GEBR. KOS Koopt bij den Middenstand nOARY PICKFORD keert tot de film terug DE DUIKER DE VESUVIUS spuwt steentjes VOOR ELF GULDEN Nieuwe Rijwielen met remnaaf vanaf f 27.50. J. DE GRAAF. BREEZAND. ADPAKKEN ADMUTSEN ADDOEKEN ANNA PAULOWNA BRILLEN VOOR H.H. AARDAPPELSELECTEURS. C. DE BOER. ANNA PAULOWNA. VOOR GERO ZILMETA - J.A. NEUVEL. - Spoorbuurt 6. Anna Paulowna. STOFZUIGERS, J. DE LEEUW. ANNA PAULOWNA. Amerika's Uw rijwiel als nieuw, gemoffeld door eerste klas fabriek en de volgende onderdeelen nieuw: Velgen, spaken, 2 velglintcn, pedalen, drager, stuurring, stuurbel, crankspieën, kettingspanners en kogels. Geen montagekosten. Lakken en blezen vanaf f 3.— Prima Auto-olie 25 ct, per L„ per vat 20 ct. per L. ZWARTEWEG 14. Telef. 5, dag en nacht. Wij leveren ook op uiterst gem kelijke betalingscondities. WIJ HEBBEN BIJZONDER DOELMATIGE AMERIKAANSCHE ZONNEBRILLEN. Een weldaad voor Uw oogcn. Leuke vlotte monturen. Ga met Uw brilrecepten en reparatiën naar SPOORB.UURT 7. TEL. 94. Leverancier A.A.Z.Ak. en alle HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN is en blijft Uw adres: WASCHMACHINES - RIJWIELEN en alle ONDER DEELEN - Alle Huishoudelijke Emaille Artikelen en Tuingereedschap. .Verkrijgbaar bij Erkend Electricien en Waterlitter. traditioneele lieveling MARY PICKFORD. VAN DE „STOMME FILM" VIA DE POLI TIEK NAAR DE GELUIDSFILM. Een simpel bericht van de Ameri- kaansche pers heeft wel verrassing maar geen verbazing gewekt, het be richt dat Mary Pickford, 's werelds lieveling" tot de film terugkeert. Amerikaansche dagbladen deelen mede dat Mary Pickord, Amerika's lievelingsster, 'ie jarenlang als nummer een straalde op de lijsf der „koninginnen van het witte doek", tot de filmstudio terugkeert na vele jaren op ander terrein te zijn werkzaam geweest. Een bericht dat ons moge verrassen, maar dat anderszins niet behoeft te verwonderen. Het gebeurt regelmatig dat filmacteurs en actrices die door de opkomst van de spreken de film op den achtergrond gedrukt werden, doordat zij slechts beeldende maar geen „ge- luids-kwaliteitcn" meenden te bezitten, later tot de film terugkeerden. En waarom zou dan de kans van deze „world's dading" ge ringer zijn dan die vnn anderen? Er is ten slotte nog niemand die deze vrouw met het prachtige blonde baar die zulke onvergelijke lijke triomfen vierde, vergeten heeft. Mary Pickford's naam is en blijft verbonden aan een reeks voortreffelijk geslaagde films als: „Molly", „Madame Butterfly", „Een arme kleine rijke", „De roman van Mary' en bij „United Artisfs', waarvan zij gcruimen tijd de leiding had, bet onvergelijkelijke succes „Daddy Longlegs" (Vadertje Langbeen). Zij zorgde voor verrassingen. Intusschen beeft Mary Pickford het Ameri kaansche publiek meer dan eens versteld doen staan door medcdeelingen die haar ambities op gansch ander terrein dan dat der film verrieden. Zoo konigde zij enkele jaren geleden, eind 1935, aan dat zij zich can- didaat wilde stellen voor het Amerikaansche parlement, kort nadat zij de leiding op zich genomen had van do „United Artists Filrn Corporation", waarmee zij zich als eerste vrouw ter wereld aan de spits stelde van een film-onderneming die de beschikking heeft over millioenen dollars. Iedereen in Amerika stond natuurlijk stom verbaasd te kijken bij dit bericht. Men vond het zoo eigenaardig dat het aanvankelijk als een reclametruc werd beschouwd, hetgeen ge logenstraft werd door het feit, dat het juist Mary Pickford en niet een andere actrice was om wie het ging. Toen moest men wel aannemen dat het Miss Pickford ernst was. De intieme vrienden van de kunstenares en vooral zij die het, kort daarop gescheiden „gelukkigste echtpaar ter wereld" van na bij kenden, waren minder verbaasd. Zij wis ten dat de scheiding die in 1931 uitgesproken was tusschen Mary Pickford en Douglas Fairbanks niet veroorzaakt was door een noodlottige „verkoeling". Alleen voelde de zes en veertig-jarige Mary plotseling den drang in zich. op te treden als strijdster voor het