Sjanghai worden? De samenstelling der Wieringermeerbevolking Wat zal er van Groote vrees voor bezetting der inter nationale concessie Wieringermeer )onderdag 15 Juni 1939 Tweede blad jen groot mannenoverschot in hef nieuwe land Koning Carol II van Roemenië en zijn zoon Kroonprins Michael bezoeken de groote verkeerstentoonstelling in Boekarest, georganiseerd ter gelegenheid van het feit, dat 70 jaar geleden de eerste spoorweg in Roemenië werd aangelegd. Als de derde publicatie van de stichting looi' bet bevolkingsonderzoek in de droog legde Zuiderzeepolders is thans van de ind van mr. dr. J. H. van Zanten versche- I in een statistiek van de Wicringcrmeerbe- [uw, de burgerlijke staat,, de samenwo- olking op 1 Januari 1938, welke zeer inte- essante gegevens bevat over de leeftijdsop- ing en de gezinsformatie, de godsdienst en B streken, waarvan de bewoners afkomstig ijn. Vel is sinds de verzameling der gegevens 1 reeds weer ruim 'n jaar verloopen en zijn e verhoudingen, dus alweer gewijzigd, doch Ie eerst gepubliceerde cijfers, welke r, van Zanten geeft en de daaraan toege- oegde beschouwingen, zijn te interessant mi ze onzen lezers te onthouden. Bij de samenstelling der statistiek en de uderlinge verhouding der 3 kernen, Sloot- iorp, Middenmeer en Wieringerwerf is uit- egaan van de verdeeling in postdistricten, ooals die door de posterijen zijn vastge- teld. Wordt dus gesproken van b.v. Mid- lenineer, dan is daarmede bedoeld de be- olking van het dorp (de kern) met inbe- rip van de landelijke bevolking, ingedeeld ij het postdistrict Middenmeer. De bevolking van het z.g.n. „Jodcn- amp" is geheel buiten beschouwing gela- en, aangezien zij een vlottende is van ge- eel andere aard. Mannen en vrouwen. Uit de aan de brochure toegevoegde lltistiek blijkt het opvallend groote man lid-overschot in het Nieuwe Land. Dit is zegt de schrijver een verschijnsel, dat alle ij hinisatiegebieden vertoonen. Dit mannen- keel is het grootst in Slootdorp, het ilcinst in Wieringerwerf. In de Meer zijn meer mannen dan vrouwen! De verdeeling tusschen de districten leert it in Middenmeer op 100 vrouwen 122 innen zijn, in Slootdorp 127 mannen en h Wieringerwerf 111 mannen. De dames in de Meer zullen ongetwijfeld looi- hun zwakke zusteren in overig Neder- md hevig worden benijd! Vooral opvallend is het groote ver schil tusschen het aantal ongehuw de mannen en dat der ongehuwde vrouwen, en wel in het bijzonder tus schen die van 15 tot 30 jaar. In deze groep bedraagt het aantal vrouwen minder dan de helft van dat der mannen. lfet is niet te ontkennen, zegt Dr. van «finten, dat dit verschijnsel uit sociaal en ft moreel oogpunt bedenkelijk is en zoo Maigszins mogelijk, voorziening eischt. De wolgen ervan zullen zich ongetwijfeld in Üe toekomst, b.v. in de cijfers omtrent de aboorte, vertoonen. De jonge Meerbevolking. Het percentage der Nederl. Hervormden is 38 pet. (341/£), der Gereformeerden 23 pet. (8), der overige protestanten 2 pet. (3), totaal dus der Protestanten 05 pet. 45Vfc). Dat der Katholieken bedraagt 23 pet.. (30 pet.) dei- niet bij een Kerkgenootschap aangeslotenen 12 pet. (MVa). De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven de cijfers aan voor het geheele Rijk en direct valt dan ook, zegt Dr. van Zanten, op, dat het aantal Gereformeerden in de Wieringermeer aanzienlijk grooter is dan onder de Netierlandsohe bevolking. Deze vergelijking gaat echter, zegt de schrijver, niet geheel op, daar <nen de