Duitschland's betonnen muur Poolsche grens aan de Chauffeur zwaar beschuldigd Duone schedel werd haar noodlottig Beroepsoplichter voor den rechte Honderdduizenden arbeiders trekken van het Westen naar het Oosten MODERNE VERDEDIGINGSWERKEN ZIJN GELIJK EEN BLIKSEMEND ZWAARD. (Bijzondere correspondentie). BERLIJN. Terwijl aller oogcn op Oost-Europa zijn gericht, waar in de eerste plaats de Duitsch-Poolschek,\vestie ons werelddeel in spanning houdt, onlusten in Dantzig en- bepaalde Poolsche gebieden aan de orde van den dag zijn en Engeland voortgaat met zijn pogingen, met hulp der Sovjet-Unie een Ham tegen verdere Duitsche expansie op te werpen, gaan de Duitsthers over tot het aanleggen van gigan tische militaire werken aan de Oostgrens van het rijk en maken zij van de geheel afgescheiden provincie Oost-Pruisen een ware vesting. Duizenden betonnen vestingen en vestinkjes, ontelbare tankvallen en prikkeklraadverspcrringenen alles wat verder tot een modern verde digingssysteem behoort woj-den gebouwd. Het is 'n werk, dat slechts te vergelijken is met de I ransche Maginotlinie en de Duitsche ver dedigingswerken aan de Westgrens. De citadel der vesting Oost-Pruisen In het Oosten van 't Duitsche Rijk kan men thans aanschouwen, hoe men overal de aarde omwoelt, hoe men diep verschansde vestingwer ken aanlegt, geweldige batterijen in stelling brengt, kilometerlange onoverwinnelijke hinderissen aan legt, nieuwe meren graaft, ja, ge- heele bergen verandert. Ook hier heeft weer Dr. Todt, de schep per van de nieuwe Siegfriedlinie, de lei ding in handen. Treinen met arbeiders en ingenieurs zijn in de laatste weken, nu het werk in het Westen gereed is, naat het Oosten gerold. Opnieuw worden hon derdduizenden uit hun gewone beroepen gehaald om aan deze verdedigingswerken langeren of kortoren tijd te werken. Welk een enorme organisatorische prestatie staat achter dit werk! Al deze honderdduizenden moeten niet. slechts vervoerd, maar ook ondergebracht, van medische hulp voorzien worden. En voor hun vrije avonden moet evenzeer gezorgd worden als voor hun spor tieve wenschen. Hun families moeten met «•aad en daad ter zijde worden gestaan. Het materiaalvraagstuk. Hooge eischen aan het kunnen van den 5taf stelt natuurlijk liet materiaalvraagstuk Alle baggermolens van het rijk moeten wor den gebruikt om de noodige hoeveelheden kiezel te verkrijgen. Goederentreinen rollen onafgebroken aan. Honderden locomotieven staan in dienst van deze transporten. Dui tenden vrachtwagens en schepen worden voor het transport gebruikt! Oost-Pruisen lag geheel open. Om een indruk van den enormen om vang dezer werkzaamheden te krijgen, moet men weten, dat Duitschland na den wereldoorlog zijn groote vestingen in het Oosten, Posen, Tliorn. Graudenz en vele andere, aan Polen verloor. Ongeveer 1000 KM. Duitsche grens, door de natuur onhe- schermd, lagen geheel open. Berlijn, 150 K M. van de Rijksgrens gelegen, was zon der bescherming. Oost-Pruisen, geheel van het rijk afgescheiden, lag naar het Zuiden en het Westen eveneens geheel open. Reeds spoedig na den wereldoorlog legde de Duitsche legerleiding, tegen de bepaHn- gpn van de vredesverdragen in, hier eenige versterkingen aan. De Duitsche oppositie bracht dit aan het daglicht en het gevolg was, dat zij in 1025 en 1926 weer afgebro ken moesten worden. Eerst hij de Parijsche overeenkomst van 102? werd er een linie vastgelegd, waarach ter de Duitsche bepaalde versterkingen mochten aanleggen. Dez.e .linie loopt in Silezic achter dc Odcr, in Ponnmeren on geveer 30 K M. van de grens verwijderd. In Silezic en Pommcrcn liggen reeds op het oogenblik- sterke vestingen, die met de rivier de Odcr en de vele Pommersehe meren een goede verdedigingswal vormen. Thans echter gaat men er toe over, deze versterkingen in het Oosten tot eenzelfde onoverwinnelijk bolwerk Ie maken, als in het Westen geschied is. Tienduizenden sol daten. arbeiders en mannen van den ar beidsdienst werken hier in