volk. In een vergadering te St. Louis kwam zij op tegen de onderdrukking der persoonlijkheid in de Vercenigde Staten. Amerika nam deze impulsieve daad toen niet al te ernstig op, maar haar echtgenoot kon zich niet vereenigen met deze nieuwe werk kring en ambitie en daarmee was het con flict geschapen. Douglas Fairbanks die op dat oogenblik nog immer tot de groote filmsterren behoor de, dacht aan de sprookjesachtige carrière van de kleine Mary en dan kan bet geen verwondering baren, dat deze verandering hem allerminst behoorde Haar levensloop. Mary Pickford werd te St Petersburg in' Illinois geboren als de dochter van een bur gemeester. Op zestienjarigen leeftijd ging zij aan het tooneel. Zij was slechts één meter twee en veertig groot, maar juist haar sier lijk figuurtje trok sterk de aandacht. Bo vendien was zij mooi," temperamentvol, be zat zij een aantrekkelijke glimlach en bleek zij fotogeniek. Sam Golchvyn haalde haar naar Hollywood, waar zij optrad in twee kin derfilms die beide een buitengewone sensatie voor het filmpubliek werden. Het geluk duurde wel tien jaar. Toen Sam Goldwyn in 1921 uit de „United Artists Company" trad, nam Mary Pickford zijn nandecien over. waardoor zij tegelij kertijd de rollen zelï kiezen kon die zij graag wilde spelen. Al haar films, zonder cenige uitzondering, werden een wereldsuc ces: „Littlo bird", en „Rosita" maakten haar wereldberoemd. In 1924 trouwde zij met Douglas Fairbanks. wiens roem in die da gen in de verste verte niet zoo groot was als de hare. Zij bouwden toon de meest ge fotografeerde villa ter wereld in Beverley Hills. de „Pickfaïr". waarvan de groote zwembassins met de prachtige palmboomen die zo omzoomden herhaaldelijk gecopieerd maar nimmer geëvenaard werden. En ter wijl het in die jaren mode was. da4 een hu welijk in Hollywood tusschen filmsterren gesloten, na enkele maanden weer ontbon den werd. bleef het echtpaar Pickford-Fair- banks gelukkig tien jaren lang. In wezen bleef Mary eenzaam. Twee kinderen kregen zij. Maar beide een dochter en een zoon stierven kort na de geboorte. (Douglas Fairbanks Jr. is een zoon van Fairbanks uit diens eerste huwe lijk.) Zoo bleef de gevierde kunstenares, rijk aan ropm. liefde, vriendschap en vereering. in wezen toch eenzaam. En toen vei volgens de sprekende film zijn intredp deed. kwam ook aan haar werk een einde, terwijl haar echtgenoot voortging sucessen te boeken, Jarenlang bad het werk haar geheel ver vuld, bad.zij zich eraan overgegeven met een emst en een toewijding die zeldzaam wa ren in baar vak en wat restte baar toen? Ren leven dot niets meer te maken zou hebben met film en publiciteit. Zij schiep zich een nieuw doel: de poli tiek en terstond stelde zij zich daarmee op nieuw in het brandpunt der belangstelling. Zij kondigde aan een actieve propaganda tc willen voeren voor de verbetering van het moreele levensniveau in Amerika. Inder daad wofi zij veler harten tijdens de spreek beurten die zij op verschillende plaatsen vervulde, maar een blijvende carrière in deze nieuwe, „diplomatieke" loopbaan schiep zij zich toch niet. Oude liefde roest niet. Men zegt, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan en dat schijnt dan ook op filmspelers van toepassing te zijn. Dc blon de Mary, eenmaal aanvaard als 's werelds „liefste en lieftalligste filmactrice", heeft de band. die haar met de studio's verbond, toch niet voorgoed kunnèn breken en zij gaat haar plaats onder het licht van de schijnwerpers opnieuw innemen. Haar suc cessen in de „stomme periode" van de film leven in velér herinnering voort. Of zij erin slagen zal in het licht van de tegenwoordige, nieuwe eischen van het filmvak en de groo te concurrentie der sterren onderling, nieu wen luister bij te zetten aan haar ouden roem? Dat zal de toekomst moeten leeren. Een ding staat reeds nr vast bij deze merk waardige terugkeer. Mary Pickford zal zon der twijfel geen „studio-vrees" hebben, zij kent het vak van haver tot gort r G. H. W. Om (coJit weVhaat door