cij fers van het Nieuwe Land moet vergelijken met het landbouwende deel der Ncderland- schc bevolking. De bewerking der beroepstelling naar den godsdienst van 1930 stelt hiertoe in staat en daaruit blijkt, dat er onder de personen, behoorende tot liet, landbouwbedrijf waren 45 pet. Nederl. Hervormden, 11 pet. Gere formeerden, 37 pet. Katholieken en 4 pet. zonder kerkgenootschap; voor de boeren (hoofden van ondernemingen) waren deze percentages 43, 10, 40 en 3. Ook aldus be schouwd is echter het aantal Gereformeer den in de Wieringermeer (25 pet.) nog zeer groot. Maar ook zoo, gaat Dr. van Zanten voort, is dc vergelijking nog niet geheel zuiver: men moet haar maken met het percen tage Gereformeerden in de streken, van waar de landbouwers komen, die zich in den Polder vestigen. Schrijver maakt dan twee gróepen, een voor hen, die uit de zeekleistreken komen en een voor de boeren, die uit weidestreken zich hier vestigden. De vergelijking wordt dan voor de zee klei: oude land 16.8 pet. gerefemeerden, Wieringermeer 34.6 pet, voor de weidestre ken: oude land 13.6 pet. gereformeerden, Wieringermeer 28.0 pet. Ook aldus rekenende ziet men, dat er in de Meer naar evenredigheid meer gere formeerden zijn dan in het geheele land. Wat de verdeeling der godsdiensten over de bevolking betreft, loopen de drie distric ten niet sterk uiteen. Vergelijkt men de verdeeling der bevolking van elk district, dan ziet men dat het protestantschc deel het grootst is in Slootdorp (68 pet.) tegen 63 in de andere), het Katholieke deel het grootst in Wieringerwerf (26 pet. tegen 23 in de andere), het deel zonder kerkge nootschap het grootst in Middenmeer (14 pet. tegen resp. 9 en 14 pet. in de andere) Herkomst der bewoners. De cijfers, welke Dr. van Zanten geeft over de herkomst der tegenwoordige Wie- ringermeerbewoners, gaan uit van de laatste woonplaats, d.w.z. de plaats van waar men gekomen is, toen men zich in de Meer vestigde. Zij laten dus buiten be schouwing de geboorteplaats en de her komst d.i. de plaats, waar men op school is geweest en zijn opvoeding heeft, genoten. Het grootste aantal gezinnen (de eigen lijke pioniers) kwam, zooals begrijpelijk uit Noordholland (39 pet.), uit Friesland 15 pet., Groningen 12 pet., Zeeland 11 pet., Noordbrabant 9 pet., Zuidholland 4V? pet., Gelderland 4 pet., Drente 3 pet., Óverijse! 2 pet., Utrecht V2 pet., terwijl zich op den dag waarop deze telling plaats vond, nog slechts één gezin uit Limburg op het Nieuwe Land had gevestigd. Uit de provincie met het grootste aantal inwoners, Zuidholland, vestigde zich een opvallend klein aantal gezinnen, slechts 33, tegen b.v. 264 uit Noordholland en 101 uit Friesland, die het evenredige deel sterk overschrijden. Eveneens meer dan het. evenredige aantal der totale bevolking heb ben verder naar de Wieringermeer gezon den: Groningen en Zeeland, terwijl Drente een gelijk percentage te zien geeft en de andere provincies lager zijn. Het interessante boekje van Mr. Dr. J. H. van Zanten eindigt met een zevental ta bellen en een viertal grafische voorstellin gen, welke dienen om de getrokken conclu sies te verduidelijken en waar noodig te onderstrepen. Tezamen vormen hier vulpen en teeken- stift een interessante voorstelling van een ontwikkelingsfase van ons Nieuwe Land, n.1. op het oogenblik, dat het wordt inge steld als „Openbaar Lichaam" en daardoor is 't werk van Dr. van Zanten te beschou wen als een belangrijke documentatie, waarvan ieder die