dag- en nacht ploegen, om in korten tijd een der meest gigantische verdedigingswerken der wereld te scheppen. Vesting Oost-Pruisen. Een hoofdstuk op zichzelf is de verster king van Oost-Pruisen, dat tot een enkele vesting is gemaakt. De hoofdstad Koningsbergen is de sterke kern van Oost-Pruisen en volgens de woor den van den Duitscheh veldmaarschalk Von Mnikte de stad, die in alle wisselvallig heden van den oorlog de provincie met het rijk verbindt. De rol. die deze vesting in den wereldoorlog speelde is bekend; zii gaf Hindenburg gelegenheid zijn vernietigings veldtocht tegen het Russische leger van Rennenkampf voor te bereiden. Maar dergelijke oude vestingwerken heb ben in den modernen oorlog weinig waar de meer. De nieuwe, enorme verdedigings werken van Koningsbergen en zijn zee haven Pillau staan bekend onder den naam „Heilsberg-stelling". Terwijl in de haven Pillau verdragend geschut staat op gesteld, heeft deze stelling in het binnen land een breedte van 200 K.M. Tusschen de wouden en meren liggen hier ontelbare verdedigingswerken, die van alle snufjes der moderne techniek voorzien zijn. Voor treffelijke, dikwijls onderaardsche verbin dingen in de versterkte ruimte maken een snel verzamelen van krachten mogelijk. Dit biedt gelegenheid tot het plotseling overgaan tot een tegenaanval op een be paalde plaats. Het „bliksemende zwaard der vergelding" noemen de Duitschers dat. Sterke buitenforten. Vormt Koningsbergen de citadel van de vesting Oost-Pruisen, de meer naar voren geschoven stellingen zijn om zoo te zeggen de buitenTörte'n. De belangrijkste cn sterk ste is de vesting Lötzcn. Haar taak is als bij welhaast geen andere vesting door de gesteldheid van het landschap voorgeschre ven. De ontelbare meren, die hier liggen, vormen \oor vijandelijke strijdkrachten, die van het Oosten en Zuiden uit Oost-Prui sen zouden binnenvallen, een bijna volko men scheiding, die het samenwerken van eenheden, die dit gebied zouden willen omsingelen, buitengewoon bemoeilijkt. Naast de versperrende taak van de ver sterkingen van Lötzen moeten zij in de tweede plaats de overgangen tusschen de nieren voor de eigen strijdkrachten open houden. In 1914 is de vesting daarin slechts ten deelc geslaagd. Thans echter is alles anders. Vèr naar voren geschoven verster kingen sluiten een uitgebreid gebied in, welks zeer lange flanken een sterke be dreiging vormen voor eiken tegenstander, die zou trachten langs de vesting op te rukken. Alles en alles hij elkaar zijn de Duit schers er op het oogemblik van overtuigd, dat de „vesting Oost-Pruisen" een naar voren geschoven, maar geenszins een verloren post van Duitschland is. Een half jaar gevangenisstraf met èèn jaar inhouding fijbewijs ge- eischt. Op 11 October van het vorig jaar heeft op de groote verkeersweg Rotterdam-Den Haag onder de gemeente Pijnackcr, een aanrij ding plaats, gehad tusschen een uit de rich ting Rotterdam komende vrachtauto cn een van den anderen kant komende autobus. Dc botsing was zoo hevig, dat de zijwand van de autobus werd opengescheurd en twee in zittenden gedood en verscheidene anderen gewond werden. De bestuurder van dc vrachtauto, de 36-jarige chauffeur uit Haar lem P. H. S., heeft wegens het veroorzaken van dood door schuld voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan, doch is deswege vrijgesproken. De officier teekende hooger beroep aan en S. moest zich gisteren voor het Haagsche gerechtshof verantwoorden. Hoe liet gebeurde. Uit het verhoor ter terechtzitting bleek, dat verdachte met zijn zwaren vrachtwagen met aanhanger plotseling moest uitwijken voor een half op den weg geparkeerd staan de personen-auto. Met een zwaai had verdachte den groot en wagen naar links getrokken mei het nood lottig gevolg, dat hij tegen de van tegen overgestelde richting komende bus opreed. De advocaat-generaal, zeide in zijn requi sitoir, dat de. man, die zijn auto half op den verkeersweg heeft geparkeerd, wel een ern stige fout heeft