Jac. Roelofs De jonge scheepsdokter Wanders, die zgn eerste reis naar Indië maakte, stond op het kleine bordes aan den voorkant van het promenadedek. Over het voordek heen had hij een vry uitzicht op het vaarwater, dat voor het schip lag. De mailboot naderde den smallen weste lijken ingang van Keppel Harbour de haven van Singapoer. Gleed even later tus schen de bakens door, halve kracht varend tegen den sterken stroom in, die kolkend en wielend, het binnenkomende schip uit zijn koers trachte te gooien. Langzamer en langzamer ging het dan aan gemeerd liggende schepen voorbij, die kop aan staart aan de langgerekte kade lagen. Schepen uit alle deelen der wereld zware breede vrachtzoekers meest en kele hoog opgebouwde, slanke passagiers- vaarders ertusSfchen. Ook een Nederlander lag er een boot van de DeliChina-ljjn waarop zich Chineesche dekpassagiers in dichte rijen aan de reeling verdrongen, om een blik op den binnenvarenden mail- stoomer te werpen. Aan stuurboord donkerde groen, op korten afstand, het eiland Belakang Mati het vissscherseiland. Dan lag de „Brederode" gemeerd. Dokter Wanders liep het promenadedek aan den voorkant op, waar een gezellige drukte heerschte. Vele passagiers waren in walkieeding, gereed om de stad in te gaan. Ook in den salon, waar hij even later doorliep, was het een lachen en pra ten een gaan en komen en een lichte, blijde opgewondenheid, die aanstekelijk werkten. Maar aan den anderen kant van het promenadedek was het betrekkelijk rustig, tenminste waar het het schip zelf betrof want van buitenboord klonk luid geroep, gelach en het plassen van water. De jonge dokter haastte zich naar de reeling. Daar in het water schoten kleine, snelle één-persoons prauwen daareen, bemand door Maleiers, wier witt" en roode en bontgebloemde zwembroekjes scherp af staken bQ het donkerbruin van de glim mende huid. En ineens ging er een rechtop in z'n kano staan dook In het water, zoo behendig, dat zijn ranke, heupbreede vaartuigje zonder te kantelen, schomme lend op het water bleef liggen. Een oogen blik nog waren de naakte, vreemd-licht gekleurde voetzolen van den duiker zicht baar... Dan was hij verdwenen... De over de reeling hangende passa giers aan boord van de mailboot keken elkaar aan. Nu moest hg toch minstens al een minuut onder water zijn!... Hij was verdwenen en... bleef verdwenen... Maar daar!... ineens... een zwarte haar- pruik een hoofd boven water... bijna in het midaen van de vaargeul. „Daar is hij!" riep een klein meisje met een hoog stemmetje, waarin de spanning nog naklonk. Met snelle slagen zwom de duiker naar zijn afgedreven bootje klauterde erin. Kwam dan met lange halen van zijn pa gaai weer aangeschoten. Intusschen waren een paar anderen een soort tennisspel begonnen. Op eenlgen afstand van elkaar in hun bootjes gezeten, sloegen zij met het blad van hur. pagaai een kleinen bal heen en weer. De kano in evenwicht houdend retourneerden ze de moeilijkste ballen. Pats!... petste de kleine natte bal op het hout. Pats!... van den anderen kant... Heen en weer... heen en weer... Het zonlicht gloeide in felle schittering op het dansend golvende, rimpelende water vlak. Plekte heet op de bruin-naakte, snel- bewegelijke lichamen der Maleiers scheen vonken te slaan uit de vliegende, nat- druipende pagaaien. Toen wierp een hofmeester een blinkend geldstukje in het water. En op slag gle den drie, vier rappe gedaanten uit hun prauwtjes. Even een golving aan de op- pérvlakte een krioelen van schimmiger en schimmiger wordende lichamen in de donkere diepte... Dan herinnerden alleen de leegschommelende bootjes nog aan de behendige duikers. Daar ineens... een hoofd bove-i water, een proesten... een met een ruk van het hoofd naar achteren werpen van de haren, waarna de onfortuinlijke duiker terug- zwom naar zijn kano. Daar... weer een hoofd... weer een terugzwemmen. Toen, eindelijk kwam de overwinnaar aan de oppervlakte. Tusschen duim en wijsvinger liet hg het kleine geldstuk zien beet er eens op, om te