belang stelt in en liefde heeft voor de Wiei-ingermeer, zeker met belangstelling zal kennis nemen. Radeloosheid. Verreweg het grootste deel van de buiten de internationale en Fransclie nederzetting gelegen stad ligt in puinhoopen; zij zullen wel niet verwijderd worden voor en aleer het lot van deze wereldstad definitief beslist is. Onder verkoolde balken, in de bescher ming van stukken muur, vestigen zich op nieuw de armste Chineezen. Op de door granaattrechters doorploegde velden van 1-Ioenjao en Sikingjao groeit weer gierst, maar de massagraven stijgen overal als heuvels uit den bodem op. Aan de rivier, die,de zuidelijke grens der Fransohe nederzetting vormt, strekt zich over een afstand van vele kilometers het prikkeldraad uit, onderbroken door beton nen stellingen, terwijl aan de andere zijde boven de zandbanken uit, de Japansche ba jonetten schitteren. Op de breede Iloeang- poe liggen de „men-of-war", de oorlogsche pen der Amerikanen, Britten, Franschen en Italianen, terwijl een weinig verder stroom afwaarts het Japansche vlaggesohip „Idzu- mo" een oude' kolos uit den tijd voor den wereldoorlog, op wit doek de bloedroode zon van Nippon laat zien. Het schijnt, alsof een reusachtige hand zich om de keel van Sjang hai gelegd heeft en toch ademt dc stad. Maar hoe lang nog? Terwijl de Chineezen met hun ondoorgron delijk fatalisme in de toekomst blikken en hoogstens twijfelen, van wicn zij het meest te vreezen hebben, van de bedreigde vreem delingen of de bedreigende Japanners, leven de vreemdelingen in radeloosheid. Wat moe ten zij doen? Tegenstand? Vertrekken? Compromis? Zooveel hoofden, zooveel zinnen! Om dit gevoel van radeloosheid te kunnen begrijpen, moet men er zidh een voorstelling van trachten te maken, welk een eigenaardige struc tuur Sjanghai eigenlijk bezit. De stad bestaat uit de Internationale Neder zetting, die zich door een gemeente- VAN TWEE JOCHIES EN ééN IJSCO. 't Waren twee „kleine kleuters", die daar stonden, voor het huis van één van de twee. Twee kleuters van vier, misschien vijf jaar. De één had een ijsco en likte met smaak, de ander een zandsohop en kéék met smaak en met veel afgunst. Als zoo'n kleine kleuter op klompen en met altijd vuile handen en geel haar een ijsco eet, dan doet hij dat met méér smaak en verbeelding, dan wie ook. Hij likte en genoot dan ook hoorbaar en heel voorzich tig en de andere keek er strak naar en proefde en likte mee, doch in gedachten slechts. 'k Stond stil en vroeg: „Smaakt ie goed, jochie?" Hij hield op met likken en keek me strak en ondoorgrondelijk aan, zooals alleen zulke kleuters dat kunnen. Ik vroeg het nog eens, doch met hetzelfde resultaat. Hij zei niets Toen echter zag de kleuter met de schop de kans waar hij reeds lang op wachtte en het schopje plotseling hoog optillend, vroeg hij: „Sel ik 'm op z'n dr slaan?" Vlug wou ik de schop grijpen, doch het was niet noodig. Met oogen, groot van angst naar de schop kijkend, stak het ijsco mannetje zijn half-uitgezogen lekkernij naar voren en zei, vol vlug begrip: „Hier!" 'De vechtlustige „turf-hoog" liet zijn wa pen vallen en zoog genietend verder U.L.O.