gemaakt, doch dat dit ver dachte niet verontschuldigt. Van chauffeurs van groote vrachtwagens wordt de allergrootste voorzichtigheid en voorzorg verlangd, omdat een enkele nala tigheid de vreeselijkste gevolgen zooals hier b.v. kan hebben. Spr. vorderde in verband hier mede vernietiging van het vrijspre kend vonnis van de rechtbank en veroordeeling van verdachte tot zes maanden hechtenisstraf met een jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. De verdediger meende, dat het achterlicht van de geparkeerde auto zeer goed verduis terd kan zijn geweest, zoodat verdachte de ze auto plotseling heeft opgemerkt. Pleiere concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 28 Juni. M.s. „Oranje" maakt toilet v Voor haar eerste proeftocht. Het nieuwe ^motor mailschip „Oranje" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland heeft gistermorgen voor goed de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam verlaten. Het schip werd gesleept naar de Amster- damsche Droogdokmaatschappij waar het opnieuw in de verf zal worden gezet en de laatste sporen van den arbeid, welke gedu rende de laatste weken aan liet schip is verricht, zullen worden verwijderd, zoodat het geheel nieuw en smetteloos zijn eerste reis zal kunnen aanvangen. De „Oranje" is in dok 5 gebracht, waar hij tot IS Juni a.s. zal blijven. Dan gaat het schip naar de strekdam in het IJ om ge meerd te draaien, terwijl gedurende drie dagen, van 19 tot 21 Juni, de machines te vens proef zullen draaien. Op 22 Juni a.s. gaat tic „Oranje" naar de compasboei voor liet stellen en compenseeren der compassen, en dan gaat het naar een der kaden van de Maatschappij Nederland, waar het ge reed zal worden gemaakt voor den eersten technischen proeftocht, die op 27 Juni a.s. met tal van genoodigden aan boord op de Noordzee zal worden gehouden en die drie dagen zal. duren. Moderne stellingen, zooals doze op hel oogemblik in Oost-Duitschland worden aangelegd, bestaan in tegenstelling met de vestingen van vroeger tijden uit talrijke, kleine, maar zeer krachtige versterkingen. De teekenaar beeldt hier een situatie uit, zooals deze zich bij een aanval op een dergelijke stelling zou moeten voordoen: De vijandelijke troepen worden door het geschut en de machinegeweren van de verdedigingswerken op een kogelhagel ontvangen; een doorbraak blijkt onmogelijk te zijn. Op den voorgrond: een doorsnede van een gepantserde versterking met geschutstoren, bcrichtcnoentrale, verblijven der bemanning en een ondcrgrondschen trein voor het transport van munitie, levensmid delen, eivz. De autoramp bij Soest Drankmisbruik, een lekkende benzinetank en een brandende sigaar. Thans zijn de namen der slachtoffers van het ontzettend auto-ongeluk op den rijks weg te Soest, waarvan wij gisteren melding maakten, bekend geworden. Het zijn de 40- jarige gehuwde mevrouw J. A. V. Kruitwa gen uit Amersfoort, moeder van 3 kinderen, de 33-jarige gehuwde mevr. C. M. Goes uit Amersfoort, eveneens moeder van 3 kinde ren, de 34-jarige gehuwde groentehandelaar A. Beekman uit Amersfoort en de 26-jarige gehuwde koopman J. C. Bruins uit Utrecht. De 46-jarige ongehuwde slager uit Amers foort, E. Boom, de eenige, die nog in leven is gebleven, is gistermorgen door de politie gehoord, waarbij kwam vast te staan, dal drankmisbruik dc oorzaak van het ongeluk moet zijn. Dc toestand van den heer Boom is bevredi gend, hoewel levensgevaar aanwezig blijft. Bestuurder zat muurvast Van bewoners van hotel „Kamplust" ver nemen wij, dat zij omstreeks half twee een hevigen slag hoorden. Toen zij buiten kwa men, zagen zij een auto aan den kant van den weg in brand staan, tcrwl cén man re naast stond en om hulp riep. Met zand en snelblusschers tracht te men den brand te blusschen, doch men moest toezien, dat de bestuur der Bruins, die nog teckencn van leven gaf, verbrandde. Hij zat muur vast achter het stuur geklemd. De drie andere slachtoffers waren uit den wagen geslingerd. De auto is niet