voelen of het echt was. Een grijns van witte tanden in het don kere gezicht. Hij zwom naar zijn bootje wierp met een onverschillig gebaar den buit op den bodem van het kleine vaar tuig. Zat dan al weer klaar voor een vol genden duik. En dan wierpen ook de passagiers de een na den ander blinkende munten in het water. Meest dubbeltjes leken het. Sommigen slingerden hun geldstuk met kracht in het water, zoodat het pijlsnel wegschoot, de diepte in. Dan waren er maar 2en paar jagers de behendigste die er naar doken. Maar de kinderen vooral, en de meer bezadigden, lieten hun muntjes met een sierlijken boog naar be neden zeiien vlakbg een bootje soms en dan was het een algemeen geduik en geschómmel van leege kano's. Soms ver dwaalde een onhandig weggeworpen dub beltje direct in zoo'n kleina ranke prauw en werd dan door een lachenden Maleier van den bodem opgeraapt. Dokter Wandeis goo-de ook 3en munt stukje in de richting van den behendigsten duiker een altijd lachenden, gespierden knaap, die in het water beter thuis scheen dan in zijn boot. Het geldstukje vloog hoog over het hoofd van den op den loer liggenden jongen. Een blinkend puntje was het in de lucht... meters en meters van den lenigen duiker af, vié1 net in het water. Maar door den machtigen druk van de pagaai was de kleine kano al voor- ui tge vlogen... De jager schoot het water in... Het bootje dreef weg op aen stroom... Dan plotseling een schreeuwen van de andere duikers! Kreten van ontzetting der andere toekijkende passagiers!... De gil van een vrouw!... Dokter Wanders rende op hetzelfde oogenblik het dek over! Gauw, gauw een der booten moest worden gestreken!... Rais wist, dat hij de rapste duiker was. Ha, hij en zjjn boot waren een, Den kleinen bal slaan duiken geldstukjes visschen, wie zou het hem verbeteren?! Ha, het leven was mooi!... Wat schitterde de zon in het water!... De passagiers daar op die groote, grijze boot, ze keken naar hem het meest naar hem. hij wist het. De toeans en de njonja's o, vooral de njonja'sk., Daar moest hij ook wat voor bieden! En hg pagaaide sloeg den bal zwom dook... en het hoopje geldstukjes in zijn kleine bootje werd grooter en grooter!... Kijk... daar!... Daar gooide er weer een wat!... Oei!... Hoog over zijn hoofd! Vooruit!!... Een druk op de pagaai uit alle macht!... Nu!... Hij schoot het water in... En dan plotseling!... Een donkere schim!... De kronkel van een machtigen staart!!... En in het volgende oogenblik de vuil-grijze gaping van een enormen muil!... Een haai!! M'n mes!! flitste het Rais door het hoofd. Maar zgn mes lag in de boot. Wie verwachtte hier haaien in de haven!... Bewegen, wist hg! Hij spartelde met armen en beenen schoot naar de op pervlakte... Het monster zwom, half op den rug liggend, om hem heen! En daar!!... Rais voelde een ruk aan zgn been zgn rechterbeen. Maakte instlnktief nog zwembewegingen met zgn armen. Kwam aan de oppervlakte... De... haal... is... weg!!, kwam nog flauw in hem op... was zich heel even be wust, dat krachtige armen hem omvat ten... dan wist hij niets meer... Maar eenigen ttJd later, op het vis- scherseiland Belakang Mati in zgn hut op een gevlochten mat liggena, kwam hij weer tot bewustzijn. Z'n been deed on- Vrees voor een nieuwe uitbarstiriq Prompt bij het begin van de i eerste zomermaand heeft de Vesu- I vius, de trots en de Schrik van de .1 schoone omgeving van Napels, zijn i .ondcrgrondsche poorten geopend. Hij verlichtte gedurende de laatste ij avonden met zijn rooden schijn en vurige dampen den gcheelcn hemel liet was een grootsch schouwspel, ook voor de aan verschijnselen van dezen aard gewende Napolitanen. Wat echter bedenkelijker is: ditmaal vijf gen ook de zoogenaamde „lapilli" in d lucht, kleine „steentjes," die bij de ram; van Pompeji in het jaar 79 n. Chr. naaa asch en lieeten modder zoo'n noodlottig! rol hebben gespeeld. Men ziet, hoe dezt „lapilli" gloeiend uit den krater de luch in worden geslingerd. Dit zou bewijzen, da men hier met iets anders te doen