-SCHOOL VAN DE BAAN? Verdeeldheid der bevolking doen B. en W. adviseeren de adressen voor kennisgeving aan te nemen. lu de vergadering van den gemeenteraad, welke Maandag a.s. gehouden zal worden, zullen B. en W. prae-advies uitbrengen op ingekomen verzoeken, betreffende de stich ting van U.L.O. scholen. B. en W. deelen mede overleg gepleegd te hebben met „Volksonderwijs" en het bestuur der Chr. Nat. Schoolvereeniging. De twee oorspronke lijke plannen zijn ingetrokken, men heeft zich per circulaire tot betrokken ouders ge wend; 31 ouders wilden hun kinderen plaat sen op een gemeenschappelijke U.L.O.school, de overige 38 niet. Er kan dus geen school worden opgericht, omdat het vereischte mi nimum 50 leerlingen bedraagt; B. en W. moeten nu wel adviseeren niet te bevorde ren dat in de Wieringermeer een U.L.O. school wordt gesticht. Verder staat op de agenda overdracht van staatseigendommen aan de gemeente, wij ziging instructie gemeentegeneesheer, her nieuwde vaststelling winkelsluitingsverorde ning en enkele minder belangrijke punten. raad zelf regeert, uit de Fransche Nederzetting, die door den consul- generaal straf bestuurd wordt en uit het vroegere Chineesche, thans Ja pansche bestuur v. Groot-Sjanghai, waaronder alle niet onder de buiten- landsche lichamen staande deelen van de stad, hoofdzakelijk voorste den, begrepen zijn. De Internationale Nederzetting is door een samensmelting van oude- Britsche en Amerikaansche nederzettingen ontstaan, terwijl Frankrijk zich afzijdig heeft gehou den en daardoor de mogelijkheid kreeg, zijn gebied practisoh als een koloniale stad te besturen. Achter iedere maatregel van den consul-generaal staat de autoriteit van de Fransche regeering, terwijl de Internationale Nederzetting op zichzelf aangewezen is en er geenszins zeker van kan zijn, in geval van nood de bescherming der op de rivier liggende oorlogsschepen en in de stad lig gende troepen te krijgen. Als eigen weer macht staat haar een vrijwillige militie ter beschikking. De houding van Engeland. Nu ligt de vraag voor de hand, of de Ne derzetting, die zoo door en door Engelsch is, dan niet den vollen steun van de En- gelsche règeering geniet. Voor Engeland komt het er op dit oogenblik vooral op aan, de zich met Japan in strijd bevindende re geering van Tsjang Kai Sjek te ondersteu nen of toch in ieder geval niet in den steek te laten. De mannen van den gemeenteraad zou den waarschijnlijk gaarne bereid zijn, den Japanners een grooteren invloed in het, be stuur te geven en de voornaamste oorzaken van de anti-Japansche acties uit den weg le ruimen, maai' zij moeten daarvoor de of ficieuze toestemming van den Britschen am bassadeur in China hebben, en deze wordt hun geweigerd. Anderzijds echter wil Engeland ook niet de bindende verplichting op zich nemen, een Japansche bezetting met zijn geheele wapenmacht uit te sluiten. De Nederzetting heeft dus noch de mogelijkheid, met de Ja panners tot overeenstemming te komen, noch die, hen te weerstaan. Het conflict is verscherpt, door de weige ring van den Britschen consul om de ver moedelijke daders van den moord op Tsjeng Tsji Kaug uit te leveren, waarna de Japan ners besloten hebben de Britsche concessie te isoleeren. Chineesche agitatie. Wat de Japansche eischen betreft, voor- loopig kwam het er voor Japan op aan, zich in het bestuur van den gemeenteraad een. zoodanige positie te verschaffen, dat het zelf aan de onderdrukking van de anti- Japansche agitatie in de bescherming van de nederzetting zou kunnen medewerken. Later echter, met de toeneming van het aantal aanslagen op Japanners en landsver- radcrlijke Chineesche elementen,' stegen de eischen van Tokio. In November 1937 stelde de toenmalige opperbevelhebber der bezet tingstroepen, generaal Matsui, een eerste lijst van eischen op, die op een