in braiid gevlogen door den motor, maar door het lekken van de benzinetank, waarvan de in houd vermoedelijk met een brandende si gaar in aanraking is gekomen. De auto is met zulk een kracht tegen den boom gereden, dat het voorste gedeelte om den boom gedraaid zat. E. Boom is met den groentenhandelaar Beekman omstreeks half negen per motor uit Amersfoort naar Utrecht vertrokken. Daar hebben zij den motor achtergelaten en zijn met Bruins en de twee vrouwen per auto, eigendom van Bruins, verder gegaan. Laatste bedrijf van een pantof feldrama in de hoofdstad. Begin Februari wierp een beambte bij de gemeentetram te Amsterdam, die ruzie met zijn vrouw had, haar een pantoffel naar liet hoofd. De vrouw werd oogen- schijnlijk licht gewond, doch den volgen den dag overleed zij. Tegen den echtgenoot werd door de Ju stitie een vervolging ingesteld wegens doodslag. De rechtbank veroordeelde hem wegens mishandeling tot een gevangenis straf van zeven weken, met aftrek van de voorloopige hechtenis, die eveneens zeven weken geduurd had. Bij de sectie op het lijk was na melijk gebleken, dat de vrouw een zeer dunne schedel had. In nor male gevallen zou de verwonding geen gevolgen hebben gehad. De Officier, die drie maanden gevange nisstraf geëischt had, ging van het vonnis in appèl en gisteren deed het gerechtshof in deze zaak uitspraak. De man werd we gens mishandeling, den dood tengevolge hebbende, tot dezelfde straf veroordeeld. Twee bankzwendelaars veroordeeld Uitspraak In de zaak Wiege- rinck—Muschter en Co. De rechtbank te Amsterdam deed giste ren uitspraak in de strafzaak tegen de beide directeuren C. J. F. M. M. en J. C. F. W. van de bank Wiegerinck Muschter en Co., verdacht van verduistering van een zeer groot bedrag ten nadeelc van cliënten van de bank. Het tekort beliep circa twee millioen gulden. De rechtbank veroordeelde M. tot anderhalf jaar gevangenisstraf, con form den eisch van den Officier \an Justitie en bepaalde, dat de straf zal moeten worden ondergaan in de bijzonder strafgevangenis te Seheveningen. De verdachte VV. hoorde zich veroordeelen tot twee en een half jaar gevangenisstraf. De officier van Justitie had vier jaar legen hem gerequireerd. In beide gevallen bracht de rechtbank de voorloopige hechtenis, acht maanden, in mindering. Zij overwoog dat het verweer, als zou een gedeelte van de stukken in leendepót zijn ontvangen, dient te worden verworpen, want ook wanneer zij in leen depót waren ontvangen, dan waren de stukken door beide verdachten in ontvangst genomen met het. doel, ze niet terug te geven en er ook geen gelijkwaardige stuk ken voor in de plaats te geven. Belgisch pseudo-dokter veroordeeld De Brusselsche rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak van Irrtianitoff, die zich ten onrechte voor dokter uitgaf. Iniiauitoff is wegens valschhcid in geschrif te, het vervaardigen van valsche documen ten, abortus en oplichting veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en 3500 frank boe te. Wegens het valschelijk voeren van den titel van dokter is hij bovendien veroordeeld lot 200 frank boete. Hainilton werd veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf en 700 frank boete. Salingcr tot -i'/i jaar en 2100 frank boete, Vandevel- de tot. 7 maanden, Singer tot. eent jaar en dr. Duprez tot 3 jaar gevangenisstraf. Gasvergiftiging te Zaanda 81-jarige vrouw om het gekomen. In den vorigen nacht is te Zaandam 81-jarige echtgenoote van den metselaar van Zanen "door gasverstikking om het ven gekomen. Dinsdagmorgen verrichtte een tim-mem in de woning van den heer van Zanen de Jan Sybrandsteeg eenige werkzaam! den. In strijd met de bepalingen verwijd de hij hierbij den gasmeter, en bracht hem, toen hij met de karwei klaar m weer op zijn plaats, in de meening, dat aansluiting was bevestigd. Toén de merman zich gistermorgen om half weer aan de woning vervoegde en behulp van den sleutel, die hem den rigen avond was meegegeven, naar bin ging, vond hij