heeft dai met de gebruikelijke oplaaiende vuurtongen^ die dikwijls, en dc lichtgevende zwaveldam pen, die welhaast voortdurend te zien zijn, wanneer de top van de Vesuvius ten mins te niet in de wolken gehuld is. VB Nog geen mededeelingen het observatorium. van Het observatorium van den yesuvius be vindt zich thans op een hoogte van 603 me ter aan den voet van den asch kegel. Het werd tusschen 1912 en 1916 gemoderniseerd. Van daar uit leidde vroeger een kabelbaan tot bijna aan den rand van den krater. De eene helft van het stationsgebouw is echter bij de laatste groote uitbarsting van den Vesuvius in het jaar 1906 in den breeden kratermond gestort. Het observatorium heeft nog niet kunnen verklaren, of men bij dit nieuwe verschijnsel slechts te doen heeft lAet de gebruikelijke activiteit van den vulkaan, die vooral in den zomer na een lange regenperiode pleegt in te treden, of dat de werking ditmaal van ongewone^ aard is. Vroegere uitbarstingen, Buiten de beroemde, verschrikkelijke uit barsting van den Vesuvius in het jaar 79 n. Chr., die de bloeiende steden Hercula- num en Pompeji bedolf en ook Stabbia (op het oogenblik Castellumare), dicht bij da Golf van Napels vernielde, is in onze eeuw de uitbarsting van 1906 door de enorme aangerichte schade beruèht geworden. Een aantal bloeiende dorpen en vele vruchtbare wijngaarden op de helling van den berjj werden vernield. Honderd en vijftig men« schen vonden daarbij den dood. Indertijd veranderde de Vesuvius oolj uiterlijk zichtbaar zijn vorm: de zuidelijke top van het bergmassief, d eigenlijke Vesuvius, verloor 114 meter v zijn hoogte, wijl de kraterwand afbrak, zi dat hij thans nog slechts een hoogte vs 1223 meter heeft. De oude noordelijke to| die als „Monte Somma" gedeeltelijk nog bi houden gebleven is, heeft slechts een hoos te van 1132 meter. In den loop van de ne< gentiende eeuw heeft de Vesuvius niet min der dan zestien aanzienlijke uitbarstingen gehad. In ieder geval heeft de tandrad- en kabel baan van den Vesuvius, die tot een hoogt! van 1137 meter leidt, thans veel te doen om al degenen te vervoeren, die het grootsche maar geenszins ongevaarlijke schouwspe willen gadeslaan, wanneer ten minste niet de wind de zwaveldampen naar deze zijde bij van den berg voert, zoodat men hier niet passeeren kan. tei |scli I llen dragelijke pijn felle scheuten, alsof er Bri witgloeiende staven doorheen gestokeJ me werden... Hij wilde ernaar kijken... had niet eens de kracht het hoofd een weinig op te heffen!... Oei!... Weer zoo'n scheut! Zgn vingers klauwden in den grond Dan ineens door alle pijn heen, lui* terde hij. Stemmen... stemmen! Hij herkende de stem van de ouden do* koen. „De blanke dokter van het groote schlf komt niet bij den jongen! ik wil het niet!' En Rais hoorde, hoe andere stemm«J bijval betuigden... Een krachtige stem gebroken Maleisch eischte toegang tot <J hut. Neen! Neen!" schreeuwden de deren. Daar, plotseling, begreep Rais! Dl doekoen van het groote schip! Ee blanke doekoen wilde hem helpen!... El ineens voelde hg het zag hij het klatf en duidelijk die kon hem helpen!.. En hij schreeuwde het uit: „Laat de toean komen!! Laat hem K mij komen!!"... Maar het tumult daarbuiten was tt hevig, dan dat zijn stem gehoord zou kufr nen worden. En nog eens riep hij; „Laat de toean...!!" Slaakte ineens kreet van pijn. Het was, als werd hem bA been van het lichaam gescheurd... En dan werd het geluld der stemm! vager en vrager... De blanke doekoen ging weg, wtt Rais, Hij ging weg!!... Weg! Dan V® loor hij weer het bewustzijn... Eenig weken later meerde de „Brede* rode" weer in Singapore. En veer was hd een pagaaien en zwemmen een lachü en schreeuwen van de geldduikers buiten boord. Dokter Wanders leunde over de reellnf Hield een gulden in de hoogte. Beduldd» een der oudere mannen aan boord te klim* men. Van hem vernam hij, dat de jonge duiker die door een haai was aangevallen, twee dagen na vertrek van het schip gestorven was. len

Schager Courant | 1939 | | pagina 18