bestuursher- vorming neerkwamen. In Januari 1938 ondernamen de Japan ners een actie in denzeifden zin en in deze weken van het jaar 1939 zijn zij zeer ener giek opgetreden. Het kan niet ontkend worden, dat Sjanghai met zijn ingewikkeld politiesysteem en de onvolkomen autoriteit van den gemeente raad tot het verzamelpunt der Chineesche agitatie tegen Japan is geworden. De Chi neesche patriotten steken hun slachtoffers midden op den Nanking Road of in de te lefooncel van een Ghineesch restaurant neer Vlugschriften en kranten met aanwijzingen tot den strijd tegen Japan worden in Sjang hai bij massa's verbreid. De regeering Tsjang Kai-sjek heeft haar bekwaamste agenten, agitators,-en terroris ten m deze stad ondergebracht, zoodat de Japanners niet geheel ten onrechte bewe ren, dat er ook op het gebied van de Inter nationale Nederzetting tegen hen oorlog wordt gevoerd. In de Fransche Nederzetting is de toe stand aanzienlijk heter. De krachtige Fran sche politie heeft haar gebied bijna geheel gezuiverd van Chineesche elementen, die daar onrust zouden kunnen verwekken. De kwestie der Chineesche recht banken. Wat de Japanners ook groote reden tot ontevredenheid geeft, zijn de praktijken der Chineesche rechtbanken. Strafbare daden, die door Chineezen begaan worden, worden namelijk voor deze rechtbanken behandeld De rechters worden door de regeering Tsjang Kai Sjek benoemd. Het is nu niet verrassend, dat een Chinees, die een patriot tisch en misdaad heeft begaan, dus b.v. een Japanner of een verrader van het leven heeft beroofd, door deze rechtbanken op zeer nnlde wijze wordt behandeld en meest al zonder straf blijft. Steeds weer eischen de Japanners derhalve de afschaffing dezer rechtbanken en inderdaad hebben de bui tenlanders deze in overweging genomen, maar daarbij komt men telkens voor de principieele politieke vraag te staan: Wordt China nog door Tsjang Kai Sjek geregeerd of niet? Het is in overeenstemming met de lijn der Britsche buitenlandsche politiek, de ze vraag voorloopig nog bevestigend te be antwoorden en derhalve ook de Chineesche jurisdictie in Sjanghai te laten bestaan. Japan neemt op het oogenblik nog nau welijks genoegen met een grooteren invloed in de internationale concessie, maar maakt eenvoudig aanspraak op de algeheele lei ding. Of het daarin echter slagen zal, hangt af van talrijke factoren, die op het oogenblik nog niet te berekenen zijn. De leeftijdsopbouw geeft ook, zooals was e vei'wachten, zeer afwijkende cijfers te tien, vergeleken met die van overig Neder land. De bevolking van onze Meer is jong, piep- Wig, Menschen boven 54 jaar zijn er bijna niet pet.) en zelfs van 50 tot 54 jaar nog ilcchtë evenveel als boven 54 jaar. Opvallend is het groote aantal kinderen kneden 1 jaar (4^2 pet. der bevolking), ter- vijl dat op het platteland in het algemeen lechts 2y2 pet. bedraagt. Het geboortecijfer ii dan ook te stellen op 44 per 1000 inwo ners tegen bijna 23 op het platteland in het algemeen. De vruchtbaarheid van de bevolking mag men echter uit deze cijfers niet beoordeelen, omdat wegens het ontbreken van oude, niet meer aan de voortplanting deelnemende in woners, een vergelijking met overig Neder land mank gaat. De schrijver vergelijkt dan het aantal ge- korten in de vruohtbaarheidsleeftijd. en komt dan op een vruchtbaarheidscijfer voor de Meer vau 230 tegen nog geen 200 op het platteland in het algemeen. De geboorte in de Wieringermeer is dus inderdaad hoog! De