het echtpaar van Za tengevolge van gasverstikking bewuste! te bed liggen. De geneeskundige dienst, die onmidde! gewaarschuwd werd, stelde vast, dat de jarige vrouw reeds was overleden. De man, die eveneens 81 jaar oud werd in bcwusteloozen toestand naar gemeente-ziekenhuis overgebracht. Een jaar gevangenisstraf geëisch Voor de Amsterdamsche rechtbank ston gisteren terecht een koopman, die ree; herhaaldelijk veroordeeld is wegens lichting en erduistering en die vreoger tf beschikking van dc regeering gesteld geweest. Ditmaal stond hij terecht wegens hi gevallen van oplichting. Hij had zich voi gedaan als handelsagent, die belast met inkoopen voor zickenhuisinrichtingi en pensions in Zandvoort en Den Haag Van een textielmaatschappij wis.t hij deze wijze een groot aantal monsters 1 te krijgen. Bij een grossiers/aak in byouterieën Amsterdam deed hij een groote bestelll en een deel werd hem in goed vertroui zonder betaling meegegeven. Dit is d slechts een bloemlezing uit een groot a tal oplichtingen, die den laatsten tijd da hem zijn gepleegd. De man legde ter zitting een liekenti af. Dinsdag stond hij in Utrecht te red wegéns oplichting ten nadeele van boer, van wien hij een koe had gekocb zonder een cent te betalen had hij beest laten vervoeren naar de markt Weesp, waar hij de koe verkocht heeft Het geld heeft hij ten eigen bate aanp wend zonder den oorspronkelijken eigei noch de racht te betalen. In Utrecht hoorde hij twee jaar tegen eischen. Gisteren eischte het O. M. een jaj gevangenisstraf en ter beschikking stelün van de regeering. Gered van den ondergan De verdediger verzette zich tegen de beschikkingstelling, waar z.i. geen leiding voor behoeft te zijn. Verd. ha zeer vermogende familie en wanneer hem na zijn ontslag uit de gevangenis zt helpen, zou deze man, die reeds middelbaren leeftijd is gered kunnen w den van een zekeren ondergang. Met beroep op clementie besloot de verdel ger zijn pleidooi. De rechtbank zal 28 Juni vonnis wijze Een duur café-bezoek Vierhonderd gulden uit porii feuille gestolen. Een bezoeker van een café in de Voetboof straat te Amsterdam had het zich Dinsda» avond huiselijk gemaakt en zijn jasje vest over een stoel gehangen. Toen hij late elders was, bemerkte hij dat hij zijn portt feuille met vierhonderd gulden miste. Dl man ging naar het café terug en bij een in gesteld onderzoek vond men de portefeuili in een hoek op den grond. Het geld was e echter uit verdwenen De kwestie Dantzig Met Gods hulp is vreedzame et lossing misschien mogelijk, ui minister Frank. De Duitsche minister van Justitie, die e* officieel bezoek aan Kopenhagen heeft ff bracht, heeft in een onderhoud niet dl „Berlingske Tidende" verklaard: „Met Go3 hulp zal het vraagstuk-Dantzig inisschie op vreedzame wijze geregeld worden." Ten aanzien van het koloniale vraagstal zeide Frank: „Een volk van 82 millioei zielen heeft „Lehensraum" noodig. Die .1* bensraum" wordt gevormd door de koloniën DE 200STE REGELMATIGE POSTVLUCHl NAAR ZUID-AMERIKA. In den nacht van Maandag op Dinsda vertrok in den regelmatigen, Transatlanti sclie luchtpostdienst van Air France „Ville de Natal" uit Dakar met de gewotf luchtpost voor Zuid-Amerika. De vlucht droeg ditmaal echter een 1)3 zonder karakter, doordat het de 200st vlucht in dé richting Natal was sedert regelmatige dienst is geopend. De bemal ning bestond uit den commandant Dela» nav, le Chevallier, Saldo, Gimier en Villd te, het vliegtuig had 348 k.g. post aan boord VERNIELENDE STORMEN IN FINLAND EN ZWEDEN. In het oosten van Finland heeft een ver nielende storm uitgestrekte bosschen ver woest. Vele boerderijen zijn eveneens ver nield, telegraaf- en telefoonlijnen verbro ken, akkers beschadigd. Honderdduizenden hoornen zijn ontworteld. Ook in Norrbotten (Noord-Zweden) j5 door stormen groote schade aangericht, dfe wordt geschat op een millioen kroon. Fü' na een millioen hoornen werden hier out' worteld.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6