshalve luistert men toe, alhoewel men zoo gaarne had willen genieten van een rustig avontuur, of een kleine wandeling. En de betrokkene zelf? Och, deze verandert men niet, indien zij zelf niet aanvoelt, dat zij met energiek ge baar alle moeilijkheden uit haar gedachten moet verbannen en zich ontvankelijk moet stellen voor de genietingen der vacantiewe ken. De jeugd kan zich zoo heerlijk en onbe zorgd aanpassen aan de vacantievreugde en alle schoolzorgen vergeten. Menigeen kan hier een voorbeeld aan nemen, want de va- cantie dient om onze gedachten los te ma ken van het dagelijksche gedoe. Iedere dag, ieder uur van de vacantie geeft nieuwe in drukken, die er toe mede werken, dat men zich losmaakt van alles wat den geest dag in dag uit gevangen houdt. Het laatste is voor velen een kunst en wie deze niet ver staat moet trachten haar deelachtig te wor den en zich steeds weer oefenen, want hier in ligt het geheim der ontspanning opge sloten. Is men in de vrije natuur, dwaalt men door bosschen, dan moet men aan niets anders denken dan aan de wonder lijke rust, die van boomen en heesters en de ganschen omgeving uitgaat. Als men dan op het zachte mos ligt te genieten, dan hoort men niets dan het zingen der vogels en het ruischen der bladeren. Steeds ver der dwalen de gedachten af, van tijd tot tijd zal men in het verre verschiet wazige trekken zien van schrijfmachines, kantoor boeken, enz. Wie denkt er in zulke oogenblikken nog aan schoonmaken, nieuwe gordijnen, kou sen stoppen en soortgelijke prozaïsche din gen? Genieten van de vele kleine vreugden, die het leven biedt en de gedachte aan huis en het alledaagsche gedoe weten uit te schakelen, hierin ligt de kunst verscholen, om zich na de vacantieweken herboren te gevoelen. Toegerust met frisschen moed en nieuwe kracht, zal dan de levenstaak met opgewektheid kunnen worden voortgezet! Wollen mantel en muts voor baby Zelfs 's zomers zijn er nog vele kille da gen, die het dragen van een wollen man ten en een muts noodzakelijk maken. Men heeft voor het breien noodig 120 gr. rose (of een andere kleur) wol en 12 gr. witte baby-wol. Naalden no. 2V%. De muts is 16 c.M. hoog en 33 c.M. wijdt en begonnen wordt met 35 st. op te zetten. Men breit in heen- en weergaande toeren recht en averecht (tricot steek) en wel 6 toeren rose 5 toeren wit, 3 toeren rose en 5 toeren wit. Na dit acht malen herhaald te hebben naait men de reep met de zijkan ten aan elkander. Neemt vervolgens aan den bovenkant 128 st. op en steeds recht.' JONGE DAMESJAPON. Succespatroon A 102. Prijs 30 cent plus 5 cent voor porto- en omzetbelasting. Aardig middagj ponnetje van effen of bedrukte zijde of van linnen. Ingehaalde zijstukken en glad, spits toeloopend mid denstuk. Twee baans rok met gedeeltelijk opgestikte plooien. Garneering van afste kend materiaal aan zakjes en mouwen. Bij zonder flatteus model. Ben. stof 3 M. 90 c.M. breed. Patronen 384042 en 44. ONDERJURK IN NIEUWE LUN. Succespatr'oon A 104. Prijs 30 cent plus 5 cent voor porto- en omzetbelasting. Wil men een goedzittende japon dragen, dan moet vooral gelet worden op de onder jurk, die aan dezelfde eischen moet vol doen en zich tevens aan het modebeeld aanpast. Bijgaand model met enkele uit- In de tweede toer breit men iedere 15e en 16e steek samen. Iedere tweede toer mindert men boven mindering voorgaande toer tot aan het midden bol en haalt door de overige steken een draad. Afwerken met een balletje, dat men van wol haakt of met een paar kwastjes. Aan den onderkant neemt men eveneens 128 st. op en breit op dit aantal steken 35 naalden recht, afkanten vooral niet te vast. Rand omrollen. Voor het manteltje, dat men volgens het knippatroon I aan de hand van de aangege ven cijfers na knipt, zet men 209 st. op. Men breit 6 steken recht, 1 st. averecht en in de teruggaande toer 6 st. averecht 1 st. recht. De pas wordt in dèn tricotsteek ge breid, evenals de mouwen, waarvoor men 56 st. (28 st. aan beide kanten midden schou der) opneemt. Nadat men 19 c.M. gebreid heeft, maakt men een 5 c.M. hoog boord in rose en witte strepen (2 recht 2 averecht). De kraag is 6 h 8 c.M. breed en wordt in het streeppa troon van de muts gebreid (6 toeren rose, 5 toeren wit, 3 toeren rose, 5 toeren wit). Aan het split worden lusjes gewerkt van lossen, welke moeten dienen om de perlemoeren knoopen te sluiten. Men kan ook aan beide kanten 2x3 lusjes haken en hier lint door halen, b.v. 3 x y2 c.M., zoodat men 3 strikken onder eikand ér krijgt, het geen vooral aardig is voor kleine meisjes. De pompon op dén bol der muts kan dan tevens vervallen en plaats maken voor een strik van breeder lint.

Schager Courant | 1939 | | pagina 14