gezinsformatie. Het gemiddelde aantal personen per ge in is in Middenmeer 4.85, in Slootdorp 4.88 en in Wieringerwerf 4.74. Dit gemiddelde bedraagt voor het geheele platteland 4.65. Van het gemiddeld aantal kinder" oer ge zin is de volgorde anders. Nu komt Mid denmeer bovenaan met 2.51, Slootdorp met 2.47 en Wieringerwerf met 2.46. Op het geheele platteland (gemeenten be neden 5000 inwoners) was het gemiddelde aantal kinderen bij de volkstelling van 1930 2.42. In de Wieringermeer is, zegt de geleerde schrijver, dat aantal dus grooter dan normaal, ondanks het feit, dat de gezinnen gemiddeld jon ger zijn dan in het geheele land, derhalve uit dien hoofde minder kinderen zouden moeten hebben. Terwijl toch in de gezamenlijke klei ne gemeenten van ons land 18 pet. der gehuwde vrouwen van 20 tot 30 jaar en 27 pet. van 30 tot 40 jaar oud zijn, zijn déze cijfers in den polder niet minder dan 31 en 41 pet! Tegen den tijd, dat de gezinnen in dc Meer zoodanig zijn opgegroeid, dat de nor male verhouding wordt bereikt, zullen ze Natuurlijk veel grooter zijn geworden; waar thans reeds grooter dan normaal zijn, fflag men zeggen, dat de kinderrijkdom in de Wieringermeer groot is. Godsdienst. De samenstelling van dc bevolking naar godsdienst is een zeer bijzondere. RADELOOSHEID ONDER DE BLANKEN. De strijd om de buitenlandsche con cessies, die juist op het oogenblik tusschen Japan en de Westersohe mogendheden feller dan ooit ge voerd wordt, vestigt de aandacht in het bijzonder op Sjanghai, voor de blanken nog steeds hun belang rijkste vaste punt in het Verre Oosten. Alles in deze stad is indrukwek kend, haar rijkdom en haar ellen de, haar vroolijkheid en haar ver twijfeling, haar stank en haar par fums, haar elegance en haar vuil heid. Slechts één ding is zwak en ondermijnd: de internationale ge dachte, waarop deze stad werd op gebouwd. Van alle zijden rukken de Japanners op, de stad niet slechts in haar uiterlijke struc tuur, maar ook in haar innerlijke veiligheid ondermijnend. Want zij houden niet slechts de vroegere Chineesche deelen van Groot- Sjanghai bezet, maar hebben ook sinds den slag in den herfst van 1937 een groot deel van de internationale nederzetting tusschen de Soetsjou en de Hoeangpoe-rivier geheel afgesneden. Het is wel is waar de wijk, waar van oudsher de meeste Japanners gewoond hebben, maar Hongkioe is toch ook de be langrijkste industriewijk van de eigenlijke stad en herbergt aan de rivieroevers de meeste werven, pakhuizen en aanlegstei gers der groote firma's. Nog heeft Hongkioe zijn internationalen schijn behouden. In de straten ziet men naast de Japansche de in ternationale politie en de zich in buiten- landsch bezit bevindende electrische cen trales en waterleidingen worden door Ame- rikaansche mariniers en /Britsche infante risten bewaakt. Maar dit vermag de alge heele Japansche militaire heerschappij over dit stadsdeel niet te beinvloeden. De Japan sche militaire autoriteiten staan aan de bui tenlanders tot half één 's nachts vrije beJ weging in de straten toe, maar de Chinees heeft een bijzondere vergunning noodig om zich in Hongkioe op te houden of het te be treden. De bruggen over de Soetsjou-rivier hebben veel weg van naar voren geschoven stellingen, zoo sterk zijn zij met prikkel draad versperd. Iedere Chinees, koelie of aanzienlijk koop man'. moet zijn pas persoonlijk toon en en daarbij naar Japansch gebruik yoor den soldaat een diepe buiging maken*

Schager Courant | 1939 | | pagina 5